ECONOMIE 'Werkgever betaalt hogere ziektekosten' Rekenkamer: EU blijft maar geld verspillen Stunten met zuivel over een breed front Tabakstelers betogen Schuldenaren worden in 2004 harder aangepakt Nieuwe Fiat Panda Auto van het Jaar 2004 Spiegelende schermen voorbij Eisenpakket FNV ondanks najaarsakkoord Sint en kerst maken jaar niet goed voor winkeliers lilips-chip voor euwe OV-kaart dhoven - Elektronicacon- i Philips gaat enkele miljoe- i chips leveren voor een r elektronisch betaalsys- i in het openbaar vervoer, lieuwe systeem draait van- itember 2004 proef in de o's in Rotterdam. In 2007 i de chipkaartjes in heel jerland zijn ingevoerd, ins Link Systems, een geza- nlijk initiatief van de vijf lotste vervoersbedrijven, ft Philips de opdracht ge ld. Het systeem houdt in dat 53 ereen een kaart krijgt voor i openbaar vervoer. Speciale 1 irtjes herkennen de chip- it. ania levert 533 gervoertuigen 10LLE - Vrachtwagenfabrikant oia Nederland uit Zwolle i thet Nederlandse leger 533 uwe voertuigen leveren. irhet concern is het buiten 4! Eden de grootste militaire er ooit. Na een felle compe- 2; 1 tussen Europese truckpro- enten werd Scania, samen Mercedes, geselecteerd om e prototypes aan Defensie 1 veren voor een testtraject, j voertuigen zijn door het le- s gedurende een jaar getest. 3- id deze maand wordt het tract getekend", aldus een insiewoordvoerder. Van het twe voertuig zijn alle acht 1 en aangedreven. uiven uit schap Laurus-winkels bosch - Laurus haalt dins- druiven van het merk Lilla le schappen van de super ben Edah, Konmar en Su- deBoer. Het bedrijf betrok pitloze druiven van Hagé mational, een dochter van ng The Greenery. Volgens rus bevatte de druiven op r svan Nederlandse wetge- te veel restanten van be- lingsmiddelen. Laurus had eerder bij The Greenery op ;edrongen om ervoor te en dat er minder gifresten e Italiaanse druiven achter en. Volgens Italiaanse re- voldeden de druiven wel de eisen. nnexxion pakt ingedrag aan iersum - Vervoersmaat- fipij Connexxion gaat haar ers aanspreken op onge- it gedrag. Een campagne een halljaar moet de reisre- onder de aandacht van de agiers brengen. Connex- krijgt steeds vaker te ma- jassagiers die hun voeten e bank leggen of roken in ius. Opvallende stickers in lus moeten de reisregels on- de aandacht brengen. NS innen vorig jaar al een pagne om de huisregels het voetlicht te brengen. ns vangverbod beljauw klein bei - De kans lijkt niet dat de Europese visserij- isters volgende maand een dig vangstverbod afkondi- raor kabeljauw. Dat valt af den uit een oriënterend t gisteren in Brussel. De igen adviseerden de vangst te beperken, net als voor L De ministers vinden dat schatte hoeveelheden van aide vissoorten nogal ver- len van vorig jaar. „Dat tast iloofwaardigheid aan", minister Veerman. Ook jaar vroegen biologen om 'angststop op kabeljauw, besloten bewindslieden enige vangst toe te staan. iking dreigt bij gische post Brieven van en naar kunnen eind volgende flinke vertraging oplopen, icialistische vakbond heeft opgeroepen tot een tg bij De Post in België nde week woensdag. Aan- igvoor het arbeidsconflict e nieuwe computerge- de looproutes voor post- s. De directie komt de af ten over de rondjes niet ndt de vakbond. eltijdwerk elf cent gegroeid ■urg - Ruim eenderde (35 ïnt) van de beroepsbevol- iverkte vorig jaar in deel- 'ien jaar eerder was dit iet geen kwart (24 procent) oename is vooral toe te jven aan werkende vrou- Had in 1992 ruim de helft 'arttimebaan, in 2002 was egenomen tot tweederde, 'lijkt uit gisteren gepubli- 'e cijfers van het CBS. De te werkende mannen had- 'orig jaar, net als tien jaar 'r, een volledige baan. Het eel met een deeltijdbaan tussen 1992 en 2002 van 7 11 procent. Onder de 35 'erken vrouwen nog bijna lft in voltijd. Als ze ouder en, verandert dit en heeft Wart een volledige baan. dinsdag l8 november 2003 enschede/gpd - Al maanden heeft hij het gevoel dat hij op een goudmijn zit. Twentenaar H. Langeveld is er heilig van overtuigd dat er een wereldmarkt openligt voor zijn uitvinding, waarop hij inmiddels voor meerdere landen patent heeft: een spray die korte metten maakt met hinderlijke spiegelingen op beeldschermen. Tv-kijkers hoeven daardoor overdag niet meer de gordijnen dicht te doen, computergebruikers kunnen de lamellen voorgoed van de ramen halen en gebruikers van pinautomaten kunnen gewoon weer zien welke cijfers ze intikken, al brandt de zon rechtstreeks het display in. „Maar denk ook eens aan de medische wereld, de luchtvaart en de autobranche, de toepassingen zijn ontelbaar", al dus Langeveld. De ondernemer wil nu met het patent in de hand de wereldmarkt bestormen met zijn vondst, maar hij is huiverig om te onthullen waar hij woont en welk bedrijf hij leidt. „Want we willen een ge woon leven blijven leiden, zonder dat de telefoon de hele dag rin kelt en auto's langzaam door de buurt rijden", zegt hij. Langeveld wil onderhandelen met geïnteresseerden uit de compu ter-, tv- en gsm-wereld om zijn spray op de schermen te mogen spuiten en spuitbussen voor de consument in de handel brengen. De spray is een mengsel van vijf vloeistoffen zegt Langeveld. „Doe je er iets meer of minder van een stof in, dan krijg je toch reflectie of een wazige brij op het scherm." door onze correspondente Hetty van Rooij brussel - De Europese Unie is onverbe terlijk in het verspillen en verkeerd ge bruiken van belastinggeld. Ongeveer 6 miljard euro, ofwel 6 procent van de Eu ropese uitgaven, is vorig jaar verkeerd besteed. De tien landen die op 1 mei volgend jaar toetreden tot de Unie gaan dikwijls veel zorgvuldiger om met het geld van de Europese belastingbetaler dan de vijftien huidige lidstaten. Uit het gisteren gepubliceerde verslag van de Europese Rekenkamer blijkt dat er door de jaren heen maar weinig ver betert aan de gebrekkige boekhouding en de slechte kascontrole van de Euro pese Unie. Sinds de Rekenkamer con troleert (vanaf 1994) heeft zij nog nooit een goedkeurende verklaring kunnen afgegeven. Het foutenpercentage zou dan onder de één procent moeten lig gen. „Teleurstellend", zegt Maarten Engwirda, Nederlands lid van de Reken kamer. „Zo lang er geen vertrouwen be staat dat gemeenschapsgeld goed wordt besteed, is de Europese Unie bij de bur gers niet aan de man te brengen." Nederland zit, samen met de Scandina vische landen, Portugal en Oostenrijk in de groep landen met het meest zorgvul dige financieel beheer. In het verleden zijn we tweemaal aan de schandpaal ge nageld: bij de bestrijding van de var kenspest in 1999 en de affaire rond het Europees Sociaal Fonds in de jaren 94- 96. In de ESF-zaak moest Nederland 157 miljoen euro terugbetalen aan Brussel. Griekenland en Italië zijn notoir slordig met geld. Tot zijn eigen verrassing constateerde de Rekenkamer dat de tien toetredende landen doorgaans keurig omgaan met EU-geld. Soms gebeurt dat zelfs zo net jes dat een regeling niet meer werkt. Van de 500 miljoen euro die in 2002 be schikbaar was voor plattelandsontwik keling in de toetredende landen, is wel geteld 2 procent bij de boeren terecht gekomen, terwijl de rest van het bedrag in Brussel bleef. Volgens Engwirda is er geen enkele garantie dat de toetredende landen ook na 1 mei tot de besten van de klas zullen behoren. Als ze eenmaal lid zijn, vallen de strenge controles uit Brussel weg. Engwirda constateert dat bij de Europe se Commissie 'de vaart er een beetje uit is', hoewel de commissie-Prodi bij haar aantreden in 1999 wel de ambitie had om de zaak op orde te brengen. Van een toereikend financieel beheer is geen sprake, aldus Engwirda. Volgens Engwirda schuilt het probleem in het feit dat nooit echt duidelijk is wie er verantwoordelijk is voor de uitgaven: de Europese Commissie, het dagelijks bestuur dat waakt over de begroting van 100 miljard per jaar, of de lidstaten die 83 procent van het EU-geld uitgeven. De controle wordt verder bemoeilijkt door de verschillende talen en culturen, diverse opvattingen over financiële con trole en een enorm aantal ingewikkelde regelingen. Bijna 90 procent van de EU- uitgaven gaat op aan landbouwsteun en steun aan de achtergebleven regio's, en daar gaat het vaak mis. Om hogere subsidies te krijgen sjoemelen de boeren op grote schaal met het aantal koeien of het aan tal hectaren landbouwgrond dat ze be zitten. Rel bij Shell over looneis Via een omweg eisen de vak bonden bij Shell volgend jaar toch een structurele loons verhoging van 1,5 tot 1,75 procent. Daarmee negeren ze de afspraak in het najaars akkoord. Shell zegt met 'stij gende verbazing' de inzet van FNV Bondgenoten en CNV Bedrijvenbond te heb ben gelezen. In het akkoord staat dat de contractloonstij ging in 2004 niet hoger mag zijn dan in dit jaar. De vak bonden hebben daarom hun looneisen voor het jaar 2003 plotseling fors opgeschroefd. Daardoor kunnen ze de inzet voor 2004 ook verhogen. Verder willen de bonden dat de eenmalige uitkeringen die dit jaar zijn betaald in 2004 structureel maken. Zo om zeilen de bonden ook het ak koord. FNV-onderhandelaar Schellenberg: „Shell heeft de eerste negen maanden 16 procent meer winst geboekt Er is dus genoeg ruimte om via structurele loonsverho gingen de koopkracht veilig te stellen." Shell-onderhan- delaar Gudde heeft de bon den laten weten dat ze naar een structurele loonsverho ging In 2004 kunnen fluiten. den haag/gpd-anp - De FNV gaat in de CAO-onderhandelin- gen proberen de gestegen ziek tekosten terug te eisen. De vak bond wil die stijgende ziektekos ten opvangen door voor werkne mers in het ziekenfonds collec tieve verzekeringen af te sluiten. Die moeten deels worden be taald door de werkgevers. Volgens FNV-bestuurder Agnes Jongerius gaan steeds meer ba sisvoorzieningen uit het zieken fondspakket en in aanvullende verzekeringen. Dat kost de ver zekerde zo'n 18 euro per maand, zo is berekend. Daar naast stijgen ook de kosten van de nominale premie. Momen teel ligt die op zo'n 32 euro per maand. Jongerius wil naar een systeem zoals dat nu in veel ge vallen al geldt voor particulier verzekerden. Zo'n zestig procent van hen krijgt een werkgeversbijdrage. De FNV wil dat de werkgevers ook vijftig procent van de kos ten van de aanvullende verze kering en de nominale premie van de ziekenfondsverzekerden voor hun rekening nemen. „Dat komt bruto neer op een voor deel van 300 euro per verzeker de per jaar", aldus Jongerius. „Geen stijging van de contract lonen, maar toch een zeer stevi ge boodschappenlijst voor onze CAO-onderhandelaars Werkge vers die dachten na het najaars akkoord gemakkelijke onder handelingen tegemoet te gaan, komen bedrogen uit." De eis van de FNV is onderdeel van het nieuwe onderhande lingspakket dat gisteren door de Federatieraad, het hoogste or gaan van de FNV, werd vastge steld. Omdat in het najaarsak koord is afgesproken dat de lo nen volgend jaar niet mogen stijgen gaat alle onderhande lingsruimte naar aanvullende zaken als ziektekosten, pensioe nen, bestrijding van jeugdwerk loosheid en kinderopvang. Wel houdt de bond vast aan een on derhandelingsruimte van 4 pro cent, zoals ook de inzet was voor ondertekening van het ak koord. De 1,25 procent loonstij ging waarvan toen nog sprake was gaat nu op aan die aanvul lende eisen. Het verschil is vol gens een woordvoerder dat za ken als ziektekosten en kinder opvang niet structureel zijn en niet doorwerken in pensioenen en sociale premies. In de Federatieraad stemden al leen FNV-Bouw, de Horeca- bond en de Kappersbond tegen het najaarsakkoord. De andere elf bonden waren voor. Eerder al stemden de FNV-leden met een meerderheid van 56 tegen 42 procent voor het akkoord, maar dat moest officieel be krachtigd worden door de Fe deratieraad. Het najaarsakkoord werd van middag rechtsgeldig, toen in de SER de sociale partners en het kabinet officieel hun handteke ning zetten. De uitverkoren nieuwe Fiat Panda. Foto: Fiat door Peter Lodewijks Amsterdam - Elk jaar in novem ber wordt de meest prestigieuze prijs voor nieuwe auto's uitge deeld: de titel Europese Auto van het Jaar. Gisteravond werd de nieuwe Fiat Panda tot win naar uitgeroepen nadat de pun ten van de 58 juryleden uit 22 Europese landen waren opge teld. De Panda verzamelde 281 punten en dat waren er 40 meer dan de Volkswagen Golf en de Mazda 3, die samen op de tweede plek eindigden. Vierde werd de Avensis van Toyota (219 punten), gevolgd door de Opel Meriva (213), BMW5-serie (144) en Nissan Micra (111). De nieuwe Fiat Panda heeft niets meer van doen met de ou de Panda. De compacte Italiaan stond als conceptauto op diver se autoshows onder de naam Simba en de productieversie zou Gingo gaan heten. Maar dat voi\d Renault niet leuk om dat die naam te veel leek op de Franse concurrent Twingo. En toen koos Fiat voor de naam Panda, een naam die iedereen inmiddels bekend in de oren klinkt. De kersverse Auto van het Jaar 2004 zou aanvankelijk zowel de Panda als de andere kleine Fiat, Seicento, vervangen, maar daar wijkt Fiat nu vanaf. De Seicento (600) blijft nog even en krijgt mogelijk een bijzondere retro- opvolger, die trekjes vertoont van de oude ronde Fiat 500. Wie mogen er meedoen aan de ze verkiezing? De auto moet echt nieuw zijn en niet een fa celift of variatie op een bestaan de auto en er moeten ten min ste vijfduizend exemplaren in Europa worden verkocht. Dat om te voorkomen dat bijvoor beeld een Rolls-Royce of Ferrari Auto van het Jaar wordt. Toch wist in 1978 de prijzige Porsche 928 beslag op de titel te leggen, Vernieuwing en rijeigenschap- pen zijn erg belangrijk maar ook kijken juryleden naar de prijs-kwaliteit verhouding. In het juryrapport worden het sympathieke uiterlijk van de nieuwe Fiat Panda geroemd en de innovatieve werkwijze waar mee de auto is geproduceerd. Het zijn vooral de Europese vq- lumemerken die steeds met de eer aan de haal gaan. De afgelo pen 40 jaar won Fiat acht keer de hoofdprijs en ook nog eens drie keer met de dochtermer- ken Alfa Romeo en Lancia. den haag/gpd - Consumenten die zich diep in de schulden steken en er vervol gens niet meer uitkomen, worden vanaf volgend jaar veel harder aangepakt. Het inkomen zal rechtstreeks overgemaakt worden naar een bemiddelaar die be paalt hoeveel geld een schuldenaar no dig heeft om van te leven. De rest wordt gebruikt voor afbetaling. Ook moet de betrokkene binnen drie maanden met alle eisers een regeling treffen. In de hui dige situatie kan dat soms jaren duren. Dat staat in de nieuwe richtlijnen van de Nederlandse Vereniging voor Volkskre diet (NWK), de koepelorganisatie voor gemeentelijke kredietbanken. Mensen die niet meer in staat zijn om van hun inkomen te leven én aan afbetalingsver plichtingen te voldoen, kunnen aan kloppen voor hulp. In Nederland gaat het dit jaar om zo'n 55.000 mensen. De NWK signaleert dat het aantal men sen met onoverkomelijke schulden fors toeneemt. In 2002 kwam het aantal re gelingen uit op 26.500, een stijging met dertien procent ten opzichte van 2001. Dit jaar komt de teller naar schatting uit op 32.000, een stijging van 20 procent. Als een minnelijke regeling niet lukt, kan een beroep worden gedaan op de Wet Schuldsanering Natuurlijke Personen (WSNP). Hierbij kan de rechter de schul denaar en de eisers tot een regeling dwingen. De strengere aanpak die de NWK voorstaat, kan het aantal WSNP- gevallen terugdringen. Veel mensen die in financiële proble men zitten stapelen schuld op schuld. Op die manier proberen ze gaten te dichten. Postorderbedrijven zijn een be langrijke valkuil voor diegenen die niet met geld kunnen omgaan. Om te voorkomen dat mensen steeds maar schulden blijven maken, moeten hulpverleners ook sneller melding ma ken van betalingsachterstanden bij het Bureau Kredietregistratie in het Gelderse Tiel. rijswijk/anp - Albert Heijn heeft gisteren navolging gekregen met het verlagen van zijn prijzen voor zuivelproducten. Ook con current Ciooo gaat melk, karne melk, yoghurt en vanillevla goedkoper aanbieden. Ook wordt deze week een 2-literfles melk geïntroduceerd voor 92 centDaarmee wil het concern van Schuitema onder het prijsni veau blijven van AH. AH zette gisteren onder de naam 'De Zaanse Hoeve' een nieuwe zui- vellijn in de schappen, waarvan de producten gemiddeld 15 tot 25 procent goedkoper zijn dan die van het eigen huismerk. De producent van dit nieuwe merk, zuivelconcern Campina, verklaarde zich tot het uiterste te zullen verzetten om de prij zen niet nog meer te laten zak- ken. Want als de prijzen op de lange termijn zo laag blijven als nu, kan dat ernstige gevolgen hebben voor de winstgevend heid van de zuivelsector, aldus Campina. Het bedrijf zegt erop te vertrouwen dat partijen hun verantwoordelijkheid nemen, zodat verhoudingen weer zake lijk en verantwoord worden. Campina baalt van de onrust die is ontstaan toen Albert Heijn de prijzen van zuivel ver laagde. De prijzen van halfvolle Melk tegen bodemprijzen in de schappen. Foto: ANP/Robin Utrecht melk waren volgens het con cern in oktober al op een ex treem laag niveau gekomen toen Aldi de melk flink goedko per maakte. Maar het bepalen van de prijzen is de verant woordelijkheid van de super markten, benadrukte Campina. Dp veehouders die melk aan het concern leveren, hoeven voorlopig niet bang te zijn dat ze er financieel op achteruit gaan. Albert Heijn draait voor alsnog zelf op voor de prijsver lagingen van zuivel. „Voor ons verandert er niks. Wij stoppen de melk gewoon in een andere verpakking. Albert Heijn behaalt ons nog steeds dezelfde prijs", zei A. van Eist, groepsdi- recteur van Campina Neder land. Hij verwacht wel dat de prijzenoorlog in de onderhan delingen over het contract voor 2004 aan de orde komt. Ook boeren die aan het zuivel concern Friesland Coberco le veren, merken de nieuwe prij zenoorlog vooralsnog nog nau- Wojijks in hun portemonnee. Friesland Coberco baseert de beloning van de boeren op de uitbetaalde melkprijzen van vijf Europese producenten, waar onder bedrijven uit Duitsland en Denemarken. Als in Neder land de melkprijzen dalen door de prijzenoorlog in de super markten, werkt dit maar be perkt door in de beloning van de boeren, aldus een zegsman- .Toch is ook deze onderneming niet blij met de stuntprijzen. „De marges in de hele keten komen onder druk te staan." Het meest onder de prijzenoor log lijden momenteel speciaal zaken en buurtsupers. Speciaal zaken krijgen volgens onder zoeksbureau MarketResponse gemiddeld 10 procent minder klanten over de vloer dan zo'n vier weken geleden. Vooral sla gers en kaaswinkels hebben te kampen met teruglopende be zoekersaantallen. Bij buurtsupers daalde het aan tal consumenten ongeveer 6 procent. Het aantal Wanten van deze kleine winkels loopt al lan gere tijd terug. De prijzenslag heeft er echter voor gezorgd dat de afname over vier weken even groot is als over het gehele afge lopen jaar. Als deze trend door zet zullen veel speciaalzaken over de kop gaan, zei A. Doffer, directeur onderzoek van Mar ketResponse. .Alleen de zaken die kunneïi rekenen op loyale klanten, zullen het hoofd boven wafer houden." brussel - Zo'n duizend boeren die tabak telen hebben gisteren in Brussel betoogd om hun subsidie van de Europese Unie te behouden. Zij staken bundels tabaksbladeren in brand, rookten sigaren en siga retten en scandeerden leuzen als 'tabak is werk. De telers krijgen sa men i miljard euro per jaar van 'Brussel'. De steun past niet meer bij het roken ontmoedigen. Foto: EPA/Jacques Collet leidschendam/anp - Het ko mende sinterklaasfeest en Kerstmis maken het jaar voor de detailhandel niet goed. „De consument bezuinigt niet op aankopen in de feestmaand maar per saldo eindigt de bran che toch in de min", zei direc teur Kok van de Raad Neder landse Detailhandel gisteren. De detailhandel zal dit jaar in december 800 miljoen euro ex tra omzet draaien, zo verwacht Kok. In de week voor sinter klaas verkopen winkeliers 350 miljoen euro (25 procent extra) meer, met kerst is dat 450 mil joen euro (30 procent). Nor maal zetten de gezamenlijke Nederlandse winkeliers 1,4 mil jard euro per week om. Volgens de grote winkelketens zijn familiespellen in trek en zijn de boeken van Harry Potter en Hanneke Groenteman grote trekkers. Verder zijn bij kinde ren Lego en Barbie favoriet. Met kerst wordt de kleding wat informeler, verwacht Kok. Nu het economisch slechter gaat.-, kopin mensen kleren die zij va- ker dan die ene speciale keer kunnen dragen. Eerder op de dag maakte het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) bekend dK de detail handel alleen al in augustus ruim 7 procent minder ver kocht dan een jaar eerder. Het was de zesde maand achtereen dat de omzet lager uitviel. Bij woninginrichtingszaken zakte de omzet zelfs met bijna 15 procent. „Ik denk niet dat klanten in de laatste maand op eens meer koelkasten en meu belen kopen." Wel kochten klanten in augustus meer voe ding en doe-het-zelfartikelen. De consumenten blijven in het huidige slechte economische klimaat ook de rest van het jaar terughoudend, verwacht Kok. „Iedereen wacht af wat volgend jaar brengt. Denk aan de stij gende ziektekostenpremies." Om meer klanten te trekken be steden ondernemers meer aan dacht aan promotie en uitstra ling van de winkels. „De zwak kere spelers krijgen het *noei- lijk", voorspelt Kok.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9