BUITENLAND 'Aanslag was gericht op Britse consul' yfjU/r 7j° JlMK. 'Vergadering met Karremans was rookgordijn' 'We hebben wapens, maar niet om te vechten' Olifanten bedreigd door Chinese vraag naar ivoor Al-Qaeda bedreigt ook Japan Topfunctionaris Georgië erkent verkiezingsfraude Europa blijft bij eigen EU-veiligheidsstrategie Ramadan eindigt met vredesinitiatief VS beschuldigen Iran weer van bouw kernbom (/si terre des hommes gale Chinezen riekenland normei - De Griekse poli- eft in een vrachtwagen die t Turkije op weg was naar iekse hoofdstad Athene 51 !e immigranten, meest ■zen, aangetroffen. Het is tweede keer binnen enke- cen dat er in Noord-Grie nd een mensensmokkel- |tie wordt opgerold. Eer- ^ze maand werd een 60- Griek aangehouden we- het smokkelen van onge- lertig uit Azië en Afrika af- tige illegalen. Jaarlijks pro- vele duizenden illegalen Turkije via Griekenland a in te komen. ie zat 52 [en in Suzuki |iki - De 23-jarige Finse Manni heeft gisteren een ;ewonnen. Ze is ver- ■d met het voertuig, want ;ft er al 52 dagen en vijf- ur in gezeten, waarvan de ruim tien dagen vrijwel 'broken. Het was onder in een wedstrijd die op Irember begon. Vier deel- Irs namen toen plaats in lo, een Suzuki. De vier, die nonale voorrondes had- Iverleefd, mochten een lur per dag de auto uit om Swassen en verder moch- om de twee uur tien mi- luchten. Manni hield het hgste vol. derlander met gs gepakt De Franse douane heeft deze week aan de grens uxemburg een Nederlan- ngehouden die anderhal- heroïne in zijn auto had pt. De autoriteiten heb- at gisteren gemeld. Speur- in kwamen de partij drugs spoor, hoewel de Neder- automobilist de heroïne irstopt in een voorraad mosterd om de honden af te zijn. De Nederlan- joet op 16 december voor htbank van Thionville pijnen. er metro naar in New York (ORK - Ruim twee jaar na nslag op het World Trade in New York, rijden van- Irgen weer metrotreinen ïe plek waar de torens jen. Het metrostation is de ruimte op het terrein die liet publiek wordt openge- ,Het gaat om de verbin- jussen Manhattan en New aan de overkant van de iHudson. Voor de ver- nng van het World Trade r maakten 67.000 reizigers ig gebruik van het station. bondsleiders ibabwe vrijuit ie - De Zimbabwaanse heeft de aanklachten te er vakbondsleiders en 48 e deelnemers aan protest- ingen van deze week te- esident Robert Mugabe vallen. Een woordvoerder arrestanten, Brian Raf- los, zei dat zij overwegen itie aan te klagen. Hij be- ligde de politie ervan de re wet op de openbare or- veiligheid te hebben mis- voor politieke doelein- Het is ze gelukt onze de- ratie te stoppen en ons in enis en van de straat te en, en dat was op dat mo- misschien wel de bedoe- zei Raftopoulos, die aan )ofd staat van Crisis in abwe, een coalitie van rmingsgezinde groepen. nohuwelijk ter ussie in Polen ijk. ïaal iten jepa ïle en i rei iw reactoren brea gestopt imalk 1 ov< reum eum 030(|< >nds. ■e iboi zaterdag 22 november 2003 istanbul/londen/anp-afp-rtr- Volgens de islamitische terreur organisatie Al-Qaeda waren de aanslagen van afgelopen don derdag op en Britse bank en het Britse consulaat in Istanbul vooral gericht op de Britse con sul Roger Short, wegens „diens uitgebreide ervaring in het be strijden van de islam" en om dat hij werd beschouwd als „het brein van de Britse politiek in de regio die Irak, Syrië, Tur kije en Iran omvat." Dat staat in een verklaring van de Abu Hafe al-Masri Brigades, een tak van al-Qaeda, die gisteren is ver schenen op de islamitische website al-Mujahidoun. De Britse minister Jack Straw, die donderdag naar Istanbul reisde, zei dat de zelfmoord aanslagen de kansen van Tur kije op toetreding tot de EU juist hebben vergroot. Hij zei ook dat Groot-Brittannië Tur kije zal helpen verdere terroris tische dreigingen te bestrijden. „Dit was net zo goed een aanval op het Turkse volk als op Britse belangen", zei Straw, die de aanslagen een „aanval op de beschaving" en de daders „meedogenloze fanatiekelin gen" noemde. Op de website van al-Muja- hidoun zijn al eerder commu niqués van al-Qaeda gezet. In de verklaring staat verder dat al-Queda de aanslagen pleegde „om de vrede te vernietigen van Groot-Brittannië, dat strijdt te gen de islam". De groepering noemt de getroffen bank HSBC „een bastion van de Britse eco- Wau - Poolse parlementa- lebben zeer tegen de zin e rooms-katholieke kerk etsvoorstel ingediend dat seksuelen in Polen het jeeft te trouwen. Het Dorstel werd ingediend len groep senatoren van erende Democratisch- Alliantie van premier eu c Miller. Het wetsontwerp v ooral over erf- en eigen- on( echten. Over adoptie van en wordt niets gezegd, is de Poolse katholieke an het voorstel leiden tot ïhumane maatschappij'. wenen/ap - De Verenigde Sta ten hebben gisteren op een ver gadering van het Internationaal Atoomenergie Agentschap van de Verenigde Naties (IAEA) in Wenen Iran er opnieuw van be schuldigd te werken aan de ontwikkeling yan een atoom bom. Teheran ontkent een kernwapen te willen bouwen. IAEA-directeur Mohamed ElBa- radei zegt dat het waarschijnlijk nog enkele dagen zal duren voordat er een resolutie op tafel ligt over het Iraanse atoompro gramma. De bijeenkomst in Wenen is na twee dagen van vergaderen verdaagd tot vol gende week. De VS willen een scherpe ver oordeling en zullen mogelijk de VN-Veiligheidsraad vragen maatregelen te nemen tegen Iran. De VS hebben in Wenen echter nog niet veel steun we ten te mobiliseren voor hun standpunt. Europa stuurt aan ork - Een internationaal rtium dat twee lichtwa- nreactoren in Noord-Ko- »uwt, heeft gisteren beslo- it werk een jaar stil te leg- >at op verzoek van Ameri- dat Noord-Korea zich au houden aan de af- uit 1994, dat het niet zou n aan de bouw van een ■m. Amerika beloofde voor die toezegging twee aterreactoren (waaruit nateriaal vort kernbom- jehaald kan worden) te en voor de energievoor- van het land. nairobi/ap - De toenemende vraag naar ivoor vanuit China heeft de afgelopen jaren tot een groei van de illegale jacht op olifanten in Midden- en Oost-Afrika geleid. Dat staat in een gisteren gepubliceerd on derzoek dat is uitgevoerd in opdracht van de stichting Save the Elephant. Volgens de opsteller van het rapport Esmond Martin zijn er steeds meer Chinezen die ivoor laten verwerken in sieraden. Volgens Martin leidt drijft de toegenomen vraag de ivoor- prijs op, waardoor het voor stropers aantrekkelijker is ge worden om op olifanten te ja gen. Het meestë ivoor dat in China wordt gebruikt is afkom stig uit Congo, Kenia, de Cen- traal-Afrikaanse Republiek en Sudan. Sieraden die in China worden gemaakt belanden vol gens Martin voor een deel weer in Europa en de Verenigde Sta ten. Sinds 1989 geldt een inter nationaal verbod op de handel in ivoor, al is een uitzondering gemaakt voor bestaande voor raden, die wel op beperkte schaal mogen worden verhan deld. Volgens Save the Ele phant gaat het in de Chinese sieraadindustrie echter vrijwel uitsluitend om het ivoor van il- legaal geschoten olifanten. Getuige op Joegoslavië-tribunaal bevestigt moordcomplot Bosnische Serviërs De beruchte foto waarop overste Karremans een glas drinkt met de Bosnisch-Servische legerleider Mladic. Toen was al lang besloten alle moslim-mannen van Srebrenica te vermoorden. Archieffoto: AP den haag/anp - De vergadering die de Bosnisch-Servische legerleider Mladic op 12 juli 1995, daags na de val van Sre brenica, had met Dutchbat-comman- dant Karremans, was een 'rookgordijn'. Het besluit tot het doden van de mos limmannen uit de enclave was immers elders al genomen. Dit verklaarde Miroslav Deronjic, door de Bosnisch-Servische president Karad zic benoemd tot 'civiel commissaris' van de pasveroverde enclave, gisteren voor het Joegoslavië-Tribunaal. Karadzic had enkele dagen eerder bij een vergadering in Pale al aangegeven: „Die mensen moeten worden gedood." Deronjic is door de rechters van de Ka mer van Beroep als getuige opgeroepen als voorbereiding van het hoger beroep van de Bosnisch-Servische generaal Kr- stic dat volgende week formeel begint. Deronjic (49) heeft het op een akkoordje gegooid met de VN-aanklagers en werkt samen met het tribunaal. Deronjic was aanwezig, toen Mladic en Karremans op 12 juli 1995 in Hotel Fontana in Bratunac vlakbij Srebrenica onderhandelden met moslim-vertegen woordigers. Het doden van moslimmannen werd bij die vergadering niet aangesproken, van wege de aanwezigheid van de Neder landse VN-soldaten en de pers in Bratu nac, aldus Deronjic. Krstic werd in augustus 2001 tot 46 jaar cel veroordeeld wegens genocide na de val van Srebrenica. Dezer dagen horen de rechters nieuwe getuigenverklaringen die zijn toegelaten als nieuw bewijs ter voorbereiding van het hoger beroep. Vlak na de val van Srebrenica had Der onjic, in zijn nieuwe functie als 'civiel commissaris' en tevens partijvoorzitter in Bratunac, nog een telefoongesprek met Karadzic. Hij klaagde toen over het gevaarlijke ge achte feit dat zo veel moslimmannen midden in het Bosnisch-Servische stadje gevangen zaten. Karadzic gaf toen een antwoord dat erop wijst dat hij de codetaal van de moorde naars kende: De „goederen" moesten naar opslagplaatsen worden gebracht en 'het' zou „niet daar, maar elders" ge beuren. De gevangen moslimmannen werden de komende dagen op tal van plaatsen el ders opgesloten en dan naar executie plaatsen overgebracht. Voor de gevan gen moslims werd de codeuitdrukking 'pakjes' gebruikt, zo was tijdens het Kr- stic-proces gebleken. De behandeling van het Krstic-beroep begint woensdag. nomie" en waarschuwt Groot- Brittannië dat „de alliantie met Amerika het land geen welvaart of veiligheid zal brengen". Tur kije was volgens de Abu Hafz al-Masri Brigades doelwit we gens zijn lidmaatschap van het .kruisvaardersbondgenoot schap" NAVO en zijn banden met de „Zionistische entiteit" Israël. Het Arabische blad al-Majalla, dat in Londen wordt uitgegeven heeft gisteren gemeld dat al- Qaeda opnieuw heeft gedreigd met grote aanslagen in de VS en Japan.. Het blad baseert zich op een email die een woordvoer der van al-Qaeda, Abu Moham med al-Ablaj, zou hebben ge stuurd. Al-Ablaj laat weten dat als er ook maar een Japanse mi litair voet zet op Iraakse bodem, „al-Qaeda Japan in het hart van Tokio" zal treffen. Tokio zou „een van de makkelijkste plaat sen zijn om te verwoesten", al dus al-Ablaj. In de email van gisteren zegt al- Ablaj dat al-Qaeda plannen hëeft voor een 'grote operatie' begin februari. In Japan ontstond vorige week beroering, nadat al-Qaeda in een verklaring ook dreigde Ja pan te treffen. In die verklaring eiste de groep ook de verant woordelijkheid op van de bom aanslagen op twee synagogen in Istanbul vorig weekeinde. De beslissing om troepen naar Irak te sturen, werd uitgesteld. Het plan stuitte sowieso al op veel weerstand in het Japanse parle ment. tbilisi/anp-afp - Het hoofd van de Nationale Veiligheidsraad in Georgië, Tedo Japaridze, heeft gisteren toegegeven dat de par lementsverkiezingen van 2 no vember oneerlijk zijn verlopen. „De beslissingen door de cen trale kiescommissie hebben op nieuw laten zien dat de parle mentaire verkiezingen verge zeld gingen met grote onregel matigheden", aldus Japaridze tijdens een persconferentie. Hij waarschuwde dat protesten tegen de verkiezingsfraude kunnen leiden tot bloedvergie ten. „Er zijn alarmerende signalen die de laatste tijd verder zijn toegenomen", zo zei Japaridze. ,,Als de confrontatie begint, zal die alomvattend zijn en veel ge vaarlijker dan tien jaar gele den." Toen woede in Georgië direct na de afscheiding van de Sovjetunie een burgeroorlog waarbij honderden doden vie len. „Niemand kan de illusie koesteren dat het bloedvergie ten snel beëindigd kan wor den", zo voegde hij eraan toe. De afgelopen weken protesteer den vele duizenden leden van de oppositie bijna dagelijks te gen de voorlopige uitslagen en tegen de 75-jarige president Sjevardnadze. Uit voorzorg hadden toen legertanks posities ingenomen bij overheidsge bouwen. hebron - Een Palestijns jongetje kijkt naar een Is raëlische soldaat die in de stad Hebron op de wes telijke Jordaan gelovigen controleert. Duizenden Palestijnse moslims woonden gisteren in de Ibra him moskee het laatste vrijdaggebed in de Rama dan bij. Tegelijk werd bekend dat de Israëlische premier Sharon op korte termijn een aantal „posi tieve, eenzijdige stappen" zal presenteren om het vredesoverleg met de Palestijnen weer vlot te trekken. Detrails zijn niet bekendgemaakt, maar een regeringswoordvoerder liet doorschemeren dat Sharon zou overwegen enkele van zijn „func ties" in de bezette gebieden op te geven, zodat de Palestijnen hun aangelegenheden zelf kunnen regelen. Op deze manier zou „de fado" een soort Palestijnse staat worden gecreëerd, aldus de woordvoerder. Het plan is een reactie op de groei ende onvred in Israëli over de huidige situatie. Sharon hoopt met de maatregelen in de bezette gebieden de toestand daar te verbeteren zonder dat Israël grote politieke risico's loopt. FotorReuters münchen/anp-dpa - EU-bui- tenlandvertegenwoordiger So- lana heeft de EU-leden onlangs een nieuw ontwerp voor een gezamenlijke veiligheidsstrate gie gepresenteerd. Dit schrijft het Duitse dagblad Süddeut- sche Zeitung vandaag. De EU lijkt afstand te willen ne men van de Amerikaanse veilig heidsstrategie, waarin nadruk kelijk ruimte wordt gelaten voor een 'preventieve aanval'. Het ontwerp van Solana spreekt uit sluitend van 'preventief enga gement' en beklemtoont dat het de prioriteit van Europa is om 'binnen het kader van het VN-handvest en het internatio nale recht' te blijven. Ook be toogt Solana dat de EU het 'strategisch partnerschap' met de Navo wil voortzetten, zo meldt de Süddeutsche Zeitung. Zo lijkt in ieder geval het voor stel dat enkele Europese landen afgelopen voorjaar deden, om een eigen Europees hoofdkwar tier op te zetten van de baan. Het voornemen om een Euro- leger op te zetten, ontstond on der meer nadat begin dit jaar diepe verdeeldheid was ont staan binnen de EU over de aanval op Irak. De veiligheids- strategie moet de eensgezind heid van de EU versterken bij de benadering van kwesties zo als massavernietigingswapens en conflictpreventie. Nederlands marineschip in Liberia om gewonde VN-ers te verzorgen op de vrijwillige medewerking van Iran aan inspecties en ook bij andere landen is er nauwe lijks steun voor het harde Ame rikaanse standpunt. De Amerikaanse IAEA-ambas- sadeur Kenneth Brill stelde gis teren dat een scherpe veroorde ling van Iran en strenge contro les op het nucleaire onder zoeksprogramma van het land de enige manier zijn om te voorkomen dat Iran een atoombom bouwt. IAEA-direc- teur EIBaradei stelt dat er nog geen hard bewijs is dat Iran werkt aan de ontwikkeling van nucleaire wapens. Wel bracht het atoomagentschap donder dag- naar buiten dat Rusland, China en Pakistan waarschijn lijk technologie aan Iran heb ben geleverd die nodig is voor de verrijking van uranium, een van de stappen die nodig is voor de ontwikkeling van atoomwapens. door Lianne Sleufjes a/B de Rotterdam - Jammer voor de Liberiaanse pers aan boord van het Nederlandse transportschip Rotterdam, maar tandarts Nanda van Klink is net klaar met de wortelka naalbehandeling van haar pa tiënt. „Vijf minuten eerder had den jullie nog iets kunnen zien", zegt zij vrolijk. De patiënt lacht dapper mee. De Rotterdam dobbert sinds dinsdag voor de kust van de Li beriaanse hoofdstad Monrovia in het kader van de VN-operatie Unmil. De missie dient om het vredesakkoord overeind te hou den dat afgelopen zomer is ge sloten na de jongste burgeroor- log. Gisterochtend achtte de marine het tijd om de Liberiqnen ken nis te laten maken met de Ne derlandse VN'ers en hun schip. Dus zijn dik twintig Liberiaanse journalisten per landingsvaar tuig naar Hare Majesteits Rot terdam overgevaren. De marine verzorgt haar pr goed, belang rijk om onder de bevolking steun te krijgen voor haar werk. „Heeft u gevechtseenheden aan boord", wil een radiojournalist direct van commandant Hank Ort weten. Er zitten mariniers aan boord maar die dienen al leen ter bescherming van het eigen vlootpersoneel. „We heb ben wapens maar onze missie is niet vechten", legt hij uit. En aan land komen slechts een paar van zijn mensen: voorna melijk om gewond VN-perso- neel op te pikken. Want dat is een van de hoofdtaken van het schip. Maar tot nu toe heeft het oper ratieteam niets te doen gehad. Anesthesioloog Bleeker zou on derhand wel eens een keer een paar gewonden binnen willen zien komen. „Om te kijken of alles wat we altijd oefenen ook zo uitwerkt in de praktijk." Want al heeft de Rotterdam een goed uitgeruste operatiekamer en ziekenboeg, het is voor het eerst dat die ook specifiek voor een missie moet worden benut. Mariniers van Hr. Ms. Rotterdam gaan aan wal in Monrovia. Dat zullen ze de komende drie maanden vooral doen om gewonde VN-soldaten op te pikken. GPD/Peter van Bastelaar Gewonde Liberianen worden in principe niet geholpen: die moeten naar het Rode-Kruis- ziekenhuis in Monrovia zelf. Een andere taak is het vervoe ren van VN-troepen. De bedoe ling is dat in het voorjaar 15.000 blauwhelmen zijn gearriveerd om het akkoord te handhaven. Nu zijn er zo'n 4700 die zich al leen in en om Monrovia op houden. Het vervoeren van mi litairen over land is moeizaam vanwege de slechte wegen. Daarom transporteert de Rot terdam straks vooral VN-troe pen naar havensteden als Buchanan en Harper. Half fe bruari, als het schip naar Ne derland terugkeert, moeten de 15.000 blauwhelmen er alle maal zijn. „Wie heeft eigenlijk besloten dat jullie maar drie maanden blijven?" wil redacteur Philip van dagblad The Telegraph we ten. „De Verenigde Naties en de Nederlandse regering", stelt Ort. Kort daarvoor had Philip zich al afgevraagd of Nederland eigenlijk wel oprecht geïnteres seerd is in Liberia en de proble men waar het mee kampt om dat de duur zo kort is. De VN had heus wel een stevi gere Nederlandse militaire in breng in de Liberiaanse missie gewenst. Dat heeft de regering echter afgehouden, zoals mi nister Kamp van defensie on langs liet weten. Defensie heeft het al druk genoeg met andere missies in Bosnië en Irak. Het sturen van het transportschip kon er nog net bij maar dan was het ook mooi geweest, vond het kabinet. Drie maanden is echt te kort, vindt ook Daniel Somah van de New National Newspaper. „Met alleen in het begin militairen afeetten ben je er niet. Het transport blijft nodig, de wegen blijven slecht. We hebben er immers ervaring mee. Toen tij dens de eerste burgeroorlog de troepen van de West-Afrikaanse landen hier probeerden vrede af te dwingen, ging dat mis om dat er geen fatsoenlijk transport was. Je hebt zo'n schip ook no dig als de VN-macht geheel ontplooid is. Zodat je grote groepen militairen snel een stuk verderop langs de kust kunt brengen als dat nodig is", aldus Somah. Na een tour van een uur gaat de Liberiaanse pers van boord. De bemanning maakt het schip ondertussen gereed voor de eerste echte opdracht van Un- mil-commandant Opande: de Rotterdam moet naar het noor den varen, naar Robertstown. Het is hemelsbreed tachtig kilo meter van Monrovia vandaan. Daar is het onrustig, het gebied is in handen van Lurd-rebellen. VN zit er nog niet. „Wij moeten daar voor de kustyren en de blauwe VN-vlag laten wappe ren. Even laten zien dat we er zijn", zegt defensievoorlichter Robin Middel. (advertentie) toert een mobiele bibliotheek Xf j 7 j j naar dorp. Kinderen leren de lol /l I ïzen. Vanuit een oude truck \f V In Brazilië toert een mobiele bibliotheek van dorp naar dorp. Kinderen leren de lol van het lezen. Vanuit een oude truck begint een nieuw hoofdstuk in hun leven. www.teTredesIioTiiTvies.Til Giro 25 25 25 hart voor kinderen oog voor resultaat

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5