Bij Kras begint de zomer al met Kerstmis £fsd ™°r ECONOMIE Bureau Krediet Registratie: boeman of waakhond 'Met maatje 54 wil je er toch ook goed uitzien' misbruikt' Eén Anders Moberg maakt nog geen winter zaterdag 22 NOVEMBER 2003 tes geeft helft n rijkdom weg WK - De Amerikaanse soft- ipionier Bill Gates heeft al dan de helft van zijn ver en aan goede doelen gege- Dat blijkt uit een lijst van ootste filantropen in de VS lusiness Week heeft gepu- erd. Volgens het blad heeft s bijna 25 miljard dollar trgebracht in de Bill and nda Gates Foundation, die :r meer levensbedreigende es als aids en malaria be lt en onderwijs stimuleert, s' totale vermogen wordt hat op 46 miljard dollar. Op afstand volgen de Intel- hter Gordon Moore en iTOUw Betty met 7,2 miljard r. Meester speculant ge Soros is goed voor 4,7 ird dollar. Verder staat in iptien Michael Dell (1,2 ird dollar), die aan de wieg van Dell Computer. rtrouwen in in zakt weg erdam - Door recessie en janisaties vrezen steeds Nederlanders te worden agen. Zo zei in maart 10,2 :nt van de werknemers dat oed mogelijk is dat ze ko- i jaar hun baan verliezen, een halfjaar later is dat procent. Dat blijkt uit on- iek onder ruim 500 werk- ;rs in opdracht van Right - isens. Volgens dit loop- adviesbureau scoort Ne- nd slechter dan het we- rijde gemiddelde van 17,6 ent. In de 17 landen waar verd geënqueteerd blijken itten blijken het meest mistisch: 29,1 procent t voor ontslag. De Noren :n zich het minst druk over baan: 5,4 procent. djes steken via Mssingen over ingen - Ford laat auto's be- d voor Groot-Brittannië en nd voortaan per ferry vanaf ngen afvaren. Volgens de rerpse transporteur Cobel- ertrekken vanaf de nieuwe erminal jaarlijks ongeveer 100 tot 400.000 auto's., af- elijk van de verkoop. Voor vertrokken de wagens fhet Belgische havenstad rugge. De wagens worden :t Europese vasteland ge it, onder meer in Genk. ins Cobelfret wil Ford alle hepingen op één plaats ïntreren. De terminal, die erdag is geopend, levert nensen werk. L: boerenactie rkt averechts khendam - De acties van veehouders tegen het en met melkprijzen door rmarkten werkt volgens èntraal Bureau Levens- elenhandel (CBL) ave- s. Het CBL waarschuwt de louworganisatie LTO Ne- nd dat de grote aandacht zuivelacties de consumen- list zal aantrekken. „De te lijst die LTO op internet aatsen, kun je ook als gra- clame voor supermarkten Het maakt het in ieder ge- akkelijk voor consumen- im uit te zoeken waar de goedkoop is", aldus een Idvoerster van CBL. door Henk Mees den bosch - Miljoenen zomerva- kantiegidsen worden volgende maand weer verspreid vol spet terende aanbiedingen, altijd schijnt de zon. „In veel gezinnen wordt met Kerstmis de vakantie bestemming voor de zomer uit gezocht. Dat merken wij ook", zegt René Sluiter. Hij is directeur financiën en organisatie bij Kras Stervakanties. Ook Kras strooit met gidsen, 700.000 exempla ren liefst. „Toch ligt daar niet ons accent. Advertenties in kranten en tijd- schiften plus onze intemet-site zijn voor ons veel belangrijker. Via advertenties en internet kunnen we elke dag op actuele vragen", stipt Sluiter aan. Neckermann, Holland Interna tional, Arke en OAD halen het leeuwendeel van hun omzet uit de verkoop via reisbureau's. Kras kies zijn eigen weg. „Wij Kras Stervakanties Kras Stervakanties maakt deel uit van het Duitse con cern TUI, de grootste tour operator ter wereld met een omzet van 18 miljard euro. Naast Kras be horen onder meer Holland Interna tional en Arke Reizen tot TUI Ne derland. In 1994 werd Kras overgenomen door Arke, dat later opging in TUI Nederland. 250.000 boekingen per jaar verkopen al dertig jaar telefo nisch vakanties. Daar is in 1999 internet bijgekomen. Inmiddels wordt bij ons 29 procent via in ternet geboekt en 39 procent via het callcenter, dat wordt ge beld door mensen die onze aanbiedingen in de krant of op internet hebben gezien", vertelt hoofd ICT Ivar Scheffelaar Klots. Kras bezit een aantal eigen reis bureaus, die voor 26 procent van de omzet zorgen. Het aan deel van de andere reisbureaus wordt steeds verder terugge drongen. „Wij betalen ook veel minder commissie aan een reisbureau. Gebruikelijk is dat 12 procent van de reissom voor het reisbureau is. Wij geven maar 8 procent. Voor elke tour operator bestaat 80 procent van de kosten uit inkoop van hotel kamers en vliegtuigstoelen. Als je weet dat de kosten van een boeking via internet op 1,2 pro cent uitkomen en via het call center op 2,1 procent, dan wordt duidelijk waarom wij scherpere prijzen kunnen aan- Kras behaalt dit jaar een omzet van 115 miljoen euro. In totaal werken er 400 men sen, van wie 125 reisleiders. Op het hoofdkantoor in Ammerzo- den werken circa 150 mensen. Van de vakanties wordt 39% via reacties op advertenties bij call- centers geboekt, 29% via internet, 26% via eigen reisbureaus en 6% via andere reisbureaus. Q) De website trekt 6 miljoen be zoekers per jaar. In het callcenter komen 1,3 miljoen telefoontjes bin- bieden." Becijferd wordt dat allemaal in Ammerzoden in de Bommeler- waard. Hier huist Kras al sinds 1922. Johan Kras begon er des tijds een lijndienst met paard en wagen, op en neer naar Den Bosch. Tot eind jaren veertig onderhield Kras een busdienst. Daarna volgde de switch naar groepsvervoer, vooral dagtoch ten en georganiseerde uitstap jes. Met de opkomst van het toerisme in de jaren zestig ging Kras zich toeleggen op meer daagse touringcarrreizen. „Een bussenclub zijn we al lang niet meer. We rijden ook niet naar Benidorm of Torremoli- nos. Van onze 250.000 vakan tiegangers reist nog maar 14 procent met de bus. De bussen daarvoor huren we in, onder meer bij het busbedrijf van Kras, dat nog als zelfstandig be drijf bestaat", licht Sluiter toe. Voor het hedendaagse Kras Stervakanties is de virtuele snelweg belangrijker. Aan de technologie in een veilig afge sloten ruimte van enkele vier kante meters, valt niet af te zien dat hier op jaarbasis 6 miljoen bezoekers via de website van Kras 72 miljoen pagina's bekij ken. Daarnaast komen er in het callcenter zo'n 1,3 miljoen tele foontjes per jaar binnen. Kras Stervakanties noemt zich met afstand de grootste tour operator op internet. Zo'n 80.000 passagiers regelen zo zelf hun vakantie. Alles gaat on line. Ze kiezen zelf reis, data, hotel en geven al hun wensen op. De bevestiging volgt auto matisch. „De betaling doen we nog ouderwets, gewoon met een acceptgiro, de boekingspa pieren worden thuisgestuurd. Wat we met die internetboekin- gen ook zien is dat er veel kor tere trips worden geboekt en dat daarmee de drempel voor grootschaliger boekingen om laag gaat. Je ziet nu hele rond reizen door Thailand of Zuid- Afrika via internet geboekt wor den", aldus Sluiter. René Sluiter (links) en Ivar Scheffelaar Klots van Kras Stervakanties. Foto: GPD/Dolph Cantrijn De elektronische communicatie bereikt inmiddels ook de hon derden hotels en 125 reisleiders in het buitenland. Elk hotel kan in één oogopslag niet alleen zien hoeveel gasten er met Kras op 15 november verwacht kun nen worden, hoe ze reizen, hoelang ze blijven en welke wensen ze hebben. Ook kan el ke leverancier online nagaan of Kras de rekening al betaald heeft. „We zijn nu zo ver dat binnen kort ook reisdocumenten elek tronisch kunnen worden afge geven en dat op deze manier pakketten op maat geboekt kunnen worden, inclusief vlieg reis, het huren van een auto en eventueel een koffer van Sam- sonite kan worden besteld. De consument regelt de voorkant zelf, het systeem doet de rest", licht Scheffelaar Klots toe. De verkoop via internet biedt Kras ook mogelijkheden om flexibel te reageren. Sluiter: „Heel veel van wat we verkopen staat niet in de gidsen. Wat er vandaag niet is, kan er morgen wel zijn. Daardoor kunnen we snel reageren. Op 28 januari van dit jaar stortte de hele markt in, op één dag. Het was net alsof iedereen zijn eerste sa- larisstrook had gekregen. De dreiging van een oorlog in Irak werd steeds concreter, de aan delenkoersen zakten in. Ineens kreeg de hele toeristenmarkt een klap van 50 procent. Wij hadden het geluk dat we de bakens konden verzetten. Doordat de hele economie in stortte, kwamen er in de grote door Jacqueline van Ginneken arnhem - 'Doorzakken bij Ja- min'. Natuurlijk heeft Marianne Brink dit boek van tv-presenta- trice Hanneke Groenteman ge lezen. Een relaas over de eeuwi ge worsteling van de schrijfster met haar figuur. Zelf is Brink vele kilo's verwijderd van maat je 46, maar ze wil élles weten over de leefwereld van de zwaardere vrouw. Dat is im mers de doelgroep van Bemore. De nieuwe winkelketen met 24 vestigingen in Nederland en 10 in België mikt op de vrouw met een maatje meer. En Marianne Brink (36) is de stuwende kracht erachter. Bij Bemore hoeven vrouwen zich niet druk te maken of een broek wel past. Die past. „Ze hoeven zich alleen bezig te houden met de vraag: 'staat 't me ook' en 'durf ik dit te dra gen'. Bij ons is maat 46 een S-je, dat is ook leuk." Grote maten vormen een groei markt. De vrouw wordt steeds zwaarder en langer. Inmiddels Winkelketen Bemore heeft vestigingen: in Almelo, Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem. Breda, Den Bosch, Eindhoven, Em- men, Goes, Gorinchem, Groningen, Haarlem, Maastricht, Roosendaal. Rotterdam, Rijswijk, Sneek, Tilburg, Uden, Venlo, Zoe- termeer en Zwolle. heeft 20 procent van de vrou wen tussen de 30 en 44 jaar confectiemaat 46 of 48, zo blijkt uit onderzoek. „Ruim 1,6 mil joen vrouwen tussen de 18 en 65 jaar hebben maat 46 of gro ter", zegt Brink. Miss Etam, Ulla Popken, C&A, V&D en andere winkelketens hebben al eerder dat gat in de markt ontdekt en niet te vergeten de postorder bedrijven als Wehkamp, Otto en Neckermann. Ondanks die andere spelers ziet Brink volop ruimte voor Bemore. Want echt leuk winkelen is het niet als je voor maat 50 naar een hoekje in de zaak wordt gedirigeerd, vindt ze. Ook op de kleding van de con currentie valt wel wat af te din gen. Brink pakt een goudkleurig hemdje uit het Bemore-winkel- rek. „Toch redelijk bijzonder voor een grote maat. Net als de ze stoere trui. Modieuze kwali- teitskleding met een goede pas vorm is nauwelijks verkrijg baar", zegt ze. „En iedereen wil er toch goed uit zien, los van leeftijd of kledingmaat?" Marianne Brink heeft aan alles gedacht, zo leert een blik in de mooi ingerichte winkel in hartje Arnhem. De aangepaste kleer hangers maken een broek van maat 54 niet meteen tot een on flatteuze tent. De paskamers zijn net een slagje groter dan normaal en de stoelen in het zitje zijn wat hoger om het op staan te vergemakkelijken. Het Perzisch tapijt op de houten vloer zorgt voor een huiselijke sfeer. De winkelketen zit wat Marianne Brink: Merk bouwen met een ziel. Foto: GPD/Hans Broekhuizen prijs betreft in het midden- en hoogsegment, vergelijkbaar met kledingmerken als Mexx en Esprit. Een broek vind je er voor 79 euro, maar ook voor 59 euro en een vest kost pakweg 89 eu ro. Zelf reist Brink de halve wereld af, naar het Verre Oosten en Europese landen, op zoek naar nieuwe leveranciers en nieuwe producten. Ze struint over de grote beurzen in Brussel en Pa rijs om inspiratie op te doen. De oud-studente van de kunst academies in Maastricht en Arnhem combineert haar crea tiviteit met haar commerciële kwaliteiten. Omzetcijfers over de eerste maanden mag ze niet geven van Euretco, het concern waar Bemore een onderdeel is. Maar Marianne Brink is ook niet gefocust op de korte ter mijn. Ze wil een 'merk bouwen met een ziel'. Brink heeft een langetermijnstrategie. Om die reden heeft ze de naam Bemore alvast vastgelegd in zes andere Europese landen. De ondernemende manager weet waar ze het over heeft. In haar vorige baan was ze verant woordelijk voor de succesvolle ombouw van de winkelketen Didi. „Ik zie Bemore als een student op kamers. Het zijn economisch magere tijden. We moeten alles wat we doen tegen het licht houden. Wat voor be drijf wil je zijn, daar gaat het om." hien bent u zich er niet eens van bewust, de kans is groot dat u vermeld staat in het aal Krediet Informatiesysteem van BKR in lureau Krediet Registratie registreert het en aflosgedrag van meer dan acht miljoen imenten in ons land. Dit om 'overkreditering' Drkomen, wat natuurlijk een prima doelstel- i. Toch is de organisatie in de ogen van veel imenten de kwaaie hond: 'Van BKR mochten :en lening afsluiten', wordt er vaak gedacht, komen de vooroordelen vandaan? au Kredietregistratie is zo'n veertig jaar gele- 2 ipgericht om te voorkomen dat consumen- ïéér geld lenen dan ze kunnen aflossen. Als onsument een lening wil afsluiten, is een ling doorgaans verplicht om eerst bij BKR te en. Lopen er andere leningen? Heeft de misschien producten waaraan een krediet )peld is, zoals een creditcard of een klanten- Gegevens die een kredietverstrekker nodig bij de beslissing of een krediet verantwoord genwoordig staan ook gsm-abonnementen bij BKR geregistreerd. „Als men sen schulden hebben, is dat vaak ook bij telecombedrijven. Door gsm-abonnementen aan CKI toe te voegen, ontstaat een beter beeld van iemands financiële verplichtingen", legt woordvoer der Karin Schreuder van BKR uit. BKR wil consumenten bescher men, maar kampt met een boel vooroordelen. Het grootste voor oordeel is wel: BKR beslist of je een lening krijgt. „BKR krijgt hierbij een veel te grote rol toe bedeeld", legt Schreuder uit. Als een financiële instelling op grond van onder meer een BKR- toetsing besluit dat het niet ver standig is om een krediet te ver strekken, dan is dat de beslissing van de instel ling. Bij de afwijzing wordt de naam BKR vaak genoemd en die blijft bij de mensen hangen. Als onze naam valt, dan is het vaak bij een negatieve ervaring: je krijgt immers die gewenste lening niet. Wordt de lening wél toegekend, dan heeft ook toetsing plaatsgevonden, maar dan wordt EIGEN BEURS Brenda van Dam BKR niet genoemd." Een financi ële dienstverlener houdt inder daad niet alleen rekening met BKR-gegevens, maar kijkt ook naar inkomen, gezinssamenstel ling, woonlasten en dergelijke. Een ander hardnekkig misver stand is dat er een zogenaamde 'zwarte lijst' bij BKR zou bestaan. „Diverse media maken daar zelfs melding van", vertelt Schreuder, „maar er bestaat helemaal geen zwarte lijst. Wij registreren alle consumenten die gebruik maken van krediet. Dus niet alleen men sen met een betalingsachter stand." Zo'n 95 procent van die consumenten komen hun beta lingsverplichtingen overigens zonder problemen na. „BKR weet alles over mij", is het derde grote vooroordeel. „Ook dat is niet juist", weerlegt Ka rin Schreuder. „Wij registreren alleen de meest noodzakelijke persoonsgegevens zoals naam, adres, geboortedatum en verder de objectieve kredietgegevens." Dan gaat het om de krediet vorm, het geleende bedrag, het moment dat de lening moet zijn afgelost. Ook het moment dat er daadwerkelijk is afgelost wordt genoteerd. Deze gegevens blijven daarna nog vijfjaar in het sys teem staan. Instellingen zijn verder verplicht om betalingsachterstanden te melden. Dit gebeurt echter pas na een paar maanden en nadat de consument gewaarschuwd is. Als de achterstand is ingelopen, wordt dat ook genoteerd. „Verder weten we een heleboel ook niet", vertelt Schreu der. „We hebben geen gegevens over studie schulden of achterstanden in huur, energie of de belasting. Hypotheken registreren we ook niet. Alleen als er een achterstand van meer dan 120 dagen bestaat, worden hypotheken bij ons ge meld." Al met al staan toch heel wat gegevens in het Centraal Krediet Informatiesysteem. Op basis van de Wet bescherming persoonsgegevens zijn die alleen beschikbaar voor de financiële instel ling die mogelijk de lening gaat verstrekken én voor de consument. Wie zijn BKR-gegevens wil opvragen, kan hiervoor terecht bij elke bank in Nederland. Neem 4,50 euro en legitimatie mee. Meer info: www.bkr.nl hotels volop kamers vrij. Daar hebben we onder andere leuke arrangementen in diverse Hil ton-hotels aan overgehouden. We hebben duizenden mensen naar Hilton Luxemburg ver voerd. Met reizen naar Egypte hadden we in één klap 60 pro cent van de markt." Terwijl de toerismemarkt her stellende is, spreken ze bij Kras alweer nadrukkelijk van groei. Sluiter: „De hele markt is een klein beetje afgenomen. In een krimpende markt halen we toch een groei van 10 procent en een bovengemiddeld rende ment. Wij halen ons voordeel uit de kostenbesparingen die we vooral realiseren door snel lere communicatie. Dat probe ren we nog beter te stroomlij nen." utrecht/den haag/anp - Onge veer 284 van de beschikbare 853 miljoen euro voor spoor- wegonderhoud wordt oneigen lijk' gebruikt voor bijvoorbeeld het schoonmaken van stations, het uitkeren van vergoedingen aan gestrande reizigers en voor het onderhoud van de Betuwe route. Dal hebben spoorver- voerders als Railion. ACTS en Shortlines aan de T weede Ka mer geschreven. De ondernemingen rijden da gelijks met ongeveer 400 trei nen. waarvan er zo'n 100 niet op tijd rijden. „Fr dient priori teit te worden gegeven aan on derhoud van de rails, seinen, wissels en bovenleidingen", staat in de brief. De overheid heeft hiervoor lot het jaar 2010 853 miljoen euro uitgetrokken. Daar blijft nu niet veel van over. aldus de vervoer ders. Een woordvoerder van het ministerie van verkeer en wa terstaat kon de 283 miljoen 'niet plaatsen Hij bestreed dat 'smartengeld' voor gestrande reizigers ervan deel zou uitma ken. Van oneigenlijk gebruik voor de Betuweroute is ook geen sprake want die kosten (186 miljoen euro) zijn begroot. Dat geldt ook voor het schoon maken van stations. De spoorbedrijven pleiten ver der voor 60 miljoen euro om het werk van rangeerders veili ger te maken. In een rapport van de Inspectie Verkeer en Waterstaat werd ongelangs ge concludeerd dat rangeerder een van de gevaarlijkste beroepen van Nederland is. De railver voerders willen ook meer aan dacht voor de route Amster dam-Beverwijk, een knelpunt voor goederentreinen. Dan zijn Corus en de haven van Amster dam veel beter te bereiken. Bo vendien moet de overheid nieuwe industrieterreinen in Hoofddorp, Pijnacker en Zwolle beter aansluiten op het spoor. ECONOMIE WIJZER Jaren geleden zette mijn Gro ningse collega Jan Pen, creatief en uitdagend als altijd, met zijn balpen een stipje op een vel maagdelijk papier. „Wat is dit", vroeg hij ons. Wij piekerden ons suf over de ongetwijfeld diepe bedoelingen van deze eenvoudige handeling en zoch ten naar slimme interpretaties voor de stip. Maar we zaten er allemaal naast: wat we zagen was volgens Pen gewoon een vel wit papier. Op dat grote vel was die stip een te verwaarlo zen vuiltje. Is Ahold-topman Anders Mo berg een vuiltje op een groot vel wit papier? Is de zichtbare ver rijking van enkele toponderne mers in Nederland slechts een opzichtige uitwas? Of is zij de uiting van een drastische ver schuiving in de inkomensver deling? Nuchter reken werk lijkt eerder op het eerste te wijzen dan op het laatste. Wie- mer Salverda, onderzoeker bij het Amsterdams Instituut voor Arbeidsmarkt- studies (AIAS) heeft samen met een Britse colle ga onderzoek gedaan naar de ontwikkelingen in de top van de inkomensverde ling in Nederland en het Ver enigd Koninkrijk. De uitkom sten zijn zeer opvallend. In het onderzoek wordt geke ken naar het inkomensaandeel van de top. Je neemt de 10 pro cent mensen met de hoogste inkomens en berekent hun aandeel in de som van alle in komens. In de loop van de 20ste eeuw zie je dat aandeel over een lange glijbaan omlaag komen. Tot eind jaren zeventig zien de glijbanen er in Enge land en Nederland zo'n beetje hetzelfde uit: Nederlandse en Engelse toppers skiën mooi pa rallel van de helling af. Maar daarna scheiden de paden: de Nederlanders gaan als langlau fers over de vlakte verder, en de Engelsen gaan weer omhoog. Terwijl de inkomensongelijk heid in Engeland vanaf de Thatcher jaren stevig opliep, bleef die in Nederland ongeveer stabiel. Dat geldt niet alleen voor de toptien. Precies hetzelf de beeld ontstaat als we de top steeds nauwer definiëren. Aan het eind van de jaren negentig zijn de Engelsen terug op het peil van net voor de Tweede Wereldoorlog, in Nederland ligt dan het aandeel van de top op minder dan driekwart van het vooroorlogse peil. Wat betekent dit? Eén Moberg maakt nog geen winter? Heeft Nederland maar één Mobergje en heeft Engeland de ruimte gegeven aan massa's Mobergen en Murdochen? Een ander perspectief krijgen we met de statistieken van de Arbeidsinspectie. Die verzamelt gegevens over salarissen inge deeld naar functieniveau. Op het hoogste functieniveau vin den we de managers die leiding geven aan middelgrote en grote ondernemingen en instellin gen. Ruwweg 0,1 procent van de werknemers valt in deze ca tegorie. Deze topmanagers blij ken wel degelijk te zijn uitgelo pen op de rest van het volk. Tussen 1998 en 2002 was de bruto loongroei van de gewone werknemers 6 tot 7 oprocent per jaar. De topmanagers van de middel grote onderne mingen dans ten wat onre gelmatig rond een procent of 8. De topma nagers van de grote onderne mingen sprin gen er echter juichend bo venuit. In de eerste drie ja ren is hun loonstijging steeds een procent of 12, bijna het dubbele van de stijging voor de gewone werknemer. In de laatste twee jaren, 2001 en 2002, is er dan een forse sprong omhoog: een bruto loonstijging rond de 18 procent, het drie voudige. Het zijn twee verechillende be naderingen. De ene let op de pennestip en de andere op het vel wit papier. De top 0,1 pro cent van de inkomensverdeling in Nederland haalt met elkaar zo'n 1 procent van alle inko mens binnen. Dat betekent dat ze gemiddeld per persoon 10 keer zoveel verdienen als de ge middelde sterveling onder de top. Om net als de Engelsen weer zichtbaar bergopwaarts te gaan moet daar flink wat bijko men. Om hun inkomensaan deel te verdubbelen moeten ze in de top in plaats van 10 keer wel 20 keer zoveel verdienen. Daar heb je aardig wat jaarlijkse loonstijgingen voor nodig. De blauwe stippen kunnen spectaculair aanzwellen, maar ze moeten lang zwellen om het hele vel te vullen. Maar specta culaire, blauwe zwellingen trek ken nou eenmaal meer aan dacht dan lege, witte vellen. Joop Hartog hoogleraar micro-economie Universiteit van Amsterdam

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9