Aanpak van racisme op werk faalt Advocaat snijdt drastisch in Oranje George Bush treft vijandig Londen verkopen?! Boeren machteloos bij dalende melkprijs Leidsch Dagblad HMENTAAR Bedrijven laks met klachten Hoe ziet uw opstelling eruit? Oplossing ligt bij consument Beste cellist ter wereld prijst akoestiek Stadsgehoorzaal Britse hoofdstad voor bezoek omgebouwd tot vesting Nieuw mobieltje niet af te luisteren Radardetector straks verboden Man met mes zocht huis van Balkenende Vanavond business preview nieuwe Golf V Leidsch Dagblad Man slaat eigen auto total loss titie eist doodstraf gr sluipschutter rei Ali roept nieuw toorn n- mer over zich nt en kerst aken jaar ■tgoed fit optimisme er plannen T ekvaartplein oomkantoor Hazerswoudse Itertoren ancois Regnard Ie liefde wil spreken, b het verstand zwijgen tv Bewolkt en LD zacht MEEROKEN Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: WWW.LEIDSCHDACBLAD.NL Dagblad nr. 43390 los dinsdag l8 november 2003 072-5196868 nr. 43390 losse nummers 1,15 zaterdag 1,60 den haag/gpd - Bedrijven pak ken discriminatie op de werk vloer nauwelijks aan. Zelden ne men ze maatregelen om racis tisch gedrag van werknemers te voorkomen. Als er daadwerkelijk klachten zijn van werknemers controleert ook helemaal nie mand of ze serieus worden ge nomen. Dat blijkt uit onderzoek dat de vakcentrale FNV vanmiddag bekend maakte. De FNV vindt de passieve houding van werk gevers opvallend omdat bedrij ven wel zeggen dat ze het be langrijk vinden dat hun organi satie racisme-vrij is, maar daar in de bedrijfsvoering geen prio riteit aan geven", aldus Kitty Roozemond, vice-voorzitter van de FNV. Directies delegeren aanpak van racisme volgens haar meestal naar lagere ni veaus en bemoeien zich er ver der niet meer mee. Voor het uitgebreide onderzoek is bij 2300 bedrijven bekeken hoe ze met discriminatie omgaan. De FNV pleit ervoor dat bedrij ven discriminatie voorkomen door leidinggevenden, perso- neelsvertegenwoordigers, leden van de ondernemingsraad en sociale partners bij het beleid te betrekken. De wet geeft OR-le- den bijvoorbeeld het recht zich actief met bestrijding van racis me bezig te houden. Ook de houding van leidinggevenden is volgens de FNV belangrijk. Als zij laten blijken dat ze discrimi natie ontoelaatbaar vinden, wordt er minder gediscrimi neerd. „Ze moeten hun voor beeldfunctie dus niet onder schatten", aldus Roozemond. De FNV raadt bedrijven sterk aan om bij het aannemen van personeel ervoor te zorgen dat een 'gezonde' mix ontstaat van werknemers uit verschillende culturen. „Het onderzoek toont aan dat collega's uit een etni sche minderheid bij dit soort bedrijven beter wordt geaccep teerd." Amsterdam/anp - Twee dagen voor de cruciale wedstrijd tegen Schotland in de EK-kwalificatie wilde Dick Advocaat gisteren niet praten over de invulling van rijn basisformatie. Maar het heeft er veel van weg dat de bondscoach de basisploeg van afgelopen zaterdag op mogelijk vier plaatsen wijzigt. Tijdens de persconferentie gis teren in hotel Huis ter Duin in Noordwijk verklapte Advocaat dat hij al een nieuwe formatie in rijn hoofd had. Op basis van de trainingspartijtjes gisteren in de Amsterdam ArenA lijktde kans groot dat de zondagavond aan de selectie toegevoegde Bouma morgen mag beginnen. Alles wijst er verder op dat de bondscoach het aanvalsduo Van Nistelrooij/Kluivert mor genavond geen nieuwe kans gunt. De combinatie Van der Vaart/Van Nistelrooij heeft waarschijnlijk rijn voorkeur. Centraal op het middenveld moet hij kiezen tussen Davids- /Seedorf of Cocu/Sneijder. Het heeft er veel van weg dat de laatste combinatie Advocaat het meest kan bekoren. Bij afwezigheid van Van der Meyde, die gisteren onwel werd maar morgen wel zou kunnen spelen, oefende Advocaat met twee partijtjes van tien tegen tien. Het eerste partijtje speel den Van der Vaart en Van Ni stelrooij samen bij de ploeg met de groene hesjes. Het duo kreeg hulp van de buitenspelers Makaay en O vermars. Sneijder en Cocu waren de centrale middenvelders. Pagina Gesprek van de Dag: Zielknijper geeft Oranje op Pagina Sport: Oranje moet met gif gaan spelen Zestien miljoen bondscoaches weten het altijd beter dan Dick Advocaat en Willem van Hanegem. Aan u daarom de taak om de ideale opstelling neer te zetten voor de aQesbeslissende wedstrijd van morgenavond te gen Schotland. Omdat er gewonnen moet worden gaan wij uit van een 3-4-3-formatie met dus een doelman, drie verdedigers, vier middenvel ders en drie aanvallers. Op de website van de krant kunt u doorklikken naar een formulier, dat u dan per mail aan ons toestuurt Dat kan tot morgenochtend acht uur. De ideale opstelling van de lezers staat dan morgenmiddag in deze krant en op de internetsites. www.leidschdagblad.nl moet mogen! Samen ko- e er wel uit! Roken is do- Roken veroorzaakt long- 01 r. Een greep uit de slogans kers en antirokers. De fa- antirooklobby CAN Air Now) heeft nu aan de ond van het Kamerdebat en versoepeling van het rbod in kroegen, restau- en sportkantines een flin- stekeri gekregen. De Ge- eidsraad stelt dat meero- irlijks duizenden mensen en kost taat geen enkele twijfel ten ongezond is. Zeer on- zelfs. Feit is dat een ro- ote kans loopt aan zijn ring dood te gaan. Met ge- lin een medische encyclo- worden gevuld met de die een mens van het ro- *n oplopen. Over de gevol- ii het meeroken zijn de H |che deskundigen wat min- nsgezind. De uitkomsten derzoeken spreken elkaar ling van de Gezondheids- niet op nieuw onderzoek erd, maar op bestaande op basis van onder- levens uit de VS. Deson- rijn de conclusies van de Isheidsraad ronduit end te noemen. Temeer gerefereerd wordt aan de nduizenden kinderen die rolg van het roken van uit uders met luchtwegaan- gen te kampen zouden L Artsen die dagelijks met olgen van (mee) roken te I krijgen, bevestigen de Ibeidsrisico's in meer of re mate. schade van het meero- enwoordig voornamelijk rivé-sfeer wordt opgelo st plek waar de overheid geen greep op heeft, Jet de antirooklobby nu oral om bescherming van oiemers in het laatste ro- *erk, de horeca. En hoe mtirooklobby uit een stel de drammers bestaat, zelfs rokers hen gelijk hoe moeilijk ze dat ook oken is niet gezond en «n evenmin. Bovendien '3' Inden niet-rokers dom- ■^Tnder van rokers. Daarom o Kamer zo snel mogelijk kverbod tot de horeca uit - Wen. Het is helaas niet an door Marieke de Kok rupwetering - De consumen- ten moeten niet alleen rekening houden met hun portemonnee, maar ook met de positie van de melkveehouders. Bij het stun ten met de prijs van melk - zo als Albert Heijn nu doet - moet uiteindelijk ook de boer het ontgelden, vreest raadslid en melkveehouder Jan Uit den Boogaard uit Rijpwetering. De boeren rijn bang. „Nu krij gen we nog een redelijke prijs voor onze melk, maar dat kan morgen over rijn", zegt Uit den Boogaard. „De supermarkten spelen over onze rug mooi weer." De melkprijzen staan al jaren onder druk, maar nu in de su permarktoorlog de prijzen van melk nog verder dalen, vrezen de melkveehouders het ergste. Als Albert Heijn het voortouw neemt met een nieuwe, zeer goedkope zuivellijn 'De Zaanse Hoeve', duurt het niet lang eer de anderen volgen. Dat heeft de prijzenslag in de supermarkten, die de vijfde week is ingegaan, wel geleerd. Uit den Boogaard: „Ik produ ceer met mijn zeventig koeien 1300 liter melk per dag. Als de melkprijs met één eurocent daalt, verlies ik dus dertien euro per dag. Dat is bijna honderd euro per week." Met de stijgen de kosten voor diervoeder rit ten de boeren klem. Sommigen verkopen hun melk onder de kostprijs. Uit den Boogaard, die tevens fractievoorzitter van CDA Al kemade is, riet de toekomst somber in. „Ik maak me bui tengewoon veel zorgen. Maar we kunnen er weinig aan doen. We zouden supermarkten kun nen blokkeren, maar dat ligt niet in onze aard." Desondanks oppert Uit den Boogaard wel enkele oplossin gen. „Het zou verboden moe ten worden dat melk onder de kostprijs wordt verkocht. Des kundigen zien dit ook als moge lijkheid." Een andere oplossing ligt niet in Den Haag, maar bij de consument zelf. „De men sen zouden merkproducten moeten kopen, zoals Coberco of Campina. Die zuivelmaat- schappijen stunten niet, dus krijgt ook de boer een goede prijs. Ik let er zelf ook op." door Ad van Kaam leiden - Het contrast kan haast niet groter rijn. Komende zater dag snerpen en scheuren de gi taren van René and the Alliga tors door de tent, belegen rockers uit Den Haag die het vuurtje tijdens Propop onge twijfeld hoog zullen opstoken. Maar vandaag heerst in de Stadsgehoorzaal een welhaast serene stilte. Dan heft Yo-Yo Ma rijn strijkstok en klateren de klanken van Vivaldi uit rijn Stradivarius over de lege stoe len. Als een kabbelende, klare beek die traag meandert door het bos. Ton Koopman knikt hem goedkeurend toe. Dit is het geluid waarnaar hij op zoek is. Daarvoor is hij naar Leiden gekomen. Terug in Leiden is beter. Want vijfjaar na de Bach-sessies heb ben de leider van het Amster dam Baroque Orchestra en de beste cellist ter wereld elkaar opnieuw gevonden. Deze keer om in een week tijd Vivaldi op cd vast te leggen. „En dit", wijst Koopman met een weids ge baar om zich heen, „is the place to be." De Stadsgehoorzaal dus. Yo-Yo Ma sluit zich zonder om wegen bij die constatering aan. Niet „cm beleefd te rijn, maar omdat hij niet kan ophouden de akoestiek en de ambiance van de gehoorzaal te prijzen. Tussen twee repetities door is de in Parijs geboren Ameri kaans staatsburger van Chinese afkomst bereid een toelichting te geven. Als hij praat glinsteren rijn ogen achter het stalen bril letje. En steeds is daar weer die brede glimlach, die hij ook ten toonspreidt als Vivaldi klinkt zoals hij of Koopman vindt dat hij moet klinken. Gekleed in stemmig zwart benadrukt Yo- Yo Ma dat sfeer en aankleding de hoogste prioriteit hebben als het gaat om het bereiken van het optimale effect. „Voel je je op je gemak, voel je je lekker, dan functioneert de mens op rijn best." Dat is wat hem zo aanspreekt in de Stadsgehoorzaal, zegt de man die alle grote concertpodia van de wereld heeft beproefd en bespeeld. „Na de renovatie is dit een waar juweeltje gewor den. De kleuren, de stoelen, het licht, de sterrenhemel, alles is even mooi op elkaar afgestemd. Vriendelijk voor het publiek en voor de musici. In zo'n ambi ance is het heerlijk om te wer ken." Pagina R5: Akoestiek Stadsgehoorzaal 'exquisiet' Overal in Londen is de bewaking verscherpt, dus ook bij Buckingham Palace waar de Amerikaanse president Bush tijdens zijn bezoek aan de Britse hoofdstad verblijft. Foto: AP door onze correspondent Esther Gotink londen - Voorzichtig schuift de hoogwerker van vlaggenmast naar vlaggenmast. Slechts drie uren blijken nodig om de vijftig Amerikaanse en Britse vaandels aan hun goudkleurige koorden te rijgen. Op een trailer liggen rode lopers klaar om te worden uitgerold. The Mali, hoofdstraat naar de koninklijke residentie Buckingham Palace, wordt op gemaakt voor het ontvangst van president George Bush. Achter deze fagade wordt echter ge werkt aan de grootste veilig heidsoperatie in Londen ooit De parlementsgebouwen zijn afgezet met grote betonnen barrières om autobommen en zelfmoordaanvallen te verhin deren. Agenten, normaliter on gewapend, paraderen door Whitehall en Downing Street met MP5 karabijnen. Auto's worden willekeurig gestopt en doorzocht. Op balkons van de imposante Victoriaanse gebou wen oefenen scherpschutters de posities die ze morgen en donderdag moeten innemen. De toegang naar premier Tony Blairs woning is hermetisch af gesloten. Bush zal van vanavond tot en met donderdag te gast rijn bij koningin Elizabeth. Hij is de eerste president van de Ver enigde Staten die is uitgenodigd voor een staatsbezoek in Buckingham Palace sinds Woodrow Wilson in 1918. Het is zelfs Ronald Reagan nog nooit gelukt om via rijn bond genote Margaret Thatcher toe stemming te krijgen een nacht je in het Britse koningshuis te logeren. Maar Bush blijkt allerminst welkom; ruim zestig procent van de Britten vindt rijn bezoek ongepast en zo'n 200.000 de monstranten zullen deze week te straten van Londen op gaan om te protesteren tegen de oor log in Irak. Ken Livingstone, de burgemeester van Londen, noemt Bush in een interview met The Ecologist Magazine 'waarschijnlijk het grootste ge vaar voor het leven op deze pla neet dat we ooit hebben ge zien'. „Het beleid van Bush zal ons recht naar de volledige ver nietiging leiden", waarschuwt Livingstone. Hij gaat een alter natieve receptie organiseren 'voor iedereen die niet George Bush is'. Hoe dan ook, de tocht zal ein digen op Travalgar Square, dat Buckingham Palace en het poli tieke hart met elkaar verbindt. Ter afsluiting van de demon stratie zal hier een gigantisch borstbeeld van papier-maché van de 43ste president worden neergehaald. Op dit moment is al een handjevol betogers te zien, die een spandoek draagt waarop het publiek wordt op geroepen massaal gehoor te ge ven aan de demonstratie van donderdag. Amsterdam - Sinds vandaag kan iedereen via internet een mobieltje aanschaffen dat niet valt af te luisteren. De uitvinder van de Cryptophone, de Neder landse mede-oprichter van Xs4all R. Gonggrijp, verwacht evenwel niet dat criminelen tot rijn belangrijkste afnemers gaan behoren. De klanten waarop de uitvinder mikt rijn volgens hem zakenlieden, grote bedrijven en organisaties als Amnesty, Greenpeace en Artsen Zonder grenzen. „Die willen veilig kunnen bellen, zonder af geluisterd te worden door con currenten of vijandige regimes. Gisteren presenteerde Gong grijp zijn veilige mobieltje in het tv-programma Netwerk. Be veiligingsdeskundigen sloegen meteen alarm. Zij vrezen dat criminelen vrij spel krijgen. den haag - De radardetector in de auto wordt per 1 januari ver boden. Radardetectoren ofte wel 'radarverklikkers' rijn appa raten die bestuurders van voer tuigen waarschuwen voor snel heidscontroles. Het gebruik van de verklikkers ondermijnt deze controles, stelt het ministerie van verkeer en waterstaat De aanwezigheid van een detector komt op 250 euro boete te staan. De verkoop van de de tectors is een economisch de lict den haag/gpd - Premier Bal kenende is mogelijk aan een aanslag op rijn leven ontko men. De politie heeft op 27 oktober in Capelle aan den IJssel dicht bij het huis van de premier een verwarde man met een mes van twin tig centimeter aangehouden. Justitie wil hangende het onderzoek geen mededelin gen doen op de vraag of er sprake was van een concrete dreiging. De man, volgens onbevestig de berichten een inwoner van Alphen aan de Rijn, ar riveerde in de straat per taxi. Aan een buurtbewoonster - toevallig een politieagente - vroeg hij naar het adres van de premier. Zij vertrouwde de zaak niet en sloeg alarm. Het openbaar ministerie in Rotterdam wil niet zeggen of bij een onderzoek in het huis van de man een pistool is aangetroffen, zoals RTL4 meldde. De verdachte, die nog geen verklaring heeft af gelegd, zal in elk geval nog enkele weken in voorarrest blijven. Premier Balkenende liet gisteravond via de Rijks voorlichtingsdienst weten geen commentaar op de ar restatie te geven 'omdat dat de z$ric niet dient'. (advertenties) Vanavond tussen 1930 en 22.00 uur is de nieuwe GoifV al te zien bij Kamsteeg Auto Plaza. Curie weg 5 in Alphen aan den Rijn. Met een aan trekkelijk aanbod voor zakelijke cliënten. Zie de advertentie verder op in deze krant Exclusief in Alphen aan den Rijn www.kamsteeg.nl Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMDV Straat Postcode Telefoon e\ gaan zoryiictg om mal persoonsgegevens In het ootaton van de taart toert u nadere rfatmaie aan. Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,70 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement ""5 Staatslot met automatische betaling 56,20 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro 56,70 Stuur deze bon in een envelop. V1 zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl Hilversum - In Hilversum was gistermorgen rond half elf een bizar tafereel te zien. Een ne gentienjarige Hilversummer maakte zich zó kwaad op rijn eigen auto, dat hij een hamer greep en de wagen - bouwjaar 1993 - nagenoeg total loss sloeg. De reden voor rijn boos heid was dat de auto het een voudigweg vertikte om te star ten. Yo-YfyMa (links) en Ton Koopman repetelpn op het podium van de Stadsgehoorzaal. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1