VS versterken legercommando Toch Sl,a,meiult; race °,n n NU VIER VOOR VIER VEER TIG BUITENLAND Taxi's in Argentinië verkapte politieauto 'Israël glijdt af naar een ramp' Servisch presidentschap Minister Rumsfeld voorziet nog twee jaar aanwezigheid in Irak 'De SPD is geen volkspartij meer' Exxon momi o r veroordeeld Jury werkt aan uitspraak sluipschutter Oudste vrouw morgen 114 lerlandse i gooit bom J. Een Nederlandse F-16 ier ongeluk een bom van o afgeworpen tijdens oe- »n in Noorwegen. De ing niet af. Het toestel nen met F-16's uit gen en België mee aan jefeningen. De bom I terecht op 120 meter van tervatiepost waar drie ti aanwezig waren. Vol •t Noorse leger waren al le ruiten gesneuveld als de s geëxplodeerd en wa- fcdrie ongedeerd geble- doet onveilige in in ban li - Een jaar na de ramp Ie olietanker Prestige heeft ropese Unie een lijst ge teerd van schepen die niet welkom zijn en een lijst diepen die veiligheids- egelen moeten nemen als g willen worden toegela- de verbodslijst staan iepen. De enkelwandige ;er Prestige had 77.000 ikolie aan boord toen 13 november 2002 dicht iaanse westkust in een averij opliep. Het schip en bijna de hele lading i in het water terecht en >8 je fcens °P 'cust' "erf imann uit >9Jj-fractie gezet Het royement van de i CDU-parlementariër lann wegens diens antise- he uitlatingen, is binnen lord irtij op grotere weerstand t dan verwacht. Met 195 stemmen en zestien udingen werd Hohmann, »n uit fractie gezet. Het re wrote aantal tegenstem- en onthoudingen was een stelling voor partijleider 1 Die had Hohmanns geëist nadat die weiger- zich te verontschuldigen uitspraak dat het volk 'ook een volk van zaterdag 15 november 2003 kget k Ü'l" 1 Tvoll losie in mijn ia: 48 doden - Bij een g ijn in de Chinese provin- ngxi zijn gisteren 48 mijn- rs om het leven gekomen, ïeft het staatspersbureau a gemeld. De oorzaak van ilosie wordt onderzocht, tr zijn meer dan 4.100 se mijnwerkers omgeko- lij explosies, overstromin- instortingen. arresteert llffiabaas Na zeven jaar op de te zijn geweest is de Itali- maffiabaas Giovanni Bo- opgepakt in Senegal en vliegtuig gezet. Op het ■Jd Ciampino bij Rome is eren gearresteerd. Dè 68- Bonomo zou deel uitma- n de beruchtste maffia van Italië, die van Cor- Hij zou vooral gespeciali- ajn in financiële zaken en If bloed aan zijn handen boening Poetin J zakenwereld - De Russische presi- ^Boetin heeft een eerste ^Htzet om het vertrouwen ■I Russische zakenwereld Ie winnen. Tijdens zijn len gisteren op het con- an de voornaamste werk- tvereniging van rusland Jé de president verschil- malen applaus en werd leloofd dat de Russische |e sector meer zal gaan sa- lerken met de staat. Island legt ncentrale stil In Stade in Nedersaksen Eren de eerste kemcentra- ïuitsland stilgelegd sinds Kl-groene regering over- tmming bereikte met de febedrijven om alle ne- b commerciële kernreac- [gefaseerd te sluiten. De reactor is in 2020 aan de De kerncentrale in Stade 32 jaar gedraaid. Eigenaar neeft het besluit om de lie stil te leggen op com- ple gronden genomen. Acht doden itroomuitval - Stormen in het oos- middenwesten van de Sgde Staten hebben de af- 6n dagen de stroom afge- h bij meer dan 1,4 mil- luishoudens. Zeker acht pn kwamen om door het (rgeweld, drie doordat een op hun auto terecht l Elektriciteitsbedrijven Jen dat voor elke klant die perd aangesloten twee e gedupeerden in de kwamen. Op veel plaat sven de scholen dicht, 'ruim- en herstelwerk »p sommige plaatsen ge ld door sneeuwval. bagdad-rome-washington/ anp-afp-rtr-ap - Wegens de aanhoudende onrust in Irak wordt het Centrale Commando van de Amerikaanse strijdkrach ten in de regio versterkt. Binnen enkele dagen vertrekken zeker vierhonderd defensiemedewer kers vanuit Florida naar de voor uitgeschoven post in Qatar. Tegen de Britse omroep BBC gaf de Amerikaanse president Bush toe dat de situatie van de soldaten in Irak 'zwaar' is. In The Financial Times verklaarde Bush dat de Amerikaanse strijd krachten Irak pas verlaten als de voortvluchtige ex-president Saddam Hussein is gepakt. Van de Iraakse ex-leider wordt aan genomen dat hij in of rond Ti krit verblijft. De Amerikaanse minister van defensie Rumsfeld schat dat het nog wel twee jaar kan duren voor de Amerikanen zich terugtrekken. Amerikaanse gevechtsvliegtui gen en helikopters bestookten gisteravond doelen bij de inter nationale luchthaven van Bag dad. De aanvallen maakten deel uit van de Operatie IJzeren Ha mer, die woensdag begon om verzetshaarden in en rond Bag dad uit te schakelen. In de nacht van donderdag op vrijdag doodden Amerikaanse militairen vanuit een helikopter zeker zeven extremisten. Vol gens een Amerikaanse militaire woordvoerder wilde de groep met raketten een Amerikaanse basis bij Tikrit bestoken. In de buurt van de plek waar de Ira kezen zijn neergeschoten, ont dekten Amerikaanse militairen twee bunkers. Daarin lagen on geveer vijfhonderd raketten op geslagen. De Amerikanen trof fen ook een wagen aan die met vijftig raketten was geladen. In een noordelijke wijk van Bagdad ontplofte gisteren een bom terwijl Amerikaanse mili tairen hem probeerden te ont- belgrado/anp-afp-dpa - Twee dagen voor de Servische presi dentsverkiezingen morgen lijkt het toch nog spannend te wor den: wellicht is de opkomst toch hoog genoeg voor geldige verkiezingen, en misschien zal de ultra-nationalist Nikolic nog winnen ook. Volgens het Instituut van Socia le Wetenschappen in Belgrado heeft 50,2 procent van de 6,5 miljoen kiesgerechtigden de ferme intentie te gaan stem men, net iets meer dan de wet telijk vereiste minimumop komst van 50 procent. Een an der onderzoeksinstituut, het Centrum voor Politieke Studies, blijft voorspellen dat de kies drempel niet wordt gehaald en de verkiezingen weer ongeldig zullen zijn, net als bij twee eer dere pogingen vorig jaar. Als de verkiezingen geldig zijn, lijkt de overwinning van de ge matigde regeringskandidaat Dragoljub Micunovic (73) niet meer verzekerd. Waarnemers zoals directeur James Lyon van de denktank International Cri sis Group (ICG) in Belgrado achten een overwinning van de ultra-nationalist Tomislav Nikolic (49) een 'reële mogelijk heid'. Daarmee lijkt het natio nalisme terug, dat met de val van Slobodan Milosevic in ok tober 2000 leek te zijn versla gen. De gewonde Italiaanse militairen kwamen gisteravond op de luchthaven van Rome aan. Foto:AFP/Paolo Cocco mantelen. Volgens een oogge tuige zijn er mogelijk doden ge vallen. Het leger gaf geen com mentaar. Donderdag kwamen op een snelweg ten noorden van Bagdad twee Amerikaanse soldaten om het leven toen langs de weg een bom ontplof te. In het zuiden van Irak is giste ren een Portugese journalist ge wondgeraakt. Een tweede is ontvoerd. Gewapende mannen openden het vuur op drie jeeps waarin de Portugezen reisden. Negentien Italianen die gewond raakten door de aanslag op hun militaire hoofdkwartier in Nasi- riya zijn naar Italië overgevlo gen. Zij arriveerden gisteravond op het vliegveld Ciampino van Rome. De aanslag woensdag in Nasiriya kostte zeker 27 men sen het leven onder wie negen tien Italiaanse militairen, cara binieri en burgers. De stoffelijke resten van de gesneuvelde Itali anen worden dit weekeinde overgevlogen. Zij krijgen dins dag een staatsbegrafenis. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Powell vindt dat er in Irak nog nie mand is opgestaan die leiding kan geven aan het land. De uit latingen zijn een klap in het ge zicht van de leden van de Iraak se regeringsraad. De Franse mi nister De Villepin van buiten landse zaken riep de VS op om samen met de Verenigde Naties de macht veel eerder aan de Irakezen over te dragen dan het geplande tijdstip medio 2004. Onrust onder Duitse sociaal-democraten aan vooravond partijcongres wegens fraude door onze correspondent Frans Lindenkamp buenos aires - Taxichauffeurs in de Argentijnse hoofdstad Bu enos Aires hebben vanaf giste ren een 'politiepet' op. Alles wat zij onderweg zien en wat volgens hen niet in de haak is, rapporteren zij via de boordra- dio aan de taxicentrale, die on middellijk de politie alarmeert. De politie verwacht hierdoor binnen vijf minuten op de plaats van het onheil te kunnen arriveren. Met deze samenwer king - 'Ogen van de Stad' ge doopt - denken de taxibedrij ven de veiligheid in de tien mil joen inwoners tellende metro pool te vergroten. De ondersteuning heeft volgens Carlos Eggink, voorzitter van de Associatie van Radiotaxi's (ADRA), grote kans van slagen omdat taxi's in Buenos Aires praktisch permanent rondrij den, meer in elk geval dan poli tieauto's. Maar hij benadrukt dat de samenwerking niet al leen tot doel heeft de door de economische crisis scherp toe genomen criminaliteit terug te dringen. „Elk probleem waar voor de aanwezigheid van de politie gewenst is, zal worden doorgegeven. Niet alleen een roofoverval. Maar ook een on geluk, een kapot stoplicht en brand." Eggink verwacht dat over een maand alle bij de ADRA aange sloten 8000 'radiotaxi's' zullen meewerken. De komende da gen zullen 150.000 folders uit gedeeld worden aan passagiers over het hoe en waarom van het initiatief. Maar lang niet ie dereen toont zich even enthou siast. De Vakbond van Taxichauffeurs (ATC) vreest dat bestuurder en passagier(s) onnodig worden blootgesteld aan vergeldingsac ties door delinquenten. „Het gevaar bestaat dat criminelen voertuig en inzittenden herken nen en hun gram zullen halen. Ik maak me zorgen hierover", stelt ATC-voorman Marcelo Kirchmar. Maar volgens Eggink valt het met de risico's wel mee. „Het is niet de bedoeling dat taxichauffeurs de taak van poli tie overnemen. Zij melden wat ze zien en vervolgen hun rit." door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Meer dan dertigdui zend leden verloor de Duitse SPD sinds januari van dit jaar. In de opiniepeilingen eindigen de sociaal-democraten van kanselier Gerhard Schroder ver onder de dertig procent. Bij re gionale verkiezingen werd de SPD dit jaar genadeloos afge straft: pijnlijk waren de deba cles in Beieren en Branden- burg. Met een belangrijk partijcon gres - van maandag tot woens dag in Bochum - voor de deur, dringt de vraag zich op of de SPD nog een toekomst heeft als brede 'volkspartij'? „Nee, de SPD is geen volkspartij meer", meent professor Franz Walter. De politicoloog houdt zich al lang intensief met de Duitse sociaal-democraten be zig en is zeer kritisch over de Virginia beach/anp - Exact een maand na het begin van het proces tegen John Allen Muh- ammed, die ervan wordt ver dacht een van de sluipschutters te zijn die vorig jaar huishield in de directe omgeving van Was hington DC, ligt zijn lot in han den van de jury. Gisteren bogen elf blanken en een zwarte zich over de schuldvraag in het pro ces tegen de 42-jarige verdach te. Na vier uur overleg werd be sloten de beraadslaging maan dag voor te zetten, zo meldden Amerikaanse media. Muhammad wordt ervan ver dacht samen met zijn handlan ger Lee Boyd Malvo in het na jaar van 2002 tien willekeurige mensen te hebben doodge schoten in de staten Virginia en Maryland en in de Amerikaanse hoofdstad Washington DC. In dien schuldig bevonden, hangt Muhammad de doodstraf bo ven het hoofd. Het proces begon 14 oktober in de staat Virginia. In zestien da gen deden 138 getuigen van de aanklagers onder massale me diabelangstelling hun verhaal over de reeks schietpartijen die de hele regio wekenlang in zijn greep hield. De verdediging riep slechts vijf getuigen op ten faveure van Muhammad. In hun slotpleidooi omschre ven de aanklagers de gedaagde als de aanvoerder van een 'moordteam'. Of Muhammad zelf de trekker overhaalde of niet lijkt van ondergeschikt be lang te zijn geworden. (advertentie) toestand van de partij. Volgens Walter 'kan het niet lang meer goed gaan als tienduizenden partijleden afscheid nemen'. De onrust binnen de partij en onder de kiezers is terug te voe ren op Schröders 'Agenda 2010'. Dit sociaal-economische hervormingsprogramma is een verlate poging om de dure Duitse verzorgingsstaat te sane ren. Niet alleen voor de linkse partijvleugel zijn veel van de voorstellen onaanvaardbaar. Kortingen op werkloosheidsuit keringen, flexibelere arbeids contracten, tot op hogere leef tijd werken, hogere eigen bij drages voor gezondheidszorg: voor miljoenen verwende Duit sers is dit allemaal moeilijk te verteren. „Daarom moeten we op het partijcongres duidelijk maken dat Agenda 2010 niet zomaar uit de lucht is komen vallen", zegt Michael Müller, plaatsver vangend fractievoorzitter in de Bondsdag. „Er moet een groot verhaal verteld worden. Het gaat erom dat het oude niet meer bestaat, niet meer bestaan kan, terwijl het nieuwe nog on duidelijk is. Het congres moet opnieuw definiëren wat voor sociaal-democraten 'vooruit gang' betekent." Müller is ervan overtuigd dat dit 'nieuwe' vooral ontstaat door verbeteringen in onder wijs, onderzoek en innovatie. „De Bondsrepubliek moet mondiaal de uitdaging aangaan op technologisch gebied." Min der steenkool dus en meer soft ware. In Bochum zal worden gede batteerd over de rol van de so ciaal-democratie in de 21e eeuw. De pragmatische Schro der heeft een hekel aan derge lijke discussies. „Hij heeft zich altijd vrolijk gemaakt over die debattraditie binnen de partij", aldus politicoloog Walter. „Dat is precies de reden waarom hij ooit kanselier heeft kunnen worden. Maar nu breekt de par tij die minachting voor het in houdelijke debat op. Er is hele maal geen discussie meer." Toch verdient de SPD bewon dering, vindt Müller. „Ons wordt verweten veel te laat te zijn begonnen met hervormen. Maar alle partijen in Duitsland waren aan het begin van de ja ren '90, toen elders in Europa de verzorgingsstaat al op de schop ging, maar met één ding bezig: de hereniging. En nu doen we al het nodige. Kijk waar we staan in de peilingen: nog maar 24 procent! Dan kun je ons niet verwijten niet moe dig te zijn. Wat moeten we nog meer doen: onszelf doodschie ten?" MONTGOMERY/ AP - Een jury frl de Amerikaanse staat Alabama heeft Exxon Mobil gisteren ver oordeeld tot betaling van 11,9 miljard dollar wegens het op frauduleuze wijze onthouden van royalty's op de winning van aardgas. Van het bedrag is 63,6 miljoen schadevergoeding, de rest boete. De oliemaatschappij heeft gaat in beroep. De staat Alabama zegt door Ex xon Mobil benadeeld te zijn doordat de maatschappij te veel onkosten aftrok van de ba ten van de gaswinning voor de kust waarover royalty's moes ten worden betaald. De advo caat van Alabama zei dat de staat voor 63,3 miljoen dollar was gedupeerd, maar dat dit bedrag in de loop van dertig jaar had kunnen oplopen tot 930 miljoen. Hij vroeg de jury de maatschappij een boete van tien keer dit potentiële verlies op te leggen, ofwel 9,3 miljard dollar. De staat kreeg in 2000 al 3,5 miljard dollar toegewezen, maar die uitspraak werd in ho ger beroep vernietigd. CHOCOLADELETTERS MELK, PUUR, WIT, PUUR MET HAZEL NOOT EN MELK MET HAZELNOOT. 150 GR. PER STUK 1.50 nu 4 voor 4.40 HFMA Aonbieding geldig t/m 23 november 2003 llCIVlM Ex-hoofden veiligheidsdienst leveren kritiek op Sharon north lima - Charlotte Benker, op dit moment de oudste vrouw ter wereld, had gisteren bezoek van leerlingen van de Boardman Middelbare School in North Lima. Morgen viert de Amerikaanse haar ver jaardag. Zij wordt 114. In het Guinness Book of Records neemt zij de plaats in van de Japanse Mitoyo Ka- wate die onlangs overleed. Foto: AP/Ron Schwane door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Vier ex-hoofden van de Israëlische veiligheidsdienst, de Shin Bet, hebben gisteren felle kritiek geuit op het beleid van de regering-Sharon. Ze waarschuwen voor een ramp in de Palestijnse gebieden als de regering niet snel ernst maakt met de uitvoering van een vre desproces. Vorige maand kreeg premier Sharon een soortgelijke boodschap te horen van de chef van de generale staf, luite nant-generaal Moshe Ayalon. „We glijden af in de richting van iets dat dichtbij een ramp komt", waarschuwt Yacov Per ry, hoofd van de Shin Bet in de periode van de eerste Palestijn se intifada (1987 tot 1993) in Yediot Acharonot, Israëls meestgelezen dagblad. „Als er niets gebeurt en we gaan door met leven bij het zwaard, dan blijven we door de modder strompelen en zullen we ons zelf vernietigen." Hij bepleit onmiddellijke, een zijdige stappen. „We moeten de toestand zelf in de hand hou den en de Gazastrook verlaten en de illegale nederzettingen ontmantelen", zegt hij. Op die manier zal naar zijn overtuiging de terreurdreiging afnemen, de kans op een nieuw vredespro ces stijgen, Israëls economische toestand verbeteren en het aan zien van de joodse staat toene men. Ami Ayalon, tot drie jaar gele den hoofd van de Shin Bet, zegt dat de staat Israël hard op weg is een plaats te worden die 'niet langer een democratie en een tehuis voor het Joodse volk' is. Hij verwacht verzet van de ko lonisten bij het ontruimen van de nederzettingen, al zal naar zijn schatting niet meer dan tien procent daarbij harde me thoden gebruiken. Avraham Shalom, die de Shin Bet in de eerste helft van de ja ren tachtig leidde, noemt de politiek van de huidige regering 'in strijd met het verlangen naar vrede'. Hij verlangt een radicale ommezwaai. „Laten we voor eens en altijd erkenden dat er een andere kant is, die er ge voelens op na houdt en die on der de toestand lijdt, en dat we ons beschamend gedragen." Hamas-leider bereid tot vredesoverleg Sjeik Yassin, de leider van de militante Hamas, is bereid tot vredesoverleg met de Pales tijnse premier Qurei. Yassin zei gisteren wel te willen pra ten over een staakt-het-vuren met Israël, maar gaf een be stand evenwel weinig kans. „We hebben geen bezwaar te gen een gesprek en we willen luisteren naar wat Qurei heeft te zeggen. Daarna geven we hem onze reactie", zei Yassin. „Maar onder de huidige om standigheden is er geen kans op een wapenstilstand. Dat hebben we eerder gedaan, maar dat mislukte omdat de vijand geen wede wilde." Yassin sloot dus uit dat Ha rnas onmiddellijk stopt met geweld tegen Israël. De leider van de militante beweging sprak een menigte van 3000 Harnas-aanhangers toe. Qurei, wiens nieuwe regering woensdag is geïnstalleerd, had gemeld dat Palestijnse gewa pende groeperingen bereid waren met hem te praten over een stopzetting van geweld te gen Israël.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5