Kamer: eisen aan omroep niet reëel MEDIA Arrow Classics Jazz is allesbehalve hobby Moya Brennan openhartig op tv NPM Capital stapt in ANP The Times komt met tabloid-editie Omroepgegevens nog lang niet openba; Sintconference opnieuw bij VARA Rosenmöller over macht en onmacht Tv-drama over vliegtuigspotters in Griekse cel Tony Blair treedt op in The Simpsons Staatssecretaris wil meer tv voor allochtonen Hilversum - Bij de VARA ont staat een nieuwe traditie nu dit jaar opnieuw een sinterklaas - conference wordt uitgezonden met Javier Guzman. Hij neemt op vrijdag 5 december 2003 om 21.00 uur het jaar onder vuur. De show Guzman deelt uit wordt op 1 en 2 december op- nenomen in club Panama in Amsterdam. Guzman is geknipt voor de sinterklaasconference, want hij is half Spaans, half Ne derlands. In 2002 won hij het Leids Cabaret Festival. Zijn eer ste avondvullende theatervoor stelling BOT ging in januari in première. Voor de VPRO maak te hij de 100% AB Show. Hilversum - Voormalig Groen- Links-politicus Paul Rosenmöl ler presenteert vanaf 9 januari tot en met 6 februari een serie van vijf tv-programma's bij de interkerkelijke omroepstichting IKON. Rosenmöller praat tij dens de uitzending (wekelijks op vrijdag) met Ruud Lubbers, Irene van Lippe-Biesterfeld, Marco Borsato, Maria Liberia- Peters en Richard Krajicek. Het gaat om persoonlijke gesprek ken over passie en bezieling. In elke uitzending staan dilem ma's als macht en onmacht, momenten van inzicht en per soonlijke keuzes van de gast centraal, aldus de Ikon. Het programma loopt onder de titel 'Paul Rosenmöller en..'. Hilversum - De Britse televisie zender ITV maakt een docu drama over de twaalf vliegtuig spotters die in november 2001 37 dagen in een Griekse cel vastzaten op verdenking van spionage. De Nederlanders Pa trick Dirksen uit Eindhoven en Frank Mink uit Lelystad maak ten deel uit van de groep. Het televisiedrama van negen tig minuten onder de naam 'Planespotters' vertelt het ver haal van de enige vrouw in het gezelschap, Lesley Coppin, en haar man Paul. Beiden organi seerden de trip naar Grieken land. Het is nog niet bekend wanneer ITV het programma uitzendt en of het ook in Ne derland op de buis komt. Volgens de Griekse autoriteiten maakten de groep illegaal foto's van militaire toestellen. Aan vankelijk werden de spotters veroordeeld. Eind vorig jaar in hoger beroep werden ze alle maal vrijgesproken. Onder an dere LPF-parlementariër en vliegtuigspotter Mat Herben reisde destijds naar Grieken land af om te getuigen voor de Nederlanders. The Simpsons. Foto: Reuters londen/anp - De Britse pre mier Tony Blair is te zien in een nieuwe aflevering van de Amerikaanse animatieserie The Simpsons. Homer, Mar ge en de kinderen bezoeken Londen, rammen hun auto in de hekken van Bucking ham Palace, het woonpaleis van koningin Elizabeth, en zetten haar paardenkoets op zijn kop. Elizabeth leende haar stem niet aan de serie, maar Blair wilde graag in zijn favoriete 'sitcom' figureren. Hij komt in de aflevering het Amerikaanse gezin tegen op het Londense vliegveld Heathrow en nodigt hen uit om thee te komen drinken op Downing Street 10. Homer morst zijn thee op het vloerkleed en eindigt in de historische gevangenis van Londen, de Tower. De aflevering was zondag te zien in de Verenigde Staten en wordt in januari op de Britse televisie vertoond. The Simpsons hebben in het Guinness Book of World Re cords een vermelding omdat de serie zo vaak bekende gasten heeft. In de aflevering waarin Blair optreedt, is on der anderen ook de auteur van de succesvolle Harry Potter-reeks, J.K. Rowling, te gast. Eerder kwamen ook Magie Johnson, Paul en Lin da McCartney, Meryl Streep, Mel Gibson en Britney Spears bij de luidruchtige fa milie 'op bezoek'. dinsdag 25 november 20 door Nico Postma Hilversum - De concurrentie tussen de verschillende radio zenders is al moordend, maar over een maandje wordt de oorlog op de fin-band pas echt compleet als de nieuwe zender Arrow Classics Jazz zich nestelt in de ether. De jazz-zender is de laatste die onlangs een ether frequentie kreeg toegewezen. Directeur Ad Ossendrijver broedt nog op de definitieve naam van de nieuwe zender. Misschien blijft die Arrow Clas sics Jazz heten, met een knip oog naar het broertje Arrow Classic Rock, of wordt het Ar row Jazz FM. Zeker is dat jazz de hoofdmoot gaat vormen, vertelt Ossendrijver. „Het wordt een zender met een mix van Ad Ossendrijver wil diversiteit toevoegen aan Nederlandse radio populaire klassieke muziek en jazz. Alleen in België en Frank rijk bestaan er al voorbeelden. In Nederland nog niet en moe ten we het zelf bedenken", ver telt Ossendrijver. Volgens de zenderdirecteur springt zijn Arrow Classics Jazz in het gat dat de concurrent Sky achterliet toen die de fm-fre- quentie van Classic FM eerder dit jaar niet aanvroeg en voor Veronica koos. „Luisteraars die Classic FM missen, kunnen binnenkort bij ons terecht." Met de jazz-zender wil Ossen drijver een bijdrage leveren aan de pluriformiteit op de radio, waar het tegenwoordig volgens de radioman aan schort sinds het vertrek van Radio 10, Radio Nationaal en Classic FM. Behalve jazz en klassieke mu ziek wil Ossendrijver op het nieuwe radiostation aandacht besteden aan nieuws en dan vooral financieel nieuws. „Wij denken dat mensen die van jazz en klassieke muziek houden en hoog zijn opgeleid zich ook in specifiek nieuws interesseren." Er wordt nog druk gesleuteld aan de definitieve formule van de zender. In de loop van de cember gaat de jazz-zender de lucht in. Voor het nieuwe sta tion zijn circa acht nieuwe me dewerkers nodig, onder wie een aantal presentatoren. Niet alle programma's worden (live) ge presenteerd. Voor de jazz-zen der wordt een tweede radiostu dio gebouwd in het pand aan 't Plein in Den Haag, waar Arrow Classic Rock twee maanden ge leden naar toe verhuisde. De Arrow-directeur is blij met de etherfrequentie, hoewel hij er liever eentje had gehad voor Arrow Classic Rock, dat hij in 1996 oprichtte met mede-aan deelhouder Willem van Kooten. „Ik was gelukkiger geweest als we er afgelopen juni bij hadden gezeten. Maar dit is beter dan niets. De komende acht jaar zit de boel op slot en ik denk dat we met jazz toch een leuk marktaandeel kunnen verwer ven." De nieuwe etherfrequentie gaat tweederde van Nederland be strijken. Alleen in de regio Nij megen, Arnhem en de Veluwe zal de jazz-zender niet of moei lijk te ontvangen zijn. Ossen drijver prijst zich gelukkig dat het geen lappendeken is met al te veel verschillende frequen ties. In Lopik gaat de jazzzender uitzenden via 90.7, in Rotter dam en Smilde via 90.5 en in het zuiden van het land via 89.7. Binnenkort lanceert het station een reclamecampagne om de nieuwe frequenties kend te maken. Het plekje op de nieuwe band kost Arrow 8 miljoeilSi 111 euro precies. Ossendi pi rekent erop dat de invests de komende acht jaar wo rugverdiend. „Het is echt hobbyproject van ons of emotionele reactie omdat met de rockzender achteigr net visten. Het bod is on< van een gezonde exploita Ossendrijver zegt dat zijn de doorslag heeft gegevei n het ministerie. Hiermee hij de concurrentie voor, onder meer bestond uit 538 (Classic4U), Sanoma vers (Hammock FM), het Supeijazz en North Sea J< van John de Mol en certs. till Mojo Ni <N( i Ne en (De Nc gr< djTh Qi Ge bM; ga NC door onze mediaredactie den haag - Een ruime Kamer meerderheid vindt dat staatsse cretaris voor Mediazaken, Medy van der Laan, onrealistische ei sen stelt aan de publieke omroe pen. Toch houdt Van der Laan vast aan haar eis dat omroepen hoge kijkcijfers moeten scoren én moeten programmeren voor kleine doelgroepen. Wat Van der Laan betreft moe ten de omroepen op termijn een kijkersaandeel halen van veertig procent, maar tegelijk de komende jaren ook meer Nederlands drama uitzenden én programma's voor jongeren en allochtonen. Volgens de Kamer kan dat niet, bleek gisteren tijdens overleg over de mediabegroting voor 2004. „U kunt niet van de omroepen vragen extra aandacht te schen ken aan programma's die matig worden bekeken en tegelijk ho ge kijkcijfers eisen. Ergens moet u een veer laten. Wij willen graag weten waar. Wat ons be treft dan maar de kijkcijfers naar beneden", zei Groen- Links-Kamerlid Kees Vendrik. „Welk belang heeft u bij die veertig procent", vroeg WD- Kamerlid Frank de Grave zich af. „Het dient toch geen enkel pu bliek belang dat veel mensen naar een programma kijken. De WD wil dat de publieke omroe pen programma's maken die zich onderscheiden van wat de commerciëlen doen. Dat mag leiden tot minder kijkers. Niet omdat ik het wil, maar omdat het niet anders kan." Van der Laan week echter niet. „Ik bezuinig op de publieke omroep, maar zeg vervolgens niet dat er niets meer kan. Ik heb ambities. De publieke om roepen kunnen met bijvoor beeld het voetbal en program ma's als Kopspijkers veel kijkers trekken. Dan ontstaat ruimte voor programma's die minder kijkers trekken. Ik wil de ko mende maanden met de om roepen afspraken maken over hun prestaties op dat gebied. Die afspraken zullen ambitieus zijn." Volgens Cees Vis, lid van de Raad van Bestuur van de pu blieke omroep, vangt' de staats secretaris bot bij de omroepen. „Het kan gewoon niet, bezuini gen, programma's maken voor kleine doelgroepen en meer kij kers trekken. Maar we begrijpen haar probleem wel, als wij on der de veertig procent markt aandeel uitkomen, dalen de Ster-inkomsten en moet Van der Laan geld bijpassen. Dat wil ze niet." De omroepen hebben eerder laten weten dat elk procent minder marktaandeel jaarlijks vijf miljoen euro aan reclame inkomsten scheelt. Zowel de omroepen als de Kamer ver wachten dat de staatssecretaris vanzelf tot de conclusie komt dat haar aanpak niet werkt. Maar dan heeft ze wel een fi nancieel probleem. „Wij willen alles doen wat de staatssecreta ris wil. Maar als daardoor het marktaandeel daalt, regelt de wet dat we aanvulling krijgen", aldus Vis. De Tweede Kamer steunde Van der Laan wel in haar voorne men volgend jaar veertig mil joen te bezuinigen op de pu blieke omroepen en de twee ja ren daarna nog eens 24 miljoen euro. Staatssecretaris Medy van der Laan gisteren bij de behandeling van het onderdeel media van de begroting Onderwijs, Cultuur en Weta^ schappen. Foto: Dijkstra N< Politiek verwacht dat discussie jaren kan duren Redactionele onafhankelijkheid blijft gewaarborgd ruswiik/anp r Participatie maatschappij NPM Capital neemt een belang in het Alge meen Nederlands Persbureau (ANP). De huidige aandeelhou ders van het ANP, de uitgevers van de Nederlandse dagbladen, hebben daartoe gisteren in Am sterdam een intentieverklaring ondertekend. De betrokken partijen willen de transactie binnen enkele maan den afronden. De uitgevers besloten eerder dit jaar een deel van hun belang in het ANP te verkopen aan een partij die wil investeren in de verdere groei van het persbu reau. Het ANP, dat de Nederlandse media sinds 1934 voorziet van nieuws, veranderde in 2001 van een stichting in een besloten vennootschap. Het persbureau, dat winst maakt, wil zich de ko mende jaren verder ontwikke len tot een informatieknoop punt voor de media. NPM Ca pital ondersteunt de plannen van het ANP-management. De redactionele onafhankelijkheid van het ANP blijft gewaarborgd, zo benadrukken de aandeel houders. Over het bedrag dat is gemoeid met de transactie en de precie ze omvang van het deelbelang wilden de betrokken partijen geen mededelingen doen. Van daag volgt een nadere toelich ting op de intentieverklaring. NPM Capital is in 1948 opge richt als de Nederlandse Parti cipatiemaatschappij. De inves teerder verstrekt risicodragend kapitaal aan in Nederland ge vestigde bedrijven. Volgens de eigen website mikt NPM Capi tal op bedrijven „met een voor aanstaande positie in hun be drijfstak en een bovengemid deld groeipotentieel". NPM Capital bezit momenteel belangen in 165 bedrijven. Het betreft meestal minderheidsbe langen. De waarde van de parti cipaties bedraagt naar schatting 656 miljoen euro. Het bedrijf kende vanaf 1989 een beursno tering, maar werd in 2000 ge heel overgenomen door SHV Holdings, eigendom van de fa milie Fentener van Vlissingen. Bij het ANP werken ruim 220 mensen, onder wie circa 140 journalisten. den haag/gpd/anp - De om roepgegevens komen niet snel vrij beschikbaar. D66 en WD staan alleen in die wens, bleek gisteren in de Tweede Kamer tijdens overleg over de media begroting. Zowel de andere po litieke partijen als staatssecreta ris Van der Laan willen eerst advies afwachten. De publieke omroepen weten met tal van juridische procedu res al jaren te voorkomen dat andere bedrijven ook de be schikking krijgen over de om roepgegevens om daar eigen omroepgidsen mee te maken. De omroepen verhinderen dat omdat ze veel geld verdienen met de gidsen en de meeste abonnees tegelijk lid zijn van de desbetreffende omroep. Op die manier houden de omroepen hun ledental op peil. Volgens de VVD zijn de om roepgegevens 'publiek bezit' omdat de programma's met be lastinggeld zijn gemaakt. D66 vindt dat omroepen nu te mak kelijk aan hun leden komen. Daardoor komt geen discussie op gang over de vraag of het le dental van omroepen het enige criterium moet zijn om zendtijd toe te wijzen. Algemeen wordt aangenomen dat de rechter uiteindelijk zal bepalen dat de omroepgege vens vrij komen. Maar dat kan nog jaren duren. Frank de Gra ve (WD): „Niet de rechter, maar de wetgever moet het voortouw nemen." Andere partijen en de staatsse cretaris wachten liever tot dit voorjaar als de Wetenschappe lijke raad voor het regeringsbe leid en de commissie Rinnooy Kari rapporteren over prestaties en de gewenste toekomst van de publieke omroepen. PvdA- Kamerlid Jeltje yan Nieuwenho- ven: „Dan is het niet handig nu al één element aan te pakken. We bekijken in het voorjaar lie-, ver alles tegelijk." De Kamer heeft moeite met het besparen op de omroeporkes ten, maar een PvdA-motie om die besparing uit te stellen kan niet rekenen op een m heid. Wereldomroep Een motie over de Wer roep kan wel bogen op ®s mermeerderheid. Daarij dat Van der Laan pai". schrappen in taken van reldomroep als ze d< overleg heeft gevoerd ri2c dere betrokken ministeri ilk stelden de Kamerleden f tie vast dat alle kleine, beschouwelijke omjie. evenveel zendtijd moeti gen en dat regionale om een groter beroep moge op het Stimuleringsfoni de omroep. londen - De Londense editie van de 218 jaar oude Britse krant The Times komt vanaf woensdag ook uit in het kleine re tabloid-formaat. The Times komt met de tabloid editie om het voor forensen makkelijker te maken de krant in het overvolle openbaar ver voer van Londen te lezen. De krant blijft behalve in tabloid formaat ook gewoon uitkomen in 'broadsheet', zoals de meeste Nederlandse kranten. Hoofdredacteur Robert Thom son van The Times benadrukte dat de inhoud in beide edities exact hetzelfde zal zijn en dat de krant door het tabloid-for maat niet als minder serieus ge zien mag worden. Omdat de minder intellectuele Engelse kranten in tabloid-formaat ver schijnen, is 'tabloid' in Groot- Brittannië synoniem voor rod- deljournalistiek. The Times volgt met zijn stap een andere landelijke 'broadsheet The Independent, die tember al kwam met tw tieformaten. The Indepi;; beperkte het aanbied< twee edities alleen tot I i maar heeft de verspreid gebreid naar andere del Groot-Brittannië. Clannad-zangeres spreekt over haar pijnlijke onthullingen door onze mediaredactie Hilversum - Voor de buitenwe reld leek het alsof zangeres Moya Brennan van de groep Clannad een bestaan leidde vol, beschaafde, dat wel, glitter en glamour. De Ierse traditionele muziek bezorgde de familie band wereldwijde roem. Ook op haar soloalbums borduurt de zangeres, harpiste, compo niste en songschrijfster sinds 1992 voort op de stijl van Clan nad, die zich kenmerkt door de verstilde, dromerige klanken en harmonieuze stemmen. Het grote publiek kende Moya als een rustige, bescheiden vrouw met een grote voorliefde voor de Keltische muziek. Men sen dichtten haar een rimpel loos, benijdenswaardig arties- tenbestaan toe. Niets bleek minder waar toen enkele jaren geleden haar autobiografie ver scheen. 'The other side of the rainbow' bracht in Ierland een ware aardschok teweeg. Moya Brennan schrijft in haar boek openhartig over de don kere kanten van haar leven: een drank- en drugsverslaving, een verkeerde relatie, een scheiding en een abortus op 19-jarige leeftijd. Voor het programma 't Zal je maar gebeuren trok een EO-team onlangs drie dagen op met Moya Brennan in Ierland. Moya spreekt, en zingt, voor de Clannad-zangeres Moya Brennan met haar gezin. Foto: CPD/EO EO-camera's openhartig over de pijnlijke onthullingen uit haar boek en over haar hervon den christelijke geloof, dat zij sinds haar derde solo-cd Per fect Time uit 1998 openlijk en gepassioneerd verkondigt. Over haar woelige levensver haal zegt Brennan in de EO- gids: 'Ik heb het allemaal heel eerlijk opgeschreven omdat ik mensen wil bemoedigen en ze hoop wil geven. Het kan name lijk zo lijken dat je als bekende artiest een heerlijk leventje hebt, zonder verdriet of zorgen, terwijl iedereen door moeilijke periodes van z'n leven heen moet. Iedereen heeft een ver haal en veel mensen zijn de pressief. Veel jonge mensen plegen zelfmoord of doen een poging daartoe. Je ziet jongeren wegzakken in drank of drugs.Tk vind dat heel beangstigend en wilde wat dat betreft ook eerlijk zijn over mijn eigen leven.' Moya Brennan groeide op in het Ierse dorpje Donegal in een gezin met negen kinderen. Sinds 1973 maakt zij deel uit van de familieformatie Clan nad, die tegenwoordig een slui merend bestaan leidt. In 1992 besloot Moya, net als haar eveneens succesvolle zusje Enya, haar eigen weg te gaan. Ze sleepte talloze muziekprij zen in de wacht en werkte sa men met artiesten als Bono van U2, Paul Young, Joe Jackson en Robert Plant. Onlangs ver scheen Moya's vijfde solo-cd, Two Horizons. Een grote rol op dit album is weggelegd voor de harp, een belangrijk instrument binnen de Ierse folkmuziek. Brennan gebruikt de harp op Two Horizons als muzikale ver bindingsschakel tussen ver schillende culturen. 'Ik houd ervan om muziek te maken en ik heb vele kansen gehad die ik mocht grijpen,' al dus Moya in de EO-gids. 'We le ven in een afschuwelijke wereld en toch zeg ik: het leven is goed. Dat wil ik ook via mijn muziek communiceren met 't Zal je maar gebeuren: De stem van Clannad, vanavond bij de EO, Nederland 1, 23.08 uur KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's Nederland-Schotland SBS 6 5. 2. Studio Sport zo. 19 uur NOS 3. 3. Kopspijkers VARA 3. 4. Baantjer RTL 4 2. 5. Journaal 20 uur zo. NOS 2. 6. Goede tijden slechte tijden RTL 4 2.: 7. De Bauers RTL 4 2.; 8. Pulse RTL 4 IJ 9. Postcodeloterij 1 tegen 100 TROS 1. 10. Studio Sport za. NOS 1. Top 10 meest bekeken kinderprogramma Sinterklaasjournaal Z@ppelin 2. Jeugdjournaal NOS 3. Club van sinterklaas Fox Kids 4. Sesamstraat NPS 5. Blauw bloed VPRO 6. Verhaal van Sinterklaas Fox Kids 7. Grabbit the rabbit VPRO 8. Klokhuis NPS 9. Buurman en buurman VPRO 10. Kinderbevrijdingsfront VPRO Marktaandelen in Nederland 1 10,2 (11,3) Nederland 2 14,2 (14,9) Nederland 3 7,6 (9,6) RTL 4 17,9 (18,8) RTL 5 4,5 (5,4) Yorin 6,3 (5,7) SBS 6 15,5 (11,0) NET 5 6,0 (5,5) Veronica 3,9 (4,2) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Li onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x e De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat ip kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de r aandelen van vorige week. I

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10