'Jeugd snel aan baan te helpen' rs ECONOMIE Je betaalt veel meer belasting dan je denkt NS hebben meeste treinen al rookvrij gemaakt Cool Bag rekent af met nachtmerrie winkeliers Tien schepen op zwarte lijst gezet 'Aantal werkuren opvoeren' Task Force denkt klus in één tot twee jaar te klaren BelBericht van KPN zet kwaad bloed bij Vipe Chocoladeletter M blijft populairmaar Y rukt op De concurrentieparadox ezichthouder jre mist gezag' haag - De toezichthouder energiesector DTe moet gezag krijgen. Dat consta- het bureau Berenschot in iteren gepubliceerd on- :k onder 34 marktpartijen faemers in de stroom- en ndustrie. Hoewel de DTe nt al veel stappen heeft ge- is er nog een lange weg te i, schrijft Berenschot. De trvraagden beoordelen de nisatie van het ministerie EZ als te onervaren, mede ide jonge medewerkers, al afnemers hebben kritiek sgeringe daadkracht. Vol- iBerenschot mag het niet gebeuren dat brieven van pebedrijven zoekraken. inkrijk bevriest lijns op tabak g - Frankrijk wil de komen- er jaar de accijns op tabak jezen. „Tabakverkopers ien duidelijkheid nodig de toekomst aldus rege- woordvoerder Copé. Pre- Raffarin voerde gisteren leg met de tabaksverko- Donderdag zei de regering ter geld te willen vrijmaken de beveiliging van tabaks els en -leveraars. Die wor- door de prijsstijgingen vaker aangevallen door inelen. Volgende week gaat oliüe dagelijks patrouille lij tabakszaken. In oktober prijs van sigaretten voor teede keer dit jaar ver- d, zodat een pakje nu ge- eld 4,60 euro kost. In ja- i stijgt de accijns opnieuw, rdan voor de laatste keer. rkoop nieuwe to's blijft dalen lil - De autoverkopen in pa zijn in oktober gedaald 1,3 procent in vergelijking Jezelfde maand in 2002. al in grote landen als iland (minus 3,9 procent) ankrijk (minus 1,9 pro- ging de markt er op ach- t Nederland kende samen Jenemarken de grootste entuele daling met een ruitgang van 11,6 procent, nd en Noorwegen kenden irkste stijging van de ver- ii met 33,9 en 34,1 pro- Over de eerste negen iden daalde de afzet van we auto's in de vijftien Ell in, Zwitserland, Noorwe- n IJsland met 1,3 procent. inbetalers zijn wijls jongeren rtRDAM - Nederlanders tus- de 15 en 35 jaar blijken de tste wanbetalers. Ongeveer fll ucent van alle vorderingen j uit in deze groep. Dat VI luit een onderzoek naar miljoen vorderingen dat imjustitia gisteren publi- de. Volgens het incassobu- deugt het uitgavepatroon jonge consumenten rerder stuwt de jeugd- iheid het aantal vorde- op. Consumenten tot 25 en ruim een kwart van eringen voor hun reke- De vorderingen stijgen idingsgewijs het snelst 65-plussers. Dat is onder te wijten aan de vermin van de koopkracht bij iep. Ook bij jongeren de 15 jaar groeit het aan- ibetalers. ilde wil Fano Food terug een - Voedingsmidde- mcem Smilde in Heeren- wil het in surseance van ïg verkerende Fano Fine in Oosterwolde overne- De belangstelling is op- elijk omdat Smilde de sa- en maaltijdenproducent Fine Food begin 2001 ver- taan de directeuren Jeen r en Sake Koelma en aan teringsmaatschappij NIB tal Private Equity. De net- ibrengst, circa 35 miljoen gebruikte Smilde om an- •edrijfsonderdelen te ver in. De twee directeuren eze zomer geschorst om- volgens de raad van com- trissen onregelmatigheden boekhouding waren ont- Er zijn overigens nog overnamekandidaten. eurstellende ers uit VS on - De producen ten en de detailhandels in de VS hebben zich vo- naand ongunstig ontwik- Ook de gegevens van de ikaanse centrale bank de industriële productie sn teleur. De index voor de tcentenprijzen ging om niet 0,8 procent, de sterk- ijging sinds maart. Analis- adden gerekend op 0,2 snt. De omzet van de de- tndel kromp met 0,3 pro- erwijl analisten een afna- "n 0,1 procent hadden ver- In september was ook al s van een afname van de omzet met 0,4 procent, lustriële productie nam tober toe met 0,2 procent. zaterdag 15 november 2oo3 brussel/anp - In Europa zijn al tien grote schepens op een zwarte lijst gezet, sinds de scheepvaartramp met de olien- tanker Prestige voor de Spaanse kust, een jaar geleden. Het gaat om vier schepen uit Cambodja en tankers en vrachtvaarders uit Cyprus, Honduras, Libanon, Panama, Turkije en St. Vincent. Deze schepen is al de toegang tot Europese havens geweigerd. Uit een gisteren gepresenteerde lijst van de Europese Commis sie blijkt verder dat 143 sche pen het risico lopen op een per manente ban, als zij zonder verbeteringen nogmaals Euro pese havens aandoen. Daarbij gaat het vooral om tankers en vrachtboten uit Turkije, Alge rije, Cambodja en Panama. Op de lijst staan geen in Nederland geregistreerde schepen. Na de ramp met de Prestige voerde eurocommissaris De Pa- lacio versneld strenge maatre gelen door om bijvoorbeeld en kelwandige schepen sneller te boycotten. De productie van de doorzichtige koeltas in Tilburg. Foto: GPD/Patrick Guitjes tilburg/gpd - Het Tilburgse be drijf RPFI Verpakkingen maakt het nieuwste 'wapen' in de strijd tegen winkeldiefstallen: de doorzichtige koeltas. De winkelier kan zien wat erin zit, dat scheelt een stuk. „De Cool Bag heeft harmonica luchtrib- ben, zodat er niet alleen minder proletarisch gewinkeld wordt, maar de inhoud nog koeler blijft ook", aldus verkoopmana ger Erik van Kooten (38). Volgens de laatste TNO-testrap- porten lekt de nieuwe koeltas na uren beduidend minder dan de exemplaren waarin alumini um is verwerkt van Albert Heijn, Lidl of Iglo. Zo druppelt de RPFI-koeltas na 2 uur zo'n 31 procent smeltwater, een per centage dat na 8 uur op 69 ligt. Ter vergelijking: de Iglo-koeltas komt in die tijd tot 42 en 82 procent, terwijl de koeltas van AH 35 en 76 procent smeltwater produceert. De koeltas is tot twee keer zo duur als de gewone polyethy leen draagtas met hengsels en opdruk, waarin winkelend Ne derland doorgaans zijn aanko pen naar huis zeult. Het prijs verschil zit volgens algemeen directeur Rob Geestman (51) vooral in het extra materiaal voor de harmonica luchtribben. „Die koelribben met stilstaande lucht werken als een tweede wand; het principe van de dub bele isolerende beglazing." RPFI - goed voor een productie van een slordige 150 miljoen draagtassen per jaar en een omzet van 13 miljoen euro - heeft de Cool Bag in eigen huis ontwikkeld. Begin 2004 komt de tas op de markt. Inmiddels is octrooi aangevraagd voor heel Europa. In Emmen en Amstelveen zijn koeltassen op verzoek van de middenstand in winkels verbo den. brussel/anp - De Europese ar beidsmarkt functioneert niet goed, meent voorzitter Schra- ven van ondernemersorgani satie VNO-NCW. Om de inter nationale concurrentie aan te kunnen, moet volgens hem het aantal werkuren van inwo ners binnen de EU drastisch worden opgevoerd. Ook moe ten werkgevers makkelijker ar beidskrachten kunnen aanne men en ontslaan. Schraven drong gisteren op een congres van de Europese werkgeversorganisatie UNICE in Brussel aan op een grondi ge hervorming van sociale re gelgeving van de Europese Unie. „Een fundamentele mo dernisering van de verzor gingsstaten is noodzakelijk. De sociale zekerheid moet zo hervormd worden dat mensen worden geactiveerd om te gaan werken. Daarbij wees hij op het relatief kleine aantal mensen dat in de EU aan het werk is in vergelij king met de VS. Volgens hem heeft 63 procent van de be roepsbevolking in de Europe se lidstaten een baan, terwijl dat percentage in de VS op 72 ligt. Europeanen werken ge middeld 200 uur per jaar min der dan de Amerikanen. In Nederland, Frankrijk, Duits land en Denemarken is het verschil nog groter: 300 uur. den haag/gpd - De jeugdwerk loosheid kan binnen een tot twee jaar zijn opgelost door in korte tijd 40.000 tot 50.000 ba nen en baantjes te creëren. Ne derland telt ongeveer 100.000 jongeren tot 23 jaar die niet wer ken en ook geen opleiding vol gen. „Ik denk dat we hiermee snel klaar zijn. Als het aan mij ligt in een jaar", zegt Hans de Boer, ex-voorzitter van werkge versorganisatie MKB Nederland. De Boer is voorzitter van Task Force Jeugdwerkloosheid, die enkele weken geleden is geïn stalleerd. De banen waaraan hij denkt zijn 'normale banen', maar ook tijdelijke contracten voor bijvoorbeeld een halfjaar, 'junior jobs' en stageplekken. „Alles telt." Zijn Task Force be staat uit Niek Jan van Kesteren (VNO-NCW), Pauline Krikke (burgemeester Arnhem), Sadik Harchaoui (Forum), Wim Met selaar (ROC Eindhoven) en Elly van Kooten (ministerie van so ciale zaken). „We gaan vliegend over Neder land", zegt De Boer, verwijzend naar de intensieve manier waarop de Task Force als een soort A-team de werkloosheid te lijf gaat. In maart 2004 denkt De Boer van start te gaan. „Dan is er een centraal telefoonnum mer waarop werkgevers hun vacatures kunnen doorgeven, een website, een registratiesys teem en dan is de samenwer king met de Centra voor Werk en Inkomen (CWI) geregeld." Het plan kan ten koste gaan van ouderen, erkent De Boer. ,Als de werkloosheid oploopt, dan vind ik dat je prioriteit moet ge- utrecht/anp - In de meeste treinen mag inmiddels niet meer gerookt worden. NS heb ben al 70 procent rookvrij ge maakt. Eind november mogen de passagiers in vrijwel alle coupés geen rokertje meer op steken. Bovendien maken NS dan een begin met het invoeren van het rookverbod op stations. delft/anp - Telecombedrijf Vi pe is boos op KPN. Een dienst, vergelijkbaar met het eind okto ber geïntroduceerde KPN's Bel Bericht bestaat al ruim twee jaar via dit bedrijfje uit Delft. „We hebben voor onze intro ductie zelfs met KPN gesproken over samenwerking", aldus H. van Bameveld van Vipe. Vol gens hem hebben de producten 'verdacht veel' overeenkom sten. De diensten waarschuwen mensen die over de telefoonlijn analoog aan het internetten zijn als er wordt gebeld. Er komt dan een waarschuwing op het computerscherm en de inter netter kan beslissen het gesprek op te nemen. Van Bameveld zegt dat het concurrerende pro duct van KPN hem klanten gaat kosten. Hij overweegt naar tele- comwaakhond Opta te stappen. „Het kan niet de bedoeling zijn dat één groot bedrijf alle inno vatie uit de markt drukt." KPN noemt de uitspraken flauwekul. De spoorwegen moeten 1 janu ari 2004 de treinen en overkap te stations rookvrij hebben ge maakt. Dan gaat de nieuwe Ta bakswet in. NS zijn daarom dit jaar begonnen met het verwij deren of dichtschroeven van de asbakken in de wagons. „In middels gebeurt dat in een veel hoger tempo", zei de woord voerster. Op de stations wordt de rokende reiziger tegemoet gekomen met speciale ruimtes als rookzone. Omdat zoveel treinen al rookvrij zijn, roepen NS sinds vorige week op de sta tions om waarom dat gebeurt. „De meeste reizigers houden zich volgens de NS aan het rookverbod in de treinen. Uit onderzoek van de vervoerder blijkt dat 30 procent van de passagiers rookt, maar meer dan de helft van hen doet dat niet tijdens de reis. Veel rokers moeten eerst wennen aan het verbod, aldus NS. „Het gebeurt wel eens dat iemand een sigaret opsteekt en er dan later achter komt dat de asbak dichtzit", zei Bij de Baronie in Rotterdam rolden de chocoladeletters - in dit geval de A's - al in de hete maand augustus van de lopende band. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/gpd - De consument koopt de komende weken voor ongeveer 9,4 miljoen kilo Sin terklaas-snoepgoed, met een totale waarde van zo'n 34 mil joen euro. Dat is een half mil joen kilo meer snoep dan in de Sinterklaastijd van 2002. De chocoladeletter M is de meest verkochte, maar de letter Y is de laatste jaren sterk in opkomst. Het Centraal Bureau voor de Levensmiddelenhandel (CBL) verklaart de groeiende belang stelling voor de letter Y uit het steeds bontere palet aan voor namen van Nederlandse scho lieren. De piek van de winkel verkopen moet nog komen - Sint arriveert zaterdag op tal van plaatsen in Nederland - maar de inkopers zitten nu uit te puffen van de voorbereidin gen. Volgens het CBL zijn het niet alleen Sinterklaasvierders die in november en december genieten van pepemoten, Belasting betalen vindt niemand leuk. Maar alsof het al niet erg genoeg is, be taal je zelfs meer dan je denkt. Het blijft namelijk niet bij de inhouding op de sala- risstrook. Het daar afgetrokken bedrag voor 'vadertje staat' is slechts een deel van wat de fiscus opstrijkt. Want ook van elke euro die je uitgeeft, eist de fiscus zijn deel. Het volgende voorbeeld kan dat verdui delijken. Het komt van de Wassenaarse belasting- en vermogensadviseur Luco van den Driest. Voor het gemak nemen we een modale werknemer. Hij ontvangt op zekere dag van zijn baas een bonus van 1000 euro bmto. Die krijgt hij omdat hij goed zijn best heeft gedaan. De fiscus profiteert echter fors mee. Hoewel die toch niets extra heeft gedaan. We beginnen bij het begin. Dat is de sa- larisstrook. Die houdt van de modale werknemer zo'n 42 procent inkomsten belasting in. Dat komt bij 1000 euro bm to neer op precies 420 euro. De werkge ver en werknemer hebben samen over dat bedrag van 1000 euro bmto ook nog eens ongeveer 200 euro aan sociale ver zekeringspremies opgehoest. Voor de werkgever komt dat bovenop het bmto salarisbe- drag. Vervolgens gaan we bood schappen doen. De eerste hal te is het benzinestation. Het is een flinke auto en de rekening aan de pomp is er dan ook naar: 100 euro. Kassa ping, rinkelt de geldlade van de be lastinginspecteur en het jui chende muziekje op het mi nisterie van financiën is bijna te horen in het benzinesta tion. Want dit is 'spekkie naar diens bekkie'. In Nederland is ruim tweeder de van die 100 euro aan brandstofkosten namelijk voor de staat. Accijnzen en BTW slokken rond 70 euro van de benzinerekening van 100 euro op. Ter vergelijking: de opbrengst voor het land waar de olie uit de grond wordt gehaald, is in verhouding hiermee een schijntje. Daarna wordt een warenhuis aangedaan en een kleine Japanse televisie aange schaft. De bonus was tenslotte een blijk van waardering van de werkgever. Een kleine luxe aankoop is dus op zijn plaats. De tv is voor de slaapkamer en het apparaat kost 200 euro. Aan invoerrechten is door de importeur eerder al 21 euro betaald. Die zit na tuurlijk in de uiteindelijke winkelprijs. De BTW voor het 'kleurenbakje' be draagt 32 euro. De inwendige mens mag echter niet worden verge ten. Bij de supermarkt toont de kassabon een to taalstand van 100 euro. In het winkelkarretje zitten etenswaren en dranken. En het is te danken aan het feit dat dit eerste le vensbehoeften zijn dat de BTW hierop 'slechts' 6 procent bedraagt. Niettemin gaat na tuurlijk ook hiervan dus zes euro naar vadertje staat. Het percentage aan BTW dat 's avonds voor het diner en het muziekconcert wordt verrekend is hetzelfde, 6 procent. Van de 100 euro die hieraan werden be steed, gaan er dus ook zes naar de belas tinginspecteur. Om de avond op gepaste EIGEN BEURS Brenda van Dam wijze af te sluiten, werden nog wat rook waar en drank gekocht. Van de prijs van 30 euro gaat hiervan, zeg maar, de helft naar de inspecteur, 15 euro dus. De to tale uitgaven belopen dan 530 euro. Inclusief het bedrag dat werkgever en werknemer samen aan sociale verzeke ringspremies hebben afgedragen, draagt die 1000 euro bmto bij genoemd bood schappenlijstje 770 euro bij aan de 'alge mene middelen'. En dat is, zoals gezegd, nog niet eens al les. Het zou je duizelen als je gaat bere kenen hoeveel van de verschillende kas sabonnen ook weer voor een belangrijk deel uit belastingen bestaan. De salarissen van de werknemers, die in de winkelprijzen van de artikelen beslo ten zitten, zijn in bovenstaand voor beeld namelijk niet apart opgevoerd. In werkelijkheid is dat bedrag van 770 euro ten behoeve van de algemene middelen dus nog (veel) hoger. Het boodschappenlijstje is natuurlijk ar bitrair. De betaling van wegenbelasting, het excessieve aandeel van belasting bij de aankoop van de auto, of de betaling van onroerendzaakbelasting bij voor beeld, zijn er maar buiten gelaten. Het is zo al erg genoeg. ven aan jongeren. Die moeten hun ervaring nog opbouwen, die moeten fris en in conditie blijven voor de arbeidsmarkt." De eerste stap is volgens De Boer het samenstellen van 'pas poorten': korte, bondige om schrijvingen van jongeren. „Niet concentreren op wat ze niet kunnen, maar op wat ze wel hebben gedaan." Na die eerste fase volgen de uitzend bureaus en de CWI's, die de ba nen aan de jongeren koppelen. „We moeten geen kunstbanen creëren, deze jonge mensen moeten doorstromen naar re gulier werk." De geestdrift is aanwezig bij alle partijen, weet De Boer. „Het besef is er dat we moeten voor komen dat er een verloren ge neratie ontstaat." De economie mag ook een handje helpen. „Hoe het ema gaat, hangt voor een deel van de groei af." Soci ale dienstplicht kan jeugdwerk loosheid op de lange termijn voorkomen, denkt De Boer. „Dan leren jonge mensen ar beidsdiscipline en je houdt zicht op ze." de woordvoerster. De spoorwe gen hopen dat andere reizigers er iets van zeggen als iemand toch rookt. „Het is niet de be doeling dat de NS-medewerkers als een soort politieagenten controleren of het rookverbod wordt nageleefd." Reizigers die ondanks het verbod roken, kunnen een boete krijgen. ECONOMIE WIJZER kruidnoten en marsepein. Ook de mensen die gruwen van het feest van de goedheiligman en zijn zwarte assistenten, kopen flink wat Sint-snoep, meent het CBL. De trend is opwaarts: met de 8,9 miljoen van vorig jaar sleep ten de consumenten in 2002 vijf procent meer Sinterklaas snoepgoed mee naar huis dan in 2001. Naast van de opmars van de chocolade Y, signaleert het CBL nog een andere trend: er zijn dit jaar voor het eerst spekjes te krijgen in de vorm van Sinterklaas, Zwarte Piet, schoenen en cadeautjes. Voor degenen wier voornaam met een I begint, biedt het CBL bij voorbaat een geruststelling: „In tegenstelling tot wat vaak wordt gedacht - de ene choco ladeletter oogt groter dan de andere - zijn alle letters van het alfabet even zwaar." Met enige regelmaat haalt de Nederlandse Mededingingsau toriteit (NMa) het nieuws. De NMa is door de wetgever in het leven geroepen als concurren- tiewaakhond. Tijdens het eerste Paarse kabinet is de mededin gingswet hervormd. Volgens het Europese mededingingsbe leid is de Nederlandse wetge ving in overeenstemming ge bracht met het Angelsaksische verbodstelsel. Allerlei gedragin gen en regelingen die vrije con currentie belemmeren zijn sindsdien bij wet verboden. Vooral kartelvorming en machtsmisbruik staan op de zwarte lijst, omdat daarmee in dividuele ondernemingen zich verrijken ten koste van consu menten. Als bijvoorbeeld zou blijken dat benzinemaatschap pijen via stilzwijgende afspra ken de prijs aan de pomp kunstmatig hoog houden, kun nen zij een NMa-boete ver wachten. Bij verdenking van concurren tievervalsing kan de NMa een onderzoek starten door bijvoor beeld bij bedrijven binnen te vallen om de boekhouding in beslag te nemen. Via de open baarheid van een parlementaire enquête is de bouwfraude een zaak van zelfverrij king en concurren tievervalsing ge worden die maan denlang voorpagi nanieuws was. Het is van groot econo misch belang dat dergelijke misstan den te vuur en te zwaard worden be streden. Een belangrijke in dicator van moge lijke concurrentie verstoringen is de concentratiegraad op marktniveau. Binnen de micro-economie van marktwerking wordt hieraan van oudsher veel aandacht be steed. In de 19de eeuw hebben bijvoorbeeld de Franse econo men Joseph Bertrand en Au- guste Cournot zich gebogen over de vraag wat de denkbare consequenties zijn van hoge concentratiegraden voor con- currentie-uitkomsten. Centrale vraag is wanneer kan worden verwacht dat op een geconcentreerde markt de prijs kunstmatig hoog wordt gehou den, ten gevolge waarvan de ondernemingen overwinsten boeken ten koste van de consu menten. In de NMa-praktijk van alle dag kan de marktcon- centratiegraad op verschillende manieren worden gemeten. Een eenvoudige en populaire maat is de zogenaamde C4-in- dex: het gezamenlijke markt aandeel van de top-vierbedrij- ven op een markt. Als bijvoor beeld de Nederlandse markt aandelen van Esso, Q8, Shell en Arjen van Witteloostuijn hoogleraar economie Rijksuniversiteit Groningen Texaco 10,15,18 respectievelijk 12 procent zouden zijn, is spra ke van een hoge C4-index van 55 procent. De idee is dat bij hoge concentratiegraden de hoofdrolspelers veel makkelij ker in staat zijn om de markt in hun voordeel te beïnvloeden via kartelachtige gedragingen. Prijzen worden hoog gehouden en nieuwkomers worden buiten de deur gehouden. Zulke vor men van machtsmisbruik zijn schering en inslag. Helaas is de werkelijkheid weerbarstig. Hoewel achter een hoge concentratiegraad inder daad concurrentiebelemme- rend gedrag schuil kan gaan, is dat lang niet altijd het geval. In deze context is het voorbeeld van de Amerikaanse bierindu strie klassiek. In de naoorlogse decennia is tot diep in de jaren tachtig sprake geweest van een stap voor stap oplopende con centratiegraad. Het leek erop alsof de Budweisers en Heine- kens van deze wereld de Ameri kaanse biermarkt in een wur gende greep hielden. Er deed zich echter een merk waardig fenomeen voor. Tege lijkertijd met de oplopende concentratiegraad nam het aantal bierbrou werijen sterk toe. In de randen van de markt doken micro- en pub brouwerijen op, die kleine groepen klanten bedien den met speciaal- bieren. De pogin gen van bijvoor beeld Budweiser om deze markt segmenten te her overen door zelf speciaalbieren op de markt te bren gen zijn uitgelo pen op faliekante mislukkingen. Zo dra klanten er achteücwamen dat een speciaalbierM handen was van een biergigant als Bud weiser, liepen zij weg naar een specialistische concurrent. In de Nederlandse biermarkt heeft zich een vergelijkbare ontwikkeling voorgedaan, waarbij de speciaalbieren voor al afkomstig zijn van kleinere brouwerijen uit België. Daar mee is de concurrentieparadox geboren. Juist op markten die worden gedomineerd door een paar grote generalisten, ont staat vaak - maar niet altijd! - ruimte voor een groot aantal kleine specialisten die allerlei marktnissen weten te vullen. Voor adequaat mededingings beleid is het daarom van groot belang dat de NMa kan be schikken over een omvangrijke en hoogwaardige onderzoeks capaciteit. Het zou mooi zijn als de minister van economische zaken Laurens-Jan Brinkhorst hiervoor zou zorgen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7