REGIO Droomkantoor in een watertorei Psychologendichtheid is s4 deeitgdstu- hter op een na net hoogst Niet onverstan- Buren bekijken 'nieuw' onderkomen van Hoogvliet-directie in Hazerswoude-Rijndijk Gemeente moet in plaats treden van kraakbeweging Boefje DINSDAG l8 NOVEMBER NAVRAAG De v.akgroep psychologie van de Leidse universiteit kan de toestroom niet meer aan. Dit studiejaar meldden zich bijna 700 eerstejaars. Vanaf volgend jaar stelt de universiteit daarom een maximum in van 432 voltijd- en 1 7 7) denten per jaar. dig, volgens REIN BANEKE, directeur van het Nederlands Instituut van Psycholo gen (NIP), de beroepsvereniging. U kent de problemen in Leiden? „Heit speelt niet alleen daar. Ik hoor alle opleidingsdirecteuren kermen, ook die van Utrecht en Amsterdam. Alleen in Maastricht ligt het aantal eerstejaars tien procent lager dan voorheen, en dat vin den ze daar helemaal niet erg. Het is ook goed als het iets wordt afgeremd, om de kwaliteit van de opleidingen te waarbor gen." Maar als alleen Leiden een loting in voert.. „Dan zijn ze in Utrecht niet blij, nee. Leiden zou op papier de bes te studenten overhouden. Maar ik denk niet dat het ze daar om te doen is. Het is trouwens bekend dat hoge cijfers op school niet de best e indicatie zijn voor wie goede psychologen worden. Je moet een bepaalde intelligentie op andere gebieden dan de schoolvak ken hebben." Hoe komt het vak opeens zo populair? „Nou, dat is al jaren zo, hoor. Er zijn in Nederland nu negendui zend studenten psychologie. Blijkbaar is het als enige sociale we tenschap een beetje getransformeerd richting de biowetenschap pen, de 'hardere' vakken. Het wordt gezien als een ideale combi natie van een sociale studie en een bètavak." Is er wel werk voor al die psychologen? „Tot nu toe wel. Er is geen grote werkloosheid, maar ik moet zeg gen dat dat mij ook bevreemdt. Je denkt in eerste instantie natuur lijk aan klinisch psychologen, maar er is ook een verschuiving gaande naar de arbeids- en organisatiepsychologie en de neurosci- ences. Men waaiert uit." Hoe veel psychologen heeft een land dan nodig? „Naar onze schatting zijn er in Nederland 20.000 psychologen. Dat is één psycholoog op 800 inwoners. Andere landen doen het met 1 op 18 00. We hebben hier geloof ik op Singapore na de hoogste psychologendichtheid. Maar ik kan niet zeggen of mensen niet nog gelukkiger worden als het er meer worden." Wat raadt u de mensen aan die straks in Leiden uitloten en een jaartye iets anders moeten doen? „Ga gewoon freewheelen en kijk daarnaast of je kan meehelpen met p sychologisch onderzoek, als test-assistent bijvoorbeeld. Ik denk dat je daar het meeste van leert over wat het vak inhoudt." tekst: .lob de Kruiff foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 18 November LEIDEN - De heer E. Meester (P. v. d. A.) heeft de Raad een voorstel doen toekomen om B. en W. uit te nodigen de mogelijkheden te onder zoeken tot uitvoering van de stichting van een sport- en cultureel cen trum e n een beroep te doen op het Burgerijfonds hiervoor haar fondsen ter beschikking te stellen. Dit voorstel is ingegeven door de grote behoefte, welke er in Leiden be staat aan gebouwen, waarin sport en culturele manifestaties kunnen plaatsv inden en aan een nieuwe overdekte zweminrichting. De voor steller is van mening, dat het zeer wenselijk is om een sportcentrum te stichten, bestaande uit een gebouwencomplex, waarin zich bevinden een sporthal, bruikbaar voor alle soorten binnensport, congressen, ten toonstellingen e.d., een overdekte zweminrichtingen een restaurant; alsmede een cultureel centrum in het Boerhaave-complex. LEI DEN - Sint Nicolaas is 'binnen'. Onder buitengewoon groot en- thousicisme der Leidse jeugd heeft St. Nicolaas heden middag zijn in trede in de Sleutelstad gemaakt. Rond het Station, waar hij met de trein uit Amsterdam arriveerde, stonden duizenden kinderen met po pelend ongeduld zijn komst af te wachten. ANNO 1978, zaterdag 18 november LEIDEiN - Het kinderkoor 'De Leidse Sleuteltjes' is weer een platina plaat rijker. Dirigent (tevens oprichter) Henk Franke kreeg de plaat gisteiren voor de 100.000 verkochte exemplaren van de lp '24 Sinter klaasliedjes'. Dit resultaat werd in nauwelijks acht werken tijd be reikt, vertelde directeur De Vries van platenmaatschappij Weton/ Wesgjram. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op giro nummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA H aarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO (Ld.(datum van pdaatsing) of door contante betaling aan debalie van het Leidsch Dagblad, Roosevelt straat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres; Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familie tierichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES Lokale Accountgroep: 071-5 356 300, fax: 071-5 356325,, e-mail: lag.ld@hdc.nl. Brancheverkoop: Auto Accountgroep: 075-681 3663, aag@hdc.nl. Bureau Accountgroep. 075- 681363!), bag@hdc.nl. Business tot Business 072-519 6540, lag.btb@hdc.nl Makelaars Accountgroep: 023-515 0543, mag@hdcnl. Pgrsoneel Accountgroep; 075-681 3677, pag@hdc.nl. Woon Accountgroep; 072-519 6554, Wcig@hdc.nl. ABONNEESERVICE 071-5128 030 Ef'niail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine) p/kw €5(1.70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 071-5128 030 ma t/m vr; 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte Informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Zittend achter zijn bureau ziet Leen Hoogvliet elk kwartier de contouren van Rotterdam, Den Haag en Schiphol aan zich voorbij trekken. Sinds hij begin deze maand zijn draaiend kan toor op de bovenste verdieping van de watertoren van Hazers woude-Rijndijk betrok, kent hij exact de grenzen van het Groe ne Hart. „Uitzicht op de polder en het water. Dit is het einde", zegt hij enthousiast. Vrijdag is de officiële opening van het 'vi sitekaartje vol grappen en grol len' van Hoogvliet Beheer bv. Gisteravond mochten de buren alvast een kijkje nemen. En dat laten ze zich geen twee keer zeggen. In groten getale stromen de mensen toe. De verjaardag van een buur vrouw wordt in de toren ge woon voortgezet, want Leen Hoogvliet begint niet eerder met zijn rondleiding dan dat hij iedere aanwezige het 'lang zal ze leven' heeft laten zin gen. De bijeenkomst begint in het voormalig waterreservoir. De ruimte waar vroeger 200.000 liter water was opgeslagen, is nu een ultramoderne verga derzaal met plaats voor twaalf personen. Opvallend zijn de glas-in-loodramen aan de zij kant met de afbeelding van de watertoren. De betonnen wand in de vergaderzaal is af lopend blauw geschilderd. De lampen zijn in de vorm van waterdruppels. De trap van de vergaderzaal naar boven is net als water: doorzichtig. Datzelfde geldt voor de lift, die aan de zijkant is gekomen, en de uiteinden van de ver diepingsvloeren. „Hier zijn een paar architecten veel ver der gegaan dan ze eerder dachten", zegt Hoogvliet trots. De grootgrutter was ook de makkelijkste niet, geeft hij toe. Hij had een lijst vol wensen, die hij per se in vervulling wil de laten gaan. Geen opgave, zoals de temperatuurbeheer- sing en de akoestiek, was hem te moeilijk. De verbouwing duurde uiteindelijk twee jaar, een stuk langer dan verwacht. „Dat grote gebouw van ons in Alphen, dat twee- tot drie honderd keer groter is, bouw den we in een jaar. In deze to ren zitten echter zoveel grap pen en grollen, die ook tijdro vend zijn. Alles is scheef. Voor de lift bijvoorbeeld, zijn we op zoek gegaan haar titanium. Het is twee keer zo licht als roestvrij staal en gaat twee keer zo lang mee. Het heeft ons wel een half jaar geduurd voordat we het materiaal te pakken kregen." Mevrouw De Wit (83) neemt een stoel, terwijl Hoogvliet zijn verhaal houdt. Haar leven lang woont ze al naast de to ren, eerst aan de ene kant en sinds 53 jaar aan de andere kant. Voor het eerst ziet ze het markante bouwwerk van bin nen. „Vroeger was die in be drijf, hè. Toen kwam je er niet voor in aanmerking om het eens van binnen te bekijken." Ze is blij dat de toren, die en kele jaren geleden nog rijp was voor de sloop, behouden is gebleven. „Het is een mooi gezicht en het kost me niets." Blij is ook de gemeente Rijn- woude, maakt Hoogvliet dui delijk. „Ik heb nog nooit zo iets moeilijks er zo soepel doorheen gekregen. Zij zagen natuurlijk liever ons komen, dan een bordeel." De buren lachen. Iedereen weet dat een voormalige eigenaar serieuze plannen had om een sekshuis in de toren te vestigen. De groep vertrekt naar boven: letterlijk en figuurlijk het hoogtepunt van het monu ment. Hier zetelt de super marktbaas zelf. Aan alle kan ten is het kantoor omsloten door glas. Zijn bureau staat op een draaiend plateau. De bezoekers drukken hun neu zen bijna tegen de ruiten, op zoek naar herkenning. De lichtjes zijn de enige aankno pingspunten, want verder is het aardedonker. Bang dat hij door het uitzicht niet meer aan werken toekomt, is de su permarktbaas niet. „Ik ben wel gewend twee dingen tege lijk te doen. Werken en kijken gaan dus goed samen." Vlak onder de vergaderzaal, bevindt zich de toilet- en dou cheruimte met keuken. Van buiten is deze verdieping her kenbaar aan de knik in de to ren met de schuine raampjes. Trots opent Hoogvliet de deur, waarna ieder een blik in het kleinste kamertje kan wer pen. Het moet er goed toeven zijn, want zodra iemand er zit, gaat de muziek aan. Ook hier over is nagedacht. „Iemand die hier een kop koffie komt halen, hoort zo de toiletbe zoeker niet plassen." Hoogvliet loodst het gezel schap naar de drie andere kantoren. Er is één werkplek per verdieping. In totaal wer ken er vier mensen. Als laatste is de kelder aan de beurt waar het archief en de installaties voor de computers, de lucht behandeling, de airco enzo voort staan. Er is nog tijd voor een laatste vraag aan de druk bezette ondernemer.Als het stormt, merkt u dan nog iets bovenin?" Hoogvliet moet het antwoord schuldig blijven. „Ik heb nog geen storm gehad. Ik heb nog hoogtevrees ook. Maar het overwinnen daarvan is voor mij een uitdaging." Marieta Kroft Buren van de watertoren in Hazerswoude-Rijndijk bewonderen de vergaderruimte, hier 200.000 liter water opgeslagen. Foto: Henk Bouwman Voorhee SCHRIJVENDE LEZERS DA. Vervoort verdedigde in een ingezonden brief in het Leidsch Dagblad van 21 oktober de kraak-activiteiten op grond van de zijns inziens daarbij aanwezi ge maatschappelijke en culturele voordelen. Van aantasting van het eigendomsrecht zou daarbij volgens hem geen sprake zijn. Ik ben zo vrij het met een en an der volstrekt oneens te zijn. Wat heb je bijvoorbeeld nog aan je eigendom, als anderen daar on gestraft bezit van kunnen ne men, zonder enige tegenpresta tie hunnerzijds? Bovendien wor den ook vaak veranderingen aangebracht of zelfs vernielingen aangericht, zonder dat je daar iets tegen kunt doen. Ik ben daarom van mening dat er een wettelijk kraakverbod moet komen. Wel moet daarbij tevens worden geregeld dat in geval van woningnood het ge meentebestuur het recht - of lie ver nog: de verplichting - heeft bij langdurige leegstand, bijvoor beeld langer dan één jaar, de be treffende panden te vorderen en toe te wijzen aan degenen die daarvoor het meest in aanmer king komen. Dit dan aan de hand van vooraf vastgestelde cri teria. Ook moet dit alles omringd zijn met de nodige waarborgen, zowel ten aanzien van de eige naar als de huurder. Een dergelijk systeem lijkt mij eerlijker. Ik herinner me dat in de oude woningwet - ik vraag me af of deze nog in een of an dere vorm bestaat - reeds een bepaling van bovenbedoelde strekking was opgenomen. Vreemd genoeg heb ik nooit ge merkt dat daarvan door enig ge meentebestuur gebruik is ge maakt. J.H.Th, van Beest, Leiden. LEIDEN, 16.45 UUR Grote consternatie op het Levendaal. Een politieauto stopt, twee agenten stappen uit. Daar is de boosdoe ner. Een klassiek heterdaadje. Nieuwsgierige blikken vanuit de viszaak op de hoek. „Wat is er aan de hand? Beroving? Diefstal? Och jee, nee hè, toch niet weer zo'n Marokkaans jochie? Is 't die klei ne, met die rooie muts? Wat heeft 'ie gestolen dan? Een Mars?" Een van de agenten grijpt de jongen vast en fouilleert hem. Jas, oksels, lijf, benen. Uit zijn zakken komen wat spullen tevoorschijn die in de politieauto verdwijnen. De andere agent houdt de boel vanaf een afstandje in de ga ten. Hij houdt de fiets van de jongen vast. „Hé hallo, wat is hier aan de hand", zegt de man die voor een broodje paling de viszaak binnenwandelt. Zeker uit de winkel gejat die fiets? Kan toch niet missen. En daar na nog wat gestolen bij de DekaMarkt. Wedden? De agenten zetten de jongen op de achterbank van hun auto. Hij ondergaat zijn nederlaag lijdzaam, blijft ijzig kalm. Vast een 'veelpleger'. Een opgewonden type komt de winkel binnensloffen. Hij heeft even geïnformeerd en 't is inderdaad die fiets. Ge stolen, ietsje verderop. We hoeven ons geen zorgen maken, zegt-ie. De jongen zit vast, kan niet weglop man glimt van oor tot oor, alsof Ajax net het winne doelpunt heeft gescoord. De agenten overleggen over de portofoon. Komt er sterking? Nee, ze wachten op een busje waarin joi plus fiets naar het bureau gaan. Hun bijdrage aanl prestatiecontract met Remkes zit erop. Het is zo'i pisch Marlboro-moment, maar dan zonder sig; De visverkoopster knikt goedkeurend. Eindelijk politie eens goed werk. „Heel goed. Hadden ze al eerder moeten doen." Dat een man van de Kei dienst van Waren net is binnengestapt om alle den op de juiste temperaturen en bewaarwijze te leren, vindt ze minder prettig. De man prikt g< treerd in alle bakjes en neemt enkele monsters Een nieuwe klant komt binnen, voor een bakje snippers. Wat is er aan de hand? Heeft hij iets gei „Wat? Een fiets gestolen? Is dat nog strafbaar in Ni land dan?" Erna Straatsma De Hazerswoudse watertoren is in twee jaar verbouwd tot een werkplek voor vier mensen. Foto: Hielco Kuipers Leen Hoogvliet met enige bezoekers in de kelder waar onder andere het archief en de installaties voor de computers en de airco zijn cr bracht. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12