Rugby is oorlog F» II I ff GESPREK VAN DE DAG Belgen strijden tegen flitspalen Kerkgenootschappen vechten om heilig bei Zuid-Afrikaanse Springbokken opgeleid in 'concentratiekamp' Sneeuwvlokje overleden 29 Eurocent 29 Eurocent 29 Euroee 29 Eurocent 29 Eurocent 29 Eurocent JK 29 Eurocent 29 Euroee Pierre Bokma gaat alsnog dinsdag 25 NOVEMBER verkleumd wit lijf dat zich vast klemt aan een verkleumd zwart lijf, is volgens Van der Westhuizen goed voor het 'slechten van cultu rele barrières'. Gideon Sam, voor zitter van de Zuid-Afrikaanse sportcommissie, gooide het ook over de culturele boeg. „Vergele ken met de Afrikaanse initiatieri tuelen waarmee jonge jongens de volwassenheid veroveren, waren de methoden van het kamp nog erg mild." Eelco van der Linden Een keiharde training is goedL voor de teambuilding maar hf' niet het gewenste effect op hL WK. De 'bokken', hier in donk) shirts, werden roemloos uitg^, schakeld door de uiteindelijk^ winnaar Engeland (witte shirlL Foto: AFP V De één steekt ze in brand, de ander bestrijdt ze met bezwaarschriften: groepen Belgen verzetten zich op verschillende manieren tegen de komst van honder den extra flitspalen in het land. Gisteren werd bekend dat er ook een Belgische vari ant komt van de Tuf Tuf Club, een vereniging die in Nederland de flitspalen bestrijdt. „Wij trachten ze op legale manier te voorkomen op plaatsen waar ze geen nut hebben", aldus Willem Laurens in het VRT- Journaal. Volgens de club zijn de camera's alleen be doeld om automobilisten geld uit de zak te kloppen. De Tuf Tuf Club (genoemd naar een album van de stripfiguren Suske en Wiske) zegt afstand te nemen van de recente brandstichtingen van camera's in België. Activisten gooiden meerdere malen een auto band om een flitspaal en staken die vervolgens in brand. Camera's en palen raakten onherstelbaar be schadigd, wat steeds grote aandacht trok in België. Dit jaar zijn in Vlaanderen inmiddels 35 palen nield. Dat is een op twintig palen en driemaal z als het jaar ervoor. De schadepost beloopt tegei 250.000 euro, ^ldus de Vlaamse minister Bossu verkeer. Hij weigert te buigen voor het verzet. V gens de minister hebben de camera's bewezen het aantal ongelukken daalt: minder auto's rijdi hard of negeren het rode licht. Hij zegt het verz te begrijpen. „Belgen zijn eigenlijk nooit geconlt leerd in het verkeer. België kende tot voor kort bijna geen camera's, er wel stonden, waren meestal kapot. Maar na weekeinde vol dodelijke verkeersongevallen gre Belgische regering anderhalfjaar geleden in. Zijl sloot de verkeersboetes draconisch te verhogen 1 flink meer camera's te plaatsen. Halverwege 20 komen er zo in Vlaanderen 175 nieuwe palen b in Brussel ruim 150. anp In Finland is een beensplinter van de heilige Henrik de inzet gewor den van een strijd tussen de lu therse meerderheid en de kleine Rooms-Katholieke Kerk. Beide kerkgenootschappen willen de re likwie in hun kathedraal in de stad Turku. De zaak is nu in handen van de Finse ombudsman, die volgend jaar uitspraak hoopt te doen in het geschil. De botsplinter ligt na veel omzwervingen sinds 1924 in het Nationaal Museum. De luthe ranen, die 85 procent van de 5,2 miljoen Finnen uitmaken, willen de relikwie in 2005 graag in bezit krijgen. Dan wordt herdacht dat Henrik 850 jaar geleden het chris tendom naar Finland bracht. Henrik, die in 1156 vermoord werd door Finse boeren, is de pa troonheilige van het land. De eer ste kathedraal in Finland, die in Turku, is aan hem gewijd. De 5000 duizend zielen tellende rk- gemeenschap leent de relikwie zo nu en dan van het museum voor plechtigheden als de viering van Henriks sterfdag. Voor veel rooms-katholieken is het een raadsel waarom de luthe ranen, die niets van heiligenvere ring moeten hebben, ineens zo geïnteresseerd zijn de heilige bot splinter. De lutherse aartsbis schop Jukka Paarma, de voojl ge deken van de kathedraal i) Turku, zou vooral geleid wow door jaloezie en een begerig P' op de toeristische opbrengst!* die de splinter kan opleveren" „De lutheranen werden pas j( ker toen de rooms-katholiekf relikwie hadden", zei Henrik^ Lillius, de voormalige directs' van het Nationaal Museum, j> de botsplinter in 1998 voor vf jaar aan de RK-Kerk uitleendJi „Hun gedrag is niet erg netjeP gaat in tegen het toegenomen grip tussen de godsdiensten! Paarma wilde geen commenj' geven op de rel. anp/afp DAGELIJKS LEVEN ScHUIp's op... IK HEB OOK KM DePRCKIE. MENSELIJK Elke dag een nieuwe foto, elke dag meer verbijstering. Goed, rugby is geen sport voor doetjes en blanke Afrikaners, voor wie rugby een reli gie is, zijn niet de zachtzinnigsten. Maar wat in 'Kamp Staaldraad' is gebeurd als voorbereiding op het WK voor landenteams, gaat zelfs de harde kern van het Zuid-Afri kaanse rugbyte ver. Het meeste indruk maakten tot nu de verkleumde naakte licha men van de 'Springbokken' in een afgesloten modderige put, waar van de deksel er alleen werd afge haald om ijskoud water over de spelers te gooien. De 'bokke', sommigen met een rugbybal voor de edele delen, stralen op de fo to's pure misère uit en hebben zich aan elkaar vastgegrepen om nog enige warmte te vinden tij dens de vier uur durende sessie. Goed voor de teambuilding heet dat volgens de organisator van het kamp, Adriaan Heijns, die zijn er varingen als commandant van speciale politietroepen nu ver koopt in de particuliere sector. Heijns reisde met het team mee naar het WK in Australië, waar de bokken roemloos werden uitge schakeld in de kwartfinale door de uiteindelijke winnaar Engeland. Ondertussen produceren de Zuid- Afrikaanse media elke dag nieuwe details, foto's en beelden van het kamp. Die roepen vooral herinne ringen op uit 'de slechte oude tijd' van de apartheid. Machismo, sa disme en racisme moesten toen het leger en politiekorps harden voor de strijd tegen de zwarte en communistische vijanden. Het motto van het kamp was dui delijk 'rugby is oorlog'. De spelers 's werden nachts gewekt met ge weerschoten om vervolgens te moeten luisteren naar de keihard afgespeelde en telkens weer her haalde volks- en strijdliederen van Engeland, Australië en Nieuw- Zeeland. Spelers die het kamp probeerden te verlaten werden onder bedrei ging van een wapen gedwongen te blijven. Ze moesten deelnemen aan andere 'bindende activitei ten', zoals het onder steenkoud water opblazen van rugbyballen en nachtelijke expedities, tijdens welke de spelers een kip moesten slachten en bereiden maar niet mochten opeten. Het management van de Zuid- Afrikaanse rugbybond heeft de aanpak tot nu verdedigd, maar minister van sport Ngconde Bal four gelastte inmiddels een 'diep gaand onderzoek'. De spelersvak bond Sarpa is 'onthutst' en de be kende sportpsycholoog Henning Gericke noemde de methode 'bar baars en haaks staand op elke moderne trainingsmethode'. Van de spelers zelf hebben er tot nu weinig geklaagd, hoewel dat een resultaat kan zijn van hetzelf de kamp, waar een fout of vergis sing werd afgestraft met het moe ten dragen op het hoofd van een met beton gevulde munitiekist. Uiteraard in de broeiende hitte. Volgens de oude rugbycrack en vice-aanvoerder Joost van der Westhuizen was de aanpak ade quaat. „Ze moest discipline kwe ken, vooroordelen verwijderen en nationale trots en passie stimule ren." Hij verwees naar de polemieken over racisme en het geringe aantal gekleurde spelers in het team, die voorafgingen aan het WK. Een Een Taiwanees parlementslid wil een WEBSITE van het net halen waarop vol gens hem VIETNAMESE BRUIDEN worden verkocht aan de hoogste bieder. De vrouwen worden op de site voorgesteld als maagden van het platteland die Man- darijns kunnen spreken en de Taiwanese keuken beheersen. Het bieden begint bij 250.000 Taiwanese dollar (6.168 euro). De website is een van de bekendste online-veilingen van het land. Parlementslid Hsu wil dat de website wordt geslo ten omdat die vernederend is voor Taiwan, dat prat gaat op de bescherming van de mensenrechten. Er leven in Taiwan zo'n 43.000 Vietnamese vrouwen die met Taiwanezen zijn getrouwd. De beroemdste inwoner van de dierentuin van Barcelona, de witte gorilla Sneeuwvlokje, is gisteren overleden aan de gevolgen van huidkanker. De ziekte werd al in 2001 geconstateerd. Dit najaar verslechterde de gezond heid van de albino. Copito de Nieve (Spaans voor Sneeuwvlokje) is min stens 38 en mogelijk zelfs 40 jaar oud geworden. In het wild worden go rilla's niet ouder dan een jaar of 25. Copito werd in 1966 in Equatoriaal Guinea door een jager gevangen en belandde datzelfde jaar nog in de die rentuin van Barcelona. Daar heeft hij met drie vrouwtjes voor 22 nakome lingen gezorgd, waarvan er niet één een albino is. Foto: AP Prins BERNHARD JR. en prinses ANNETTE verwachten begin juni hun TWEEDE KIND. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst gisteren bekendgemaakt. De zoon van prin ses Margriet en Pieter van Vollenho ven en zijn vrouw zijn al ouders van de anderhalf jaar oude Isabella. Het gezin woont in Amsterdam. Prins Bernhard is zelfstandig onderne mer. Hij is mededirecteur van Clockwork, een internetbedrijf dat zich bezighoudt met 'e-business consulting' en de bouw van applica ties. Sinds januari 2002 werkt prin ses Annette (foto) in de gehandicap tenzorg bij de Stichting AGO te Am sterdam. Het paar vervult nauwe lijks publieke taken, het geeft er de voorkeur aan een eigen leven te lei den. Het stel hoort nu nog tot het Koninklijk Huis, maar het lidmaat schap komt te vervallen als Willem- Alexander de troon bestijgt. Omdat Bernhard een niet-erfelijke prinsen- titel heeft, zijn voor zijn kind ook geen titels voorzien. Het nu geboren kind gaat net als Isabella gewoon Van Vollenhoven heten. De nieuwe baby wordt het vierde kleinkind van Margriet en Pieter. Hun zoon Mau- rits en diens vrouw Marilène kregen al Anna en Lucas. Er zijn nu drie prinsessen in verwachting: behalve prinses Annette zijn dat prinses Laurentien (haar baby komt in april) en prinses Maxima (haar kind wordt binnenkort ven/vacht), beiden schoondochter van koningin Bea trix. Foto: ANP De POLITIE van München is kwaad op de makers van de populaire Duit se detectiveserie TATORT omdat de werkwijze van de politie erin te waar heidsgetrouw zou zijn weergegeven. In een van de afleveringen zouden tactische details van een politieactie zijn getoond, die niet openbaarge maakt hadden mogen worden, aldus de politie. Het korps onderzoekt nu wie van zijn leden de cruciale infor matie, in het bijzonder over de te volgen tactiek bij een gijzeling, aan de makers van Tatort heeft doorge speeld.' De elite-eenheid van de poli tie moet nu in beraad om de te vol gen tactieken bij gijzelingen te wijzi gen. Zo'n 9,4 miljoen televisiekij kers hebben de gewraakte aflevering van Tatort gezien. De Engelse politie heeft de VOET BALLER Lee Hughes gearresteerd. De 27-jarige speler van West Brom- wich, koploper in de Engelse eerste divisie, zou betrokken zijn geweest bij een VERKEERSONGELUK met dodelijke afloop zondag in Coventry. De Mercedes van Hughes botste op een andere personenauto, waarbij een inzittende om het leven kwam. De bestuurder en twee andere pas sagiers raakten zwaargewond. De politie ondervroeg drie mannen die in de Mercedes zaten, maar eige naar Hughes was daar niet bij. De voetballer was gevlucht, de politie trof hem ook niet in zijn woning aan. Hughes meldde zich gisteren bij het politiebureau. Foto: AP De DECEMBERZEGELS zijn dit jaar voorzien van een verborgen tekst in WARM- TEGEVOELIGE INKT. De zegels zijn vanaf vandaag verkrijgbaar. Het gaat om twintig verschillende zelfklevende zegels (van 0,29 eurocent per stuk). De ont werpers zijn Ron van Roon en auteur Ronald Giphart. Eerstgenoemde creëerde een rood-geel ontwerp met warme kerstsymbolen en illustraties die de persoon lijke warmte uitbeelden tussen mensen. Elke decemberzegel heeft een persoon lijke boodschap, geschreven door Ronald Giphart. Door te wrijven over een groen-blauwe balk of door een omgevingstemperatuur die hoger is dan 22 gra den Celsius verschijnt de tekst. Zodra de tekst afkoelt, verdwijnt die boodschap weer. TPG Post heeft dit jaar 13,6 miljoen velletjes decemberzegels gedrukt. Het was diep in de nacht, ik zwalkte met mijn vrouw aan mijn zijde over een gracht in de dito gordel. Naar huis of toch nog eentje? Toen schalde door de nacht een landelijk bekende stem. Geen twijfel mogelijk. Het was de toneelspeler P. Bokma, die nadrukkelijk infor meerde of mijn vrouw met hem nog ergens iets ging drinken. U begrijpt, vanaf dat moment week ik geen seconde meer van haarzijde. Drie bier later kwam het gesprek op Ivo van Hove, baas van Toneelgroep Am sterdam, dezelfde die nu ruzie heeft met veel van zijn acteurs. Maar laat ik u, vooraf eerst eerlijk vertellen dat ik vind dat Ivo van Hove een keer onaardig tegen mij geweest is. Ons eerste en enige gesprek, op zijn verzoek dacht ik toen, ging over het vertalen van een musical. Al vele weken onderhield ik daarover veelbelovende contac ten meteen hofdame van keizer Joop. Kat in het bak kie, zo leek het. In de tussentijd echter had Van Hove het artistieke bevel over die musical gekregen. Nu ben ik niet van gisteren, het leek mij vrijwel zeker dat ik van de heer Van Hove zou gaan vernemen dat hij met zijn eigen vertaler aan de slag zou gaan. Bovendien ben ik hetero. Jammer, maar dat wilde ik dan toch even van de meester zelf horen. Bovendien, altijd leuk een beroemd en getalenteerd persoon te ontmoeten. Na het wederzijds voorstellen wachtte ik beleefd tot de maestro het vonnis zou vellen. Maar er gebeurde hele maal niets. Twee schijndode ogen, hij kan ze echt zo zetten, staarden mij aan. Als er al enige emotie te ont dekken viel, dan hoogstens onderdrukte irritatie over mijn aanwezigheid. Toen nam ik zelf maar het woord. Het feit dat ik meende door Joops hofhouding te zijn voorgedragen voor de post van vertaler begroette Van Hove met oprechte verbazing. Was hem niets van be kend. Op mijn vraag waarom ik dan toch uitgenodigd was voor een gesprek, antwoordde hij dat hij dat ook niet wist. Gênant, naargeestig, onaardig. En ook nooit meer iets van Joop of zijn hofdame vernomen, Enfin, dit verhaal dus, over Van Hove, vertelde ik diep in de nacht aan Pierre Bokma. De acteur explodeerde. Wie ik wel niet dacht dat ik was. Ieder oordeel van mij over Van Hove was volstrekt ongepast. Voor grote kun stenaars gelden andere regels. Wie dat niet begrijpt is reactionair, kleinburgerlijk en dom. De eerste wolkjes stoom begonnen uitzijn oren te komen. Indrukwek kend, maar ik voelde dat er méér inzat en besloot nog een stukje Ivo-bashing toe te voegen. Want hoe kon het nu toch dat je a) geld hebt, b) macht c) talent, kortom, alles wat een regisseur zich kan wensen, en dat je vervolgens met een kop als een oorwurm tussen een groep depressieve homoseksuele kunst koppen ongelukkig gaat zitten wezen en alleen maar inktzwarte stukken maakt over dat mensen elkaar niet snappen en van niemand houden? Die Ivo Van Hove, rondde ik af, is een verwende vervelende mensenhater. Dat had ik beter niet kunnen doen. Excuses hielpen niet. Ik vreesde dat Pierre mij, miezerig journalistje en talen tloze aaseter, op mijn bek zou gaan slaan. Het bleef bij woorden, gelukkig. Maar wat voor woorden. De acteur deed met zijn demonische dictie en decibellen glazen en ramen rinkelen. Voor de deur ging een au toalarm af Pas toen ik nog natrillend het applaus inzette kalmeerde Pierre enigszins. Toch gaat nu ook, zélfs, Pierre Bokma zijn huis, zijn Toneelgroep Amsterdam verlaten.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2