SERVICE Bananencake Nog zachter Goed in bijzondere vakanties Kruiswoordraadsel HOC 160 ZATERDAG 22 NOVEMBER CD VAN DE DAG HET WEER Genre: lichte muziek Rogier van Otterloo Verzameld Werk (3cd) Sony Music Media SMM 513919 2 De vroege jaren zeventig zijn synoniem met de 'oe's' en 'aah's' van Letty de Jong. Op elk lerarenfeestje werd Introspection op de pick up gelegd - de huiskamermuziek van een tijdperk dat we verder associëren met de Autoloze Zondag, Farce Majeur, de Lockheed Affaire en Joop den Uyl. Letty de Jong vocaliseerde en Thijs van Leer blies steevast patroontjes op de kamerbrede muziekvloerbe- dekking die door intensieve coaching van CBS-platenbaas John Vis was ontstaan, maar door Rogier van Otterloo was geschreven. Des tijds goed voor vele platina platen, tegenwoordig voor een nacht merrie. Toch kon Van Otterloo (1941-1988) aanmerkelijk meer. Ge lukkig is er eindelijk een keurig overzicht van zijn oeuvre. Als zoon van Willem van Otterloo, een classicus bij uitstek, gold hij als com ponist en orkestleider: zo maakte hij memorabele filmmuziek voor Turks Fruit en Soldaat van Oranje. In hem ging bovenal een oor spronkelijk arrangeur schuil. Rogiers bewerkingen van Cent Mille Chansons of chansons van Jules de Corte zijn fijnzinnig. Zo herin neren we ons hem liever. BOEK VAN DE DAG SENGBERTSfr ÉHESSEUNK Genre: dagboek Hans Engberts René Hesselink Winkeldagboek uitg. Fagel Prijs: 18,50 Hans Engberts en René Hesselink bestieren al twintig jaar een van de beste antiquariaten van Nederland:-Hinderickx en Winderickx aan de Oude Gracht in Utrecht. Twintig jaar tussen de bestofte boeken en oude elpees - het levert een hilarisch winkeldagboek op. 'Wordt het ooit zomer?', knort Hans op 14 januari 1992. 'Ik ben de winter beu. Ook wil ik mooie meisjes om me heen, niet altijd die antiquarische mannen.' En een paar donderdagen eerder: 'De ze dag belooft een der slechtste dagen aller tijden te worden. Het is vijf over twee, en ik zit op vijf gulden. Vijf gulden omzet om vijf over twee!' Of op vrijdag 16 april 1999: 'Door onzalig zeuren om ringd. Ik zou een Lexicon van ouwehoeren kunnen samenstellen voor het nageslacht. Eerst de bijnaam, dan het favoriete zeuron- derwerp, de manier van zeuren, de abjecte kleding, enzovoort.' Dat idee maken de twee met dit voor elke boekenliefhebber zeer herkenbare en hilarische dagboek meer dan goed. KOKKERELLEN Amerikaanse specialiteit waar van wordt gezegd dat de origi nele bananencake uitsluitend op Hawaii wordt gebakken. De cake kan op elk moment van de dag worden gegeten. Het is, samen met een vanillesaus, een koste lijk nagerecht en het laat zich goed met verschillende verse vruchten en ijssoorten combine ren. Ingrediënten 125 gram boter, op kamer temperatuur; 150 gram witte basterdsuiker; 3 rijpe bananen; 2 theel. geraspte sinaasappel schil; 2 eieren, losge roerd; 175 gram zelfrij zend bakmeel; poeder suiker. Bereiding Roer in een wijde kom boter en bas terdsuiker tot een romige crème. Pel de bananen en snijd ze in stukken. Wrijf het vruchtvlees door een niet al te fij ne zeef. Roer de bana- nenpuree, geraspte si naasappelschil en de eieren door de botercrème. Spatel er vervolgens het zelfrij zend bakmeel door. Doe alles over in een kleine dik beboterde cakevorm. Strijk het oppervlak met de bolle kant van een lepel glad af. Plaats de vorm op het rooster dat iets on der het midden in de tot 140 graden Celsius, voorverwarmde oven is geschoven. Schakel on middellijk nadat de ovendeur is gesloten de warmtebron terug tot 125 graden. Reken op een oventijd van 90 minuten. Neem daarna de vorm uit de oven en laat hem 10 minuten staan. Laat de cake vervolgens uit de vorm op het met poeder suiker bestrooide werkvlak glijden. Bestuif de cake daarna met een royale hoeveelheid poeder suiker. Presentatie Dien de cake op een met een servet beklede schaal op. Snijd de cake aan ta fel in het gewenste aantal plakken. Geef er, noodza kelijk is het niet, een koude vanillesaus apart bij. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: A50 tussen Oss en knooppunt Grijsoord en A58 tussen knooppunt Batadorp en knooppunt De Baars. Tevens zal extra worden gecontroleerd op de A27 ter hoogte van omgeving Meerkerk en op de A67 ter hoogte van Bladel. door Jan Visser Doordat het polaire front, dat de overgang marke tussen relatief koude lucht boven de Britse eiland en zachte lucht bij ons, zich evenwijdig aan de zi westelijke hoogtestroming uitstrekt blijven we dit weekeinde in heel zachte lucht. Ondanks de bewi king komt de temperatuur vandaag uit op maxim 12-13 graden. Wel is de kans op enige regen en m regen groter dan gisteren. De uit zuidelijke richtii gen waaiende wind is meest zwak tot matig van sterkte. Onder invloed van een depressie boven d Golf van Biskaje wordt morgen met een zuid tot zuidoostenwind nog zachtere lucht aangevoerd. 1 enkele plaatsen zou het, vooral als de zon even te voorschijn komt, 14-15, in Limburg zowaar 17 gr den kunnen worden. Ook maandag is het nog he zacht maar de bewolking overheerst en de kans a regen is vrij groot. In de loop van volgende week gaat de temperatuur geleidelijk wat naar benedei echte kou is deze maand niet meer aan de orde. In de vijfde versnelling leek De Bilt probleemloos te stevenen op een nieuw zonneschijnrecord. In zicht van de haven zitten we zonder brandstof er het jaarrecord in november waarschijnlijk nog ni in kannen en kruiken. Tot en met 31 oktober schi de zon in De Bilt 1891 uur (normaal voor het heli kalenderjaar is 1524 uur), na een voortvarende st; van november (eerste tien dagen 46 uur) is vanaf Sint Maarten het licht uitgegaan. In 11 dagen tijd heeft de zon in De Bilt maar 9 uren geschenen he geen betekent dat we momenteel op een jaartota van 1956 uur staan. Dat is ruim 30 uur verwijdert van het record uit 1959. Mocht de 'nevelmaand' somber blijven dan zou de klus in december gem kelijk geklaard kunnen worden, ware het niet dat in verleden wel eens kerstmaanden zijn geweest over 31 dagen minder dan 15 uren zonneschijn, december 1937 scheen de zon maar 12, in 1988 1 uur. (advertentie) Bijna 6400 langdurig zieken en gehandicapten gaan met de Zonnebloem op vakantie. U kunt de Zonnebloem helpen om haar vakanties voor zieken en gehandicapten betaalbaar te houden. 8s de Zonnebloem Tel (076) 564 65 62 «MMMMioi www zonnebloem nl Horizontaal: 1. Tas voor scholieren; 9. rivier in Italië; harde huid; 11. tandeloos zoogdier; 12. loot; 14. uitroejm pijn; 15. geplooide halskraag (hist.); 17. Russisch voor I1 19. zeilschip; 21. drinkbeker; 22. liefkozing; 23. gewic 25. bergweide; 27. grafkelder; 30. symbool zilver; 32. id; 33. klasse (afk.); 34. gast; 36. van geringe breedte; nares. Hji 11 Verticaal: 1. Vrucht; 2. uitroep van schrik; 3. voegwoc 4. binnenplaats; 5. rivier in Vlaanderen; 6. voorzetsel; manier van; 8. hasj; 13. zelfkant; 15. oude Belgische n 16. Duits kaartspel; 18. dochter van Cadmus; 20. olie 23. zeilvaartuigje; 24. lichamelijke oefening; 26. duizej^ 28. faam; 29. vreemde munt; 31. deel van India; 33. valo 35. geografische mijl; 37. persoonlijk vnw. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 4. Verbaal; 5. Groenland; 8. tak; 9. kost; 10. pseudo. Verticaal: 1. Overste; 2. vrieskist; 3. lala; 6. likeur; 7. nestor. te

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8