KUNST CULTUUR Timide tovenaarsleerling en fijn technicus Akoestiek gehoorzaal 'exquisiet' n 1 ui Biegel schrijft geschenk ste Kinderboekenweek Bonte kermis Luigi Ontani njl R5 Geslaagd drieluik rond Guus Janssen fail tiegel drinkt tijdens de presentatie van het kinderboekenweek- enk 2004 een glas champagne met Henny Vrienten. el5 INP/Robert Vos rgro it J ik k idam - Muziek! is het thema van de 50ste Kinderboeken- i/an een jubileumeditie waarvoor talrijke bijzondere activiteiten It tc :n georganiseerd. Het boekenweekgeschenk wordt geschre- v oor de 78-jarige schrijver Paul Biegel. De Kinderboekenweek 00 van 5 oktober tot en met 16 oktober. Een van de bijzondere sch teiten is een speciaal voor dit jubileum geschreven musical, de 1 Vrienten, Niek Barendsen en Kim van Kooten schreven de nat (ken het script voor deze productie. Alle basisscholen krijgen )e I (en gering bedrag een kopie van het script, de muziek en ad- nefi a voor de regie en kostuums. Verder wordt er een masterclass >ied ong schrijftalent georganiseerd, laat de NS een speciaal be- )rin( erde Kinderboekenweektrein rijden en vinden in de Neder- gro( musea tentoonstellingen en activiteiten rondom het kin- mee ek plaats. Volgens de Engelse soulkenner en oud-platenbaas Dave Gro- din was Arthur Conley een be tere zanger dan zijn leermeester Otis Redding. Als bewijsmateri aal voert hij op 'Deep soul clas sics vol.2' Conleys versie van Reddings 'I'll let nothing sepa rate us' uit 1967 aan. Redding ging in die ballade vol vocale pijnscheuten tot op het bot, Ar thur Conley deed hetzelfde, maar op zijn manier, als be dachtzame, fijne technicus. Op een boerderijtje in Ruurlo overleed gistermorgen een van de grote stemmen van de soul muziek. Arthur Conley, op 4 ja nuari 1946 geboren in Hounds- ville, Georgia, was geen soulle- gende. Zijn naam is verbonden aan die ene wereldhit uit de lente van 1967, 'Sweet soul mu sic'. Een nummer waarin hij nota bene over andere soulzan gers zingt, over Sam Dave, Wilson Pickett, James Brown en Otis, zijn ontdekker. Al kon hij die zangers vocaal misschien wel allemaal de baas, bijna nie mand denkt bij het horen van de overbekende zin 'Do you li ke good music?' aan de naam Arthur Conley. Conley had zijn dagen kunnen slijten als 'one hit-wonder'. Hij had jaar na jaar op kunnen dra ven als zanger van dat ene lied je in golden oldieshows op de Duitse televisie. Maar hij koos, nadat hij de hele wereld was over gezworven, voor een te ruggetrokken bestaan in de Achterhoek. Hij voelde zich thuis in Ruurlo, bekende hij in een interview in 1988. „Het Ne derlandse landschap roept bij mij de herinnering op aan Ge orgia. Het lijkt er op. Als ik daarnaar kijk, word ik warm van binnen." Arthur Conley had nog een tweede hit in Nederland. In het voorjaar van 1968 kwam het vergeten 'Funky street' op de twaalfde plaats in de Top 40 te recht, bijna net zo hoog als 'Sweet soul music' dat nummer tien haalde. 'People sure act funny" deed het later dat jaar best aardig, maar 'Aunt Dora's love soul shack' en Conleys ver- Arthur Conley 1946-2003 Arthur Conley. Foto: ANP/Robert Hoetink sie van 'Ob-la-di, Ob-la-da' flopten. Conley miste de sturing van zijn mentor Otis Redding, die in december 1967 bij een vlieg tuigongeluk om het leven kwam. Met Redding als produ cer nam Conley in 1967 de lp 'Sweet soul music' op. Het is een album vol energieke, posi tief gestemde 'southern soul', gepolijst maar doorleefd. Na de dood van Redding ging het met de nog maar net begonnen car rière van Conley bergafwaarts. De timide Conley kon goed in de schaduw van de expressieve Redding staan, maar zijn schoenen pasten hem niet. In 1969 nam Conley letterlijk de plaats van Redding in bij de su- persoulgroep The Soul Clan. Met Solomon Burke, Joe Tex, Ben E. King en Don Covay nam hij de single 'Soul meeting' op: weer verbond hij zijn naam aan een verzameling gevestigde na men. Solomon Burke had grote plannen met het project, maar de groep viel al snel door ruzie uit elkaar. De producers en het materiaal waarmee Conley moest werken werden steeds slechter. Conley schreef goede nummers, maar hij verkocht zichzelf slecht. Pla tenbazen zagen liever dat hij een nummer als 'More sweet soul music' opnam. Hij deed het maar. In 1974 verscheen zijn laatste single. Toen vond hij het genoeg. Conley wilde niet aan een zinloze jacht op succes ten ondergaan. Hij liet de Amerikaanse platenindustrie achter zich er vertrok naar Eu ropa. Onder de schuilnaam Lee Ro berts had hij even lokaal succes in de Bijlmer in Amsterdam. Maar als uitkomt wie die Lee Roberts is, ontvlucht Conley zijn woonplaats Amsterdam om bij een vriend in Ruurlo te gaan wonen. Tot vlak voor zijn dood stelde Conley zijn talent in dienst van anderen. De opti mistische, zachtaardige zanger bemoeide zich met de lokale omroep in Ruurlo, startte het platenlabeltje Upcoming Artist Records en trad op als coach van de Doetinchemse 'Original sixties r&b and soulshow". Nu liet de tovenaarsleerling zijn ei gen kunsten zien. Wemer Bossmann Nilgün Yerli dat zeer uitvoerig. Zelfs zo zeer dat het obligaat aandoet. Waar zijn de grappige observaties die we uit eerdere programma's kennen, geble ven? Ze laat haar sprookjesfiguur de stoute schoenen aantrekken, waarna ze op een lange reis met heel divers schoeisel enige tijd zal verdwalen om tenslotte met de prins op het witte paard (de man met het muiltje!!) te trou wen. Op mooie witte schoen tjes?? Neen, op blote voeten, want dat levert pas echte vrij heid op. De symboliek zit er ditmaal wel heel dik bovenop gesmeerd. Helaas kan ze dit verhaal niet meer vertellen aan haar vader, van wie ze al die schoenen voor haar ontdekkingstocht heeft ge kregen. Hij is gestorven, de har de werkelijkheid verstoort het sprookje. Dus vertelt ze het maar aan ons, het publiek. Aan haar 'Held op blote voeten' is het programma opgedragen dat gisteravond in de Leidse schouwburg in première ging. Achter de sprookjesverhaallijn gaat de zoektocht van een meisje tussen twee culturen schuil. Daarmee is Nilgün Yerli voor haar werk op vertrouwd terrein. Duidelijk is dat ze na drukkelijk gezocht heeft naar een originele invalshoek. Op sommige momenten bereikt ze inderdaad iets van een aparte poëtische zeggingskracht. Als theaterprogramma dat zelfs on der de noemer van 'cabaret' wordt gepresenteerd, is 'Held op blote voeten' echter op een paar kleine grapjes na veel te saaL Haar spreektempo houdt Nil gün Yerli laag en ze formuleert nadrukkelijk waardoor het ge heel onwillekeurig iets bele- rends krijgt. De fraaie projecties op de achterwand en de muzi kale geluidswand die haar pia nist produceert, bieden geen compensatie voor de traagheid van de voorstelling. Het lijkt wel alsof de verhaalvorm haar grote beperkingen oplegt. Wanneer ze een enkele keer in een lied of een kort tussenstukje even van dat strakke gegeven loskomt, dan voel je de voorstelling ople ven. Helaas is dat steeds van korte duur, want ze moet ken nelijk zo nodig weer met dat verhaalkader verder. Na eerdere programma's als Wat zeg ik?' en Vreemde vreemdgangers', is dit nieuwe programma geen stap vooruit. Een samenhangende verhaal lijn oogt op papier misschien meer 'sophisticated', maar de krampachtige vormvastheid blijkt in de praktijk een belem mering voor cabareteske spon taniteit. theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Held op blote voeten' van en door Nilgün Yerli. Muziek: Wim Veenhof. Regie: Titus Hel Groenestege. Gezien: 17/11 (landelijke première), Leidse Schouwburg. gent/gpd - In het SMAK in Gent is de eerste grote overzichtstentoonstelling van de Ita liaanse kunstenaar Luigi Ontani te zien. Een bonte kermis van beelden wordt over de kijker uitgestort. De hele bovenverdieping van het Gentse Stedelijk Museum voor Ac tuele Kunst (SMAK) is voor de Italiaanse kunstenaar (1943) leeggeruimd. Ontani heeft er een overzicht van ruim 35 jaar werk neergezet: een dwarrelende mix met verwijzin gen naar onder meer Indiase, Indiaanse, Italiaanse, Amerikaanse en Arabische kunst in een even dwarrelende mengeling van verschillende technieken. Beelden van keramiek en papier-maché, installaties, ingekleurde foto's, maskers, modeontwerpen en water verfschilderijen. In Italië is Luigi Ontani een grote meneer. Jonge kunstenaars spreken met ontzag over hem. Hoewel Ontani op diverse andere plaatsen heeft geëxposeerd, is hij buiten zijn land relatief onbekend. Maar de belangstelling groeit. In 2001 toonde PSi in New York al een groot overzicht van zijn werk, nu presenteert het SMAK de eer ste overzichtstentoonstelling in noordelijk Europa in het kader van Europalia, een sinds 1969 bestaand festival dat om de twee jaar de cultuur van een Europees land centraal stelt. Omdat dit jaar Italië EU-voorzitter is, staat dit land centraal. Tot en met februari 2004 zijn er honderden tentoonstellingen, concerten, films en debatten in tientallen Belgische steden. Luigi Ontani: Ghentara SMAK, Gent t/m 4 januari 2004 - SMAK is gevestigd aan het Ci tadelpark in Gent en geopend van di t/m zo van 10-18 uur. Catalogus euro 30,-. Foto: Dirk Pauwels IN MEMORIAM Wie de schoen past, trekke hem aan. In sprookjestaai heet dat anders en draait het om het muiltje dat al dan niet zal pas sen. En zo kun je met schoen symboliek in het Nederlands nog een hele tijd doorgaan. In haar nieuwe programma doet vervolg van voorpagina leiden - Volgens sommigen heeft de verbouwing van de Stadsgehoorzaal een nadelig ef fect gehad op de akoestiek. Maar daar is de beste cellist ter wereld het absoluut niet mee eens. „Exquisiet", roept Yo-Yo Ma uit en zijn lichaamstaal geeft aan dat van vleierij geen sprake is. „Het is een grote zaal cüe klein is en een kleine zaal die groot is, als je begrijpt wat ik bedoel." Hij moet daarover met Ton Koopman van gedachten ge wisseld hebben, want die drukt zich in vrijwel dezelfde bewoor dingen uit. Yo-Yo Ma lacht, en geeft dan zijn versie: „Voor de ze muziek is de zaal precies op maat. Het moet intiem zijn. Maar aan de andere kant toch ook groots klinken. Dat vind je niet zo snel. Normaal is er een scheiding. Maar die valt hier helemaal weg. Dat maakt deze ruimte zo apart. Zo geweldig." Het repertoire van Yo-Yo Ma mag dan breed zijn -van bossa nova tot Beethoven - de muziek van Vivaldi, deze barok voor cello, orgel, ensemble en stem (lees cello, want die vult die partituur in) is voor zijn lenige vingers ook nieuw. „Zoveel rijk dom", zegt hij en vouwt zijn handen als in gebed. „Je waant je in het Venetië van zijn tijd. Ik ben blij terug te zijn in Leiden en met een stel geweldige mu zikanten deze muziek op cd te mogen zetten." Het genoegen is natuurlijk ge heel wederzijds. Want de naam van Yo-Yo Ma op de hoes van een cd is al voldoende voor een piek in de verkoop. „Ja, ja", beaamt Koopman direct, „dat is ook zo. Maar het verwijt als zouden wij louter commercieel mee bezig zijn, laat ik passeren. Luisteraars van klassieke mu ziek vergrijzen. Yo-Yo Ma spreekt een nieuw, jonger pu bliek aan. Dat is ook een reden voor dit project En op het ge bied van muziek doen we geen concessies. Luister zelf." De maestro neemt yveer plaats achter zijn instrument. Bij een bepaalde passage schudt hij nee. Opnieuw! De violiste zet aarzelend in, hij knikt haar be moedigend toe. Dan vallen vi ool, orgel en cello samen en breekt, met zijn brede glimlach, de zon als vanzelf door. Je hoort en ziet opnieuw die beek kab belen en klateren door het bos. Buiten op de Breestraat is het licht vaal en valt de regen troos teloos omlaag. Opnieuw kan het contrast haast niet groter zijn. elui anceles - De Amerikaanse nge, iur Steve Martin gaat de rol ingf Inspector Clouseau spelen Lrter en remake van Blake Ed- iude ds' klassieke komedie 'The Panther'. Ivan Reitman 1 eiluceert en regisseert de die 'Birth of the Pink Pan- gaat heten. Martin, be- huii Ivan films als 'Roxanne', aar\|énthood' en 'Planes, Trains Automobiles', treedt in de in isporen van Peter Sellers, /en n de oorspronkelijke versie iflos ier sequels op onnavolgba- ijze gestalte gaf aan de telige Franse detective. -egt ïan k<x jiderverhalen Kuifje n - Het Rijksmuseum voor j enkunde heeft bij de expo- 'Met Kuifje naar de Inca's' js j inderprogramma ontwik- Op woensdag- en zondag- lag zijn er professionele ilenvertellers die de kinde- ggjneenemen naar de Inca's eru. Er zijn twee verhalen r J fwisselend worden verteld: mummies en één over I Collins ir Nederland ierdam - Phil Collins geeft ii volgend jaar een een concert in de Amsterdam Het is ruim zes jaar gele- it de Engelsman in Ne- |d te zien was. In 2004 Phil Collins een tournee luropa. genheim ter wereld jjirste vork - Het Guggenheim in York en het Fine Arts in in zijn de duurste musea ereld met een entreeprijs lijna dertien euro. Het Van len het Rijksmuseum in erdam delen met een toe- irijs van negen euro de le plaats. De Hermitage 'etersburg en de musea et Vaticaan in Rome zijn legen en nog geen elf euro idend goedkoper dan de ikaanse musea, blijkt uit stvan het kunstmaand- he Art Newspaper. hael Douglas I ere-Globe •eles - Acteur en produ- ichael Douglas krijgt in tri de ere-Golden Globe voor zijn „uitzonderlij- drage aan de amuse- swereld". Douglas' vader touglas kreeg in 1968 eens de ere-Globe voor ele carrière. Andere ster- n ie Douglas voorgingen zijn men anderen Gene Hackman, 1 son Ford, Sean Connery te P Pacino. e w B et artei f to re Martin. slin cAP/Kevork Djansezian de i een tve Martin als jtf'iipector Clouseau dinsdag l8 NOVEMBER 2003 muziek recensie Ken Vos Concerten: Guus Janssen Trilogie. Gezien 14,15 en 16/11, de Burcht, Leiden. Hot House, de X en de Burcht hebben de koppen bij elkaar gestoken om een drieluik rond een van de meest markante Nederlandse musici in elkaar te zetten. Een bijna voor de hand liggende keus was pianist en componist Guus Janssen (1951) omdat hij al 25 jaar actief is als uitvoerend musicus. Daar naast bestrijkt hij een breed sti listisch gebied tussen de he dendaags gecomponeerde mu ziek en de geïmproviseerde muziek. Elk van de avonden kreeg een eigen bezetting en thema mee, de eerste avond zelfs twee. Voor de vrijdagavond was een dubbelconcert aangekondigd, de ene helft met mimespeler Teo Joling en tapes, de tweede in kwartetbezetting. Teo Joling had zich echter geblesseerd, zodat dit programma-onder deel zonder hem ingevuld moest worden. Dat had meteen een van de hoogtepunten van het mini-festival tot gevolg, een reeks spannende muzikale uit wisselingen tussen Janssen en slagwerker Han Bennink. Zo wel Janssen als Bennink weet als geen ander hoe de spanning te vergroten door middel van grote contrasten en het slim weglaten van het voor de hand liggende. Het tape-onderdeel bleek een amusante interactie tussen Janssen en een bewerkte opna me van Mozarts klavierconcert no. 12. Janssen laat zien dat een groot deel van werkwijze gebaseerd is op het opnieuw bewerken van oudere muzikale vormen. Zo refereert hij ook in zijn meer op jazz gerichte re pertoire met Wolter Wïerbos (trombone) Eric Boeren (trom pet) en Bennink ook steeds naar oude stijlen zoals stride of swing. Ook leuke contrasten werden gecreëerd tussen het vaak droge spel van de pianist en het Ideurrijke spel van de koperblazers. De tweede avond stond onder de titel 'New Crosscurrents' in het teken van Lennie Tristano, een stilist met wie Janssen veel affiniteit mee heeft. Het materi aal van het sextet was niet al leen afkomstig van Tristano en zijn volgelingen, maar er werd ook in eigen stukken weer vol op gegoocheld met thema's en de strenge vormen waar deze stilist om bekend staat. Vooral de bijdragen van de saxofonis ten Jorrit Dijkstra en David Kweksilber zijn voor de klank ontwikkeling onontbeerlijk vanwege hun stijlbeheersing, zoals dat in het bijzonder in het stuk 'Marshcello' tot uiting komt. Een bijzondere rol is weggelegd voor gitarist Wiek Hijmans die op zeer originele wijze het groepsgeluid inkleurt. Hijmans' compositie 'Denzil', die gaat over de strenge wijze waarop Tristano zijn ritmesectie be perkte tot saai maathouden, biedt de ritmesectie juist gele genheid om het achterste van de tong te laten zien. Een zeer aangenaam contrast vormen de twee stukken van George Russell die vanwege de harmo nische mogelijkheden het beste uit de deze origineel improvise rende spelers halen. Voor het laatste deel van het drieluik, het String Trio - de piano is ook een snaarinstru ment -, putte Janssen vooral uit eigen werk met enkele bijdra gen van zijn medespelers, cel list Emts Rejseger en altviolist Oene van Geel. Het trio trad voor het eerst in deze vorm op, maar qua wisselwerking lijken de heren elkaar feilloos aan te voelen. Terwijl Janssen op spannende wijze aUerlei sfeer contrasten aan elkAr rijgt, jut ten de twee strijkers elkaar tot steeds hogere intensiteit op. De setting van het grand café op een regenachtige zondag middag levert de meest intieme momenten van de drie concer ten. Ook krijgen we weer fraaie staaltjes van Janssens composi torisch kunnen te horen, zoals Vrij naar Art Ta turn' waarin fragmenten van de razend- moeilijke improvisaties van de ze legendarische componist zijn verwerkt. Ook als improvi sator blijft Janssen denken als een componist, een eigenschap waaraan hij door de jaren heen steeds meer kleur heeft weten te geven. Achteraf kan gezegd worden dat de opzet en samen stelling van deze trilogie zeer geslaagd waren.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15