KUNST CULTUUR Peter Akkermans verder terug in de tijd iittSB Is het kunst of wetenschap? Kijken met de ogen van Kees van Kooten Nog één keer de Rolling Stones Fantastisch concert Saeijs en Bellitoni Cultuurprijs Voorschoten uitgereikt zaterdag 22 NOVEMBER 2003 esentatie van de dichtbundel heb een gedichtje gedicht'. to: Mark Lamers ichtbundel van ehandicapten m, den - In de Leidse cadeau- dn nkel Niets Vergeten is de sv ndel "Ik heb een gedichtje dicht' ten doop gehouden, gedichten zijn geschreven or de verstandelijk gehandi- jte acteurs van theatergroep imino. Zij hebben acht lessen de dichtkunst gehad en dat erde opmerkelijke resultaten Daarom zijn de gedichten jundeld in een boekje. De ëzielessen zijn gegeven door thelijn Schilder. Ze werkt ook it scholieren, volwassenen en d'9 Dchtonen. Het boekje 'Ik heb 1 gedichtje gedicht' is, voor yen euro, o.a. te koop bij ets Vergeten, aan de Bree- aat 175 in Leiden. iiljoen voor leaterscholen 1 haag - Staatssecretaris Van Laan van cultuur en het nds 1818 stellen ieder .000 euro beschikbaar voor jeugdtheaterscholen. De uwe stimuleringsregeling ekomst op de planken' geeft :e jeugdtheaterscholen de is zich over een periode van e jaar artistiek en organisato- :h te verbeteren. Bij de gdtheaterscholen volgen deren en jongeren lessen ater, beweging en stemvor- Ze maken producties, rken mee aan projecten en in naar voorstellingen. De ff gdtheaterscholen in Neder- ■■fd hebben de afgelopen jaren flinke groei doorgemaakt. ibaanse week Dn Salsiando ien - Dansschool Salsiando :ft komende week verschil de activiteiten rond het the- 'Cubaanse cultuur en dans' stapel zijn. In de danszaal de Haagweg 4 begint mor een expositie van de jonge jaanse kunstenaar Giordani ïilera te zien. Verder is er on- meer een avond met tradi- ïele Cubaanse zang en dans, optreden van de Cubaanse erozanger Vlady Estrada, zogenoemde 'Noche de car ga' - een avond vol live ziek en dans, met akoesti- e muziekimprovisaties van ouk y su guitarra' en 'Con to Sensa' en er worden ver diende dansworkshops ge en. Alle activiteiten vinden ats in de Salsiando-danszaal de Haagweg 4 in Leiden en gratis toegankelijk. De af- tende salsaparty met live ziek vindt plaats in lenoord Plaza. Kaarten hier- >r kosten aan de kassa 13 eu- de voorverkoop 10 euro. ir meer informatie: iv.salsiando.nl of via 071- 4992. Leidse archeoloog stuit op oudste aardewerk Midden-Oosten door Ad van Kaam leiden - Hij mag dan zojuist offi cieel zijn benoemd tot bijzonder hoogleraar in de prehistorie van het Midden-Oosten aan de Uni versiteit van Leiden, ook als pro fessor ben je nooit te oud om te leren. Dr. Peter Akkermans (45) verricht namens het Rijksmuse um van Oudheden al 17 jaar op gravingen in Syrië, deed daar spectaculaire ontdekkingen en dacht de heuvel waarop hij werkte inmiddels aardig te door gronden. Mis! Net teruggekeerd van zijn laatste missie concludeert hij handenwrijvend dat je met al je ervaring en know-how toch tel kens weer voor verrassingen komt te staan. Op een plaats die hij jaren over het hoofd had gezien en recht onder zijn voe ten stuitte hij op het alleroudste aardewerk van het Midden- Oosten, misschien wel het oud ste ter wereld. Hij kon daarmee de wijzers van de tijd en in ze kere zin van onze beschaving nog eens 1000 jaar terugzetten. Naar 6800 voor Christus. Al die jaren parkeert Akkermans in de maanden september, ok tober en november in de step pen van Noord-Syrië steevast zijn auto aan de voet van Teil Sabi Abyad, de Heuvel van de Witte Jongen. Daar, bij het huisje met het gereedschap, telt hij bij het ochtendgloren de koppen van zijn 24 man en vrouw tellende opgravingsteam en van de 70 dorpelingen die hem assisteren bij zijn archeo logische zoektocht door de ge schiedenis. Vanaf die plek diri geert hij zijn mensen vervol gens op de 14 meter hoge en 5 hectare omvattende heuvel het zand in dat in de loop der tij den eerst een prehistorisch dorp van 8000 jaar oud en ver volgens een compleet Assyrisch fort uit 1250 voor Christus prijsgaf. Bevindingen die inter nationaal opzien baarden en die kostbare informatie ople verden voor de wetenschap. Maar waar Peter Akkermans bij de verdeling van de taken geen moment bij stil stond, was de schat die op de dagelijkse ver trekplaats en op nog geen hak- slag diep zomaar onder de op pervlakte lag. Dat wil zeggen, tot voor kort. „Vorig jaar keek ik eigenlijk voor het eerst bij dat schuurtje eens goed rond en vond aan de oppervlakte wat scherven. We besloten toen tot een proefsleuf en ontdekten een paar graven. Dit jaar zijn we verder gegaan. Al heel snel stuitten we op sporen van be woning, op vaatwerk, op com plete potten en kommetjes uit 6800 voor Christus. Het vroeg ste aardewerk van het Midden- Oosten, mogelijkerwijs het oud ste ter wereld. Sommige potten zijn 40 centimeter hoog. Rela tief grof. Nog niet versierd, nee. Pure gebruiksvoorwerpen. Ja ren heb je daar overheen ge banjerd zonder dat te weten. Dat is een merkwaardige ge waarwording, ja." Nog opmerkelijker dan de even voor de hand liggende als onge dachte vindplaats, is de diepte waarop Akkermans en zijn team op deze oeroude sporen van onze beschaving stuitte. „Je verwacht zoiets in lagen op een meter of tien diepte. Niet op centimeters onder de opper vlakte. Dat is zeldzaam. Zo blijkt maar weer eens dat zo'n heuvel veel complexer in elkaar steekt dan je denkt. Deze bewo ning is nog eens 1000 jaar ou der dan het prehistorische dorp dat we eerder blootlegden. Als je het snel uitspreekt, heeft zo'n tijdspanne nauwelijks beteke nis. Maar besef dat hier opeen volgende generaties mensen woonden zoals jij en ik. Welis waar in een hele andere tijd, maar wel met dezelfde proble men, zorgen en sores zoals wij. Van leven en van overleven. Je zou kunnen zeggen, dat is het spannende, dat die mensen niet voor niets geleefd hebben." Hij heeft opnieuw een stukje y. V ~V*.' ,/- -!#: .f. 1 4 -Vc' r 'j>3or - -v - 'SV-:.' i '%s v T f V- i Peter Akkermans bestudeert de kleitabletten die het Assyrische fort heeft prijsgegeven. Weer een stukje van de puzzel. Foto: ANP van de puzzel gevonden. „Het fascinerende van dit vak is dat je bij elke ontdekking beter in staat bent om de mensen van toen een gezicht te geven. Hoe meer je weet, hoe scherper de contouren van die gezichten zich aftekenen. Bij ons Assyri sche fort ligt dat, door het vin den van kleitabletten, van schrift, gemakkelijker. Daar kun je behalve gezichten zelfs al na men aan de mensen geven. Omdat dat beschreven staat. Nee, de naam van het fort heb ben we nog altijd niet. Maar het verhaal van wat zich daar heeft afgespeeld in die tijd begint zich nu wél duidelijk af te teke nen." Wat volgt is een gloedvol be toog over de opkomst en on dergang van een rijke Assyri sche familie, over intriges en macht, over de bouw van een kasteel en het in de brand ste ken daar weer van. Als de pro fessor straks in de collegezaal met dat spannende verhaal op de proppen komt, zal zijn stu denten in elk geval een paar dingen duidelijk worden. Bij voorbeeld dat archeologie be slist geen saai vak is en verder dat je er nooit op uitgeleerd raakt. theater recensie Wijnand Zeilstra telling: Kees van Kooten speelt zich aien: 21/11, schouwburg Leiden. i Kim, geen Kasper, maar (Don Kees van Kooten. Te- oordig moet vader in 1 wedijveren met zijn kin- Maar hij kan de concur - Iie nog altijd aan. Eén avond Kees is een waar genoegen, het podium staat een pro eschermpje opgesteld dat liddellijke associaties op- jpt met dia-avonden. Eigen- s het nog erger; Van Kooten jecteert stukjes uit de krant foto's met behulp van een lliascoop. Toen we nog niet "den scannen, moesten we daarmee behelpen. Kees I Kooten gebruikt het appa- nog steeds. En het tekent 'c de sfeer waarin hij af en naar de jaren vijftig en zes- tan terugkijken - met wee- ed en een knipoog, noet hij ook niets van mail hebben. Iemand uit de zaal ft hem zijn e-mailadres ge- Hij schrijft liever een |te brief, want het verzenden levert 'tussentijd' op. En 'tus sentijd' betekent voorpret, wat hij toelicht met een verhaal over de fotografie van zijn va der. Het wachten op het ont wikkelen van de foto's was een feest op zich, het instant resul taat van digitale fotografie kan voor hem niet daartegen op. De laatste jaren is Van Kooten vooral de boekenschrijven Een deel van zijn optreden bestaat dan ook uit voorlezen uit eigen werk. In zijn geval levert dat een meerwaarde op, want zijn voordrachttalent laat zich niet verloochenen. Onderwijl vertelt hij er in een uitermate ontspan nen sfeer regelmatig iets om heen. Echt fascinerend wordt zijn optreden wanneer hij met stukjes uit het Algemeen Dag blad en Leidsch Dagblad aan de slag gaat. Dan kijk je even met de ogen van Van Kooten naar de wereld om ons heen. Dat oog voor details, voor alledaag se gekte en voor tal van taalei genaardigheden scherpt je ei gen blik. Bovendien krijg je een vage notie van de manier waar op ooit de fameuze televisiescè nes en typetjes van Van Kooten en De Bie moeten zijn ontstaan. Dat zijn de mooiste momenten van een rijk gevulde avond. Vierdelige dvd-box over tournee Mick Jagger: „Nü een nieuwe plaat opnemen zou geen goed idee zijn." Foto: AFP/Marcus Brandt door Richard Stekelenburg new york - Nu ook de laatste twee inhaalconcer- ten in Hongkong zijn afgewerkt, zit het er echt op. De Forty Licks Tour van de Rolling Stones, die begin september 2002 in Boston begon, is voorbij. Mick, Keith, Ron en Charlie kunnen naar huis om zich op te maken voor een kerst met de familie. Voor straks onder de boom verschijnt nu alvast een vierdelige dvd-box met een uitgebreid verslag van de tournee. Tijd voor een terugblik op de tour die de Stones voor het eerst in hun bestaan naar Azië bracht, tevens de eerste die Ron Wood nagenoeg nuchter meemaakte. Om maar meteen met de deur in huis te vallen: Was dit de laatste? „Dacht het niet", zegt Ron Wood. „Waarom stoppen?", reageert Keith. „Het gaat toch goed?" Ron weer: „Er komt beslist weer een tour. Maar nu eerst even pauze." In een duur hotel in New York blikken koppel Mick Jagger/Charlie Watts en koppel Keith Ri chards/Ron Wood om beurten met plukjes jour nalisten terug op hun laatste trip rond de wereld. De stemming is jolig. Mick grapt, Keith en Ron grollen. Zelfs de immer zwijgzame Charlie heeft zo nu en dan een spitse opmerking. Waarom zouden ze ook stoppen, ze hebben het toch naar hun zin zo? „Het was een goeie tour", kijkt Jagger tevreden terug. „We hebben ook veel goeie reacties gehad. Er is vaak geschreven dat we ons zichtbaar ver maakten op het podium. Ik kan dat zelf uiteraard niet zien, maar er zal wel iets van kloppen. „On derling ging het deze tour ook beter", zegt Char lie Watts. „Er was minder gedoe, er waren min der drama's. Waar dat aan lag? Misschien dat we elkaar weer wat beter hebben leren kennen. En Ronnie is gestopt met drinken. Daardoor minder 'doing-doing-doing', zogezegd." „Minder snel op zijn teentjes getrapt", helpt Mick. Hoewel je het op Forty Fficks zeker niet zult zien, was niet alles hosanna de afgelopen maanden. Zo waren er de stemproblemen van Mick waar door duizenden fans voor niets naar de Amster dam Arena kamen. Mick: „Ik heb niet méér pro blemen met mijn stem gehad dan tijdens andere tours. We hebben 115 shows gedaan. Ik heb er drie moeten verplaatsen vanwege stemproble men. Eén daarvan in Amsterdam. Maar drie van 115 concerten, zeg nou zelf, dat is niet veel. Al blijft het afzeggen van een concert natuurlijk wel heel vervelend. Kijk, als je gitarist bent dan kun je nog steeds het podium op als je verkouden bent of je even niet zo lekker voelt. Maar ik ben zan ger, dan gaat het niet. En niemand kan mij op dat moment vervangen. Ik ben geen voetbalspeler die je kunt wisselen. De tour is voorbij. Wat nu? Een nieuwe plaat? Mick: „NU een plaat opnemen zou geen goed idee zijn. Dat hebben we nooit gedaan na een grote tour. Gewoon omdat er op dat moment geen nieuwe nummers zijn. En na zo'n tour ben je ook gewoon te moe om nummers te schrijven. Ik zou daar althans niet aan moeten denken. Keith misschien wel, ik niet. Nu niet. Later." De dvd-box 'Forty Flicks' biedt naast een documentai re over de tour ook drie concertregistraties, In New York, Parijs en Londen, en nog een aantal extra's. 'Forty FlicKs' is een uitgave van Warner Music en ligt vanaf vandaag in de winkels. Adviesprijs: 59,90 euro. muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Symfonieorkest Bellrtoni o.l.v. Alexandru Lascae, m.m.v. Frederieke Saeijs, viool. Gehoord: 21/11, Stadsgehoorzaal, Leiden. Het geheel uit amateurmusici bestaande Symfonieorkest Bel litoni komt voor het voetlicht met twee grote werken, het Vi oolconcert in D van Ludwig van Beethoven en de Tweede Sym fonie van Rachmaninov. Dit enorm grote orkest onder lei ding van Alexandru Lascae heeft 13 uitstekende cellisten, 21 eerste violisten en niet min der dan 14 alten; menig profes sioneel orkest kan er jaloers op zijn. Wat Lascae uit dit megage- zelschap weet te halen is rond uit fantastisch. Daarbij soleert de violiste Frederieke Saeijs. Zijmaakt van Ludwigs Viool concert een indrukwekkend mooie gebeurtenis, voor de vol le honderd procent bijgestaan door 'haar' orkest Bellitoni. Enerzijds geeft het orkest alle ruimte aan de soliste, maar te gelijkertijd staat het als een muur achter Saeijs. Haar zij- denzachte toon, haar heldere fijnzinnige spel zingt boven het orkest uit zonder de feeling met de achterban te verliezen. Haar toonvorming is kristalzuiver. Het Allegro staat als een mu ziektempel, architectonisch fraai in balans: stoer welover wogen orkestspel overgoten met zowel kleurrijk solistisch vuurwerk als verstilde intimi teit. Het Larghetto is vol van warme gedekte tinten, waarin de viool ijl en zuiver de boven toon zingt. Het hele midden deel zet je in een veelbelovende lichte voorjaarsdag, die orga nisch overgaat in een warme zomer, in het vrolijke Rondo. Het orkest had iets minder overmoedig mogen beginnen, maar toomt zich onmiddellijk in als Saeijs zich in de dans mengt, licht staccato, vreugde vol. In haar laatste cadens be nadrukt Frederieke Saeijs nog eens haar lichtvoetige, tegelij kertijd ingehouden hartstocht, waarin het orkest zich weer wondermooi bij aansluit. Ook de ambitieuze keus van na de pauze, Rachmaninov's Tweede Symfonie in e (1908) stelt niet teleur. De grote strij kers introduceren het Largo, statig en bijkans onheilspel lend, gevolgd door steeds felle re violen, en dramatische bla zers. Een fraaie hobo kondigt de nerveuze, licht trillende strij kers aan die uitbloeien tot een gloeiend najaarsboeket. Krach tig en breeduit wordt het Ada gio ingezet, waaroverheen één klarinet klagend van zijn een zaamheid verhaalt, weer opge nomen in een golf van meesle pend samenspel. Bellitoni, onder leiding van hun bevlogen dirigent, haalt het al lerbeste omhoog en het onder ste uit de kan. voorschoten - Voorschotenaar Henk Wijckerheld Bisdom heeft gisteravond de Cultuurprijs 2003 van de gemeente Voor schoten ontvangen. De Muziek dag Voorschoten kreeg de prijs voor cultureel gezelschap van het jaar. Wijckerheld Bisdom zet zich al jaren in voor de cultuur en be kleedt een imposante rij func ties. Zo is hij voorzitter van de Louise de Lang-van Scha- ijkstichting, die het cultureel centrum Oud-Woelwijck be heert, voorzitter van de werk groep Open Monumentendag, bestuurslid van het Weekend van Voorschoten, voorzitter van de Stichting Flistorisch Muse um Voorschoten en voorzitter van de Stichtmg Oud Groen Leefbaar Voorüioten. De Commissie van Cultuur heeft bij de toekenning van de cultuurpijs speciaal gelet op originaliteit en creativiteit. Woordvoerder Arjen van der Meer: „En of mensen zich breed inzetten, niet op de tijd letten en zich ergens helemaal voor geven. Dat is wel gebleken, bij allebei de prijswinnaars." De Commissie riep burgers via posters op kandidaten voor de prijs aan te dragen. „Daar is be hoorlijk op gereageerd", aldus Van der Meer. „Er kwamen al lerlei suggesties voor vernieu wende en originele mensen, die het culturele werk vaak pro deo doen. Henk Wijckerheld Bis dom en de Muziekdag zijn daaruit naar voren gekomen." De Stichting Kinderfilmtheater en de Stichting Cultureel Ge bruik Dorpskerk kregen een aanmoedigingsprijs. Naturalis toont wetenschappelijke tekeningen door Ad van Kaam leiden - Trilt het vleugeltje nou of neemt de ver beelding in de galerie van Naturalis de overhand? Het laatste is het geval. Want de libelle wiens transparante zweeforgaan het hier betreft, is voor eeuwig verbonden aan het papier. Het is een aqua rel van de hand van Bas Blankevoort, illustrator in dienst van het museum. Zijn onderwerp is zó le vensecht en zó kunstig weergegeven dat het is als of de Ophiogomphus Cecilia, zoals zijn weten schappelijke naam luidt, elk moment het lucht ruim kan kiezen. Nog eens goed kijken. Nee, dat zal toch niet gebeuren. Kunst of wetenschap, is de intrigerende vraag bij de ingang van de galerie in het Pesthuis, het voorportaal van het museum. Dat het hier gaat om tekeningen, aquarellen, gouaches, litho's en computeranimaties, alsmede het feit dat ze in een galerie hangen, wijst erop dat het hier gaat om kunst. Maar aan de andere kant zijn al de ge toonde illustraties afkomstig uit de collecties van het Nationaal Herbarium, het Nationaal Natuur historisch Museum Naturalis, de Universiteitsbi bliotheek en het Anatomisch Laboratorium. Zon der uitzondering zijn ze gemaakt om de weten schap te dienen. Om kennis en kenmerken vast te leggen en door te geven aan derden. Al in de zestiende eeuw zag de Vlaamse geleerde Vessalius er het belang van in om de natuur te beschrijven en te tekenen. Hij richtte zich vooral op de mens. Zijn boek De Fabrica Humani Corporis was eeuwenlang het ijkpunt als het gaat om afbeeldingen van de diverse organen waaruit de mens is opgebouwd. De Leidse anatoom Albi- nius verrichtte op dat terrein eveneens belang wekkend onderzoek. Een eeuw later is de invloed van Vessalius in zijn afbeeldingen overigens nog altijd merkbaar. In de daaropvolgende eeuwen van ontdekkingen concentreerden de illustratoren zich vooral op het vastleggen van nieuwe soorten. De Japanse schilder Kawahara Keiga (1786-1860) was een meester op het gebied van flora en fauna. Een kunstenaar wiens vissen, vogels en planten ook toen al bijna Tos' kwamen van het papier, zó ge detailleerd en levensecht waren ze weergegeven. De Leidse arts en verzamelaar Von Siebold, on derhandelaar namens de VOC met het Japanse hof, onderkende onmiddellijk het talent van Keiga. Hij gaf hem op het eiland Decima voor de kust van Nagasaki, menig opdracht. De weerslag daar van in zijn prenten is nog altijd terug te vinden in de Leidse musea en het Herbarium. En nu dus, samen met afbeeldin gen van illustrato ren uit andere eeu wen, ook tijdelijk in de galerie van Naturalis. Herman Schlegel, directeur van het Nationaal Natuur Historisch Museum, vond het verantwoord tekenen zo be langrijk dat hij in 1842 de 'tien geboden' opstelde. Voorschriften waaraan wetenschappe lijke illustraties dienden te voldoen. Gebod 6 luidde: Vogels zittend, zoogdieren staand, vissen met gespreide vinpen en insecten met gespreide vleugels. Gebod 1 was vanzelfsprekend om de onder werpen zo nauwkeurig mo gelijk en natuurge trouw weer te geven. Het zou voor de hand liggen, in deze moderne tijd, dat de fo tografie het pure handwerk intussen allang heeft ver drongen. Niets is minder waar. Naturalis heeft nog altijd drie illustra toren in vaste dienst. Omdat zij in hun wetenschappelijke werk accenten kun nen leggen die de fo tografie eenvoudigweg niet haalt. Dat alleen al is kunst op zich. Wetenschappelijke illustraties, kunst of weten schap? Te zien t/m 7 maart 2004. Galerie Natura lis, Darwinweg 1 Leiden. Openingstijden di t/m zo 10-18 uur. Toegang galerie gratis.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 27