REGIO Rechter aarzelt tijdens eerste Vandalen niet welkom 'Leidse' KB Lux-zaak Patserige boeven en een bedreigde sinterklaas Clubs werken samen aan veilige Bloemerd STUDIE EN BEROEP leer samenwerking an brandweerkorpsen egionella m Oegstgeest R5 ilieuplatform iat door ierdorp - Het Milieuplat- m Leiderdorp heeft definitief loten om door te gaan. De en van het platform twijfel een maand geleden omdat ronden dat er te weinig res- is vanuit de gemeenteraad am. Omdat er veel waarde- de reacties binnenkwamen Leiderdorpers, besloot het tform deze week zichzelf t op te heffen. De club is ïgend op zoek naar een irzitter omdat voorzitter p van Huut de taken wegens te volle agenda wil neerleg- Ook willen de leden bin- ;ort een gesprek met het lerdorpse college. ntermarkt Jottem rcEEST - Activiteitencen- Jottem houdt op woens- 26 november een winter- kt. De producten die te p zijn, zijn allemaal zelf ge- Van kaarsen tot slingers, houten speelgoed tot kera- ik. De inwendige mens kan den verstrekt met chocola- lelk, cake, gevulde specu- en hartige winterflapje. is er een kleine veiling van aantal kunstwerken. Ieder- is welkom tussen 13.00 en aan de Louise de Coligny- 29 in Oegstgeest. en W geven leg over beleid terwoude-rijndijk - De terwoudse wethouders Ates Ifan der Kooi en waame- ïd burgemeester Haver- zijn dinsdag in Zoeter- ïde-Rijndijk om belangstel len uitleg te geven over hun id en te reageren op vragen, jijeenkomst in De Eenden- aan het Kooikersplein be- om 20.00 uur. Deze avond int burgemeester Haver- ns ook een foto-expositie ter genheid van het 25-jarig aan van De Eendenkooi. De oonstelling gaat over het le- in Zoeterwoude-Rijndijk in verre en meer recente verle- tolen hebben ;ie uitbreiding itceest - De schoolbesturen de Joris de Witteschool en Ipringplank in Oegstgeest ;en de regie over de bouw de nieuwe vleugel die tus- Ide scholen verrijst. Het geld nodig is voor de uitbreiding de basisscholen in Haas- krijgen zij van de gemeen- inder de voorwaarde dat de ieente inzage krijgt in alle overslagen. Volgens wet- ler Steens is dit efficiënter lat de aanvoerdersrol bij imeente ligt. In september pte Steens nog met een te- van 6,5 ton voor het ont- maar dat tekort is inmid- weggewerkt. De uitbrei- I komt op palen te staan, it er niet aan het school- wordt geknabbeld. De zes n ,ei len zijn bereikbaar vanuit e scholen, zodat ze kunnen len toegewezen aan de ol die ze nodig heeft. h« IdliNH wllij I S fetgee ■■ff vo ^rawerl ■*nin| iheim/warmond De ige brandweerkorpsen Sassenheim, Voorhout, fetgeest en Warmond gaan "volgend jaar vergaand sa- 'erken volgens een dienst- gsovereenkomst. •mt een gezamenlijke com- lant die vanuit Oegstgeest ig gaat geven aan een aan- iroepswerknemers dat ge- lat aan acht volledige des, momenteel zijn dat er De gemeente Sassenheim verder twee nieuwe Iweerwagens aan. De ge iten leveren elk ook struc- ;1 een financiële bijdrage le samenwerking. Het gaat een totaalbedrag van iets dan 150.000 euro dat vol gens een verdeelsleutel per ge meente .wordt afgedragen. In totaal bestrijken de samenwer kende brandweerkorpsen een gebied met 55.000 inwoners. De beroepsondersteuning wordt gehuisvest in Warmond. De samenwerking die in een stappenplan tot 2008 wordt in gevuld, moet een aanzienlijke kwaliteitsverbetering en kosten besparing opleveren. De vier gemeenten houden wel elk een eigen kazerne met vrijwilligers. Deze worden aangestuurd door een postcommandant. Verder komt er een nieuw kader voor de brandweer. De huidige brandweercommandanten zijn al gestopt of stoppen binnen kort. tterl m 1"! Itgeest - In de doucheruim- van drie sportaccommoda- In Oegstgeest is de legionel- tterie aangetroffen. De phes van het gymnastieklo- aan de Jac.P. Thijsselaan, (hockeyvereniging LOHC en de Apollohal bij het Rijn- Is Lyceum zijn onmiddellijk iten. gemeente vindt het onbe- ielijk dat de legionellabe- 'ng de douches van LOHC e Apollohal heeft getroffen, lat daar een automatisch lsysteem aanwezig is. Dit |em is aangelegd nadat de brie in 2001 uitbrak. De ge- fite voelt de installateurs Dhet spoelsysteem daarom de tand over de oorzaak van de besmetting. De bacterie kwam aan het licht na een rou tinecontrole door het Duinwa terleidingbedrijf Zuid-Holland, die vorige week werd gehou den. Daarbij werden alle sport accommodaties in Oegstgeest gecontroleerd. Bij de overige sportclubs is niets aan de hand. Het is nog niet duidelijk of er iemand besmet is geraakt met het virus. De mensen die de douches de afgelopen week hebben gebruikt, zijn geïnfor meerd, evenals de GGD. Wie binnen tien dagen last krijgt van koorts en moet hoesten, kan in geval van twijfel contact opnemen met de huisarts. Het is nog niet duidelijk hoe lang de douches afgesloten blijven. HDC 973 door Peter Groenendijk den haag - De rechtszaak tegen negen verdachten uit de Leidse en Haagse regio in de KB Lux- affaire is gistermiddag ge schorst tot 3 december. Na een zitting van enkele uren kon de rechter nog niet beslissen welk gevolg hij aan de zaak wil ge ven. De verdachten, onder meer afkomstig uit Oegstgeest, Voorschoten en Voorhout, wor den ervan verdacht tegoeden op rekeningen van de Luxem burgse KB Lux-bank niet te hebben opgegeven aan de fis cus en zo belasting te hebben ontdoken. Voor het eerst stonden ver dachten uit de Leidse regio te recht in de geruchtmakende zaak. Eerder stonden al ver dachten terecht tegenover de Amsterdamse en Groningse rechtbank. In totaal heeft de fis cus inmiddels duizenden belas tingontduikers getraceerd, die tegoeden bij KB Lux zouden hebben gestald en dat niet heb ben gemeld aan de belasting dienst. Gisteren stonden onder meer een zestigjarige man uit Voor schoten, een 59-jarige man uit Voorhout, een 72-jarige vrouw uit Oegstgeest en een zeventig jarige vrouw uit Oegstgeest te recht. Volgens het openbaar ministerie (OM) hebben zij te goeden van tien- tot honderd duizenden euro's verzwegen. De zaak was al bij voorbaat om streden. Advocaten van enige van de negen verdachten had den eerder dit jaar een verzoek ingediend tot een 'mini-in structie': een relatief nieuw ka der waarin de verdachte de rechter-commissaris kan ver zoeken om onderzoekshande lingen te verrichten, en langs De nieuwe vereniging SV S.K.A.T.E. Zoeterwoude maakt volop gebruik van de skatebaan op het Loetheveld. Foto: Henk Bouwman Skatevereniging opgericht in Zoeterwoude door Judy Nihof zoeterwoude - Zoeterwoude heeft sinds deze we^k een ska tevereniging. De initiatiefne mers Paul Duffels en Tim de Jong hebben dinsdag bij de no taris hun handtekening gezet onder de officiële papieren van de 'SV S.KAT.E. Zoeterwoude'. „Iedereen vanaf twaalf jaar die gezellig is en houdt van skaten, kan lid worden", zegt voorzitter en woordvoerder Paul Duffels. Negen leden heeft de vereni ging inmiddels. Als het aan de oprichters ligt, worden het er rond de vijftig. De achttienjari ge Duffels woont in de Leidse Stevenshof, maar bijna al zijn vrienden wonen in Zoeterwou de. Daar is hij dan ook vaak te vinden. In zijn eigen wijk wil hij niet skaten. Na twee keer te zijn bedreigd, was voor hem de lol eraf. Op vandalen en agressievelin gen ziï SV Skate - dat een afkor ting is van Skating Kills All The Evil - niet te wachten. Eén van de argumenten om de vereni ging op te richten is nu juist om het skaten van zijn slechte naam af te helpen. De vereni ging heeft een reglement opge steld, waarin geen plaats is voor agressie of vernielzucht. Wie lid wil worden, moet daaronder zijn handtekening zetten. Volgens Duffels hebben veel mensen een negatieve kijk op de sport, omdat er rond skate- banen nogal eens vernielingen worden aangericht. In Zoeter woude, waar Duffels en zijn vrienden altijd skaten op het Loetheveld, is dat ook zo. „Als er iets is vernield, zeggen men sen: dat is dé groep bij de skate baan." Ze weten niet dat er ver schillende groepen zijn: jonge ren die puur voor het skaten naar het Loetheveld komen en een groep jongeren die erheen gaat om rottigheid uit te halen. De oprichters van de skatever eniging zouden het jammer vinden als ouders vanwege dit misverstand hun jonge lande- ren verbieden om te gaan ska ten. Maar er is nog een reden om een vereniging van de grond te tillen. „Je kunt makkelijker iets organiseren. We willen bijvoor beeld elk jaar een kampioen schap houden", aldus Duffels. Ook wil de vereniging af en toe een bekende skater uitnodigen om een demonstratie te geven. Een keer per jaar met alle leden naar indoor-skatebaan Skate- land in Rotterdam - 'het Wal halla voor skaters' - moet pok vaste prik worden. De vereniging is niet bedoeld voor lange-afstandskaters. Wel voor diegenen die graag stun ten, of ze nu een board gebrui ken of op inline skates staan. „Het adrenaline-gebeuren", al dus Duffels. Het zijn niet alleen jongeren die deze spectaculaire vorm beoefenen, weet hij. „Ik heb mensen van in de vijftig ge zien die beter waren dan ik. Die mogen er van mij bij." Duffels vraagt zich wel af of ze zich thuis voelen. „We zijn meer een jongerenvereniging. Het lidmaatschap van SV Skate Zoeterwoude kost 25 euro per jaar. Wie zich wil inschrijven, kan bellen met Paul Duffels (071-5321831). zaterdag 22 NOVEMBER 2003 die weg mogelijk strafvervol ging kan voorkomen. Volgens de advocaten zijn die verzoeken genegeerd, en heeft het OM de mini-instructies verhinderd door de verdachten vroegtijdig te dagvaarden. Volgens advo caat De Jong bestond zelfs een afspraak met het OM dat met dagvaarding zou worden ge wacht tot na de mini-instructie. De officier van justitie ontkende dat overigens met klem. De advocaten willen een mini- instructie, omdat zij de rechter commissaris diverse getuigen willen laten horen. Uit verkla ringen van die getuigen blijkt mogelijk dat een deel van de bewijslast op onrechtmatige wijze is verkregen. Een andere strafpleiter, advocaat Bharat- singh, heeft nog een ander doel met de mini-instructie: hij zegt aanwijzingen te hebben dat Shell-medewerkers die in de KB Lux-affaire zijn verwikkeld, niet worden vervolgd omdat hun werkgever een afspraak heeft gemaakt met het ministerie van financiën. Als dat waar is, is volgens hem sprake van schen ding van het gelijkheidsbegin sel. De rechter kon nog niet beslui ten hoe de zaak moet worden voortgezet. „Uw verweren ver gen enige overdenking in rust", meldde hij de strafpleiters. Leerkrachten en ouders schitteren in de Muzenhof voor het goede doel door Janneke Dijke leiderdorp - Sinterklaas wordt bedreigd met een plastic bazooka, de dief Krelis denkt alleen maar aan pepernoten en Bart van de postzegellikafdeling is de held van het verhaal. Het is een kolde rieke en voor kleuters ongetwijfeld spannende musical waarmee ouders en leerkrachten van basisschool De Hobbit aan de Klerkenhof in Leiderdorp dinsdag en woensdag op de planken van de Mu zenhof staan. Schrijver en regisseur As- trid Frens heeft de touwtjes strak in handen. „Die bank staat te ver naar ach teren, anders kunnen zij de chocolade- sprong niet maken. Nee, Krelis, je bent te vroeg. Jij loopt nog met juffrouw Jan- nie te vozen." Het idee ontstond aan het begin van dit schoolseizoen, vertelt leerkracht Anita Westgeest, die Bart speelt. „We deden altijd een kerstmusical met de kinderen, maar we wilden eens iets anders. Toen kwamen we op het idee om een sinterklaasmusical te doen, ge speeld door ouders en leerkrachten in plaats van kinderen." Het script lag al klaar. Frens, moeder van een van de kleuters en zelfleerkracht op de Ko ningin Juliana School, had de musical 'Boeven en helden in Madrid' daar al eens geregisseerd. De nieuwe uitda ging zag ze meteen zitten. Moeder Jea- nette van Winkel lanceerde een goed doel voor de opbrengst: een kinderte huis in Brazilië. Weken achter elkaar is er gerepeteerd, maar nu de kostuums en de attributen er zijn, wordt pas echt goed zichtbaar dat er zich een spektakel gaat afspelen in theater de Muzenhof. De leden van Mo Bergman, één van de moeders, swingt als Spaanse danseres, een act die ze opvoert voor sinterklaas en zijn gasten. De pieten, nu nog wit maar straks zwart, dansen mee. Sinterklaas (zittend, in zwarte kleding) is de enige die nog op zijn ver- kleedkleren wacht. Foto: Henk Bouwman gelegenheidsdansgroep De Gerda's ra ken de tel kwijt als ze moeten opsom men hoeveel verschillende pakjes ze tijdens de musical dragen. De anderen verbazen zich over de strakke benen van de danseressen, die beslist geen twintig meer zijn maar zonder morren een ultrakort majoretterokje over de heupen hijsen. De Gerda's ondersteu nen de musicalnummers met swin gende dansen. „Dat is om de sfeer te versterken", legt Frens uit, die haar man Martijn van Iterson als compo nist in de arm nam. „Een lerares dans expressie heeft er heel veel tijd in ge stoken om de passen synchroon te krijgen. Trouwens, de meiden zelf ook." Nou en of, roept een van de ma jorettes: „We zijn voor de gek gehou den. Het zou zes avonden voorberei ding kosten, maar dat werden er twaalf. Maar dat maakt niet uit. Het is waanzinnig leuk. Terwijl de acteurs 'oh' en 'ah' roepen als ze hun kostuums onder ogen krij gen, zit de sint stil in een hoekje zijn script te bestuderen. Frans Hoek heeft een zoontje op De Hobbit en werd voor hij het wist overgehaald om de rol van goedheiligman te spelen. Zijn tab berd en andere attributen arriveren pas later, waardoor de sint voorlopig nog in stemmig zwart gehuld is. „Jam mer, want ik ben vooral benieuwd naar de baard. Dat voelt niet zo pret tig, denk ik." Als iedereen in vol ornaat staat te wachten, valt vader André van Kruijs- sen binnen. Binnen de korste keren krijgt hij een foute bontjas over zijn schouders en een patserige gouden ketting om zijn nek: daar staat Krelis de boef, zonder twijfel. „Vanaf zater dag laat ik mijn baard staan", belooft hij. Nog voordat de acteurehun wervelen de show vertonen en de leerlingen ontdekken waarom sinterklaas be dreigd wordt, is de musical al een suc ces. De drie voorstellingen op dinsdag en woensdag zijn bijna uitverkocht. De succesvolle kaartverkoop betekent een opkikker voor een kindertehuis met de naam 'Pinokio' in Brazilië, dat is opge richt door een Braziliaanse en haar Nederlandse echtgenoot. Als zich nog een paar donateurs melden, dan is er genoeg geld om de zaalhuur en de huur van kleding te vergoeden. De op brengst van de kaartverkoop kan dan in zijn geheel naar Brazilië worden overgemaakt. Van Winkel, die in con tact kwam met het kindertehuis omdat haar nichtje er vrijwilliger is. hoopt dat de oprichters van het kindertehuis vol gende week een kijkje komen nemen in de Muzenhof. „Ze zijn nu in Neder land omdat hun dochter gaat bevallen, en ze hebben ons telefoonnummer. Het zou leuk zijn als ze een van de voorstellingen komen bekijken." door Janneke Dijke leiderdorp - De sportverenigin gen in De Bloemerd in Leider dorp gaan beter samenwerken. Ze willen de veiligheid in het sportpark verbeteren, meer mul tifunctioneel gebruik van de clubhuizen en sportvelden, en een beter beheer van het sport park. Om dit te bereiken vormen de sportclubs drie werkgroepen, die de komende maanden de plannen uitwerken. De inten sievere samenwerking is een gevolg van het Bloemerd-over leg, dat onlangs is opgericht op initiatief van wethouder Mol- kenboer. De sportclubs hebben zoveel behoefte aan beter con tact, dat ze zelfs een stuurgroep oprichten, die de spin in het web van De Bloemerd wordt. De werkgroep veiligheid moet oplossingen verzinnen voor het vandalisme dat sommige sport verenigingen teistert, en waar van ook het skatepark regelma tig slachtoffer is. Voetbalvereni ging RCL en hockeyclub Alecto luidden vorig jaar de noodklok toen hun velden keer op keer werden vernield. Dit gebeurt op momenten dat er niemand aanwezig is en met name in het zomerseizoen, als jongeren op straat hangen en zich vervelen. Wethouder Molkenboer beloof de te onderzoeken of een parti culier beveiligingsbedrijf het sportpark in de gaten kon hou den, maar dat is nooit gebeurd. Daarom heeft Alecto dit jaar, bij wijze van proef, zelf een beveili gingsbedrijf in de arm geno men. „Drie middagen per week was er, op wisselende dagen, iemand aanwezig", meldt Alec- to-voorzitter Jep Karres. „Dat heeft heel goed gewerkt." Karres hoopt dat de werkgroep veiligheid tot de conclusie komt dat zo'n beveiliger in het zo merseizoen nodig is voor het hele park, en dat ook de kosten worden gedeeld. „Daarin heeft ook de gemeente verantwoor delijkheid." Uiterlijk begin april wil hij duidelijkheid hebben. „Dan moeten we een contract hebben met een organisatie die gaat surveilleren", is zijn me ning. Dat er nog overleg nodig is, blijkt uit de reactie van Jetske Goudsmit, voorzitter van korf balvereniging Velocitas. „Wij hebben geen last van vandalis me. De golfvereniging gebruikt onze velden ook, waardoor on ze accommodatie heel goed be zet is. Wij zullen niet bereid zijn om veel geld te steken in bevei liging. Het lijkt me buiten kijf staan dat we niet het volle pond betalen." Andere mogelijke maatregelen tegen vandalisme zijn het opstellen van parkre- gels en het op poten zetten van activiteiten voor hangjongeren. Behalve de veiligheid moet ook de samenwerking worden ver beterd, vinden de sportclubs. Het is de bedoeling dat er acti viteiten komen tijdens de schoolvakanties en dat kinde ren kunnen sporten die van de buitenschoolse opvang (BSO) gebruikmaken. „Je zou geza menlijke activiteiten voor de jeugd kunnen organiseren zo dat ze met alle sporten kunnen kennismaken", oppert Goud smit. Karres noemt het initiatief van zijn hockeyclub als voor beeld, die ruimte maakt voor een BSO-groep. Een laatste werkgroep gaat be kijken of het sportpark beter beheerd kan worden. „Het be gint bij het groenonderhoud, maar het kan zich uitstrekken tot het gezamenlijk beheer van de accommodaties", zegt Mol kenboer. De verenigingen zijn enthousi ast over de nieuwe samenwer kingsvorm. „Hartstikke positief, een goede zaak dat we naar structurele samenwerking kij ken", vindt Goudsmit. Ook Molkenboer is tevreden. Hij wil snel spijkers met koppen slaan zodat in januari de eerste idee- en zijn uitgewerkt. (advertentie) Bezoek de beurs voor informatie over; Studie, opleidingen en cursussen Werk, honderden banen, direct solliciteren Lezingen en workshops flferfóxws «te- dfe dU" CarejCare II «fafc* Info: bel 040 - 2979494 OOR RO** Lelden idcqHege

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17