Voorschotel is bang voor wraak i REGIO De vervelende randjes worden weggewaxt Zoeterwoude is hardrijders op Hoge Rijndijk beu Harry Groen houdt een slag om de arm EDOX Houtkamp hobbelvrij tiï Twijfel over nut Rijn Gouwe Lijn blijft bestaanbehalve bij gedeputeerde Nor der Ontsnapping van vijftienjarige lil schokt tientallen slachtoffers www.edox-watches.com vervolg van voorpagina noordwijk - De 'nieuwe' burgemeester van Noord- wijk, Harry Groen, houdt on danks de unanieme voor dracht van de gemeenteraad een slag om de arm. „Ik heb geleerd om mijn zegeningen pas te tellen als ik gezegend ben." Hij doelt daarmee op zijn te leurstellende ervaringen in Leiden, waar hij in een refe rendum om het burgemees terschap kansloos was tegen Henri Lenferink. „Tevoren was me van alle kanten ver zekerd dat ik de burgemees ter van Leiden zou worden. De hele raad had me immers als kandidaat naar voren ge schoven bij minister Rem- kes. Totdat Remkes besloot dat de procedure over moest, omdat er maar één kandidaat was. Toen kwam dat referendum en dat is op een grote teleurstelling voor me uitgelopen." Daarom heeft Groen het 'feest' voor zichzelf nog even uitgesteld. Tot februari, als zijn benoeming officieel wordt en hij wordt geïnstal leerd. „Ik heb in het verleden te veel voor mijn kiezen ge had om nu al uitbundig te reageren. Dat geldt niet al leen voor mij, maar ook voor mijn familie. Mijn dochter en mijn zoon, mijn broers en mijn zus. Voor hen hadden die ontwikkelingen in Leiden misschien nog wel meer im pact dan voor mij. Zij zijn nu ook niet aanwezig. Ik heb ze uiteraard wel telefonisch op de hoogte gesteld, maar ik vond het nog wat te voorba rig om ze nu al uit te nodi gen." Niettemin reageerde Groen gisteravond 'buitengewoon opgelucht' op de medede ling van voorzitter Hak van Nes van de vertrouwens commissie. Die lichtte Groen rond half acht in, nadat alle raadsleden zijn voordracht aan minister Remkes hadden gesteund. De 59-jarige Am sterdammer beschouwt Noordwijk 'beslist niet als een troostprijs' voor de ne derlaag die hij in Leiden heeft geleden. „Zeker niet. Als je kijkt naar het aantal in woners, 25.000, denk je so what? Maar qua uitstraling, het niveau van activiteiten en de problemen die hier spelen, is het duidelijk een bovenmodale plaats." Katwijk aan Zee. Juwelier v.d. Zwart, Zeilmakerstraat 2 Leiden, Plessen Juweliers. Bevri|dingsplein 12-13 Leiderdorp, Juwelier de Jonge, Winkelcentrum Santhorst Sassenheim, Juwelier Wielinga, Hoofdstraat 196 Voorschoten, Juwelier Florentijn. Schoolstraat 156 H Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. Opbrengst open dag HSL naar Irol leiderdorp - De Interne Radio Omroep Leythenrode (Irol) krijgt de opbrengst van de open dag in de HSL-booitunnel op 5 oktober. De HSL-projectorgani- satie haalde die dag 2.625 euro op, omdat de 525 gasten elk 5,00 euro entree betaalden. Na twee open dagen is het traditie geworden dat het HSL-bureau de opbrengst aan een goed doel in de omgeving schenkt. De vrijwilligers van de Irol zijn ver rast. Zij bereiden zich voor op de dertigste verjaardag van de ziekenomroep en zijn loten aan het verkopen om dat feest op 13 mei volgend jaar te vieren. De omroep haalt veel meer geld binnen dan verwacht. „Ik ben blij dat het zo uit de hand loopt", zegt Irol-voorzitter Mar- tend van der Vecht. Vertegen woordigers van de HSL-project- organisatie overhandigen het bedrag op 2 december aan de vrijwillige diskjockeys. Gemeentebestuur beantwoordt vragen van inwoners door Joris Rietbroek zoeterwoude-rijndijk - De be- woners van Zoeterwoude-Rijn- dijk zijn snelheidsduivels op de Hoge Rijndijk spuugzat. Dat lie ten zij gisteravond massaal we ten aan het Zoeterwoudse ge meentebestuur tijdens een in formatiebijeenkomst over ge meentelijke beleid. De jubile rende Eendenkooi - het ge bouw bestaat 25 jaar - organi seerde de avond en had burge meester en wethouders uitge nodigd om zoveel mogelijk vra gen van inwoners te beant woorden. Ook smalle trottoirs, onzichtbare wijkagenten en ge brek aan parkeerruimte bij het nieuwe appartementencomplex Drie Koningen zijn de bevol king een doorn in het oog. Het was de bedoeling dat bur gemeester Havermans en de wethouders Ates en Van der Kooi uitleg zouden geven over het gemeentelijk beleid. De avond loopt echter uit op een stevig potje klagen van de be woners over alles wat in hun ogen niet deugt in Zoeterwou de-Rijndijk. De meeste vragen worden niet direct beantwoord. Ja, er moet een oplossing ge vonden worden voor het parke ren op de stoep bij Drie Konin gen. En ja, de smalle trottoirs, die moeilijk begaanbaar zijn voor kinderwagens, rolstoelen en rollators, zijn een oud pro bleem. Maar ook de gemeente moet de broekriem aanhalen, dus er is voorlopig geen geld om alle stoepen aan te passen. Maar al die hard rijdende auto's Het voetgangerstunneltje on der de Hoge Rijndijk in Zoeter woude-Rijndijk gaat toch dicht. Als alternatief stelt de gemeente voor om een zoge heten 'middengeleider', een stuk trottoir met een verkeers- zuil, op het wegdek aan te brengen. Voetgangers kunnen de weg dan in twee delen over steken. In het voorjaar kondigde de gemeente de afsluiting van het voetgangerstunneltje ter hoog te van de Rijnegommerstraat al aan. De tunnel zou sociaal op de Hoge Rijndijk, waaronder veel sluipverkeer, komen de aanwezigen de neus uit. Een groepje omwonenden spreekt van levensgevaarlijke situaties en smeekt de gemeente om een oplossing. Wethouder Ates biedt een gedeeltelijke uit komst. „Ik heb de detailhande laren van de Rijneke Boulevard gevraagd om aan hun chauf- onveilig zijn en zou niet meer nodig zijn omdat het verkeer is afgenomen door de aanleg van de N11. Ook vindt de gemeen te het onderhoud te duur. Na protesten van buurtbewo ners werd het besluit uitge steld. In overleg met bewoners en politie is naar alternatieven gekeken. Daarbij viel de keuze van bewoners op een versmal ling van de rijbaan in combi natie met een zebrapad. De gemeente is daarvan geen voorstander. Een versmalling zou opstoppingen veroorza- feurs door te geven dat zij voortaan over de Nil moeten rijden." Volgens de aanwezigen is deze maatregel onvoldoende. „Daar trekken ze zich toch niets van aan", zegt een bezoeker. .Alleen het meubelplein aan spreken volstaat niet. We moe ten de hele regio inlichten. Veel mensen uit Leiden en Leider dorp gebruiken de weg mas- ken en voor een zebrapad zou den er te weinig voetgangers zijn. Een middengeleider is volgens de gemeente beter, omdat het verkeer wordt afge remd zonder dat dit tot files leidt. De Zoeterwoudse politici bespreken het voorstel mor genavond in een commissie vergadering. Ook buigen ze zich over het voorstel om over steekplaatsen voor voetgan gers te maken bij de rotonde Oranjelaan/Hoge Rijndijk. Daar is nu alleen nog een fietsoversteekplaats. saai. Op een koopzondag is het filerijden." Wethouder Van der Kooi weet hoe je de handen op elkaar moet krijgen. „Als u allen vindt dat de Hoge Rijndijk een 30-ki- lometerzone zou moeten wor den, dan kunnen we daar over praten", belooft hij. Het publiek houdt hem eraan. Een ander heikel punt: de wijk agenten laten zich amper zien in het dorp. „Heeft u ergens nog een politieagent in de kast? luidt een vraag. „Ik zit tegen woordig hele dagen thuis en ik zie nooit een agent in wijk rondlopen", zegt een gepensio neerde Zoeterwoudenaar. „Ik kan in deze zaal zo nog tien man aanwijzen die nooit politie zien." „Ik lees altijd de dagrap porten door", reageert burge meester Havermans. „U moest eens weten hoeveel die twee doen. Ze houden veel verkeers controles en nemen nu al veel vuurwerk in beslag. Volgens een gemeentelijk onderzoek is de wijkagent bovendien goed bereikbaar. U moet voelen dat ze er zijn." Dit is voor de mees te bewoners duidelijk niet het geval. Hun conclusie: „Dat on derzoek klopt voor geen me ter." Doek valt toch voor voetgangerstunnel woensdag 26 NOVEMBER 2 èa iet. leiderdorp - Asfaltmachiries en walsen hebben bezit genomen van park De Houtkamp in Leider dorp. Wandelaars moeten even opzij als er een sto mend en stinkend gevaarte aankomt, en rustzoe- kers kunnen het park maar beter even mijden. Vol gens planning zijn alle wandelpaden aan het einde van vandaag opnieuw voorzien van een egale laag asfalt. Dat was hard nodig, want de paden in de groene oase vertoonden tot voor kort flink wj js scheuren en hobbels. Bovendien lagen de pa<' centimeters lager dan de vele bruggetjes, wa& tig is voor kinderwagens, rollators en rolstoeL Tijdens de onlangs gehouden stoepenpatrou^ gaven rolstoelers het park daarom een onvol^ de. De gemeente vatte dat op als een advies i nam het direct ter harte. Foto: Hielco Kuipers alphen aan den run - Het moest een discussie worden over de vraag of de gemeente Alphen aan den Rijn moet meebetalen aan de Rijn Gouwe Lijn. Maar het werd gisteravond een dis cussie tussen gedeputeerde Marnix Norder van de provincie Zuid-Hol land en de andere aanwezigen over de vraag of de lightrail-verbinding van Gouda naar de kust door de Leid- se binnenstad er wel moet komen. „Het is duidelijk dat de voorlichting aan de bevolking over de tram nog moet beginnen", zei Norder tijdens een discussie met de Alphense wet houder en partijgenoot Remco Blom in het Alphense Golden Tulip hotel. Norder is bijna lyrisch over 'zijn' Rijn Gouwe Lijn. „De tram biedt de Al- phenaar meer comfort dan de huidi ge trein, maakt minder lawaai en gaat vaker rijden waardoor Alphen een be tere ontsluiting krijgt", zei hij. „Door een verdubbeling van het spoor tus sen Alphen en Leiden wordt daar de dienstregeling betrouwbaarder." De gemeenten langs de lijn die Gou da en Alphen via Leiden met de kust gaat verbinden, moeten samen 35 miljoen euro bijdragen aan het pro ject. Volgens de provincie verdienen de gemeenten hun bijdrage gemak kelijk terug doordat de grond rond de stations aanzienlijk in waarde stijgt. Maai' in Alphen bleek dat niet ieder een daarvan overtuigd is. PvdA- raadslid Carla Ros wist wel een betere bestemming voor het geld dat Alphen in de Rijn Gouwe Lijn zou stoppen. „Waarom is er nog steeds geen ver binding tussen het station en het Ar- cheon?" Ook Blom was sceptisch. „Ook nu al heeft Alphen uitstekende verbindin gen. In dertien minuten ben je met de trein in Leiden. Voor Alphen heeft de Rijn Gouwe Lijn nauwelijks voor delen. De tram is alleen interessant voor Leiden en de Duin- en Bollen streek." Zo veel tegenstand uit de ei gen gelederen had Norder niet ver wacht. ,Als de PvdA niet achter ver nieuwing in het openbaar vervoer staat, wie dan wel", verzuchtte hij. Door een groot aantal aanwezigen van buiten Alphen ging de discussie meer over de Rijn Gouwe Lijn door de Leidse binnenstad dan over de Al phense kwestie. Leidenaar Frits van Oosten had de oude, vertrouwde trein naar Alphen genomen om zich te beklagen over het verdwijnen van de bussen uit de Leidse Breestraat. „Daardoor wordt het Leidse centrum slechter bereikbaar vanuit de buiten wijken." Van Oosten noemde de sneltram 'het meest onveilige ver voermiddel dat er bestaat'. Andere aanwezigen maakten zich druk de 233 miljoen euro die de tram kosten. Norder hield vol dat de Rijn G( Lijn grote voordelen biedt. „Het le aantal reizigers neemt toe in v lijking met het huidige aantal t reizigers. En de tram kan veilig kijk maar naar een stad als Str burg, waar ze allang lightrail ben." Norder verklaarde de sc van gisteravond door het gebrel voorlichting. „We moeten nu b nen met communiceren." Alle hoeken en gaten van het Tikibad worden onder handen genomen. Foto: Dick Hogewoning Wassenaars Tikibad twee weken dicht voor groot onderhoud door Nienke Ledegang wassenaar - Ze komen er spe ciaal voor uit Engeland, de le den van het klusteam dat deze week de glijbanen in het Tiki bad onder handen neemt. Met rubberen zolen onder hun schoenen wagen ze zich in en op de glijbanen om de verve lende naadjes eruit te halen en van een nieuwe waxlaag te voorzien. Het is overigens slechts één van de klussen die gedaan wordt. Liefst twee we ken is het tropisch zwempara dijs in Wassenaar gesloten om grondig te worden geverfd, bij gewerkt en nagekeken op veilig heid. „Uniek voor een zwempa radijs", zegt Tikibadmanager Ed Baumann. Een paar weken geleden nog moest Baumann met ademha lingsproblemen naar het zie kenhuis toen er zwavelzuur was vrijgekomen in zijn zwembad, nu probeert hij het jaarlijks te rugkerende fanatieke klussen in het Tikibad in goede banen te leiden. „Elke centimeter wordt opnieuw geverfd." Dat blijkt. Op een gevaarlijk uitziende in stallatie nemen twee mannen de knalgele Pelikaan-glijbaan onder handen. Een aantal vrou wen ontfermt zich over de groene decoratie. „Die kunst- planten zijn na een jaar of twee, drie wel aan vervanging toe", zegt Baumann. „De mensen van het decoratieteam kijken elk jaar wat kan blijven en wat weg moet. En kijk, daarboven is een bamboebrug gekomen en een bamboehutje. Ook een idee van het decoratieteam. Dat vond dat het Tikibad nog iets meer moet uitstralen dat het een tropisch zwemparadijs is." In de lege baden lopen werklui heen en weer. Waar eerst een poedelbadje was, wordt nu een bankje van beton neergezet. „Zo kunnen ouders goed zien hoe hun kind van de glijbaan komt." Behalve naar de decoraties gaat in deze twee weken ook veel aandacht uit naar de veiligheid van het bad. Een belangrijk on derwerp, nu het Tikibad on langs een onvoldoende voor veiligheid kreeg van de ANWB en het kort daarna te maken kreeg met een zwavelzuurlek. Baumann laat de machineka mer van het zwemparadijs zien. „Kijk, hier in dit leidinkje zat dat lek. Vooraf had ik mijn kop ervoor in het vuur durven ste ken dat bij ons het chloor en het zwavelzuur niet bij elkaar zouden komen. Aan die kant van de kamer is het chloor, aan deze kant het zwavelzuur. Maar via deze leiding is er toch iets op de grond gelekt, en dat is gaan reageren. We komen elke dag in de machinekamer, maar we hebben het over het hoofd gezien. We hebben dus alle in- jectiepunten vernieuwd. Dat is met een gloednieuw systeem, met een kraantje eraan. Ik be spaar je de technische details, maar voor ons is dit een uit komst. Je ziet, we zijn erwel mee bezig geweest: wat kunnen we eraan doen om zo'n lek in het vervolg te voorkomen?" Overigens is dat binnenkort Baumanns zorg niet meer. Na achttien jaar manager van het Tikibad te zijn geweest, draagt hij op 1 december de zaken over aan zijn opvolger Henk Bakker. „Ik vind het wel mooi geweest. Het is niet zo dat ik het helemaal heb gehad, maar het is tijd voor iets nieuws. Bau mann bezweert dat de akkefie tjes van onlangs daar niets mee te maken hebben. „Ik heb al leen maar goede herinneringen. Ik heb hier zelfs mijn vrouw le ren kennen, die was hier hoofd receptioniste." Opvolger Bakker komt bij Cen ter Pares vandaan en is veilig heidsdeskundige. Hij is vast ko men kijken bij de 'herstelwe- ken' in het bad. Hij heeft er zin in, en vertrouwt ook op de toe komst. „Dat het zwembad twee weken helemaal dicht is, is uniek. Ik heb nog veel contact met collega's van Center Pares en als ik dit vertel zeggen ze al lemaal: wóóóh, kon dat bij ons ook maar. Met de veiligheid van het bad zit het dus wel snor, denkt Bakker. En mocht er toch iets mis gaan: „Ik heb De Eem- hof zien afbranden - en weer helpen opbouwen. Met mijn mensen heb ik toen 3.500 men sen geëvacueerd en dat ging perfect." Ondertussen maakt Baumann zich klaar voor zijn allerlaatste klus. „Ik moet zorgen dat er voor zaterdag 2 miljoen liter water in dit bad zit, en dat het warm is. Afgelopen weekeinde ben ik gaan vullen, dan moet het uiterlijk vanavond gaan cir culeren. Het water is dan nog 16 graden, zaterdag moet het 29 graden zijn. De whirpools kun nen wel later, dat zijn maar kleine baden. Al die mannen moeten wel op tijd uit die ba den zijn. Daar ga ik voor zor gen." vervolg van voorpagina voorschoten - De ontsnapping van de vijftienjarige inwoner van Voorschoten, die vastzat op ver denking van onder meer bedrei ging en aanranding, schokt Voorschoten. Veel mensen zijn bang dat de jongen wraak komt nemen op de tientallen mensen die aangifte tegen hem deden. „Ik krijg het hier koud van", zegt voorzitter John Kriek van voetbalvereniging Voorschoten '97 als hij het nieuws verneemt. „Dit gaat veel mensen een hoop angst bezorgen." Kriek weet als geen ander waartoe de ontsnapte jongen in staat is. In 2001 meldde Kriek de jongen en zijn vriend, die nog vastzit, dat zij niet langer welkom wa ren als spelend lid van Voor schoten '97. Talloze diefstallen en pesterijen vormden de aan leiding. Maar de twee pikten de beslissing niet: Kriek kreeg een (advertentie) T 4e pk steen door een raam huis, de auto van zijn werd beschadigd. Krieks ter kreeg te horen dat ha; der 'overhoop zal wordei stoken'. Kriek: „Zo heeft knaap veel mensen in het J beschadigd. Reken maar dj nu bang zijn." ID Dat zegt ook de vader vaifk van de slachtoffers van dé1? gen. Zijn dochter deed aa#n van bedreiging en mish#® ling. „Dit is bizar. Hoe hef0 ze die jongen kunnen laten' snappen? Ik ben woest. DiPr heel veel pijn." 'c In het dorp kent iedereenv< iemand die het slachtoffer r worden van de voortvlut vijftienjarige. Zo ook M^lc (16), die voor de Albert P4 met wat vrienden staat te ten. Grote ogen als ze hooL de jongen is ontsnapt. J® dat wist ik nog niet. Ik kjé wel, ze stonden hier altija rie te trappen." Een vrien^D haar had nogal eens last v^a twee jongens. „Dan pakt^j zijn sleutel af en moest ljjs euro betalen voor hij he(t\ rugkreeg." Marieke kanjn£ voorstellen dat slachtjhi bang zijn. „Die jongen is %ti genoeg voor om terug te kfljj en wraak te nemen. Dat is knettergek." Uj Burgemeester Verver is alne bezorgd. „Onze angst is dye ze jongen naar de slachtftj. gaat die aangifte hebbeie daan. Dat hij verhaal gaajb len. De ontsnapping og.( streept nog maar eens me voor knaap we eigenlijk tc= ken hebben." Voorschotel voorzitter Kriek denkt dat1 schoten de jongen vooi niet terugziet. „Je moet u hij is geen domme jonge! weet dat hij snel gepakt als hij nu naar Voorsc) komt. En dan is hij de kli denk dat hij slim genoeg i zich een paar weken sch houden." Maar ook Kriek i dat vele Voorschotenaren week slecht slapen. „Dit nare herinneringen op. Ik wat die jongen mensen aangedaan. Dat komt wee ven, ,en natuurlijk is er I Hopelijk ten onrechte."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16