Revival van de 'JFK-mythe' Dallas heeft last van zich afgeschud HOC 930 Achtergrond weekendbijlage van Leidsch Dagblad Interview ZATERDAG 22 NOVEMBER 2003 Jacqueline Kennedy ontfermt zich over haar man, terwijl een geheim agent achterop de auto springt. Foto: AP Muziek voor Paul Witteman gereedschap om stemmingen te bedwingen Jongeren drinken steeds jonger steeds meer Spellen van Jumbo al anderhalve eeuw een begrip John F. Kennedy leeft voort in het centrum van Dallas. Foto: AP Op 22 november 1963 om 12.30 uur waren in het centrum van Dallas drie schoten te horen die de wereld schokten. De Texaan- se plaats zelf had plotseling de last van een enorme schande te dragen. Dallas kreeg de bittere bijsmaak van moord en aanslag. Het lot trof uitgerekend een conservatieve stad waar de Demo craat John Fitzgerald Kennedy nauwelijks geliefd was. Plaatselij ke kranten die op de dag van de aanslag waren verschenen, noemden de 46-jarige president een ongenode gast. Veertig jaar later roept de aanslag op Kennedy in de stad nauwe lijks nog schaamte en verbijstering op, veel eerder nieuwsgierig heid. Een groot deel van de ruim dertien miljoen toeristen die elk jaar Dallas bezoeken, gaat naar de plek van een van de spec taculairste misdrijven van de 20ste eeuw. Op 24 juni 1970 werd het JFK Memorial Plaza ingewijd, een plein met een tombe niet ver van de straat waar de president werd doodgeschoten. Het betonnen vierkant zonder dak heeft wanden van negen meter hoogte en vijftien meter lengte. Het open bouwwerk, dat te betreden is, moet de 'vrijheid van Ken nedy's geest' symboliseren. Het monument is bedoeld als plek voor bezinning en herden king. Voor belangstellenden die meer over de achtergrond van de president en de aanslag willen weten, ging in 1989 het Sixth Floor Museum open. De tentoonstelling is gehuisvest op de zesde verdieping van het gebouw aan Dealey Plaza van waaruit de president zou zijn doodgeschoten. Het museum documenteert het leven en ster ven van de president. Hoogtepunt is het bezoek aan het venster dat de vermeende moordenaar Lee Harvey Oswald gebruikte voor de aanslag. Dat deze medewerker van de opslagplaats voor schoolboeken in het gebouw de dader was, is nooit bewezen. Het museum bestempelt de aanslag als een gebeurtenis die 'de stad en de wereld' voorgoed veranderde. Echter, anno 2003 lijkt Dallas zijn last te hebben afgeschud. Begin jaren tachtig was Dallas vooral de beroemde tv-serie met de booswicht J.R. Inmiddels heeft de stad het imago van een moderne miljoenenmetropool met wolkenkrabbers, machtige banken en verzekeringen, oliemiljardairs en musea. Jongere ge neraties denken bij de plaats vooral aan de sportteams Dallas Cowboys en Mavericks. Op 22 november 1963 werd de Amerikaanse president John F. Kennedy tijdens een rijtoer in Dallas doodgeschoten. Het nooit opgeloste drama levert veertig na dato nog altijd stof op tot discussie in boeken, documentaires en op internet. door Ans Bouwmans In het muziektheater in Washington verdringen scholieren zich rond de twee meter hoge bronzen buste van John F. Kennedy. Het Kennedy Center is niet zomaar een huis voor opera, dans en muziek. Het Amerikaanse Congres besloot twee maanden na de moord op de 35ste president van de Verenigde Sta ten dat het een 'levend' monument ter herinnering aan John F. Kennedy moest worden. Alsof de volksvertegenwoordi gers toen al voorvoelden dat déze presi dent nog decennia zou voortbestaan in het collectieve geheugen van Amerika. Het mag veertig jaar geleden zijn dat president Kennedy op Dealey Plaza in Dallas werd neergeschoten tijdens een rijtoer in een open limousine met zijn vrouw Jacky en het gouvemeurspaar van Texas, de gebeurtenis levert tot op de dag van vandaag stof tot discussie op. In boeken, documentaires en op het inter net leveren mensen die in complottheo rieën geloven, slag met aanhangers van de stelling dat de vermeende schutter Lee Harvey Oswald in zijn eentje handel de. Dat laatste is ook de officiële versie van de gebeurtenissen, maar het grootste deel van de Amerikaanse bevolking twij felt eraan. „Niemand van mijn generatie, ik was 23 toen Kennedy stierf, gelooft in het scenario van de enkele schutter met zijn oude geweer", zegt hoogleraar poli ticologie Jim Glass van de Universiteit van Maryland. De manier waarop Ken nedy werd vermoord, het verbijsterende gestuntel van de veiligheidsdiensten, de tegenstrijdigheden in getuigenverklarin gen en mankementen in het moordon- Aankomst van de president op het vliegveld van Dallas. Later die dag werd Kennedy vermoord. Foto: AP derzoek, voeden dat ongeloof tot op de dag van vandaag. Glass: „Het heeft mij altijd dwars gezeten." Mediageniek Waarom heeft het korte presidentschap van JFK zo'n grote en langdurige invloed gehad op zoveel mensen? In de eerste plaats vanwege de mens John F. Kenne dy zelf natuurlijk. Jong en mediageniek, een telg uit een prominente dynastie, ge huwd met een elegante vrouw, maar zo als achteraf bleek ook een rokkenjager, in constant gevecht met zijn zieke li chaam. Hij was een hemelbestormer, het symbool van vernieuwing, maar ook ver guisd vanwege zijn katholieke gelpof en gehaat om zijn progressieve ideeën. De opkomst van televisie in het begin van de jaren zestig speelt een rol in de mythevorming. Kennedy was niet alleen de eerste president die bewust gebruik maakte van televisie, zijn dood was ook de eerste echte grote politieke gebeurte nis die van minuut tot minuut op tv mee te beleven was. Het tv-verslag van de 'vier dagen in november' behoort tot de persoonlijke geschiedenis van iedereen die toen de kinderschoenen was ont groeid. Het is het verschrikkelijke karakter van de gebeurtenis, en de in de knop gebro ken belofte: hoe zouden de VS zich heb ben ontwikkeld als deze president niet om het leven was gebracht? Zijn dood was het einde van een droom. Maar wat de herinnering vooral levend houdt en de argwaan over de rol van de overheid tot op de dag van vandaag voedt, is de onbevredigende verklaring voor de schokkende gebeurtenissen. De in de film JFK (1991) van Oliver Stone gepresenteerde samenzweringsfictie, is voor veel Amerikanen beter te verteren dan het idee dat hun president door een getroebleerde eenling is vermoord, die op zijn beurt 48 uur later - live op tv - door een emotioneel gestoorde man werd doodgeschoten. Alhoewel er van vele kanten gaten zijn geschoten in het Hollywood-scenario, blijven vragen over de rol van de inlichtingendienst CIA, die al voor de aanslag een dossier had aan gelegd over Oswald, en het Witte Huis opduiken. Kogel Twee Amerikaanse tv-zenders zetten af gelopen week opnieuw vraagtekens bij de officiële versie van de werkelijkheid. Volgens Fox tonen nieuwe simulaties van de amateurfilm van Zapruder (waar op de schoten te zien zijn) aan, dat de theorie van de 'enkele kogel' niet kan kloppen. Als Oswald de enige schutter was, dan moet een en dezelfde kogel door het lichaam van Kennedy heen gouverneur Connally op twee plaatsen hebben geraakt. Een documentaire van History Channel ging in op de rol van Lyndon B. Johnson, Kennedy's plaats vervanger en opvolger. Want wie profi teerde het meest van de moord? Waren dat niet ook de Texaanse zakenvrienden van Johnson die vreesden dat ze hun in vloed zouden verliezen door een schan daal rond Bobby Baker (protégé van Johnson) en die daarna overal in Viet nam te vinden waren? Is het toeval dat Kennedy ten tijde van zijn dood plannen had om Amerikaanse militairen uit Viet nam terug te trekken, zoals is vastgesteld op basis van in de jaren negentig ge openbaarde stukken? Nieuws levert dat overigens niet op. On der de gevestigde media in de VS is de drang groot om alle samenzweringsthe orieën terzijde te schuiven: het is oud nieuws, voldoende onderzocht, een af gesloten boek. Hoogleraar Glass ziet dan ook nog een andere reden voor de 'revi val van de mythe JFK'. Het heeft te ma ken met de grote tegenstelling tussen Kennedy en de huidige bewoner van het Witte Huis, George W. Bush, zegt hij. „Onder Bill Clinton had je dit niet. Ik voel mezelf ook weer naar JFK toegetrok ken. Het is nostalgie naar een ander soortige president." Beeld uit de amateurfilm van Zapruder, nadat Kennedy is getroffen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1