LEIDEN REGIO Hoop voor dakloze rat VIND HETOPVROM.NL. Kinderdagverblijf Pimmetje door naar LEF-finale VROM 'Auschwitz' kan conflict in Israël helpen oplossen HDC 972 woensdag 26 NOVEMBER 2OO3 R3 Klimaatverandering isen Het klimaat verandert omdat er te veel broeikasgassen in de atmosfeer komen. Daar enj Z'^n We Z8^ me^everantwoor^e^j^ voor- omdat we te veel energie gebruiken. Dat bete- h kent ook dat we er iets aan kunnen doen: de verwarming wat lager zetten en wat minder en vooral groene energie gebruiken helpt al. Want daarmee verkleinen we het broei kaseffect en vertragen we de klimaatverandering. Daarnaast kunnen we onze huizen nog beter isoleren, een zuinige auto rijden en wat vaker op de fiets boodschappen doen. En zo zijn er nog andere dingen die we kunnen doen om te voorkomen dat we het milieu verbruiken. Kijk voor meer tips en informatie over klimaatverandering op www.vrom.nl of bet het informatienummer van Postbus 51 D5 voor de informatiefolder "Verbruik het milieu niet". Ministerie van VROM -> staatvoorruimte, wonen, milieu en rijksgebouwen. Beleid maken, uitvoeren en handhaven. Nederland is klein. Denk groot. Winnares Esther Stokkel, geflankeerd door juryvoorzitter Ron Hogenboom (links), haar partner en Maarten van Buuren van sponsor De Clercq (rechts). Foto: Mark Lamers verlening wordt gedacht, zijn wij marktgerichter. We hebben geen houding van: dit is wat we aanbieden en take it or leave it." De LEF-jury liet zich gister avond in haar rapport lovend uit over Stokkels onderne mingsplan. „Een gedegen plan, waaruit blijkt dat het bedrijf in speelt op de vraag", zo ver klaarde voorzitter Ron Hogen boom van Arenthals Grant Thomton-accountants. „Het is niet echt innovatief te noemen, maar er spreekt wel ondeme- mingsgevoel uit." Zelfweet de starter allang dat haar bedrijfs formule werkt. Sinds Pimmetje vier jaar geleden zijn deuren opende, loopt het namelijk storm. Inmiddels is Stokkel zelfs druk in de weer met plan nen om uit te breiden: „Veel te vreden klanten willen nu ook hun andere kinderen naar Pim metje brengen. Daarom starten we dit voorjaar met een zusjes- en broertjesgroep." In de toekomst hoopt de kin derleidster nog beter op de vraag naar opvang te kunnen inspelen. Het is haar bedoeling om nieuwe trends en eisen op het gebied van kinderopvang op de voet te blijven volgen. Zo zal Pimmetje binnen een half jaar naast dagopvang voor kin deren tot vier jaar bijvoorbeeld ook naschoolse opvang voor wat oudere kinderen aanbie den. Dat Stokkel niet alleen een commerciële instelling en goe de ondernemersgeest bezit, blijkt wel uit de video die is ge maakt van het kinderdagverblijf aan de Rijnsburgerweg. Naast het versturen van facturen en het in elkaar draaien van werk- roosters besteedt de winnares van de eerste LEF-voorronde toch verreweg het grootste ge deelte van haar tijd aan het ver maak en de verzorging van achtenveertig jonge kinderen. Stuk voor stuk tevreden peuters en kleuters die dagelijks met veel plezier hun tijd bij Pimme tje doorbrengen. leiden - Joden en Palestijnen kunnen samen huilen, elkaar omhelzen en troosten. Maar niet in Israël of Palestina. Ver broedering vond in mei van dit jaar plaats op een onwaar schijnlijke plaats, namelijk in het vernietigingskamp Ausch witz. Hier leerden de Palestij nen zien dat joden niet alleen onderdrukkers en agressors zijn, maar ook slachtoffers, net als zij. Israëli's kunnen zich op een plek als Auschwitz, met Pa lestijnen erbij, beter in het lot van hun tegenstanders ver plaatsen. Dat zei hoogleraar pe dagogiek Gavriel Salomon (65) van de Universiteit van Haïfa vandaag tijdens de Cleveringa- rede in het Academiegebouw van de Leidse universiteit. Salomon onderzoekt de effec ten van 'vredeseducatie' op groepen die elkaar om wat voor reden dan ook haten. De Ver enigde Naties, kerken en ande re hulpinstanties hebben speci ale lesprogramma's om vech tende partijen al tijdens of di rect na een (etnisch) conflict met elkaar te verzoenen. In Zuid-Afrika en in Rwanda (Hu tu's en Tutsi's) lijken zulke pro gramma's effect te hebben. Re sultaten in Bosnië, Noord-Ier- land, Sri Lanka en Israël/Pales tina zijn niet bekend. Salomon onderzoekt hoe die program ma's in elkaar zitten, welke suc cesvol zijn en welke niet. Op basis daarvan wil hij program ma's bedenken die meer kans op resultaat geven. De Israëlische hoogleraar weet wel dat gedwongen vredesedu catie niet werkt. Het heeft geen zin om iemand te dwingen het standpunt van de ander te zien op een moment dat conflicten juist hoog oplopen. Een proef hiermee met vier vredesgezinde Joodse en Palestijnse leraren mislukte faliekant. De deelne mers zeiden simpelweg niet in staat te zijn zich in de andere partij te verplaatsen. Wat wel werkt is vredeseducatie waarbij ruziënde groepen zich verdiepen in andere, vergelijk bare conflicten. Zo kregen Joodse en Palestijnse leerlingen les over het Noord-Ierse con flict. Na afloop bleek niet alleen dat zij dat conflict begrepen, maar zagen zij ook parallellen met het 'eigen' Israëlisch-Pales- tijnse conflict. Ook blijken ont moetingsdagen tussen Joden en Palestijnen te helpen. Er ont staan vriendschapsbanden waarbij de jongeren proberen het politieke conflict niet tus senbeide te laten komen. Salomon maakte in mei deel uit van een groep van 270 Israëli's en Palestijnen die gezamenlijk Auschwitz bezochten. Die erva ring maakte bij beide groepen 'intensieve positieve emoties' los en was een 'verwarrende, maar hartverwarmende' les in vredeseducatie. Wat hij daar precies heeft geleerd, zegt hij nog niet onder woorden te kun nen brengen. Het komende stu diejaar wil hij in Leiden als Cle- veringa-hoogleraar hierover verder nadenken en nader on derzoek doen. (advertentie) ABN AMRO CS Im|x| deCLERCQ Kamsteeg :3k' i'Md HART Leidschi@(Dagblad B^ Leidetl IW VOORDE voor oude thouders en - De gemeente Leiden jaarlijks 85.000 euro reser- n om in de toekomst wet- lerspensioenen te betalen, ïouders bouwen over hun 1 bij de gemeente pensi- echten op en vanouds de gemeente haar oud- louders ook pensioen uit. college van B en W heeft e^t ren besloten om die plicht ieel te regelen. Jaarlijks be- elen accountants Deloitte jk.- an ■rblF' ,.Ikle< ek%, outouche of het opgebouwde s toereikend is voor alle ïemers. De gemeente heeft :ocht of het goedkoper is pensioenen bij een ver- ringsmaatschappij onder te 2i gen' maar dat bleek niets maken. Vc 1 ameling van "''lading succesvol olil,, - De Leidse stichting Kle- Li)" nzameling Caritatieve In- ?V( ngen (KICI) blijkt succes- aarlijks haalt K3CI 325.000 v ;ebruikte kleding en schoe- dat jp, die na doorverkoop ee' 10 euro opleveren. Dit geld n K3CI aan de gemeente, zo- S|uffalo City geen rente onc t te betalen op een lening g°e eiden enkele jaren geleden 'onl le zusterstad heeft ver- als t. Van het door Leiden mjeschoten geld heeft Buf- ajij' jty een woningbouwpro- aist letaald. KICI en het college st015 en W hebben gisteren be te om hun samenwerking Z ate van Buffalo City voort d voor Ljrtparken Het Sportbedrijf van de ente Leiden geeft komend üjn 88.000 euro uit voor het hejrhoud aan Leidse sport- n ggieningen. Het meeste En 317.000 euro, gaat op aan mi^guliere onderhoud aan de 1 salP^ken. Voor de reparatie in sporthallen en berft is 10 mille beschikbaar, Omjjl de zwembaden op bj 0 euro kunnen rekenen, door Floor Ligtvoet leiden - Esther Stokkel heeft zich Salomon onderzoekt vredeseducatie (advertentie) slim dat ze naar hun eigen naam luisteren." Foto: Henk Bouwman beruchte knaagdier? „Hun in telligentie merk je aan veel din gen. Als je een gedragsgestoor de rat in huis neemt, sluit die binnen drie dagen vriendschap met je. Ze luisteren naar hun naam. Je merkt dat een vrouw tje, dat de kooi van de manne tjes wel erg interessant vindt, op de meest ingewikkelde ma nieren naar boven klimt langs de kooien. Als ratten tijdens het stoeien per ongeluk van ta fel op de grond vallen, doen ze dat nooit meer een tweede keer. Je kan ze zelfs leren op één plek op je schouder te blij ven zitten." Ossevoort heeft twee wanden met rattenkooien in de voorka mer staan. Te midden van het gepiep en gesnuffel tussen de houtsnippers zoemt een com puter. Van hieruit onderhoudt Ossevoort de website leidserat- tenopvang.nl. Bedoeling daar van is om een nieuw tehuis te vinden voor afgedankte ratten. „Op de site staan foto's van de beesten en zoveel mogelijk in formatie over waar ze vandaan komen. We bieden alleen ge zonde ratten aan, de anderen blijven hier. Ook bijtende rat ten bieden we niet aan. Luna, bijvoorbeeld. Deze rat heeft een 'pootje kapot en niest heel veel'. „Tamme ratten stammen in veel gevallen af van de labora toriumrat. Er is veel mee ge rommeld en ze zijn dus gevoe lig voor allerlei ziektes - long kwalen, abcessen. Het is een ingewikkeld beest, in dat op zicht kan je beter een cavia ne men of een woestijnrat." De rattenopvang biedt ook uit komst voor rattenbezitters die op vakantie gaan en het dier niet aan een boom willen bin den. Voor een euro per dag past Ossevoort op de rat, 'in clusief voer, bodembedekking en aandacht'. „Komt u na een maand uw ratje niet ophalen, dan zullen wij stopen onder nemen zodat er naar een op lossing wordt gezocht voor de ze beestjes." Wie het knaagdier een warm hart toedraagt maar geen tijd heeft het beest twee uur per dag te vertroetelen, kan een rat adopteren. Voor drie euro per maand is je rat-op-afstand on der de pannen. Als bij een Fos ter Parents-kindje krijg je re gelmatig bericht. Patricia Ossevoort is dringend op zoek naar kooien voor haar ratten. Bezitters van grote vo gelkooien of terraria kunnen contact met haar opnemen via 5790994. Silvan Schoonhoven gisteravond tijdens de eerste voorronde van LEF - een wed strijd voor startende onderne mers uit de regio Rijnland - ver zekerd van een plaats in de fina le. Ze won met kinderdagverblijf Pimmetje zowel de jury- als de publieksprijs en liet daarmee concurrenten Jaco van Daalen van De Soeperij en Simone van der Ziel van Szimone Perfect Knit achter zich. De Leidse onder neemster ontving twee cheques van elk 1400 euro. Stokkel is dolgelukkig met haar overwinning: „Ik zie het als een groot compliment voor Pimme tje. Er zijn veel kinderdagver blijven, maar het feit dat ik deze prijs win, bevestigt toch dat wij dingen net even anders aan pakken." Met een professionele power- point- en filmpresentatie in Holiday Inn stelde ze vol en thousiasme Pimmetje aan het publiek voor. Volgens Stokkel weet het bedrijf zich door een ongedwongen sfeer, persoonlij ke aandacht ('ik ken iedereen') en vlakke organisatiestructuur duidelijk van andere kinderdag verblijven te onderscheiden. Bij de 33-jarige Leidse onderneem ster en haar partner staat de klant centraal: „We zijn één van de eerste commerciële particu liere kinderdagverblijven die met eigen geld zijn opgezet en niet onder een koepelorganisa tie of stichting vallen. Anders dan bij andere kinderdagver blijven waar vanuit de dienst- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 53 56 424 Het dier staat bekend als sym bool van onheil en bederf, als bewoner van sloot en riool buis, als verspreider van de Zwarte Dood. Velen vrezen zijn priemende kraalogen en kale staart. Onzin, vindt Patricia Ossevoort uit Leiden - ratten zijn intelligente dieren, speels en razend nieuwsgierig. Ze is al een tijd 'in de greep van de rat- tengekte' en zet zich in voor af gedankte dieren. Het komt vaak voor dat ratten aan de straat worden gezet. „Letterlijk. Mensen die genoeg hebben van het beest, denken: een rat is een rat, die redt zich wel op straat. Maar het is net als met een parkiet die je los laat - die vindt zijn eigen eten niet en gaat onherroepelijk dood." Het Leidse dierenasiel accep teert geen ratten, maar kan rat tenbezitters die spijt hebben wel doorsturen naar Osse- voorts 'rattenopvang1. Het blijkt dat eigenaren hun rat meestal de deur wijzen onder het voorwendsel van allergie. „Voordat mensen overwegen een hond te nemen, bedenken ze zich wel drie keer - ze weten dat ze het dier elke dag moeten uitlaten. Op ratten verkijken ze zich. Ze denken: het is een knaagdier, die zit toch maar de hele dag in zijn kooi. Niets is minder waar. Als je een rat neemt, moet je twee uur per dag met ze spelen. Ze moeten regelmatig vrij rond kunnen lo pen, anders gaan ze gestoord gedrag vertonen. Een rat moet je ook nooit in z'n eentje hou Patricia Ossevoort: „Ratten zijn zo den - het is een echt groeps- dier. In de dierenwinkel krijg je dat soort dingen allemaal niet te horen." Bij Ossevoort krijgen ze ruim schoots de gelegenheid rond te scharrelen. Zonder pardon kruipen de ratten in haar mouw of hals om onder de kle ding verder te friemelen. Een ergere nachtmerrie is niet denkbaar voor rattenhaters. Wat is er toch zo leuk aan het

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15