"Elf soldaten maakt één generaal' SPORT an Nistelrooys jcords zijn niet Bran je gekleurd Druk van de dynastie bij Zoeterwoudse derby DIOK HRC Competitietopper S2 rSB-trainer Robbert de Ruiter hamert juist op de dingen waarin hij zelf tekort schoot Feyenoord - WSB Zondag, 14.00 uur l/h i/C TOn van OEmmElEfl Leiderdorp heeft nu wel 'sportman van het jaar' Australische in ploeg De Goede SJZ'er Spierenburg hoopt zijn familie te verrassen Meerburg - SJZ Zondag, 14.00 uur hdc 982 zaterdag 15 november 2oo3 Certjan van Geen - De trainer Robbert de Rui- eft veel geleerd van de fouten jetballer Robbert de Ruiter. Ach- can de 36-jarige inwoner van Jen stellen dat het juist een eel is geweest, dat de bijdehan- ler die hij was nooit doorbrak in taalde voetbal en reeds op zijn de kicksen definitief uittrok, profiteert van de ongewild har- rschool. „Op de dingen waarin tekort schoot, hamer ik des te zegt hij. Morgen kunnen de wijkerhouters zich naast Feyen- an de kop van de eerste klasse n. Dan moet de concurrent wel rechtstreeks duel verslagen iier, leraar lichamelijke opvoe- lacht dat hij het helemaal voor had toen hij na een jaartje voetbal in de Verenigde Sta- ig kwam in Nederland. Hij rkozen tot All American en profclubs daar voor het uit- Dacht hij. „Ik vond het een h land en was daarvoor nooit verder gekomen dan Beni- dorm. Maar ik was daar verpest ge raakt, kwam als een bijdehante tie ner terug. Niemand heeft mij ooit een spiegel voorgehouden." Hij leverde zijn spullen in bij Sparta, maar kwam er toen achter dat de profliga in Amerika net de grenzen voor de buitenlanders gesloten had. „Bij Sparta speelde ik in het tweede met onder anderen Henk Fraser, de broertjes De Nooijer, Ed de Goey en Juul Ellerman. Gerard de Nooijer was veel minder getalenteerd dan ik en stond achter mij. Al die gasten hebben alles uit hun carrière ge haald." En de Ruiter dus niet. Omdat hij de Spartaanse schepen achter zich ver brand had, keerde hij terug bij de amateurs van 's Gravenzandse SV. Met afgezakte kousen en hockey- schoenen („met van die kleine nop- pies zodat het balletje lekker onder mijn voet bleef zitten") liep hij rond in de toenmalige tweede klasse, tot dat Co Adriaanse hem als semiprof naar Den Haag haalde. Hij speelde in een team met Heini Otto, Harry van der Laan, Cor Lems en Danny Hoekman. „Ik was de grootste con current van Danny Hoekman. Maar die was fullprof en ik lag tot drie uur in het zwembad. Ik maakte mijn de buut terwijl ik een flink ijzertekort had. Een week later scoorde ik de winnende goal tegen Volendam en raakte daarna overbelast. Ik ben waarschijnlijk de enige profvoetbal ler die na een doelpunt geen secon de meer heeft gevoetbald." Hij kon nog wel naar andere eerste- divisieclubs, maar in de tijd voor het Bosman-arrest was dat financieel verre van interessant. De Ruiter stu deerde inmiddels aan de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoe ding. „Ik heb nog meegedaan aan de Universiade in Sheffield, op voetbal- gebied mijn mooiste erv aring. We verloren de finale van Zuid-Korea. Daarna ging ik naar Australië. Na een jaar belde ik mijn moeder met de mededeling dat zij maar naar school moest bellen, dat ik nog een jaar weg zou blijven. Maar ik kreeg te horen dat al mijn gehaalde punten dan zouden vervallen. Voor mij het moment om het af te maken en mijn trainersdiploma's te gaan halen." Hij speelde nog even bij Heerjans- dam en Rob Kiebert - de huidige trainer van de Feyenoord-amateurs - haalde hem naar Rijnsburgse Boys, waar hij zijn actieve loopbaan af sloot. Op Middelmors trainde hij alle leeftijdscategorieën bij de jeugd en was hij een jaartje assistent van Henk Wisman. „Maar weer was ik ongeduldig. Via Arie Kurver (oud trainer van Rijnsburgse Boys, red.) kon ik op eigen benen staan bij TOGB. Daarna kwam ik toevallig bij Sportlust terecht. Ik had een meisje leren kennen uit Woerden. Maar de club paste niet bij me. Ik ging op zoek naar een ambitieuzere club." Rijnsburgse Boys polste ook hem als opvolger van Wim Schaap, maar koos uiteindelijk voor Ted Verdonk- schot. „En opeens belde Theo Nul- kes van WSB. Ik kende de club al leen via Ruud de Groot, een oud-col lega van me bij het ROC. Op weg naar mijn eerste afspraak belde ik een vriendje, Nico van der Salm, op om informatie. Hij zei dat het een fantastische club was. En het klikte ook meteen. Het is een goede keus geweest. Ik heb mijn hele leven bij dorpsclubs gespeeld of getraind. Die bijnaampies, het ons-kent-ons en het familiegevoel. Dat vind ik mooi." WSB draait na het matige begin - 1 uit 3 - als een tierelier. Iedereen is fit en in Vladimir Jozic en Aad van Dui venvoorde breekt de Noordwijker- houtse jeugd door, waardoor De Ruiter een luxeprobleem heeft. Hij moest Erwin Beltman al eens passe ren en ook Mark Ens zit af en toe op de bank. „Voor mij gevoel ben ik nog maar net bezig. Ik ben heel lang op zoek geweest naar de juiste forma tie." Toch blijft wisselvalligheid in instel ling troef. De Ruiter kan zich soms verbazen over de collectieve off-days van WSB. De ploeg mist een gene raal, die zijn troepen kan aansporen, vindt De Ruiter. „We stalen in de laatste minuten een overwinning bij HBS, toen we verschrikkelijk slecht speelden. Ik ben een serieuze praat sessie aangegaan. Zegt er ineens ie mand: 'Elf soldaten maakt één gene raal'. Daar moest ik wel om lachen. Maar nog zijn er elke week wel een of twee die niet vanaf de eerste mi nuut bij de les zijn. Dat mag niet meer gebeuren. Er moet een mo ment komen waarop ik er niet meer Robbert de Ruiter: „Niemand heeft mij ooit een spiegel voorgehouden." Foto: Taco van der Eb aan hoef te twijfelen of we die dag wel of niet thuis gaan geven. We hebben slechts acht doelpunten te gen, terwijl we heel erg vooruit spe len. Nu gaat het goed, maar de sterk te van je ploeg wordt in zwakkere tij den bepaald." De Ruiter beschouwt Rob Kiebert - morgen in de andere dug-out - als zijn grootste leermeester. „Hij heeft me geleerd wat structuur en profes sionaliteit is en me duidelijk ge maakt dat het moeilijk is om zonder beleving, strijd, agressie en mentali teit een potje te winnen. Balbezit staat nog steeds centraal bij mij, maar uiteindelijk behaal je zonder strijd geen resultaat. Ik heb het altijd van mijn techniek en inzicht moeten hebben. Ik was niet iemand die erin kletste. We moesten bij Co Adriaan se een keer een conditionele oefe ning doen. Het was de bedoeling om de bal met snelheid een meter of 25 voor je uit te spelen richting achter lijn en dan met een sliding de bal binnen te houden. Ik speelde de bal maar wat zachter, want ik had nog nooit een sliding gemaakt, terwijl ik op dat moment 23 jaar was. Dat kan natuurlijk niet. Daarom is het feit dat ik ooit mijn spullen inleverde bij Sparta van grote invloed geweest op mijn ontwikkeling als trainer. Op de dingen waarin ik zelf tekort schoot, hamer ik des te meer." 10 Lr LA nri van der Steen pwiJK Hij staat op het twee indrukwekkende re- te vestigen. Ruud van Ni- üij wordt zeer spoedig de ees topscorer aller tijden lanchester United én die ëderland. In de Premier- heeft hij ook al bizar cijfers. Alleen in het Ne- ids elftal is het tot dusver- rommeltje met de top- Zeker onder Advocaat, iraren enkele losse zinne- itgesproken in een inter- dat Manchester United 'erplicht had te geven aan •anse sportkrant l'Equipe: lis het vertrouwen van Ad- Hij wisselt me steeds." raat vond het lariekoek, de hij deze week. Als de )its niet presteert, gooi ik andere in, is zijn redene- Maar met hoogbegaafde ïypergevoelige artiesten je misschien toch wat ichtiger omgaan, caat zei woensdag nog iets t kwam hierop neer: „Als dat hij geen vertrouwen lij krijgt, geldt dat dus ook mijn voorgangers. Want in heeft hij ook niet ge- ierd." Advocaat heeft hier isch wel een punt. Jistelrooy maakte zijn de in Oranje onder Rijkaard, )or de spits van PSV een ip-achtige rol' voor had. Van Nistelrooy was 'eliswaar bij PSV een mid- maar eerder - bij zijn mg van FC Den Bosch Heerenveen - werd hij merkt als een nummer roor de spitspositie had ird ook geen zorgen: hij luivert. ioelpuntrijk succes werd liet, de interlandcarrière an Nistelrooy onder Rijk- 10 wedstrijden, 1 goal. vreselijke knieblessure e hem begin 2000 voor dan een jaar van het veld, Van Nistelrooy het EK - en pas weer onder Van Gaal aansloot bij Oranje. Terugblikkend is het pikant dat Van Gaal en Advocaat een op vallende beslissing hebben ge deeld: schorsen die Van Nistel- rooij! De spits was immers ooit, op de training voor de (naar la ter bleek) laatste interland van Van Gaal, uit tegen Denemar ken, brutaal geweest tegen de bondscoach. Hij werd meteen uit de opstelling geschrapt. Ad vocaat nam dezelfde maatregel, onlangs voor de interland tegen Moldavië, omdat Van Nistel- rooij hem na de wissel in Praag in het openbaar had beledigd. Opvallend zijn niettemin de cij fers van Van Nistelrooy onder Van Gaal: 7 interlands, 7 goals, inclusief enkele beslissende doelpunten. Daar steekt de sco re onder Advocaat wel heel schril bij af: 10 wedstrijden, 4 goals. En werd hij zo vaak ge wisseld als Van Nistelrooy zelf beweert? Jazeker. Sterker: hij werd bijna elke wedstrijd onder Advocaat voortijdig van het veld gehaald. Eén keertje stond hij niet eens in de basis en mocht hij invallen. Eén keertje kwam hij zelfs voor joker naar Noordwijk; Advocaat hield hem, zogenaamd uit voorzorg, de hele wedstrijd op de bank. Nee, echt alle vertrouwen kan Van Nistelrooy onder Advocaat nooit hebben gevoeld. Dat verduidelijkte hij in de aan loop naar het duel met Schot land nog eens. „Het criterium bij Oranje is dat je goed pres teert bij je club. Dat deed ik bij PSV, vervolgens kwam ik bij Oranje. Je ziet het nu bij Sneij- der. Zo hoort het. Maar als je eenmaal een vaste waarde bent, blijf je dat, normaal gesproken. En als je ziet hoe ik tweeënhalf jaar bij Manchester United presteer, mag je je als vaste waarde van het Nederlands elf tal beschouwen." Kortom: sinds ik basisspeler ben in Oranje, verdien ik meer krediet. Nee, hij vindt niet dat hij eerder met zijn kritiek (dat Kluivert en hij toch niet zo complementair s, 3006 (advertentie) Zaterdag 15 november kick off: 14.30 uur 'ijk voor meer info op: www.rugbYclub-diok.nl edereen is welkom aan de Smaragdlaan 101 in Leiden (tegenover 3 Octoberhal) KAMPEER-WINTER RUITERSPORT Rijndijk 4 Hazerswoude-Rijndijk Telefoon: 071-3414909 Ruud van Nistelrooij: „En als je ziet hoe ik tweeënhalf jaar bij Manchester United presteer, mag je je als vaste waarde van het Nederlands elftal beschouwen." Foto: ANP/Jasper Juinen zijn als iedereen denkt) had moeten komen - al was het maar omdat iets hem zegt dat het toch eigenlijk moet kunnen lukken. „Elke keer heb ik weer het gevoel gehad: nu gaat het gebeuren. Ik ben er te veel mee bezig geweest, ben te veel gefo cust geweest op goed samen spelen met Patrick, heb het ook te rationeel benaderd." Maar nu is het gezegd, in l'Equipe: „Patrick en ik willen allebei hetzelfde: scoren. En Pa trick trekt geen gaten en is geen passer." Hij heeft er geen spijt van. „Nee, want ik ben niet on beschoft geweest, heb niemand in diskrediet gebracht. Het was mijn gevoel." Zijn gevoel zei hem eerder in de week nog dat hij morgen niet speelt. „Er is niks veranderd volgens mij. Advocaat heeft in een vroeg stadium naar buiten gebracht dat hij in principe voor Kluivert kiest. Hij dacht: ik maak het duidelijk, dan is het straks rustig." 's Avonds op de eerste training kreeg hij als eerste een hesje. Hij speelt dus. Kluivert niet. En nu eens zien of hij iets aan de rare score bij Oranje kan doen: 27 interland, 11 goals. Het is geen Van Nistelrooy-moyenne. leiderdorp - Vorig jaar was er niemand die in Leiderdorp in aanmerking kwam voor de titel 'sportman van het jaar', in 2003 is-ie er wel. Deltavlieger Frank van der Groen werd gister avond in de Muzenhof aange wezen als de beste sporter van het voorbije sportseizoen. Van der Groen werd in Slovenie Ne derlands kampioen in het zeil vliegen. De jury, bestaande uit Ron Hoogendam (voorzitter), Wim van Duivenbode en Ruud Pat- tiapon, heeft dit jaar moeten speuren naar sportprestaties van Leiderdorpers die het ver dienen te worden beloond. Vol gens Hoogendam is dat niet erg. „We leven in een dorp. Je kan niet elk jaar het geluk heb ben dat er een schaatser is als Ruud Borst, een schaker als Je roen Piket, of shortracksters als de zusjes De Lange die bij een groot publiek bekend zijn." De jury heeft grote bewonde ring voor de manier waarop Frank zijn sport beoefend en voor de prestatie die in Slovenië heeft neergezet. „Van der Groen bewijst dat hij zowel het berg- als het vlaklandvliegen goed beheerst. Moed, fysieke fitheid en inzicht zijn voorwaar den om het in deze sport ver te schoppen", aldus de jury. Ook bij de vrouwen bleven op vallende verrichtingen van sportsters op seniorenniveau uit. De prijs ging daarom naar een jeugdig talent. Schaakster Lisa Hortensius werd dit jaar Nederlands kampioene scha ken in de klasse tot en met 12 jaar en vertegenwoordigde Ne derland ook op het EK leiden - De wielerformatie Ton van Bemmelen Sports is rond voor het nieuwe sei zoen. Als twaalfde renster voegde de Australische Kate Bates zich bij de ploeg van de Hazerswoudse sponsor. Bates is in voorbereiding voor de Olympische Spelen in Athene en won dit jaar de Jayco Bay Classic en een we reldbekerwedstrijd op de baan in Moskou op de ach tervolging. Bij het WK in Stuttgart werd zij in de halve finale uitgeschakeld door de latere wereldkampioen Le- ontien van Moorsel. Bates tekende een contract voor een jaar. Ton van Bemmelen verwelkomde al eerder de Zoeterwoudse Suzanne de Goede (NK weg) en Jolanda van Dongen (NK tijdrijden). door Loman Leefmans zoeterwoude - Zijn oom komt er speciaal voor uit Brabant. En langs de lijn bevinden zich ook zijn vader en nog een andere oom. De drie broers hebben een Meerburg-verleden. Mor gen zijn hun ogen gericht op de volgende generatie, op Joost Spierenburg. De 18-jarige speelt rijn eerste Zoeterwoudse derby. Alleen, hij doet dat in de kleuren van SJZ. „Of ik daar door niet te veel druk voel? Het is juist een extra stimulans om niet te verliezen", zegt hij vol bravoure. Joost Spierenburgs ópa keepte vlak na de oorlog bij Meerburg en hij deed daarna jarenlang dienst als kaartjesverkoper voor aanvang van duels van het eer ste elftal. Een van zijn drie zoons verhuisde naar 'het dorp' waardoor Joost, de derde gene ratie, bij Sint Jan Zoeterwoude kwam te voetballen. „Mijn va der wordt bij SJZ gezien als een Meerburger en andersom. Daar heeft hij meer leren leven." Tout Zoeterwoude loopt mor gen naar verwachting uit voor de 33ste derby. Het is immers al weer bijna acht jaar geleden dat de plaatselijke clubs elkaar voor het laatst in competitieverband troffen. Meerburg maakte in de tussentijd uitstapjes naar de derde en tweede Wasse terwijl SJZ tijdelijk naar de donkere kelder van het amateurvoetbal afzakte: de vijfde klasse. Mor gen staan ze weer, net als toen, als vierdeklassers tegenover el kaar. „Zonder twijfel dé wed strijd van het seizoen", onder streept Spierenburg. Wat de derby extra cachet geeft, is dat beide clubs tot nu toe pri ma presteren. Meerburg met een ervaren elftal, SJZ met veel jongelingen, zoals Spierenburg. „Vorig jaar rijn drie Al-spelers doorgeschoven en dit seizoen weer drie. Daardoor is de ge middelde leeftijd erg laag. Als ik op zaterdag bij de bakker werk, is er iemand die me regelmatig vertelt dat hij het zo dolgraag nog eens een promotie van SJZ wil meemaken. Met de huidige groep moet het mogelijk zijn om voor het eerst in de geschie denis van de club de derde klasse te bereiken. Lukt het niet dit seizoen, dan hebben we nog alle tijd." Dat zich op sportpark Haas broek betere tijden aandien den, kwam voor het eerst aan het licht toen het Cl-team van SJZ in 1998 de finale van de Leidsch Dagbladcup bereikte. Die leeftijdsgenoten vormden een paar seizoenen later de Al, na een kampioenschap, in een afdeling met Rijnsburgse Boys, Roodenburg en Lugdunum. „En tegen alle verwachtingen in degradeerden we niet. Het is een lichting die niet alleen heel aardig kan voetballen, maar daarbij was Koos Schonewille een coach die alles in de gaten hield", aldus de mbo-student. SJZ-trainer Bert Kort kon niet wachten tot hij de aanstormen de talenten bij zijn selectie kon voegen. Spierenburg debuteer de vorig jaar al op zijn 17de in de hoofdmacht en de linker spits scoorde bij zijn eerste op treden. Toch kan jeugdige over moed ook tegenwerken. „De voorbereiding op het huidige seizoen verliep erg goed, maar in de eerste wedstrijd tegen Alk- mania gooide ik een bal hard naar een tijdrekkende tegen stander; ik kreeg rood, dom na tuurlijk." SJZ verloor het openingsduel, maar herstelde zich sindsdien. „Ook wel een beetje tot onze ei gen verbazing staan we derde, met Meerburg en Bemardus net voor ons. Afgelopen week verloren we van ROAC doordat we niet echt lieten zien dat we in de top horen. Daar hoefje tegen Meerburg niet bang voor te zijn. Zij hebben zich tot favo riet uitgeroepen door te zeggen dat ze kampioen worden. Daar gaan we collectief tegenin", zegt hij strijdbaar. En hij moet wel. Rekening hou den met een zege van Meer burg doet Spierenburg liever niet. „Want dan zal ik van de familie wel wat te horen krij gen." Veertien zeges voor Meerburg Eerste confrontatie: septem ber 1949, Meerburg - SJZ 5-1 (Meerburg: Jan Zandbergen 2, Theo Zandbergen, Henk Wol vers en Jan van Velzen. SJZ: Piet Janson. Laatste (32ste) treffen: maart 1996, SJZ-Meerburg 5-1 (SJZ: Joost Vink 2, Arjan van Rijn, Ron Belt en Rob Retèl. Meer burg: Marcel Zwetsloot. Grootste zege: april 1950, SJZ - Meerburg 0-6 (Meerburg: Piet Zandbergen 3, Nico Ro- mijn, Bram Owel en André Voordouw). Meeste goals: oktober 1995, Meerburg-SJZ 3-4. (Meer burg: Ger van der Werff, Meh- di Pesmanfar en Edwin Hille- brand. SJZ: Joost Vink 2, Rob Retèl en Ron Belt). Ronald Vermond: is de enige speler die zowel voor SJZ als Meerburg scoorde. Namens SJZ in januari 1984 (Meerburg - SJZ 3-1) en voor Meerburg in april 1993 (SJZ - Meerburg 1- 4). Hattricks: Piet Zandbergen (april 1955: SJZ - Meerburg 0- 6), Ger Straathof (september 1980: SJZ - Meerburg 1-4) en Ben Kottenhagen (maart 1994: SJZ - Meerburg 0-3) Resultaten na 32 derby's: Meerburg 32 14 8 10 59^17 SJZ 32 10 8 14 47-59 Bron: Gerard van der Hoeven Joost Spierenburg: „Ook wel een beetje tot onze eigen verbazing staan we derde, met Meerburg en Ber- nardus net voor ons." Foto: Taco van der Eb

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 25