ff Roel toch nog elfde op 'klein songfestival' GESPREK VAN DE DAG Speciale veerdienst voor Britse kleuter Kinderen zetten ouder aan de kant f Record voor wormen-slikker Stemming ook hier vooral politiek spel Beetje zakelijk DAGELIJKS LEVEN WK. MllETÊN Hltli t£M li ET J VoLWMSiEM MI-U OAUïArtN WAT ZFÓdïyV W£ TCütA/ »h~ \'F-P^ MENSELIJK Op een veiling van CONCORDE- snufjes zaterdag in Parijs heeft een karakteristieke NEUS van het super sonische vliegtuig bijna een half miljoen euro opgebracht. Het was een van de ruim tweehonderd on derdelen die bij Christie's onder de hamer gingen. Het veilinghuis had verwacht dat de 3,5 meter lange spitse neus 10.000 euro zou ople veren. Een oudere Frangaise kocht het pronkstuk van de veiling volgens eigen zeggen voor haar man. Andere reserveonderdelen van de onlangs gepensioneerde vloot Franse Con cordes gingen soms voor ruim hon derd keer de geschatte opbrengst weg. De baten van de veiling, 3,28 miljoen euro, zijn voor enkele pro jecten voor kinderen in moeilijkhe den. Vliegtuigmaatschappij British Airways laat op 1 december in Lon den memorabilia van zijn afgedank te Concordes veilen. Een 30-jarige Maleisische PAR KEERWACHTER heeft vijf jaar lang met een afgebroken EETSTOKJE IN ZIJN HOOFD gelopen. Chirurgen van een ziekenhuis in de noordelijke stad Ipoh vonden het stokje toen zij de man opereerden aan een oogin fectie. De man was met het stokje in zijn hoofd gestoken bij een bero ving. Volgens oogarts Gurdeep Singh Mann heeft de parkeerwach ter, Ng Keng Choon, geluk gehad. Het afgebroken eetstokje zat tegen zijn hersenen aan. ,,Een halve cen timeter dieper en hij was dood ge weest." Ng zei dat een overvaller hem een zak over het hoofd had ge trokken en door de zak heen in zijn gezicht had gestoken. Een 1,2 meter lange ALLIGATOR heeft paniek veroorzaakt onder post- sorteerders in de Amerikaanse stad Milwaukee. Het dier kwam plotseling te voorschijn uiteen kartonnen post pakket. Een van de sorteerders durf de de alligator bij zijn staart te pak ken en in een mand te gooien waar hij niet uit kon. De dierenbescher ming heeft het beest inmiddels opge haald. Alligators mogen in de Ver enigde Staten per post worden ver stuurd, maar alleen als zij niet langer zijn dan 50,8 centimeter. Ze tongt met Madonna, staat prak tisch naakt op allerlei covers en is ook al geen maagd meer, maar toch is BRITNEY SPEARS nog steeds een ROLMODEL voor jonge meisjes. Zegt ze zelf. Ouders hoeven zich geen zor gen te maken als hun kinderen haar gaan imiteren, zegt de 21-jarige pop ster in een interview met de BBC-ra- dio dat vandaag wordt uitgezonden. ,,Ze moeten hun kinderen vertrou wen en in hen geloven." Britney ligt de laatste tijd onder vuur omdat ze zich rokend en drinkend heeft laat fotograferen. Gezeur, vindt de zange res. ,,De mensen moeten zich eens realiseren dat ik ook maar een mens ben." En bovendien: ,,Als iemand te gen me zegt dat ik iets niet moet doen, doe ik het dus wel. Zo ben ik nu eenmaal". Foto: AFP madras - De 26-jarige Manohar uit India, met de bijnaam 'Slangen-Mano', de monstreert een aardige act met een baby-cobra. Mano stopt de staart van het slangetje in zijn neus en haalt het via de keel uit zijn mond weer tevoorschijn. Het kunstje was een opwarmertje^e^n training voor een recordpoging waar mee hij in het Guinness Bookirf Rfcords hoopt te worden opgenomen: het ver orberen van tweehonderd wormen van 7,5 centimeter lang. Zaterdag had Ma nohar hiervoor 20 seconden nodig, inderdaad een nieuw record. Foto: AFP Een Brits jongetje van vijf jaar krijgt zijn ei gen veerdienst om van het afgelegen ei landje waar hij woont naar school te kun nen gaan op een naburig eiland. Volgens de Britse krant The Times gaat die veer dienst de overheid 26.000 pond (ruim 37.600 euro) kosten plus de kosten van een begeleider die met de jongen meereist op de dertig minuten durende oversteek. De jongen, Jordan Basford, woont bij zijn grootouders op hun boerderij op het 3,5 kilometer lange eilandje Egilsay, een van de Orkney-eilanden. Zij houden daar schapen en beheren het plaatselijk post kantoor. Op Egilsay wonen maar 28 men sen. Andere kinderen krijgen thuis onder wijs, maar de grootouders van Jordan vin den dat voor hun kleinzoon geen goed idee. „Het lijkt heel idyllisch om een on derwijzer helemaal voor jezelf te hebben, maar wij vinden dat het niet goed is dat hij de hele dag alleen is en dan 's avonds thuis ons alleen maar heeft om mee te praten. Per slot zijn wij oud." Op Egilsay is wel een school, maar daar bleek Jordan de enige leerling en er moest speciaal voor hem een leraar van een an der eiland komen. Zijn grootouders beslo ten dat hij dan maar naai' de drukker be zochte school op het grotere eiland Rousay moest gaan. Dat leverde proble men op, omdat de reguliere veerdienst niet aansluit bij de schooltijden. Voordeel voor de overige bewoners van Egilsay is dat zij ook gebruik mogen maken van Jor- dans veerboot, anp Roel Felius (15) uit Goes is elfde geworden op het Junior Eurovisie Songfestival zater dag in Kopenhagen. De Nederlandse inzen ding Mijn ogen zeggen alles kreeg 23 punten. Kroatië ging met de eer strijken. De 11-jarige Dino uit Zagreb zong met zijn nummer 77 si moja prva ljubav (Jij bent de enige) met 134 punten de winst bij elkaar. In Nederland en Kopenhagen werd vol on geloof gereageerd op de uitslag. Het stem gedrag gaf blijk van een politiek spel. Niet temin is Roel zeer tevreden over zijn pres tatie: „Ik heb alles gegeven wat ik kon en het optreden zelf was voor mij het belang rijkste". Zestien landen deden mee aan de eerste editie van het Junior Eurovisie Songfesti val, dat live werd uitgezonden vanuit de Deense hoofdstad. Spanje werd met 125 punten tweede met Desde el cielo (vanuit de hemel), een gevoelig nummer gezon gen door de 12-jarige Sergio over de dood van zijn moeder. Derde werd Engeland (118 punten), vertegenwoordigd door de 10-jarige Tom Morley met het lied My song for the world (Mijn lied voor de wereld). De vier jongens van de Belgische groep X! NK, in de intemetpoll veruit de grote favo riet, kwamen met De vriendschapsband niet verder dan de zesde plaats. Polen ein digde met slechts drie punten laatste. Roels optreden verliep vlekkenloos. Hij miste geen noot, had het zichtbaar naar zijn zin op het grote podium in het Forum en nam na zijn nummer een daverend ap plaus in ontvangst. Groot was dan ook de schrik toen hij tijdens het bekendmaken van de punten lange tijd op de laatste, zes tiende, plaats stond. Gelukkig liep de score voor Nederland gaandeweg langzaam op. Gaf het Neder landse publiek winnaar Kroatië tien pun ten, Kroatië gunde Nederland niet één punt. „Het is schandalig dat zelfs de junio renversie van het songfestival verworden is tot een groot politiek spel", zei de Neder landse presentatrice Angela Groothuizen. Vader Jan Felius was het met haar eens. „De Oost-Europese landen stemmen op elkaar en de Scandinavische landen geven elkaar punten. Erg flauw. Het doet je afvra gen wie er nu gestemd hebben, kinderen of volwassenen." Nederland ging evenwel ook niet helemaal vrijuit. De twaalf punten die ons land te vergeven had, gingen naar België en onze Zuiderburen gaven even daarvoor Nederland de volle twaalf pun ten. Hoewel het even zuur was voor Roel, stond hij na zijn optreden lachend de Ne derlandse pers te woord. „Tijdens de be kendmaking van de punten had ik echt de bibbers, maar ook al ben ik elfde, ik heb het onzettend naar mijn zin gehad, het was echt geweldig! Pascal Jakobsen (zan ger van Blof, die de Nederlandse inzending produceerde, red.) belde me net op en zei dat ik het fantastisch gedaan had. Kijk, dat is een professional, hij kan het weten. Ik ga gewoon door met zingen." Nadat Roel zich had losgemaakt van de pers, kon hij eindelijk zijn ouders in de ar men vallen en kreeg hij een knuffel van zijn zusje Noortje. „Jongen, we zijn trots op je! Je hoeft niet altijd te winnen om de winnaar te zijn", zei moeder Gerda. Roels oudere broers, Hans en Niek, die het song festival vanuit Goes volgden, feliciteerden hun broertje door de telefoon. Groothui zen, die zich de afgelopen dagen in Ko penhagen als een moeder over Roel ont- Roel zelf was zeer tevreden over zijn optreden. Foto: GPD/Mischa de Bruijn fermde, weet het zeker: „We hebben er in Nederland een grote ster bij, iemand die iets heeft toe te voegen aan de muziek". Nadat het publiek het Forum verlaten had, spoedde de Nederlandse delegatie zich naar het stadhuis van Kopenhagen waar een groot feest werd gegeven. Roel leeft nu al toe naar zijn volgende project. Van de Amerikaanse jeugdfilm Good Boy wordt een Nederlandse versie gemaakt en Roel mag een van de hoofdrollen inspreken. Groothuizen werkt er ook aan mee. In de film neemt zij de stem van 'Roels moeder' voor haar rekening. De volledige uitslag van het Junior Eurovi sie Songfestival, inclusief de verdeling van de punten, is te zien op www.junioreurovision.tv. Volgend jaar wordt het Junior Eurovisie Songfestival in Engeland gehouden. Sheila van Doorsselaer Tachtig doodgewone mensen in een zaali*. Nieuwegein. Echtparen van een jaar of zè- ventig, mannen alleen, vrouwen alleen, oc II veertigers en vijftigers. Ze hebben een dinj |A gemeen. Ze hebben aalemaal een volwas sen kind dat zijn ouders bewust niet meer wil zien. Al jaren. „Mijn zoon woont in hetzelfde dorp. Sod lopen we elkaar tegen het lijf. Dan zeg ik gedag. Hij loopt straal langs me heen. niets, kijkt niet", vertelt Hennie van der Valk (69) uit Nieuw-Vennep tijdens de lunch. Het is de eerste bijeenkomst vani Stichting Ouders van Losgelaten Kindere J* (Solk). Solk heeft vierhonderd leden. Se- L cretaris Monique Kemper schat dat 4O.0C q ouders bewust in de steek gelaten zijn door hun kinderen. „Ga maar na, iederes kent wel iemand in die situatie. De aanleidingen voor de breuk zijn divei Soms is het een scheiding, waarbij een kind kiest voor een van de ouders. S01 het een ruzie die niet wordt bijgelegd. Soms is het de partner van zoon of doch Jê ter die de weg naar het ouderlijk huis af snijdt. Soms is het een psychiatrische doening. Soms een onterechte beschu ging van seksueel misbruik. Soms wéten ouders helemaal niet waarom hun kind niet meer komt. Jan Scheemda en zijn vrouw hebben he ook stukje bij beetje moeten uitvinden.. Hun dochter had drie jaar lang het con tact verbroken. Scheemda: „Ze kreeg vei kering met een jongen die uit een heell der gezin kwam dan het onze. Wij staan J voor regels, afspraken, eerlijkheid. Bij di jongen thuis was alles veel losser". „Het begon met een ruzie. Ze was negenC tien en we spraken haar aan omdat ze, ji plaats van oefenen bij de muziekvereni- a\ ging, samen met haar vriend video's was ef gaan kijken. Ze liep weg, trok bij haarv vriend in. Hij had kritiek op onze opvoe ding. We zouden haar klein houden. We Pt lazen in de krant dat ze zich verloofde, ;n mochten niet bij haar bruiloft zijn. Ik hel K buiten de kerk staan filmen. Toen onze kleinzoon werd geboren, waren we er bij. Een vriend van ons kwam bij haar bezoek en vroeg: zal ik je moeder meene men? Nee, had ze gezegd, alsjeblieft niet „Nu is ze weer terug. Het is een wonder. M We hebben zelfs al op onze kleinzoon ge past. Ze zegt nu: ik heb jullie nooit losw m len laten, maar ik stond onder invloed. Soms krijgt een ander macht over je kind." Kees Draaiman (70) heeft vier kinderen, één ziet hij al jaren niet meer: „Onze kin .js deren zeggen: ik maak zelf wel uit of ik mijn ouders opzoek en hoe vaak. Dit ish ik-tijdperk. Kinderen zijn ook gewoon h«>n erg egoïstisch". Bij de hulpverlening zijn deze ouderen nauwelijks bekend. Maatschappelijk we: ster Jeanette de Bakker uit Utrecht: „We krijgen kinderen die hun ouders missen En jonge gescheiden ouders die hun kin niet meer zien. Maar deze groep wat ou- m dere ouders die er soms tientallen jaren mee zitten: ik wist niet van hun bestaan af'. Annemarie Maasdam (71) en Henk van der Ploeg (70) zijn vijftien jaar getrouwd rgi Precies zoveel jaar weigeren de kinderen ai van Henk hem te zien. Ze zijn nu 35 ejio en jaar. Aanleiding: ruzie met de ex over gd over de 'slechte' invloed van Annemarie op Henk. Ook Annemarie zelf verloor 00 ie het contact met haar twee dochters. Wa a om weet ze niet goed. „Wist je maar wat t ze dwarszit. Zij kiezen ervoor je niet mei te zien. Ik ging juist leuk om met de jont ib ste. Ze heeft een eigenaardige man. Die was ook gek op mij. Ging ik met hem nu softdrugs kopen in Amsterdam. Ik wou dat weieens zien. Nu ben ik ineens weer P uit de gratie. Kreeg ik een brief van mijn g| dochter: 'jij laat de mensen niet vrij'. „Met mijn oudste dochter van 43 had ik ut acht jaar geen contact. Nu is ze laatst op ie< bezoek geweest, 't Was net een kennism fr< king met nieuwe buren. Ze had bloemen meegenomen. Ik kreeg later een kaartje met 'de geschillen zijn niet opgelost'. W( ke geschillen? Kan zoiets een verlate pu ve berteit zijn? Ik vroeg of ze nog een keer kwam, maar ze zei 'ik ben er nog niet aa lo: toe'." cpd De namen van Kees Draaiman en Jan Scheemda zijn op verzoek gefingeerd. Sol is bereikbaar via e-mail: losgelatenkiné ren@wanadoo.nl of telefonisch: 07039155 820, ma-do 9-13 uur n Met de omzichtigheid van een militair die een mij nenveld binnenstapt, nader ik het aanrecht waar mijn wettige echtgenote rode uien in ringetjes snijdt. De wind is gunstig - de doordringende lucht van uien en het geluid van de afzuigkap verhullen mijn aan wezigheid. Onder dekking van de elementen sluip ik naderbij. Ik steek mijn handen naar voren, tuit mijn lippen (nog één stap van het doelwit) en bevries dan, als er opeens geluid komt uit de gestalte voor me. ,,Als je nu eens hier (ze wijst op haar heupen) spontaan je handen zou leggen en dan hier (ze houdt haar hoofd schuin zodat haar nek bloot komt te liggen) spontaan een kus zou geven, dan zou ik dat toch zó fijn vin den. De tranen en de verstikte stem wijt ik aan de ui en. Maar toch ruik ik het verwijt, dwars door het traangas heen. En ik schiet in het defensief. „Ik wilde het doen, eerlijk! Maar je was me voor.Mijn stem breekt, met dank aan de uien. „Maar het spontane is nu helemaal weg. Het moge duidelijk zijn: ik heb een probleem met spontane liefdesbetuigingen. Met de betuiging op zich heb ik geen moeite. Ik beheers de techniek en ik vind het in de regel niet onaangenaam. Desgevraagd ben ik er immer gaarne toe bereid, desnoods de hele dag door. Het is het spontane dat me nekt. Het komt niet in me op, om het uit mezelf te doen. En als ik het op commando doe, is het niet spontaan. Hoe lang moet je wachten, na een verwijt dat het niet spontaan ge beurt, voordat het weer spontaan kan? Zo'n vraag kan me dagenlang kwellen. En op het moment dat ik denk dat er weer ruimte is voor spontaniteit, blijk ik net weer te laat (zie voorbeeld boven). Het onvermogen tot spontane liefdesbetuigingen zit in de genen. Omdat ik eraan lijd, en die genen weer heb doorgegeven aan mijn dochter, moet het een kwaal zijn die tot mijn vroegste voorvaderen is te her leiden. Genen zijn rare dingen. Mijn zoon -die toch heel consequent alle nare eigenschappen van mij heeft geërfd- is de meester van de spontane liefdesbe- tiüging. Als hij mij 's morgens in het donker de trap af hoort sluipen om naar mijn werk te gaan, schreeuwt hij het hele huis bij elkaar om mij een afscheidskus te geven. Hij kan zijn moeder op willekeurig welk mo ment van de dag om de hals vliegen om haar te zeg gen hoe lief hij haar vindt. Mijn knuffeldiertje', noemt hij haar. Zelfben ik meer van het type dat mompelt 'Denk aan de buren' als mijn eega mij voor het venster omhelst. Die 'Geen demonstraties!' sist als er in openbare gele genheden moet worden gekust. Die consequent en vrij monter 'Zeer zeker' zegt, op de vraag of ik nog van haar hou (als een parodie op doelman Ed de Goey, die elk antwoord op een vraag van een verslaggever zo begint.) De laatste tijd zoek ik mijn toevlucht in de theorie dat alle stellen die elkaar de hele dag met on stuimige, openlijke liefkozingen verrassen, uiteindelijk uit elkaar gaan. „Ga maar na", zeg ik dan, en noem vervolgens minimaal vijf droomparen uit onze kenniskring waarmee het fout afliep. „En vergeet Gert en Hermien, Xander en Wendy en Bassie en Adriaan niet. Dan kun je het maar beter een beetje zakelijk houden. Maar op de schaarse momenten dat ik haar daarvan lijk te overtuigen, is er al tijd wel weer iets dat of iemand die haar in mineur doet schieten. Afgelopen week was dat rabbijn Awraham Soetendorp die -op een vraag van Rik Felderhof wat zijn vrouw voor hem betekent- spontaan vol schiet en stamelt: „Zonder haar kan ik niet leven". Ook zichtbaar ontroerd, vraagt mijn vrouw of dat voor mij ook opgaat. En zie ik daar, na mijn antwoord, geen traan op haar wangen glinsteren? Sterk spul, rode uien. Of had ik geen 'Zeer zeker' moeten zeggen? Reageren?: coIumn@dickvanderplas.nl 1l

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2