LEIDEN Aantal spijbelaars in Leidse regio valt mee De beste sport voor ouderen dstraffen geëist na jzeling en beroving R1 REGIO rat Gemeenten houden leerlingenadministratie niet goed bij bij Orange betaal je alles uit 1 bundel (ook je mms'jes) 3Anaalproppers9 in soorten en maten Taakstraffen voor meelopers xtc-bende Provincie subsidieert bodemsanering gasfabriek hdc 971 woensdag 26 november 2003 Patricia biedt voor Een belletje uit het buitenland, een sms'je, een foto versturen... Alleen bij Orange betaal je alle diensten uit 1 bundel. Heel simpel. Zo bepaal je zelf waaraan jij je geld besteedt. Bovendien verstuur je als nieuwe Orange Free abonnee alle mms- en sms-berichten gratis tot 1 februari 2004. Kijk dus snel op www.orange.nl, of loop eens binnen bij de Orange shop. BelCompany of TeleCom-Today. sster rijdt ii (82) aan Een 82-jarige Leide- s gisteren met hoofdletsel iet LUMC vervoerd nadat or een fietsster was aan- en op het fietspad van de lurgerweg. De man stapte 1 halte uit de bus en stak het fietspad over. Een 23- Leidse vrouw kon hem ïeer ontwijken. Het onge- beurde rond zes uur. t miljoen euro r MucoVax - Het Leidse biotechbe- lucoVax is erin geslaagd ql miljoen euro risicodra- ïpitaal aan te trekken. :e kan MucoVax werken ontwikkeling van melk- in die geschikt zijn voor :king in klinische voe- indervoeding en thera- :he dieetproducten. Mu- werkt nu aan 'Muco- een voedingsstof die in om de darmbacterie 'ium difficile te doden, iaal lijden miljoenen ;n aan milde tot ernstige die door deze bacterie veroorzaakt. Uit recent Ikaans onderzoek blijkt ucoMelk werkt en veilig t geld komt van het Zwit- jnvesteringsfonds Inven- izen Coebel akten herrie I - De ganzen in de Coebel ►vangen omdat zij 'veel fis) overlast' veroorzaakten buurtbewoners. Dat ant- It het Leidse college van B jpp vragen van de ge- "eraadsfractie van Groen- ttaar aanleiding van be ll in deze krant over het li van in totaal 33 ganzen, pe partij om opheldering, lllege benadrukt dat de p niet op eigen initiatief wijderd, maar na een Jkeningenactie van be- Ze zijn niet geslacht 'en k nu in Duitsland', aldus meester Lenferink in een len wil nieuwe lenbanden - Leiden gaat op zoek ieuwe stedenbanden, jkt uit de beleidsnota n, een stad in de wereld' t college van B en W gis- peeft vastgesteld. De stad onderhoudt relaties efeld, Torün, Oxford, Jui- r** 'én Buffalo City en een rele overeenkomst' met aki. Wethouder Rabbae jesloten om 35.000 euro jrekken voor het steden- pbeleid. Vooral Leide- fan Marokkaanse en 5 herkomst stellen prijs i band met een stad in id van oorsprong. Surina- jn Antillianen hebben er t behoefte aan. aac/ieiden - Drie man- it Leiden en Leiderdorp zich volgens officier ^fttitie A. Kramer schuldig ^■ct aan een gijzeling en ^Hig op de parkeerplaats ^^t winkelcentrum De Ko tten in de Merenwijk. De j van justitie eiste giste- de Haagse rechtbank te- n 23-jarige Leidenaar een f van anderhalf jaar om- ihet plan zou hebben be- vee medeverdachten uit dorp (34 en 28 jaar) hoor- en celstraf van vijftien len tegen zich vorderen, ie tal zag op 15 augustus jaar op de parkeerplaats jenaar van een failliet imaakbedrijf, die nog bij an hen in het krijt stond. |e 23-jarige was dit aan- voor een pittig gesprek. g samen met zijn 28-jari- it op het slachtoffer af en j^dde de man naar zijn ei- Ïlenaar en het slachtoffer plaats in de auto terwijl arige Leiderdorper bui- )r de auto bleef staan. de 34-jarige Leider- ook nog even in de auto zitten. Op de vrouw van het slachtoffer kwam de situatie zo bedreigend over dat zij naar het nabijgelegen politiebureau liep. Agenten konden het drietal zonder problemen aanhouden. Volgens het slachtoffer is hij met een hand in de nek naar zijn auto geleid. In de auto zou hij zijn bedreigd. „Ik wil mijn geld, anders kom je niet levend terug", zou de 23-jarige geroe pen hebben. Vervolgens trok hij twee armbanden en een ketting stuk. „Als je geen geld hebt, pak ik dit wel", liet de Leidenaar weten. Bij de komst van de po litie kreeg het slachtoffer zijn vernielde sieraden terug. De Leiderdorpse verdachten zijn reeds op vrije voeten ge steld. De Leidenaar verblijft sinds augustus in het huis van bewaring. Zijn advocaat Th. Hiddema vond dat voorarrest veel te lang voor een misdrijf dat de naam gijzeling niet ver diende en in zijn ogen hooguit een bedreiging was. Hij vroeg om schorsing van de voorlopige hechtenis, hetgeen door de rechtbank werd ingewilligd. De 23-jarige Leidenaar kon de rechtbank als vrij man verlaten. Uitspraak over twee weken. leiden - Flessen, biljartballen, gloeilampen, presse-papiers en schroevedraaiers zijn door art sen uit anussen van mannen verwijderd. Dat blijkt uit een wetenschappelijk artikel van chirurgen van het Leids Univer sitair Medisch Centrum (LUMC) over het onderwerp 'anaalproppers'. Het lijkt borrelpraat, maar het is echt waar. Chirurgen halen met enige regelmaat de gekste din gen uit anussen. De meeste anaalproppers zijn mannen tussen de veertig en de zestig. Uit schaamte durft bijna de helft van de proppers niet toe te geven dat ze zelf die voorwerpen hebben inge bracht. De LUMC-artsen beschrijven in een wetenschappelijk artikel een heel bijzonder geval: een 14-jarige jongen die een blikje fris bij zichzelf naar binnen duwde. De artsen beschrijven hoe ze - met veel kunst en vliegwerk - het blikje fris weer uit de bips van de puber heb ben gehaald. De jongen meldde zich bij de EHBO-afdeling van het zieken huis, twee dagen nadat hij het blikje in zijn anus had gepropt. Hij verkeerde in een 'experi mentele fase', zei hij tegen de hulpverleners. EHBO-artsen slaagden er niet in het blikje te verwijderen. De jongen moest vervolgens onder narcose de operatietafel op. Een chirurg perste het blikje met een opera tieklem in elkaar en trok het ding uit het lichaam van de jon gen. Het beschreven geval is uniek, omdat de meeste anaalpoppers oudere mannen zijn. Slechts één ander geval van een jeugdi ge propper is bekend. Die jon gen bracht een vibrator in en kon hem zelf niet meer uit zijn lichaam krijgen. leiden - Twee vrouwen uit Lei den (27 en 55) en een 28-jarige Leiderdorper zijn gisteren door de Haagse rechtbank tot taak straffen veroordeeld wegens hun aandeel in xtc-handel en - productie. Een 29-jarige vrouw uit Leiden werd vrijgesproken. De 55-jarige vrouw en haar dochter (27) kregen een taak straf van respectievelijk 120 uur en 240 uur. De dochter kreeg ook nog drie maanden voor waardelijke celstraf met een proeftijd van 2 jaar. De vrouw verhuurde haar schuur aan de partner van haar dochter die er vermoedelijk een xtc-laborato- rium runde. De verhuur ge schiedde op verzoek van haar dochter. Toen na een politie-inval in de schuur de paniek toesloeg, haalde de Leiderdorper een pil- lenmachine uit de woning van de 27-jarige Leidse en haar partner. Toen hij werd opge pakt bleek hij ook nog 15 ldlo hasj in zijn bestelbusje te heb ben. De man kreeg weliswaar een celstraf maar die was gelijk aan zijn voorarrest. Hij moet nog wel een taakstraf van 60 uur uitvoeren. De 29-jarige vrouw uit Leiden werd vrijgesproken. Zij zou voor haar partner die ook van xtc-handel wordt verdacht, de telefoon hebben aangenomen en hem zo met zijn handel heb ben geholpen. De rechtbank acht dat echter niet bewezen. door Wilfred Simons leiden - Het Regionaal Bureau Leer plicht in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek kan vaak niet goed optre den tegen spijbelaars. Gemeenten zijn laks met het bijhouden van de leerlin genadministratie en scholen melden schoolverzuim vaak niet ofte laat. Dat blijkt uit het jaarverslag van het Bu reau over 2002. Uit het verslag van het leerplichtbu reau blijkt dat het met het schoolver zuim in de regio Leiden en de Duin en Bollenstreek nogal meevalt. Van de ruim 34.000 leerplichtige kinderen in de Leidse regio kwamen er slechts 434 met de leerplichtambtenaren in aanraking. In de Duin- en Bollen streek waren het er 279 op ruim 27.000 leerlingen. In beide gevallen een score van ongeveer 1 procent. De cijfers van het Regionaal Bureau Leerplicht leren dat de meeste spijbe laars tussen de 15 en 17 jaar oud zijn. Jongens en meisjes verzuimen even vaak. In het algemeen zegt het bu reau drie keer zoveel meldingen te krijgen uit het voortgezet onderwijs als uit het basisonderwijs. Meestal slaagt het bureau er wel in om leerlingen weer naar school te krijgen. Als zij 'tijdelijk zijn vastgelo pen' kunnen zij naar instelling De Witte Poort in Leiden, waar wordt ge probeerd ze weer te laten wennen aan een 'normaal schoolritme' en aan 'schoolse vaardigheden'. Daarna kunnen zij terug naar hun eigen school of naar een andere. Ook kun nen leerlingen een 'duale leerweg' volgen. Zij gaan twee dagen naar school en lopen verder stages waar mee ze zich voorbereiden 'op werk dat aansluit bij hun interesses en mo gelijkheden'. Voor werkloze jongeren van 16 en 17 jaar is er nog het oriën tatiejaar. Zij doen werkervaring op en verdiepen zich in verschillende werk soorten en beroepen. Na melding van schoolverzuim pro beren de negen leerplichtambtenaren in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek eerst een gesprek aan te knopen met de ouders, de leerling en de school. Indien nodig spreken zij ook met de huisarts en andere hulp verleners. Slechts in enkele gevallen deden zij aangifte bij de politie Hol lands Midden. Leerplichtambtenaren zijn zelf ook bevoegd om proces-ver baal op te maken, maar daarvoor moeten zij wel beschikken over een bevoegdheid als Bijzondere Opspo- rings Ambtenaar van de politie. Niet één ambtenaar bleek in 2002 de cur sus daarvoor te hebben gevolgd. Uit het jaarverslag blijkt dat ouders en leerplichtambtenaren soms ge woon niet weten dat een leerling spij belt. Scholen moeten verzuim mel den bij de gemeente en die moeten ouders en leerplichtambtenaren een brief sturen. Er zijn gemeenten (het jaarverslag meldt niet welke) die de leerlingenadministratie niet op orde hebben en die dus vaak niet weten aan wie zij de brief moeten sturen. Dan kunnen de ambtenaren er ook niets mee. Het regionaal bureau stelt vast dat de gemeenten die de admini stratie op orde hebben, spijbelen al tijd direct melden. www.orange.nl leiden - De provincie wil een subsidie van ruim 4,5 miljoen aan de gemeente Leiden geven voor het saneren van de bodem van de voormalige gasfabriek aan de Langegracht. Het bedrag komt overeen met ongeveer een derde van de totale sane- ringskosten. De rest van het be nodigde bedrag wordt door de gemeente en Nuon, gebruiker van het terrein, opgehoest. Na sanering van het gebied komt meer dan tien hectare vrij voor onder andere de bouw van wo ningen. Volgens de Milieudienst West- Holland (MDW), telt het terrein van de voormalige gasfabriek een aantal percelen. „Het gaat om de grond waar het stads- bouwhuis op staat, het naburi ge tweelinghuis, het Nuon-ter- rein aan de Langegracht en het Huigpark", zegt een woord voerster. „Aan de overkant, aan de Maresingel liggen dan nog een terrein dat nu gebruikt wordt voor de opslag van ka bels en leidingen en het Slacht huisterrein. Niet overal moet de grond gesa neerd worden. „Sommige ver ontreiniging lost vanzelf op. In elk geval willen we de komende jaren de staat van de bodem van het hele terrein in kaart brengen." Het eerste stuk dat aan de beurt komt, is het Slachthuisterrein. In de loop van 2004 begint de gemeente daar met saneringswerkzaam heden. Daarna worden op die grond huizen gebouwd. Een groot deel van het voorma lige gasfabriekgebied zal ge bruikt worden voor woning bouw. Maar op welke plekken de gemeente na de sanering precies huizen wol zetten is nog niet bekend. „Dat er nieuw bouw komt is zeker. Maar daar zijn nog geen concrete plannen voor", laat een woordvoerster van de dienst bouwen en wo nen van de gemeente weten. In Zuid-Holland stonden ooit 35 gasfabrieken. Tussen 1950 en 1970 werden de meeste fa brieken gesloten, en bleven de terreinen ernstig verontreinigd achter. Van veertien terreinen is de bodem inmiddels al gesa neerd. De provincies hebben programma's opgesteld om er voor te zorgen dat alle terreinen vóór 2015 worden gesaneerd, als er sprake is van ruimtelijke ontwikkelingen. orange Laurens Bon: „In beweging blijven." Foto's: Hielco Kuipers Jan van der Woerd: „Spitten doe ik zelf." Foto's: Hielco Kuipers Aad Humme: „Rust en gezelligheid." Foto's: Hielco Kuipers Naam: Laurens Bon Leeftijd: 82 jaar Jaren op de tuin: 47 „Tuinieren is de beste sport voor ouderen. Je blijft in bewe ging. Op de tuin is altijd wel iets te doen: reparaties, schilder werk, planten of mest rijden. En natuurlijk ouwehoeren met de buren. Dat doen we hier het liefst. Als je een volkstuin hebt, dan is het niet nodig om naar Spanje op vakantie te gaan. 's Zomers zitten mijn vrouw en ik hier van negen uur 's ochtends tot laat in de avond. Maar ook in de winter ben ik hier elke dag. Dat was vroeger al zo, toen ik nog bij de lichtfabriek werkte. Mijn vrije uurtjes besteedde ik hier. Er gaat niets boven onbespoten groenten van eigen tuin. Aan mijn groenten is niet gerot zooid. In de kas heb ik lof staan en winterpenen. Buiten heb ik andijvie onder glas en winter- prei. Het enige wat ik doe is be mesten en een beetje kalk uit strooien tegen de verzuring van de grond. Vroeger was tuinieren nog echt werken. Er was maar één kraan voor het hele complex. In het tuinhuis had je geen water en je moest de hele tijd met emmers heen en weer slepen. Dat is nogal anders tegenwoordig. De jongelui komen alleen hier naartoe als de zon schijnt. En dat noemt zich tuinders." Naam: Jan van der Woerd Leeftijd: 75 jaar Jaren op de tuin: 39 „Ik ben een echte volkstuinder. Bloemkool, andijvie en boon tjes uit de tuin vind ik heerlijk. Ik ben vaker op de tuin te vin den dan in de stad. Ik kom daar alleen als ik iets moet hebben, een paar schoenen bijvoor beeld. Ik vind het geweldig om in de buitenlucht bezig te zijn. Dat houdt je jong en kwiek. Toen ik hier begon, bestond de Merenwijk nog niet, kun je na gaan. In die tijd ging ik vaak 's avonds na het werk nog even naar de tuin. Nu ben ik hier ie dere middag. Het leukste aan tuinieren vind ik de oogst, al eten mijn vrouw en ik lang niet alles op. We zijn niet meer zulke eters. Een flink deel gaat de vrieskist in en de rest proberen we weg te geven. Spitten doe ik altijd zelf. De eer ste keer van het seizoen valt me het zwaarst; je hebt het toch over 150 vierkante meter tuin. Het is een kwestie van er in ko men. Het draait om het juiste ritme. Tegenwoordig heb je steeds minder echte volkstuinders. Veel mensen leggen hier een siertuin aan en verbouwen het tuinhuis tot bungalowtje. De volkstuin als vervanging voor de camping. Op zich is daar niets mis mee, maar die men sen zijn geen echte tuinders." Naam: Aad Humme Leeftijd: 73 jaar Jaren op de tuin: 4 „Ik kom hier voor rust, ruimte en groen. Zevenentwintig jaar lang heb ik een camping gehad in Gelderland, maar die werd te duur. Gelukkig heb ik deze tuin kunnen vinden. Mijn vrouw en dochter zijn beiden invalide. Voor hen is het erg fijn om bui ten te zitten, thuis kan dat niet. Ik woon in een flat in de Mors- wijk, aan de Topaaslaan. Geen tuin, geen groen. Alleen een heel Idein balkonnetje waar het 's zomers bloedheet is. Mijn tuin is een siertuin. Het is nu natuurlijk een beetje kaal, maar in de zomer zet ik bloem bakken en tuinkabouters bui ten, dat ziet er een stuk gezelli ger uit. Aan deze tuin heb je minder werk dan aan een moestuin. Om hem winterklaar te maken heb ik alle onkruid weggehaald en de grond opge hoogd. Spitten was niet nodig. Ik heb ook een hoop bloembol len in de grond zitten; tulpen, hyacinthen en dalia's. We krij gen toch geen strenge winters meer. Echt groene vingers heb ik nog niet, maar het begint te komen. Toen ik vier jaar geleden hier kwam, zag ik het verschil tussen planten en onkruid niet. Bij het wieden stak ik ook plantjes weg. Dat overkomt mij gelukkig niet meer." Elke dag verse aardbeien uit eigen tuin op tafel. Of een dampende stamppot met zelf gekweekte boerenkool. Voor een volkstuinder is dat niets bijzonders. Gisteren vierde de Leidse Bond van Amateurtuinders zijn zestigjarige bestaan in de raadszaal van het stadhuis. De bond heeft zeven volkstuincomplexen in de stad. Drie Leidse tuinders van vereniging Ons Buiten (onder de rook van de Slaaghwijk) vertellen over de geneugten van de Eigen Tuin. door Bas de Rue

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13