REGIO Rust en vermaak samen mogelijk in Rijnstreek Groene Hart Lyceum wordt modern onderzoeksbureau Begin met sanering Poelgeest R3 Bezwaar tegen bouw bij molen ongegrond Beheerdersechtpaar voelt zich thuis in Ons Huis Rijnwoude is vernielingen zat fff maar eens hijhen... wat er 20 november in de bijlage UIT te vindeifis Vele prijzen te winnen met de i dei atten met wethouder iscHOTEN - Wethouder Ca- iin wil weten wat jongeren |en van Voorschoten. Daar- ichuift hij dinsdagavond Ier de computer om te chat- met jeugdige inwoners. De tsessie duurt van 18.30 tot 5 uur en is te bezoeken via v.voorschotenonline. nl ten. igeval na )r; geren stoplicht rfiwouDE - Bij een aanrij- i op de kruising van N11 en frit van de A4 zijn zondag- nd twee mensen gewond iakt. Een negentienjarige imobilist uit Deume ne- de een verkeerslicht dat op i stond, waarna hij botste een andere auto. Zowel de uit Deurne als zijn passa- een twintigjarige man uit ihem, raakte gewond aan hoofd. Zij zijn overgebracht rhet Rijnland Ziekenhuis in lerdorp. M>rlichting irstkanker mond - De GGD verzorgt roensdag 26 november om 0 uur een voorlichtings- ïd voor vrouwen uit Lisse, irdwijkerhout, Sassenheim Varmond. De avond is be- d voor hen die voor het teen oproep krijgen voor itkanker. Niet alleen het be- ingsonderzoek wordt toe- cht, maar de vrouwen krij- ook informatie over borst- inderzoek en een arts ver meer over de ziekte borst- ker. De avond heeft plaats e Ankerplaats, Narcissen- 3b in Sassenheim. ïhor maandag XJ november 2003 ui shandeling >t bierglas .jge, erswoude-dorp - Een 26- ,^ij e man uit De Hoef is zater- j ivond in Hazerswoude- gewond geraakt aan het Cerfc toen h'j een gebroken ^ias in het gezicht gedrukt Het incident vond plaats in café aan het Ambachts- De politie heeft later twee 0011 achten aangehouden: een irige man uit Hazerswou- u lorp en een even oude man lphen aan den Rijn. Het Ie Yi itoffer werd direct overge- 5ren ht naar het Rijnland Zie- 'd 01 mis in Leiderdorp. trapt na 'l uurfout' en aan den rijn - Een 27- e automobilist uit Wou- is in de nacht van zater- )p zondag betrapt op rij- onder invloed, nadat hij Mai) jfgesloten weg opreed. Yrcpten merkten de overtre- op en lieten hem vervol een blaastest doen. Tegen n 'Man is proces verbaal opge- f9 a kt. Ook kreeg hij een rijver- l8en van drie uur. ide (advertentie) >ga< F 'P? KUNSTSTOF laei KOZIJNEN MET no VKG-KEURMERK? B'.WIilI'.IM.filV.Wir.W.fflM jUNGEVEND IN KUNSTSTOF Alphense school trekt half miljoen uit voor hightech laboratorium door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Een half miljoen heeft het nieuwe labo ratorium van het Alphense Groene Hart Lyceum, locatie centrum gekost. Maar nu heeft de school dan ook wat. Een hightech sciencelab met een zee van ruimte om praktische opdrachten en te voeren en on derzoek te doen. Cor Hut, unit- leider van de sector natuurpro- fielen, kan zijn geluk niet op. De afgelopen maanden is een deel van het lyceumgebouw aan de Tolstraat rigoureus ver bouwd tot een laboratorium van zo'n 450 vierkante meter. Zeker vijftig leerlingen kunnen daar tegelijkertijd, zelfstandig of in groepjes, natuurwetenschap pelijk onderzoek doen. „We hebben het grondig aange pakt", zegt Hut, die met plezier een rondleiding verzorgt, vol trots. Vanuit de centrale hal loopt hij de kleurrijke gang in naar de science unit. Links een groot lo kaal waar dankzij de slimme in deling zowel theorie- als prak tijkles mogelijk is. Rechtdoor de klapdeuren door en de school is plotsklaps geen school meer maar een modem onderzoeks bureau. Geen schoolborden hier. Maar wel: eilandtafels waaraan gewerkt kan worden met aansluiting op de gaslei ding; een trendy computer- werkplek; een donkere kamer voor de proeven die geen dag licht kunnen verdragen en een aparte boor- en zaagkamer zo dat bij bewerking van het mate riaal geen stofwolken door het lab drijven. Om goed onderwijs te geven, zegt Hut, heb je de juiste voor zieningen nodig. „Vroeger was het hier op zijn zachtst gezegd een ongezonde situatie." Een paar muffe lokalen, drie hokken en een bedompte werkruimte voor de ondersteuners van het technisch onderwijs (TOA's). Nu hebben de TOA's een soort centrale balie in het laboratori um en een op maat gesneden werkruimte waar zij de (semi-) wetenschappelijke proeven kunnen voorbereiden. De apar te, goed beveiligde en brandwe rende opslagruimte voor che micaliën is ook een grote verbe tering. Samenwerken, activeren en probleem-gestuurd leren zijn de kernwoorden van het nieu we onderwijsbeleid dat het Groene Hart Lyceum voor de bètaleerlingen heeft ontwik keld. Nu werkt de bovenbouw nog volgens 'het boekje' van de tweede fase, maar over ander half jaar komt de eerste groep 'jonge onderzoekers'. De school is in de onderbouw begonnen met het vak onderzoeksvaardig heden. Leerlingen ontdekken hoe je zelfstandig onderzoek kunt doen en hoe de bevindin gen in een verslag worden vast gelegd. Het ouderwetse klassi kale practicum waarbij de le raar een proef doet en de leer lingen initiatiefloos moeten toekijken, behoort steeds meer tot de verledentijd, aldus Hut. „De animo voor de bètakant trekt daardoor weer aan." Volgens professor Gerard van Koten, voorzitter van de lande lijke commissie vernieuwing scheikundeonderwijs havo/vwo, loopt het Groene Hart voorop met zijn sciencelab en onderwijsvisie. „Onderwijs in de natuurwetenschappen is niet uitdagend genoeg voor de leerlingen van deze tijd. Maar dat praatje kan ik in deze school overslaan." Van Koten was vrijdagmiddag in het ly ceum te gast om een voor dracht te houden ter ere van de feestelijke opening van het lab. Normen en waarden voor recreanten door Saskia Stoelinga regio - Stadsmensen en recre anten worden prima geduld op het platteland als ze zich aan passen aan de waarden en nor men van de boeren en bewo ners. Geen zwerfvuil, geen druk bevolkte campings of overvolle recreatieparken, geen overlast bij zwemwater, toeristenboerde rijen en visgebieden. De inwo ners van het landelijk gebied in de Rijnstreek groeien steeds meer naar elkaar toe als het gaat om hun ideeën over recreatie op het platteland. Rust en vermaak kan heel goed samen gaan, zo stellen zij in het net gepresen teerde onderzoek 'De polder ge peild'. Voor de eerste keer zijn de in woners van de Rijnstreekge meenten - Alphen aan den Rijn, Jacobswoude, Liemeer, Nieuw koop, Rijnwoude en Ter Aar - gevraagd naar de trend die de overheid steeds meer stimu leert: openstelling van het plat teland. De nieuwe boer moet meer halen uit recreatie en ne venberoepen. Hij heeft daar door extra inkomsten en haalt de toerist naar het gebied. De bewoners die dat zien ge beuren hebben daar soms last van, maar in de meeste gevallen vinden ze het uitstekend als de recreant geniet van de wandel en fietsroutes, ruiterpaden, in formatieborden, picknickplaat sen en, in een echte winter, de schaatstochten. Een groot deel van de inwoners is zelfs bereid om een pont te bedienen of een wandelpad door hun achtertuin te gedogen. Heel veel is eigen lijk mogelijk als er maar geen verstoring ontstaat van de lan delijke rust die als zo kenmer kend wordt ervaren voor het Groene Hart. Af en toe staan de ideeën van de agrariërs en inwoners haaks op elkaar. De inwoners zetten zich schrap tegen grote kam peerboerderijen, nieuwe voor zieningen voor verblijfsrecrea- tie of een stalling, terwijl de 'Stadsmensen niet laten dolen door polder' Kurt van der Heden uit Oud Ade heeft een melkveehouderij, maakt zich sterk voor natuurbeheer en probeert op gezette tij den recreanten wat dichter bij het boerenleven te brengen. Zijn omgeving leent zich perfect voor fiets-, wandel en kano tochten in combinatie met rondleidingen op en rond de boer derij. „Ik laat ze niet zelf dolen. Er is bij ons altijd een begelei der bij die controleert of er niets wordt achtergelaten. Schillen met daarin een verloren mesje betekent de dood voor een koe. Recreanten realiseren zich dat niet." „Daarom moetje realistisch zijn", vindt Van der Heden. ,Als je stadsmensen in de polder laat recreëren moet je ook een post op de begroting opnemen dat iemand de boel regelmatig schoonhoudt en controleert Je kunt er niet vanuit gaat dat dat vanzelf gebeurt." Hetzelfde geldt eigenlijk voor honden, zo stelt hij. „Je moet niet een gebied openstellen waar een hond kwaad kan. Een stadse hond is een moordenaar voor schapen. Dat betekent dus dat bij elk plan dat wordt opgesteld voor recreatie goed nagedacht moet worden wat de consequenties zijn. Het is heel goed dat de inwoners van ons poldergebied daar alert op blij ven en gemeenten of overheid op de vingers tikken als de in richting van een recreatiegebied niet klopt." agrariërs bezig zijn met overle ven en bedenken dat er met hun boerderij en grond ook nog andere leuke dingen te doen zijn. Dat kan in sommige geval len heus wel. Niemand is tegen boerderijwinkels of minicam- pings als er maar wordt nage dacht over parkeerruimte, toe voerwegen en landelijk schoon. Onderzoeksleider H. Hendriks van de afdeling Concernbeleid en Onderzoek van de gemeente Alphen aan den Rijn is erg blij met de boodschap die in het rapport staat. „Het sluit heel mooi aan bij wat de overheid en de provincie voor ogen heb ben met het platteland: recrea tie onder toezicht. Het is nu heel duidelijk dat zowel de agrarische ondernemer als de bewoners van de gebieden in de Rijnstreek zich hiervoor wil len inzetten. Eigenlijk voelen zij zich de logische bewakers van het landschap. De overheid moet daarvoor snel de rand voorwaarden scheppen." Het rapport is daarom ook een aanzet voor discussies bij de gemeenten waar steeds meer verzoeken binnenkomen om al lerlei vormen van recreatie toe te staan in het landelijk gebied, die niet of nauwelijks passen binnen het beleid en ook tegen de wensen van de inwoners in gaan. „Daar moetén we dus niet naar toe. Wat mag en niet mag moet telkens weer in sa menspraak duidelijk worden omschreven. We hebben elkaar juist nodig om het landschap overeind te houden", aldus Hendriks. „Laten we elkaar dus niet tegenwerken." Het gevoel dat recreanten in het weekeinde de boel een beetje gaan overnemen, moet worden tegengegaan. Bij nega tieve zaken denkt Hendriks aan te drukke gebieden, te veel lig plaatsen bij elkaar, te drukke vaart of overlast ondervinden van racefietsers en motoren. Ook storen bewoners zich aan bezoekers die hun honden la ten loslopen waar dat niet mag. Dit is vooral een probleem als Als de landelijke rust blijft gewaarborgd heeft niemand bezwaar tegen recreanten in de polder. Foto: Wim Dijkman er schapen in de weide staan. En de zondagsrust en privacy moet ook niet helemaal worden genegeerd, zo vinden zij. De onderzoekers hebben ver der opgetekend dat er meer mogelijkheden moeten komen om bewoners de gelegenheid te geven om tegen betaling een picknicksteiger, een viswater of een klein natuurgebied te on derhouden. Geen van de partij en staat hier onwelwillend te genover. Integendeel, de bewo ners van het platteland laten duidelijk blijken verwantschap te voelen met de landbouw en de veeteelt in hun omgeving. Zij begrijpen als geen ander dat de boer moet worden geholpen en zij een graantje kunnen meepikken. Door recreatieve voorzieningen kunnen vaak de winkels in de kleine kernen blij ven bestaan en wordt de verste delijking tegengegaan. En als de boeren heel eerlijk zijn, en dat zijn ze in 'De polder gepeild', dan vinden ze 'dat in de weer zijn op recreatief gebied' een aangename afwisseling biedt in hun werkzaamheden. Recreatie - niet ten koste van alles - is een oplossing om mensen ge lukkiger te maken, zo laat het rapport zien. En dat geldt niet alleen voor de stadsmensen die een dagje de natuur, de koeien, de kano's, de plassen, de sloten, de kazen en de boerderijen ko men bewonderen en opzoeken. Ook de boeren en bewoners voelen dat zo. Zij allen willen van de Rijnstreek geen pretpark maken. oegstgeest - De gemeente Oegstgeest begint deze week met de sanering van het terrein waarop vroeger de Kwaak wa tersport was te vinden. Het ge bied, dat grenst aan nieuw bouwwijk Poelgeest, is veront reinigd met asbest, zware meta len en teerachtige materialen. Als eerste wordt het terrein aangepakt waarop Kwaakboog wordt gebouwd. De grond die is gereserveerd voor bouwpro ject Kwaakhaven, wordt vol gend jaar gesaneerd. Volgens de woordvoerder van de ge meente is de verontreiniging van de grond ernstig maar vormt zij geen directe bedrei ging voor de gezondheid. „Bij de werkzaamheden worden alle veiligheidsmaatregelen in acht genomen", benadrukt de voor lichter. Het werkterrein wordt met bouwhekken afgezet en verbods- en waarschuwings borden attenderen voorbijgan gers erop dat zij het gebied niet mogen betreden. Verontreinig de grond wordt direct afge voerd in vrachtwagens met een lek- en stofdichte laadruimte. Ter hoogte van de T-kruising aan de Hugo de Vrieslaan en de toegangsweg naar de Cornelis van Steenishof is een loods ge plaatst die als wasplaats is inge richt. In de wasplaats worden de vrachtwagens schoongespo- ten, zodat geen verontreinigde grond op de openbare weg te recht kan komen. RUNSATERwouDE - De vereni ging De Hollandsche Molen, de Rijnlandsche Molenstichting en de stichting Oud Leimuiden Rijnsaterwoude hebben tever geefs bezwaar gemaakt tegen de bouw van een nieuwe recre atiewoning naast de Heilige Geestmolen in Rijnsaterwoude. Ze zijn bang dat de nieuwe wo ning wind wegneemt bij de mo len. Bovendien belemmert het vakantiehuis het zicht op de molen en wordt het landschap aangetast, aldus de bezwaar makers. Maar burgemeester en wethou der stellen de raad voor om de bezwaren ongegrond te verkla ren. Ze nemen daarmee het ad vies over van de commissie voor de bezwaar- en beroep schriften. Die commissie hoor de eerder dit jaar de bezwaar makers. Volgens secretaris Van der Plas hebben de instanties op een verkeerd moment be zwaar gemaakt. „We moeten nog een bestemmingsplanwij ziging doorvoeren. Die mondt uit in een bouwvergunning. Te gen het verlenen van de bouw vergunning kunnen ze alsnog bezwaar maken." De nieuwe recreatiewoning komt in de plaats van het oude huis. De nieuwe woning be strijkt een grotere oppervlakte, maar omdat er een plat dak op ligt, is het huis minder hoog. RllNWmmF - Hpt aantal vprnip- rnpn aan rip ipiioH Hip 7plf nrr 'Van Rijndijk naar Zoeterwoude-dorp: Het is net emigreren' Judy Nihof an ceil erwoude - Ze zijn pas een maanden beheerder van ■functioneel centrum Ons in Zoeterwoude, maar Mo- een Michel Vlootman voe- ich al helemaal thuis. „We :n ons hier heel erg wel- [ra*gevoeld. Het begon al bij ollicitatiegesprek: het klikte 1 augustus verricht het lar Vlootman een dubbe- Ze zijn niet alleen werk- als koster van de Neder- Hervormde Kerk, maar •n er ook voor dat het in luis, het multifunctioneel van de kerk, op rolle- »pt. Bestuurslid Yvonne s hoopt dat de nieuwe irders langer blijven dan roergangers. „De echtpa- die we hadden bleven tal maar vijf jaar. Net als de hoed en de rand wis- ;en ze weer weg." Moni- lootman kan Hulsbos ge ilen. „We willen zeker blijven. Dan kun je ten- te écht iets opbouwen." Huis aan het Kosterspad is nidi ^grip in Zoeterwoude. Het :en| rkomen van de Neder- zjtte5 Hervormde Kerk werd 35 geleden gebouwd voor ne- ctiviteiten, waarvan de jkse rommelmarkt de tste bekendheid geniet, er zijn de zalen voor ieder- te huur voor vergaderin- De bar in Ons Huis is sinds augustus het domein van Michel en Monique Vlootman. Bestuurslid Yvonne Hulsbos kijkt vanaf de barkruk toe. Foto: Mark Lamers gen, feesten, partijen of een koffietafel na een begrafenis. Ons Huis heeft ook een flink aantal vaste huurders, zoals de peuterspeelzaal en de muziek school. Het multifunctioneel centrum moet het vooral heb ben van mond-tot-mondrecla- me. Michel: „Half oktober za ten we al tot het eind van het jaar vol. Als de mensen het hier naar hun zin hebben, vertellen ze het door." De relatie met de horecagelegenheden in het dorp is goed. „Er is samenwer king. Als wij vol zitten, verwij zen we door. En we lenen ook wel spullen van elkaar: kop en schotels, een tapinstallatie." Monique en Michel Vlootman hebben zich sinds hun aantre den verbaasd over het grote aantal mensen dat betrokken is bij de vaste activiteiten van Ons Huis, zoals de rommelmarkt en de bazar. „Dat is de grote kracht van Ons Huis: zóveel vrijwilligers", vindt Monique. Bestuurslid Yvonne Hulsbos knikt. Het 'Ons Huis'-gevoel gaat volgens haar over van ge neratie op generatie. „Ik geef het ook door aan mijn kinde ren. Die van mij loopt met de bazar ook loten te verkopen." Ook het onderhoud van het ge bouw is een taak die vrijwilli gers op zich nemen. „In het voorjaar is er een nieuw dak opgegaan. Er is toen heel hard gewerkt. En iedereen helpt heel graag mee. Ze zijn eerder bele digd als ze niet gevraagd wor den." Voor hun nieuwe baan in Zoe terwoude-dorp gaven de Vloot- mans hun banen op en hun huis in Zoeterwoude-Rijndijk. „We zijn het spoor overgesto ken", zegt Monique. Het is net emigreren. Zoeterwoude-dorp en Rijndijk zijn toch twee heel verschillende dorpen." Zij werkte in multifunctioneel cen trum De Eendenkooi in Zoeter woude-Rijndijk. Michel werkte al twintig jaar bij een baas, on der meer als chauffeur. Het idee om koster/beheerdersechtpaar te worden, sprak de Vlootmans wel aan. Toch besloten ze niet meteen om de sprong te wagen. „Er zijn heel wat slapeloze nachten aan vooraf gegaan", al dus Monique. „Je geeft je vaste baan op en je haalt de kinderen uit hun vertrouwde omgeving. Maar we hebben er geen spijt van gehad. We hebben het hier geweldig naar onze zin, en de kinderen vinden het fantas tisch." rijnwoude - Het aantal vernie lingen loopt de gemeente Rijn woude de spuigaten uit. In de wekelijkse gemeenteadvertentie roept Rijnwoude de vandalen op om de blikvangers en ver keersborden te laten staan, bushokjes heel te laten, straat verlichting gewoon te laten branden, enzovoort. Rijnwoude doet vooral een op roep aan de jeugd, die zelf om een skatebaan, prullenbakken en blikvangers heeft gevraagd. „Waarom worden deze dure ar tikelen dan keer op keer ver nield?" Volgens een woordvoerder van de gemeente Rijnwoude wordt er jaarlijks 20.000 euro uitgege ven aan het vervangen van ka potte spullen. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9