LEIDE Markthal, tempel, waterstaatskerk Panden aan de Haven blijven open b u 'De watertaxi heeft alleen geld gekost' a> c REGIO 'Maatschappelijke alliantie' voert stadsvernieuwing uit R1 etouwtrek Dnd serre tuurt voort Rechter biedt uitstel tot 1 februari (de stelling! Ruud Gullit moet de nieuwe bondscoach worden. fi> S1J 3 r> CL r> r+ Universiteit huldigt vier studenten zaterdag 22 november 2003 Eric-Jan Berendsen :n - Moet de illegaal ge- vvde serre bij café restau- de Grote Beer aan de Rem- ïdtstraat achteraf toch wor- gelegaliseerd? Om die g draaide het gisteren in stadhuis tijdens een bijeen- ïst van de commissie voor beroep- en bezwaarschrif- De gemeente wil sinds het jaar 2002 dat eigenaar Ben cx hek bouwwerk afbreekt, oc en een groot aantal om- enden pleiten voor het be den van de serre, idvocaat van Luykx, H. Hin- betoogde dat er sprake is een 'bijzonder geval' en tte voor legalisering achter- Er is geen precedentwer- want er is geen vergelijk- geval in Leiden." cx had gisteren niet alleen n van zijn raadsman maar van een aantal omwonen- Volgens hen verhoogt de ouw de veiligheid in het je tussen de Rembrandt- it en de Witte Singel. Waar gei junks, alcoholisten en er gespuis huisden, heerst iais en vree. Dat komt voor- betoogden omwonenden, de aanwezigheid van de chte serre met daarin klan- en personeel. Bovendien dt de serre geluid tegen, [emeente heeft een heel an- standpunt. Volgens Leiden ;nniu e aanbouw neergezet op ïdmo stukje grond dat in het be- ïmingsplan de status en' heeft. Dus mag er niet ill NIE 9ILLC', jze u Tev ïvr. w.lep ikst jen )712 ita< Ero 16 2 len gebouwd, punt uit. ommissie brengt over een al weken advies uit aan het :ge. Burgemeester en wet- ders beslissen uiteindelijk het lot van de serre. door Silvan Schoonhoven De hemelpoort op de Haarlem merstraat is weer open. De res tauratie is klaar, inclusief de gouden letters van het 'hic domus dei est et porta coeli' (hier is het huis van God en de poort tot de hemel). Twee mil joen euro heeft de operatie ge kost. Morgen begint de feest- week waarmee de restauratie wordt afgesloten. Op het kleurige gewelf van de Hartebrugkerk plakt een klein, donkergrijs vlakje - als een smet, het laatst overgebleven stukje van de kerk dat niet is ge restaureerd. Om te onderstre pen hoe erg het was gesteld met het beroete plafond vóór de restauratie. De kerk was in 'zeer desolate staat' toen de restauratie in 1995 begon, zegt Jan de Vriend van de restauratiecommissie. „Het plafond was vreselijk vuil, door kaarsenwalm maar ook door een verkeerde oliestook. Die heeft het plafond lekker donker staan roeten. Ook het buitenwerk was niet meer goed. De muren raakten verzadigd met water, er kwam een opho ping van zout. We hebben nog al wat over ons heen gekregen van de kerkbezoekers over de afgebladderde muren. Die zei den: schraap dat er eens even af. Maar zo makkelijk gaat dat niet." De restauratie is verlopen met talloze onderbrekingen, 'om adem te halen en de portemon nee te vullen', vertelt De Vriend. „Het kruis van de toren lag op een gegeven moment in de kerk. Het zag er vreselijk uit. Er kwam iemand naar voren die vroeg: wat moet dat nou kos ten? Tienduizend gulden was het, om het bladgoud opnieuw aan te brengen. Vooruit, doe maar, zei die man. Kijk, van zulke mensen moesten we het hebben. De parochianen heb ben de restauratie gedragen." De Hartebrug is anders dan an dere Leidse kerken. „Er hebben altijd Franciscaner monniken gezeten, daarom was het een echte biechtkerk. Je kon er je zonden kwijt. Paterskerken hebben een hele andere, war me uitstraling. Leiden was altijd een arme stad. Het Sint Fran- ciscus liefdewerk was er voor de De zo fraai gerestaureerde Hartebrugkerk is 'stadsbepalend' en symbool voor de geschiedenis van katholiek Leiden, zegt pastoor Ton Peters (op de rechterfoto). „Al noemt iedereen het de Coelikerk, voor veel mensen geldt: kom niet aan onze Hartebrug." Foto's: Hielco Kuipers armste der armsten." De Hartebrugkerk is 'stadsbe palend' en symbool voor de ge schiedenis van katholiek Lei den, zegt pastoor Ton Peters. „Al noemt iedereen het de Coe likerk, voor veel mensen geldt: kom niet aan onze Hartebrug. Natuurlijk loopt het aantal pa rochianen zienderogen terug. Vroeger, toen was iedere ne ringdoende in de Haarlemmer straat katholiek. Die woonde boven de zaak en had vijf kin deren. Dat is allemaal veran derd." De bouw van de Hartebrugkerk in 1835 markeert de terugkeer van de katholieken in Leiden. Die waren na de reformatie ver oordeeld tot kelders en zolders. Het leger had in 1572 hun klooster in een rokende puin hoop veranderd. Tot de jaren dertig van de negentiende eeuw moesten ze het doen met een kamer tweehoog, op de hoek van de Haarlemmerstraat en de Kuipersteeg. Het orgel stond op de derde. De 'bekrompenheid van dit gebouw" was voor de gezondheid van de 'daarin op gepakte menigte ten uiterste schadelijk, vooral des zomers', schreef de toenmalige pastoor Goofers in een bouwaanvraag. De beraamde kosten voor de kerk aan de Hartebrug: 74 dui zend gulden. Peters: „Het is fenomenaal hoe ze hier in die dagen de kerk hebben neergezet, terwijl de Mare erlangs stroomde. Het moet verschrikkelijk drassig zijn geweest, maar verzakt is het nergens. Ja, achterin zijn een paar planken verrot, maar die liggen er ook al bijna anderhal ve eeuw." Hoewel je het niet zou zeggen als je voor de kleurige gevel met de neoclassicistische zuilen staat - de Hartebrug is gebouwd door het ministerie van verkeer en waterstaat, waar de gods dienst toen onder viel. Water staatskerken ademen een eigen sfeer, zegt Peters. In geen enke le waterstaatskerk staan zuilen, en dat geeft de kerk een enorme binnenruimte, „bijna als een markthal. De Hooglandse en de Pieterskerk hebben zijbeuken. Daar zijn allerlei plekjes waar je je terug kunt trekken. Dat heb je niet in de Hartebrug. Toch is het niet kil, je kunt prima tot rust komen." Van binnen ademt het meer de sfeer van een tempel dan van een neoclassicistische kerk, vindt Peters, omdat de beelden dezelfde kleur hebben als de wanden. Vroeger was dat an ders. „Er was bijna geen plek die niet beschilderd was met religieuze voorstellingen: beeld verhalen over het leven van An- tonius en Maria. Maar in 1950 is alles overgeschilderd. Ik ben bij dat het niet teruggekomen is, ja. Niet omdat het niet mooi was en geen gedachten en emoties kan oproepen. Maar het hoort niet in een neoclassi cistische ruimte. In de tijd dat mensen niet konden lezen wa ren schilderingen heel belang rijk als bijbel van de armen. Ik heb het gevoel dat je in de Har tebrug geconcentreerder bent dan in andere kerken." De Hartebrugparochie viert de voltooiing van de restauratie niet eenfeestweek die morgen begint. Om 15.00 uur begint een gratis toegankelijk concert. Vol gende week zaterdag is de kerk de hele dag open voor rondlei dingen en de dag daarop gaat de bisschop van Rotterdam voor in een eucharistieviering. door Wilfred Simons leiden - De bewoners van vijf appartementen aan de Haven in Leiden krijgen tot 1 februari de tijd om een andere woning te zoeken. De Haagse bestuursrech ter heeft gistermiddag een ver zoek van de vijftien bewoners hiertoe ingewilligd. Eigenlijk moesten zij uiterlijk gisteren van de gemeente Leiden weg zijn omdat de woningen brandge vaarlijk zijn. Rechter G. Dulek vindt echter dat Leiden de bewo ners te weinig tijd heeft gegeven om te verhuizen. Drie huizen aan de Haven, die bekendstaan als de Verrapan- den, zijn in 2001 tot elf apparte menten verbouwd. In septem ber van dit jaar controleerde de gemeente Leiden de panden op de aanwezigheid van een twee de vluchtweg. Voor vijf van de elf appartementen bleek die er niet te zijn. Door administratief talmen bleef een brief waarin de sluiting werd aangekondigd, echter liggen tot woensdag 22 oktober. Pas toen kregen de be woners door dat de gemeente de woningen echt wilde verze gelen en wel binnen een maand. De rechter oordeelt dat er geen dringende reden is om de vijf appartementen te ontruimen. De situatie bestaat al twee jaar en al die tijd heeft de gemeente 'niet tegen bewoning opgetre den'. Een tweede vluchtweg ontbreekt inderdaad, zo stelt Dulek vast. Dat betekent echter niet dat de bewoners, die allen jong zijn en geen lichamelijke handicaps hebben, hun pand bij brand niet kunnen verlaten. Er zijn balkons, ramen en da ken waardoor zij naar buiten kunnen 'klimmen en springen'. Acuut levensgevaar bestaat er dus niet. Ook het argument van de ge meente dat de bewoners tijde lijk onderdak kunnen krijgen bij Holiday Inn, vindt de rechter niet sterk. „Dit is een hotel en kan niet als gewone tijdelijke huisvesting worden aange merkt." Daar komt nog bij dat de bewoners zelf de hotelkos ten moeten betalen, wat zij on redelijk vindt. De bewoners kunnen het immers niet helpen dat de tweede vluchtweg er niet is. De rechter geeft eigenaar Jan Verbaan de gelegenheid om voor 1 februari de vijf onveilige appartementen van een tweede vluchtweg te voorzien. Zij heeft er vertrouwen in dat hem dat lukt, want tijdens de zitting bleek dat hij er alles aan doet om de vijf appartementen brandveilig te maken. 'Aan de hand van alle omstandigheden op dat moment' kan de ge meente opnieuw onderzoeken of verzegeling nog noodzakelijk is. Bewoner Erik Langelaan heeft echter besloten om niet tot dat moment te wachten. „Ik heb per 1 februari een nieuwe woning, gelukkig ook in Lei den." (advertentie) Geeïfw mening leidschdagblad.nl is Verplancke, directeur van de Stichting Stadsparkeerplan Leiden, zou 'liever vandaag dan morgen' met de reders Veringa en Parmentier om de tafel gaan zitten, zegt hij. Om het deze week hoog opgelaaide conflict over de watertaxi's van SSL uit de wereld te helpen en tot een vorm van lenwerking te komen. Verplancke is bereid ver te gaan in zo'n dialoog. „Ze mogen hier komen zitten, :r hun voorwaarden", zegt hij in zijn kantoor van het Stadsparkeerplan aan de Haagweg. „Ze mogen 'er mijn schouder meekijken en de boeken inzien, want ik zou hun wantrouwen heel graag willen wegnemen." ms andere reders zouden de gesubsidieerde dskrachten van SSL met de watertaxi's de re- aan hun laars lappen, van de route afwijken veel mensen in een boot vervoeren. Zo wordt tedrijven als Schuitjevaart en Oude Rijn toch !astig gemaakt? het zo zou zijn wel, ja, maar het is niet zo. Ik J al die punten weerleggen, op een enkel inci- i na. We hebben één keer met te veel mensen ren. Met een groep studenten die de boot uit wilde. En we hebben een keer met twee tegelijk een groot aantal bruiloftsgasten ierd. Dat wordt gekenmerkt als groepsver- en daarvoor zijn we op de vingers getikt de gemeente. Alle andere punten kan ik iiteloos pareren. We kunnen de regels ook aan onze laars lappen, omdat we in een gla- uis zitten. Dat betekent dat ik me niets kan itteren. Niet de gemeente, maar ik ben ver- roordelijk en aansprakelijk, daarom ben ik duivels als van de regels wordt afgeweken, hipper krijgt meteen op z'n donder en krijgt :én kans." circuleren er foto's van watertaxi's die bij 'dere gelegenheden meer dan het toegestane \l van twaalf mensen vervoerden. Voor een ten tie zouden op één daarvan zes personen geretoucheerd zijn. is hier absoluut niet gebeurd. De meeste fo- Ivan de watertaxi's zijn gemaakt door andere en op internet gezet. Daar is die foto voor Ivertentie ook afgehaald door een van mijn werkers en die heb ik gebruikt. In mijn on- Id, anders doe je dat toch niet als er zo op je t gelet? Ik had die foto trouwens ook ge- tst met meer mensen in de boot, want ik 1 het een mooi plaatje. En er zal wel eens wat r gebeurd zijn, maar dat komt dan ook om- de vrijwilligers die de boten besturen geen ten willen weigeren." 'gel >rt r che SSL werkt wel met gesubsidieerde krachten, 'alt toch niet te ontkennen? maar dat is ook weer zo'n verhaal. Dat zijn laar tien van de 62 die hier rondlopen en die den netjes betaald. Of ze nou zoveel goedko- zijn, weet ik niet. Trouwens, de andere reders den ook gebruik van die krachten mogen ma- Maar dat willen ze niet. Daar zeggen ze nee n, zoals de ondernemers op het water in Lei- vaker nee verkopen." Nog zo'n punt: SSL, rederij Redelijk van SSL-be- stuurslid Peter Labruyère en de Leidsche Rederij van Hein Dieben en David Wielkens, zouden el kaar de bal toespelen. Is dat zo? „Ik wil eerst wat anders opmerken. Dat die rede rijen er zijn bijgekomen, komt doordat de be staande ondernemers, inclusief ikzelf, zo vaak nee zeggen. Daardoor zijn die anderen in het gat gedoken. Zij doen wel rondvaarten en zitten dus op de markt van Veringa en Parmentier. Maar daar richt de kritiek zich veel minder op dan op ons. De SSL zien ze als hun concurrent, omdat we begonnen zijn met overheidsgeld. Maar tot nu toe heeft het project alleen geld gekost en de watertaxi is niet onze hoofdbusiness. Dat is het uitbreiden van de parkeergelegenheid en het op timaliseren van de bereikbaarheid van de stad. Met busjes, fietsen en een beperkt aantal water taxi's. Dat aantal zou ik wel willen uitbreiden, maar dat zit er voorlopig niet in. Financieel zitten we tegen de grenzen aan." Maar hoe zit het nou met dat genoemde clubje? Dat heeft toch onderlinge banden? „Ja, maar dat komt omdat maar zo weinig men sen zich inzetten voor Leiden. Het gevolg daar van is dat je steeds dezelfde personen tegenkomt. En of die elkaar de bal toespelen? Laat ik het zo zeggen: ik heb veel vaker een meningsverschil met de mensen met wie ik samenwerk dan met die twee reders. Omdat ik vaker met ze praat en omdat ze allemaal niet bepaald meelopers zijn, maar de stad naar eigen inzicht willen promoten. Met de reders had ik dit jaar trouwens ook maar weinig conflicten." Tot nu toe dan. Hoe moet dit worden opgelost? „Met elkaar, om de tafel. We moeten een aantal zaken rechtzetten en Leiden ieder met ons eigen specialisme verkopen. Het zou prettig zijn als we daarbij wat meer konden samenwerken. Heb ik ze al eerder voorgesteld, zelfs om Oude Rijn, Schuitjevaart en watertaxi bij elkaar te gooien. Op een neutrale plek, met een neutrale telefoon centrale. Wilden ze niet. Kan ik me voorstellen, maar laten we nu dan tenminste tot overleg ko men. Daarbij mag je elkaar best afschieten, maar dan wel met relevante kritiek en aan tafel. Het kan me niet schelen waar die staat. Ik ben er al- tijcLvoQrin." Paul de Tombe gpi HM T 1/1 UI leiden - De Leidse woningcor poraties, de LWO en andere welzijns- en zorginstellingen gaan intensief samenwerken. Ze moeten in de Leidse samen leving een 'maatschappelijke alliantie' tot stand brengen om achterstandswijken te ontwik kelen. De Leidse PvdA-wethou- der Buijing (welzijn) gaat zijn best doen om de instellingen bij elkaar te brengen. Een kenmerk van een pro bleemwijk is dat zich daar ver schillende problemen tegelij kertijd voordoen. In de huidige situatie maakt de gemeente met elke maatschappelijke organi satie apart afspraken om een probleem op te lossen. „Als er ergens overlast met hangjonge ren is, kan de gemeente meer jongerenwerk inzetten", zegt Buijing. „Toch is daarmee het probleem niet per se opgelost. De overlast kan ook te maken leiden - De Universiteit Leiden huldigt vier studenten die in Bulgarije hebben meegedaan aan de Internationale Taalkun de Olympiade. De scholieren Eddin Najetovic, Mirjam Plooij, Rozanne Zeiler en Aleksei Na- zarov, van wie de eerste drie in middels scheikunde of algeme ne taalwetenschap studeren, haalden in februari van dit jaar ook al de hoogste scores tijdens de Nationale Taalkunde Olym piade. Hoogleraar A. Lubotsky van de opleiding algemene taal wetenschap zet de vier in het zonnetje op woensdag 3 de cember in de Faculty Club van de universiteit aan het Rapen- burg. hebben met schooluitval of met werkloosheid. Die problemen blijven liggen. Alleen een brede aanpak heeft kans op succes. De gemeente wil de LWO, het maatschappelijk werk, de wo ningcorporaties en de ouderen- organisaties gezamenlijk ver antwoordelijk maken voor een achterstandsgebied. bijvoor beeld Leiden-Noord. De maat schappelijke alliantie maakt met de gemeente één plan voor alle problemen in een wijk en voert dat ook uit. De gemeente doet een stap terug. Zij coördi neert niet meer. maar contro leert. Wethouder Buijing om schrijft het als volgt: „De ge meente verdwijnt als middel man. De mensen in het veld or ganiseren samen hun werk, dat maakt ze flexibeler en sneller." Wanneer de maatschappelijke alliantie met de eerste resulta ten komt, kan hij niet zeggen. „Dit is allemaal nog heel pril." Een hulpmiddel bij de brede aanpak is de 'Leidraad sociale wijkvisie' van het ministerie van Vrom. Dat is een handleiding voor de aanpak van probleem wijken. Eerder deze week pre senteerde het ministerie het plan in buurthuis De Kooi in Leiden-Noord. Grondgedachte: als je een wijk wil vernieuwen, begin dan bij de bewoners en niet bij grootscheepse nieuw bouw- of renovatieprojecten. Dat klinkt logisch, maar in de praktijk zijn het toch de 'ste nen' die de eerste aandacht krijgen, aldus Kees Fortuin, een van de schrijvers van de hand leiding. „Je kunt gebouwen neerzetten als paleizen, maar als daar alleen asocialen komen wonen, schiet je nog niets op. Stedenbouwkundige planning gaat vaak over de hoofden van de mensen heen." (advertentie) 160 PK STERKE 2.4 LITER MOTOR. OOK VERKRIJGBAAR MET AUTOMAAT U RIJDT AL EEN 0UTLANDER 2.4 4WD v.a. 32.645,- of 299,- p/mnd' 0UTLANDER. THE NEW MITSUBISHI iaTvtoSkm N*u*»g«<n Wlpigtngcn voartehouton Er M Mn OutonMr 20 v* 26 495

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13