REGIO Voetballers en schaatsers ruziën door Een woestijnbraamsluiper! In Katwijk! 'Het frontremstopsignaal is niet geschikt om te gebruiken' Geen bezwaar van omwonenden tegen bomenkap bij nieuwbouw Wollewei wekers illen zelf ouwen :hotse Hooglanders willen niet R5 Burgemeester bemiddelt geen verhuizing van Wassenaar naar Katwijk Ware uitvinder van het groene remlicht komt uit Oegstgeest korting de Bijenkorf issenaarder >ngelukt naar/den haag - Een 43- man uit Wassenaar is gis tend om het leven geko- adat hij met zijn auto te rn boom reed. Het onge- ind plaats in Den Haag. ito van de man werd ;ereten en de man raakte gewond. Na enkele mi- ontdekte een passant de lobilist, die op dat mo- nog in leven was. Een- in het ziekenhuis overleed aan zijn verwondingen, ilitie kent de toedracht <^et ongeluk nog niet. Mo- i reed de man te hard en is 7wbor het raken van een Brand van de weg geraakt. dinsdag 25 NOVEMBER 2003 door Marieke de Kok leiderdorp - De gemeente die bomen kapt zonder dat er ook maar iemand bezwaar heeft aangetekend. Het is bijna te mooi om waar te zijn. Maar in Leiderdorp gaat het binnenkort toch echt gebeuren. Bij het deze zo mer opgeleverde project 'Wollewei' aan de Godfried Bomansstraat, naast de Leiderdorpse dependance van Vis ser 't Hooft lyceum, worden op korte termijn 36 bomen gekapt zonder dat ook maar één van de buren hiertegen in het geweer is gekomen. Het ge heim? Langdurige onderhandelingen tussen de gemeente en de bewoners organisatie, waarbij zo'n beetje iedere boom uitgebreid besproken is. „We hebben best strijd gehad, af en toe", vertelt Frits Onvlee van de Be langengroep Bouwlocatie Visser 't Hooft. „In een eerste gesprek met de gemeente konden we aangeven wat we precies wilden met het groen. Hun beleid zou op dit gesprek aange past worden. Maar toen de gemeente de concrete plannen van het project bureau liet zien, bleken die niet over een te komen met onze ideeën." Nadat de belangengroep had laten blijken niet akkoord te gaan met de plannen van het projectbureau, zijn de twee partijen weer om de tafel gaan zitten. Onvlee: „We hebben pit tige discussies gehad. Elke boom is besproken. Per stuk is bekeken of de boom rijp was om te kappen, of dat hij het waard was te laten staan. Volgens adjunct-directeur Boekholt van het Visser 't Hooft heeft het over leg lang geduurd. „In 1997 kwamen de eerste duidelijke plannen. In 1999 is begonnen met de bouw. Toen is ongeveer ook voor het eerst gespro ken over de bomen." Uiteindelijk zijn de gemeente en de belangengroep tot een mooi compro mis gekomen. Van de zeventig bo men worden er 36 gekapt. Drie bo men worden verplaatst. Bovendien komen er 29 nieuwe bomen en 40 nieuwe struikgroepen bij. „Als buur wil je zo veel mogelijk groen behou den natuurlijk", licht Onvlee het compromis toe. „Een boom die niet gekapt hoeft te worden, laat je liever staan. Maar dan moet het groen wel goed zijn. Veel bomen hadden allang gekapt moeten worden. Ze waren kwalitatief slecht, hadden plakoksels. Ze zouden het per definitie niet over leven en moesten gewoon om." De Wollewei bestaat uit dertig koop- appartementen, twaalf drive-in huur woningen en nog eens twaalf huur- appartementen voor senioren. Bewo ners kunnen hun auto kwijt in een ondergrondse garage. De Wollewei is vernoemd naar het schilderij dat voorkomt in 'Erik of het klein insec tenboek' van Godfried Bomans. eest - Een groot aantal en van grond op de louwlocatie Rijnfront in ;eest wil geen grond aan leente verkopen. De ei- in, voornamelijk kwekers, en via Dura Vermeer Vast- BV een beroep op zelfrea- gedaan. Dura Vermeer opdracht van de gemeen- egstgeest enkele van de tl ebieden in Rijnfront gaan ^kkelen en er huizen en jfsruimten op bouwen, lentwintig grondeigena- lie samen dertien hectare i bezitten op de locatie P ont, hebben Agro Advies- ingeschakeld als bemid- 4. Agro treedt nu op als pilaar van de grondbezitters al in onderhandeling met Vermeer. „De eigenaren f] huizen ontwikkelen op Hrond", zegt Aad Janssen *Hgro Adviesburo. „De on- indelingen met Dura Ver verlopen goed. Ik ver- dat we er in de meeste in zeker uitkomen." Ie grondeigenaren is het :ieel interessanter om zelf te ontwikkelen dan de simpelweg te verkopen gemeente. Ongeveer de 'an de eigenaren is kwe- rest is eigenaar van een lin. Janssen verwacht dat leer grondeigenaren zich iten. „We hebben begre- lat diverse ondernemers [lkstuinbezitters eveneens tgen om ons in te scha- door Rob Onderwater katwijk - Likkebaarden. Extase. De vogelaars van Nederland in het algemeen en van Katwijk in het bijzonder zijn verrukt. De woestijnbraamsluiper is voor het eerst in ons land gezien. De Katwijker Casper Zuyderduyn zag het beestje voor het eerst zondagmiddag om kwart over twee. Hij zag 'm fladderen in het Heerenschoolbos, een stuk je groen bij verpleeghuis De Wïlbert aan de Overrijn in Kat wijk aan den Rijn. Zuyderduyn had eerst zijn twij fels. Hij rende vervolgens naar zijn huis, een paar honderd meter verderop. Zuyderduyn sloeg er een paar boeken op na en wist het toen zeker: de woes tijnbraamsluiper was in Neder land gerarriveerd. Het vogeltje, kleiner en slanker dan een mus, leeft normaal gesproken in Zuid-China en Kazakstan Zondagmiddag stond het bij het Heerenbos binnen een om mezien 'zwart' van de voge laars, gewapend met kijkers en camera's. De meeste vogelaars zijn in het bezit van een sema foon. Als er een bijzondere vo gel is gezien, waarschuwen de liefhebbers elkaar. Een half uur na de eerste waarneming waren de eerste vogelaars al in Katwijk Binnen aan het speuren. En gis teren dromden vele liefhebbers nogmaals samen om het beest je in de bomen en struiken te observeren. Het Heerenschoolbos is een vo gelrijk gebied. Casper Zuyder duyn (27) kent 't op zijn duim pje. Hij woont al vanaf zijn der tiende 'om de hoek' in de Vo- De vogelaars hebben zich in Katwijk verzameld om de woestijnbraamsluiper te observeren. Foto: René van Rossum gelwei. „Het is zo'n beetje het enige stukje groen in Katwijk aan den Rijn. Dat trekt vogels." Er leven volgens hem wel ne gentig verschillende soorten. Volgens de kenners is de woes tijnbraamsluiper uit koers ge raakt. „Je ziet het vaker bij jon ge vogels", zegt Zuyderduyn. „Normaal gesproken trekt dit soort naar India om daar te overwinteren. De jonge soorten volgen, door wat voor reden dan ook, de omgekeerde weg. Misschien heeft het ook te ma ken met de luchtstromingen." De kans bestaat dat de 'gast' hier overwintert. „Hij komt van ver. Het kan zijn dat hij het trekken zat is en behoefte heeft aan rust." In Engeland is de woestijnbraamsluiper ook al waargenomen. De vogel is de oostelijke tegenhanger van de |n aar/katwi j k - De Jse Hooglanders die van- lals grasmaaiers aan de ouden gaan in Katwijk, ten hun huidige werkter- i Wassenaar te verlaten. Iten zich niet vangen. Een- omdat ze het nu veel te (hebben", aldus boswach- ine Stomps van Staatsbos- de bedoeling dat de de Hooglanders, die 2 september zijn uitgezet pt natuurgebied Lente- I in Wassenaar, vandaag worden overgebracht lerkheide. In dat duinge- ussen Katwijk en Wasse naar zouden vier koeien, vier kalveren en een stier ervoor zorgen dat ook op dit terrein de natuurlijke plantengroei weer de kans krijgt om terug te ke ren. Vanmorgen deelde Stomps echter mee dat het transport tot nader order is uitgesteld. „Je hebt het met deze beesten niet voor het zeggen. Ze hebben een eigen dynamiek. Je kunt ze pro beren te lokken met hooi of veekoeken, maar dat lukt op dit moment niet. Er staat nog te veel voer op het land. Vooral witte klaver." Lentevreugd is ook te groot om de Hooglanders bijeen te drij ven. „En het is geen Australië waar met paarden en vliegtui gen wordt gewerkt om de die ren in een kraal te drijven. Als we dat hier zouden doen, zou den de dieren gestrest raken en dan kun je het helemaal wel vergeten. Het is nu gewoon een kwestie van afwachten. Als het goed is, is het terrein in januari bevroren. Dan valt er niets meer te eten voor die beesten en kun je ze makkelijker lok ken." Eerder mislukten ook in Noord- Holland pogingen om Schotse Hooglanders te vangen. Stomps: „Het is simpel, niet wij, maar zij bepalen wanneer ze zich laten vangen." Sporthal niet groter voor sportschool zoeterwoude - De Zoeterwoudse politiek wil geen geld steken in uitbreiding van de Klaverhal. Als dit betekent dat het fitnesscen trum L.E. Sports vertrekt uit het sport- en recreatiecentrum, dan moet dat maar. Daarover zijn alle fracties het eens. Dat het fitness centrum dreigt te vertrekken als de uitbreiding niet doorgaat, was slecht gevallen bij WD-ffactievoorzitter Sanders. „Het lijkt wel chantage. We moeten ons niet het mes op de keel laten zetten door L.E. Sports." Europese braamsluiper. In de literatuur is de woestijnbraam sluiper een vrijwel onbekende. Hij was eigenlijk net ontdekt: nog niet zo lang geleden is be sloten de braamsluiper in de li teratuur op te splitsen in aparte soorten. (advertentie) RIJNLAND KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? TOOKAANCEVEND IN KUNSTSTOF REUÊF KOZIJNEN door Saskia Stoelinga zoeterwoude-dorp - Een con flict tussen voetbalclub SJZ en de Zoeterwoudse IJsclub is zo hoog opgelopen dat er een bemidde laar aan te pas moet komen. Zo als het er nu uitziet wordt dat burgemeester Havermans. WD- raadslid Sanders deed deze sug gestie gisteravond tijdens een commissievergadering. Alle par tijen konden zich daarin vinden en meenden dat de kwestie snel moet worden opgelost. „Volgen de week gaat de baan onder wa ter." De ruzie, die al weken duurt, gaat over een afscheiding tus sen de trainingsvelden van SJZ en de landijsbaan. De ijsbaan die vorig seizoen voor 22.000 euro gemeentegeld op het voormalige derde veld van de voetbalclub is verrezen, ligt pal naast het trainingsveld. Als er geen ijs is, is er niets aan de hand. Als er een laagje ijs op het ondergelopen veld ver schijnt en de bal komt daarop terecht is de ellende groot. Het wordt nog erger als de voetbal lers massaal pogingen doen om de bal terug te halen. De oplossing voor het pro bleem is eenvoudig. Een baUen- vanger oftewel een net tussen palen. Kosten 1500 tot 1700 eu ro. En daar draait het nu alle maal om. De gemeente is bereid om 500 euro op te doneren met dien verstande dat de beide clubs zo'n zelfde bedrag op tafel leg gen. De Zoeterwoudse ijsclub, onder voorzitterschap van Henk Batelaan, heeft echter la ten weten dit bedrag niet te kunnen ophoesten. „We heb ben nog nauwelijks inkomsten gehad." De ijsclub stelt daarom 100 eu ro voor, samen met het verrich ten van hand- en spandiensten om de kosten van de ballenvan- ger te beperken. Zo heeft de ijs club met een aantal vrijwilligers de palen voor de netten al in de grond zitten. De voorzitter van SJZ, Leo van der Geest, weigert op het voor stel van de ijsclub in te gaan. „Het is zo duidelijk. We hebben een gezamenlijk belang: de bal len moeten niet in het water komen. Ons uitgangspunt is steeds geweest dat iedereen hetzelfde bedrag betaalt. Dat de ijsclub dat bedrag niet kan neertellen is mijn zorg niet." Al weken is door allerlei bemid delaars, waaronder wethouder Van der Kooi persoonlijk, ge poogd de partijen op één lijn te krijgen. Bij de laatst geplande bijeenkomst kwamen de clubs zelfs niet opdagen. Voorzitter Batelaan van de ijs club heeft nu een uiterste po ging gedaan door een brief naar de gemeente te sturen met het verzoek om bemiddeling. Van daag wordt duidelijk of burge meester Havermans bereid is om met de twee clubs te onder handelen om uit de impasse te komen. Voorlopig blijft de voorzitter van de voetbalclub nog op zijn strepen staan. „Ook al huren ze de koningin in. Wij houden vast aan ons uitgangspunt: iedereen betaalt zijn deel." door Marieke de Kok (advertentie) KENZO BOSS Calvin Klein ^«JK VOOR DE OPENINGSTIJDEN OP WWW.BIJENKORF.NL OF BEL 0900-0919 (0,30 PER MINUUT). GELDIG T/M 30 NOVEMBER. 'IN TOTAAL ONTVANGEN BIJCARD-HOUDERS 23,5% KORTING s Bijenkorf zet de toon. oegstgeest - Wel patent, geen erkenning. In 1976 vond Gijs Borst uit Oegstgeest het frontremstopsignaal uit. Bijna dertig jaar na dato komt een Belg met dezelfde uit vinding. Een groene lamp aan de voor kant van de auto om overstekende voet gangers voorrang te verlenen. Onlangs meldden de Belgen het verkeer veiliger te willen maken met deze uitvinding. „Mijn vader zou verdrietig geweest zijn, heel verdrietig", verklaart de uitvinderzoon Kees Borst. Zijn vader overleed eind augustus dit jaar. „Hij was onwijs inventief, maar hij heeft geen enkele uitvinding van hem uitgevoerd gezien." Borst pakt een kar tonnen doos. „En met sommige uitvin dingen was hij al zo ver. Hij heeft alleen maar teleurstellingen gehad." De man kijkt even voor zich uit, voordat hij de doos open doet. Hij zit vol brieven en andere papieren. Bovenop ligt een plas tic zakje met uitvindingen. „Dit is één van zijn eerste uitvindingen." Uit het zakje komt een plastic bandje te voor schijn. „Mijn vader komt uit een tuin dersfamilie in Langeraar. Dit had hij uit gevonden om te voorkomen dat de bloemknoppen inscheuren. En dit is om de hele bloem te beschermen." Borst houdt een plastic beschermhoesje met een gat aan de onderkant tussen zijn vingers. „Dit wordt nog steeds ge bruikt." De uitvinder heeft een roerig leven ge had. In zijn puberjaren de oorlog, ver volgens in dienst en naar Indonesië. „Hij zei altijd dat hij geen jeugd heeft gehad, want toen hij terug kwam, was het tijd om een gezin te stichten en te gaan werken." Gijs Borst werd vertegen woordiger. Hij verkocht landbouwvoer tuigen. Uitvinden was een hobby. Dan komen de grote uitvindingen uit de doos vol herinneringen. Een frontremst opsignaal in jaren zeventig uitvoering. komt een brief van de wegenbond. Het staat er zwart op wit. 'Het frontremstop signaal is niet geschikt om te gebruiken. Meerdere weggebruikers zouden kun nen denken dat het licht voor hen be doeld is, terwijl de bestuurder alleen de voetganger van rechts heeft gezien'. „Het deed mijn vader vooral pijn dat zijn uitvinding om via de binnenspiegel te checken of je achterlichten het doen het niet haalde. Hij was daar echt kapot van." Een lichtje ter grootte van een dubbeltje moest hiervoor op de hoeden- plank bevestigd worden. Via de koffer bak stond dit in verbinding met de ach terlichten. Zo zou de bestuurder zelf kunnen zien of zijn lichten het deden. De uitvinderzoon vouwt een professio nele tekening open. „Kijk zo ver was mijn vader nou. Maar hij is met de ver keerde mensen in zee gegaan. Hij heeft er zoveel tijd en geld ingestoken. Op het laatste moment werd het afgeblazen. Gijs Borst was veel op de weg. „Toen hij een keer door Friesland reed, kwam hij erachter dat zijn licht het niet deed. Maar door de mist had hijfiet gezien dat er geen licht op het wegdek scheen. Hij bedacht dat je ook van je voorlichten zou moeten kunnen zien of ze het de den. En toen hij een keer een auto te water zag gaan, bedacht hij hoe belang rijk het was dat elke auto dezelfde deur en gordels zou hebben. Mensen die in een vreemde auto zitten, zouden dan toch weten hoe de deur opent." Voordat één van zijn uitvindingen werd uitgevoerd, stierf Gijs Borst. Zijn vrouw had hij negen jaar daarvoor al verloren. „Mijn oudste broer heeft een mooie speech gehouden. 'Als ik aan jou denk, Gijs Borst (29 oktober 1926 - 31 augustus 2003) is de uitvinder van het groene remlicht denk ik aan je inventiviteit. Als het aan aan de voorkant van auto's. Als een bestuurder voorrang wil geven aan bijvoorbeeld over- jou had gelegen, hadden we nu rondge- stekende voetgangers kan hij een knop indrukken om dat duidelijk te maken. Eigen foto Een metalen koplamp die groen oplicht. „Hij kon zo onder de bumper ge schroefd worden. Zo was het voor ieder een eenvoudig en goedkoop." In een plastic mapje zitten alle bijbehorende papieren. Brieven van de ANWB, de oc- trooiraad, de stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid. „Mijn va der werd gewoon van het kastje naar de muur gestuurd. In 1976 begon hij, in 1982 werd zijn uitvinding afgewezen door de ANWB." Uit het plastic mapje reden met groene remlichten onder de voorbumperMijn broer is architect. Hij doet grootse dingen en dan denk ik: Dat heb je van hem. Borst haalt even adem. Dan pakt hij de doos. Zorgvuldig vouwt hij alle papieren op en stopt ze in het mapje. De uitvin dingen gaan weer terug in het zakje. De doos dicht. „Die moet naar zolder."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17