Strijd World Idol kerstavond op tv Rudolph van Life Cooking schrijft boek The Muppets herleven op Net 5= Verkeerde team wint Twee voor twaalf door 'foutje' Mediaprijs voor docu over campus Vught De laatste burgemeester van Swiebertje - hdc648 J8§& m| gf8888 mbfettfe. m jhl dinsdag l8 NOVEMBER 2OO3 Arrows krijgt FM-frequentie Hilversum - De resterende lan delijke radiofrequentie, die af gelopen juni bij de verdeling van de frequenties overbleef, gaat naar Arrows Classic Jazz. Dat hebben de verantwoordelij ke ministeries (OC en W en Economische Zaken) vandaag besloten. Arrows-directeur AdOssendrijver denkt per 1 de cember te gaan beginnen met de uitzendingen op de nieuwe golflengte. Themaweek bij Wereldomroep Hilversum - Radioluisteraars in New York maken deze week uitgebreid kennis met Neder land, waar de stad een histori sche band mee heeft. De the maweek Old Amsterdam, New Amsterdam is een initiatief van de Wereldomroep in samen werking met WNYC, het groot ste publieke radiostation in de Verenigde Staten. WNYC zendt Nederlandse muziek uit en dis cussies over Hollandse onder werpen, alsmede documentai res en programma's van de En gelse afdeling van de Wereld omroep (Radio Netherlands). Van Inkel toch niet naar rechter Hilversum - Dj Jeroen van Inkel stapt toch niet naar de rechter om zijn arbeidscontract met werkgever Radio 538 te ontbin den. Vandaag zou een kort ge ding dienen, maar de advocaat van Van Inkel, F. Grapperhaus, meldde gisteren dat het zoge noemde ontbindingsverzoek wordt ingetrokken. Radio 538 is verbaasd en weet nog niet wat er nu verder gaat gebeuren. Van Inkel wil graag bij concurrent Radio Veronica aan de slag. Ra dio 538 houdt hem echter aan zijn contract. Sinds de kwestie speelt zit Van Inkel al niet meer achter de microfoon. Grapper haus wil alleen kwijt dat het ontbindingsverzoek voorlopig is ingetrokken. „Verder hebben we afgesproken dat we er niets over zeggen." Columnist Metro gaat in beroep tilburg - Columnist Luuk Koel man begint een bodemproce dure of gaat in hoger beroep te gen de uitspraak van de rechter in Breda. De rechter bepaalde vrijdag dat Koelman zijn co lumn 'Menselijk schild in Ramallah' over Gretta Duisen- berg moet rectificeren en van zijn website moet halen. De co lumn verscheen op 16 oktober in Metro. Het kort geding was aangespannen door Gretta Dui senberg. Koelman beschrijft in de column hoe Duisenberg seks heeft met de Palestijnse leider Yasser Arafat. Duisenberg vond dit grievend en denigrerend en spande een procedure aan. De column is inmiddels van de in ternetsite verdwenen maar op tientallen weblogs zijn kopieën ervan geplaatst. Radio 192 werkt met Feyenoord Hilversum - Radio 192 en voet balclub Feyenoord zijn voor de loop van het huidige voetbal seizoen een samenwerkingsver band aangegaan. Dagelijks zal er op de gouwe ouwe zender om 16.30 uur Feyenoordnieuws te horen zijn. Daarnaast zijn tij dens de wedstrijden van Feyen oord westrijdflitsen te horen. „Radio is een snel medium", zegt Feyenoord-voorzitter Jorien van den Herik. „Ik ben blij dat onze supporters nu ook op deze manier de ontwikkelin gen binnen de club kunnen volgen." Amsterdam - De VPRO-docu- mentaire Welkom in Holland heeft de Zilveren Zebra gewon nen. De documentaire van re gisseur Sarah Vos, die in twee delen werd uitgezonden, gaat over het overheidsbeleid voor kansloze alleenstaande minder jarige asielzoekers (ama's). Het programma laat de gespannen situatie in campus Vught zien. Ama's komen in opstand tegen wat zij een inhumaan regime noemen. De documentaire werd unaniem tot winnaar ge kozen. Juryvoorzitter Aad van den Heuvel noemde Welkom in Holland „heftig, schokkend en onthullend". De documentaire bevat volgens hem confronte rende beelden over het strenge regime dat over de ama's wordt uitgeoefend. „Als toeschouwer kijk je met een machteloos ge voel toe." De Zilveren Zebra (ASN Mediaprijs) bekroont me- diaproducties die op een inven tieve en kritische wijze de sa menleving in Nederland belich ten. De prijs bestaat uit 9000 euro en een beeld, aldus orga nisator het Landelijk Bureau ter Bestrijding van Rassendiscrimi natie (LBR). Presentator Astrid Joosten zal voorafgaand aan de nieuwe Twee voor twaalf tekst en uitleg geven. Foto: Bob Bronshoff door Patrick van den Hurk Hilversum - De Rolls Royce on der de tv-quizzen wordt VARA'S Twee voor twaalf al jaren ge noemd. Maar zelfs een Rolls staat wel eens met pech aan de kant, en ook de makers van de prestigieuze kennismeting laten het wel eens afweten, al is het voor de eerste keer in zo'n drie decennia. Na de aflevering van vorige week werd team 2 na drie ronden zonder één cent naar huis gestuurd, omdat de eerste-rondespelers van team 1 met 615 euro 4 euro meer over hadden. De eindtune was nog niet weg gestorven, of de VARA-telefoon begon te rinkelen en de inbox stroomde vol e-mail. Of de re dactie niet had gemerkt dat team 1 in de boeken had geke ken ('Dét zoeken we op') zon der dat de klok liep. En als de klok loopt kost dat per twee se conden een euro. De makers keken zelf nog eens en consta teerden dat de bellers gelijk hadden. Er was twaalf secon den niet geteld, zodat team 2 nipt - met 2 euro verschil - maar wel degelijk had gewon nen, en recht had op liefst 10.536 euro. „Dit is echt de eerste keer in al die jaren geweest dat we zo'n stomme fout hebben gemaakt", zegt Twee voor twaalf-eindre dacteur Annejet Ritmeester. „Er zit een redactie, er is iemand die de klok en de telling in de gaten moet houden en ik ben er zelf ook nog bij. Team 1 zocht iets op dat ze al goed hadden, en ik vermoed dat het ons daar om is ontgaan. Het is overigens wel erg leuk dat er zo veel men sen hebben gereageerd. Je merkt dan dat we een héél aan dachtig publiek hebben." Volgens Ritmeester is de zaak naar tevredenheid van de spe lers opgelost. „Team 2 heeft het geld alsnog gekregen, en speelt deze week gewoon dol Ni We konden onze fout natuui niet op hun afschuiven.' De VARA maakte zaterdag de herhaling van 2voorl2 a] ti melding van het foutje, en p l S sentator Astrid Joosten zal d p derdag vóór de volgende afl 0 fa ring tekst en uitleg geven. RiN meester: „Het is alleen jammer dat te 7 N 2 zijn moment van eeuwige roem niet op de buis heeft g had." 1. Schotland-Nederland RTL 4 3.9 2. Kopspijkers VARA 3.0 3. Baantjer RTL 4 3.0 4. Studio Sport zo. 19 uur NOS 2.3 5. Terugkeek Koot en Bie VPRO 2.2 6. De Bauers RTL 4 2.2 7. Goede tijden slechte tijden RTL 4 2.2 8. Vermist TROS 1.9 9. Postcodeloterij 1 tegen 100 TROS 1.9 10. Journaal 20 uur do. NOS 1.9 Top 10 meest bekeken kinderprogramma 1. Intocht sinterklaas NPS 2. Sinterklaasj oumaal Z@ppelin 3. Sesamstraat NPS 4. Buurman en buurman VPRO 5. Blauw bloed VPRO 6. Jeugdjournaal NOS 7. Klokhuis NPS 8. Club van sinterklaas Fox Kids 9. Toen ik een kind was VPRO 10. White cowboy VPRO Marktaandelen in Nederland 1 11,3 (10,8) Nederland 2 14,9 (21,4) - Nederland 3 9,6 (7,3) RTL 4 18,8 (18,4) RTL 5 5,4 (4,0) Yorin 5,7 (5,7) SBS 6 11,0 (9,6) NET 5 5,5 (5,7) Veronica 4,2 (3,6) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Lu onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x M De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat u kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de fl st£ aandelen van vorige week. den bosch/mediaredactie - De wereldwijde strijd tussen de winnaars van de populaire tele visieshow Idols zal op kerst avond te zien zijn via RTL 4. De Nederlandse winnaar Jamai neemt het dan op tegen de tien winnaars uit andere landen waar de show te zien is geweest. De winnaar wordt uitgeroepen tot World Idol. Er is nog veel onduidelijk over de organisatie. De finale wordt ergens in december opgeno men in Engeland. De strijd wordt verdeeld over twee uit zendingen: op kerstavond is de finale te zien, 1 januari de uit slag. De tussenliggende tijd is nodig om kijkers wereldwijd hun stem uit te kunnen laten brengen op een kandidaat. Vanwege het tijdsverschil in bij voorbeeld Nederland en Ameri ka is het volgens woordvoerder Jaap Paulsen van de Holland Media Groep (die Idols in Ne derland maakte) niet mogelijk de finale overal tegelijk uit te zenden, ,,'s Morgens trek je geen kijkers." Het is volgens Paulsen nog niet duidelijk hoeveel nummers de Feiten over Idols Will Young won de eerste Engelse aflevering van Idols en had al enkele platina-pla- ten. Gareth Gates werd twee de, maar had wei een aantal grote hits. Kelly Clarkson won de eerste serie in Ameri ka. jamai moet het in World Idols opnemen tegen onder anderen Ruben Studdard, de laatste winnaar in Amerika. Andere deelnemers komen uit Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Zuid-Aftika, Po len, Duitsland, Noorwegen, Jordanië, Canada en de win naar uit Australië die morgen wordt gekozen. kandidaten tijdens de wereldfi nale gaan zingen. Na hun op treden worden ze beoordeeld door een jury met uit elk land een afgevaardigde. Namens Ne derland is dat Henkjan Smits, voorzitter van de Nederlandse Idols-jury. Ook is nog niet duidelijk hoe het stemmen in zijn werk gaat. „We weten nog niet of inwo ners van een land op hun kan didaat mogen stemmen", aldus Paulsen. „Dat zou niet eerlijk zijn, omdat grote landen dan meer kans hebben dan bijvoor beeld Nederland." De winnaar krijgt volgens Paulsen 'eeuwige roem'. „Ze hebben allemaal al een platencontract gewonnen in hun eigen land." Bij de deel nemende idolen is behalve de Nederlandse winnaar ook zijn Belgische collega van de partij, Peter Evrard. Met de uitzending van World Idols bindt RTL 4 op kerstavond de strijd om de kijkcijfers aan met SBS 6. Die zendt dan de populaire kersteditie van All you need is love uit. Daarin brengt Robert ten Brink ge scheiden koppels voor de kerst samen. Idols 2 In Nederland zijn de opnames voor Idols 2 inmiddels in volle gang. Van de 16.731 kandidaten die zich inschreven, waren er vorig weekeind nog 400 over. De uitzendingen van de Neder landse Idols beginnen 6 decem ber. IIM MEMORIAM De patisseriekant bracht kleur in het leven van Rudolph van Veen Foto: Ton Kastermans door Ellen Scholtens Hilversum - Bijna hadden de kij kers van Life Cooking zijn coupes moeten missen. Niet zijn ijscoupes, maar zijn wekelijks van kleur ver schietende haardos, want daar was tv-kok Rudolph van Veen aanvan kelijk het bekendst om. Met RTL 4 werd echter overeenstemming be reikt over een nieuw kookseizoen. Elke zondagmiddag is Van Veen te zien - met nieuwe gerechten. De kracht van Van Veen schuilt niet in zijn uiterlijk, want dat leidt maar af. De meeste indruk wekt de kok door zijn stressbestendigheid en de onverstoorbare manier waar op hij zijn recepten uitlegt. Hij laat zich door niets en niemand aflei den - en dat wil wat zeggen naast spraakwatervallen Irene Moors en Carlo Boszhard. Anders dan veel van zijn collega's is Van Veen erin geslaagd een breed publiek te bereiken. Zelfs mensen voor wie koken een noodzakelijk kwaad is, weet hij enthousiast te krijgen. Door nieuwe bereidings wijzen te bedenken voor klassieke gerechten of door ze te vereenvou digen, waarmee hij in de voetspo ren treedt van 's werelds bekendste tv-kok Jamie Oliver. Het is geen toeval dat de Engelse publiekslieveling voorkomt in het eerste kookboek van Rudolph van Veen. Net als Jamie houdt hij van 'Lekker snel', zoals hij zijn verza meling recepten heeft genoemd, variërend van de perfecte hambur ger tot groentecurry en van ruco- lastamppot tot haringsalade. Om eerlijke eenvoud draait het in 'Rudolphs eerste', niet om 'culinai re sciencefiction waarin je laat zien hoe goed je kan koken'. Want ko ken kan hij, de in 1967 in het Belgi sche Weelde geboren Van Veen die als puber twee dingen wilde: zijn haar blauw verven en kok worden. Het is hem gelukt beide idealen te verwezenlijken, na de koksschool in Breda te hebben doorlopen en gewerkt te hebben in de Zwitserse hotellerie en voor Cas Spijkers in De Swaen. De patisseriekant van het vak bracht kleur in zijn leven. Bij Huize van Wely werd Van Veen, sinds 1995 SVH Meesterkok, gegrepen door zoete bereidingen. Als fid van het Nederlands Patisserie Team won hij talloze internationale patis seriewedstrijden. De desserts in zijn eerste boek, zo als het toetje van gebakken spekjes, vallen om die reden een beetje te gen. Van Van Veen zou je meer ver wachten, al pleit het voor hem dat hij zich - ook nu - wegcijfert voor het goede doel: een boek maken voor mensen die geen keukenprin sen zijn, maar gewoon lekker snel willen koken. Al is het maar zoiets gewoons als een 'klassiek gevuld ei'. 'Lekker Snel', door Rudolph van Veen. Uitgeverij Kosmos-Z&K, Utrecht. Prijs: 19,99 euro. Bert Dijkstra 1920-2003 was', in tegenstelling tot bij mo dernere series. Zo werd in de keuken van Saartje echte koffie gedronken, daar stonden de hoofdrolspelers op. Van de hoofdrolspelers uit de laatste aflevering zijn Joop Do- derer, Piet Ekel (Malle Pietje) en Riek Schagen (Saartje) nog in leven. Wat Ekel betreft was Dijkstra de beste burgemeester van de zeven die in Swiebertje hun opwachting maakten. „Hij straalde autoriteit uit. Daar hoefde hij niets voor te doen. De andere burgemeesters had den dat niet. Swiebertje speelde Hilversum - Van Kooten en De Bie hadden zondag hun uitge breide 'Terugkeek', vanavond zijn The Muppets aan de beurt in I love The Muppets op Net 5. In de Muppets-special wordt uitgebreid teruggeblikt op de legendarische tv-poppenkast voor volwassenen. Kermit, Miss Piggy, Gonzo, Foz- zie Bear, Animal, Rowlf, de knorrige oudjes Waldorf Stat- ler, de Zweedse Chef; sinds 1975 hielden de creaties van Jim Henson, tevens de geeste lijk vader van Sesamstraat, in meer dan 120 afleveringen we reldwijd miljoenen fans aan de buis gekluisterd. In elke Muppets' Show mocht de driftige showhost Kermit een wereldberoemde gast op het podium verwelkomen. Elton John, Roger Moore, Blondie, Alice Cooper, Julie Andrews, Leo Sayer; ze trokken allemaal graag een week uit voor de re petities en opnames die een optreden met de populaire poppen vergden. In de Net 5-special, die al eer der te zien was op de BBC, kij ken de beroemdheden terug op hun gastoptredens. Brian Hen son, de zoon van Jim, en de poppenspelers Frank Oz (Miss Piggy, Fozzie, Animal) en Dave Goelz (Gonzo, Waldorf Stat- ler) komen eveneens aan het woord. Voor de Muppets-special op Net 5 is de Britse versie aange vuld met Nederlandse Muppet- kenners. Zo viel Hans van Willi- genburg ooit de eer te beurt Miss Piggy te interviewen, saxo fonist Hans Dulfer laat zijn licht schijnen over de kwaliteit van de Muppet-band. Ook halen bekende Nederlanders herinne ringen op. Onder andere Tanja Tess, Sabine Koning en Howard Komproe werken mee. De pre sentatie is in handen van de Nederlandse Kermit, vertolker Wim T. Schippers maakt daar mee vanavond zijn debuut op de commerciële tv. Een ver stokte Muppets-fan toont bo vendien zijn indrukwekkende verzameling parafernalia. De selectie uit meer dan 120 Muppets' Shows is gemaakt op grond van de beroemde guest- stars. Legendarische fragmen ten van de ijdele Miss Piggy, de vlijmscherpe, bejaarde mop perkonten op het balkon en de scène waarin Animal tot rust komt in een zwemsessie met Ja mes Coburn mogen natuurlijk niet ontbreken. Net als de Mup- pet-tune, met de in koor gezon gen uithaal 'This is what the call the Muppets' Shoooooow' en het jazzy nummer Mah-na- mah-na, dat in 1976 in verschil lende landen een hit werd. Ker mit zal zijn lijflied 'It's not easy being green' nog eens vertol ken, een ontroerende song waarmee fijnzinnig werd ii 23. speeld op rassendiscrimiiii Met specials als I love The Muppets borduurt Net 5 vi op het succes van de weke! 3" se, op nostalgie gestoelde 1 ie'( sen I love the '80's en '90's ,t j der al werden de thema-ui arre dingen gemaakt rond sintf6 Si klaas, Valentijnsdag en Sex the city. Berrit de Lange I love The Muppets, vanau om 22 uur, Net 5 Bekende Nederlanders vertellen Net 5 over The Muppets. Boven: Sylvana Simons en Howard Kompi j®" Onder: Sabine Koning, Tanja Jess en Robert Schoemacher. Foto: GPD/PR Top 10 meest bekeken programma's Kermit de kikker en Miss Piggy. Foto: AP Acteur Bert Dijkstra, de laatste burgemeester in de legendari sche jeugdserie Swiebertje, is gisteren overleden. Dat heeft de NCRV bevestigd. Dijkstra woonde in Den Haag en was al enige tijd ernstig ziek Hij is 83 jaar geworden. Dijkstra speelde vanaf 1972 tot en met de laatste aflevering in 1975 de strenge burgervader in het doip van de zwerver Swie bertje. Na het stopzetten van de serie legde hij zich voorname lijk toe op het regisseren van hoorspelen. Verder leende hij zijn stem voor tekenfilms en commercials. Vorig jaar verscheen Bert Dijk stra, met andere oud-collega's, op de Swiebertje Fandag. „Hij was een hele rustige, beminne lijke man die zichtbaar genoot van de hernieuwde aandacht", aldus Robin Ketting, voorzitter van de Swiebertje-fanclub. Doorgaans mocht Joop Dode- rer als vertolker van Swiebertje met de eer strijken. Dijkstra was volgens hem blij verrast dat de echte fans ook veel aandacht voor hem en andere leden van de cast hadden. De acteurs gingen er prat op dat bij de opnames van Swie bertje 'alles tenminste nog echt in de jaren '20 van de vorige eeuw. Een feodale tijd. Daar paste hij prima bij." Ook in zijn verdere carrière werd Dijkstra steeds uitgezocht op zijn serieuze voorkomen. „Een typisch geval van typecas ting. Hij speelde altijd burge meester of bankdirecteur. Zo kwam hij ook aan zijn rol in de film Turks Fruit", aldus Ekel. Hij herinnert zich Dijkstra als een prettige collega. Ze'hadden nog steeds contact. „Net als het hele groepje hoofdrolspelers van destijds." Het contact was het afgelopen jaar intensiever, omdat een dvd met afleverin gen van Swiebertje verscheen. „Daar zijn er al 700.000 van ver kocht. Dat zegt iets over de po pulariteit van de serie. Alle mensen vanaf een jaar of veer tig weten zich Swiebertje nog wel te herinneren." Het toeval wil dat vanmiddag in museum TV Toys in Dieren de Swiebertje Award wordt uitge reikt aan makers van een in drukwekkend televisieprogram ma. Onder anderen Joop Dode- rer is jurylid. De uitreiking gaat wel door, maar wordt wat inge togener. Bernice Breure

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16