Asielopvang in Nederland wordt gesplitst €4,95 BINNENLAND Gevangen door poederbrief Breda Nieuwe aanpak van dyslexie op ROC's NU VOOR SLECHTS Geen prenatale test jonge zwangere vrouw Auping Royal: technische perfectie Celstraf voor kindermishandeling Zonnewagen over Erasmusbrug R|sn Turkse ambassadeur ontevreden met beveiliging bij Van Til o°3 itie rolt gslab op ic-capelle - De politie heeft en op het industrieterrein iaag in Sprang-Capelle een ssioneel drugslaboratori- jgerold. Het was gevestigd i bedrijfspand. Op het mo- dat de politie binnen- was er niemand a an we- zijn nog geen verdachten houden. Volgens een Ivoerster van de politie iet om een laboratorium en flinke capaciteit. De anteling van het laborato- zal nog de hele dag in be ien. m vuurwerk tlaggenomen aac - De politie en het >aar ministerie (OM) heb- it jaar al ongeveer 43.000 «boden vuurwerk in be- •nomen. Dat meldde het steren op zijn website. Vo- rwas de stand op 19 no- ruim 24.000 kilo. Dat p tot 131.000 kilo eind de- ii. o rijdt ^centrum in le - Een auto is gistermid- Zwolle een woonzorgcen- roor senioren binnengere- )e auto kwam uit de rich- an de kruising Middelweg- ewaterallee. Vermoedelijk lestuurder onwel gewor- raarna hij een woonruimte loonzorgcentrum Havezate nreed. Voor zover bekend op dat moment niemand tzig in de woonruimte, wel grenzende ruimten. bekent ord echtgenote elder - Een 24-jarige man :uwediep heeft bekend i-jarige echtgenote te heb- irmoord. Dat is uit ver inde bronnen vernomen, an is inmiddels overge- tnaar de gevangenis in ugowaard. Daar blijft hij n voorgeleiding voor de imer, volgende week don- g, die beslist over zijn s Island wil >ns kopen zaterdag 22 november 2003 Afgewezen buitenlanders verhuizen naar andere locaties den haag/anp Asielzoekers van wie het asielverzoek is afge wezen en die in beroep zijn ge gaan, worden straks in andere locaties opgevangen dan dege nen die nog in hun eerste proce dure zitten. De huidige opvang centra van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) wor den daarvoor gesplitst in oriën tatielocaties en terugkeerloca- ties. Dat is een van de maatregelen van minister Verdonk van Vreemdelingenzaken en Inte gratie waarmee het kabinet gis teren heeft ingestemd. De maatregelen zijn erop gericht om de terugkeer van vreemde lingen die geen verblijfsrecht hebben, te bevorderen. Om te voorkomen dat zij illegaal in Nederland blijven, wordt het traject vanaf hun binnenkomst tot aan hun vertrek uitgestip peld. Als de vreemdeling niet vrijwillig vertrekt, kan de over heid hem of haar dwingen. De terugkeerlocaties worden soberder dan de huidige asiel centra. De vreemdelingen die er terechtkomen, behouden ech ter hun vrijheid om te gaan en staan waar ze willen. Het is nog niet bekend wat voor regime er gaat gelden. Van de terugkeer- centra moet volgens Verdonk een signaal uitgaan dat mensen na een afwijzing moeten wer ken aan terugkeer naar hun herkomstland. De bewindsvrouw verwacht geen echte problemen als grote groepen vrij kansloze asielzoe kers bij elkaar wonen, zei ze vrijdag in een toelichting. Ver donk gaat overleggen met de gemeenten welke centra waar komen. „Het kan soms moeilijk worden maar het moet nu een maal gebeuren." Ook het COA- personeel wordt straks geselec teerd op de taak om mensen op hun terugkeer voor te bereiden. Ongeveer 15 procent van alle asielzoekers krijgt een verblijfs vergunning voor bepaalde tijd. Het overgrote deel krijgt die na het eerste verzoek. Ongeveer 11 procent van de asielzoekers wier eerste verzoek is afgewe zen, krijgt in tweede instantie alsnog een verblijfsvergunning. De terugkeerlocaties zijn niet dezelfde als de twee uitzetcen tra op Schiphol en Rotterdam Airport. In deze gesloten centra blijven mensen slechts korte tijd, voordat zij op het vliegtuig worden gezet. Asielzoekers zonder of met on juiste documenten wordt straks de toegang tot Nederlands grondgebied geweigerd. Zij worden maximaal zes weken ondergebracht in het grenshos pitium. In die tijd moet de Im migratie- en Naturalisatiedienst (IND) een besluit nemen over het asielverzoek. Bij een afwijzing is de lucht vaartmaatschappij van de ge weigerde asielzoeker verant woordelijk voor de terugreis. Ook wil Verdonk dat vervoer ders opdraaien voor een deel van de kosten van het verblijf. Deze maatregel is mogelijk als een Europese richtlijn medio 2004 wordt ingevoerd. Ook de boetes gaan omhoog van 2250 naar maximaal 11.250 euro per geweigerde vreemde ling. Doel is dat de luchtvaart maatschappijen de controle van reisdocumenten gaan ver beteren. Jaarlijks komen bijna 10.000 vreemdelingen zonder juiste reisdocumenten aan op Schiphol. Dat aantal wil Ver donk omlaag krijgen. KLM wilde vrijdag nog niet rea geren op de maatregelen van het kabinet. De luchtvaartmaat schappij wil eerst bekijken wat de precieze gevolgen zijn. In oktober liet een woordvoerder van de onderneming al wel we ten dat KLM weigert op te draaien voor een deel van de kosten die de Staat maakt bij het uitzetten van afgewezen asielzoekers. „Het KLM-blauw moet geen politieblauw wor den", zei de zegsman toen. Voor de terugkeer van uitgepro cedeerde asielzoekers wil Ver- Vluchtelingenwerk sceptisch Vluchtelingenwerk Nederland is sceptisch over de plannen van minister Verdonk van Vreemdelingenzaken en Integratie om de terugkeer van asielzoekers te bevorderen. Directeur E. Nazarski vindt dat Verdonk de druk en de verantwoordelijkheid teveel bij de asielzoekers legt, terwijl vaak de landen van herkomst niet willen meewerken. Bij asielzoekers blijft dan vaak twijfel bestaan, omdat zij niet te weten komen of zij veilig kunnen terugkeren en een nieuw be staan opbouwen. Volgens Nazarski moet er in het beleid meer respect zijn voor de problemen en angsten die mensen hebben. Ook vindt hij dat niet wordt erkend dat sommige vluchtelingen echt niet kunnen kunnen terugkeren, zoals Koerden. Palestij- nen, Serviërs en Montenegrijnen. De bewijslast dat zij niet kun nen terugkeren, ligt bij hen en is volgens Nazarski te zwaar. Wel vindt hij het goed dat de druk wordt opgevoerd bij mensen die niet terug willen. donk samen met haar collega's van Buitenlandse Zaken en Ontwikkelingssamenwerking zogeheten „landenspecifieke strategieën" ontwikkelen. Het is de bedoeling dat Nederland in eerste instantie hulp gaat verlenen bij landen die asiel zoekers moeten terugnemen. Als dat niet lukt, dan is pressie een optie, aldus de bewinds vrouw. De maatregelen hebben betrek king op nieuwe groepen asiel zoekers. Over de paar duizend oude uitgeprocedeerde asiel zoekers, onder anderen dege nen die buiten de eenmalige pardonregeling vallen, denkt Verdonk nog na. Begin volgend jaar komt ze met plannen. Er loopt een onderzoek naar mo gelijkheden om deze mensen, die vaak al jaren in Nederland zijn, in hun tijdelijk huis voor te bereiden op terugkeer, direct of via een terugkeerlocatie. aag - Duitsland wil alle rion-patrouillevliegtuigen Koninklijke Marine ko- aatssecretaris Van der en zijn Duitse collega om hebben daartoe [maand al een intentiever- ondertekend, zo beves- woordvoerder van Van lap De Duitse belangstel- al langer bekend, maar ltsers hebben met de in- irklaring nu het eerste ip koop. De verklaring mder de uitdrukkelijke larde dat de Tweede Ka- iet instemmen met de ip en dat eerst de uit- van een onderzoek naar «nationale maritieme legroep moet worden af- it. iner II dood door ende tak enschede/anp - Het Regionaal Opleidingen Centrum Oost Ne derland heeft gisteren een nieu we aanpak voor dyslexie geïn troduceerd. Studenten waarvan vermoed wordt dat ze deze lees- en spellingstoornis heb ben, worden in één traject on derzocht en getest. Ook andere ROC's hebben belangstelling getoond voor deze methode die volgens ontwikkelaar R. Oost hof veel goedkoper en sneller is dan vorige dyslexie-onderzoe- ken in het onderwijs. Circa 120 studenten van het ROC Oost Nederland worden momenteel via deze methode onderzocht en getest op dys lexie. Het traject bestaat eerst uit een intake-gesprek om te onderzoeken of een student mogelijk dyslexie heeft. De stu dent vult een vragenlijst in en maakt een schrijfopdracht. Ver der ontcijfert de student losse woorden en delen van woorden en maakt hij een tekstverklaring op een computer. Na vervolg onderzoek stellen specialisten vast of iemand dyslectisch is. Het onderzoek wordt afgelopen met een complete rapportage. „Op deze manier heeft de school een helder, gedocumen teerd dossier over de dyslecti- cus en kan daar haar onderwijs op aanpassen. Deze gestructu reerde aanpak is voor zover wij weten nog niet ingevoerd in het onderwijs", vindt Oosthof. Het Katholiek Pedagogisch Centrum is ook bezig met het maken van een compleet bege leidingstraject voor dyslectische studenten in het voortgezet on derwijs. „Tot dusver besteedde het onderwijs veel tijd en aan dacht aan het verklaren van het ontstaan van dyslexie door middel van psychologische tes ten. Met dit stappenplan doen we dat niet meer. Het voordeel is dat we veel sneller en effici ënter kunnen werken. Ter illu stratie: we kunnen nu tien per sonen in twintig uur helpen, terwijl daar vroeger een dag per persoon werd uitgetrokken- stelt Oosthof die aan het ROC Oost Nederland Nederlands doceert. Oosthof heeft al twintig jaar er varing in onderzoek en begelei ding van dyslexie. Het stappen plan wordt niet alleen voor 're guliere' studenten gehanteerd, maar binnenkort ook voor al lochtonen die bij het ROC een inburgeringscursus volgen en analfabeten. „We willen nog andere taaltesten ontwikkelen voor de allochtonen. Het ontcij feren van woorden moeten we eigenlijk in hun moerstaal tes ten, maar dat kan nog niet. Daarom leggen we hen onzin- woorden' voor om uit te testen of ze technisch kunnen lezen. Voor analfabeten kunnen de zelfde tests als we voor regulie re studenten gebruiken." IET - Een zestigjarige man nspeet is gisteren om het gekomen door een vallen- De man was op zijn erf Brouwerskamp takken boom aan het zagen en een zware tak op zich. Hij slag dood, maar zijn li- i;_'ji raakte bekneld in de Het lichaam is door de weer met een hoogwerker boom gehaald. breda/gpd - Een 32-jarige man uit Bergen op Zoom is gisteren veroordeeld tot negen maan den celstraf, waarvan zes voor waardelijk, wegens mishande ling van zijn toen vijf weken kind. Ook moet hij nog een half jaar uitzitten die hem wegens een eerdere veroordeling voor kindermishandeling boven het hoofd hing. Na een wandeling van de vader met het kind constateerde de moeder dat het linkerbeentje van het meisje scheef stond. Het bleek gebroken. Vooraf gaand aan de wandeling had zich een hevig ruzie tussen moeder en vader voorgedaan waarbij de man het kindje krachtig tegen zijn lichaam drukte. Het is mogelijk dat de baby toen het letsel opliep, maar het kan evenzeer dat de fractuur later tijdens de wande ling is ontstaan.Voor de recht- ban staat hoe dan ook vast dat de man schuldig is aan de zwa re mishandeling. Het meisje stond immers onder zijn hoede. Rotterdam De zonnewagen Nuna II rijdt over de Erasmusbrug in Rotterdam, even voordat het team wordt gehuldigd door burgemeester Opstelten. De studenten van de Technische Universiteit Delft en Vierhonderd mensen enkele uren vast in gerechtsgebouw breda/gpd - Vierhonderd men sen, onder wie rechters, offi cieren en advocaten, hebben gisterochtend enkele uren ge vangen gezeten in het Bredase gerechtsgebouw. Het gebouw was tijdelijk hermetisch afge sloten na de ontvangst van een poederbrief. Ook het RIVM in De Bilt is gis teren korte tijd compleet afge grendeld vanwege een brief waarvan gevreesd werd dat die de miltvuurbacterie bevatte. In beide gevallen bleken de post pakketjes geen anthrax te be vatten. Donderdag was ook al een - onschuldige - poederbrief be zorgd bij waardetransporteur Brinks in Houten en de recht bank in Dordrecht. Het is nog niet duidelijk of er mogelijk een verband bestaat tussen de diverse poederbrieven. De brief bij de Bredase recht bank was volgens onbevestig de berichten gericht aan een rechter en bevatte de Engelse dreigtekst: 'You are dead now. Are you afraid?' ('Je bent dood nu. Ben je bang?'). Over moge lijke dader en motief tasten po litie en justitie nog in het duis ter. „We hebben hem nog niet kunnen bestuderen," aldus een politiewoordvoerder. (advertentie) MET KEUKEN- EN KOOK SPECIAL De Bredase recherche onder zoekt in ieder geval of er ver band bestaat met de poeder brief die donderdag werd ont dekt in de rechtbank in Dor drecht. Dit schrijven was ge stuurd naar de president van de rechtbank, die hem ook opende, en bevatte behalve een onschuldig poeder even eens een dreigbrief. Bij vondst van een mogelijke poederbrief treedt subiet een zeer streng protocol in wer king, waarbij geen enkel risico wordt genomen. De Rijksover heid heeft dat twee jaar gele den ingevoerd na de ontdek king van de eerste poederbrie ven in Nederland. Miltvuur, of antrax, kan dodelijk zijn als de luchtwegen ermee geïnfec teerd worden. Kort na de ter roristische aanslagen op de Verenigde Staten doken daar echte anthraxbrieven op. Min stens vijf personen kwamen om het leven en zeventien werden ernstig ziek. Op tal van plaatseri in Nederland ont stond vervolgens paniek om poederbrieven, waarvan er echter geen een miltvuur be vatte. testen al lang aan, ook zonder medische indicatie. Het kabinet gaat voorbij aan een inmiddels al wat verouderd advies van de Gezondheidsraad uit 2001 die adviseerde de kansbepalende testen aan alle vrouwen aan te bieden. De Gezondheidsraad werkt momenteel aan een aan gepast advies dat naar verwach ting in december klaar is. Maar Ross wil dat niet afwachten. Statistisch gezien is de indivi duele kans op een kind met Down-syndroom of een open ruggetje kleiner bij vrouwen onder de 36. De relatief nieu were kansbepalende testen worden vrij vroeg in de zwan gerschap gedaan. Ross wil de jongere vrouwen in dat stadium nog niet confronteren met een medicalisering en problemati sering van de zwangerschap. Daarnaast heeft zij ethische overwegingen om terughou dend te zijn bij prenatale screening. Zij vraagt zich af of hiermee niet een stap te ver wordt gezet op weg naar een misleidend ideaalbeeld, name lijk de maakbaarheid van de mens. De kernvraag is of alles mag en moet wat kan. den haag/anp - Het kabinet wil het huidige beleid voor het tes ten van zwangere vrouwen handhaven. Dit betekent dat zwangere vrouwen jonger dan 36 niet standaard een test krij gen aangeboden waarmee de kans op een kind met het syn droom van Down of een open ruggetje vastgesteld kan wor den, tenzij daar op medische gronden aanleiding voor is. Als vrouwen er zelf om vragen kunnen ze de test wel onder gaan, maar krijgen ze hem niet vergoed. Zwangere vrouwen van 36 jaar en ouder krijgen zo wel de kansbepalende vroege bloedtest of nekmeting, als de diagnostische vlokkentest en vruchtwaterpunctie aangebo den en vergoed. Daarnaast vindt het kabinet dat er kwaliteitseisen moeten ko men voor de uitvoering van prentale screening. Het door staatssecretaris Ross voorbereidde kabinetsstand punt maakt een einde aan de regelgeving die achterliep op de ontwikkeling van nieuwe tes ten. Want hoewel het formeel niet mocht, boden diverse art sen de nieuwe kansbepalende van de Erasmus Universiteit in Rotterdam wonnen enkele weken geleden de World Solar Challenge in Australië. Foto: ANP/Juan Vrijdag den haag/anp - De Turkse am bassadeur in Den Haag vindt dat zijn ambassade niet genoeg is beveiligd. De extra bewaking die was ingesteld na brand stichting in het gebouw van de ambassade twee weken gele den, is donderdag door de Ne derlandse autoriteiten opgehe ven. Op diezelfde dag werd Is tanbul getroffen door een twee de reeks aanslagen. „Ik ben er van overtuigd dat die opheffing een vergissing was en dat dit snel wordt terugge draaid", zei ambassadeur Tacan Ildem gisteravond in het televisieprogramma Nova. De ambassade wordt naar aan leiding van de aanslagen in Is tanbul afgelopen zaterdag en woensdag overladen door blij ken van medeleven van zowel Nederlandse politici als gewone burgers. „Ik waardeer dat ten zeerste", aldus Ildem. Hij noemde terrorisme het kwaad van de wereld van nu. De terroristen richten zich vol gens de ambassadeur tegen de mocratie en vrijheid. De aan slagen zullen zeker van invloed zijn op het terrorisme, maar dit soort terroristische acties kun nen overal ter wereld plaatsvin den, aldus Ildem. Het ministerie van Binnenland se Zaken bevestigde in een re actie dat het huisje van de poli tie voor de Turkse ambassade is weggehaald en dat dat ongeluk kigerwijs gebeurde op donder dag, toen in Istanbul opnieuw terroristische aanslagen plaats vonden. De politiecontrole tegenover de ambassade kon verdwijnen omdat inmiddels duidelijk was geworden dat de 'brandbom' in de Turkse ambassade niet meer was dan een actie van „een malloot van een jaar of zestien" en geen terroristische achter grond had. In het geval van de poederbrief in Breda betekende dit dat rechtbankmedewerkers snel werden geëvacueerde van de afdeling waar de brief was ge vonden. Dat deel van het ge bouw is daarna ook direct af gegrendeld. Elders in het ge bouw moest personeel van rechtbank en Openbaar Minis terie op de kamers blijven. Be zoekers en advocaten werden naar de achterkant van het ge bouw gedirigeerd en kregen het dringende advies zich zo min mogelijk te bewegen. In de rechtbank werd de regie gevoerd door een crisisteam onder leiding van de GGD met daarin politie, brandweer, de voorzitter van de rechtbank en de hoofdofficier van justitie. Hulpverleners van de GGD hebben dë brief ingepakt om verspreiding van mogelijk schadelijke stoffen tegen te gaan. De envelop is daama via een achteruitgang het pand uit 'gesmokkeld' voor onderzoek in een gespecialiseerd labora torium in Lelystad. Bij het RIVM pakten mannen in be schermende kleding de brief (advertenties) Bij het ontwerpen von de Royol heeft Auping ol zijn technisch kunnen uit de kost gehaald. Van regelbare temperatuur en vochthuishouding lot individuele maat voering van bodems en matrassenl Op de exclusieve slaapafdelii^lan Van Til is Hét Bed van de 21 e eeuw in diverse uitvoeringen te zien. Royal 380 Hét Bed omarmd door een zwevende achterwand met geïntegreerde bergruimte. In onze speciale Auping-studio ziet u de complete collectie. On* *dr*t: Op*nlng*tl|d*n: Noordwkade 1038 Mi-Dl-WO: 9 30-17.30 uur 1823 CJ Alkmaar Oo-Vr 9.30-21.00 uur A| 1) TdXoon (072) 5112780 Z». 9 30-17 30 uur Iff Volfl O* bordon Zondigs gesloten WMM11 VII O Elg*n parkeerterrein wwwvantlnl i JjlllGNGMl DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3