De eerste keer GESPREK VAN DE DAG Vernietigde Afghaanse boeddha zit in computer Duitse kerken tegen 'vroege kerst' Secretaresses zuinig over leidinggevende kwaliteiten baas ed et ei Spanje voor en door beginners zaterdag 15 november 2003 DAGELIJKS LEVEN SToppaw MET RoKEN i14- ceeïin WEE zamff MENSELIJK Het VUURWAPEN waarmee de be roemde Amerikaanse gangster JESSE JAMES is doodgeschoten, is op een veiling verkocht voor 350.000 dollar (303.000 euro). Niet eerder werd zo'n hoog bedrag neergeteld voor een wapen uit de Amerikaanse western-geschiede nis. Het wapen is een Smith Wesson, kaliber .44 uit 1875. De koper wil anoniem blijven. Jesse James werd op 3 april 1882 in St. Joseph, Missouri, doodgeschoten door een van de leden van zijn roof- bende, Bob Ford. Minderjarige Singaporezen die ROKEN lopen kans verplicht in THERAPIE te moeten. De kosten daarvoor moeten ze wel zelf ophoesten, aldus de krant The Straits Times. Roken onder de 18 jaar is bij wet verboden in de Aziatische stadstaat. Het nieuwe antirookbeleid voorziet erin dat rokende jongeren die door de politie worden betrapt, eerst een boete krijgen van omgerekend circa 15 euro. Hardnekkige 'draaideurrokers' krijgen eenzelfde boete plus de ver plichting zeker twee antirookbijeen komsten van een professionele hulpver lener bij te wonen. Zwitserse wetenschappers hebben een exact computermodel gemaakt van het 53 meter hoge boeddhabeeld dat in maart 2001 door de Taliban in de Afghaanse Bamiyan-vallei is op geblazen. Een team van het Zwitser se Federale Instituut voor Technolo gie in Zürich hoopt dat het beeld op grond van het model kan worden herbouwd. Volgens professor Armin Grün gaat het om een „zeer precies en com pleet driedimensionaal model" dat zeer geschikt is als basis voor de re constructie van het boeddhabeeld. Het team gebruikte 30 jaar oude fo to's voor de samenstelling van het computermodel. De nu in kaart gebrachte boeddha is er één van twee. Ook van het andere beeld, dat 38 meter hoog was, wordt een computermodel gemaakt. Beide boeddhabeelden werden meer dan 1500 jaar geleden uitgehouwen in een rotswand in de Bamiyan-vallei op de Zijderoute, die Europa en Cen- traal-Azië met elkaar verbond. De fundamentalistische Taliban be schouwden de beelden als 'afgoderij' en strijdig met de beginselen van de islam. Ondanks hevige internationa le protesten werden de beelden op geblazen. Binnen de Unesco, de culturele or ganisatie van de Verenigde Naties, woedt een discussie over de her bouw van de boeddha's. Volgens Grün is herbouw volledig acceptabel en wijst op de bouw van tal van gothische kerken in het naoorlogse Duitsland. Anderen vinden dat ver nietiging onlosmakelijk deel uit maakt van de moderne Afghaanse geschiedenis en menen dat het daar om onzinnig is de beelden te recon strueren. ap 'Redt de advent' is de leus waarmee de Duitse kerken de vroege kerststemming in de winkels willen terugdrin gen. De commerciële uit buiting van kerst doet het onderscheid tussen de ad vent, de vier weken voor Kerstmis, en de tijd ervoor vervagen, waarschuwt voor zitter Wolfgang Huber van de Protestantse Kerk in Duitsland (EKD). Met de Rooms-Katholieke Kerk heeft de EKD er bij de detailhandel op aangedron gen pas na de laatste zon dag van het kerkelijk jaar, dit jaar op 23 november, met kerstversieringen en - muziek te beginnen. Op die zondag worden in de ker ken de gestorvenen her dacht. „Het is ongepast dat terwijl we in de kerken kaar sen voor de doden aanste ken, voor de kerk al kerstar tikelen worden verkocht", zei de protestantse bisschop van Württemberg, Gerhard Maier. Met de website www. ad- vent-ist-im-dezember.de roept de EKD de bevolking op om de commercie te weerstaan en de voorberei ding op kerst te bewaren voor de adventstijd. De eer ste kerstartikelen worden soms al in de zomer gesig naleerd, constateert de website. „Speculaas en 'Jingle Bells' bij zonneschijn en 23 graden, daarmee brengen we op lange ter mijn, zo niet nu al, niet al leen het ritme van het ker kelijk jaar, maar ook het heilzame ritme van het le ven schade toe", aldus de EKD. ,Als alles gelijktijdig en altijd verkrijgbaar is, is er geen tijd van blijde ver wachting, geen tijd van rouw en geen tijd van vreugde meer, dan is alles om het even." anp-epd-dpa De meeste secretaresses hebben geen hoge pet op van de leidinggevende kwaliteiten van hun baas. Bijna de helft noemt die goed, maar vier van de tien komen niet verder dan het zuini ge 'redelijk'. Dat blijkt uit onderzoek in opdracht van uitzender Randstad naar de dagelijkse genoegens en onge noegens van de secretaresses van ma nagers. Over het algemeen zijn ze wel tevreden over de onderlinge verhou dingen. En driekwart vindt het werk ook afwisselend en allesbehalve saai. Maar er zijn ergernissen. De baas is soms chaotisch, rommelig en ongeor ganiseerd, hij is vaak afwezig en slecht bereikbaar, hij komt afspraken slecht na, hij geeft soms vage instructies en hij levert werk laat aan, zijn de meest geuite irritaties. De 433 secretaresses die hun mening hebben gegeven, zien het liefst dat wat zij doen ook gewaar deerd wordt. Dat uit zich in dat de baas luistert, haar op de hoogte brengt van de belangrijke ontwikkelingen, dat ze met respect en integer wordt be handeld en dat ze de ruimte krijgt om haar werk zelf in te vullen, anp De historie van de compactcassette gaat terug tot 1963. Er is altijd wel een 'eerste keer'. Van man op de maan, zwemmer over het Kanaal, harttransplantatie, paperclip tot atoombom. De Brit Ian Harrison zette allerlei briljante vindingen en topprestaties keurig op een rijtje in zijn boek genaamd Nummer 1. Het is een tekening waar je minu tenlang ademloos naar kunt kij ken. Plus dat onderkoelde bij schrift: „Charles Blondin draagt zijn manager over de kloof van de Niagara". We hebben het over 1859. De koorddanser kon er geen genoeg van krijgen. Hij volbracht zijn kunstje ook nog eens geblind doekt en maakte handstandjes en salto's. Halverwege zou-ie op zijn dooie akkertje een omelet hebben gebakken. Maar het is niet altijd prijs. In 1883 probeert Matthew Webb on der de Niagara-watervallen door te zwemmen. Hij verzuipt. Acht jaar eerder had hij zijn plaatsje in de recordgeschiedenis al ver diend. Hij staat te boek als de eer ste die Het Kanaal overzwom in een tijd van 21 uur en 45 minuten. Niagara is zomaar een willekeurig hoofdstukje uit het boek. Een in trigerend partje, zoals er te veel om op te noemen zijn. Harrison heeft alle nummers één encyclo pedisch een plaatsje gegeven in tien rubrieken zoals Handel Technologie, Kunst Amuse ment, Communicatie Sport. Nummer 1 is een lekker snuffel hoek met een hoog Wist-u-dat?- gehalte. Het is een vergaarbak vol trivialiteiten, want echt belangrijk is de ouderdom van paperclip, theezakje, lucifer, potlood, post- it-blaadjes, klittenband, ritsslui ting, kauwgom en chips natuurlijk niet. Daarnaast stuiten we op serieuze re wapenfeiten. Van alles passeert de revue: ontdekkingsreizigers, astronauten, Nobelprijzen, elek triciteit, computers, wolkenkrab bers en satellieten. Met al die jaar tallen sla je automatisch aan het rekenen. Dat Brillo-sponsje blijkt 90 jaar te bestaan. De eerste poli- tie-auto dateert van honderd jaar geleden, Boston had toen de pri meur. Volgend jaar is Pong jarig, de 'moeder' van alle videogames. Zij wordt dertig. Links en rechts duiken warempel ook Nederlanders op in het boek. Wie kent Cornelius Drebbel bij voorbeeld? Hij bouwde de eerste onderzeeboot, in 1624, van hout. Philips demonstreert in 1963 op een grote beurs in Berlijn de com pactcassette, weer een jubileum. Charles Blondin balanceert in 1859 op een tc boven de Niagara. Zomaar tien keer een eerste keer 1760: De Belg Joseph Mer lin gebruikt rolschaatsen op een gemaskerd bal en botst tegen een spiegel. 1846: De Belg Antoine Jo- |Qi seph Sax vraagt octrooi Q aan op de saxofoon. K De London Eye, het eerste reuzenrad ter wereld met een doorsnee van 135 meter. Foto's: GPD In 1590 bouwde brillenmaker Hans Janssen uit Middelburg de eerste microscoop. Leuk, maar niemand zag het nut er destijds van in. Zo hebben 'wij' verder het gipsverband (1850) en de kunst nier (1943) uitgevonden. In een hoekje vinden we Richard Kraji- cek, als eerste Nederlandse Wim- bledonwinnaar. Pal eronder de eerste Belg, Justine Henin. Tja, zo loopt het aantal 'eersten' wel erg lekker op. Het boek ruikt erg naar het be faamde Guinness Book of Re cords, al is dat stukken bizarder dankzij curieuze items als navel- pluis en neushaar. Het is ook niet vreemd dat Harrison bij zijn ge raadpleegde bronnen enkele wer ken van Guinness opvoert. Ook treffen we daar Valérie-Anne Gis- card d'Estaing, de dochter van de oud-president van Frankrijk. Dat zou ook een mooie 'eerste' kun nen zijn, de eerste presidents dochter namelijk die een Almanak van Uitvindingen samenstelt. Maarten van de Rakt Nummer 1. van Ian Harrison, Fontaine uit gevers, prijs 29,50 euro, ISBN 90 5956 042 6. 1880: De Connecticut Te lephone Co. opent de eer ste telefooncel. 1891: Philips bouwt zijn gloeilampenfabriek in Eindhoven. 1926: De Noor Erik Rot- heim vraagt octrooi aan op de spuitbus. 1946: Louis Réard lanceert de bikini, genoemd naar het atol in de Stille Oce aan, waarde VS een atoombom uittestte. 1947: Thor Heyerdahl zeilt op een balsahouten vlot de Stille Oceaan over. 1957: De eerste hond in de ruimte heet Laika. Hij mag mee met de Spoetnik II. 1958: De Bank of America brengt de eerste credit card uit, later omgedoopt in Visa. 1991: De Mars-reep voor bet eerst geëxporteerd naar de voormalige Sov jet-Unie. Klanten mogen er niet meer dan vier ko pen. Ben met mijn vrouw een paar weken in Spanje ge weest. Steden bezocht: Madrid, Toledo, Cordoba, Se- villa en Granada. Niet alles even slim aangepakt. Mocht u een soortgelijke stedenreis overwegen: lees, leer en profiteer. Ik begin met onze twee grootste blunders: de tijd van het jaar en de manier van reizen. Wij gingen in okto ber, lekker in de herfst. Maar dan is het daar hoog seizoen. De prijzen van veel centraal gelegen hotels zijn in die tijd dubbel zo hoog als bij voorbeeld in ja nuari. Ook november schijnt al een stuk goedkoper te zijn. Blunder twee: wij vlogen, in orde, en huur den in Madrid een auto voor onze rondreis. En dat laatste was dom, oliekoekendom. In al die steden met hun nauwe straatjes heeft een auto niets te zoe ken. In geen enkele stad hebben we die auto ge bruikt. Parkeren kostte ons handen met geld. Wie de trein neemt en bij de stations een taxi pakt naar een hotel in het centrum is vele malen goedkoper uit dan wij. Nog een paar algemene opmerkingen. Koop de Rou gh Guide. De hotels en restaurants die de gids aanbe veelt zijn doorgaans goed en niet te duur. Bovendien staan er van iedere stad plattegronden in. Tip twee: leer vijfentwintig woorden van buiten naar eigen smaak Als u van gebakken eieren houdt, leer dan de Spaanse term daarvoor. Houdt u van gekookte eie ren, leer dan die term. Warm eten ze in Spanje tus sen één en vier uur. Neem het menu van de dag. Eet 's avonds een paar hapjes (tapas genaamd). Laatste tip: bezoek één ding per dag, de rest van de dag hebt u vakantie. Ga ik nu in sneltreinvaart door de steden heen. In Madrid ligt het centrum rondom de Puerto del Sol. Heeft ook een halte van sightseeing-bussen. Maar het nabij gelegen Plaza de Santa Ana is gezelliger. Het Prado is natuurlijk een must. Heeft momenteel ook een tentoonstelling van het werk van Manet (tot 11 januari). Twee vliegen in één klap dus. Mijdt het weekend dan staan er rijen. Toledo, beetje Volendam-achtig. Het befaamde Alca zar (klemtoon op de tweede lettergreep) was gesloten toen wij er waren. Verbouwing. In het centrale plein tje, Plaza de Zocodover, vertrekt zo'n tractorachtig treintje dat helemaal rond Toledo rijdt. Je ziet de ommuurde stad van alle kanten. Indrukwekkend. Verder moet je daar van El Greco houden. Niet mijn favoriete schilder. Córdoba, niet bijzonder behalve de befaamde Mos kee, de Mezquita, en de gezellige straatjes ten noord zijde (ter oriëntatie: de rivier ligt aan de zuidzijde). En dan is er het hotel. Ga in Cordoba slapen in El Conquistador, aan de oostkant van de Moskee. Dat is waar de straat omhoogloopt terwijl u de moskee Het grootste vernietigde boeddhabeeld was 53 meter hoog. Foto: AP aan uw linkerhand hebt. Neem een kamer die uitziet op de patio. Prachthotel, prachtkamers. Sevilla, afgezien van Madrid de enige echte stad. De rest is allemaal een beetje Alkmaar. Blijf hier een paar dagen. Bezoek het Alcazar en vooral de tuin van dat gebouw. Rondrit valt tegen, niet doen. Kathedraal de moeite waard en zonder twijfel nog een hoop plekken waar wij allemaal niet geweest zijn. En dan Granada met Spanjes mooiste toeristische attractie: hetAlhambra. Koop uw all in ticket in het hotel. U wordt dan opgehaald, u mag meteen via een achteringang naar binnen, u krijgt een groepsgids en u wordt weer thuis gebracht. DeZarzuela in res taurant Flor de Mar kan ik u aanbe velen. Verder schijnen Carbona en Ronda mooie plaatsen te zijn maar dat hebben wij niet meer gehaald. Koop uw cadeautjes voor het thuisfront zo laat mogelijk dan hoeft u niet met al die bullen te sjouwen. Zo, dat was het. Had ik dit artikel maar gelezen vóór ons vertrek. Dat had me honderden eu ro's en een hoop gesjouw bespaard.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2