Uitgaven van omroep toch fors omhoog Populaire Leidse Blues Jazzweek slaat een jaar over werken is oké Leidsch Dagblad Bert Paauw directeur van Sportbedrijf Leiden Vroege kerstman in Voorschoten EWIMAXSHOP.ni 2^ Wereldomroep voelt zich gepakt Huys Dever voor een avond Zweinstein WIRELESS Klim in de pen en schrijf een kerstanekdote Boeken voor treinreizigers Arrestaties na moord op Maja Akkoord medisch specialisten Station Den Haag even ontruimd De ommezwaai van Noordwijker Theo Sweers Open dag Leidsch Dagblad Vredesgeluid ban einde van (de ramadan IjOpvang van rasielzoekers .1 wordt opgesplitst Akkermans verder terug in de tijd Hartebrugkerk: Markthal, tempel, waterstaatskerk Mythe van JFK leeft 40 jaar na dato voort Hst ni OMMENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leioschdagblad.nl Dagblad nr. 43394 los zaterdag 22 november 2003 VAN ROY EN VISSERS C.S. ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden yTel. (071) 5122362/ nr. 43394 losse nummers €1,15 zaterdag €1,60 IA DNA-ONDERZOEK ,h iedereen die wordt aange- a uden door de politie moet het IA worden vastgelegd en wor- onin gebruikt bij het opsporen zep 11 daders van misdrijven. Dat ldt Bernard Weiten, de korps- )ketef van de politie in Gronin- n. Hij is ook portefeuillehou- r forensisch-technisch onder- :ge- ek binnen de Raad van Hoofd- mmissarissen en uit dien ofde spreekt hij met enig ge- DOr cht over nieuwe ontwikkelin- n in de opsporing van misda- ;ers, zoals het DNA-onder- O0k ek Minister Donner van justi- kondigde deze week aan dat kst r 1 januari 2004 de DNA-pro- ^ee len en vingerafdrukken sa- engebracht worden in een orenbank. Weiten wilde op n beurt nog een stap verder an. Het traditioneel recher- ewerk zal volgens hem door epassing van moderne onder- ekstechnieken sterk verande- l Hij durfde zelfs de stelling n dat over tien jaar het tech- enta( ch rechercheren een bijna ïsp-m orspellende kracht zal kxij- 12210 In. Daarin schuilt echter iets lieilspellends. Wij zitten als rgers in zoveel databestanden we laten daardoor zoveel n na, dat ons doen en laten daad bijna voorspelbaar is. als op basis daarvan een leef- n beschikbaar is, dan kan daderprofiel snel leiden tot ;elijke verdachten. Weiten It dat mensen die fatsoenlijk alle recht op privacy heb- n. Maar hij vindt ook dat cht geen schuilplaats van het raad mag worden. Dus naar ste men meer kwaad doet, left men minder recht op pri- Cy. Alle beschikbare technie- i en databestanden moeten )ruikt worden om de daders te sporen. De vraag hoe die standen gevuld moeten wor- en wat voor criteria je daar- r moet aanleggen, wordt iciaal. Privacy is een grond- t van de burger. Het dient en enkel belang om dat recht Wis maar verder in te perken et het oog op een vermeende strijding van de criminaliteit litiechefs moeten boeven op- _Joren en de politiek moet de Wr enzen waarbinnen dat gebeurt gvuldig aangeven. Met de 'name van de technische mo- ijkheden wordt dat steeds be- tgrijker. Geert Majoor Een van de grootste evenementen in de stad afgelast vanwege ziekte bestuursvoorzitter door Annemiek Ruygrok leiden - De 24ste Leidse Blues Jazzweek die van 17 t/m 25 januari 2004 zou worden gehouden, gaat niet door. Het bestuur van de Leidse blues jazzweek heeft dit besluit genomen in verband met de slechte gezond heidstoestand van voorzitter en inspi rator Dick Wansink. Wansink, eigenaar van jazzcafé The Duke, is al geruime tijd ziek. De Leidse Blues Jazzweek is een van de grootste evenementen in Leiden. Alleen al in de Stadsgehoorzaal en de Waag staan in die periode 13 avonden geprogrammeerd. Het besluit heeft tot gevolg dat ook de kroegentocht, die traditiegetrouw op de woensdag in de jazzweek wordt gehouden en die tien duizenden belangstellenden trekt, niet doorgaat. „We worden geconfronteerd met een onoverkomelijk obstakel, namelijk tijdgebrek. Het omvangrijke takenpak ket van Dick is niet makkelijk over te nemen. We zouden het wel kunnen, maar we hebben er twee keer zoveel tijd voor nodig als hij, met al zijn erva ring en kermis." Verplaatsing naar een later tijdstip is geen optie voor het be stuur. „Dan blijft er maar één verve lend besluit te nemen: een jaar over slaan", aldus zijn dochter Kathy Wans ink die de zaken van haar vader behar tigt. Voor Stadsgehoorzaal en Waag is het niet doorgaan van de Leidse Blues Jazzweek een ramp. „Voor de familie Wansink in de eerste plaats is het na tuurlijk vreselijk", zegt directeur Petra Unger. Zij heeft ook alle begrip voor het besluit van de familie en het be stuur om het festijn niet door te laten gaan. „Maar voor ons is het een enor me inkomstenderving. Ga maar na wat een gat er valt: De Waag was tien avonden en de Stadsgehoorzaal drie avonden geprogrammeerd. Ik heb die avonden vanzelfsprekend gereserveerd en heb vaak nee moeten verkopen. Het is een heel gewilde tijd." „Over een andere invulling heb ik na gedacht en met mijn staf gesproken. Maar we willen absoluut geen slap af treksel van de jazzweek presenteren. Ik zou dan iets totaal anders willen dat ook leuk is voor de sponsors van de Leidse Blues Jazzweek en hun rela ties. Al was het maar op de zaterdag avond van de Jazzin', de 24ste. Aan de andere kant kan ik me niet veroorlo ven nog meer geld te verliezen", aldus Unger. Het bestuur van de Leidse Blues Jazzweek is overigens vast van plan het festijn in 2005 weer te laten door gaan. „In maart beginnen we daar over al te praten met sponsors en be trokkenen." Hilversum - De nationale publie ke omroepen bezuinigen volgend jaar geen veertig miljoen euro, zoals door het kabinet Balkenen de is opgelegd, maar gaan juist zeven miljoen euro meer uitge ven. Dat gebeurt met instem ming van staatssecretaris Van der Laan. De Wereldomroep is daar verbolgen over, want deze instel ling moet de bezuinigingen wel doorvoeren. De voorzitter van de Wereldom roep en oud-minister Hans van den Broek spreekt er zijn gram over uit in een opiniestuk in de ze krant. Hij wijst erop, dat de nationale omroepen volgend jaar weliswaar veertig miljoen bezuinigen, maar dat ze dit kun nen compenseren door 47 mil joen euro te onttrekken uit het fonds omroepreserves. Dat fonds is bedoeld om tegenval lers uit Ster-inkomsten op te vangen en nieuwe initiatieven te betalen. Niet minder uitgeven dus, maar juist meer. „De staatssecretaris staat dat toe. Daarmee is dat op zich le gaal. Maar de Wereldomroep heeft geen toegang tot dat fonds en dient daarom de opgelegde bezuinigingen zelf te behalen. Dat vinden we onrechtvaardig", zegt directeur Lodewijk Bou- wens van de Wereldomroep. De publieke omroepen hebben inmiddels al bekendgemaakt hoe ze de veertig miljoen euro denken te besparen. Bouwens: „Dat moet allemaal nog wel ge beuren. Ik kan dat niet contro leren. Ketelmuziek kunnen we allemaal maken". De Wereldomroep moet van de staatssecretaris volgend jaar tussen de 4,5 en 6,5 miljoen eu ro bezuinigen. Dat bedrag heeft de Wereldomroep op eigen ini tiatief al eerder in de begroting verwerkt. Waar de Wereldom roep grote moeite mee heeft, is dat de staatssecretaris vindt dat de organisatie een aantal taken niet of minder moet gaan uit voeren. Volgens Van den Broek slaat Nederland internationaal een modderfiguur als de koers wijzigingen worden doorgezet. Maandag praat de Tweede Ka mer met Van der Laan over de mediabegroting. De publieke omroep wil niet reageren op de constatering van de Wereldom roep. „Dat zou leiden tot gekis sebis tussen omroepen. Daar hebben we geen zin in." Pagina Media: 't Belang van de Wereldomroep lisse/regio - Hoog bezoek in Lisse. Ter gelegenheid van de verschij ning van Harry Potter en de Orde van de Feniks, was het aloude kas teelachtige Huys Dever gisteravond omgetoverd in Zweinstein; de school waar de tovenaarsleerling zijn opleiding krijgt. In het Lissese Zweinstein waren smekkies in alle smaken en magische dranken, werden de Harry Potterfilms gedraaid en liepen de hoofdpersonen uit de boeken rond. Harry en zijn companen werden uitgebeeld door de toneelgroep van jongerencentrum Magnifiosi. Ze zijn vanmorgen ook bij de Lissese boekwinkel Grimbergen Boeken (de organisator van de avond). De in totaal 140 jonge maar ook oudere bezoekers kregen gisteravond om twaalf uur bij het verlaten van Zweinstein hun exemplaar van HP-5 mee. Net als talloze andere Nederlandse HP-fans zijn zij dit weekeinde even voor iedereen onbereikbaar. Er moet gelezen worden. Foto: Mark Lamers (advertentie) (advertentie) kijk voor een baan van nu exact. ,„„„„1, op www.exactpi.nl Vj/ Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 (advertenties) Stunt jubilerende Unie van Vrijwilligers voorschoten - Het is geen boze opzet. Integendeel, het is keurig in overleg gegaan met sinter klaas. De kerstman mocht van de goed heiligman naar de kerstmarkt van de Unie van Vrijwilligers in Voorschoten: „Het kan eigenlijk niet, maar het gaat om een eenmalige ac tie. Een beetje ludiek, omdat de UW in de nadagen van haar vijftigjarig bestaan zit. Volgend jaar is alles weer gewoon." Voorzitter Roel Utermark is op getogen als de kerstman bin nenschrijdt. Hij had - en met hem de 150 vrijwilligers - niet durven hopen dat het snode plan zou lukken. Van Zweeds briefpapier leest de kerstman zijn toespraak voor. „Het is niet gebruikelijk dat ik voor decem ber Elandström verlaat, het noordelijkste puntje van Zwe den. De rendieren en trollen waren helemaal van slag, toen ik de arrenslee uit de schuur haalde en vertrok. Maar nu ik hier ben met goedkeuring van de Spaanse sint maken we er een mooi feest van." De daad wordt bij het woord gevoegd als alle grijze dames door Paul de Tombe Hilversum - Bert Paauw wordt de nieuwe directeur van Sport bedrijf Leiden. De 55-jarige ge boren en getogen Rijnsburger begint per 1 februari aan zijn taak. Hij volgt Caroline Schip pers op die in augustus vertrok ken is naar de provincie Utrecht om er projectleider te worden. Paauw woont tegenwoordig in Hilversum en is op dit moment directeur van het Amstelveens Sportbedrijf. Voordien was hij negen jaar lang technisch di recteur van de Koninklijke Ne derlandse Aüetiek Unie. Hoe wel de gemeente zijn aanstel ling pas maandag bekend maakt, wil de voormalige jour nalist van deze krant het be richt desgevraagd niet ontken nen. „Ik vind het heel erg leuk dat ik terugkom", reageert hij later, „want ik heb nog veel met Leiden. Ik heb er gewerkt en er aan sport en bestuurswerk ge daan. Als atleet, trainer en be stuurslid van AV Holland. Ik heb er in de gemeenteraad ge zeten namens de PvdA en in de jaren negentig, toen ik al in Hil versum woonde, ben ik nog zes jaar voorzitter geweest van de commissie die de Leidse sport- prijzen uitreikt. Globaal weet ik dus wel aardig wat er speelt." Paauw ziet het in zijn nieuwe baan als zijn voornaamste taak 'de sport in Leiden op de kaart te zetten.' „Door goed beheer, onderhoud en beleid ten aan zien van de sportaccommoda ties en het uitvoeren van een sportstimuleringsbeleid. Met activiteiten om de Leidenaar in beweging te krijgen en te hou den. Zo'n beleid is er al, maar ik weet niet in welke mate. Daar op moet ik me nog oriënteren, zoals ik me op meer punten zal moeten inwerken. Maar ik ken Leiden goed, dus dat zal wel snel lukken." JWiFi Client voor elke PC eo ootebook met eeo USB aansluiting! Hoog rendement 5 Ook ideaal voor g 21x9.5 cm s Binnen buiten Wireless Leiden. Ook dit jaar brengt deze krant een gevarieerde kerstbijlage uit met als vaste elementen een kerstverhaal en de paginagrote kerstpuzzel. Dit jaar is de redactie in het bijzonder in het kerstverhaal van de lezer geïnteres seerd. Of liever gezegd: in zijn/haar kerstanekdote. Heeft u op of rond de kerst ooit iets geks meegemaakt, iets buitengewoons, een plezierige of onaangename ervaring? Als het maar iets met kerst te maken heeft. Een familieruzie tijdens het diner, een in de brand gevlogen kerst boom, onverwacht bezoek, een kerstkindje, alles mag. Een aantal inzendingen publiceren wij in de kerstbijlage. De lezersbijdrage mag maximaal 500 woorden tellen. Inzendingen moeten uiterlijk woensdag 10 december op de re dactie binnen zijn met vermelding van naam en adres. Stuur de inzending per post onder vermelding van 'Kerstverhaal' naar Leidsch Dagblad, Redactie Erbij, Postbus 54, 2300 AB Leiden of e- mail naar redactieJd@hdc.nl Rotterdam - Uitgeverij Lemnis- caat gaat 1 december circa 7000 boeken neerleggen in de trein van Haarlem naar Maastricht en in die van Rotterdam naar Groningen. Het is niet de be doeling dat de reizigers de boe ken meenemen. De uitgeverij hoopt de aanwezigheid van boeken in de trein net zo ge woon te maken als die van tijd schriften en kranten. Nijmegen - De politie heeft gis termiddag vier personen aange houden wegens betrokkenheid bij de moord op de 16-jarige Maja Bradaric in Nijmegen. Het stoffelijk overschot van het meisje werd eerder deze week brandend aangetroffen bij Bemmel. Een woordvoerder van de politie wil geen com mentaar geven op geruchten als zouden de verdachten leef tijdgenoten van haar zijn. den haag - De medisch specia listen in de academische zie kenhuizen krijgen meer salaris. Ze hebben een principe-ak koord daarover bereikt met de Vereniging van Academische Ziekenhuizen. De acties van medisch specialisten lijken nu voorbij. De 3000 (jonge) specia listen die in de acht academi sche ziekenhuizen werken, ver dienen nu minder dan hun col lega's in de gewone ziekenhui zen. Maandelijks gaat het om enkele honderden euro's. den haag - Het Centraal Station in Den Haag is gisteravond kor te tijd ontruimd door een brand in een treinstel. De stationshal stond vol rook en de machinist van de trein liep ademhalings moeilijkheden op, aldus een woordvoerder van de brand weer. Volgens de zegsman gaat het om brandstichting. Door de brand lag het treinverkeer van en naar Den Haag Centraal kor te tijd stil. Hoog en vooral verrassend vroeg bezoek in Voorschoten. De kerst man heeft iets van zijn gading gevonden. Foto: Henk Bouwman schuifelend naar hun standjes jarige voorzitter Utermark. „We Wethouder maakt duidelijke keuze met zelfgemaakte kaarten, handgebreide truien en gehaak te pannenlappen lopen. De ko pers kunnen toestromen. Ook de bric brac kraam wordt be mand door vrijwilligers die de leeftijd van de sint en de kerst man naderen. „Dat is de reden voor deze stunt", zegt de pas 65- moeten verjongen. We moeten als stichting de aandacht op ons vestigen. Profileren heet dat met een mooi woord." De kerstman loopt vriendelijk rond over de kerstmarkt. Hij kent zijn missie: de handel sti muleren en nieuwe medewer kers toewuiven. (advertentie) HOGESCHOOL 9.30-12.00 uur vrijdag 28 november Opleiding Ie,nar b.sisonderwlis Meen informatie ove, de voltijdopleidinS www.hs-ipabo.edu Amsterdam Jan Tooropstraat 136 tel (020) 6137079 Aanwezigheid bij Alkmaar Gabriël Metsulaan 34 tel (072) 5121868 aanvang gewenst door Jan Preenen noordwijk - Wethouder van de rotondes, sportman van de raad, pleitbezorger voor het be drijfsleven. Doorhalen wat niet gewenst is. Als Theo Sweers voor die keuze wordt gesteld, streept hij geen enkele bijnaam door. Toch maakt hij nu een duidelijke keuze, zoals politiek Noordwijk dertien jaar van deze WD'er gewend is geweest. „Die derde bijnaam heeft mijn voor keur. Ik ben bang dat bedrijven zo zwaar worden belast dat ze geen geld meer geven aan ver enigingen. En dan denk ik voor al aan de sport." Tijdens zijn laatste begrotings vergadering op 6 november leek de 56-jarige Sweers met die stelling een brug te slaan tussen zijn optreden als politicus dat dinsdag eindigt en zijn nieuwe rol als voorzitter van de voet balvereniging Noordwijk. „Dat was niet mijn bedoeling. Ik heb vooral willen wijzen op de zwa re aanslag op het bedrijfsleven. Eerst de toeristenbelasting fors omhoog, daarna de onroeren- de-zaakbelasting voor bedrij ven. En dan ook nog eens vra gen aan ondernemers om het groen op rotondes te sponso ren. Als wethouder heb ik des tijds ook een beroep gedaan op het bedrijfsleven, maar alleen als er een duidelijk verband was. Zo heb ik tijdens de herin richting van De Grent aan Hei- neken om een toilet gevraagd. Zo van, jullie zorgen dat het vocht in de mensen komt, dan heb je ook de verantwoording als het eruit komt. Maar roton des en sponsoring? Nee dus." Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat PostcodePlaats Telefoon Wij gaan zwgvuttg om mei persoonsgegevens. In hel cotton van de taart treft u nadere rtoiraie aan Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leldschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1