Inburgeringsplan niet haalbaar BINNENLAND Zakenvrouw laat haar man geen ramen zemen Zondag open! Vraagtekens bij Europese studie naar anticonceptiepil en trombose vantiMÏWJIli nü te koop FNV wil Haags beleid in CAO's compenseren Hardere aanpak van relschoppers strand 'Beperk ontslagvergoeding' Korten op uitkering in strijd met nationale en internationale regels Eerste Irakgangers weer thuis Slaapkamerluxe; inloopkasten bij Van Til derland praat :t Thailand er uitlevering Poliform het grote jubileumnummer .•on; dal hoger beroep ik eis levenslang iwarden Advocaat-gene- Garos heeft gisteren voor gerechtshof in Leeuwarden nslang geëist tegen een 62- ;e man (ook wel het mon- van Ter Aar genoemd) we- s moord op drie Groninger itituees. Ook de rechtbank toningen veroordeelde i vorig jaar tot levenslang, praak op 28 november. eisje dood op aat gevonden in - Een 13-jarig meisje uit en is gisterochtend dood traat gevonden. Ze is ver gelijk geraakt door een au- obilist die na het ongeval is (gereden. Het slachtoffer vermoedelijk op de fiets erweg naar school. Het (je is ter plaatse overleden, de automobilist ontbreekt poor. De politie hoopt dat ligen zich melden. an verdrinkt dens vlucht rtRDAM Een 31-jarige man der vaste woon- of verblijf- ts is gisteren in een zieken- overleden. nadat hij eerder en vluchtpoging uit het wa an de Schie was gevist. De je achtervolgde de man lat hij mogelijk betrokken bij een aanrijding op de A4. iten zagen hem even later A13 rijden. In Rotterdam it hij zijn auto en sprong in Kie. Pogingen hem te re- ren mislukten. haring niet iger vergoed haag - De ontharingsbe- Jeling van transseksuelen is noodzakelijke zorg. vindt ister Hoogervorst (volksge- lheid). Daarom wil hij de Deding voor deze behande- schrappen. Hoogervorst volgend voorjaar 59 mil- bezuinigen. t°" rdachten van ekpartij vast tT - De politie heeft giste- irie verdachten aangehou- van de steekpartij donder- ivond op de campus voor lerjarige asielzoekers a's) in Vught. Het gaat om iNigerianen (16 en 17 jaar) en 16-jarige Angolees. Don- ar. agavond gingen twee groe- asielzoekers met elkaar op uist. Daarbij raakten twee arige Chinezen gewond. ederbrief bij R in Rijswijk wijk Het examencentrum iet Centraal Bureau Rij- ligheidsbewijzen (CBR) in rijk is gisteren enkele uren iten geweest, omdat er een lerbrief was gevonden. Het instituut voor Volksge- heid en Milieu (RIVM) evast dat de brief cement - ler bevatte. Een woord der benadrukte dat nog duidelijk is of de brief ook eriën bevatte. >man van atsloterij weg haag - Directeur Van Eger- tvan de Staatsloterij heeft ren zijn functie neergelegd. Egerschot neemt de ver- oordelijkheid voor het iet dat de Staatsloterij met het Britse gokbedrijf H over de mislukte sms-lo- Sevens. Justitieminister ner verbood Sevens omdat ang is dat jongeren eraan aafd raken. Oud-directeur s van Rabobank en Schip- ïeemt hem tijdelijk waar. zaterdag 15 november 2003 den haag/gpd - De ontslagver goeding die rechters aan werk nemers toekennen, moet wor den beperkt, vindt minister De Geus (sociale zaken]. Hij wil wettelijk regelen hoeveel ie mand meekrijgt bij ontslag, en dat moet belangrijk minder zijn dan de 'kantonrechterformule'. De Geus vindt de bedragen die bedrijven moeten betalen om van een werknemer af te ko men door de bank genomen te hoog. Daarnaast zou een hoge ontslagvergoeding werknemers demotiveren op zoek te gaan naar een nieuwe baan. Eerder dit jaar speelde de mi nister met het idee om de ont slagvergoeding in reguliere ge vallen vast te leggen op een half maandsalaris per dienstjaar - grofweg een halvering van de 'kantonrechterformule'. Vol gens een woordvoerder van de minister is dat niet definitief. „Alle opties zijn nog open." Op dit moment is er niets wet telijk vastgelegd over de hoogte van de ontslagvergoeding. Wel is er in de jurisprudentie een veel gebruikte berekening ont staan (de zogeheten kanton rechterformule). Bij de meeste ontslagen verme nigvuldigt de rechter het aantal dienstjaren met het maandsala- den haag/anp - Minister Ver donk (vreemdelingenzaken en integratie) moet haar plannen om allochtonen verplicht te la ten inburgeren, mogelijk af zwakken. De verplichtingen en sancties die zij aan de inburge- ringscursussen wil verbinden, zijn waarschijnlijk juridisch niet allemaal haalbaar. Ambtenaren van het ministerie van sociale zaken hebben een notitie opgesteld waarin talrijke bezwaren en vragen staan. Mo menteel vindt overleg plaats tussen de beide departementen over de obstakels maar 'van een conflict is geen sprake', zei een woordvoerster van sociale za ken gisteren. Verdonk wil dat allochtonen met een uitkering, vaak mensen die al jaren in Nederland zijn, verplicht een inburgeringscur- sus gaan volgen. Als ze dit niet doen, wil Verdonk hen korten op hun WW, WAO of bijstand. Om deze reden korten op de werknemersverzekeringen zou in strijd zijn met nationale en internationale regels. De cursus moeten de deelne mers zelf betalen, maar ook de ze verplichting ligt wettelijk moeilijk. De cursus kost enkele duizenden euro's, waarna een 'gemaximeerd' deel wordt te rugbetaald. Hoeveel dat is, weet eindhoven - De eerste 156 Nederlandse militairen van de Stabilisatiemacht Irak zijn te rug in Nederland. Gisteren landden ze op de Vliegbasis Eindhoven. De schrik na de tal loze aanslagen op militairen in Irak zit er goed in. „We hebben geluk gehad", verzucht sergeant Ruud de Wind. In de zuidelijke provincie Al Muthanna hadden de Nederlandse mariniers onder Brits commando de opdracht om de Iraakse samenleving te helpen normaliseren. „We hadden goed contact met de bevolking", zegt de 23-jarige marinier Johan van der Meer uit Assen. „Dutch good!", riepen de Irakezen ons vaak toe. De vei ligheid van de Nederlandse militairen in Irak baart premier Balkenende 'grote zorgen'. Het kabinet besprak gisteren de laatste ontwikkelingen in Irak. Volgende week besluit de regering of de Nederlandse troepen langer in Irak moeten blijven dan de twaalf maanden die nu zijn afgesproken. Foto: ANP/Robert Vos (advertentie) haag/gpd - De in Thailand ngen zittende Nederlander ïiel Kuijt kan mogelijk over ot 2 jaar aan Nederland en uitgeleverd. Nederland hailand werken achter de men aan een verdrag dat nogelijk moet maken dat en andere langdurig vast- ide Nederlanders hun straf in Nederland uitzitten, werd gisteren bevestigd minister van justitie Don- in zijn Thaise collega Pong- thepkanjana. Volgens de te zou zo'n verdrag al in ja- kunnen worden gete- thepthepkanjana zei dat ns de Thaise wet mensen ot langdurige gevangenis zijn veroordeeld, meestal evenslang, daarvan min acht jaar in een Thaise cel en hebben uitgezeten. 2na kunnen zij eventueel en uitgeleverd. Kuijt, voor s vrijlating al geruime tijd wordt gevoerd, zit al bijna O^ar vast. Hij zou dus over twee jaar naar Nederland en komen. Italiaans topdesign brengt de inloopkast terug tot zijn prak tische essentie. Overbodige deuren ontbreken, pionken en laden zijn gemakkelijk geplaatst en alle kleding hangt op reikhoogte. Handige dozen en schoenrekken schep pen orde waar vaak chaos heerst. Dit toonbeeld von per fectie vindt u op de exclusieve sloapafdeling van Van Til. Openlng»tl|den: Noordertade 1038 Ma-Oi-Wo-9 30-17.3C 1823 CJ Alkmaar Do-Vr 9.30-21.00 uur TeWoon (072) 5112760 Za: 9.30-17.30 uur DESIGNCENTRUM hilversum/anp - Wetenschap pers en europarlementariër De Roo van Groenlinks plaatsen kanttekeningen bij de onafhan kelijkheid van een studie naar de risico's van de derdegenera tie anticonceptiepil. Volgens die studie is de kans op trom bose bij gebruiksters zeldzaam en is de relatie tussen trombose en deze pil niet bewezen. Het Europese agentschap voor de beoordeling van geneesmid delen (EMEA) concludeerde in 2001 op basis van de studie dat vrouwen de bewuste pil kun nen blijven gebruiken. De Roo, vice-voorzitter van de commis sie geneesmiddelveiligheid van het Europese Parlement, wil dat het EMEA zijn huiswerk over doet. Dat zei hij gisteren in het VPRO-radioprogramma Argos. De studie is in opdracht van EMEA verricht en betaald door Organon, Wyeth-Ayerst en Schering AG, fabrikanten van de derdegeneratiepillen. Voor het onderzoek werd bloed van honderden vrouwen onder zocht. Volgens de Leidse hoogleraar klinische epidemiologie Rosen- daal speelde Organon een on gebruikelijke rol bij het onder zoek. Zo verzamelde de fabri kant de gegevens voor de stu die, analyseerde die zelf en schreef de conclusies. „Als een soort ghostwriter voor al die wetenschappers", stelt Orga non. EMEA zegt niet op de hoogte te zijn geweest van de wijze waar op het onderzoek tot stand kwam, maar zowel het onder zoeksprotocol als de resultaten zijn gepubliceerd, benadrukt Organon. De Roo wil niet alleen dat EMEA zijn onderzoek overdoet, maar ook opheldering over de kwestie. Volgens hem is de uit komst van het onderzoek de re den waarom artsen in Neder land minder terughoudend zijn met het voorschrijven van de omstreden pil, dan hun Britse collega's. Wetenschappers twisten al ja ren over dat risico. Volgens EMEA krijgen naar schatting vijf tot tien op de 100.000 vrou wen die geen pil gebruiken door Petra Huijser en Marloes de Koning den haag - Vandaag wordt de 25ste ver jaardag van het emancipatiebeleid ge vierd. Tijd voor een feestje of moeten vrouwen de mouwen opstropen voor een nieuwe ronde? „Witte vrouwen vertellen nu zwarte en moslimvrouwen wel eens even hoe ze moeten emanciperen." Wie nu een abonnement neemt op het feministisch maandblad Opzij, krijgt een dagcrème, een smeersel voor de ogen, een bodylotion en een 'hydraterend masker' cadeau. „Kijk, dat vind ik dus een van de meest bedreigende ontwik kelingen voor de emancipatie. Die enor me nadruk die er nu ligt op mooi zijn, op een strak lijf. Vrouwen zijn vrij, maar zitten wel gevangen in dat constant let ten op hun uiterlijk", schetst Ceylan Pektas Weber van Al Nisa, de stichting Nederlandse Moslimvrouwen. Ze vindt dat er na 25 jaar emancipatie beleid absoluut geen reden is om op de lauweren te rusten. Goed, vrouwen zijn economisch een stuk zelfstandiger en ze kennen de weg in het zakenleven, de wetenschap en de politiek. Maar van een gelijke waardering voor die inzet is nog geen sprake. „Mannen verdienen nog steeds meer dan vrouwen voor het zelfde werk." De moslima ziet nog een ander groot struikelblok. Ze ziet de vrouwenbewe ging verworden tot een elitair clubje blanke, rijke vrouwen die knagen aan de algehele solidariteit. „Witte vrouwen vertellen nu zwarte en moslimvrouwen wel eens even hoe ze moeten emancipe ren. Een hoofddoekje mag niet. Als je na een goede opleiding trouwt en stopt met werken val je ook buiten hun boot. Ze hebben geen oog voor de achtergrond van deze vrouwen." Scarlet Kwekkeboom, directeur van Isti- mewa Elektro uit Vlissingen, staat niet stil bij de vooruitgang van de afgelopen 25 jaar. In 2001 was ze zakenvrouw van het jaar en afgelopen september ontving ze de publieksprijs bij de verkiezing van Entrepreneur van het Jaar. „Ik heb me nooit achtergesteld gevoeld, doe ge woon mijn werk. Maar na het winnen van die prijs in 2001 gaf ik bij veel vrou wennetwerken een praatje. Ik vroeg me wel eens af waarom ze in plaats van er over te ouwehoeren niet eens wat gin gen doen." Ondanks haar positie be schouwt de Zeeuwse zichzelf niet als een geëmancipeerde vrouw. „Ik ben he lemaal voor gelijke rechten, maar je moet daarin niet doorslaan en je als vrouw beter gaan voelen dan een man. Mijn man hoeft voor mij de ramen niet te zemen of de aardappels te koken. We verdienen gelukkig genoeg voor een huishoudster." Het betekent niet dat er in haar ogen Verdonk nog niet. Het meren deel van de Tweede Kamer had onlangs al forse kritiek geuit, omdat mensen met weinig geld door de overheid gedwongen worden zich in de schulden te steken. Bovendien is niet dui delijk wat er moet gebeuren met de oudkomers die geen uit kering hebben, onder wie al lochtone vrouwen. Verdonk gaf daarop aan dat haar inburgeringsplannen, zo als die in de begroting staan, nog denkrichtingen zijn. Ze werkt nog aan de nadere invul ling. Zo wacht zij onder meer nog op een commissie die on derzoekt wat het niveau van een inburgeringscursus mag zijn. Ook moet nog advies komen over het niveau van de basis- toets, die potentiële nieuwko mers al in het herkomstland moeten halen. Bondsparlement achter Najaarsakkoord amsterdam-utrecht/anp - De FNV gaat volgend jaar in CAO- onderhandelingen inzetten op het repareren van 'Haagse ver slechteringen'. Daarmee pro beert de vakcentrale aan de CAO-tafel alsnog binnen te ha len wat dit najaar in onderhan delingen met het kabinet en werkgevers niet is gelukt. „Met het Najaarsakkoord dat de FNV gesloten heeft met het ka binet en werkgevers zijn de erg ste verslechteringen van tafel gehaald. Maar niet op alle pun ten. Dit houdt in dat de daad werkelijke uitvoering van de ka binetsplannen ook gevolgen hebben voor de CAO-onder- handelingen", aldus de vakcen trale in de nota 'Arbeidsvoor waardenbeleid 2004' die maan dag wordt voorgelegd aan alle veertien FNV-bonden. Het parlement van FNV Bond genoten heeft gisteren inge stemd met het Najaarsakkoord. Bondgenoten, met bijna een half miljoen leden de grootste FNV-bond, heeft binnen de vakcentrale tachtig van de 233 stemmen. Vooralsnog hebben alleen de bondsraden vann FNV Bouw (39 stemmen), de Horecabond (veertien stem men) en de Kappersbond (vijf stemmen) tegen het Najaarsak koord gestemd. De leden van vakbond De Unie hebben het Najaarsakkoord af gewezen. Bij een ledenraadple ging stemde 73,3 procent tegen. De MHP, waartoe De Unie be hoort, stemde er wel mee in. zandvoort-amsterdam - Ma rokkaanse relschoppers die in Zandvoort voor ernstige over last zorgen, worden binnenkort harder aangepakt. De politie in de badplaats kan vanaf volgend jaar binnen enkele minuten na gaan of een arrestant al geregi streerd staat op een 'zware jon- gens'-lijst van het Amsterdamse politiekorps. Als dat het geval is, loopt de rel schopper uiteindelijk meer kans een (fikse) gevangenisstraf te krijgen. Burgemeester Van der Heijden van Zandvoort en zijn Amster damse collega Cohen besloten onlangs tot een nieuwe, geza menlijke strijd tegen de - voor namelijk Marokkaanse - jonge ren die in de badplaats voor overlast zorgen. Veel strandrel- schoppers blijken uit de hoofd stad te komen. „Tot nu toe werd het eventuele criminele verleden van een rel schopper bij een rechtszaak niet meegeteld. Mensen die in Zandvoort werden opgepakt, kwamen vrijwel altijd in Haar lem voor de rechter. Bij de nieuwe aanpak brengt de politie arrestanten die op de veelplegers-lijst staan meteen terug naar Amsterdam om ook hier te worden berecht. Op die manier kan de rechter bijvoorbeeld laten meewegen of en in hoeverre het gaat om on verbeterlijk crimineel gedrag", aldus de justitie-woordvoerder. trombose. Bij vrouwen die de tweedegeneratiepil slikken, is dat ongeveer het dubbele: twin tig. Bij de derdegeneratiepil is het dertig tot veertig per 100.000 vrouwen. (advertentie) (advertenties) niets valt te verbeteren. Ook hier is de ongelijke beloning van mannen en vrou wen een steen des aanstoots. „En de overheid mag ook meer doen voor vrou wen die een gezin met werk willen com bineren. Maar tegelijkertijd wil ik daar niet te veel bij stilstaan. Voor je het weet ben je een klagend meisje." Voor die betiteling lijkt Marja van Til burg, docent bij het centrum voor gen- derstudies van de Rijksuniversiteit Gro ningen, niét bang. „Binnen de universi teit merk ik op allerlei manieren dat het bedrijf is toegesneden op mannen." Ze noemt het kopieerapparaat op de derde verdieping 'de moderne dorpspomp'. De mannen van de faculteit hangen daar graag rond. In zo'n informele set ting worden gemakkelijk banen verdeeld en besluiten genomen. Het gevecht gaat dan niet meer om het veranderen van structuren, maar van cülturen. „En niets is zo moeilijk als dat. Dan werkt alleen de macht van het getal." Delft 5 'Alleen zondag 16 november i vanl0-17uur Ma t/m vr 10 - 21 uur. Za 9-18 uur. 0900-235 45 32 (0.10/min). www.IKEA.nl -30% van 2.90 voor 1.90* KNUFF lektuurbak

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3