Invaller Tom Prinsen daagt stayers uit SPORT 2 V, Yatich verslaat bibberende Tergat in Zevenheuvelenloop Olympisch kampioene Anky van Grunsven terug naar de basis Bob de Jong in Erfurt sterkste op tien kilometer WM Gebroken neus Minke Booij Droomfinale rugby tussen Australiërs en Engelsen Tuitert maak grote beloftes eindelijk waa Federer wint eenvoudig van Agassi in finale Maste Esther Schouten behou< haar wereldtitel boksen Drievoudige breuk Dörfler-Antal erfurt- De Oostenrijkse schaatsster Emese Dörfler-An tal heeft gisteren een drievoudi ge botbreuk opgelopen bij een valpartij. Het incident gebeurde tijdens de 1000 meter, een bijn ummer op het wereldbekerpro gramma in Erfurt. Dörfler-Antal struikelde op het rechte stuk over een blok waar de tijdwaar- nemingsapparatuur in zit. De rijdster brak daarbij haar scheenbeen, kuit en enkel. Waarschijnlijk komt ze dit sei zoen niet meer in actie. Nys wint in Duitsland sankt-wendel- De Belg Sven Nys heeft gisteren in Sankt Wendel de Grote Prijs van Duitsland voor de wereldbeker veldrijden gewonnen. Hij kwam na een solo alleen over de eind streep. Op de tweede plaats eindigde de Tsjech Jiri Pospisil. De Belg Ben Berden werd der de. Sven Nys zegevierde vorige maand al in de eerste WB-veld- rit in Turijn. In Sankt-Wendel verstevigde hij zijn leidende po sitie in het klassement aanzien lijk. Huisman wint Macau drie keer macau- Duncan Huisman heeft voor de derde keer in zijn carri ère de prestigieuze toerwagen- race in Macau gewonnen. De Nederlandse BMVV-coureur is de eerste rijder die de wedstrijd voor de derde keer achter el kaar wist te winnen. De Duit sers Franz Engstler en Mare Hennerici (beiden BMW) leg den respectievelijk beslag op de tweede en derde plaats. Tweede zege op rij Grimbergen den haag- Petra Grimbergen heeft in het marathoncircuit om de KNSB beker haar tweede overwinning op rij behaald. De schaatsster won zaterdagavond tijdens de vijfde race van het seizoen op De Uithof de massa sprint voor Linda Verdouw en Danielle Bekkering. Verdouw neemt met haar tweede plaats de leiding in de tussenstand over van Jenita Hulzebosch- Smit. Deze ontbrak in Den Haag, omdat zij zich voorbe reidt op de wereldbekerwed strijden langebaan komende week in Heerenveen. Zege Velin voor wereldbeker Berlijn- Thomas Velin heeft gistermiddag in Berlijn de vier de kwalificatiewedstrijd voor de wereldbeker gewonnen. De Deense springruiter was met zijn paard Equest Carnute ook in de barrage van de Grote Prijs van Duitsland foutloos en bo vendien snel. Hij reed al na 35,98 seconden door de finish. De Duitser Marco Kutscher vormde met Controe de enige andere combinatie die in de ex tra omloop geen balk afgooide. Hij gaf echter meer dan een se conde toe op Velin. Wïm Schro der en Albert Zoer pakten ook wereldbekerpunten door vierde en vijfde te worden. Goosen slaat klap van een ton Singapore- De Zuid-Afrikaanse golfspeler Retief Goosen ver diende in Singapore het meest in een zogenoemde 'skinsgame' tegen drie andere spelers. Op de 15e hole was een rake putt goed voor 100.000 euro. In een skinsgame spelen vier golfers om een premie per hole. Wie de beste score maakt op een hole krijgt de pot. Leveren twee (of meer) spelers de beste score af, dan gaat de pot naar de volgen de hole en wordt deze aange vuld. Voor de gouden putt van Goosen was de pot elf holes op geschoven en aangevuld. Squashers grijpen naast titel Maastricht - De Dutch Open squash is een buitenlandse aangelegenheid geworden. Va nessa Atkinson en Tommy Ber den behaalden geen winst in de finale. Atkinson verloor van de Australische Natalie Grinham, Berden erkende zijn meerdere in de Engelsman James Will- strop, de wereldkampioen bij de jeugd in 2002. maandag 17 november 200 door Martijn van Beeten erfurt - Tom Prinsen startte za terdag als anonieme invaller in de B-groep van de tien kilometer op de wereldbekerwedstrijden in Erfurt. Toch wist de schaatser uit de DSB-ploeg de topstayers Bob de Jong, Carl Verheijen en Jo- chem Uytdehaage later die dag tot een uiterste krachtsinspan ning te dwingen. Prinsen, 21 jaar en afkomstig uit Enschede, verbeterde in de ochtenduren zijn persoonlijk record van 13.55,78 minuten naar 13.22,88. Een baanrecord en een toptijd die scherper is dan prestaties van mannen als Uytdehaage en Verheijen op die leeftijd. Prinsen mocht Ids Postma be danken, die door af te zeggen plaats maakte voor de regerend nationaal allroundkampioen bij de neo-senioren. Uytdehaage, Verheijen en De Jong (winnaar van de tien kilo meter in 13.17,63), waren maar net sneller dan Prinsen. Ver heijen (derde in 13.22.78) had zelfs een marge van slechts eentiende van een seconde. Een belangrijke marge. De drie snelste Nederlanders in Erfurt zijn namelijk verzekerd van deelname aan de tien kilometer tijdens de wereldbekerfinales, eind februari in Heerenveen. En daar worden startplaatsen verdeeld voor het WK-afstan den in Nagano. Langzamer rij den dan Prinsen had eind janu ari verplicht deelname aan een skate-off betekend. Hoe lastig een verrassende nieuwkomer kan zijn, weet Uyt dehaage nog van vorig jaar. Uit eindelijk kwam hij een fractie van een seconde te kort om ten koste van Henk Angenent naar het WK afstanden in Berlijn te mogen. Een zeker lijkende me daille werd hem door de neus geboord. Nu stonden de stayers op scherp. Sneller zijn dan Prin sen, was hun eenvoudige op- Mk aa °Of peV>x Bob de Jong is blij met zijn winst in Erfurt. Foto: Reuters/Farbizio Bensch dracht. Maar die bleek lood zwaar. Uytdehaage (tweede in 13.20,67) had het kenmerkende schuim rond de mond, Verheij en ging tot het uiterste en De Jong had het aan een ingreep van coach Wim den Eisen te danken dat hij niet instortte. Bij de Zuid-Hollander, fysiek in topconditie, zakken bij lange inspanningen de schouders te veel naar beneden. Dan is de houding verkeerd en gaat veel energie verloren. Den Eisen greep in, dwong De Jong op twee kilometer voor de finish helemaal rechtop te gaan staan en opnieuw de schaatshouding aan te nemen. Door die ingreep kon De Jong, die een week eer der in Hamar de vijf kilometer won, een aanval van opponent Verheijen afslaan. Prinsen zag zijn concurrenten worstelen en maakte in één klap de sprong naar de toppers. „Dit had ik nooit verwacht", zei de Tukker. „Technisch heb ik een superrace gereden." De gevestigde orde op de lange afstanden had wel rekening ge houden met Prinsen. Uytde haage en Verheijen zagen hem in oktober bezig op trainings kamp in Erfurt en waren onder de indruk. „Het is goed dat er een nieuw gezicht bij is geko men", zei Verheijen, die stelde dat Prinsen ook zou moeten worden aangewezen voor de breda/anp - Hockeyster Minke Booij heeft gisteren haar neus gebroken toen ze bij het uitlo pen tijdens een strafcorner de bal vol in het gezicht kreeg. Bo vendien liep de ervaren inter national een scheur in haar juk been op en moest een forse wond in haar gezicht worden gehecht. Booij was met Den Bosch in Breda, voor de com petitiewedstrijd tegen Push. Haar ploeg won met 0-5. Booij zou zaterdag met het Neder lands team afreizen naar Syd ney, waar het toernooi om de Champions Trophy plaatsvindt. Het is onzeker of dat nu kan doorgaan. „Ik wacht nog even met die beslissing", zei bonds coach Mare Lammers. „We hebben nog een week, ik wil afwachten hoe het morgen gaat. Ze is zondagmiddag onder narcose geopereerd, haar neus is rechtgezet en een plastisch chirurg moest haar wang hech ten." De mogelijke afwezigheid van Booij zou voor Lammers een fikse tegenvaller zijn voor de Champions Trophy. sydney/anp/rtr - Engeland en gastland Australië gaan strijden om de wereldtitel in het rugby. De Engelsen plaatsten zich gis teren door in de halve eind strijd duidelijk af te rekenen met Frankrijk (24-7). De "Walla bies' waren zaterdag al sterker dan het favoriet geachte Nieuw- Zeeland (22-10). De finale van zaterdag 22 november is een herhaling van de WK-eindstrijd van 1991. Destijds wonnen de Australiërs. Grote uitblinker zondag aan Engelse zijde was Jonny Wilkin son. Hij maakte, onder zeer slechte weersomstandigheden, alle punten voor zijn team. De wedstrijd werd in het Telstra Stadion in Sydney bekeken door ruim 83.000 toeschou wers. Er was slechts een 'try' te zien. Die kwam van de Frans man Betsen. Wilkinson maakte vijf penaltykicks en scoorde drie keer met een dropkick. In de ogen van de Engelsen komt er nu een droomfinale. „Als iemand me zes weken had gevraagd hoe die droomfinale er moest uitzien, had ik Enge land - Australië gezegd", zei de Engelse bondscoach Clive Woodward. „We hebben de laatste vier wedstrijden van de Australiërs gewonnen, maar dat zegt niets voor het duel van za terdag. Het wordt een geweldig duel. Voor beide partijen is het alles-of-niets." Australië kende zaterdag, voor 80.000 toeschouwers in het olympisch stadion in Sydney, een vliegende start. Binnen 24 minuten keek Nieuw-Zeeland tegen een achterstand van 13-0 aan. Na de vroege voorsprong beten de 'All Blacks' zich kapot op de goed sluitende defensie van het thuisland. Alleen Rue- ben Thorn, aanvoerder van Nieuw-Zeeland, slaagde erin een velddoelpunt te maken. Australië speelde in de halve fi nale het beste rugby van het toernooi. De Wallabies, wereld kampioen in 1991 en 1999, wa ren absoluut de underdog te gen Nieuw-Zeeland wegens de povere vorm die de ploeg tot de halve finale liet zien. Op de uiteindelijk onverwachte overwinning viel niets af te din gen. Elton Flatley was de grote man aan de kant van Australië. Hij was goed voor maar liefst 17 punten. De Australische media waren ineens in alle staten. Eerst was de Australische ploeg tot de grond afgebroken, we gens de magere prestaties. Zon dag stonden alle bladen als één front achter het team. nijmegen/anp - De Kenyaanse atleet Richard Yatich heeft de twintigste editie van de Zeven heuvelenloop gewonnen. Hij liep rond Nijmegen de 15 kilo meter in 42 minuten en 43 se conden. De jonge Tanzaniaan Fabiano Joseph eindigde als tweede. Paul Tergat, 's werelds snelste loper op de marathon, finishte als derde op een dikke minuut. Marco Gielen was de beste Nederlander op de vijfde plaats. Bij de vrouwen zegevierde de Ethiopische Mestewat Tufa, die 49 minuten en 6 seconden klokte. De Kenyaanse Magdali- ne Chemjor eindigde als twee de, voor de Nederlandse Irma Heeren. Gisteren gaf ze ruim twee minuten toe aan de win nares. Heeren kampte lang met blessures, maar is nu volledig hersteld en gaat in Rotterdam in 2004 nog een laatste limiet- poging wagen voor de Olympi sche Spelen in Athene. Heeren heeft zich aangesloten bij Ath- los, de atletiekvereniging in haar woonplaats Harderwijk. Ook heeft ze een nieuwe trainer gevonden, Gerrit Bosch. De ko mende winter staat dan ook al les in het teken van de voor- j aarsmarathon en de olympi sche limiet van 2 uur en 30 mi nuten. Iedereen rekende in Nijmegen op Paul Tergat. De Kenyaan was vlak voor zijn unieke mara thon in Berlijn, waar hij 's we relds beste tijd liep met 2.04.55, vastgelegd door de organisato ren. Het was voor het eerst sinds 1995 dat Tergat weer eens in Nederland liep. Hij had giste ren redelijk wat last van de kou, gaf hij aan. Het weer speelde ook niet mee in de twintigste editie, die een recordaantal deelnemers van ruim 21.000 trok. De wedstrijd in druilerige condities was bij Richard Yatich leidt op de Zevenheuvelenweg. Foto: ANP/Vincent Jannink de mannen na 1 kilometer be slist. Yatich liep bijna direct weg bij de concurrentie. Na 9 kilometer had de jonge Keny aan, 23 jaar, al 43 seconden voorsprong op de achtervol gers. Yatich is sinds juni in Eu ropa actief. De pupil van de Belgische manager Mare Ver- meiren was voor de Zevenheu velenloop wel zeven weken te ruggeweest in eigen land. Zijn talenten kwamen in Nijmegen snel boven. Nummer twee Jo seph moest uiteindelijk 48 tel len toegeven. wereldbekerfinale in Heeren veen. Voor marathonschaatser Miel Rozendaal, die ook in de B-groep moest starten, werd zijn wereldbekerdebuut een te leurstelling. Hij was ziek en kwam met een tijd van 13.47,19 tot een tijd die langzamer was dan twee weken eerder op het NK afstanden in Heerenveen. ni erfurt- Winnen, de 23-jajj Mark Tuitert had geen id® (f wat het was. Grote belofte, 0 klasbak, maar nooit de bei dat waren de woorden voii a; de schaatser van Sponsor, Loterij. Tot gistermiddag, 1500 meter van de wereldt ker in Erfurt. Baanrecord (1.47,24 minu ten), gouden plak, het moi allemaal een keer gebeure i Tuitert, wereldkampioen ji v nioren in 1999 en kampioi in wording, begint zijn bel ej te in te lossen. Vorig jaar a derde op het EK allround i vierde op het wereldkamp fl oenschap. Podiumplaatse bij wereldbekerwedst rijde waren er ook al. „Geduld hebben, hard blij ven trainen en wachten to [j die mooie dag een keer komt", zo omschreef Tuiti e zijn tijd in de wachtkamei Hij is nu zo fit en sterk, da a hij ploeggenoot Erben We j nemars, die van plan leek jj voorlopig geen 1500 mete verliezen, gisteren van de troon stootte. De Zwollen n moest na een trage slotroi j de, waarin hij een secondi verloor aan Tuitert, genoe gen nemen met de tweedi c plek: 1.47,71. Net voor Ids j, Postma, die na een matip race in Hamar (dertiende weer zijn niveau haalde brons pakte in 1.47,84. te Groenewold werkte l middag in Erfurt haar bi drie kilometer sinds tijdei Toch maakte ze na de fin een balend gebaar. Groe wold kwam met 4.06,431 nuten een tiende van eed conde te kort voor haar ste wereldbekerzege ooit, Pijnlijk én hoopgevend \y de tweede plek tussen de Duitse winnares Anni Friesinger en landgenotes Claudia Pechstein en Gui Niemann-Stimemann. Gi newold: „Maar ik had hie wel heel graag gewonnen Houston - Roger Federer heeft gisteren eenvoudig de finale ge wonnen van de Masters Cup in het Texaanse Houston. De Zwitserse Wimbledonwinnaar rekende in drie sets af met de Amerikaanse publiekslieveling Andre Agassi: 6-3 6-0 6-4. De 22-jarige Roger Federer had slechts 88 minuten nodig voor de drie sets tegen de efr jaar ou dere Andre Agassi. Een lange regenpauze van 2,5 uur - bij de stand 6-3 2-0 - ver mocht de Zwitser niet uit zijn evenwicht te brengen. De als derde geplaatste Fe rekende in de halve finale met de als eerste gepl: Amerikaan Andy Roddic! 22-jarige Zwitser, die als ning voor zijn winst in Ho een slordige 1,5 miljoen op zijn bankrekening ma schrijven, stijgt door de winning in de Mastersfinal gisteren naar de tweede op de wereldranglijst. Hij moet nu alleen Andy dick nog voor zich dulden, den haag-wenen/gpd - Esther Schouten heeft haar abonne ment op de wereldtitel ver lengd. De profboksster uit het Noordhollandse Wognum be haalde zaterdagavond in We nen een nipte puntenzege op haar Amerikaanse uitdaagster Alicia Ashley. Het was de eerste keer dat Schouten haar kampioensgor del van de Women's Internatio nal Boxing Federation (WIBF) in het juniorvedergewicht (tot 55 kilo) verdedigde. Acht ronden lang balanceerde Schouten op de rand van de af grond. De 36-jarige Ashley toonde zich geenszins de min dere van de tien jaar jongere Nederlandse. Pas in de laatste twee ronden wist Schouten, die eerder nog na een Amerikaanse voltreffer vervaarlijk had ge wankeld, zich uit de penibele situatie te redden. Met een vlammend slotoffensief wist ze vervolgens het scheidsrech- terstrio toch nog te overtuigen. Unaniem sprak het drietal uit eindelijk de voorkeur uit voor de regerend kampioene. Schouten trok na de ontsnap ping openlijk het boete aan. „Ik heb me tot haai| laten verleiden. Ik wist een counterpuncher is en haar daarom laten Maar ik vergat zelf klappi te delen. Ik gedroeg me t sief. Pas in de laatste twe den was ik weer mezelf ei ik ouderwets van me af." Druk had Schouten naui gevoeld, zei ze. „Natuurlij het anders dan vorig jaar. kon ik frank en vrij bokst was ik de titelhoudster, 1 een reputatie hoog te h0| Niettemin ging ik vrij ont nen de partij in." Met de overwinning schi Schouten in zestien ontm gen de winstreeks op tot tien, waarbij ze vijfmaa knock-out uitdeelde. Voo ley, de nummer één van i zamenlijke uitdaagsterlijs alle bonden, betekende i derlaag de vijfde in vijftiei frontaties. Binnen afzienbare tijd Schouten de Amerü markt, die in bokskringei als het walhalla word schouwd, te kunnen betr< Maier skiet met gebroken rib wenen - Dat hij een harde jon gen is, was al bekend. Skiër Hermann Maier heeft nu echter weer een nieuw hoofdstuk aan zijn medische dossier toege voegd. Meer dan drie weken ge leden brak de Oostenrijker een rib, maar hij sportte gewoon door. „Ik wilde er geen ophef over maken. Dan zou het als een excuus hebben geklonken", zei hij. Met gebroken rib eindig-^ de Maier in de eersteweréldbe- kerreuzenslalom immers 'slechts' als zestiende. boxtel/gpd - Daar sta je dan. Als olympisch dressuurkam- pioene begint de voorbereiding op Athene 2004 in een achteraf manege in Boxtel. Status en gouden medaille tel len niet, in de regen op weg naar een tochtige hal. Behoud dan maar eens je goede humeur als je paard niet meteen de trailer in wil en jeugdige fans om handtekeningen sme ken. Geen punt voor Anky van Grunsven. Als 'stijfkop' Ge- stion Salinero eindelijk op de wagen staat, deelt de ama zone rillend van de kou in de regen handtekeningen uit en poseert ze met iedereen jfrejnet haar op de foto wil. Op hetj;ezicht-van-Brabantse Anky wijkt de glimlach geen Tninuut. Ze is veel te blij dat ze weer wedstrijden kan rij den, want daar is het afgelopen jaar nauwelijks iets van terecht gekomen. Ze brak op 19 januari bij een val van haar paard Joker een bovenbeen. In de zomer maakte ze een even snelle als korte come-back. Werd weer Neder lands kampioene en moest vervolgens opnieuw onder het mes om de schroeven en platen uit haar bovenbeen te la ten verwijderen. „Ik had er behoorlijk last van", vertelt Van Grunsven. „Kon het been ook niet goed gebruiken om te sturen. Daarna moest ik wéér opnieuw beginnen." En dat bete kent in de paardensport terug naar de basis. Naar de klei ne concoursjes in de omgeving, op het platteland. „Voor dat je naar de grote wedstrijden gaat, moet je eerst weten waar je staat. Daar kom je alleen maar op deze manier achter." De organisatoren van het concours in manege De Lang- spier hadden speciaal voor hun beroemde provinciegeno- te een Grand Prix-proef ingelast en dat hebben ze gewe ten in Boxtel. Want van heinde en ver stroomden gisteren de paardenfans toe. Normaliter staat een handvol familie leden langs de boarding, deze keer stonden de toeschou wers vier rijen dik om de dansende paarden te aanschou wen. De afgelopen maanden heeft Van Grunsven meer tijd kunnen besteden aan haar kledinglijn en aan andere acti viteiten. Maar het duurde haar toch te lang voordat het serieuze werk te paard weer kon beginnen. Trainen in de fitness-ruimte thuis in Erp inspireert niet echt, als enkele meters verder de paarden in hun boxen ongeduldig staan te trappelen totdat iemand het zadel op hun rug legt. „Ik heb een heel slecht jaar achter de rug", vertel^-; teren na de winst in de GP-proef met 71,15 procen hier was eigenlijk nog een van de betere dingen, was het niet vlekkeloos. Ik heb geen moment de co verloren, maar best nog wat kleine foutjes gemaakt ook goed zo, dan weet ik tenminste waar ik de koi maanden aan moet werken. Over veertien dagen naar Roosendaal en daarna moet in de wereldbekf strijden in Maastricht, Mechelen en Amsterdam I hoe ik ervoor sta met het oog op de Olympische Spf Athene, want dat blijft toch mijn hoofddoel. Bovj heeft Salinero dit nodig. Hij is pas negen jaar, heé niet zoveel ervaring en hem dan meteen een grote volle hal binnenrijden is vragen om problemen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14