Uitvaart wordt steeds persoonlijker REGIO Correcties op brief over Mallegat Liever veilig dan goedkoop speelgoed Kanaal pas tussen 1840 en 1842 gegraven Onderduikadres NAVRAAG DINSDAG 25 NOVEMBER Vervalsers hebben de speelgoedmarkt ontdekt. Miljoenen, bedrieglijk echte speeltjes overspoelen de Europese markt. Het nepspeelgoed brengt gevaren met zich mee, want de vervalsers nemen het niet zo nauw met de veiligheid. Na- maakbatterijen bijvoorbeeld kunnen exploderen. Navraag bij KEES VAN HAMEREN van speelgoedzaak 't Houthoekje in Roelofarends- veen. Heeft u ooit vervalst speelgoed in handen gehad? „Dat lijkt mij sterk. Ik beperk mij tot degelijk houten speelgoed, vooral poppenhuizen." Afscheidscentrum De Cipres in Nieuw-Vennep 24 uur per etmaal beschikbaar voor nabestaanden Voor welk speel goed durft u uw hand in het vuur te steken? „Houten speelgoed dat uit Tsjechië komt. Dat is vak werk. Voor goed koop speelgoed moet je in Polen zijn. Je hebt nu een maal goede en min der goede spullen. Op mijn poppenhuizen geef ik bij een normale behandeling een le venslange garantie. Wat zijn de gevaren van houten speelgoed? „Laatst kreeg ik nog een kinderledikantje aangeboden. Dat kon ik goedkoop krijgen. Toch heb ik het niet gedaan, want de kans op splinters vond ik te groot. Ook zie je wel eens ovendeurtjes met touwtjes. Dat lijkt mij ook niet zo veilig." Zijn ontploffende batterijen de schrik van iedere speelgoedverko per? „Dat kan best, maar ik gebruik geen batterijen. In mijn poppenhui zen breng ik hoogstens wat verlichting aan." Kiest Sint Nicolaas dit jaar ook voor onvervalst houten speel goed? „Ik roep al jaren dat de vraag naar houten speelgoed groeit. Mijn eigen zaak bewijst het. Ik krijg de houten poppenhuizen niet aan gesleept. De enige klachten komen van speelgoedhandelaren die willen dat ik mijn producten sneller lever. Maar dat lukt niet, want ik doe geen concessies aan de kwaliteit. Als Sint Nicolaas vandaag een poppenhuis bij mij bestelt, is hij te laat voor 5 december." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: CPD UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 25 November LEIDEN - In zijn derde begrotingszitting is de Leidse Raad nog meer op het tijdschema uitgelopen, 's Middags verdedigden de burgemees ter en de wethouders Van Schaik en Menken hun beleid, 's avonds de wethouder van Openbare Werken en die van Financiën. Zo dit te pas kwam werd door het College ook een blik in de toekomst geworpen, zo kon wethouder Jongeleen ongetwijfeld tot grote vreugde van alle Haag- weg- en Morskwartier bewoners mededelen, dat er met ingang van 1 Januari een busverbinding met deze stadswijken zal tot stand komen. De burgemeester, die als voorzitter van het College deze middag 'het eerst van wal stak' merkte op, dat voor het eerst in zeven jaar bij een begrotingsbehandeling alle raadsleden het woord hebben gevoerd. Alvorens wethouder J.C. van Schaik (Onderwijs) tot de beantwoording van de tot hem gerichte vragen komt, zet hij nog eens uiteen hoe be langrijk het is burgerzin en een grote mate van saamhorigheid aan te kweken. Op de scholen wordt daaraan het nodige gedaan, hetgeen hij met enkele voorbeelden illustreert (hulp aan Nieuwe Tonge, Grieken land, dodenherdenking bij het kruis in de Steenstraat etc.). ANNO 1978, zaterdag 25 november LEIDEN - Sinds 13 oktober heeft de ELS, Eerste Leidse Schoolvereni ging, een fraai, nieuw schoolgebouw aan de P.C. Hooftlaan in ge bruik. Een kijkje in een van de lokalen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan del)alle van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR •Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,-2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-515° 567 ADVERTENTIES Lokale Accountgroep: 071-5 356 300, fax: 071-5 356 325, e-mail: lag.ld@hdc.nl. Brancheverkoop: Auto Accountgroep: 075-681 3663, aag@hdc.nl. Bureau Accountgroep: 075- 6813636, bag@hdc.nl. Business tot Business: 072-519 6540, lag.btb@hdc.nl. Makelaars Accountgroep: 023-515 0543, mag@hdc.nl. Personeel Accountgroep: 075-681 3677, pag@hdcnl. Woon Accountgroep: 072-519 6554, wag@hdc.nl. ABONNEESERVICE ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. Inc.) p"/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za; 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. SCHRIJVENDE LEZERS In het Leidsch Dagblad van zater dag 15 november reageert in de ru briek 'Schrijvende Lezers' de heer Breedijk uit Sassenheim op het ar tikel over het Mallegat dat eerder in de krant had gestaan. In zijn re actie haalt de heer Breedijk onder meer het gemaal en de sluis door elkaar en dat wil ik graag rechtzet ten. Op 21 oktober 1807 werd de eerste Katwijkse uitwateringssluis of wel de buitensluis (en niet het gemaal) in aanwezigheid van koning Lode- wijk Napoleon in gebruik gesteld. In feite was dat de oplossing die al in 1404 was bedacht en in 1570 werd uitgevoerd. Breedijk stelt dan ook terecht dat ze toen zo gek nog niet waren. Was de zaak door de Tachtigjarige Oorlog niet verwaar loosd dan was het Mallegat mis schien niet het Mallegat geworden. Pas in 1880 werd op de plaats van de binnensluis het stoomgemaal gebouwd. Dit stoomgemaal werd in 1954 vervangen door een diesel- elektrisch gemaal. In Katwijk spreekt men nog steeds van het stoomgemaal. Rijnlands bestuur beslist overigens in december van dit jaar hoe de capaciteit van dit gemaal moet worden opgevoerd. In 1984 werd de uitwateringssluis uit de Napoleonistische tijd ver vangen door een sluis even ten noorden daarvan. Dit moest ge beuren omdat de oude sluis niet op deltahoogte lag. De oude sluis is nog onder het zand en de rijweg bewaard gebleven. Als laatste, Rijnlands pompt het water niet bij de Hollandse IJssel naar binnen, maar met het boe zemgemaal. Naast het boezemge maal in Katwijk heeft Rijnland ook boezemgemalen in Gouda, Spaarndam en Halfweg (westelijk havengebied), Het Goudse gemaal kan water uitmalen en water inma- len. Dit laatste water is zeker geen water uit de Noordzee. Dat zou veel te zout zijn. Dit is water dat uiteindelijk vanaf de bovenloop van de Rijn op de Hollandse IJssel terechtkomt. Bij extreme droogte - zoals deze zomer - is de Rijnafvoer onvoldoende en komt er zout wa ter vanuit de zee de rivier op. In die gevallen wordt het inlaten stopge zet. Kees Meijer, hoofd afdeling communicatie Hoogheemraadschap Rijnland, Leiden. De heer Breedijk uit Sassenheim stelt in zijn ingezon den stuk in het LD van zaterdag 15 november terecht, dat het 'Mallegat' (de in 1572 aangelegde en later weer verzande doorverbinding van de Oude Rijn naar de zee te Katwijk) op zich helemaal zo mal niet was. Maar hij klutst in zijn betoog wel enige zaken door elkaar. De heropening van de uitwatering te Katwijk vond plaats tussen 1804 en 1807, inderdaad op het moment dat er sprake was van centraal gezag in Nederland. Van een stoommachine op die locatie was echter in het geheel nog geen sprake. Een andere belangrijke verbetering van de afwatering die wordt genoemd, de aanleg van het Katwijks Kanaal (thans Oegstgeester Kanaal genaamd): dit gebeurde pas tussen 1840 en 1842, in het kader van de droog making van het Haarlemmermeer. Het idee, om de smalle Rijnsburgse Vliet te vergraven tot een breed af wateringskanaal, werd al geopperd door Klinkenberg en Goudriaan in een plan tot droogmaking van het Haarlemmermeer uit 1769. Een eerste stoomgemaal op de uitwatering te Katwijk werd pas in 1880 in gebruik genomen. Tot die tijd werd te Katwijk alleen gespuid. Drie andere relevante uitwateringen van Rijnland (Spaarndam, Halfweg en Gouda) hadden al eerder een stoomgemaal gekregen, dit alles wederom vanwege de droogmaking van het Haarlemmermeer: die betekende immers een enorme verkleining van de beschikbare oppervlakte aan boe zemwater. Leo Middelkoop, Leiden. LEIDEN, 14.15 UUR Uitgekeken op uw hond? Ga dan eens kijken in de kelder van die renspeciaalzaak Vlieland. Enig doorzettingsvermogen moet je wel hebben. Het trapje is lastig l de ruimte is laag. Op de grond liggen grote keien; comfortabel schoe sel is wenselijk. Het onderduikadres is klam, warm, benauwd. Klein ook, je moet vooral geen last hebben van claustrofobie. En ook niet xenofobie. Twee vriendinnen van een jaar of zestien zijn verdeeld. De een duikt gedecideerd naar beneden. De ander durft niet. „Nee echt, je krijgt r niet mee." Vanuit de kelder klinken enthousiaste kreten. „Ach, kom nou. Het zijn schatjes, echt waar. Hartstikke bef. En ze zitten in kooi tjes hoor." De kelder is een verblijfsruimte voor leguanen (200 euro per stuk), gekko's (22 euro), baardagamen (75 euro), een jonge boa constrictoi (170 euro), een regenboogboa (140 euro) en een tapijtpython (430 ei ro). Ze zitten in glazen bakken te wachten op een nieuw baasje. Ze zijn duur, zoals alle design prijzig is. Maar dan heb je wel wat in huis. Neem zo'n iguana iguana, ofwel een 'groene leguaan'. Altijd nc een stuk goedkoper dan een bronzen beeldje. En minstens even dec ratief. Prachtig, die felgroene kleur. Doet het vast goed op verjaarda gen. De aaibaarheidsfactor mag dan laag zijn, overal rondslingerem hondenharen zijn ook geen pretje. En hinderlijk blaffen of miauwei doen ze ook niet. Deze dieren zijn rustig, op het stille af. Het enige hinderlijke aan de exotische huisvriend is zijn eetgewoon De nakweek van deze beschubde allochtoon is nog niet toe aan blik! Pal. Het baasje moet bereid zijn levende krekels en muizen in de ba gooien. Nou goed, dooie mag ook. Daar wennen de meeste dieren si aan. „Kijk nou es naar die leguaan, hoe mooi hij is." Na haar aanvankelij aarzeling komt de vriendin toch de trap af, Vlielands horrorhoek in Langs de tapijtpython, die opgerold in een bak onder de trap ligt. Is snel en bijtgraag? Welnee. Kijk 'm nou toch eens lekker suffen onde die warmtelamp. „Zie je nou, dat ze best leuk zijn?" Erna Straatsma vaneen uitvaart- mensen willen nog steeds e<1 ditionele uitvaart, a Waarheen, waarvor Mieke Telkamp nie 4 in de uitvaart-top 111 Zo op het eerste ge:11 lijkt het geen vrolijk4 baan, uitvaartverzo Maar de uitvaartwe zeker niet een en al1 righeid, benadrukk twee. „Toen iemani vroeg of ik interessi om iets in deze bra te gaan doen, dachi ook: Wat moet ik d: nou mee?", herinni Van Beek - eerder zaam in de psychia sche zorg-zich. „ft ik vind het werk nu lijk. Op het eerste o kleine dingen kunnll voor nabestaanden betekenen. Bijvoorli het sluiten van de ke dat vinden veel me belangrijk." De twee directeure den het mooi als n: staanden op een g( manier afscheid he kunnen nemen vai dierbare. Een beda doet hen veel. a- De inrichting van I r pres is 'niet te kil, n, eigentijds'. „Het is lijk neutraal", vind terveld. Dat is bewi1 daan, zodat iedere* zich thuisvoelt in E pres. Een naam, ge) uit talloze inzendir „De cipres is het zi beeld van de rouw1. Van Beek. „En in d heid begroef men 1 op hun eigen schil* cipreshout. Ook ve de geur van de cipi geur van lijken." Zaterdag 29 noven houdt De Cipres oj dag. Van 1 tot 16.0(( iedere* kom! afsch cent Boss| in Ni Vem Nabestaanden kunnen straks 24 uur per dag te recht in het nieuwe af scheidscentrum De Cipres in Nieuw-Vennep. Zij krij gen namelijk een sleutel van de familiekamer en kunnen dag en nacht de wacht houden bij hun dierbare. Het is een van de 'nieuwigheden' die passen bij deze tijd. Bij een uitvaart laten de over ledene, en zijn of haar na bestaanden, tegenwoor dig niet meer door ande ren bepalen wat er ge beurt. De uitvaart wordt steeds persoonlijker. Een speciale bloemenka- mer, een gekoelde ruimte met plek voor vier overle denen, twee kamers voor opbaringen en een grote condoleancezaal. Het nieuwe Vennepse rouw- centrum is een verschil van dag en nacht met de ruimte die tot nu toe in het naastgelegen zalen centrum Het Trefpunt voorhanden was. Deze kamer wordt soms ge bruikt voor andere din gen en was dus niet altijd beschikbaar. Het was voor het Hoofd- dorpse bedrijf Monuta Westerveld en Van Beek een buitenkansje. De Hervormde Gemeente Nieuw-Vennep Burger veen wilde meer verga- der- en kantoorruimte, aangezien Het Trefpunt uit zijn jasje groeide. En Monuta Westerveld en Van Beek was op zoek naar een plek in Nieuw- Vennep. Beide partijen konden elkaar dus hel pen. Met als resultaat: het nieuwe centrum De Cipres in de schaduw van de Witte Kerk. De directeuren Leo van Beek en Uitvaartondernemers Simon Westerveld (links) en Leo van Beek zijn trots op De Cipres. „De dood is makkelijker bespreekbaar dan vroeger." Foto: United Photos De Boer/Rob Hendriks Simon Westerveld zijn trots op De Cipres. Het afscheidscentrum wordt zelfs feestelijk geopend, hoewel dat misschien wat wrang kan lijken. „We hebben toch iets be reikt en zijn daar trots op. Maar we gaan niet even flink winst maken." De Cipres is de derde vestiging van Monuta Westerveld en Van Beek. Eerder openden zij rouwcentra in Benne- broek en Hoofd dorp. Volgens de di recteur had Nieuw-Ven nep behoefte aan een af scheidscentrum nu het uitgroeit tot een 'dorp' met zo'n dertigduizend inwoners. Hij rekent in eerste instantie op één klant per week, maar dat zal met de toename van het aantal Nieuw-Venne- pers wel gelei delijk gaan stijgen. Wes- onderneming flink ver anderd. Van Beek: „Men sen hebben meer eigen inbreng. We hebben bij voorbeeld meer uitvaar ten op zaterdag en kinde ren kunnen viool spelen tijdens een uitvaart. De dood is ook veel makke lijker bespreekbaar dan vroeger. Toen bepaalde de dominee of de pas toor de uit vaart, tegen woordig doen mensen dat zelf. Ze hebben hun eigen ideeën. Ze laten het niet meer bepalen door een wildvreemde. Bij De Cipres is nagenoeg alles mogelijk, maar daar lopen de twee directeu ren niet mee te koop. Zij zien zichzelf niet als 'uit- vaartvemieuwers' Pronken met bijvoor- beeld een kartonnen kist doen ze niet. De meeste terveld benadrukt dat ie dereen welkom is bij het nieuwe afscheidscen trum in de Bosstraat. Dus niet alleen Vennepers of mensen die bij de naast gelegen Witte Kerk te kerke gaan. De laatste tien tot vijftien jaar zijn de wensen van de klanten

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14