5Het mes snijdt aan vijf kanten REGIO We gaan gewoon met Advocaat, daarna zien we wel 'Veel klassiek links doorgeslagen journalisten moeten weg' I jma cëac Martien Koster slaat zijn slag met glasvezelnetwerken NAVRAAG Kappers, schoenmakers en fietsenmakers worden na juli flink duurder. Dat is het gevolg van een EU-besluit over de btw. De ministers van fi- Jtt 7 r nanciën beslo- Hoger kapperstartef ten gisteren kost banen' dat kappers en dergelijke na juli geen recht meer hebben op een laag btw-tarief van zeven procent. In plaats daarvan moeten ze negentien procent gaan rekenen. Na vraag bij HANS VAN TONGEREN, kapper uit Leiden. Hij heeft vestigin gen in de Breestraat, de Doezastraat en het Levendaal. Is dit een ramp voor de kapper? „Honderd procent zeker. Nu zal je steeds vaker thuiskapsters krij gen, die zwart knippen. Je zal veel meer beunhazerij krijgen. Daar voor was het lage btw-tarief juist bedoeld: om beunhazerij tegen te gaan." Hetzelfde mechanisme geldt ook voor de fietsenmakers en de kleermakers? „Tja, de kleermakers, hoe moet ik het zeggen, die hebben niet altijd personeel dat wit werkt. Wat ik daar allemaal over hoor, dat wil je niet weten. Bij kappers zul je ook meer zwartwerk krijgen." Gaat het u veel klanten kosten? „Knippen wordt op deze manier gewoon te duur. De kapper zal straks, na de prijsverhoging, wel de boeman zijn. Maar we verdie nen geen cent méér. Het is niet zoals de prijzen in de horeca, die de branche zelfheeft verhoogd. Wij hebben straks geen keus. Zou je prijzen op het oude niveau laten, dan moeten er duizenden kapsa lons dicht in Nederland." UIT DE ARCHIEVEN COLOFON woensdag 26 NOVEMBER 2OO3 U gooit de prijzen straks ook omhoog? „Je móet wel. Ik denk dat deze EU- maatregel veel ar beidsplaat sen zal gaan kos ten. In mijn sa lons kan ik het nog een beetje opvangen doordat ik meerdere zaken heb. Voor ande ren wordt het moeilijk. Tot nu toe had de klant de keus: voor der tien euro in een mooie kapsalon of voor tien thuis ergens bij ie mand in de huiskamer. De meesten gaan dan toch liever naar de salon. Maar als het verschil straks een euro of zes wordt, zal het veel klanten te gortig worden. De aanwas op de kappersscholen is enorm - ze zitten voor het eerst sinds jaren weer bomvol. Wat denk je dat al die kapsters straks gaan doen als er in de salons geen werk meer is? Juist: thuis knippen." ANNO 1978, maandag 27 november LEIDEN - Ondanks de bar slechte weersomstandigheden is een groot gedeelte van de Breestraat het afgelopen weekeinde van een asfalt- laag voorzien. Grote stoomwolken begeleidden de niet alledaagse voertuigen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien daeen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Het Nederlands Elftal haalde Portugal, maar vraag niet hoe. Pas in de laatste wed strijd tegen de Schotten speelde de ploeg alle frustra ties van zich af, niet in de laatste plaats doordat coach Dick Advocaat eindelijk wat jonge spelers in de basis liet beginnen. Is het niet tijd om, naast de verjonging van het elftal, ook de trainersstraf onder handen te nemen? Onze stelling van de afgelo pen week luidde dan ook: Ruud Gullit moet de nieuwe bondscoach worden. Een kleine meerderheid (59 pro cent) van de bezoekers van de LD-internetsite bleek het met deze stelling oneens. M. Rooijakkers, Leiden: De keuze voor Ruud Gullit bete kent een hak op de tak beleid. Er is gekozen voor een trainer in aanloop naar Portugal waarmee het eerste doel is be reikt. Je kunt twijfelen over de juiste man op de juiste plaats maar wie zegt dat Gullit een betere optie is? Heeft Ruud zich al bewezen als bonds coach? We gaan gewoon met Ruud Gullit moet de nieuwe bondscoach worden. Advocaat en daarna zien we wel weer verder. A.B. Varkevisser, Katwijk: We hebben toch een bonds coach? R. Hoek, Noordwijk: Hij mag nooit bondscoach worden. Was hij het niet die een aantal jaren geleden het trainings kamp in Noordwijk (Huis Ter Duin) huilend verliet. Hij was het niet eens met de bonds coach. Hij heeft toen: A De supporters in de steek gela ten. B Zijn collega's in de steek gelaten. C Zijn trainer in de steek gelaten. En D de KNVB in de steek gelaten. Daarom begrijp ik niet van de KNVB dat hij nu een functie heeft gekregen binnen KNVB. Als hij een vent was geweest had hij toen gelijk moeten zeggen wat er aan de hand was. Mathieu Paardekooper, Zoe- terwoude: Ruud Gullit moet na de EK in Portugal de nieu we bondscoach worden, al is het alleen maar vanwege het feit dat er eens nieuw bloed moet komen in bondscoa- ches. Te vaak wordt terugge grepen op oude uitgesleten wegen. Eigenlijk zou het eens tijd worden dat El Blaaskaak Johan Cruijff eens laat zien wat ie kan, maar die durft toch niet. Dus daarom né de EK Dickie bedankt maar dan Ruudje R.K. Nai-Chung-Tong, Lei derdorp: Ja, natuurlijk. Rela tief zijn er zoveel derde-lan den allochtonen geweest in het Nederlandse elftal, dat dit gerechtvaardigd is een goede ingeslagen weg. Wat koi er nou voor om Ruud G aan te stellen. Dankzij S land weten de coaches i hen te doen staat. Laat coaches gewoon lekker nieuw ingeslagen weg d gaan met als bekroning schien wel een nieuwe pese titel. Het zij ze van gegund. De nieuwe stelling gaa de maatregelen die het net voorbereidt om he ken op alle mogelijke j ken in de samenleving banden te leggen, van werkplek tot het perro het station. Worden ro net als in Amerika, ooi ons land de paria's var maatschappij? De steil waarop tot en met mat kan worden gereageen luidt: De maatregelen tegen roken gaan veel te ver Reageren via www.leidschdagblad.n postbus 54,2300 AB L< ANNO 1978, maandag 27 november LEIDEN - Als gevolg van de slechte weersomstandigheden en enkele mankementen aan de dakconstructie vielen bij de Camera-bioscoop aan de Hogewoerd de dakpanhen naar beneden. De Leidse brandweer moest er met twee wagens, waaronder een ladderwagen aan te pas ko men. Er zijn dranghekken geplaatst op het trottoir van de Sint Joris- steeg om voorbijgangers tegen de vallende dakpannen te beschermen. Het bioscoopbezoek kon gewoon doorgaan. De bedrijfsleider van het Camera-theater liet vanochtend weten dat er geen sprake kan zijn van een ingrijpende verbouwing omdat er plannen bestaan de bioscoop af te breken en op de hoek Levendaal-Sint Jorissteeg weer op te bouwen. Qp deze plaats staat op dit moment nog de Barbaraschool, welke ei gendom is van de firma Noorlander uit Leiderdorp. DEN HAAG-Tegen het weekblad Vrij Nederland zal strafrechtelijk worden opgetreden naar aanleiding van publikaties van vorige week over het koninklijk huis. Dat heeft premier Van Agt gisteren in de Eer ste Kamer aangekondigd. Een meerderheid van de vaste kamercom missie voor justitie staat achter een vervolging van het weekblad Vrij Nederland wegens majesteitsschennis. derde-landenallochtoon deze positie te laten innemen. Waarom zouden we steeds witte mannelijke macho's per definitie alle gunsten bieden, ook al bezitten ze niet altijd meer dan een mondvol bluf..... Ad van Zeist, Lisse: Een volle dig nieuwe lichting dient zich aan. En moet er ook aanko men. Dat kan maar door een man vormgegeven worden: MarkWotte. A. Mens, Lisse: Nee, natuur lijk niet. Of zijn we vergeten dat hij in 1994 Oranje in de steek liet? K. Schoonderwoerd, Leiden: Waarom? Laat Dick Advocaat nou samen met Willem de Zwijger doorgaan op de nu dit bedacht. Dat mag je best op jC schrijven. Er zijn meer gemeent.re die het doen; de VNG heeft het ie, richtlijn opgesteld. Hillegom do het weer niet, Noordwijkerhout01 niet; die doen niet zo moeilijk."s Koster is inmiddels via 'tal van w rechtszaken' bezig om de herbt jr' tingregeling aan te vechten. „Ik het in Leiden aan de orde geste11 de wethouder. Geertsema ja. Zi j>' me glazig aan te kijken als ik zej1 ik Roomburg wil bekabelen. Vo mij wist 'ie helemaal niet waar i over had. Nou, ik heb inmiddel in de gaten dat de macht in gen ten bij de ambtenaren zit. Die 1 len wat er gebeurt, niet de polit N Zo'n 17.000 abonnees heeft Lij-^ brandt nu en dat moeten er oven, paar jaar 'enkele honderdduize a;' zijn. De toekomst ziet er goed i ,e voor het Hillegomse bedrijf dat jj nenkort verhuist naar een veel jq ('vier keer zo groot als wat we n j hebben') bedrijfspand aan de S|U lietbaan. „Ik ben een echte ond j mer, daardoor gaat het ook goe ej met dit bedrijf. Ik heb persoonl geld geleend, met mijn huis als t. derpand, dat zie je niet veel in ,e lecomwereld. Je ziet er eigenlijl leen managers. Dat ben ik juist ,e Ik houd elke zaterdag brainstoij sessies met studenten van de T n Delft, daar zit mijn zoon ook. Z a we van alles te bedenken. Gekk t, gen ook, hartstikke leuk. Ook v< de studenten. En dan probeer i een beetje commercieel te vert Zo snijdt het mes aan vijf kantf Aan een vervroegde uittreding Koster niet denken. En aan een sioen ook niet. „Tot mijn 65ste zeker door. En als het aan mij 1!e ik dan verder. Samen met mijn 8 vrouw. Het gaat me niet om he tl Ik heb een gewoon huis, een g#i' auto, geef niet veel geld uit. En 3 heb mijn zaakjes nu al zodanig het droge dat ik een modaal satP kan opmaken zonder te werkeie daar hoeft het niet voor. Ik ben1 een gewone jongen hoor." Omj' demonstreren steekt hij zijn ba 0 zware shag in de lucht. „Zie je Erna Straatsma Laat Dick Advocaat nou maar met Willem de Zwijger zijn karwei afmaken. Foto: ANP/Ed Oudenaarden KLANKBORD hillegom - Martien Koster (51) is een ondernemer, geen manager. Hij houdt van hard werken, niet van va kantie. Een techneut uit Spaarndam, die succes heeft in de telecom-busi- ness. De afgelopen jaren deed Koster forse investeringen in de aanleg van een glasvezelnet. Die infrastructuur begint leuke bedragen op te brengen. Bij de receptie van Lijbrandt Tele com, aan de Weerlaan in Hillegom, staat een versierd portret van Pim Fortuyn. Een foto van de vermoorde politicus, met een van zijn geliefde hondjes. „We waren allemaal fan van Fortuyn", zegt de directeur, die zich op zijn visite kaartje voorstelt als 'ing. Martien R. Kos ter'. „Ik vond het wel boeiend wat die man te vertellen had. Meer dan vijftig procent van wat 'ie zei was waar. Veertig procent was niet waar, dat zeg ik er meteen bij." Op zijn werkkamer gaat hij er eens goed voor zitten. Een inter view over zijn werk, dat wordt genieten. „Komt er ook een fo tograaf? Oh, schitte rend." Werken is leuk, praten over je werk is ook leuk. „De een spaart postzegels; ik werk graag zeven da gen per week. Ik vind het gewoon leuk om hard te werken. Ik ga niet op vakantie, daar houd ik niet van." Hij leerde het vak bij kabelexploitant Case- ma, waar hij tot 1986 in dienst was. Na zijn vertrek richtte hij Technotel op, dat ze ven jaar geleden is veranderd in Ly- brandt Telecom. „Is een leuk verhaal, die naamsverandering. We wMdrtire&oster: echte Hollandse naam en kwamen uiteindelijk uit op Lijbrandt. Een goede en eenvoudige naam. Met een t aan het eind. Onze kleur is oranje, ook echt Hollands. We zijn een be drijf voor en door Hollanders, dat willen we daarmee uitdragen." Hij haast zich te zeggen dat hier geen sprake is van vreemdelingenhaat. Allochtonen verstaan we ook onder Nederlanders." Sinds het monopolie van KPN is op geheven, in 1998, heeft Koster veel geïnvesteerd in de aankoop en aan leg van glasvezelnetwerken. Zo is de hele glasvezelring rondom Leiden in zijn bezit en heeft hij in juli een con tract afgesloten met de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS). Ook in steden als Den Haag, Haar lem en Alphen aan den Rijn is hij ei genaar van grote delen van het glas vezelnetwerk. In Den Haag en Haar lem zijn contracten met woning bouwcorporaties afgesloten. „Nee, er is geen gedrang op de markt van de glasvezel. Het gaat om enorme investeringen. Bedrijven als Casema en UPC kunnen dat veelal niet op brengen. Sinds zij de kabelnetwer ken van gemeenten hebben overge nomen, kunnen ze nauwelijks nog investeren. Ze zouden wel willen, maar ze kunnen niet. De schulden die ze gemaakt hebben, kunnen ze nooit aflossen." Koster heeft geprofiteerd van de re cente malaise in de telecom-wereld. „De één spaart postzegels, ik werk graag Bedrijven in nood verkochten hun infrastructuur aan Lijbrandt Tele com „Niemand vindt ons leuk. Ze zitten niet op ons te wachten. Wel grappig: ze noemen ons de 'Pim Fortuyn van de telecom'. Omdat we op een cowboyachtige manier wer ken. Casema, UPC en veel gemeen ten, allemaal proberen ze ons tegen te werken. Bedrijven proberen ons aan te geven, dat we bijvoorbeeld geen Buma-rechten betalen. Maar ik doe niets verkeerd, daar let ik wel op." Hij vertelt in rap tempo wat het 'conceptvan Lijbrandt Telecom is: gunstige glasvezelcontracten voor grote groepen gebruikers. En dan volgt een lange, technische uiteen zetting over lOOmb-verbindin- gen en draadloze verbindin gen. Als ik te snel ga moet je het zeggen." Hij is nou een maal dol op de technische kant van zijn werk. In de Haagse Moerwijk gaat binnenkort een project van start waar Lijbrandt Telecom in participeert. En in Haarlem loopt ook het een en ander. „Die gemeen ten werken ook mee. Lei den niet. Dat rekent herbestra- tingkosten als we ka bels gaan leggen. Moeten wij de tegels omgedraaid in de grond leggen, als we klaar zijn, en dan draait de gemeen te ze na een half jaartje weer terug. Ik weet wel hoe het komt hoor, want ze mogen geen precario meer rekenen voor het leggen van kabels. Dus raakt het potje van de ge- zeven dagen per week." Foto: Henk Bouw- meente leeg en hebben ze Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essen berg, G.P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 !5° 5^7 ADVERTENTIES Lokale Accountgroep: 071-5 356 300, fax: 071-5 356 325, e-mail: lag.ld@hdc.nl. Brancheverkoop: Auto Accountgroep: 075-681 3663, aag@hdc.nl. Bureau Accountgroep: 075- 6813636, bag@hdc.nl Business tot Business: 072-519 6540, lag.btb@hdc.nl. Makelaars Accountgroep: 023-515 0543, mag@hdc.nl. Personeel Accountgroep: 075-681 3677, pag@hdc,nl. Woon Accountgroep: 072-519 6554, wag@hdc.nl. ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Reinier Verbeek ((38) uit Leiden, architect: „De stelling is net zo houdbaar als het sentiment in de voetbalsport. Eerst verliezen ze en moet de trai ner weg en dan winnen ze, heb ik gehoord, en moet 'ie blijven. De houdbaarheid van stellingen over coaches is altijd maar kort. Maar volgens mij kan het best lang duren voor je een goed elftal hebt. En dan verlies je dus ook een aantal wed strijden. Dat betekent niet direct dat de coach slecht is en weg moet. Ik zeg niet dat Dick Advocaat de beste man op deze plaats is, want dat kan ik niet beoordelen. Of Ruud Gullit het is kan ik ook niet beoor- adplen. Dat je goed kunt voetballen betekent vol gens mij niet meteen dat je ook een goede coach bent." Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant: „Na Frank Rijkaard, Van Gaal, en Ad vocaat nu weer een ander? Ruud Gul lit? De man kon goed tegen een bal aan trappen, maar als trainer is weinig over hem bekend geworden. Wellicht is uit nostalgische overwegingen Ruud als trainer naar voren geschoven. Vroeger ging alles veel beter met het Nederlands elftal. Ik denk dat er be hoefte is aan kwaliteit, discipline en autoriteit. Te veel en te lang wordt er gepraat door spelersgroepen, de pers, voetbalspecialisten, etc. Het resultaat hebben we de afgelopen jaren kunnen vaststellen; een grote ouwe wijvenclub waar voetbal op de tweede plaats stond. Nee liever een type zoals Ri- nus Michels, Koe man, of toch weer Van Gaal. Ruud is volgens mij te de mocratisch en te veel op zoek naar het com promis. Dat werkt niet." Nancy Knijnenburg (35) uit Noordwijk, magazijnmedewerk- ster/voetbaltrainster: „Niet mee eens. Aan de ene kant ben ik er niet van overtuigd dat er überhaupt een andere bondscoach moet komen, want Advocaat heeft het (op het nippertje) toch voor el kaar. Anderzijds als er dan toch een ander moet komen zie ik liever an dere coaches voor het Nederlands elftal staan. Martin Jol zou ik een uitstekende optie vinden, evenals Ronald Koeman. Ruud Gullit heeft op dit moment het Nederlands elf tal onder de 19 en daar is hij de juiste man voor. Laat hem daar eerst maar een paar jaar ervaring opdoen alvo rens hij wel licht richting het 'echte' Ne derlands elftal gaat." Pieter Stam (51) uit Katwijk, dominee: „Neeeeeee. Never. Dick maakt zijn prachtige werk af. Ondanks alle geklets heeft hij het gelijk vet aan zijn kant. Goeie schoenen dump je niet. Het gaat goed met Oranje. En elke wedstrijd is er een. Ik vraag toch ook geen vervanger voor Mart Smeets zolang hij het goed doet? Kluivert moet weg, de Boer moet weg, maar Advocaat niet. Hij is geen Sjevardnadze. Wie durft zijn parle mentsgebouw te bestormen? Zelfs Cruyff niet, en dan moet zo'n midden moter Gullit dat doen? Kom nu toch. Spaan moet weg. Heel veel klassiek links doorgeslagen journalisten moeten weg. De oude politiek moet weg. Maar Dick moet blijven. Hij wordt nog eens 'de generaal', mark my words." Berend Stolk (48) uit Lek dorp, intensivist: „We hebben allereerst een nieuw Nederlands elftal n< en dan uiteraard ook een 1 bondscoach. En dan gaart bondscoach zonder bande de vergane glorie gaarne I bondscoach die alle boertje kluivertjes eruit gooit en gi een bondscoach zonder zi derkinnen. Gewoon een el siast figuur die het elftal rri thousiaste nieuwe menser bouwt. Als Gullit dat plech looft, dan mag hij komen, walg nu al weer van die h Portugal-hype. Gaarne een bondscoach die niet eens weet waar Portugal ligt."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14