SCHRIJVENDE LEZERS Degenen die het Mallegat aanlegden, waren zo mal nog niet In lyrische bui neemt Marnix Norder het met de waarheid niet zo nauw olitiek moet kwaliteit isen in welzijnswerk n memoriam: een boom aan de Burggravenlaan p volkshuisvestingsgebied in Leiden nog veel te doen Schutter Leidse Hout was helemaal geen 'Leidenaar' Leiderdorp, toon moed en kom terug op schoolbesluit Constitutionele monarchie werkt zeer bevredigend terhuispolder hitte in Irak Worden de problemen in Potgieterlaan Hazerswoude niet een beetje aangedikt? Schadeuitkering is een schandaal ZATERDAG 15 NOVEMBER 2003 OU artikel in het Leidsch Dag van woensdag 22 oktober het westelijk deel van de Gouwe Lijn is hartverwar- k). in een bijna lyrische bui gedeputeerde Marnix Nor erslag van de voortgang !en |e aanleg van de RGL. Er inne i echter wel enkele perti- conwaarheden in het ver- q. eerste plaats noemt hij dat er 'slechts een enke ls die de doorgang door de binnenstad een slecht vindt. Getuige de grote nsd hoeveelheid bezwaarschriften en insprekers bij allerlei gele genheden, is er binnen Leiden eerder sprake van een grote weerstand tegen het binnen stadtracé. De waarheid is: al leen heeft de politiek zich daar niets van aangetrokken. Zowel de inspraak, als het referen dumverzoek, zijn achteloos ter zijde geschoven en men gaat over tot de orde van de dag. De ongerustheid bij betrokkenen is daarmee niet weggenomen, de gedeputeerde heeft alleen een probleem minder. Een tweede onwaarheid is het feit dat een tram 'in een poep' stilstaat. Vreemde woordkeuze voor een bestuurder, maar vooruit. De gedeputeerde moet zijn schoolgeld terughalen, want als hij had opgelet bij de natuurkundeles op school, had hij geweten dat het helemaal niet kan wat hij beweert. Bere keningen van de remtijd van trams laten zien dat die juist langer is dan bij een bus, en al zeker wanneer de RGL eventu eel over de Lammenschansweg zal razen met een snelheid van 50 kilometer per uur. Een recent rapport van de Raad voor de Transportveiligheid aangaande de veiligheid van (snel) trams laat zien dat een tram die 50 kilometer per uur rijdt, er 53 meter over doet om stil te staan, tweemaal zo lang als een auto die 50 rijdt. Een remtijd van 53 meter wordt bij een auto pas bereikt als die 75 rijdt. En dit beschouwen wij met zijn allen toch ook niet als een wenselijke situatie voor de Leidse binnenstad? Het rapport besluit onder andere met de conclusie dat de beperkte re- meigenschappen van de tram dus als gegeven zouden moeten worden beschouwd. En verder is daar dan nog de misvatting bij de gedeputeerde dat de RGL hét vervoer van de 21ste eeuw is. Het dunkt me dat dit het vervoer uit de 19de eeuw is, en dus oude wijn in nieuwe zakken. De door hem voorziene situatie van een centrale lijn RGL, met een busnetwerk daar omheen (als een visgraat), zal al snel een illusie blijken te zijn met de afkalving van huidige busnetwerk (die overigens deels al wordt veroorzaakt door de RGL zelf). Dat de RGL niet op een veilige manier gelijkvloers door Leiden kan gaan rijden, wordt recent weer onderstreept door boven genoemd rapport. Deze onaf hankelijke instantie heeft reeds meerdere malen, op een weten- schapplijk onderbouwde ma nier, aangetoond dat zal blijken dat dit niet op een Duurzaam Veilige manier kan. Een nieuw onderzoek, naar aanleiding van het tram-ongeval van 16 Octo ber in Rotterdam (waarbij nota- bene de inzittenden van de tram tot de slachtoffers behoor den), zal dit wederom gaan aantonen. Thed van Leeuwen, Leiden. Jnko r di 1 Wj wil ik reageren op het ar- c Dikke onvoldoende Leids kón! nswerk' in het LD van 1 j mber. Het is geen kunst rinses Maxima naar Lei halen voor een project, beter zou het zijn indien /O eerst haar eigen orga- op orde brengt en zich ertificeren voor een ISO ;ttxa teitsnorm. A S Jemini Ernst long heeft d bekeken. Het is een in Leiden op het gebied Izijnswerk. De LWO doet ze zelf zin in heeft. Haalt j binnen voor projecten bui- e '■-gemeente om en hoeft dit dus ook niet te verantwoor den aan de gemeente. Kortom, de gemeente heeft geen grip op de LWO. Het is de hoogste tijd dat de po litiek wakker wordt geschud en een heldere financiële verant woording - inclusief project subsidies - van de LWO eist. In het bedrijfsleven is het heel normaal dat er met ISO kwali teitsnormen wordt gewerkt. Zonder ISO heb je geen be staansrecht meer. De LWO is daar een sprekend voorbeeld van. Aad de Jeu, Leiden. lemoriam - de amandel- in (prunus dulcis). ïeeft heel veel jaren, mis- en wel meer dan veertig, aan aan de Burggraven- in Leiden. Deze soort zie zo vaak langs de straat, gaf mooie vruchten. Ieder jaar genoot ik als hij in stond. Het was een fees gezicht. Ik wilde de hten tekenen en plukte lajaar aarzelend een takje, nlijk vond ik dat ik dat mocht doen maar ik kon erleiding niet weerstaan, toom is nu gesneuveld, nee vermoord. Zonder kap- vergunning. Hij was niet ziek en stond niemand in de weg. De dader of opdrachtgever moet zonder meer bij de ge meente worden gezocht. De enige herinnering is nu mijn tekening. Een klacht indienen blijkt, naar ervaring in onze stad, geen enkele zin te hebben. Maar de wijk (en de stad) is weer een boom armer. Welke bomen gaan nu volgen? Rinny E. Kooi, Leiden. Als krant is het belangrijk om te laten weten wie hier de misda den pleegt. Als het geweldsde licten zijn, beginnen wij uit er varing maar aan te nemen dat het allochtonen waren en dit wordt meestal bewaarheid. Het LD heeft het over een 'Lei denaar' die zijn vrouw dood schoot in de Leidse Hout. Alsje blieft, het was geen Leidenaar, het is geen Leidenaar en hij zal het ook nooit wezen. Hij spreekt niet eens Nederlands. Zijn alle mensen gelijk? Alleen als hun ethiek en inzet gelijk is aan de onze. Intelligentie komt daarna, op de derde plaats. Als tolerantie vermomde onver schilligheid van onze kant heeft het zover laten komen dat een enorme ongemotiveerde on derklasse hier misbruik zit te maken van een hard werkende samenleving. En een krant draagt de verantwoordelijkheid om ons - niet onverschillig - goed in te lichten. Zodat wij op zijn minst gemotiveerd blijven deze fout zo snel mogelijk on gedaan te maken. Rudolf de Groot, Oegstgeest. heeft nu al ruim twee geleden het pand aan de pacht 42 bezet uit protest de woningnood. Dat heel wat stof doen op- n Het Leidse college van B heeft onder druk al wel antal zaken toegegeven, dat de woningnood prio- lummer één is. naast heeft ROOD weten af n dat nu toch ge- d mag worden aan ruïnes j oigracht 42. Maar het al- i angrijkste is wel, dat de ente heeft toegezegd snel te gaan maken van huur- Idie en het bouwen van ex- Tiningen. I». het is nog vier jaar wachten op die kamers. Boven dien lossen 1700 kamers een te kort van 3000 niet op. En niet alleen jongeren, maar ook star ters hebben te lijden onder het gebrekkige woningbeleid. Het college heeft bijvoorbeeld nog geen maatregelen om de wachttijden van vierenhalf jaar in te korten. Kortom: we zetten een stap in de goede richting, al is het een kleine stap. Er moeten nog ve len volgen en ROOD zal dan ook weer voorop lopen in de strijd als het gaat om degelijke, betaalbare woningen. Louk Rademaker, Leiden. Koningin Beatrix. Foto: ANP/Robin Utrecht Nu is de monarchie ook al doelwit van be stuurlijke vernieuwers. Ofschoon erfopvol ging op zich een archaïsch fenomeen is, werkt de constitutionele monarchie tot dusverre zeer bevredigend. Als pluspunten springen in het oog: het bindend element - vooral als uitvloeisel van ons historisch ver leden - de hang bij de bevolking naar ro mantiek en sprookjes en het economisch voordeel. Met betrekking tot dit laatste zij opgemerkt dat koningin Beatrix bij buitenlandse staatsbezoeken veel meer indruk maakt dan welke president ook. Dit zet ons land weer eens op de kaart. Het belangrijkste voordeel van de monar chie is echter wel, dat het ons behoedt voor het optreden van een gekozen president als staatshoofd, die ongetwijfeld politieke macht zal claimen; zonder dit laatste is zo'rt functie immers niet aanlokkelijk. Tot welke fricties dit leidt met een kabinet, hoef ik niet te omschrijven. Gezegd wordt dat koningin Beatrix te veel macht heeft in politieke zaken. Dit is abso luut niet het geval door de in de wet neer gelegde ministeriële verantwoordelijkheid. Men verwart hier kennelijk macht met in vloed, die zij uiteraard wel heeft. En daar is niets mis mee. Invloed hebben ook ambte naren, politieke adviseurs, partijbonzen en wat dies meer zij. Of denkt u dat de vrouw van de minister-president geen invloed heeft of kan hebben? Ik acht het een voordeel dat naast alle steeds wisselende politieke figuren er de stabiele factor is van een jarenlang aanwe zig staatshoofd met ervaring. Beperking van deze taak tot louter ceremoniële han delingen zou ik een belediging vinden voor elk zichzelf respecterend bekwaam per soon die tot de troon geroepen is. J.H.Th, van Beest, Leiden. Met regelmaat zie ik in het LD artikelen over de nieuwbouw van de Kastanjelaanschool in Leiderdorp. Een groep ouders voert al geruime tijd strijd tegen het voornemen van de gemeen te om op zestig meter vein de rand van de snelweg een school voor jonge kinderen te plaat sen. De ouders hebben zichzelf in de materie verdiept en weten zich gesteund door weten schappers en een belangrijke maatschappelijke organisatie als het Astmafonds. Deze con cluderen allemaal: je moet kin deren niet binnen driehonderd meter van een snelweg in een school zetten. De gemeente legt deze adviezen naast zich neer en doet dat op basis van een aantal rapporten- adviezen van instanties die of wel worden betaald door de ge meente (TNO, Goudappel Cof- feng) ofwel onder de gemeente vallen (Milieudienst, GGD). Het valt me op dat het daarmee al leen maar gaat over rekenmo dellen en aannames. En die re kenmodellen laten nu net zien dat het net wel kan. Nou sorry hoor, dat geeft te denken. On danks het ontbreken van een onafhankelijk onderzoek naar de gevolgen (luchtkwaliteit en geluid) voor de plek aan de Eri calaan, heeft de raad (alleen ge steund door de coalitiepartijen PvdA, GL en CDA) ingestemd met het voornemen. Tijdens de raadsvergaderingen over de brede school zijn tallo ze mitsen en maren en beloften door de raadszaal gevlogen. Zo zou alles in orde zijn wanneer er op de A4 niet harder worden gereden dan 80 kilometer, en zijn alle haalbaarheidsbereke ningen gebaseerd op een twee mad driebaansweg. Al luttele uren na het raadsbesluit om de school langs de snelweg te gaan bouwen, maakte staatsse cretaris Van Geel (VROM) be kend dat de A4 bij Leiderdorp geen 80-kilometerzone wordt. En verder liet wethouder Mol- kenboer al meerdere malen we ten dat de A4 twee maal vier baans zal worden. Wat volgens geleerden tot een forse toena me van verkeer en dus uitstoot van schadelijke stoffen en ge luid zal leiden. Twee belangrijke randvoor waarden zijn nu al van de baan. Dat betekent dat de situatie van de nieuwe school aan de Erica laan beduidend slechter zal uit pakken dan tot dusverre door de gemeente is becijferd. Het zou van politieke moed ge tuigen als het gemeentebestuur terug durft te komen op het ge nomen besluit. Gewoon omdat het de beloofde vereisten niet kan waarmaken. Maar de ge meente maakt zo'n terugtrek kende beweging niet meer, vrees ik. Het zal nu aankomen op de provincie. Het is te hopen dat die zich nog eens achter de oren krabt, een onafhankelijk onderzoek laat uitvoeren met reële aannames en randvoor waarden. Anders is de kans groot dat over enkele jaren er een nieuwe school staat waar geen ouder zijn kind naartoe stuurt. Dat is niet uit te leggen aan de Leiderdorpse belasting betaler. M Ouist, Leiderdorp. een kanttekening maken l, overigens goede artikel leBoterhuispolder, in de van 25 oktober. Grondge- Ers worden daarin aange- loor bewoners. Van de be ts, merendeel géén grond- ikers, is circa 86 procent ansluiting bij Alkemade. e grondgebruikers, soms ewoners, is 70 procent ansluiting bij Alkemade, ïn opmerkelijk is gezien venvachten hogere grond- In in geval van bouwen toedoen van Leiderdorp, actie van burgemeester ?vylle is voorspelbaar niet geloofwaardig. De Naak van Leiderdorp be- foornamelijk uit rijden de dijk, maar beslist niet treden tegen hinderlijke eroverlast in de zomer weien. Pieter van der Geest, Leiderdorp. Met belangstelling las ik in het Leidsch Dagblad van 29 okto ber het artikel over het Mal legat en de herkomst van deze naam. Dat het Mallegat is verzand lijdt geen twijfel. Na het graven van de uitwatering waren er twee nieuwe stormvloeden: één in 1675 en één in 1682. Er zijn echter meer oorzaken waardoor deze uitwatering niet functio neerde. Door toenemende be weiding, ontvening en bewo ning daalde de bodem en daar mee de grondwaterspiegel in het HoIIand-Midden-gebied (globaal ten oosten van de lijn Haarlem, Leiden, Wassenaar, Vlaardingen). Ook de snelle toestroming van het rivierwater, door de toege nomen kanalisering van de be treffende rivieren, zorgde in dat gebied gedurende een groot deel van het jaar voor veel wa teroverlast. Ook al was dit 'Mal legat' niet dichtgeslibd, doordat de zeespiegel hoger lag dan de grond en het water in het Hol land-midden-gebied kon het water niet op eigen kracht weg stromen. Daar had men bij het graven van het Mallegat waar schijnlijk geen rekening mee gehouden. Pas in 1807 kwam de definitieve oplossing. Toen werd door de toenmalige koning Lodewijk Napoleon (broer van Napoleon Bonaparte) het uitwaterings (stoom) gemaal bij Katwijk offi cieel in gebruik genomen. Hoe was dit tot stand gekomen? Lodewijk Napoleon had een minister van waterstaat aange steld die op het gebied van wa termanagement onze huidige prins naar de kroon stak. Deze minister, A.P. Twent, woonde op het - inmiddels voormalige - kasteel Raaphorst in Wasse naar en had op het oostelijk deel van zijn landgoed veel wa teroverlast. Hij deed toen wat men heden ten dage doet op het waterloopkundig laborato rium in Delft: hij bouwde op zijn landgoed de situatie in de streek op schaal na. Twent kwam tot dezelfde con clusie als degenen die het Mal legat lieten graven: maak een uitwatering in zee bij Katwijk. Alleen kon men nu beschikken over de juiste technische en fi nanciële middelen. Men bouw de een stoomgemaal om het waterniveau te overbruggen. Ook werd een verbinding ge maakt vanaf Katwijk tussen de Oude Rijn en de Zijl/Warmon- derleede middels de aanleg van het Oegstgeesterkanaal. Hier door werd een rechtstreekse verbinding gelegd tussen het plassengebied en de kust. Als gevolg hiervan hoefde het af te voeren water niet meer de loop van de Oude Rijn te volgen en de omweg om de zuidkant van Leiden heen af te leggen. Dit systeem van waterlozing wordt tot op de dag van van daag met succes toegepast. Al leen is er een aantal jaren gele den - iets noordelijker dan het oude - een nieuw (elektrisch) gemaal gebouwd. Maar de lo zing gebeurt nog op dezelfde wijze. Is het waterpeil in de boezem wateren 60 centimeter boven NAP, dan komt het gemaal in werking. Is het waterpeil lager, dan wordt er water ingepompt bij de sluizen in de Hollandse IJssel. Dit is water uit de Noord zee die via de Nieuwe Water weg in verbinding staat met de Hollanse IJssel. Waarom niet rechtstreeks in pompen bij Katwijk? Dit om verzilting van de steek tegen te gaan. Door de lange weg die het water nu af moet leggen, en mede doordat het zoute water zich in de Nieuwe Waterweg kan vermengen met het uit de Rijn afkomstige rivierwater is hiermede de kans op verzilting tot een minimum beperkt. Moraal van dit verhaal: Degene die het Mallegat aanlegden wa ren zo mal nog niet. Alleen ont brak het hen aan de benodigde middelen. N.H. Breedijk, Sassenheim. bant staat dat onze mili- 'n Irak moeten weken bij toperatuur van soms dan 60 graden. Zelfs bij "tte zouden zij het liefst he Hollandse gerechten Mensoep, boerenkool en B stamppotgerechten krij- torgeschoteld. n ander is nauwelijks voor Hen en moet wel wat over- n zijn, dunkt me. Volgens °te Winkler Prins encyclo- tan een mens in een dro- geventileerde ruimte dj voldoende kan transpi- een temperatuur van ts' 50 graden doorstaan. P. van Reisen, Lisse. Ik erger me zo langzamerhand aan sommige bewoners van de Potgieterlaan in Hazerswoude- Rijndijk. Die willen het liefst al le auto's uit hun straat weren, lijkt het wel. Ook hun eigen au to? Het volgende lijkt mij én zinvol én uitvoerbaar. 1. Voer aan één kant (de zon kant, omdat dat prettig is voor wandelaars en kinderen) een parkeerverbod in voor ieder een. Dat is in veel straten in Ha- zerswoude-Rijndijk - die niet op zoveel auto's zijn ingesteld - het geval. Onder andere in de Staringstraat en de Nic. Beets- straat. 2. Maak parkeerhavens aan de Gemeneweg, onder andere achter de bushalte en bijvoor beeld in het doodlopende straatje dat uitkomt op de Pot gieterlaan. Een paar stappen gezond wandelen kan geen kwaad. 3. Voer éénrichtingsverkeer in op de Potgieterlaan, vanaf de Gemeneweg het dorp in, tot de Da Costasingel. Om het dorp uit te gaan zijn er immers twee aansluitingen op de Hoge Rijn dijk: de Da Costasingel en de Melkweglaan. 4. Verbied vrachtverkeer in de Potgieterlaan en controleer of dat wordt nageleefd. Ik rijd vaak door de Potgieter laan en ook via de Hoge Rijn dijk en zie zelden de toestan den zoals ze worden omschre ven. Worden de problemen door een aantal bewoners van de Potgieterlaan niet een klein beetje aangedikt? De straten zijn nu eenmaal te smal voor dubbel parkeren. Iedere auto mobilist die door de Potgieter laan rijdt, schikt een beetje in bij de zijstraten. Bijna altijd gaat dit gepaard met een vrien delijke gebaar als dank. Spandoeken, nog meer drem pels die je rug kraken - moet dit nou zo? Het kan toch anders, denk ik. Het dorp is er voor ie dereen. We kunnen er geen straten bijtoveren en ook geen huizen verwijderen. Wie het te erg vindt, kan verhuizen. Dat wel. J.F.G. Huisman, Hazerswoude-Rijndijk. De Potgieterlaan in Hazerswoude-Rijndijk voert actie tegen de verkeersdrukte. Foto: Hielco Kuipers In het bericht 'Schadeuitke ring voor buren asielzoekers centrum' (LD 11/11) lees ik dat de familie Louwe Kooij- mans uit Leiderdorp binnen kort 3.812 euro krijgt. De fa milie heeft geen letterlijke schade geleden, maar het asielzoekerscentrum heeft wel een paar jaar een dom per op haar leven gezet. „We zagen de ellende van onze buren en we konden ze niet helpen", zegt Anneke Louwe Kooijmans. Schande gemeente Leider dorp! Of komt er nu geld voor de asielzoekers zelf, die vaak uit machteloosheid de vlucht nemen naar 'gastvrij' Nederland omdat ze ellende in hun geboorteland moes ten doormaken, of omdat het een domper op hun le ven heeft gezet als ze hun fa milie niet konden hüpen als die voor hun ogen werd ver moord. Of bijvoorbeeld voor de troostvrouwen die in Japan machteloos waren en nog steeds moeten uitleggen hoe ze zich voelden. Of bijvoorbeeld voor familie, vrienden en buren van ge zinnen met problemen. Of voor... Anneke, ik hoop dat je je machteloosheid kunt omzet ten in daden: of je weigert uit schaamte dit geld (je huis kan nu vast met winst ver kocht worden), of je geeft het geld dat je nu ontvangt aan asielzoekers, zodat zij bin nenkort op een ouderwets Hollandse manier sinter klaas kunnen vieren. Pinny Baruch, Leiden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21