School bepaalt zelf pakket onderbouw BINNENLAND CU Mobiel. Altijd gratis extra beltegoed. Sportbestuurder komt om in wetten en regels PvdA wil opheldering over uitzetcentrum Vier doden in weekendverkeer Coördinatiecentrum gaat grote strafzaken verdelen Oude tijden herleven Foto's van hooligans op tv en internet Stichting De Noordzee pleit voor zeereservaten Gemeentelijk monument voor verkeersslachtoffers Scheren voor goed doel €10 2O0J nhoudingen drugsactie maandag 17 NOVEMBER 2003 •gik ijdrage voor kinderen gaat Q' j0,32 euro naar 196,80 eu- 2004. Voor volwassenen ,an' die op 393,60 euro, nu den De Mooz-omslagbijdra- voor kinderen met 12 60 en voor volwasse- pet 24 euro tot 120. gtv< 0 ot6 ii,, odief gepakt kiij mobiel tucht - Dankzij een mo loch' Telefoon heeft de politie saf- e at li? iuid l mannen kunnen aanhou- zaterdagavond een au- pleegden in Maastricht. :teD etuige maakte met zijn fcie telefoon een foto van ak en mailde die naar de Die kon de verdachten rerderop aanhouden. .^lardenhuis ontruimd aam Zeventig bewo og® raivbejaardencentrum ze- j ahuis in Rotterdam zijn ?ni" avond geëvacueerd van- \va een brand in een woning r vijfde etage. Vijf bewo- voe- ijn naar het ziekenhuis We «bracht omdat zij rook m geïnhaleerd. Zij konden k hel handeling weer naar huis. 5 er aardbeving «ironingen 'der. m - Groningen is gister- ,n I opnieuw getroffen door irdbeving. De grond trilde legen uur in de plaatsen m en Middelstum. De be ad een kracht van 2,7 op aal van Richter. Volgens ed. •:wi indt ren, ismoloog had ook deze ik j met gasboringen te ma- t isb Wee eerdere bevingen hi n een kracht van 3,0 op laai van Richter. portefeuille Hancipatie op' l ou- idam - Minister De Geus iciale zaken vindt dat de euille emancipatiebeleid volgende kabinetsforma- gkan. Het opkomen voor uwd [gebleven groepen moet ereo m verankerd in alle be en EiTèinen. „Emancipatie r ge steeds meer alle onderde- iarie nhët beleid. Het is mijn 'r ot ie deze integrale aanpak Wa mte geven dat een speci- wal irtefeuille overbodig mö aldus De Geus op een jonj komst over 25 jaar eman- Die|tbeleid. oenenclaim ™i" luiten kanaal id il ede - Zeven bedrijven uit >t op iede dagen bandenfabri- ïisrayredestein en de Neder- staat voor de rechter. Zij i een schadeclaim in, door de afsluiting van pu ^entekanaal de aan- en via het water al maanden ït a^okkeerd. Door een brand destein zijn drie maan- Ieden roetdeeltjes in het iekanaal terechtgekomen, f. voorkomen dat het ver water zich zou versprei- aties na tndaal - Bij een drugsactie internationale trein Am ant - Brussel zijn zaterdag jsonen aangehouden. De was gericht op de uitvoer hugs naar België en het 1»/ ijden van het drugstoeris- 11 aar Nederland. De contro- erden zaterdag gehouden «t traject Roosendaal en erpen Centraal. De politie vier kilo softdrugs en een kilo harddrugs in beslag. gere premies V ziektekosten iMC - De premies voor s- ruller verzekerden stijgen neef H sterk. Het gaat om de ale toeslagen, de solidari- rffingen, die in het leven «roepen om verliezen van kenfondsen te compense- pe zogenoemde WTZ-om- rijswijk/anp - Door verkeers ongevallen zijn dit weekeinde vier mensen om het leven geko men. Bovendien vonden er op de snelwegen veel aanrijdingen plaats door het druilerige weer en ontstonden er lange files door ongevallen en wegwerk zaamheden. Bij een frontale botsing tussen twee auto's in Geleen kwam gisteravond een nog onbekende man om het leven. Een inzit tende van de tegenligger raakte zwaar gewond en werd naar het Academisch Ziekenhuis Maas tricht gebracht. In verband met de ravage, en sporenonderzoek van de politie, werd de weg voor alle verkeer afgesloten. Een 19-jarige fietser uit Ame- muiden overleed gisteren, na dat hij op zijn fiets werd aange reden op de A58 (Vlissingen - Bergen op Zoom). Volgens de politie kwam de man om nog onbekende reden op de snel weg bij Arnemuiden terecht en werd hij daar aangereden door een 20-jarige Middelburger in een bestelbus. Een 63-jarige bromfietser uit Apeldoorn verongelukte zater dagavond in Klarenbeek. Zijn 56-jarige echtgenote, die ach terop zat, is met onbekend let sel in het ziekenhuis opgeno men. De bromfietser kwam in botsing met een een auto die bestuurd werd door een 27-jari- ge man uit Klarenbeek. Een 16-jarige jongen uit Waal wijk overleed vrij dagavond in een ziekenhuis in Tilburg aan verwondingen die hij had opge lopen bij een verkeersongeval. De auto waarin de jongen zat, belandde op de A59 ter hoogte van Labbegat, vermoedelijk door een inhaalmanoeuvre, in de berm. Het slachtoffer werd uit de auto geslingerd en kwam in een sloot terecht Amsterdam -Oude tijden herleefden gisteren bij de première van de film Pipo en de p-p-Parelridders. Foto: ANP/Robert Vos hilversum/anp - De Raad voor de Rechtspraak heeft een orga nisatie in het leven geroepen die grote strafzaken gaat verde len tussen de rechtbanken in Nederland. Het Landelijk Coör dinatiecentrum Megazaken (LCM), dat is gevestigd in het gerechtsgebouw in Rotterdam, bepaalt voortaan in overleg met het openbaar ministerie (OM) waar de strafzaken worden be handeld. Dat heeft de coördinator van het LCM, de Amsterdamse rechter Kuster, gezegd. Strafza ken worden normaal gesproken behandeld in het arrondisse ment waar een strafbaar feit is gepleegd of waar de verdachte woont. Het LCM moet toezien op betere spreiding van mega zaken, waardoor de rechtban ken in de Randstad worden ontlast. Het OM maakt voor zo'n mega zaak een plan van aanpak en bepaalt onder meer hoeveel zit tingscapaciteit en beveiliging nodig is. „Ik moet checken of dat klopt volgens criteria die binnen de rechtspraak zijn af gesproken en vervolgens de zaak toewijzen aan een recht bank", aldus Kuster. Het LCM kijkt bijvoorbeeld ook naar de expertise die bij bepaalde zaken aanwezig is. Niet alle rechtszaken zijn ge schikt om te worden verdeeld. „Wij noemen dat vuurwerkza ken. Dat is een verwijzing naar de vuurwerkramp in Enschede. Die zaak kan niet verplaatst worden, die hoort thuis in En schede." Kuster heeft al verschillende re acties 'van kom maar op met die zaken' van rechtbanken in het hele land gekregen. „Het is leuk om megazaken te doen, je kunt expertise opdoen en jezelf als rechtbank op de kaart zet ten." Het LCM heeft afgesproken een ander bekostigingssysteem te gaan hanteren. Rechtbanken krijgen niet meer per zaak maar per aantal zittingsuren betaald. Advocaat Weski denkt dat daar door vooral de kleinere recht banken de zaken eindeloos gaan traineren. Zij is niet blij met het initiatief en vindt dat rechtbanken elke zaak moeten aankunnen. amsterdam/gpd - De politie in Amsterdam pro beert via foto's en videobeelden hooligans op te sporen. In het tv-programma Opsporing Ver zocht en op internet (www.politie-amsterdam- amstelland.nl) worden vanavond beelden ge toond van relschoppers. Door jacht te maken op hooligans hoopt de politie 'het voor de echte supporters aantrekkelijk te maken om in de Arena van voetbal te genieten'. De opnamen zijn gemaakt door observatieca mera's in de Arena. Daarnaast zijn er beelden van camera's op voertuigen van de mobiele eenheid en opnamen van mobiele videoteams van de politie. Deze beelden zijn ook in de stad gemaakt. Aan de hand daarvan worden tijdens ongeregeldheden relschoppers ter plekke gear resteerd door aanhoudingseenheden. In Opsporing Verzocht zijn vanavond beelden te zien van de wedstrijd Ajax-Heerenveen op 29 mei. Tijdens deze wedstrijd werden 415 beveili gers en politiemensen geslagen, geschopt en belaagd. den haag/anp - PvdA-Kamerlid Dijsselbloem wil opheldering van minister Verdonk van vreemdelingenzaken over de omstandigheden in het uitzet centrum Rotterdam, waar uit geprocedeerde asielzoekers wachten op hun uitzetting. „Mensen verblijven er veel lan ger dan de bedoeling is", aldus Dijsselbloem. Hij zal Verdonk morgen tijdens het vragenuur tje in de Tweede Kamer ter ver antwoording roepen. In een uitzending van het IKON-radioprogramma De An dere Wereld van Zondagmorgen luidden advocaten en Vluchte lingenwerk Nederland de nood klok over het centrum op Rot terdam Airport. Vreemdelingen zouden er veel langer dan de toegestane periode van 28 da gen verblijven in kleine donkere cellen. Zo zou een moeder met kind al drie maanden achter slot en grendel zitten. Volgens Dijsselbloem heeft Ver donk onlang gezegd dat kinde ren maximaal anderhalve dag in het uitzetcentrum mogen verblijven. „De minister heeft ons dus verkeerd geïnformeerd. Het beleid is in de praktijk an ders. Dat is onacceptabel", al dus Dijsselbloem. „Het lijkt er op dat we een soort Guatana- mo Bay in Nederland aan het creëren zijn." Een woordvoerster van Ver donk bestrijdt de lezing van Dijsselbloem. Vrijwel niemand zit er langer dan vier weken. Ook zouden de uitgeprocedeer de asielzoekers voldoende dag licht krijgen in hun cel en mo gen ze af en toe naar buiten. De moeder en het kind waar Dijs selbloem aan refereerde wor den binnenkort overgeplaatst. Dijsselbloem wil dat mensen die te lang in het uitzetcentrum verblijven worden overgeplaatst naar betere opvang in de zoge noemde vreemdelingenbewa ring of op vrije voeten komen. Het Kamerlid wil ook dat Vluchtelingenwerk Nederland toegang krijgt tot het centrum en de rechtsbijstand voor de uitgeprocedeerde asielzoekers beter wordt geregeld. Vluchte lingenwerk vreest dat mensen uitgezet worden terwijl dat he lemaal niet kan omdat ze in het land van herkomst gevaar lo pen. Het uitzetcentrum in Rotter dam is in juni geopend met als doel uitgeprocedeerde asielzoe kers kort op te vangen in af wachting van snelle uitzetting. den haag/gpd - Scholieren in de onderbouw van vmbo, havo en vwo moeten zelfstandiger leren, meer samenwerken en vaker ge bruik maken van de computer. Scholen horen op hun beurt zelf te kunnen bepalen welke vakken ze aanbieden. Die aanbevelingen staan in een advies van de commissie- Meijerink aan onderwijsminis ter Van der Hoeven (CDA). De maatregelen vormen een ant woord op de zwaar bekritiseer de basisvorming, die in 1993 werd ingevoerd. Scholieren van vmbo, havo en vwo krijgen nu drie jaar hetzelf de vakkenpakket. Gebleken is dat de eisen vaak te hoog zijn voor vmbo'ers en te laag voor vwo'ers. Om die reden wil de minister de basisvorming met vijftien verplichte vakken terug brengen tot maximaal twaalf. De commissie, die bestaat uit oud-hoofdinspecteur van on derwijs Meijerink, docenten en schooldirecteuren, vindt dat de minister niet ver genoeg gaat. De overheid zou zich moeten beperken tot het voorschrijven van zeven zogenoemde leerdo- meinen: Nederlands, Engels, wiskunde, mens natuur, mens maatschappij, kunst cultuur en bewegen sport. Welke vakken de scholen bin nen die domeinen willen aan bieden moeten ze zelf weten, vindt Meijerink. Ze kunnen beslissen om schei kunde, biologie en natuurkun de in één zogeheten leergebied te geven, voor een middag in de week. Zo wordt de overgang van de basisschool ook minder groot, aldus de adviseur. En kunnen vmbo'ers beter uit de voeten met de leerstof. Het les- aanbod aan vwo'ers kan desge wenst worden verdiept. Dat kan volgens de adviescom missie alleen als het immense aantal kerndoelen en aanvul lende eisen sterk wordt terug gebracht: wat Meijerink betreft van circa 280 naar ruwweg 60. Hij voegt eraan to.e dat zijn aan bevelingen alleen effectief kun nen zijn als docenten hun ma nier van lesgeven aanpassen. Meijerink wil het frontaal lesge ven - docent doceert, scholie ren luistert braaf - verder terug dringen. Dat is enkele jaren te rug al in de bovenbouw ge beurd, onder meer met de in voering van het studiehuis. „Leerlingen die zelfstandiger le ren en meer samenwerken, presteren beter dan hun leef tijdgenoten die klassikaal les krijgen", weet Meijerink. Minister Van der Hoeven stuurt het advies waarschijnlijk aan het eind van deze maand door naar de Tweede Kamer. Dan ook geeft de bewindsvrouw haar eerste reactie. 3965 ijn sluizen gesloten. dacht van idstichting indeel - In 's Gravendeel t nacht van vrijdag op za- een boerderij in vlam- Pgegaan. Tien koeien en om in de vlammen. De 'heeft twee jongens van •8 jaar aangehouden die worden verdacht de ie hebben aangestoken. t rden ook verdacht van I andstichting in een boer- p wee weken geleden. <è$tat 9 krachting - De politie van rdam heeft vorige week Ageren van 14 tot 16 jaar 'ouden na een groeps- "htihg een maand gele- 'e politie verdenkt de tie- Nan dat ze een meisje en otafjöngens van 15 of 16 'der bedreiging van wa- 'ebben gedwongen tot "hchten van seksuele •ingeu. utrecht/anp - Stichting De Noordzee vraagt de regering vijf gebieden uit te roepen tot zee reservaat. Het gaat om de Dog- gersbank, de Klaverbank, de Centrale Oestergronden, het Friese Front en de Kustzone. Dat staat in een vandaag gepre senteerd rapport over natuur gebieden in de Noordzee. In juni hebben vijftien landen en de Europese Commissie op een conferentie in Bremen over het zeemilieu afgesproken dat er in 2010 een netwerk van be schermde zeegebieden moet zijn. Die moeten over drie jaar internationaal worden aange meld. De vijf gebieden zijn al eerder genoemd door bijvoorbeeld Rijkswaterstaat en het ministe rie van landbouw, natuurbe heer en visserij (LNV). Dit wierp nogal bezwaren op bij bijvoor beeld het ministerie van econo mische zaken en visserijorgani saties, omdat zij er vanuit gin gen dat er dan niet meer kon worden gevist in die gebieden. De Stichting De Noordzee legt echter uit dat dat niet altijd het geval is. „Een zeereservaat be tekent niet dat er een denkbeel dig hek om de zee wordt gezet. Op de Klaverbank, een grindge- bied met bijzondere bodemdie- ren op 150 kilometer van de kust, mag volgens ons bijvoor beeld wel gevaren en op haring gevist worden. Alleen bodem- visserij en zandwinning moeten daar verboden worden", aldus projectleider Offringa. De zeereservaten zijn vooral van belang voor de bescher ming van de dodemansduim (koudwater koraal), witflank- dolfijn, stekelrog en de honds haai. De gebieden zijn ook be langrijk voor de visstand en de voedselvoorziening van zeedie ren en zeevogels zoals de Jan van Gent en de zeekoet. Het pleidooi van de stichting heeft de steun van andere mi lieuorganisaties (WWF, Natuur monumenten, Greenpeace, Waddenvereniging) en het mi nisterie van LNV. Amsterdam - Een scheerbeurt met het scheermes van Willem III voor 100 euro. Dat was gisteren mo gelijk bij de Amsterdamse kapper Figaro Pasquale. De opbrengst van de actie is bestemd voor de res tauratie van de Nicolaaskerk en de Stichting Sin terklaas, die kinder-, bejaarden- en verpleeghuizen bezoekt en er geschenken bezorgt. Foto: ANP/Robert Vos utrecht/anp - Rotterdam krijgt bij de Maastunnel een monu ment ter nagedachtenis van slachtoffers van het wegverkeer. In de nacht van 27 op 28 no vember 1999 kwamen daar twee jongeren om het leven toen zij in hun auto werden verpletterd door een tegemoet komende auto, die met hoge snelheid over de middenberm was geschoven. Het monument in Rotterdam wordt op 28 november onthuld, zo kondigde voorzitter De Kroes van de Vereniging Ver keersslachtoffers (WS) gisteren aan tijdens de jaarlijkse herden king van verkeersslachtoffers. Het gebeurt vaker dat nabe staanden een gedenkteken op richten op de plaats waar hun geliefde de dood vond. Maar een gemeentelijk monument is volgens De Kroes een nieuw verschijnsel. Het monument in Rotterdam is voor zover bekend het tweede gemeentelijke gedenkteken. In Wassenaar werd enkele maan den geleden het eerste onthuld naar aanleiding van de dodelij ke aanrijding waarbij een jonge vrouw werd aangereden door een automobilist die door rood reed. Een derde gemeentelijk monument, voor jeugdige slachtoffers, is in voorbereiding in de gemeente Nuenen bij Eindhoven. De ouders van een van de Rot terdamse slachtoffers van het ongeval bij de tunnel kwamen met het plan voor een monu ment. Dat moet volgens hen niet alleen hun zoon en zijn vriend gedenken, maar alle ver keersslachtoffers. De deelgemeente Charlois, de gemeente Rotterdam en alle andere betrokken gemeentelij ke instanties gingen er volgens De Kroes mee akkoord. In de afgelopen jaren werd het ver keer in de Maastunnel op 28 november enige tijd stilgelegd om met bloemen het fatale on geval van destijds te herdenken. In Nederland vallen jaarlijks duizend verkeersdoden. (advertentie) Met AH Mobiel belt u nog langer voor hetzelfde geld. U krijgt namelijk altijd gratis extra beltegoed op elke opwaardeerkaart Bent u nog geen AH Mobiel beller? Koop dan snel het SIM-pakket Incl. 20.- beltegoed. Nu tijdelijk voor slechts 15.-. Geldig met een Cf) Bonuskaart t/m 23 november 2003. Het grote voordeel van Albert Heijn.cn door Alex Bogers den haag - In de kantine dringt gejuich van buiten door. Ergens op de velden heeft iemand ge scoord. Zondagse ontspanning op het sportveld. Even los van het werk en de straat, van de re gels en het toezicht. Maar niet voor de clubleiding. In de be stuurskamer ligt nog een stapel post. Nieuwe regels, verordenin gen, adviezen en antwoorden op aanvragen voor vergunningen. Maandelijks, zo niet wekelijks, belandt er nieuwe wet- en re gelgeving op het bordje van voorzitter Henk Wessels van de Enschedese hockeyvereniging EHV. Veel overheidsregels, re gels van de hockeybond en de sportkoepel NOC*NSF. Maar ook de gemeente kan er wat van. „We krijgen nieuwe regels voor het parkeerterrein, regels over geluidsoverlast. En heel veel over de keuken: laatst raak ten we onze horecavergunning kwijt zonder dat iemand pre cies wist wat er aan de hand was. En vorig jaar hadden we legionella in de douches. Nou, dan moet je ineens weken lang tussen drie uur en half vier 's nachts je douches op tachtig graden laten lopen. Dat kostte ons vierduizend euro extra." De enorme hoeveelheid wetten en regels waarmee de clubs te maken hebben is NOC'NSF een doom in het oog. Een sportclub heeft met maar liefst dertig ver schillende wetten te maken. Betaalde vestigingsmanager Sportclubs met meer dan dui zend leden kunnen met steun van de sportkoepel NOCNSF of de gemeente een zoge naamde verenigingsmanager aanstellen. Een fulltime ar beidskracht, die een soort ma nusje van alles van het be stuur is met de bevoegdheden van een directeur. De mana ger voert het afgesproken be leid uit, bereidt vergaderingen voor, geeft leiding aan perso neel (terreinknechten), stuurt vrijwilligers aan en legt con tacten met gemeentebestuur ders, sponsors en de bond. Ook sommige kleinere clubs hebben een verenigingsmana ger. Die is meestal betaald met eigen geld van de vereni ging- Rijk, provincie en gemeente zijn zich volgens de koepel niet be wust van het werk dat daarbij komt kijken en de nadelige ge volgen voor de sport. Volgens Wessels is er maar één manier om aan alle regels en wetten te blijven voldoen. „Je moet er bovenop blijven zitten. Als er iets bij de post zit, be spreken we het meteen in het bestuur. Als het nodig is, on dernemen we direct actie door bijvoorbeeld mensen aan te wijzen die de regel uitvoeren of het probleem oplossen. Een be stuurder moet echt werken. Je kunt er echt niet een paar tus sen hebben die voor de gezel ligheid in het bestuur komen zitten." De clubs roepen de veplheid aan regels voor een deel over zichzelf af. De ambities zijn vaak hoog. Iedereen wil nieuwe activiteiten ontplooien. Kinder opvang is geen noviteit meer en steeds meer clubs breiden de medische staf uit met verschil lende therapeuten. Die medici moeten hun eigen ruimte heb ben. Hockeyclubs willen graag kunstgrasvelden met water en voetbalclubs willen graag kunstvelden. En dat brengt weer nieuwe regels met zich mee. Met zaken als kinderopvang en verhuur van de kantine probe ren clubs ook het hoofd boven water te houden, weet voorzit ter Peter Coenen van de Amers- foortse voetbalvereniging CJW. „De overheid trekt zich op al lerlei terreinen terug en bezui nigt op het verenigingsleven." Hij zou wel wat meer begrip willen voor commerciële ne venactiviteiten. Als wij als club iets willen doen om de inkom sten op peil te houden, komt er altijd iemand met regel zus of zo die het verbiedt. Dan zijn we te commercieel bezig."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3