Zorg coalitiepartijen om hoger ziektegeld BINNENLAND 2 Onderwijsinspectie onderzoekt discriminatie Haagse scholen Verloskundigen zoeken steun bij Maxima Treiterlijnen belovei minister beterschap Motorrijders voelen zich in steek gelaten door gemeentel Aangifte via internet in 2004 Rijswijk - De Nederlandse poli tie stelt burgers binnenkort in staat om overal in het land via internet aangifte te doen. In de loop van 2004 moeten mensen overal digitaal een strafbaar feit aan de politie kunnen melden. Burgers en organisaties kunnen hun aangifte gaan doen via wvv- w.politie.nl. Men kan daar te recht voor het melden van fiet sendiefstal of vernieling van fietsen, diefstal uit of vernieling van auto's en vernielingen in het openbaar vervoer of in openbare gebouwen. Vergoeding van robotarm geëist baarn - De Vereniging Spier ziekten Nederland (VSN) stapt naar de rechter om de robot arm voor particulier verzeker den vergoed te krijgen. Het kort geding tegen het ministerie van volksgezondheid en het College voor Zorgverzekeringen (CVZ) dient vrijdag. De robotarm is een soepel bewegende grijparm gemonteerd op een rolstoel. Met een vingerbeweging maakt de arm het mogelijk om een glas water, een boek of bril te pakken. Vrouw bevrijd na ontvoering Tilburg - Een telefoontje van een ontvoerde vrouw uit Til burg (22) aan een geestelijke heeft zondagavond geleid tot haar bevrijding door de politie. De vrouw is drie dagen vastge houden en mishandeld. De po litie heeft twee broers uit Til burg, 25 en 30 jaar oud, als ver dachten aangehouden. De poli tie is nog op zoek naar de be woner van de woning waar de vrouw dagenlang is vastgehou den. Acht en driejaar voor doden peuter haarlem - De rechtbank in Haarlem heeft een 24-jarige man en zijn 20-jarige vriendin veroordeeld tot respectievelijk acht en drie jaar cel gevange nisstraf. Volgens de rechtbank heeft de man vorig jaar novem ber in hun woning in Zaandam de fatale schoppen gegeven waaraan het achttien maanden oude zoontje van de vrouw overleed. Het kind werd in de maanden voor zijn dood stel selmatig mishandeld door de man. Treinschutters aangehouden schagen - De politie heeft twee T7-jarige jongens opgepakt die worden verdacht van het be schieten van treinen. Bij huis zoekingen trof zij twee wapens en patronen aan. De jongens, een uit Schagen en een uit Den Helder, namen 4 en 5 novem ber 's avonds in totaal vijf voor bij rijdende treinen onder vuur. Daarbij sneuvelden minstens negen ramen. Het tweetal werd volgens de politie aangehouden dankzij een grootscheeps buurtonderzoek en verklarin gen van getuigen. Eindhoven: Af van extreemrechts eindhoven - Burgemeester Sak kers van Eindhoven wil af van een groep extreemrechtse kra kers in de Constant Rebecque- kazerne in zijn gemeente. Daar voor heeft hij de hulp nodig van politiek Den Haag. Dat bleek gisteren tijdens een vergadering van een gemeenteraadscom missie over het omstreden ex treemrechtse concert in de ge kraakte kazerne op 8 november. Sakkers wilde het concert in eerste instantie verbieden, maar dat bleek juridisch niet mogelijk. 'Spoeddebat over werving Irakezen' den hjlag - Groenlinks en D66 willen een spoeddebat met mi nister De Hoop Scheffer van buitenlandse zaken over de Ne derlandse betrokkenheid bij werving door de VS van in Ne derland verblijvende Irakezen. Volgens D66 heeft De Hoop Scheffer de Tweede Kamer on volledig ingelicht. GroenLinks stelt dat Nederland toch actieve steun heeft verleend aan de oorlog in Irak. De Hoop Schef fer ontkent dat. Slechte veiligheid bij rolstoelvervoer den hjlag - Door slecht gebruik van gordels en vergrendeling vinden onnodig ongevallen plaats bij het vervoer van rol stoelers. Dat blijkt uit een in ventarisatie van (bijna) onge lukken die het ministerie van verkeer gisteren heeft gepubli ceerd. Minister Peijs heeft naar aanleiding van de resultaten overleg met de brancheorgani satie van taxivervoerders aan gekondigd. Tussen december 2001 en mei 2003 zijn via een speciaal meldpunt 83 (bijna) ongevaJ'en geregistreerd. dinsdag 18 NOVEMBER 2OO3 den hjlag/anp - CDA, WD en D66 betreuren het dat minister De Geus van sociale zaken de nieuwe regels voor het ziekte- geld heeft versoepeld. Met ingang van 1 januari 2004 moeten werkgevers volgens het wetsvoorstel zieke werknemers twee jaar lang 70 procent van het laatst verdiende loon door betalen. Dat is nu een jaar. Na die twee jaar wacht de WAO. De Geus wil met de verandering bereiken dat werkgever en werknemer alles uit de kast ha len om instroom in de WAO te voorkomen. Aanvankelijk was de bewinds man van plan instroom van een werknemer in de WAO te ver bieden als in de CAO afspraken zouden zijn gemaakt over aan vulling van het loon in het tweede ziektejaar tot 100 pro cent. Tijdens het najaarsoverleg met vakcentrales en werkge versorganisaties in oktober zag hij daar van af, omdat die zich bereid toonden schriftelijk vast te leggen dat het loon in het tweede ziektejaar niet boven de 70 procent zal uitkomen. De Geus gaat er vanuit dat de sociale partners dat onderling vastleggen in het akkoord over bevriezing van de lonen in 2004 en 2005. Als ze dat met voeten treden zal de minister alsnog ingrijpen, kondigde hij gisteren in een debat aan. Als in CAO's toch wordt afgesproken dat werknemers in hun tweede ziektejaar hun volledige loon behouden zal De Geus de toe gang voor die mensen tot de WAO dwarsbomen. Hij gaat er vanuit dat bestaande CAO's waarin de aanvulling tot 100 procent is geregeld worden her zien. De Geus benadrukte dat werk gevers en werknemers er beide belang bij hebben. Werkgevers zijn minder geld kwijt omdat ze maar 70 procent van het loon hoeven te betalen en werkne mers houden uitzicht op een hogere WAO-uitkering als ze ar beidsongeschikt worden ver klaard. CDA, WD en D66 riepen de minister op een uitzondering te maken voor mensen van wie door de ernst van hun ziekte al veel eerder vaststaat dat ze vol ledig arbeidsongeschikt zullen worden verklaard. Die groep moet niet pas na twee jaar wor den gekeurd, maar veel eerder, zodat ze in het tweede ziekte jaar niet meer worden lastigge vallen met allerlei procedures om herintreding te stimuleren. Ze zouden direct in de WAO moeten belanden. De Geus staat daar positief tegenover, maar wil de knoop pas volgend jaar doorhakken als het criteri um voor toegang tot de WAO bekend is. den hjlag/anp - De onderwijs inspectie onderzoekt of scholen voor voortgezet onderwijs in Den Haag allochtonen weren. Dat heeft onderwijsminister Van der Hoeven gisteravond geantwoord op vragen van Tweede-Kamerleden. De scho len zouden het aantal gekleurde leerlingen laag willen houden omdat ze bang zijn dat ouders van blanke leerlingen hun kin deren niet naar een te zwarte school willen sturen. De Inspectie van het Onderwijs bevestigde begin oktober dat inspecteur Storimans dit zei op een bijeenkomst van directeu ren van basisscholen. Minister Van der Hoeven ontkent nu dat de inspecteur heeft beweerd dat scholen discrimeren. Hij zou alleen maar hebben gecon stateerd dat scholen talentvolle kinderen die het Nederlands onvoldoende beheersen, kun nen benadelen door te veel naar de score van een Cito- toets te kijken. Daardoor zou den deze leerlingen niet ge schikt zijn voor havo en vwo. De minister wil nu dat de in spectie bekijkt hoe scholen om gaan met de scores van de Cito- toets en het advies van basis scholen welk voorgezet onder wijs een leerling het best kan volgen. Basisscholen hadden geklaagd dat havo's en vwo's hun advies voor deze school soorten in de wind sloegen met verwijzing naar een slechte sco re op de Cito-toets. De minister wijst erop dat volgens de wet hogere schooltypes in het voortgezet onderwijs de toela ting van een leerlingen moeten baseren op het advies van de basisschool en een objectieve toets. wassenjlar/gpd - Vier vroed vrouwen en vijf hoogzwangere- allochtone vrouwen hebben gisteren aangebeld bij landgoed De Horsten in Wassenaar om prinses Maxima steun te vragen voor hun actie tegen bezuini gingen. De verloskundigen willen de handtekening van Maxima ge bruiken op een petitie die zij vandaag aanbieden aan de Ka mercommissie volksgezond heid, welzijn en sport. De vroedvrouwen maken zich zor gen over de voorgenomen be zuinigingen, terwijl het vroed- (advertentie) vrouwenwerk er toch al niet ge makkelijker op wordt. Ze plei ten voor behoud van hun acht regionale ondersteuningscen tra. Aanbellen bij prinses Maxima is een 'ludieke actie'. De prinses is zwanger, ze is allochtoon en ze is voorzitter van de commissie die zich bezighoudt met inte gratie van allochtone vrouwen. Om die reden is haar handteke ning onder een petitie goud waard. De verloskundigen zijn boos. „Verloskundigen zijn typisch eerstelijns werkers. Als je daar bezuinigt, zie je later de gevol gen terug, met vaak hogere kos ten", aldus verloskundige Bea trijs Smulders. Van de tweehonderdduizend vrouwen die jaarlijks in Neder land baren, bevalt 35 procent thuis. Werk voor zeventienhon derd verloskundigen. Volgens Smulders wordt het werk in de grote steden echter steeds tijd rovender. Daar is het klanten- Eis twee jaar celstraf tegen Anthony Godett willemstad/anp) - Tegen de Antilliaanse politicus Anthony Godett, leider van de regerings partij FOL, heeft de officier van justitie gisteren twee jaar on voorwaardelijke gevangenis straf geëist. Volgens het Open baar Ministerie (OM) is bewe zen dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan oplichting, vals heid in geschrifte en het aanne men van smeergeld. Tegen Nelson Monte, de grote man achter de FOL, eiste het OM zes jaar cel onvoorwaarde lijk. Monte was volgens justitie de spil in de omvangrijke frau dezaak. Het OM noemde het schokkend hoe Monte zijn macht heeft misbruikt en en hoe hij uit was op financieel ge win. De betrokkenheid van Godett is volgens het OM de rode draad in de fraudezaak. Zijn handelin gen hebben de integriteit van het openbaar bestuur aange tast, aldus justitie. Voor Godett sprak dat hij het verduisterde geld niet voor eigen gewin, maar voor zijn partij heeft ge bruikt. Het OM heeft twee jaar onderzoek gedaan naar fraude en corruptie. Monte was niet in de recht bank. Die verblijft voor een hartoperatie in de Verenigde Staten. bestand voor 55 procent alloch toon en het begeleiden van al lochtone vrouwen kost gemid deld twee keer zo veel tijd. Dit komt doordat allochtone vrou wen zich vaak pas laat aanmel den en niet goed geïnformeerd zijn. Smulders: „Dat leidt ertoe dat meer baby's in een slechte re conditie worden geboren, dat ze vaker ziek zijn en vaker in het ziekenhuis terechtko men. We zien bijvoorbeeld vrouwen met bloedingen die wachten totdat hun man thuis is voordat hulp wordt ingeroe pen. Dat heeft soms levensbe dreigende gevolgen. Met goede voorlichting is veel van die na righeid te voorkomen." Hét probleem bij voorlichting is de taal. Bij veel gesprekken moet worden getolkt; dus die gesprekken vlotten niet echt. Smulders: „Er zijn zo veel jonge bruiden die hier naar toe zijn gehaald en die zwanger worden voordat ze de taal spreken, dat communicatie moeilijk is. Dat vergt twee tot drie keer zo tijd." Daardoor lopen de vroi vrouwen inkomsten mis. Ne als huisartsen moeten ze da voor compensatie krijgen, zi Smulders. „Dat is ons door Borst indertijd al toegezegd, maar dat gaat nu ineens niet door. En weet je wat het erge Het is zo'n willekeur. En het kortzichtig. Want wat in de stelijnszorg blijft liggen, kom later tegen in het ziekenhuis Het belang van goede verlos kundige hulp aan juist die al lochtone vrouwen blijkt uiti cijfers. De sterfte onder zuig lingen en kraamvrouwen iiii allochtone groepen hoger is dan die onder autochtonen, zuigelingensterfte in Nederli is weliswaar gezakt van negt tot acht per duizend kinden Maar internationaal gezien i Nederland van de vijfde naa achtste plaats gezakt. „Dus moet je op deze zorg niet ko ten; je zou die juist moeten sterken." den hjlag/anp - Minister Brink horst van economische zaken heeft er vertrouwen in dat trei terlijnen zichzelf beperkingen opleggen, zodat 'geen geestelij ke schade wordt aangericht'. Hij zei dit gisteravond, nadat hij op zijn ministerie had gespro ken met drie exploitanten. Ze waren het er snel over eens, dat treitertelefoontjes in de trant van 'je moeder is ernstig ziek' of 'je man gaat naar de hoeren' niet kunnen. Maar een geintje als dat van de pizzakoe rier die aankondigt dat hij twin tig dozen komt brengen, kan nog wel door de beugel. De minister had de Tweede Ka mer beloofd met de branche in gesprek te gaan. In ons land is een tiental exploitanten actief. De meesten kwamen dus niet opdagen, maar de minister heeft toch vertrouwen in een goede afloop. A. de Lange, commercieel directeur van Te- lefuture, zegde hem toe met zijn 'conculega's' (concurreren de collega's) hierover in ge sprek te gaan. Hij treft hen sowieso regelma tig, omdat de kleine bedrijfstak gemeenschappelijke belangen doorgaans samen bespreekt. Het gaat daarbij onder meer over de onderhandelingen over de auteursrechten op nes, die ze naast treiter foontjes via internet aanbie De websites werken alia op dezelfde manier. Ma kunnen een telefoonnun van een slachtoffer opge dat dan gebeld wordt, tachtig eurocent per mil wordt dan een onaangen boodschap overgebracht, wijl de treiteraar kan meelt ren. Daarbij worden altijd geh bandjes gebruikt, want live sprekken zijn veel te duur dus De Lange. Volgens he het verschijnsel al lang ovei hoogtepunt heen, sinds de terlijnen drie jaar geleden erg populair waren. D66-minister Brinkhorst 1 dat de overheid zich niet al denmeester dient op te sti maar wil wel de uitwassec gengaan bij de treiterlijnen heeft niet gedreigd met ji sche stappen. „Je vangt 1 vliegen met stroop dan azijn", zei hij erover. „En straks twee exploitanten zouden blijven, die toch gaan met kwalijke prakti kan alle aandacht daarop concentreerd worden. Dan ze dus beter aan te pakken' dus Brinkhorst. jlmsterdjlm/anp - De MotOmj- ders Actie Groep (MAG) voelt zich in de kou gezet door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). De vereni ging heeft het verzoek om ge meenten te informeren over de klachten rondom de beweegba re verkeersdrempels naast zich neer gelegd, liet de belangen vereniging voor motorrijders gisteravond weten. De MAG trok in mei van dit jaar aan de bel bij de toenmalige minister De Boer van verkeer en waterstaat omdat de zogehe ten dynamische drempel ge vaar oplevert voor motorrijders. Wanneer de drempel door sen soren in het wegdek wordt ge activeerd, schieten er twee sta len balken omhoog. Daardoor kunnen motorrijders lichame lijk letsel oplopen of hun voer tuig beschadigd worden, meent de actiegroep. Een verbod op de drempels, dat de motorrijders wilden, kwam er niet. De VNG kreeg wel de opbracht van De Boer om ge meenten te informeren over deze problematiek en te kijken naar een oplossing. De MAG pikt het niet dat de vereniging dat verzoek naast zich heeft neergelegd en heeft de huidige minister van verkeer en water staat, Peijs, om opheldering ge vraagd. De drempels komen te voor schijn als automobilisten of motorrijders te hard rijden. De beweegbare verkeersdrempels zijn momenteel alleen te vin den in de gemeenten E mond en Terschelling. Zij I in mei weten dat ze de d pels niet verwijderen, omd ervaringen tot nu toe po zijn. De MAG stuurde onl een brief naar de VNG mi vraag wat zij tot nu toe had daan met het verzoek val - minister. Volgens de actieg antwoordde de vereniging ze geen rol voor zich zag gelegd om alle gemeentel de hoogte te stellen van de blematiek, omdat het slechts twee gemeenten Bovendien meent de VNG gemeenten hun eigen vei woordelijkheid hebben vo< producten die zij aanscb en de eventuele schade I daaruit voortkomt. Enkele zwangere vrouwen en verloskundigen bezochten gisteren landgoed De Horsten om steun van prinses Maxima te vragen in hun stri tegen de dreigende bezuinigingen. Foto: ANP/Robin Utrecht

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6