REGIO Hoe kan iets dat zo groen is een visitekaartje zijn? Mens en paard, een machtig gevoel' iHiiWii R5 logische plek Bollenteelt in Warmond Vele prijzen te winnen met de fh l^m nufa^enFRijlferTB I wat er 20 november Hn de bijlage UIT I te vinden is Student brengt Voorschotense kunst in beeld Phoros Reizen Voorstellingen uit het onderwijs, H J. Tieman, sinds 1980. Foto: Sander de Vries de stagiair eerder aan. Ook raadde hij het voornemen van de adviescommissie, om met enige regelmaat een nieuw kunstwerk aan te schaffen, af. „Ik zei: Stop die aankoop. Zorg eerst maar dat het onderhoud van bestaande werken wordt uitgevoerd." De Vries heeft het gevoel dat de gemeente er wel voor open staat. „Zij kwamen immers ook met het verzoek voor een on derhoudsplan." Hij heeft een mooie tijd beleefd bij de ge meente, vindt De Vries. „Ik heb gekke en bijzondere dingen meegemaakt. Ik ben bij een stuk of vijf van die kunstenaars op bezoek geweest. Met Rob Blote ben ik bij zijn werk 'het Bolsegment met verticale dra ger' op de speelplaats De Vink geweest. Ging hij kloppen met zo'n hamertje. Hij vindt dat dat werk nog in behoorlijke staat verkeert. Maar er zijn ook kun stenaars die het jammer vinden dat hun werk zo verwaarloosd is." Het Bolsegment is meteen ook het favoriete werk van De Vries, die in die paar maanden stage een bijzondere band heeft ge kregen met de kunst van Voor schoten. „Dat Bolsegment is zo typerend voor de jaren zestig, prachtig vind ik dat. En twee gevelversieringen: Dieren en Planten en Voorstellingen uit het onderwijs. Die vind ik ook schitterend." Eén slag heeft De Vries overi gens al gehaald. „In een docu ment van de gemeente vond ik de zinsnede: het Blad bij de in gang van het dorp (ter hoogte van Mexx) moet het visitekaart je van het dorp zijn. Ik vroeg: hoe kan iets dat zo groen is uit geslagen nou een visitekaartje zijn? Drie weken later reed ik erlangs en was het schoonge maakt. Terwijl daar nu nog geen budget voor is. Ik heb het de burgemeester gevraagd, maar die wist ook van niets. Het is tot op de dag van vandaag onduidelijk wie dat heeft ge daan. Maar netjes is het wel." Iff" ii f Nienke Ledegang «schoten - Bladerend in de lemap op school vond de igse student Culturele en «schappelijke Vorming der de Vries (25) het ver- kje van de gemeente Voor- Dten. „Ze zochten iemand een beeldonderhoudsplan ïaken. Dat sprak me aan." ie tijd later, in februari, zat Vries op het gemeentehuis een inventarisatie te maken de staat van onderhoud alle kunstwerken in de nbare ruimte van Voorscho en om de gemeente te ad en wat daarmee te doen. had geen flauw benul waar Q ïoest beginnen. Sinds de ja- zeventig, waarin de ge- (nte is begonnen met de ;oop van kunstwerken voor wijk, is er nooit nagedacht onderhoud, laat staan dat ts gebeurde op dat gebied, gon bij nul. pakte De Vries kaart, fiets itotoestel en ging 45 Voor- tense kunstwerken langs. s moest je de bosjes opzij :n om nog iets van het stwerk te zien, iets dat de leente ooit voor 5.000 euro gekocht was volkomen ver- lerd, alleen maar omdat er it een onderhoudsbudget Doodzonde." ir nog vindt De Vries het dat inige beelden spoorloos verdwenen. „Bij de verbou- g van zwembad Het Wedde tn prachtig glasmozaïek van 1 Pennoch weggehaald en it meer teruggekomen. Het- |e geldt voor een beeldje de Voorschotense kunste- Willie Dohm, op de ligwei- laarachter. Bij elkaar mis- en wel 11.000 euro waard, vaar het is? Misschien bij de temer in de achtertuin, r ik vrees het ergste." Bij aafplaats Rosenburgh vond op een paar pallets in de enlucht het werk 'Elemen- van Frans de Wit. Het had it een plek gekregen, er tide een berkenboom door- i. Ook dit beeld had meer 4.500 euro gekost. Onbe- lelijk vindt De Vries het dat ts geen plaats heeft gekre- Baken, Dicky Brand, sinds 1997. Foto: Foto Sander de Vries gen. Niet met alle kunstwerken in het dorp is het overigens zo treurig gesteld. De meeste beel den en voorstellingen verkeren in een goede staat, maar zou den wel een sopje kunnen ge bruiken, omdat er mos op zit bijvoorbeeld. Hoogste tijd dus om een onder houdsplan op papier te zetten. „Lastig", zegt De Vries. „Je moet soms kritiek op de ge meente uiten, want die is toch verantwoordelijk. Dat was soms niet zo leuk. Maar het is voor een goed doel, dus heb ik opge schreven wat ik zag." Het resul teerde in de indrukwekkende rapporten 'Beelden in Beeld' en 'Beeldig Voorschoten'. De con clusie van De Vries luidt: het is een kwestie van schoonhouden en bijhouden. En zorgen dat het groen er omheen er niet zo verwilderd bijstaat. Het advies is dan ook om daar enkele duizenden euro's per jaar voor vrij te maken. Als er budget is, denkt men er volgens :thorp toont 25 jaar paardrijkunst in Leider dorpse Bloemerd Vervolg van voorpagina noordwijk - Noordwijk is vol gens Greet Locquet de logische standplaats voor Pharos Reizen, het kantoor van de touropera- tor van de ANWB. Ze zegt dat 'echt niet', omdat ze sinds 2001 1 in Noordwijk woont. Als echt- I genoot van Henk Kok, de direc- teur van Airmiles. „De hoofddirectie van de ANWB zei tegen me: zoek maar een leuke plek tussen Hoofd dorp en Den Haag. Omdat we de vuurtoren als symbool heb ben, leek het me passend om op een plek te gaan zitten waar een vuurtoren staat. Ik had toen de keuze tussen Noordwijk en Katwijk. Noordwijk is het ge worden, omdat het meer uit straling heeft, internationaal is georiënteerd en de tweede con gresgemeente van Nederland is. Dat ik hier woon, is mooi mee genomen." Vorig jaar september nam ze daarom haar intrek in een pand aan de Van Panhuysstraat. Met slechts twee collega's. „Zonder arbeidsvoorwaarden, zonder telefoon, zonder naam en zon der dat we wisten wat eruit zou komen. De ANWB-leden ver langden meer van de ANWB. Er moest meer op het gebied van reizen worden gedaan, maar wat en hoe? Dat was niet be kend." Inmiddels werken er 23 men sen, prijkt de naam Pharos Rei zen met het logo van de ANWB op de gevel, wordt maandag de website geopend en liggen bro chures klaar met autoreizen door Europa. Voornamelijk door Nederland en Frankrijk. „Het is net als met de mode. Je kunt niet zomaar van het ene - op het andere moment begin nen. Je moet de reizen een jaar van tevoren inkopen. Ook daar om is de voorbereidingstijd zo lang geweest." De opzet van de (autovakan ties doet denken aan het con cept van Vrij Uit. Dat is niet zo vreemd, omdat de in het Vlaamse Waregem geboren, 43- jarige Locquet twaalf jaar voor dat bedrijf heeft gewerkt. De ANWB was daarvan tot 1997 de eigenaar. Daarna is het overge nomen door Thomas Cook. „Ik was bepaald geen onbekende voor de ANWB." Maar daarmee houdt de over eenkomst volgens Locquet op. „Bij ons kan op een interactieve manier worden gezocht naar een vakantie." Voor het boeken bij Pharos is het lidmaatschap schap van de ANWB niet ver eist. „Leden hebben wel een streepje voor: kortingen op de reserveringskosten en extraatjes op de plaats van bestemming." Panman combineert functies Oude Rijnstromen en Reeuwijk rSaskia Stoelinga irdorp - Dampende paar- met klinkende namen als Graniet, Ollie, Kolinda, Kibiti staan met hun fd uit de staldeur vriendelijk nuiven naar de ruiters en iden die langskomen. De erdorpse manege Liethorp rerscholen in sportpark De merd. Al 25 jaar wordt hier jaardensport beoefend op 5 niveau. Morgenwordt dat r eens getoond in een fees- 1e ambiance. houten stulpje bij de in- van de manege is het huis bedrijfsleider en instruc- Caroline Post. Zij is het wa- oog van de vereniging, en nacht. Dat is nodig, de 45 paarden en pony's op stal staan, kunnen ziek den en. verzorging nodig )en. Ook weert Post met en honden ongewenste lekers van het terrein, nanege ligt mooi, landelijk i De geur van mest en hooi :en daaraan mee. Het is een m complex met een grote len- en buitenmanege. Een eerring, stallen, hooi- lur, mestput en zeven kilo- sr ruiterpad geven deze felgrote ruitervereniging ruim 350 leden aanzien, kantine en een schitterend is op de zon zorgen ervoor le rijders na gedane arbeid ten ontspannen, werken met levende we- is elke dag anders. „Zo je dat je kunt paardrijden 0 laat het paard merken dat niets van snapt", zegt Post. erlid Wendy Collet denkt ens meer aan als ze op het d zit. „Paardrijden vergt stiviteiten 'thorp opent morgenoch- id om 8.30 uur zijn poorten, 'ast de vele mooie wedstrij- n op allerlei niveaus, zijn er k interessante demonstra- S- De Shetlander demon atie enkel-span, 2-span en •pan begint om 10.45 uur. nd 12.00 uur en om 13.40 r geven de Black Riders met rige paarden een wervelen- Spaanse show a la Flache. 1 bekende paardenfysiothe- )eut Gerdine Vries laat om 00 uur en tegen vijven zien warmond - Het Historisch Ge nootschap Warmelda houdt maandag een lezing over bol lenteelt in Warmond tot 1950. Warmelda-voorzitter Van Noort verzorgt de lezing en vertelt aan de hand van dia's meer over de oorsprong en ontwikkeling van de bollenteelt in zijn woon plaats. De lezing is gratis en be gint om 20.00 uur in de kantine van de Warmondse IJsclub. door Marieta Kroft leiderdorp/regio - Dijkgraaf Panman van het waterschap De Oude Rijnstromen dingt niet mee naar de functie van dijk graaf bij het nieuw te vormen Hoogheemraadschap van Rijn land per 1 januari 2005. Hij wordt zo goed als zeker per 1 april wethouder in zijn woon plaats Reeuwijk. Tot de fusie blijft hij beide functies combi neren. Panman volgt het voorbeeld van zijn collega's Van Tuyll van Serooskerken (Rijnland) en Van Gaaien (Groot-Haarlemmer meer). „Tegen die tijd dat het nieuwe waterschap er is, ben ik zestig", zegt Panman. „Bij een leeftijd van 65 is het over en uit. Dan mag je geen dijkgraaf meer zijn. Een benoeming geldt voor een periode van zes jaar. Ik zou niet eens een periode kunnen volmaken." Maar ook als hij wel zou meedingen, gaf hij zich niet zoveel kans. „Voor de in vulling van de vacature van dijkgraaf wordt een open pro cedure gevoerd. Iedereen kan erop solliciteren. Ik durf een weddenschap aan te gaan dat er meer dan vijftig sollicitanten op afkomen, misschien wel honderd. Het is in den lande een geliefde functie. Als ik vijf jaar jonger was geweest, zou ik wel hebben gesolliciteerd." Panman voelt er niets voor om thuis te blijven zitten. Het wet houderschap in zijn woon plaats Reeuwijk komt hem daarom welgelegen. Panman, die WD-fractievoorzitter is, volgt wethouder Van Dijk op die vanwege zijn leeftijd van 70 jaar heeft aangekondigd per 1 april te stoppen. „Je zou kun nen zeggen dat de kans iets te vroeg komt", aldus Panman. Maar ik doe De Oude Rijnstro men niets tekort. Reeuwijk is maar een kleine gemeente van 13.000 inwoners. Het wethou- Hond en paard in de ring. Op de voorgrond Caroline Post, te paard Eveline Veeren. Bij de honden zitten Loes Bliek en Wendy Collet. Foto: Hielco Kuipers een opperste concentratie, je kunt nergens anders mee bezig zijn. Mens en paard, een mach tig gevoel is dat." De helft van de leden van Liethorp bestaat uit jeugd. De verhouding jongens en meisjes is bij de jongste groepen nog enigszins in balans. Bij de seni- wat zij voor paard en hond be tekent. Het paardenfestijn wordt verder opgeluisterd door een voltige-demonstratie (15.15 uur) door de bekende specialist Annelies Slingerland. Een uur later verschijnen de IJslanders (16.15 uur) met hun berijders in de ring voor een potje pushbal. De Pas de Deux door Eveline Veeren en Suzan ne Berkhout begint om 17.30 uur. Tegen zessen is de prijs uitreiking en kan het feest be ginnen. oren is driekwart vrouw. „Dat is altijd al zo geweest. Vrouwen rijden vaak overdag en vinden het leuk om een paard te ver zorgen." Het oudste lid van de vereniging is een vrouw van tachtig jaar die nog zo opstapt om te rijden. Eveline Veeren, net instructeur geworden, doet dat ook, maar is slechts 24. Zij is met haar paard Jodocus in de buitenmanege in de weer voor morgen. De Pas de Deux, een dressuuronderdeel, moet er foutloos uitkomen. Zij doet het uitstekend volgens Post, die ruim twaalf jaar aan de touw tjes van Liethorp trekt. Paarden lopen bij de meeste le den als een rode draad door hun leven. De wens van kleine meisjes is vaak een eigen paard te bezitten. Post kent die hun kering als geen ander. Ook zij had op jonge leeftijd al een ei gen paard. „Niet alleen met het rijden, maar ook door het ver zorgen en borstelen van de ma- negepaarden laten de paarden liefhebbers zien hoeveel ze van deze dieren houden." Wendy Collet en Loes Bliek, in middels dertigers, zijn ook zo begonnen en hebben een eigen paard. Collet, die al les had bij de ruitervereniging toen de stallen nog op de plek stonden waar de Muzenhof is gebouwd en de paarden met veewagens uit Ouderkerk aan de Amstel werden gehaald, iste spreken over de jubilerende vereniging. Na een uitstapje heeft ze weer bewust voor Liethorp gekozen. „Mijn eigen paard staat hier perfect en de sfeer is prettig." Voor Bliek geldt hetzelfde. Bedrijfsleider en dressuurama- zone Post draait met zes vaste krachten en vier instructeurs dagelijks de manege. In de och tenduren zijn de privélessen en 's middags en 's avonds de groepslessen en de voorberei dingen voor de wedstrijden. Als tienjarige klom Post op het paard. Laat, in vergelijking met de zesjarigen die ze nu lesgeeft. „Daarna heb ik van mijn hobby mijn leven gemaakt." In het paardenmekka Deume, waar de opleiding om instructeur te worden is gevestigd, behaalde ze alle benodigde diploma's. „Zij is een commandant als ze op het paard zit", zegt Bliek die met Post en Collet in het suc cesvolle carrouselteam van Liethorp zit. Naast recreatierij den staat ook de wedstrijdsport hoog in het vaandel. Vooral de jeugd wint veel prijzen, getuige de grote uitstalkast in de kanti ne. Op afroep komen de honden uit alle hoeken en gaten naar de baasjes stuiven. De stelling die al eerder door de dames werd geventileerd is nu bewezen. „Paardenliefhebbers hebben ook een hond." Er moet weer worden gewerkt. Verzorgster Diane van der Stel is in de weer met de voerkar. Bix en zemelen nemen de viervoeters dankbaar af. Een ander is met het schoonmaken van de vacht be zig. Allemaal voor morgen. Niets wordt aan het toeval over gelaten bij manege Liethorp. derschap is parttime job." Het nieuwe waterschap ont staat uit een fusie van de water schappen De Oude Rijnstro men, Wilck en Wiericke en Groot-Haarlemmermeer en het Hoogheemraadschap van Rijn land. Het gebied ligt tussen Haarlem, de kust, Leidschen- dam, Gouda en Nieuwkoop. In oktober zijn er bestuursverkie zingen. Het nieuwe bestuur voert de sollicitatieprocedure voor de nieuwe dijkgraaf. De verwachting is dat hij of zij me dio 2005 aan het werk kan. Een interim-dijkgraaf bestuurt het nieuwe schap het eerste half jaar. Zeker is dat ook dijkgraaf Van Tuyll van Serooskerken van het Hoogheemraadschap van Rijn land volgend jaar zijn functie neerlegt, omdat hij met pensi oen gaat. Datzelfde geldt voor dijkgraaf Van Gaaien van het waterschap Groot-Haarlem mermeer. Dijkgraaf Kroes van Wilck en Wiericke (53) is nog te jong voor het pensioen. Maar of hij gaat solliciteren, zegt hijniet. „Daarvoor is het nog te vroeg." (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17