cholen in Noord houden eigen gezicht ijussen Billenburg en 't Land van Beloften is de weg kwijt Marechaussee LEIDEN REGIO nog met verkocht Seniorenproject in diverse Leidse wijken R3 :de school: vier basisscholen in één gebouw HDC 972 3ER dinsdag 25 NOVEMBER 2003 las de Rue 1 1 samen: de 'witte' Springplank en de 'gemengde' Dolfijn (beide protestants-christelijk), de 'ge mengde' Singel (rooms-katho- liek) en de 'zwarte' Viersprong (openbaar). Het stadsbestuur en de Leidse onderwijsvereni- gingen zien de brede school als een wapen in de strijd tegen de segregatie in het onderwijs. Zij vinden dat de school een af spiegeling moet zijn van de wijk. Na het verbod van het ministe rie om de vier kleine scholen te laten samensmelten tot één massale school van 1200 leer lingen moesten de Leidse on- derwijsverenigingen op zoek naar een andere vorm, maar zij hielden vast aan het idee. „De brede school is nog steeds de beste manier om de integratie te verbeteren en de ontwikke lingskansen van de kinderen te vergroten", schreven de vereni gingen in een verklaring aan de wijkgroep Leiden-Noord. Met de keuze voor vier aparte scholen in één pand komen de onderwijsverenigingen tege moet aan de wensen van de ou ders. Die zijn bang dat het le vensbeschouwelijke karakter van de deelnemende scholen verwatert. Ook vinden zij de brede school te massaal en te anoniem. „De scholen krijgen één onder wijskundig concept en één pe dagogisch plan, maar ze be houden elk hun eigen, herken bare identiteit", aldus beleids medewerker Jet van Haastrecht gisteren tijdens een vergadering van de wijkgroep. De onder wijsverenigingen onderzoeken overigens wel de mogelijkheid om de twee protestants-christe lijke scholen (de Dolfijn en de Springplank) samen te voegen. Allochtone ouders zijn juist po sitief over de brede school. „Ouders op een zwarte school willen geen zwarte, maar ge mengde klassen", onderstreep te Van Haastrecht gisteren. „Bij de Viersprong zijn ze teleurge steld over de nieuwe vorm." Nu de gemengde klassen van de baan zijn, moet de integratie tussen autochtone en allochto ne kinderen plaatsvinden tij dens gezamenlijke activiteiten na schooltijd of tussen de les sen door. „Samen spelen, sa men eten, samen naar de bi bliotheek, de verlengde school dag, allemaal manieren om de kinderen toch met elkaar in contact te brengen", aldus de b eleidsmedewerker. Overigens richt de brede school zich niet alleen op de kinderen, maar ook op de ouders. „De brede school richt zich op alle facetten van de opvoeding. Daar horen de ouders bij. Op dit moment geven we in het buurthuis bijvoorbeeld de cur sus 'bewegen voor moeders', een soort aerobics, plus taal- en kooklessen. De brede school is er eigenlijk al, we hebben alleen nog geen gebouw." 'PvdA'ers vinden dit schitterend' Leidse 'gebuurten' staan centraal in Leids Jaarboekje van Vereniging Oud Leiden begeleidden overleden buurt bewoners naar het graf. Vaak kwam dan een speciaal schild tevoorschijn met een plaatje van de buurt erop. Dat werd tij dens de begrafenisplechtigheid op de kist gelegd. De gebuurten hadden ook ta ken in het stadsbestuur. Ze hielpen de schout de orde te handhaven en misdadigers te grijpen. De 'heer' mocht boetes uitdelen als straf voor burenru zies. Daarmee werd voorkomen dat ruziënde Leidenaars het Gerecht overbelastten. Ook hielden ze een bevolkingsregis ter bij. Het voornaamste doel daarvan was om te bepalen wie recht had op sociale voorzie ningen in de stad. Armenzorg wilde geen 'aalmoezen' geven aan 'onnutige, luie en werkloze peronen'. In de praktijk was het onmoge lijk om een vaste indeling te handhaven. De bevolkingssa menstelling veranderde in de zestiende en zeventiende eeuw ingrijpend. Seizoensarbeiders, studenten, hoogleraren en gro te groepen Vlamingen en Bra banders kwamen in drommen naar de stad. Zij wilden alle maal bij elkaar wonen. Het stadsbestuur kreeg dan ook voortdurend verzoeken om al wéér een straatje te mogen af splitsen. Toch, meent Wijsman, waren de gebuurten goed voor Leiden. Nieuwkomers konden te midden van hun eigen men sen wennen aan het leven in de stad en daarmee snel integre ren. De buurtbewoners waren trots op hun buurt. Dat blijkt uit de namen die zij hun hoekje ga ven: Vreuchdenrijck, Bloem van Jericho (Rapenburg), 'tLand van Beloften, Heerlijkheid van de Vliet. Andere gebuurten Sommige gebuurten kozen stoere namen, zoals Graef Maurisius van Nassau, naar de ijzervretende stadhouder uit de zeventiende eeuw. Afbeeldingen uit besproken boek noemden zich naar de straat of steeg waar zij lagen, zoals Maermanstege of Coenenstege. Grappig waren namen als Pap lepel (Breestraat), Blik in de As- zak en natuurlijk het vrolijke wijkje Billenburg. Dat was in 1602 zó populair dat een deel van het gebuurte Rapenburch aan het Gerecht vroeg of het daar óók bij mocht horen. Nee, zeiden de strenge Leidse rech ters. Alle huizen moeten 'ghe- buyrschap houden' aan de straat waar hun hoofdingang door Annelieke Stappendel leiden - Als de Nederlandse re gering denkt beter af te zijn zonder Orions, waarom wil Duitsland die dan kopen? WD- minister Kamp van defensie en zijn partijgenoot Van Baaien, defensiewoordvoerder in de Tweede Kamer, waren gister avond in het Leidse Holiday Inn om hun standpunten over de bezuinigingen op vliegkamp Valkenburg en op de Orions toe te lichten. Tijdens de toelich ting van Kamp op zijn begro ting kwam de intentieverklaring al naar voren die met de Duit sers is ondertekend over de ver koop van de patrouillevliegtui gen. Vrijdag werd het bestaan van die 'Letter of Intent' bekend. „Die is nodig omdat het niet om een paar tweedehands Golfs of Opeis gaat", pareerde Kamp de kritiek dat hij de vlieg tuigen achter de rug van het parlement om probeert te ver kopen. „Er zijn twee serieuze klanten: Portugal wil een klein aantal vliegtuigen, Duitsland tien. Zij maken andere keuzes. Laten we de klanten nu lopen, dan is het de vraag of we straks nog iets met de vliegtuigen kunnen. En als ik de opbreng sten niet realiseer, moet ik el ders in de organisatie gaan snij den." Dat heeft Kamp nog steeds niet over voor het behoud van de Orions en vliegkamp Valken burg, zo werd gisteravond dui delijk. Hij denkt dat de taken van de patrouillevliegtuigen op andere manieren uitgevoerd kunnen worden, maar wist de Kamer daar niet van te overtui gen, ook zijn partijgenoot Van Baaien niet. Met forse tegenzin zegde de minister vorige maand toe nader onderzoek naar de al ternatieven te doen en ook de mogelijkheden voor samenwer king met Duitsland en België te bekijken. „Dat is veel goedko per voor Duitsland, dan kan het voor eenderde op de eerste rang zitten", stelde Van Baaien. Kamp wilde nog niet vooruit lo pen op de uitkomst van het on derzoek, dat hij op 1 december afgerond hoopt te hebben. Het was uiteraard Kamerlid Van Baaien en niet minister Kamp die gisteravond de meeste bijval kreeg vanuit de zaal. Hij ziet nog wel brood in het behouden van de Orions. Naast het delen van de kosten met Duitsland en België zou de groep Marine Pa trouille-vliegtuigen (Marpat) ef ficiënter kunnen werken en zouden rekeningen neergelegd kunnen worden bij andere mi nisteries die er ook van profite ren. Ook los daarvan ziet Van Baai en mogelijkheden voor het voortbestaan van vliegkamp Valkenburg. „Het is handig om dichtbij Den Haag een vliegveld te hebben dat je goed kunt be veiligen." Kamp stelde daar te genover dat Valkenburg een duur vliegveld is, dat zonder de Orions de concurrentie met an dere vliegvelden niet aankan. „Ik heb niet gezegd dat Orions klungelvliegtuigen zijn en vlieg kamp Valkenburg waardeloos is", moest Kamp zich verdedi gen tegen sprekers die hem van het tegendeel probeerden te overtuigen. Een boze WD-kiezer verweet de minister kiezersbedrog om dat hij voor de verkiezingen nog zei dat het vliegkamp tot 2020 open zou blijven. Kamp legde uit toen als minister van vrom bij Defensie geïnformeerd te hebben naar de plannen met Valkenburg en op basis daarvan te zijn uitgegaan van 2020. „Vervolgens kwam ik bij Defen sie terecht, toen moest ik keu zes maken." Fractievoorzitter Rosier van de WD in Valkenburg zei zich te voelen als een frontsoldaat die in de vuurlinie ligt. „Ik moet namens de WD de zaken verta len naar de kiezer. Defensie is 180 graden gedraaid." Hoe moet ik dat verkopen? PvdA- mensen vinden dit schitterend wat hier gebeurt. Zij leunen lek ker achterover en denken: 'Dat is de beste lakei die we ooit ge had hebben'." leiden - Het project 'Leidse Se nioren Zelfstandig' gaat bin nenkort van start in de wijken Zuidwest en de Stevenshof en de wijk Vogelwijk/Houtkwartier Boer- haave. Doel van het project is om ouderen langer en prettiger zelfstandig te laten wonen. Leiden-Zuidoost had enkele ja ren geleden de primeur van het project, dat een initiatief is van Stichting Thuiszorg Groot Rijn land, woningbouwvereniging Ons Doel en de Stichting Dienstverlening Leiden. Inmid dels is dit project afgerond. Gis teren gaven de projectleiders het 'estafettestokje' door aan vertegenwoordigers van de an dere wijken. Senioren in Leiden-Zuidoost hebben de afgelopen jaren on der meer gewerkt aan het ver wijderen van obstakels. Verder hebben ze een weerbaarheids- training gevolgd en tal van uit stapjes georganiseerd. Aan het Professorenpad is een ruimte ingericht die de senioren in de wijk kunnen gebruiken voor vergaderingen en andere bij eenkomsten. Hoewel het project in Zuidoost officieel is afgesloten, blijven de senioren in de wijk actief. De ruimte aan het Professorenpad willen ze in de toekomst ge bruiken voor het organiseren van gezamenlijke maaltijden en spreekuren van diverse instan ties. Verder overwegen de ou deren een zakgeldproject op te zetten, zoals dat ook in Leiden- Noord loopt. Bij dat project hel pen jongeren ouderen met klei ne klussen in en om huis, tegen een kleine vergoeding. Ook wil len de senioren een vervoersre- geling treffen voor ouderen die een avondje uit willen. „Voor mensen die samen in de stad willen eten, naar de schouw burg, of misschien voor men sen die ergens een gokje willen wagen", zei R. Evers gisteren in de Lorentzhof. In de Stevenshof is inmiddels een ruimte in de Top Naeff- straat gevonden voor senioren. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld9hdc.nl bij onze (schoon)ouders en al onze pensioenreserves zijn ver dwenen in eerdere operaties. Nu heeft onze verzekering een deal gesloten met de provider Het Net. Voor elke fonvard van dit mailde ontvangen wij vijf cent. Help jij ons mee John's le ven te redden? Ria en Koos. Dus als je een hart hebt, stuur je het door. Een oplettende ambtenaar van de gemeente Leiden wist zich echter een ongeveer gelijklui dend mailtje te herinneren van zo'n twee jaar geleden. Volgens hem is hier sprake van geld verdienen door middel van zie lig doen. En daar heeft hij gelijk in, aldus een woordvoerster van Het Net. „Wij zijn hier ab soluut niet van op de hoogte en maken al helemaal geen af spraken met verzekeringsmaat schappijen. Iemand wil blijk baar veel e-mail verkeer gene reren maar ze krijgen van ons geen cent." Volgens de woordvoerster steekt dit soort mailtjes met enige regelmaat de kop op. Maar daar hebben wij totaal geen weet van. We weten niet wie of wat er achter zit. Die vijf cent die in de mailtje staat is een verzinsel. Ik zie het als een soort kettingbrief maar hoe die partij daar geld aan denkt te verdienen, weet ik niet" Uiteraard hebben wij een be richtje naar België gestuurd met een aantal vragen. Na ons keurig te hebben voorgesteld vroegen wij: 1: Welke verzeke ringsmaatschappij hebben jul lie? 2: Wat is precies de deal met Het Net? 3: Hebben jullie een soortgelijke brief niet al eens eerder verstuurd? Na ruim twee weken zijn deze vragen nog steeds niet beant woord. Eric-Jan Berendsen In de Lactatiekundigepraktijk van het Borstvoedingscen trum aan de Vondellaan 35a in Leiden is elke vrijdag van 9.30 tot 11.30 uur inloopochtend voor zwangere en borstvoeden- de vrouwen. Aanmelden voor deze inloopochtenden dagelijks tussen 9.00 en 11.30 uur tele foon 5281196. Er wordt een bij drage gevraagd van één euro. Buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 85 in Leiden verzorgt morgen vanaf 13.30 uur bingo voor 50-plussers. In polderpark Cronesteyn kan zondag een excursie worden gemaakt langs de paddestoelen in hef park. Verzamelen om 13.00 uur bij de spoorbrug over het Rijn en Schiekanaal. Deel name is gratis. Op de bridgemiddagen, elke donderdag van 13.30 tot 16.30 uur, in wijkservicecentrum Vo gelvlucht, Boshuizerlaan 5 in Leiden is plaats voor enkele pa ren. Informatie: 5313648. Voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar komt sinterklaas woensdag 3 december een be zoekje brengen aan buurthuis Matilo. Inschrijving en betaling vooraf (2,50 euro) tot en met 1 december in het buurthuis aan de Zaanstraat 126tn Leiden. In buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardkade 40 is zaterdag vanaf 18.00 uur een sint- en kerstmarkt met een groot aan bod van speelgoed en spullen voor de kerst Wijkverenigjng Aktief verzorgt vrijdag een bingo in het clubge bouw aan de Berlagestraat 2 in Leiden. Aanvang 20.00 uur. Ook in de kantine van voet balclub FC Boshuizen aan de Boshuizerkade in Leiden is vrij dag vanaf 20.00 uur bingo. Elke woensdag van 20.00 tot 21.00 uur kunnen mensen met overgewicht informatie krijgen om op een verantwoorde ma nier af te vallen. Deze bijeen komsten worden begeleid door ervaren diëtisten en zijn in buurthuis 't Spoortje, Bem hardkade 40 in Leiden. Meer in formatie: 5241933. t is ind ew eref n Q-i m 1 te 0 uil Alfred Simons len aor - Wie weet waar in Leiden 1 enburg is? Het zal weinig me n nu iets zeggen, maar in ureentiende eeuw wisten de s n aars dat wel: tussen het t gc einde en de Groenhazen- Daar lag Leidens rosse en daar stond het bordeel it de Billen, genoemd naar in Dmaardste hoer die daar il< n,d gewerkt. De Groenha- cht draagt ook al de naam n prostituée: Groenhaze. jarige Vereniging Oud ge 1 heeft alweer voor de idir legentigste keer het Leids ekje uitgebracht. Als van- oudt het het midden tus- n historisch tijdschrift en en 1 Dniek. :hilij| valt te lezen over de lot- !n van de Vereniging in ciP1 !r zijn nu 2219 leden, die :hten door Leiden hiel- excursies maakten naar °I and en Bronckhorst, 'het e stadje van Nederland'. 6 0( ootste deel is echter ge- in artikelen over de ge- enis van Leiden en Rijn- ml tsch de aardigste artikelen loss|aarboekje is gewijd aan i Nijjuurten'. Leiden was offi- ltijd al ingedeeld in 'bon- schutterswijken', maar st verbonden ook lewoners van één h twee zich in een eigen schrijft onderzoekster Wijsman. Zij schat dat luurten omstreeks het de vijftiende eeuw iden en dat de traditie Ie negentiende eeuw ield. In 1614 telde de Een schild van de 'Bueren op die Mare'. Dergelijke schilden werden bij begrafenissen op het baarkleed gelegd. binnenstad 77 gebuurten, maar het zijn er ook wel eens 176 ge weest. Het Leidse stadsbestuur deed moeite om de gebuurten in te delen en om een reglement op te stellen. Er moest een 'heer' zijn en een gebuurtenbestuur. Samen moesten ze erop toezien dat niemand van armoede overleed, dat de onderlinge 'goede vrede' werd bewaard en dat er geen ruzie kwam met an dere gebuurten. De buren zorg den voor eikaars zieken, kwa men op eikaars bruiloften en chaussee is toch voor wend door de bewa- taken die het korps uit- op Schiphol, aan de grens inze zuiderburen en land en bij de vele am- des en diplomaten in Den De koninklijke familie literaard ook rekenen op scherming van de man- n vrouwen in de donkere jrmen. Na een afwezigheid 5 jaar in Leiden keerde antal marechaussees vori- tig ek terug naar de Sleutel- hG( Maar een inburgerings- s zou de dames en heren lisstaan. ebeurde er namelijk? vorige week donderdag niki eel bombarie het oude "gebouw aan de Morsweg betrokken, compleet 'om laaskapel, toespraken en coo^nceremonieel werd de vlag ondersteboven ge en. En dat is de mare- liet chaussee op een aantal pittige briefjes van Leidenaars komen te staan. Frank van Veen heeft de foto in de krant van vorige week vrij dag waarop de vlag verkeerd om wordt gehouden, met ver bazing bekeken. „Ik heb niets tegen de terugkeer van de ma rechaussee in Leiden. Integen deel, maar het ondersteboven houden van de Leidse Vlag ver wacht ik niet van dit krijgs machtonderdeel, dat het cere monieel en protocol hoog in het vaandel heeft. Het onder steboven voeren van de vlag is volgens het vlagprotocol een teken van nood. Of wil men hiermee tonen dat de nood in Den Haag zo groot was dat naar Leiden is uitgeweken. Voor het hijsen van de Leidse Vlag geldt een eenvoudig ezels- bruggêtje: Baarden (van de sleutels) Boven! Ook mevrouw R. Kraan-Van ctoi reiu jlik in si De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 «4 Gent uit Leiden heeft zich be hoorlijk geërgerd aan het feit dat de vlag ondersteboven werd gehouden. „Het is wel te zien dat de heren uit Den Haag komen. Als ze de Haagse vlag (met die ooievaar) onderstebo ven presenteren, is dat snel ge corrigeerd. Helaas, de Leidse vlag werd, in vol ornaat, wel ondersteboven gehouden. De baarden van de sleutels moe ten naar boven. Kijk in de Sleu telstad wat meer naar boven en ontdek hoeveel gebouwen trots de Leidse sleutels in hun gevel hebben." De marechaussee blijft drie jaar met ruim honderd perso neelsleden aan de Morsweg omdat de huisvesting in Den Haag momenteel te krap is. Het is te hopen dat de dames en heren hier snel de weg we ten te vinden en in ieder geval de vlag voortaan goed houden. Baarden Boven, nooit meer vergeten. Zielige mailtjes Het is een héél erg triest be richtje uit België via de e-mail. En dat mailtje is zo'n beetje verstuurd naar alle basisscho len in Leiden en omgeving en diverse instanties van de ge meente. De ingekorte inhoud daarvan luidt als volgt. Onze zoon John is 4 jaar. Toen hij werd geboren, klapte zijn long vrijwel meteen in. Dagen lang heeft hij in het ziekenftuis aan de hart- longbewaking ge legen. De problemen zetten zich voort. John is in 4 jaar al 48 keer opgenomen voor diverse klachten. Afgelopen maand werd bij hem beenmergtering ontdekt. Hij zal zijn vijfde jaar niet halen als hij niet wordt ge opereerd. Daar hebben wij het geld niet meer voor. Wij wonen Bij de marechaussee weet men nog niet zo goed wat de boven- en onderkant van de Leidse vlag is. Op de inzet de sleutels zoals ze wel moeten worden gehouden: baard boven. Archieffoto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15