Kamer eist uitstel van rookverbod BINNENLANDl Kantoorpand uitgever Quote beschoten Wij verzekeren uw huis in één keer 7x Verminking meisje in Soest lijkt op gruwelijke 'smiley5 Minder autodiefstallen, maar vaker met geweld I'll ;e bedrijven Jjn zweeftrein Rector van Griftland College: 'Het kan imitatiegedrag zijn' Professor zoekt huilebalken Uitzondering zorginstellingen AIVD: Mabel had niet meer 'foute vriendjes' NS-personeel in plaats van politie KLM controleert hele luchtvloot na flauwvallen in nieuwe 777 Wat verandert er in de WW? overboord 1 onvindbaar Ider - Hulpdiensten ■vannacht op de Noord- iilang vergeefs gezocht Ti 20-jarige man die Ird was geslagen. De Ide van het motorschip 5 uit India sloeg onge- kilometer uit de kust bij n Holland over boord, adat het Kustwachtcen- melding had ontvan- Eim er een grote zoekac- ing, met drie reddings- en helikopter van de een politieboot, een ot en vijf zeeschepen, d om zeven uur van- I gestaakt. tmstoring in ns ziekenhuis Het Westfries Gasthuis n is gisteravond getrof- B een stroomstoring. I ilf elf viel alle elektrici- I Noodaggregaten tra- I in werking waardoor aratuur in het hospitaal H -ven voor twee uur van- li id het hospitaal weer B teit. Dankzij aggregaten Mirandweer kregen vitale ^en als intensieve zorg, taking, kraamzorg en |e rond elf uur al weer Tot die tijd beademde il sommige patiënten |d. Volgens voorzitter van de raad van be- het ziekenhuis zijn er sen in acuut levens rest. er klunen ]j6 miljoen ien - Het aanpassen loordelijke deel van de 'stedenroute kost min- miljoen euro. De aan- >n moeten ervoor zor- de elfstedenroute beter aar wordt voor boten inkelijker voor schaat- gaat om het gedeelte irlingen tot aan de lart in Leeuwarden. De iep Noordelijke Elfste- e wil kleine bruggetjes elfstedenroute verho- jaatsers hoeven in dat een Elfstedentocht :e klünen. tg', .Groningen - Het Duit- jj.1 fsleven lobbyt bij de "'rt olitiek voor de aanleg magneetzweefbaan van g naar Schiphol. Der- ïers van Koophandel in )uitsland hebben een ng opgericht om politi- rtuigen van het nut van nding. De Duitsers wil- n een magneetzweef- :n en opwaardering van al zfentionele treinverbin- ng c dinsdag 25 november 2003 door Henk Runhaar soest, baarn - Bij het Griftland College in Soest werd meteen al de link gelegd met de afschu welijke smiley. Eind oktober werd een meisje uit 4-vbo met een mes in haar gezicht ver minkt door een groep jongens. Dat lijkt veel op het horrorver haal dat al jaren de ronde doet over groepen jongens die meis jes belagen. De slachtoffers worden voor de keus gesteld: een groepsverkrachting of een 'eeuwige glimlach': het open snijden van de mondhoeken. Rector Herm Wind van het Griftland College is nog steeds diep onder de indruk van de mishandeling. „Het kén imita tiegedrag zijn. Dat vrees je toch. Aan de andere kant heeft de politie ons verzekerd dat zo'n smiley nog nooit is voorgeko men." Het 16-jarige meisje uit Soest werd op dinsdag 28 oktober op het Verzetsplein belaagd door vier jongens. Dat gebeurde op klaarlichte dag, om één uur 's middags, precies in de pauze van het Griftland College. Het meisje was volgens Wind op de fiets op weg naar school, twee minuten verderop. De jongens pakten haar vast en bewerkten haar wang met een vlijmscherp mes. Wind: „De wond is inmiddels helemaal genezen. Veel erger dan de wond is het vasthouden door die jongens. Maar het meisje gaat alweer naar school." De politie neemt de zaak hoog op, maar heeft ondanks inten sief recherchewerk nog geen voortgang geboekt. Ook de po litie legde de link met de smiley, maar heeft die mogelijkheid nooit serieus genomen. Politie woordvoerder Hans Meuleman: „Je zou kunnen denken dat de daders zich hebben geïdentifi ceerd met het verhaal. Dat was net die week nogal in de be langstelling als voorbeeld van een typisch broodje-aapver- haal. Maar het klopt niet. Het meisje in Soest is nooit een voorstel gedaan van een smiley of een groepsverkrachting." Toch ontbreekt een ander mo tief waarmee de aanzwellende geruchtenstroom in Soest en Baarn ontkracht kan worden. „Eigenlijk is er geen motief', zegt Meuleman. Ook rector Wind tast in het duister. Hij weet zeker dat het meisje niet is beroofd. Voor Wind telt ook zwaar dat de daders waar schijnlijk geen medeleerlingen zijn. „Daar was ze stellig over." tiiburg/anr Hoogleraar A. Vingerhoets roept mensen op om te komen huilen op de Uni versiteit van Tilburg. De weten schapper wil bekijken of er een verschil bestaat tussen zoge noemde 'emotionele tranen' en 'uientranen'. Uientranen zijn tranen die kunstmatig worden opgewekt, emotionele tranen komen op als mensen naar een zielige film kijken. „We weten heel weinig over tra nen. We verzamelen traanvocht door een aantal proefpersonen te laten huilen. Dit vocht wordt geanalyseerd in een laboratori um op de biomedische samen stelling", aldus de onderzoeker. den haag/gpd - Het rookverbod per i januari voor alle zorginstel lingen moet met tenminste een halfjaar worden uitgesteld. Dat eist een Kamermeerderheid on der aanvoering van WD'er Schippers. Zij dient vandaag een motie in tegen het rookbeleid van minister Hoogervorst. Hoogervorst wil dat er straks niet meer wordt gerookt in psy chiatrische ziekenhuizen, ver- pleeg- en verzorgingshuizen en centra voor (verstandelijk-) ge handicapten, met uitzondering van privé-kamers en speciale rookruimten. De regeringspar tijen WD, CDA en de opposi tiepartijen SP en LPF vinden dat te ver gaan. Zij willen dat de zorginstellingen tot 1 juli 2004 krijgen om een antirookplan te schrijven. Ze moeten daarin aangeven welke maatregelen ze nemen en in hoeveel jaar ze rookvrij kunnen zijn. WD-kamerlid Schippers vindt de opstelling van de minister, haar eigen partijgenoot, 'niet realistisch'. Ze wijst erop dat tal van zorginstellingen niet be schikken over privé-kamers waar mensen kunnen roken. De gebouwen zijn vaak zo oud, dat er niet snel speciale, afge sloten rookruimten kunnen worden gecreëerd. „Bovendien - en dat is ook niet onbelangrijk - krijgt de horeca van de minis ter ook de kans om een plan van aanpak op te stellen. Waar om de zorginstellingen dan niet" vraagt Schippers zich af. Haar motie is koren op de mo len van CDA en LPF. Zelfs de SP steunt die. Kamerlid Kant is voorstander van de lijn 'dat los sen we samen wel op'. Naar verluidt lopen de meningen in de Kamerfractie van de PvdA uiteen. Voor een meerderheid is de steun van de PvdA echter niet nodig. Sinds zijn aantreden voert de minister een straf antirookbe- leid. Hij toont geen medelijden met verstokte rokers, die een maal in een zorginstelling niet meer aan hun trekken zouden komen. Hij kiest de kant van niet-rokers. Een woordvoerder van Hoogervorst wilde gisteren niet zeggen wat de minister vindt van het initiatief van zijn partijgenoot Schippers. Naar verwachting stemt de Kamer la ter deze week over de motie. Pas dan wordt duidelijk welke consequenties de minister pre cies verbindt aan de uitspraak van de Kamer. Rechercheurs onderzoeken de kogelgaten in het kantoor van het maandblad Quote. Foto: GPD/Evert Elzinga amsterdam/anp - Het kantoor van uitgeverij Quote Media is in de nacht van zondag op maan dag onder schot genomen. Er zijn negentien schoten afge vuurd op het pand aan de Sin gel in Amsterdam. De ramen aan de voorzijde zijn geraakt. Hoofdredacteur Jort Kelder zegt niet te weten wie er achter de aanslag zit. „Quote is een blad eëist verduistering g - Het openbaar mi- ïeeft gisteren voor de ik in Den Haag een cel- 21 maanden geëist te- gré49-jarige voormalig Zi ur bij de Koninklijke genacht. Door facturen en 20 ren te vervalsen, wist n b rdammer zo'n 186.000 l te sluizen naar een ening op zijn naam. Hij Wee keer eerder veroor- lor valsheid in geschrif- Ier optreden roening' STEVENHAGEN •er- Advocaat Plasman ilitie en justitie optre- nasleep van de Hel- ireijtgroeningszaak. Drie len van een Helderse zijn kortgeleden tot Ten veroordeeld we- eren van een 15-jarige ip de boot. Een van de •lden reed vorige week ichtoffer in. De politie etjef een aangifte op te ne- meln dag later werd de au- en.e moeder van het lenfer in brand gestoken. snijdt vaker dervlek weg - Huisartsen snijden tr zoveel moedervlek- [oedaardige huidtumo- als 15 jaar geleden. Het intal kleine operaties uisartsen verrichten is ïriode niet toegeno- it is nog steeds ruim 40 I patiënten per jaar. Dat (onderzoek van huis- (ganisaties. gepakt kontacten' e - Een 52-jarige hoofd - In de politie Twente is opgepakt. Hij wordt t van het schenden van Itsgeheim, het onder van criminele contac- iefstal. De man is ge in afwachting van de iten vaneen onderzoek rijksrecherche. Hij had Ite standplaats. dat de journalistieke grenzen opzoekt." In een persbericht laat Quote Media weten de be schieting te zien als 'een duide lijk signaal en een laffe daad richting het bedrijf en het blad Quote'. Quote schrijft onder meer over zakenmensen die volgens het blad wellicht ban den met de onderwereld heb ben. Het blad geeft jaarlijks de den haag/gpd - Het vervolgon derzoek naar het verleden van Mabel Wisse Smit, de verloofde van prins Johan Friso, heeft geen nieuwe bezwarende feiten opgeleverd. Naast haar contact met de vermoorde topcrimineel Klaas Bruinsma heeft ze geen andere dubieuze contacten of relaties gehad, zo blijkt uit on derzoek van de veiligheids dienst AIVD. Dat meldde de ac tualiteitenrubriek Nova gister avond. Premier Balkenende gaf op dracht tot het onderzoek toen bleek dat Wisse Smit had gelo gen over haar affaire met Bruinsma. Door haar voorge nomen huwelijk wordt Mabel opgenomen in de koninklijke familie. Het onderzoek moest duidelijk maken of zij een be dreiging voor de koningin of haar familie kon vormen. Het ziet er nu naar uit dat het vervolgonderzoek, dat in bin nen- en buitenland is gedaan, geen belastende feiten heeft opgeleverd. Johan Friso en Mabel besloten geen toestemming aan het ka binet te vragen voor hun huwe lijk, nadat gebleken was dat Mabel niet de waarheid had ge sproken over haar contacten met Bruinsma. Quote 500 uit, waarin de vijf honderd rijkste Nederlanders en hun geschatte vermogen worden vermeld. Journalistenvereniging NVJ vindt de schietpartij bedrei gend. Het is voor zover bekend de eerste keer in Nederland dat een kantoorpand van journalis ten is beschoten. Kort na de moord op Pim Fortuyn kreeg een aantal journalisten wel te maken met fysieke bedreigin gen en kogelbrieven. In de nacht van donderdag op vrijdag werd een kogel afge vuurd op het huis van Quote eigenaar M. van den Biggelaar aan de Minervalaan in Amster dam. Kelder: „De kogel vloog door het raam van de kinderka mer." Er vielen geen gewonden. utrecht/anp - NS-personeel in Zwolle en Nijmegen wordt sinds kort ingezet bij veiligheidsproblemen. Zij moeten conducteurs of machinisten te hulp schieten als de spoorwegpolitie het laat afwe ten. De reacties op de test zijn volgens een woordvoerder van de NS zo positief, dat wordt overwogen dse proef uit te breiden. Omdat vrouwen makkelijker huilen dan mannen is Vinger hoets vooral op zoek naar vrou wen. Het valt hem niet mee om mensen te vinden. „Er wordt raar tegen emoties en huilen aangekeken", aldus de profes sor. Om tranen op te wekken heeft hij de film Once we were warriors voor de proefpersonen geselecteerd. „Dat is een film die heeft bewezen dat hij werkt. Er zit veel drama in", aldus de klinisch psycholoog. De wetenschapper werd be kend door zijn onderzoek op het gebied van emoties. Door zijn onderzoek kreeg hij de naam 'de huilprofessor'. door Oscar Vermeer schiphol - De KLM gaat de ko mende tijd voor haar hele luchtvloot bijhouden hoeveel passagiers tijdens de vlucht last hebben van flauwvallen, duize ligheid, en hoofdpijn. Aanlei ding is een aantal reizigers dat de afgelopen weken is flauwge vallen op vluchten naar het Ca nadese Toronto. Alle reizigers maakten gebruik van de nieuw ste aanwinst van KLM, de Boeing 777 (de 'triple seven'). KLM-woordvoerder H. Baas wil niet zeggen om hoeveel passa giers het precies gaat. De nieu we toestellen zijn direct na de incidenten onder de loep geno men. Baas: „Daar is niets vreemds uitgekomen. Er zaten geen stoffen in de lucht die er niet hoorden." Tijdens de inspecties kwam wel een probleem met de verwar ming naar voren. De nieuwe toestellen zijn snel opgewarmd, maar het duurt te lang voor de temperatuur weer omlaag gaat. KLM overlegt met Boeing of daar iets aan te doen is. Ondui delijk is of het flauwvallen van passagiers met de warmte te maken had. Pursers zullen de komende we ken op lijsten problemen note ren. Zo krijgt de KLM inzicht in hoe vaak de problemen zich voordoen, op welke routes, bij welke vliegtuigen en bij welk ty pe reizigers. Baas: „Misschien zijn sommige mensen wel ge voeliger voor flauwvallen dan andere. Of misschien heeft het wel met het reispatroon te ma ken. Sommige mensen komen uit India naar Amsterdam, en doen dan meteen de vlucht naar Amerika. Dat zijn dood vermoeiende reizen." Met het onderzoek hoopt KLM duidelijk te krijgen of de situatie in de nieuwe 777's uitzonderlijk is. Baas: „Wij willen ieder cau saal verband tussen het flauw vallen en de triple seven uitslui ten." (advertentie) den haag/gpd - Het aantal ge stolen auto's daalt dit jaar met zo'n twintig procent ten op zichte van vorig jaar. De stich ting Aanpak Voertuigcriminali- teit (AVC) is blij met dit 'suc ces', maar signaleert ook dat vaker auto's met geweld wor den gestolen -'carjacking'- of nadat de sleutel bij een inbraak (advertentie) N. SZW.nl Dan weet u het snel is ontvreemd. Tot en met oktober zijn dit jaar 15.825 auto's gestolen, tegen 19.559 vorig jaar. Volgens direc teur Wesselink van de AVC is het succes in de strijd tegen au todieven onder meer te danken aan de verzekeraars, die hun bedrijfspolissen aanscherpten. „Autobedrijven die de sleutel in hun auto's laten zitten, krijgen minder of niets meer vergoed bij diefstal. Dat motiveert hen de sleutels in een kluis te bewa ren." De verzekeraars eisen ook vaker een betere beveiliging van wa gens. Gevolg is wel dat dieven vaker inbreken in huizen om de sleutel van een auto te stelen, soms met geweld. Ook roven ze vaker een auto met geweld van de eigenaar. Precieze cijfers ontbreken nog. „Maar in 2002 ging het om zo'n 1300 gevallen, en dat aantal is dit jaar hoger", verwacht Wesselink. Volgend jaar wil AVC de strijd tegen autodiefstal verscherpen. De douane moet dan strenger gaan controleren in de havens van Amsterdam en Rotterdam. Daarvandaan worden de wa gens naar Afrika vervoerd, een populaire bestemming voor ge stolen voertuigen. WoonZekerPakket y aanrader ContuRienienbond tot 20% nc nu gratia luxe reistas t.w.y.€79 CoBSumentan-galdfltda r 2003 (we noemen het WoonZekerPakket) Het WoonZekerPakket verzekert een huis in één keer compleet met 7 verzekeringen. Opstal, inboedel, glas, kost baarheden, PC, ongevallen en aansprakelijkheid (WA). Stel zelf uw pakket samen met de verzekeringen die u nodig hebt. De premie is scherp, de no-claimkorting start meteen met 10% en kan snel oplopen tot 20%. Verder wordt de inboedel 10 jaar lang tegen nieuwwaarde vergoed. Al jaren één van de aanraders van de Consumentenbond. Met de gratis opzegservice zet Postbank uw bestaande verzekeringen om naar het WoonZekerPakket. En u hoeft het WoonZekerPakket niet zelf te sjouwen want tijdelijk krijgt u er een luxe reistas op wieltjes t.w.v. €79 bij cadeau. Bel 0800 025 60 02 voor meer informatie, kijk op postbank.nl/verzekeren of ga langs bij één van de grotere Postkantoren. Dat is de kracht van de Postbank onderdeel van ING Ai)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3