Gouden Loeki voor het eerst live op tv MEDIA EO-directeur: 'Netten zijn van iedereen en dus van niemand' Melige sportquiz van SBS 6 RTL 4 test gezondheid 't Belang van de Wereldomroep Werkgroep uit stevige kritiek op omroepbestel Huisartsen zijn gewaarschuwd: het kan wat drukker worden TV Noord-Holland houdt taxatiedag Hilversum - Voor het nieuwe programma Op waarde geschat organiseert TV Noord-Holland twee taxatiedagen in veilinghuis De Eland aan de Weesperstraat in Diemen. Daar kunnen be langstellenden morgen en vol gende week zondag terecht om gratis hun spullen te laten taxe ren, zoals juwelen, zilver, schil derijen, porselein of kristal. Vier items is het maximum. Taxeren kan van twaalf tot vijf uur. Berman weg bij Radio i Journaal parijs - Thijs Berman werkt niet langer als correspondent voor het NOS Radio 1 Journaal in Parijs, omdat hij voor de PvdA op een verkiesbare plaats staat voor een zetel in het Euro parlement. De onafhankelijk heid van de NOS staat het niet toe dat medewerkers actief zijn voor een politieke partij. Het beëindigen van de acht jaar ou de samenwerking zou 'in goed overleg" zijn gegaan. „De NOS vindt het jammer dat ze een uitstekende correspondent ver liest", aldus de omroep. Kink FM bij metal-spektakel Hilversum - Kink FM doet mor gen rechtstreeks verslag van de eerste editie van het metalspek- takel Metal Bash XL vanuit sportcentrum de Maaspoort in Den Bosch. Van vijf uur 's mid dags tot middernacht zijn er behalve concertregistraties ook interviews en sfeerimpressies te horen. Het evenement is een initiatief van het Kink-program ma Aardschok. In Den Bosch zullen onder andere Machine Head, In Extremo, Epica, Trouble, Silent Edge en Xystus optreden. zaterdag 22 NOVEMBER 200 door Nico Postma Hilversum - De verkiezing en uitreiking van de Gouden Loeki wordt dit jaar voor het eerst in de geschiedenis live uitgezonden tijdens een televisiegala. De kij kers kunnen thuis via telefoon of sms stemmen op de beste, leuk ste of origineelste reclamespot van 2003. De uitzending is een initiatief van de Ster. De TROS stelt hiervoor zendtijd ter be schikking. De show zal worden gepresen teerd door Bridget Maasland en Harm Edens. De grootste rol echter is weggelegd voor het publiek, volgens Ster-directeur Julius Minnaar. „Voor het eerst in de geschiedenis van de Gou den Loeki weten ook wij niet vantevoren wie de prijs wint", zegt Minnaar. Voorheen werd de prijswinnaar uitgekozen op basis van het aantal stemmen die de mensen de laatste jaren voornamelijk via internet uit brachten. Vorig jaar brak de Ster hiermee nog een record toen 150.000 kijkers meededen aan de verkiezing. Dit aantal kan dit jaar gemakkelijk worden overtroffen, nu de Ster voor het eerst een live televisieprogram ma van de verkiezing maakt. De Gouden Loeki werd voor het eerst uitgereikt in 1995 aan de makers van de zwanencom- mercial van KLM. Vorig jaar won het voetballertje van Calvé Pindakaas, die in de winnende spot voetbalcoach Dick Advo caat weet te foppen door een voetbal op zijn balkon te schoppen. Om reclame leuker te maken krijgt de Gouden Loe ki volgens Minnaar een steeds grotere rol. Misschien wel ten koste van de gewone Loekifilm- pjes. Loeki de Leeuw is tweeën halve maand weggeweest van de buis en is sinds een week weer terug in de reclameblok ken van Z@ppelin. De Ster be raadt zich op de toekomst van de reclameleeuw. Minnaar zei deze week dat Loeki mogelijk definitief van het scherm ver dwijnt, ondanks een protestac tie op internet die dertigdui zend handtekeningen oplever de. Voor de sms-verkiezing van de Gouden Loeki op 20 december worden begin december vijf spotjes genomineerd. Die vijf spotjes worden in de eerste we ken van december verkozen door het publiek die via inter net uit 36 filmpjes mag kiezen. Deze 36 reclamespotjes zijn het afgelopen jaar verzameld door de Ster die iedere maand een top drie laat samenstellen door de kijkers. De top drie van iede re maandverkiezing gaat door naar de Gouden Loeki. Imid- dels is de Ster bezig met de elf de stemronde van oktober en hebben zich reeds dertig com mercials genomineerd voor de Gouden Loeki. Onder meer is Dommelsch in de race, die in 2000 won en nu genomineerd is met de spot met de tatoeage. Ook Centraal Beheer, die eerder won in 2001, is een kanshebber. Ditmaal met een spot waarin Ralph Inbar aan een dakgoot hangt. Filmpjes zonder slagzin en merk Het uitzenden van reclame filmpjes in reguliere zendtijd is verboden en zeker in amu sementsprogramma's. Het Commissariaat voor de Me dia beschouwt de verkiezing van de Gouden Loeki echter als verslaglegging van een bestaand evenement en daarvoor gelden soepeler re gels. Reclame-uitingen zijn toegestaan, mits niet overda dig. In het programma rond de Gouden Loeki worden bovendien geen volledige filmpjes uitgezonden, dus zonder de merknaam en de pay off (even Apeldoorn bel len). De merknamen worden tijdens de verkiezing alleen genoemd als het journalis tiek zinvol is. Om het noe men van merken zoveel mo gelijk te voorkomen, krijgen de genomineerde filmpjes namen zoals dansen (Dub- belfriss), moeder (Unox) en wiegje (Peijnenburg). door Patrick van den Hurk Hilversum - De drie publieke televisienetten zijn onvoldoen de een eenheid, omdat de om roepen onvoldoende afpalen wie waarvoor verantwoordelijk is. Het bestel laat bovendien weinig flexibiliteit toe en maakt tijdig en goed organiseren moeilijk. Dat concludeert komt een werkgroep onder leiding van EO-directeur Ad de Boer, die verbeteringen in het zoge noemde 'programmeringspro- ces' in kaart moet gaan bren gen. Het is een van de acht werk groepen van de publieke om roep die in opdracht van de raad van bestuur onderzoeken hoe de van overheidswege op gelegde bezuinigingen van 64 miljoen euro kan worden opge bracht, en hoe de werkzijze van de omroep kan worden verbe terd. Over ongeveer een maand worden de aanbevelingen van de werkgroepen verwacht. De werkgroep, waarvan ook de Ad de Boer Foto: EO directeuren van TROS, VPRO, KRO en IKON en netcoördina tor van Nederland 1 Ton F. van Dijk deel uitmaken, is op pun ten niet mals. „Maar er moet ook geen verkeerde indruk wor den gewekt. In het bestel loopt er een hoop wél goed", zegt De Boer. Maar als je op een rij zet wat er niet goed gaat, dan krijg je een aardige lijst. Kortom, het moet beter, vooral in de organi satie." „De kem van onze vaststelling is dat de netten van iedereen en dus van niemand zijn. De net coördinator zit in een bepaalde rol, net als de omroepdirecteu- ren, en er is geen gezamenlijke verantwoordelijk. Dat heeft tot gevolg dat er geen goede mix is van netidentiteit en omroepi- dentiteit. Met dat eerste bedoel ik het smoel van een net, en met het tweede de bijdrage die omroepen met hun eigen aan pak leveren aan het profiel van dat net." Spoorloos „Er moet specialisatie komen. Elke omroep moet doen waar hij goed in is, en daarbij kennis, ervaring en talent uitwisselen met de anderen. We hebben zelf een mooi voorbeeld met Het familiediner. Dat liep in het eerste seizoen niet geweldig, en toen stelde Ton F. van Dijk voor om eens met de redactie van KRO's Spoorloos te praten. Dat is gebeurd, en dit jaar draaide het programma al veel beter. Die uitwisseling zou standaard moeten worden." De werkgroep stelt ook vast dat trage en late besluitvorming het moeilijk maakt om aan de net identiteit te bouwen, zegt De Boer. „Het maken van een uit zendschema is een zéér tijdro vend proces, en daar lopen we mee achter. We praten nu over 2004, terwijl we het eigenlijk al over 2006 of 200? zouden moe ten hebben om de bijdragen van de omroepen op elkaar te kunnen afstemmen. Je moet goed kunnen organiseren om tot een eenheid te komen die geen eenvormigheid wordt, en dat lukt zo niet." Gaat dat in de toekomst dan wel gebeuren? De Boer: „Ik denk dat we die slag nu kunnen en moeten maken. Met zijn al len hebben we de kracht en de creativiteit om dat te doen, daar ben ik van overtuigd. Er heerst hier wel een 'Uur U gevoel'. Wij werken ons in elk geval het schompes." Hilversum - Het lijkt een moei zame combinatie: sport, een vleugje cabaret en een actie ter bevordering van het stoppen met roken. SBS 6 zendt van avond de eerste aflevering uit van een nieuwe sportquiz waarin dit alles toch moet sa mengaan. In Klaar voor de Start strijden onder leiding van Vic tor Reinier de vaste teamcap tains, acteur Horace Cohen en cabaretier Marcel Verreck, te gen elkaar. Hun teams worden aangevuld met een bekende oud-sporter en een kijker die wil stoppen met roken. Maandenlange voorbereidin gen? Uitgeschreven teksten en grappen? Niets daarvan. Krap drie dagen voor de eerste uit zending is het tijd voor de eer ste opnamen van de zes afleve ringen. Horace Cohen is zijn 'GN'er' („Geen Bekende Neder lander") nog niet tegengeko men, en heeft geen idee van de moeilijkheidsgraad van de sportvragen. Maar aan melig heid ontbreekt het niet. Waarom moet vanavond op Klaar voor de start worden af gestemd? „Omdat Victor Rei nier op en top mannelijkheid is, en omdat je hem nu eenmaal overal ziet. Marcel Verreck is natuurlijk een geniaal komisch talent En ik, ik doe mee voor de gezelligheid." Cohen, bekend van Flodder en All Stars, mag dan benadrukken dat hij acteur in plaats van cabaretier is, hij komt toch graag lollig uit de hoek. De teams in Klaar voor de Start moeten aan de hand van sport - fragmenten vragen beantwoor den. De oud-sporters zijn van- Presentator Victor Reinier van de sportquiz Klaar voor de start temidden van de vaste teamcaptains Mar cel Verreck en Horace Cohen. Foto: GPD/SBS 6 avond Daniëlle Overgaag en Stefan van der Berg. Ze spelen om duizend euro. Dat geld komt terecht in de kas van een sportvereniging. De deelnemer the in het nieuwe jaar stopt met roken, maakt kans op een jaar abonnement op een sport school. De quiz is onderdeel van de campagne Starten met Stoppen, een initiatief van Sti- voro. Deze organisatie streeft naar een recordaantal 'stop pers' in 2004. Verder gaan de captains zelf een uitdaging aan. Marcel Ver reck bokst tegen Arnold Van- derlijde en Horace Cohen moet een zogeheten sprongservice van volleyballer Ron Zwerver opvangen. Cohen is 'stapelgek' van sport, maar vooral een pas sieve liefhebber. „Mijn positie is rechtsbuiten op de bank." Verreck en Cohen liepen elkaar al eens tegen het lijf bij de ra dioshow van Rob Stenders waarin Marcel Verreck een co lumn verzorgt. Maar ze hebben zich voor dit programma niet als duo aangemeld, aldus Hora ce Cohen. Prompt begint hij een onzinverhaal over een Idols-achtige auditie waarbij ze moesten zingen en koorddan sen. „Nee, we zijn gewoon be naderd door de producent. Sor ry hoor, ik heb een beetje last van humor. Vind je me ver moeiend? Nu al? Nee, dat komt niet door de opnamen, je zou mijn vriendin eens moeten spreken. Haha, ja die gaat 's avonds inderdaad héél vroeg naar bed." Klaar voor de start, vanavond, SBS 6,19.30 uur door Dolf Rogmans Hilversum - We testen wat af: iq, spirituali teit, seks en eq (emotie). Nu is de gezond heid aan de beurt. Morgenavond zendt RTL 4 live de Nationale gezondheidstest uit. De presentatie is in handen van Chazia Mou- rali en Reinout Oerlemans, wiens produc tiebedrijf Eyeworks verantwoordelijk is voor de meeste testjes die op televisie ver schijnen. Zoals vanouds kunnen de deelnemers via internet en sms-jes, maar ook ouderwets met pen en papier.de vragen beantwoor den. Dezelfde avond wordt de uitslag be kend gemaakt. Hoger dan een zes is een voldoende. Wie lager scoort, heeft een pro bleem. Op nationalegezondheidstest.com staan wat voorbeeldvragen. Daaruit blijkt al snel dat wie weinig beweegt en 's avonds wel eens met een zak chips op de bank kruipt snel in de categorie te dik terecht komt. En wie zegt dat het wel meevalt, geeft ook al een voorspelbaar antwoord. We hebben de neiging ons eigen probleem schromelijk te onderschatten. Toch zal het wel meevallen met de gezond heid van de Nederlanders verwacht S. Baaij van de Nefarma, de belangenbehartiger van de medicijnindustrie. De Nefarma be taalt het programma. „De afgelopen jaren zien we dat mensen gezonder zijn gaan le ven. Ik verwacht dat we gemiddeld op een zeven uitkomen," aldus Baaij. De gezondheidstest vormt voor de Nefar ma de afsluiting van de Week van het ge neesmiddel. Het slikken van pillen komt dan ook nogal vaak langs morgenavond. Baaij: „We behandelen twintig ziektes. Voor de meeste ziektes geldt dat je er medi cijnen voor moet nemen. Maar veel men sen nemen hun medicijnen niet trouw, maken bijvoorbeeld hun kuur niet af. Dat is slecht. Wij hopen dat ze na de gezond heidstest meer therapietrouw gaan verto nen." Wie na de uitzending denkt dat-ie lijdt aan aids, een depressie, botontkalking, schizo frenie, piasklachten of een van de vijftien andere aandoeningen die langskomen, kan natuurlijk even naar de huisarts gaan. „Die hebben we per brief laten weten dat dit programma er is. Het kan daar wat drukker worden. Maar we hopen wel dat mensen door dit programma beter geïnformeerd bij hun huisarts aankloppen," aldus Baaij. Ondanks al dat gezondheidsleed verwacht Baaij toch een vrolijk programma. Daar voor heeft RTL 4 bijvoorbeeld een studio vol met gasten geregeld die meedoen aan de test. Zo zijn er verplegers, studenten, sportinstructeurs, vrachtwagenchauffeurs, boeren, 55-plussers en natuurlijk bekende Nederlanders. Onder de BN-ers Henk Westbroek, Pia Douwes, Gerard Spong, Presentatrice Chazia Mourali is niet bezorgd over haar eigen gezondheid. „Ik beweeg re| matig en neem op tijd rust. Ik rook niet en drink matig." Foto: GPD/NICK VAN ORMONDT/HMG Tatjana en coureur Christijan Albers. Presentatrice Chazia Mourali is niet be zorgd over haar eigen gezondheid. „Ik be weeg regelmatig en neem op tijd rust. Ik rook niet en drink matig," Idinkt het vol zelfvertrouwen. Daarbij tekent ze wel aan dat alle beweging kan worden meegeteld. „In heb een huis in België met een grote tuin. Als ik de tuin doe of een wandeling maak, tel ik dat ook als beweging mee." Na elf uur morgenavond volgt ook nog een debat van een half uur met vier 'gezond heidsdeskundigen.' Die gaan in op de uit slag van de test en praten over het plan van de overheid alleen nog de goedkoopst! dicijnen te vergoeden. Eigenlijk dus ee verkooppraatje voor de medicijnfabrik ten. Is het soms de bedoeling dat de m cijnverkoop wat omhoog gaat na morg „Nee hoor", zegt mevrouw Baaij. „Bet het geen medicijnen te slikken. Maar a het dan toch moet, dan is het wel bela{ rijk te weten hoe dat het beste kan." De Nationale Gezondheidstest 2003, bij RTL 4, 21.00 uur 'Het Nationale Gezondheidsdebat', 23.1 uur. Staatssecretaris Van der Laan wil fors bezuinigen op het budget van de Wereldomroep. De om roep zou zich alleen nog maar moeten richten op Nederlanders die zich voor kortere of langere periode in het buitenland op houden. Hans van den Broek vindt dat de staatssecretaris de Wereldomroep daarmee onrecht aan doet. opinie door Hans van den Broek Hilversum - Kunnen we het aan de BBC Worldservice overlaten om de Europapolitiek van de Nederlandse regering interna tionaal te verklaren, of aan Ra dio France Internationale om ons Midden-Oostenbeleid toe te lichten? Als het aan de staats secretaris voor de Media, me vrouw mr. M. van der Laan ligt wel. Wij beschikken in Nederland over een internationaal in groot aanzien staand instituut als Ra dio Nederland Wereldomroep, met op de mediawet gestoelde taken. Dat zijn het verspreiden van een beeld van Nederland, het leveren van objectieve en onafhankelijke informatie in landen met een informatieach terstand en het houden van contact met Nederlanders in den vreemde. Eigenlijk alleen die laatste taak geniet in Nederland zelf be kendheid door de ruim ander half miljoen landgenoten die elk jaar tijdens hun vakantie op de Wereldomroep afstemmen. Maar juist met de beide andere taken geeft de Wereldomroep ons land internationaal profiel. Met een wekelijks bereik van zo'n 50 miljoen mensen we reldwijd in acht talen, via radio televisie en internet en ruim 5000 partnerstations, is de We reldomroep voor Nederland een massamedium waar geen enkele andere inspanning te genop kan. Dat het niet alleen kwantitatief indrukwekkend is, maar ook kwalitatief hoog aan geschreven staat, bewijzen de miljoenen reacties ieder jaar weer, en niet van de minsten op deze aarde. Er is zo ongeveer geen Nobel prijswinnaar voor de vrede, of Hans van den Broek tijdens het verhoor over Nederlandse vredesmis sies. Foto: Fred Steenman de Wereldomroep heeft er in zijn archieven een brief van vol lof over de objectieve bericht geving, waarin de geest van ver draagzaamheid en het respect voor de vrijheid van meningsui ting van Nederland zo duidelijk wordt uitgedragen. Bij het 50- jarig bestaan van de Wereldom roep in 1997 gaven verschillen de landen in Latijns Amerika postzegels uit om dat heuglijke feit te vieren. Ook onder de collega-interna tionale omroepen staat de We reldomroep hoog aangeschre ven en neemt in aanzien en be langrijkheid de vijfde plaats in, na stations als de BBC World Service, de Deutsche Welle, Ra dio France Internationale en de Voice of America. Qua omvang en budget staat de Wereldom roep overigens ergens op de twintigste plaats van de ca. honderdtwintig internationale omroepen in de wereld. Ook in Nederland zelf, althans buiten het ministerie van OC &W, bestaan er gelukkig posi tieve gevoelens voor de Wereld omroep. Niet alleen kwam er luid protest van het publiek toen McKinsey, overigens zon der verder eigen onderzoek, suggereerde dat de Wereldom roep gehalveerd kon worden, maar ook de Tweede Kamer draagt de Wereldomroep een warm hart toe. Toen onder het kabinet Balke nende 1 een bezuiniging van 5% voor het totale publieke be stel werd afgekondigd, nam de Kamer unaniem een motie aan om de Wereldomroep bij die bezuinigingen te ontzien. Niet alleen dat, maar de omroep moest ook gecompenseerd worden voor de structureel la gere financiering ten opzichte van de binnenlandse omroep. De motie is niet uitgevoerd. Hoewel het ministerie volhoudt dat gewerkt wordt volgens de methode gelijke monniken ge lijke kappen en beweert dat alle omroepinstellingen dezelfde fi nanciële compensatie voor kos tenstijging ontvangen, is dat onjuist. Al sinds jaren krijgen de binnenlandse omroepen veel meer geld dan de Wereldom roep. In de afgelopen jaren kreeg de binnenlandse omroep uit het fonds omroepreserve 180 miljoen euro en voor 2004, het jaar waarin de Publieke Omroep zegt 40 miljoen euro te bezuinigen, ploegt men 47 mil joen euro terug uit dit fonds. Dus niet minder geld dat jaar, maar 7 miljoen meer. Het Com missariaat voor de Media heeft deze oneerlijke en onjuiste gang van zaken al eerder er kend en heeft vorig jaar aan de staatssecretaris geadviseerd dit te corrigeren, maar ook dit ad vies is nooit opgevolgd. Met deze bezuinigingen be tigt OCW opnieuw de eenz ge aandacht voor de binne landse omroep. Het intern nale aspect valt ver buiten horizon van dit departeme De bewindsvrouw lijkt voo staatssecretaris voor de bir landse media te zijn en ma op deze manier van de Wei omroep een filiaal van Rad Dat is korte termijn denkei leidt tot onherstelbaar verl De Wereldomroep heeft al 2004 op eigen initiatief zoï van zijn budget omgebo waarvan 10 voor beleids buiging, ca. 5% bezuinigin de achterstelling t.o.v. de b nenlandse omroep structu op te lossen en nog eens 5' netto bezuinigingen. Daan is ruimschoots voldaan aai taakstelling van 10% die al omroepen hadden moeter leveren. Alleen al bij de Ne landse afdeling is 30% van functies vervallen. Fileberichten Als er verdere mogelijkhed zijn om de efficiency te vei ren dan is de Wereldomroi daar te allen tijde voor in, tuurlijk. Maar dan niet dot dio 1 simpelweg over de hi wereld uit te zenden, want niemand in bijvoorbeeld A stralië 's avonds te wachte de Nederlandse ochtend-f richten of in een andere tij ne 's morgens bij het ontb "muziek terwijl u slaapt". Wie slechts een uur per eö naar Nederlandse informa kan luisteren, heeft behoe aan zeer compacte en spei gemaakte programma's. D stekende programmering het binnenlandse publiek daar gewoon niet bruikbai voor. Wat betreft die beide ande ternationaal gerichte takei de Wereldomroep, als de staatssecretaris haar zin ki van de Kamer zal Nederlai ternationaal steeds meer t en aanzien verliezen. Met Nederlands voorzitterscht de Europese Unie voor de lijkt dat niet echt een welo| wogen koers, om het zachl te drukken Hans van den Broek is oud nister van Buitenlandse Zh oud-Eurocommissaris en i! zitter van onder meer de hl reldomroep en het Instituu Clingendael

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 28