Oranje valt weer door de mand Quick Boys heeft het eindelijk te pakken Twijfelaar Dick Advocaat verliest alle geloofwaardigheid itsers lachen 3m Oranje maandag 17 NOVEMBER 2003 SPORT door Henri van der Steen Glasgow - De Schotse fans zongen het uit volle borst: 'He's bald, he's fat, he's going to get the sack: Advocaat! Advocaat!' Het klopt niet. Dick Advo caat is niet langer kaal, hij is niet vet en hij wordt ook niet op straat geke geld, zelfs niet als Oranje zich woens dag niet plaatst voor het EK voetbal in Portugal. Anderhalf jaar geleden al heeft Advocaat beloofd zelf op te stappen als het Nederlands elftal zich niet kwalificeert, een loze belofte ove rigens, omdat geen enkele (Neder landse) bondscoach in zo'n geval nog kan blijven zitten. Advocaat zeker niet. Ongeacht de uitslag van woensdag heeft Advocaat intussen al zijn ge loofwaardigheid verspeeld. Hoe spannender het werd, de afgelopen maanden, des te meer fouten maakte hij. Advocaat heeft zich laten kennen als een twijfelkont. Ooit zei hij:Als het nodig is, kan ik meedogenloos zijn." Meedogenloos zijn vooralsnog alleen de feiten: Ad vocaat is erin geslaagd een onder Van Gaal al failliete selectie intact te hou den en jonge, echte voetballers bui ten de deur te houden. Zijn beleid van de afgelopen week was helemaal catastrofaal: geen Rob ben in de selectie, geen Van der Vaart in de basis en de beste man van de laatste interland, Sneijder, op de tri bune. Advocaat deed de afgelopen dagen alles fout wat een coach fout kan doen: verkeerd systeem, verkeerde opstelling en uitspraken die haaks stonden op wat hij deed. Advocaat wilde met voetbal van Schotland win nen, maar flanste een opstelling in el kaar waarin de achterste zes veldspe- lers ongeschikt zijn om de aanval te voeden. Wat zei Advocaat na afloop: „Het lag niet aan de spitsen, de aan voer was niet goed." Hij zei nog meer, toen hij zijn keuze voor het duo Van Nistelrooij-Kluivert probeerde te rechtvaardigen. „Van Nistelrooij en Kluivert scoorden op de training en de alternatieven scoor den niet. Bovendien waren ze gretig." Clubtrainers selecteren vaak op trai- ningsvorm, bondscoaches niet Van Nistelrooij (hij riep het twee maanden geleden in Praag uit frus tratie) heeft dus gelijk: Advocaat is een lafaard. Dat bewees hij nog eens met een an dere uitspraak op de persconferentie na afloop, toen hem werd gevraagd of hij woensdag dus met drie verdedi gers begint, tegen de twee Schotse spitsen. „Nee, want als de Schotten met drie spitsen spelen, kom ik een mannetje te kort" Iedereen weet dat Schotten in geen honderd jaar met drie spitsen hebben gespeeld. En dat zegt een coach die tegelijk blijft be weren altijd van de eigen kracht uit te gaan. Het hoeft niet erg te zijn, dat journa listen het met Advocaat niet meer zien zitten, erg is wel dat de spelers geen enkele fiducie meer kunnen hebben in hun coach. Ze zeggen het natuurlijk niet, maar de belangrijkste spelers worden nu al bijna twee jaar beschadigd en beledigd door Advo caat. Hij is er steeds als de kippen bij om te constateren dat de een of andere back niet doorschoof of dat deze of gene buitenspeler geen rendement had, maar in voetbal gaat het om de as van het elftal. Die as is door Advocaat stelselmatig verkeerd bezet. Van Nistelrooij is een schitterende spits die echter zelden of nooit de ge wenste aanvoer kreeg. Kluivert is mis bruikt als middenvelder, de balafpak- kers Cocu en Davids werden in een centrale, spelverdelende rol gedwon gen. Op die twee (en op Van Bom mel) heeft Advocaat - zelf vroeger een driftkikker op het middenveld - het kennelijk meer dan op subtiele tech nici als Van der Vaart en Sneijder, die volgens de bondscoach te jong was voor een grote wedstrijd als zaterdag. Daar dacht Bert Vogts heel anders over; die durfde het gerust aan te spe len met jongens van 19 en 20. Toege geven, de uitblinkende Fletcher is bij na vier maanden ouder dan Sneij der... Achterin bleef hij het vertrouwen maar geven aan Frank de Boer, van wie iedereen kon zien dat die op zijn laatste benen loopt. Het past hele maal bij Advocaat, die naar eigen zeggen dus meedogenloos kan zijn, maar in de praktijk heel anders is: be houdend, bang, weifelend, met een uniek talent elke keer weer de ver keerde opstelling te maken. Oranje kan Portugal nog steeds ha len, maar het lijkt uitgesloten, dat Ad vocaat dan nog bondscoach is. Ie mand die zo veel blunders achter el kaar maakt, is alle autoriteit kwijt l-m iaag/gpd - Oranje is nog in de race voor het EK, in Duitsland lachen ze tussen alweer slap om het van al die zogenaamde ie sterren. Gehoord za- ivond in Gelsenkirchen vriendschappelijke inter- Duitsland-Frankrijk (0-3): Holland fahren wir zum Oftewel, de hit van vorig Ohne Holland fahren wir VM) is alweer van stal ge loor onze oosterburen :1 zeker zijn van deelna- het EK. website www.sportl.de de Duitse voetballief- inmiddels ook mee- die Holland-Raus- [et als speciale prijs als ite Holland wordt uitge- eld door Schotland: 'Die ïd-Raus-Bonus'. Geld men aan de uitschakeling Nederland: een mooiere 1kan de Duitse voetballief- zich niet wensen. Het lat Berti Vogts (McBerti), mdscoach van Schotland, ®ldn een Duits aandeel zorgde J-0 overwinning van za- 5 draagt bij aan het leed- door Henri van der Steen Glasgow - De spelers spraken van pech en kleine manke mentjes, de coach vond het jam mer dat zijn topscorers uitgere kend deze middag het doel niet hadden gevonden - maar nee, een blamage was het toch echt niet, een i-o nederlaag in een kolkend Hampden Park tegen 'Scotland the brave'. Het Nederlands elftal, een ver zameling over het paard getilde voetballers met een ego zo groot als hun bankrekening, lijkt het onwaarschijnlijke te kunnen waarmaken: diskwalifi catie voor een groot toernooi, voor de tweede keer op rij. Het kan zomaar, als woensdag spe lers en coach weer net zo fan tastisch in vorm zijn als zater dag in Glasgow. Zelfs de eigen fans leken zich tegen de ploeg keren. Op het bomvolle, indrukwekkende Hampden Park waren de 5000 Nederlandse supporters zater dagmiddag doodstil, thuis aan de buis zal menigeen zich ook groen en geel hebben geërgerd aan Oranje - en wellicht stie kem hebben gehoopt dat Schotland de 1-0 op het score bord kon houden. Het Nederlands elftal blameer de zich opnieuw, tegen een ver zameling voetballers, die door hun vechtlust en teamspirit in druk maakte. De zege was vol komen verdiend, hoewel Oran je zich zou kunnen beklagen over een beetje pech: Overmars had een strafschop moeten krij gen, Van der Meyde knalde op de lat, een kopbal van De Boer werd van de üjn gehaald, Stam en Van Nistelrooij hadden kun nen scoren, Seedorf miste een goede kans door de bal net voorbij het kruis te laten vlie gen. Was het allemaal pech? Van Nistelrooij en Kluivert mocht niks worden verweten, aldus Advocaat. „Die kunnen elk moment scoren, vandaag helaas niet. Maar dat was niet him schuld, dat lag aan de spe lers eromheen." Die spelers er omheen had hij echter opge steld. De verkeerde spelers. De intentie en kwaliteit van een elftal zie je doorgaans aan het spel in het eerste kwartier. Oranje viel zaterdag weer net zo hard door de mand als tegen Tsjechie: geen lijn, geen kwali teit in de passing. Advocaat had toch weer gekozen voor Klui vert op het middenveld achter Van Nistelrooij en voor het linksbenige koppel Cocu-Da- vids voor de verdediging. Het was een fatale keuze, zoals ver wacht. Schotland speelde agressief en slim, met spelers als Fletcher en McCann die aan de zijkanten tussen de Nederlandse linies liepen en de backs Van Bronck- horst en Ooijer vrij lieten. In balbezit werd redelijk vaardig gecombineerd. De 1-0 na 20 minuten was verdiend; de goal had bovendien kwaliteit. McF- adden en Fletcher, twee jonkies van 19 en 20, tructen Cocu en de te laat instappende De Boer, via wiens been het schot van McFadden tegen het net vloog. Nederland slaagde er nauwe lijks in een fatsoenlijke combi natie bij elkaar te spelen. Over mars was soms dreigend op links, Van der Meyde had een aantal uitstekende acties, maar Schotland - Nederland, een vierluik. Ruud van Nistelrooij wordt vlak voor tijd van scoren afgehouden, supporters en Dick Advocaat treuren na de i-o nederlaag en Jaap Stam heerst in de lucht tegen de Schotten Christian Dailly en Steven Pressley. Foto's ANP/Ed Oudenaarden/Marcel Antonisse en AFP/Adrian Dennis door het centrum was er weer geen passing van betekenis. Voor de zoveelste keer bleek bovendien dat Van Nistelrooij niks heeft aan Kluivert. Dat de twee elkaar niet aanvoe len bleek nog eens kort voor rust, toe Van Nistelrooij op het middenveld schitterend weg draaide van een tegenstander, aan een rush begon en Kluivert met een steekballetje vrijspeel de. De wisselspeler van Barce lona verwachtte kennelijk niks meer en struikelde hulpeloos over de bal. Weg kans. Na rust lag Oranje uiteraard bo ven. Advocaat zal menen dat hij dat toch maar mooi fikste, door Seedorf in te brengen voor Van Bronckhorst, maar het is een voetbalwet dat de underdog- op-voorsprong zich terugtrekt op eigen helft en de stand gaat verdedigen. Seedorf was alleen optisch een versterking. De postbode uit Milaan (halen en brengen voetbal) wekte op nieuw de indruk zich als de eni ge echte spelmaker van Oranje te zien. Dat was zeker het geval toen Van der Vaart werd inge bracht. Die werd door Seedorf enkele keren opzichtig overge slagen. Zelfs de wissels van Advocaat waren dubieus. Geen Van Hooijdonk in de slotfase, wel counterspits Makaay. En uiter aard geen Sneijder, want die zat op de tribune. En dan klagen over een gebrekkige aanvoer voor zijn wereldspitsen. SCHOTLAND: Douglas; McNamara, Wïlkie, Pressley en Naysmith; Fletcher, Dailly, Ferguson en McCann (71. Pearson); McFadden (90. Hutchison) en Dickov (66. Miller). NEDERLAND: Van der Sar; Ooijer, Stam, De Boer en Van Bronckhorst (46. Seedorf); Van der Meyde, Davids (60. Van der Vaart), Cocu en Over mars; Kluivert (77. Makaay) en Van Ni stelrooij. itich verslaat amende Tergat Mijmegen nje met oudste I sinds 1957 if - Het Nederlands ba ll dat zaterdag een sma- fe 1-0 nederlaag leed in ind was het oudste p-team ooit. Met een ge lde leeftijd van 29 jaar 11 1 en 5 dagen werd het [d'van 11 september 1957 tburg - Nederland 2-5) 1 twee maanden uit de n geschrapt. Op de derde staat het Nederlands elf- [jiet op 13 maart 1955 op- Sgen Denemarken. na en Robben 1 in selectie De selectie van het Ne- s voetbalelftal is voor de 6 van de play-offs in de "ficatie tegen Schotland iePSV' ers Wilfred Bouma II Robben uitgebreid, a behoort niet meer jelersgroep. De voor- ir kreeg zaterdag zijn gele kaart van het kwali- lemooi en is geschorst. De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Henk Angenent, die met Ruud Bröring, Jan Siemerink en een gastschrijver wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet het wereldkampioenschap rugby in de herhaling. Ook al was er dit weekeinde geen competitieronde in het betaalde voetbal, toch heb ik heel wat leuke sport op televi sie gezien. Dan doel ik niet op Schotland - Nederland, want daarvan gaat mijn hart niet sneller kloppen. Je zou het een dramatisch hoogte punt kunnen noe men. Maar als het Nederlands elftal niet eens gelijk kan spelen tegen de Schotten, dan moet de bezem maar eens door deze selectie heen. Dat gebeurt in andere sporten toch ook. Over andere sporten gespro ken: ik heb mijn ogen uitgeke ken bij de beelden van het we reldkampioenschap rugby. Wat heeft die sport zich de laatste jaren ontwikkeld tot een indrukwekkend en intelli gent spel Ik vond het fantas tisch. En met behulp van ca mera's zien ze tegenwoordig alles. Scheidsrechters gebrui ken tv-beelden om in moeilijke situaties de juiste beslissing te nemen. Dat vind ik pas profes sioneel. Kom daar eens om in het ma- rathonschaatsen. Zaterdag avond op de Haagse Uithof la gen Jan Maarten Heideman en Cédric Michaud met elkaar in de clinch. Niet eens zozeer tij dens de eindsprint, die Heide man won, maar onderweg. Geen scheidsrechter die in greep, want daarvoor had Mi chaud na afloop maar een protest moeten indienen. Nou vraag ik je. Dat ik mijzelf niet in het strijdgewoel heb gemengd, heeft met mijn li chaam te maken. Dat doet door allerlei oor zaken niet precies wat ik wil Ik had za terdag bij de wereld bekerwedstrijd lange- baan in Erfurt dan ook niets te zoeken gehad. Mijn%ollega- marathonschaatser Miel Rozendaal reed daar wel maar kwam meteen tijd van 13.47 op de 10.000 meter ook niet uit de verf. Hij is een raspaardje dat, als hij goed rijdt, voorzichtig moet zijn. Maar kennelijk heeft hij te hard doorgetraind. Een verademing vond ik de 10 kilometer van Tom Prinsen. Hij reed in de B-serie een tijd die ik in deze vorm in de verste verte niet zou hebben neerge zet. Door zijn optreden wordt het weer wat drukker aan de schaatstop. Ik juich dat toe: hoe meer zielen hoe meer vreugd. Henk Angenent uit Woubrugge is marathon- en langebaan schaatsen Hij won de Elfste dentocht in 1997. Ter Leede speelt jufïrouwenvoetbal in een ernstige vorm nt. n Spierdijk Quick Boys voelt een beetje als een kampi- loeg. De Katwijkers toon- eleving en soms een beet- m tegen Ter Leede. Dat M k( voldoende om met 4- len van de Sassenhei- q3 in een wedstrijd die door Boystrainer Gert Aande- ls de beste van het sei- _wf rerd betiteld. wiel had de wedstrijd te er Leede extra belangrijk ikt. De trainer had wat ren door zijn spelers- t zeggen dat het hier om j edstrijd van het seizoen Aanhaken of afhaken was is hem de inzet van de rijd tegen Ter Leede. „Het och doodzonde zijn om leze selectie niet om het oenschap te spelen", had liner de spelers voorge- 1 n. Dit verhaal, gevoegd t gegeven dat de ploeg 1 de eerste wedstrijd van zoen door Ter Leede 'ge il' voelde, zorgde ervoor Juick Boys op scherp in zo'n geval niet eens dat alle spelers in vorm lendrik van Beelen bij- «ld heeft het nog niet te 1. maar hij compenseert enorme strijdlust. En "nis den Turk maakte duidelijk waarom hij toegevoegde waarde ■voor Quick Boys. Ge Doelman Peter Kromhout bespringt zijn ploeggenoten bij de vierde treffer van Quick Boys tegen Ter Leede. Foto: Cees van Hoogdalem lukkig stralen de andere spelers genoeg energie uit. Niels van Duijn bijvoorbeeld was een openbaring als rechtermidden velder en aanvaller Mamix van der Gun raakt wel eens een bal verkeerd, hij blijft het a la Dirk Kuijt de verdedigers lastig ma ken. Ter Leede is geen schim meer van de ploeg die zo fris aan de competitie begon en de eerste vijf duels met het maximum van 15 punten afsloot. Zes pun ten haalden de Sassenheimers uit de zeven wedstrijden die volgden, een gemiddelde waar een degradatiekandidaat zich voor zou schamen. Het won derlijke is dat Ter Leede nog steeds medekoploper is in een klasse waarin de krachtsver schillen klein zijn. Maar in de vorm van afgelopen zaterdag hoeft Ter Leede zich geen enkele illusie over een ho ge eindklassering te maken. Er is wel voldoende kwaliteit, maar onvoldoende strijdvaar digheid. Terwijl Quick Boys zijn hele ziel en zaligheid in de wed strijd gooide, trokken te veel Sassenheimers de benen terug, 'juffrouwenvoetbal' in een ern stige vorm. Tekenend waren drie gevallen waarbij Sassenheimers zich kermend ter aarde stortten en om verzorging wenkten alsof er knie- dan wel enkelbanden wa ren gesneuveld. Trainer Arie Lagendijk kent zijn pappenhei mers intussen, hij liet op die momenten niet eens vervan gers warmlopen. Te weinig scherpte in de duels betekent meestal ook te weinig scherpte in andere situaties, bijvoorbeeld voor het vijande lijke doel. Daar kwam Ter Leede meer dan voldoende, maar een handvol één tegen één duels met Peter Kromhout eindigden alle in het voordeel van de Katwijkse doelman. Het enige doelpunt van Ter Leede kwam uit een strafschop. Pa trick Kalkema dreigde een duel van Dennis den Turk te verlie zen en ging liggen. Florencia Cornelia schoot er zijn negende van het seizoen in. Daarvoor was Quick Boys al op 1-0 gekomen. Van Duijn begon bij de middenlijn aan een solo en sloot die af met een schotje met zijn linkerbeen. Waasdorp deelde in de Sassenheimse ma laise en duwde de bal in zijn ei gen bovenhoek. Vlak na rust "verscheen Ter Leede weer twee keer vrij voor het Katwijkse doel. Beide malen redde Kromhout. Na zijn twee de ingreep stuurde hij met een verre trap Van der Gun de diep te in, die een paar Sassenhei mers en doelman Waasdorp zijn hielen liet zien: 2-1. Het was eigenlijk de genadestoot voor Ter Leede. Quick Boys rook bloed en schakelde nog een tandje bij. Remco Torken zorgde voor 3-1 na een mooie actie van Van Duijn. Hendrik van Beelen won kort daarop een stevig duel van Carlo van Zeist en dat betekende de inlei ding tot de 4-1 van Derek van der Plas. Trainer Aandewiel zei dat hij lang op een dergelijke voorstel ling van zijn ploeg had moeten wachten. „Het is het grootste cliché uit de voetballerij, maar het begint allemaal met inzet." QUICK BOYS: Kromhout; Van Dam, Hoek, Den Turk (46. Timmermans), Guyt; Van Duijn, Van der Plas, Mus- sche; Van Beelen, Van der Gun (58. Torken), Bak. TER LEEDE: Waasdorp; Faerber, Van Zeist, Jansen, Hoogkamer; Rbii, Koers (79. Blom), Koordes (77. M. Bloem- heuvel); Kalkema, Cornelia, Hamdi.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13