Letselzaak opzettelijk vertraagd Sjevardnadze weg na fluwelen revolutie Strijd om grootste Oranjevereniging laait op tussen Katwijk en Rijnsburg cfrr Koeien zonder oormerk door AID afgemaakt 'Verzekeraars putten klant uit' School rouwt om Maja Leidsch Dagblad Ruim Baan in Zuid-Holland Brand in studentenhuis Moskou: zeker 32 doden 28 en 29 november 2001 Studie Beroep (fc Ruim Bp art maandag 24 NOVEMBER 2003 Dagblad Pfl|| NR. 43395 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG 1,60 Hét evenement voor branche, beroep, werk en opleiding 'v 1 ,c^f! jn,Zuid-Holland door Saskia Buitelaar katwuk/runsburg - Wie helpt de Oranjever eniging Katwijk aan Zee aan meer dan 3500 leden? Met een nieuw Oranjehoogtepunt - de geboorte van het koningskind van Willem- Alexander en Maxima - in het vooruitzicht, laait de strijd weer even op. Welke Oranjever eniging is de grootste van Nederland? Op dit moment staat Rijnsburg met bijna 3500 betalende leden aan kop. Katwijk aan Zee volgt met ruim 3300 leden, maar hoopt daar de komende weken verandering in te brengen. Woensdag is er een ledenvergade ring, waarop alle Katwijk-Zeeërs zijn uitgeno digd om langs te komen. Ze mogen meeden ken over het feestprogramma voor volgend jaar én lid worden natuurlijk. Want de Oran jevereniging van Katwijk aan Zee wil onbe twist de allergrootste in Nederland zijn, meldt het bestuur. Volgens secretaris C. Pronk is de vereniging dat al omdat Rijnsburg een andere telwijze hanteert. „Daar tellen ook de kinderen van betalende leden mee. Als wij dat doen, ko men we wel op 10.000 leden." Onjuist, rea geert de Rijnsburgse secretaris, C. van Eg- mond. „Wij tellen eveneens de betalende vol wassen leden en dan komen we op bijna 3500." Dus Rijnsburg is de grootste? „Ja, lek ker wel." Een eervolle plek natuurlijk, die eerste plaats van Nederland. Maar Van Egmond is de eer ste om de 'strijd' te bagatelliseren. „Over een paar jaar, na de fusie van de gemeenten Kat wijk, Rijnsburg en Valkenburg, zijn de drie Oranjeverenigingen bij elkaar opgeteld sowie so de grootste." De OV Katwijk aan Zee hoopt dat de leden vergadering komende week ook ideeën ople vert voor de festiviteiten rond de geboorte van de Oranjebaby. De vereniging is al in overleg met de muziekkorpsen UNI en DVS over optredens op straat en met diverse ker ken, voor het organiseren van een gezamen lijke dienst. Ook wil de Oranjevereniging op scholen trakteren. „Beschuit met muisjes of een mooie beker. Je zal zien dat er tegen die tijd allerlei Oranjeproducten op de markt ko men", zegt Pronk. Juist de scholen zijn be langrijk, vindt hij, om het Oranjegevoel onder de jeugd aan te wakkeren. De ledenvergadering in Katwijk is woensdag avond vanaf 20.00 uur in het voormalige Nu- ongebouw aan de Van der Vegtstraat 6. MENTAAR OPGERICHT 1 MAART 1860 Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamCMCV f|^ Straat lamXfrjzw is zonder bloedver macht overgegaan in van de oppositie. Presi- Sj eva r dn adze (75) af toen leger en politie vallen. Zijn halsstar- de macht op te voor altijd een smet de voormali- van buitenlandse za- de Sovjet Unie en icoon en glasnost te- weten in vast aan de Daartoe werd nog op chaal bij de parlements- ingen gefraudeerd. Dat zo'n vernederende wijze politieke einde komt is maar tegelijkertijd vol- n eigen schuld. Te beging exact de but als de oude macht van de Sovjet Unie te- hij zo succesvol streed. Gorbatsjov waarschuwde rtdurend voor de op de liggende reactionaire n, die de macht niet vrij- it handen zouden geven, eg gelijk. De laatste we- s hij zelf het gezicht van actionaire kamp en hij Ifs bereid leger en politie e bevolking te zullen in- om zijn positie te behou- corrumpeert, zo luidt het En de loopbaan van ladze lijkt hier een oorbeeld van. Had hij nu betten trachten te maken corruptie en werkloos- I zijn land, dan was zijn rrigheid nog te begrijpen IL In plaats daarvan liet ilië; land wegzinken in een roein armoede en graaiden tijn familie volop mee uit Het gerucht gaat dat hij miljoen euro kostende Duitsland heeft gekocht j zijn politieke memoires is vanaf gisteren en nu mogen zijn het proberen. Het ir de nieuwe machtheb- zij de oude man, gezien e verdiensten, met rust iten. Het goede nieuws I- vai ondergang van Sjevard- is dat hoe politiek insta- voormalige Sovjetrepu- l ook mogen zijn, het volk Iteindelijk de dienst uit- den haag/gpd - Mensen die na een ongeluk proberen letselscha de vergoed te krijgen, raken vaak verwikkeld in een uitput tingsslag met de verzekering. Vooral als het om veel geld gaat maken verzekeraars zich schul dig aan vertragingstactieken. Slachtoffers haken daardoor af, laten zich met een relatief lage vergoeding afschepen of belan den in een 'loopgravenoorlog'. Dat concludeert Stichting De Ombudsman in het rapport 'Letselschaderegeling: onder handelen met het mes op tafel, of een zoektocht naar redelijk heid'. Voor dat rapport zijn de afgelo pen twee jaar 150 zaken gese lecteerd en uitgebreid onder zocht. De dubieuze praktijken van verzekeraars zijn volgens de stichting een 'structureel probleem'. Uit het rapport blijkt dat er na een claim veel mis kan gaan in een letselschaderegeling. De onderhandelingen tussen slachtoffer en advocaat aan de ene kant en de verzekeraar aan de andere kant vergen veel energie, aldus de stichting. „Het is geen uitzondering dat de onderhandelingen zich ja renlang voortslepen. Ogen schijnlijk lijken inhoudelijke meningsverschillen centraal te staan, maar Stichting De Om budsman merkt dat emoties een veel meer beslissende rol spelen. Dat is een aanslag op het uithoudingsvermogen van het slachtoffer." Het Verbond van Verzekeraars is woest dat Stichting De Om budsman bij de presentatie van het rapport de beschuldigende vinger naar de verzekerings maatschappijen wijst. Van ver tragingstactieken als beleid is volgens een woordvoerder geen sprake: „Het rapport laat juist zien dat heel veel partijen een rol spelen bij letselschaderege lingen: rechters, artsen en an dere deskundigen. Daardoor duurt het vaak zo lang." Dat kan volgens het verbond niet anders, omdat het vaak om letsel gaat dat medisch moeilijk objectief vast te stellen is. „Dat geldt bijvoorbeeld voor een whiplash. De klacht kan twee jaar later heel anders worden." Nijmegen - Voor de school zijn bloemen neergelegd, de vlag hangt halfstok. In de aula van het Dominicus College in Nijmegen herdenken zondag ruim 250 leerlingen, ouders en docenten de dood van de 16-jarige Maja Bradaric. Voorbijgangers troffen het ont zielde lichaam in de nacht van maandag op dinsdag brandend aan bij Bemmel. De her denking vindt plaats in alle beslotenheid. De ramen van de aula zijn zelfs afgeplakt. Medescholieren en vrienden van de vwo-leerlinge dragen tijdens herdenking gedichten aan haar op. In de aula hangt ook de laatste tekening die Maja op het Domincus maak te. „Deze is heel depressief. De volgende wordt vrolijk", had ze gezegd toen de teke ning afwas. In de aula staan verder veel bloemstukken. „Ze hield veel van bloemen en kleuren. We denken dat ze het zo mooi zou hebben gevonden", zegt haar 15-jarige vriendin Florance Bochem. Maja Bradaric wordt woensdag begraven. Pagina Binnen land: Ex-vriend Maja één van de verdachten. Foto: GPD/Do Visser Telefoon gaan zcgviJdg cm mal Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 712141 40011 56.20 56,70 (Lvm cortrde nabeztxgng) In hel cotokm van de taart Wil u nadere riormaïe aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau B| automatsche belafng 6 mfn Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl ontstuitbare mars van 'biopolitie' bykoorts rond ixima loopt dit g verder op P(Z ie ek der e- dA wil proef >os f7"7" ini tt nieuwe urtsuper cti trukendoos n de creatieve [ijd(ningzoekende i cFl Ruim 100 bedrijven en onderwijsin stellingen nemen deel aan de beurs Studie Beroep/Ruim Baan in Zuid-Holland in de Groenoordhal- len in Leiden (vrijdag 28 en zaterdag 29 november). In voorgaande jaren lag de nadruk vooral op werkgele genheid. Sinds de recessie is inge treden is de aandacht verschoven naar studie en (interne) opleidin gen. Hoewel: wie werk zoekt kan te recht bij tal van min of meer specia listische bedrijven. En natuurlijk bij organisaties als CWI. Morgen bij de ze krant de bijlage: Studie Beroep- /Ruim Baan in Zuid-Holland. Boer uit Rijnsaterwoude loopt bij routinecontrole tegen de lamp door Peter Groenendijk rijnsaterwoude - De Algemene Inspectie dienst (AID) heeft 21 runderen van een melkveehouder uit Rijnsaterwoude afge maakt. Dat bevestigt een woordvoerder van de overheidsdienst. De dieren waren niet geoormerkt en de AID kon ook na onderzoek niet herleiden waar de koeien vandaan komen. EU-regels schrijven voor dat runderen in dat geval dienen te worden afgemaakt, uit angst voor de mogelijke verspreiding van besmettelij ke ziekten. De eigenaar van de runderen liep afgelo pen zomer tegen de lamp tijdens een routi necontrole van de AID onder melkveehou ders. Controleurs ontdekten dat de man zijn dieren ernstig had verwaarloosd. In een stal werden de resten van twee kalverk- adavers aangetroffen en bij drie nog leven de dieren bleek het touw zo strak te zitten, dat het met hals en kop was vergroeid. An dere kalveren waren te mager en hadden een groeiachterstand. Tijdens de controle bleek ook dat tientallen runderen op het terrein van de man niet waren geoormerkt. Het is verplicht om kal veren direct na de geboorte twee labels in de oren te doen. De veehouder had ook zijn bedrijfsregister niet bijgehouden. De AID heeft onderzoek gedaan naar de identiteit van de dieren. Van de 21 dieren die nu afgemaakt zijn, kon de overheids dienst geen gegevens achterhalen. „De re gels van de EU zijn in dit soort gevallen heel duidelijk", zegt een woordvoerder. „Er is altijd de mogelijkheid dat met de dieren iets aan de hand is. We kunnen geen risi co's nemen." Of de melkveehouder wordt vervolgd, is nog niet duidelijk. Portaal benut glasvezelnetwerk leiden - Snel internetten, vijftig televisiezenders ontvangen, goedkoop telefoneren of een arts consulteren. Dat zijn de mogelijkheden van het glasve zelnetwerk, waarmee woning bouwvereniging Portaal al haar 60.000 woningen in Nederland wil gaan verbinden. In Leiden verhuurt de corporatie negen duizend huizen. Over anderhalf jaar moeten de eerste huizen zijn aangesloten. Pagina R1 Bruinvis op strand Noordwijk NooRDWiJK - Een jonge bruin vis is vanmorgen op het Noord- wijkse strand beland. Pogingen om de anderhalve meter grote dolfijn terug in zee te duwen, mislukten. Uiteindelijk heeft het Dolfinarium in Harderwijk het dier opgehaald. Bruinvissen leven vlak onder de Noordzee kust, maar belanden zelden le vend op het strand. Pagina R3 derby alleen vooraf door Frank Hendrickx Tbilisi - In Georgië is tot diep in de nacht gefeest nadat presi dent Eduard Sjevardnadze gis teravond zijn vertrek bekend maakte. In hoofdstad Tbilisi trokken tienduizenden mensen de stra ten op. Ook in de rest van het land vierden Georgiërs het op stappen van Sjevardnadze als een bevrijding. De 75-jarige lei der nam zijn beslissing na een ontmoeting met twee opposi tieleiders en de Russische mi nister van buitenlandse zaken Igor Ivanov. „Ik heb mijn volk nooit verraden", verklaarde Sje vardnadze. „Het is beter nu te gaan." De positie van de president was uitzichtloos geworden toen aanhangers van de oppositie zaterdag het parlement en de kanselarij van Sjevardnadze binnenvielen. Soldaten en poli tieagenten legden de demon stranten geen strobreed in de weg. Het hoofd van de Georgi sche politie verklaarde openlijk dat hij 'aan de kant van het volk' stond. De architect van de revolutie, oppositieleider Michail Saak- asjvili, noemde het 'uniek' dat de omwenteling 'zonder een druppel bloed' tot stand was gekomen. Hij prees de moedige beslissing van Sjevardnadze en beloofde hem volledige immu niteit Sjevardnadze zou het moskou/anp-dpa-efe-afp Door een brand in een studen tenhuis in Moskou zijn afgelo pen nacht zeker 32 buitenland se studenten om het leven ge komen. Dat heeft een woord voerder van de politie vanmor gen gemeld. Ongeveer 139 mensen raakten gewond. In het gebouw zelf vond de brandweer 28 slachtoffers. Drie doden lagen voor het huis. Mo gelijk zijn zij omgekomen nadat zij uit het raam waren gespron gen om het vuur te ontvluch ten. Een persoon overleed in de ambulance op weg naar het zie kenhuis. Onder de slachtoffers zijn stu denten uit onder meer China, Vietnam en verscheidene Afri kaanse landen. Zij studeerden aan de Patrice Lumumba uni versiteit, die in de Sovjettijd was opgericht om mensen uit be vriende socialistische staten op te leiden. De brand brak uit op de tweede verdieping van het verouderde studentenhuis, een complex van vijf verdiepingen. De brandweer liet weten dat veel studenten verwondingen opliepen toen ze in paniek uit de ramen sprongen. Ook liepen studenten door het inademen van rook een koolmonoxidever- gifügingop. Het Russische persbureau In terfax meldde dat er een onder zoek is geopend naar de oor zaak van de brand, maar dat de land inmiddels hebben verla ten. De crisis in Georgië was het ge volg van de frauduleus verlopen parlementsverkiezingen begin november. De partij van de zeer impopulaire Sjevardnadze eiste de overwinning op en lokte daarmee een wekenlang voort durende volkswoede uit. Bin nen 45 dagen zullen nieuwe presidents- en parlementsver kiezingen worden gehouden. Oppositieleider Saakasjvili zei eerder deze week dat hij geen president wil worden, hoewel hij veruit de populairste politi cus in het land is. Pagina Buitenland: Meer over Georgië uitslag daarvan waarschijnlijk enkele weken op zich zal laten wachten. De Moskouse burge meester Loezjkov verklaarde vanmorgen dat de brand moge lijk is ontstaan door kortslui ting. Tot in de late uurtjes werd in Tbilisi het vertrek van Sjevardnadze gevierd. Foto: Reuters/Gleb Garanich

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1