LEIDEN REGIO Ontvoerder Leiderdorpse kinderen voorlopig vrij Museum van Oudheden hanteert modern tarief otje witte verf kan mensenlevens redden Route door Voorschoten voor blinden en slechtzienden Rijngeestgroep wil nieuwbouw in Leiden zaterdag 15 NOVEMBER 2003 Multifunctioneel centrum bij LUMC leiden/noordwijkerhout - Binnen tien jaar wonen de psy chiatrische patiënten, die nu in Noordwijkerhout verblijven, in een multifunctioneel centrum tegenover het LUMC Leiden en in een nieuwe woonzorgwijk in Voorhout. Op het terrein van de Sancta Maria waar de Rijn geestgroep nu nog zit verrijzen dan huizen. Dat toekomstbeeld schetsten gisteren adjunct-directeur F. Leene van de Rijngeest Groep en manager algemene zorg J. Kerkman van de GGD Duin- en Bollenstreek in het Noordwij- kerhoutse gemeentehuis. Ei genlijk zouden ze alleen komen praten over de overlast die een aantal cliënten de laatste tijd in het dorpscentrum veroorzaak te, maar op verzoek van burge meester Polman zetten ze alle plannen in een breder perspec tief. De Rijngeest Groep blijft voor lopig nog wel eigenaar van de meeste grond en een aantal ge bouwen. Wel zijn er gesprek ken met de woonstichting An- tonius van Padua om het be heer van de wijk daar onder te brengen en om de woningen na een grondige opknapbeurt aan jonge en oude starters te verhuren. Maar er gaat nog meer veran deren: het leegstaande Jozef huis wordt komend voorjaar gesloopt, waarna de aanbouw van het monumentale hoofd gebouw hetzelfde lot onder gaat. Als in 2005 het grootste deel van het hoofdgebouw leeg komt door de verhuizing naar Leiden, wil de Rijngeest Groep dat verhuren als kantoorruim te. Het CAT-gebouw komt ko mend voorjaar leeg en de ge meente Noordwijkerhout heeft zich al geïnteresseerd getoond in de aankoop van het pand plus de omliggende grond tus sen de Zeestraat en de Ane- moonweg. Die laatste kan dan een toe gangsweg naar de nieuwbouw op het achterliggende Bavoter- rein worden. Verder wil de Rijngeest Groep de kapel gaan verhuren - er is al gesproken over de komst van Panorama Tulipland. De toekomst van de kinderboerderij is nog onzeker. Leene denkt eraan om die in te krimpen en te verplaatsen naar de strook grond achter het hoofdgebouw. Het gebouw Langehorst langs de Langevelderweg blijft als laatste in gebruik, voor de huis vesting van de laatste patiënten van de Sancta Maria. Maar ook dat moet in 2014 zijn afgelo pen. En is dan de psychiatrie na bij na een eeuw voor Noordwijker hout verleden tijd?J^eene is er niet zeker van, zegt hij. Na tien tallen jaren in de psychiatrie weet hij als geen ander dat de pendule voortdurend heen en weer slingert tussen de integra tie van psychiatrische patiënten in de maatschappij en de wens om ze juist apart te zetten. „Misschien is over een jaar of tien de tendens weer om ze apart te huisvesten. Verder merk je dat de tolerantie in de maatschappij minder wordt. Ook dat kan een rol spelen. Een groot deel van onze cliënten is burgerlijk en wil in een huis wonen met vitrage voor de ra men. Een groot aantal lukt dat ook, maar lang sommigen voe len zich vervolgens niet veilig. Die willen weer terug naar een veilig, beschut wijkje. Daarom verkopen we de grond in Noordwijkerhout ook niet. Zo houden we alle opties open." Man wordt waarschijnlijk in Nederland berecht leiderdorp - De eigenaar van het Rijswijkse 'kidhuntersbu- reau' Llobera is weer op vrije voeten. De rechtbank in Den Haag heeft de hechtenis van de 35-jarige Rijswijkse kinder ontvoerder opgeheven. De man heeft zijn paspoort moe ten inleveren en moet zich be schikbaar houden voor justitie. De verdachte werd in septem ber op verzoek van België in Rijswijk gearresteerd, kort na dat hij met zeven handlangers twee van de drie kinderen van de Leiderdorpse Constance Scheers en haar ex-man, con certpianist Alexander Waren- berg, had ontvoerd in het Bel gische Hamont. De man heeft een bureau dat gespecialiseerd is in het 'terughalen van kinde ren' in het buitenland. Hij deed dit op verzoek van de moeder. Het ging om een 'te rug-ontvoering', omdat de va der de kinderen na een logeer partij niet had teruggebracht naar Leiderdorp. De Haagse rechtbank adviseert minister Donner (justitie) om de verdachte niet aan België uit te leveren, maar in Neder land te laten berechten. De Belgische justitie is 'in beperk te mate teleurgesteld'. „We wachten de argumentatie van de beslissing af', aldus een woordvoerder van het parket in Hasselt. De pianist en zijn ex-vrouw zijn al jaren verwikkeld in een juridisch gevecht om de kinde ren. Warenberg had de kinde ren vlak voor kerst 2002 mee genomen naar België, ondanks een uitspraak van de Neder landse rechter dat de kinderen bij de moeder horen. De vader vond de moeder te labiel om voor de kinderen te zorgen. Omdat de vader de Raad voor de Kinderbescherming en de gezinsvoogd achter zich kreeg, schakelde de moeder het zoge heten 'kidhuntersbureau' van de verdachte in. De ontvoering slaagde slechts gedeeltelijk. De oudste zoon was die dag toevallig ziek thuis en werd niet ontvoerd op het schoolplein. Na verloop van tijd brachten de ouders de kin deren weer bij elkaar, maar ze maakten niet bekend waar ze verbleven. Inmiddels heeft de Haagse rechter de kinderen voorlopig toegewezen aan de vader en zijn ze terug in België. De moeder heeft een om gangsregeling. door Nienke Ledegang voorschoten - Voorschoten heeft sinds deze week een ge- leideroute voor blinden en slechtzienden. Deze loopt van af station Voorschoten, over de Wijngaardenlaan en de School straat, naar het gemeentehuis aan de Leidseweg. De route, gemarkeerd met ribbeltegels en klanktegels, is er gekomen op advies van de Adviesgroep Toe gankelijkheid Gehandicapten. Voorschotenaar F. Vellema, lid van de adviesgroep en zelf slechtziend, ondersteunde de gemeente bij de aanleg van de route. De oud-voorzitter van het Platform Gehandicapten beleid in Voorschoten kent de knelpunten en mogelijkheden bij een geleideroute, maar weet ook aan welke eisen deze moet voldoen. „Een belangrijk crite rium is dat je de route met een taststok moet kunnen lopen. Dat kan met behulp van ribbel tegels, die telkens twee tegels breed zijn neergelegd, maar bijvoorbeeld ook door tuin muurtjes. In de Wijngaarden laan en de Schoolstraat zijn om die reden geen ribbeltegels neergelegd. Daar voldoen de afscheidingen naar de tuinen en de huizen", aldus Vellema. Ook langs de Rouboslaan is een andere oplossing gevonden: het randje tussen stoep en plantsoen is er verhoogd. Een voudiger dan opnieuw betege len, maar net zo effectief. „In de eerste plaats maak je ge bruik van randen en muurtjes, pas als je ergens omheen moet worden geleid leg je een ribbel tegel neer." Overigens maken niet alleen mensen met een taststok ge bruik van zo'n geleideroute. Vellema bijvoorbeeld heeft vooral baat bij de afwijkende kleuren van de tegel. „Als ik voorheen bij de Albert Heijn moest oversteken naar de par keerplaats, moest ik een plein over waarbij ik zelden uitkwam bij de oversteekplaats. Nu kan ik de tegels onderscheiden die een geleidelijn vormen en die precies op de goede plek uitko men." Op de meeste oversteekplaat sen en op plekken waar de, richting verandert liggen zoge heten klanktegels, metalen te gels met noppen. Vellema: ,Als je daar met een taststok op slaat, klinkt het luider dan bij zo'n rubberen of een stenen te gel. Dan weet je dus dat je moet opletten." Hoewel aan alles is gedacht, is zo'n route lastig, weet Vellema. „Zeker de eerste keer. Het is verstandig om hem in elk geval één keer met hulp van iemand anders te lopen." De route is dan ook bedoeld voor mensen die er vaker gebruik van ma ken. Vellema heeft geen harde cijfers, maar denkt dat in Voor schoten zo'n 200 blinden en slechtzienden zijn. „Dat is he laas lastig te traceren. Hoe groot de behoefte aan een ge leideroute is, weten wij dan ook niet. Wij moeten voor een hele groep denken en hebben het traject vastgesteld. Waarbij we natuurlijk hebben gekozen voor een drukke route, niet voor een buitenwijk." Vellema kon bij het uitzetten van het traject uit eigen erva ring putten. „Ik had altijd moeite met het binnenpleintje bij het gemeentehuis. Er staan beelden, er zijn vele opstapjes en het is lastig te herkennen waar de ingang is. Het is goed dat daar nu markeringen zijn voor blinden en slechtzien den." De gemeente hoopt dat huisei genaren, automobilisten, fiet sers en winkeliers de route per manent vrijhouden. Het parke ren van auto's en fietsen op de ribbeltegels, uitstallingen van winkels en overhangend groen zouden de doorgang te veel be lemmeren. [Toorenaar is doorgaans limabei mens, maar op dit 3ou 'blik is hij boos, heel boos. op het Rijksmuseum van heden (RMO) aan het Ra- lurg. Hij noemt de organi- van het RMO 'door de ve- bgroepen uitermate in- >el en weinig coöperatief, locent klassieke talen aan itedelijk Gymnasium orga- ert Toorenaar voor het der- ïeenvolgende jaar een nasiastendag. Die dag is abei >eld voor leerlingen uit de spe nbouw die ondanks de e studielast zowel Latijn irieks in hun vakkenpalcket dilli ien. Daarnaast volgen ze a ja licht Klassieke Culturele s m het kader van de om Ws'asten(^ag krijgen ze hoor)college aan de uni- erI teit met koffie of thee en aar en zij die dag af met een e.V je in een Grieks restau- b Een bezoek aan het RMO ook op het programma, iniversiteitsbezoek ver- avoi >p d n in loopt altijd voorspoedig, maar bij het RMO moet Toorenaar de nodige obstakels nemen. Hij vindt het namelijk onzin om voor een bezoek aan het muse um in de namiddag en het be kijken van vijf vitrines het volle pond te betalen. „De universi teit vindt elk jaar studenten be reid in het RMO enkele vitrines voor te bereiden om die met een korte uitleg aan groepjes van tien leerlingen te presente ren. Gezien de tijden van de colleges bezoeken we het RMO aan het eind van de middag. Dan bevinden zich nauwelijks meer bezoekers in het muse um. Een beetje medewerking van de kant van het RMO zou voor zo'n project worden ge waardeerd." „Maar wat ontmoeten we in de praktijk", zo vervolgt Tooren aar. „Je wordt doorverwezen van de afdeling communicatie via de afdeling veiligheid naar een publiciteitsmedewerker en vervolgens kom je bij de afde- e' derdorps transportbedrijf legt spiegelinstelstrook aan e[' Maarten Dekker lari dorp - Vrachtwagens mogen dan a*v cht met een dodehoekspiegel 01 ijden, als die niet goed is afgesteld rien ongeluk nog steeds in een klein >ev e. Daarom introduceerden twee ^eS( feurs van het Leiderdorpse trans- 'e 8 edrijfVan den Bogerd een simpele ig: de spiegelinstelstrook. alf dagje werk met een meetlint en otje witte verf, meer kost het niet. - eer dan een paar witte lijnen op het 'eJ)l ïk is het niet. Maar het kan het ver- e 'e ussen leven en dood betekenen, et iedere vrachtwagenchauffeur, etser die even over het hoofd werd en door een rechtsafslaande Jwerd doodgereden, dat was tot ;ort de schrik van veel bestuurders, wetgever na veel getouwtrek be- om er iets aan te doen en de dode- ipiegel verplicht werd voor alle Ne- idse vrachtauto's, die spiegel hoeft maar door een Itak geraakt te worden en hij zit scheef', zegt Martin van den Bogerd, plaatsvervangend directeur van het ge lijknamige familiebedrijf, waartoe ook het Leidse vervoersbedrijf Mostert be hoort. „Verzekeringsmaatschappij TVM heeft daarom iets bedacht waarmee chauffeurs simpel kunnen controleren of hun achteruitkijkspiegels nog goed staan afgesteld. Twee van onze chauf feurs hoorden daarvan en hebben hier op het terrein zo'n spiegelinstallatie- strook aangelegd." Spiegelinstallatiestrook, het is een lang woord voor iets dat eenvoudig werkt: de vrachtwagen wordt op een met witte lij nen afgebakend vlak geparkeerd. Daar na controleert de chauffeur of hij in de vier rechterspiegels het juiste deel van de weg ziet. Om daar zeker van te zijn, is het wegdek door middel van lijnen op gedeeld in vier genummerde zones. Als alle spiegels in de juiste richting staan, ziet de chauffeur alles wat hij moet zien om ongelukken te voorkomen. Van den Bogerd vindt het niets bijzon ders dat er nu op zijn eigen terrein een installatiestrook ligt. „Wij zijn ook niet de enige met zo'n ding. Je ziet ze ook steeds meer bij tankstations en wegres taurants. En het is een kleine moeite, die er wel voor zorgt dat het werk veiliger wordt. Onze chauffeurs moeten hun taak goed kunnen uitoefenen. Als ik in mijn kan toor airconditioning heb, vind ik het niet meer dan normaal dat zo'n jongen dat ook in zijn cabine heeft. Bij ons heeft ie dereen ook een navigatiesysteem, zodat ze onderweg geen kaart hoeven te lezen. Zoiets kun je vanzelfsprekend vinden, maar het gaat erom dat de chauffeur zijn aandacht op de weg houdt en niet wordt afgeleid door andere dingen. Want je kunt wel een dodehoekspiegel hebben, maar als je net even naar links kijkt op een rotonde, kan het toch fout gaan." Maar al vinden ze het bij Van den Bo gerd de normaalste zaak van de wereld, niet overal in de transportbranche wordt even scherp op de veiligheid gelet. Van den Bogerd: „Ik wil niet openlijk colle ga's afvallen, maar in andere bedrijven gaat het er wel eens anders aan toe dan bij ons. Dan moet je denken aan banden die niet op tijd worden vervangen. Dat kan hartstikke link zijn als het gaat rege nen, dan raakt zo'n zware vrachtwagen zo van de weg." En ook Ton Siera - één van de chauf feurs die de spiegelinstallatiestrook aan legden - kan daarover meepraten. „Har de bewijzen heb ik niet, maar je hoort vaak van collega's dat ze eindeloos moe ten zeuren bij hun baas om met hun au to naar de keuring te mogen. Dat is na tuurlijk fout, als je daarop gaat bezuini gen." De strook bij Van den Bogerd is in eerste instantie aangelegd voor eigen gebruik, maar truckers die vracht komen lossen of laden, staat het vrij om hun auto erop te parkeren. Dat geldt ook voor de bui tenlandse chauffeurs, al hebben die er niet zo veel aan als hun Nederlandse collega's. Onder andere in Duitsland en België is de dodehoekspiegel namelijk nog niet verplicht. ling educatie terecht Dan krijg je de harde boodschap: we hebben liever niet dat jullie ko men, maar als je pas om 15.45 uur komt dan betaalt iedere leerling die geen museumjaar kaart, NS-jaarkaart of Rabo- bankpas kan tonen 5,00 euro. Hoe mooi het museum ook is, voor die vijf vitrines is op dat late uurtje 5,00 euro een schan dalig bedrag." Volgens Toorenaar heeft de jeugd de toekomst, maar ziet het RMO dat blijkbaar anders. „Wanneer u als museum goed wilt overkomen, niet alleen naar leerlingen, de toekomstige doelgroep dus, maar ook naar docenten van middelbare scholen of universiteit dan moet u vooral zo opereren", klinkt het cynisch. „Ik wil leer lingen met een warm hart voor de klassieken een leuke middag bieden, maar u werpt er een smet op." Voor Toorenaar is de maat bij na vol. „Ik stuit nu voor de der de keer op uw bureaucratische muur. Mijn animo voor een vierde keer is tot onder nul ge zakt. Wanneer u begrip hebt voor mijn argumenten en mijn ergernis en vindt dat hieraan iets moet worden gedaan dan juich ik dat toe. Wanneer dat niet mogelijk is dan heb ik in ieder geval mijn hart gelucht en zal met spijt in het hart vol gend jaar moeten afzien van een bezoek aan het RMO." Het museum hanteert voor scholen een zogenaamd blok kensysteem, laat een mede werkster weten. „Van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 is de toegangsprijs dan 1,00 euro per persoon. Maar mijnheer Toorenaar wil met zijn groep buiten dat blokken systeem naar binnen en dan is de groepsprijs 5,00 in plaats van normaal 6,00 euro per per soon. Dat is geen onwil, maar wij hebben nu eenmaal regels en kunnen niet op korte ter mijn uitzonderingen maken. Want dan wil elke school een uitzondering zijn. Inmiddels heeft een collega van mij met mijnheer Toorenaar gepraat en er is afgesproken dat hij vol gend jaar ruim voor het vol gende bezoek contact met ons opneemt. Dan komen we er absoluut uit." Eric-Jan Berendsen n van den Bogerd vindt het eigenlijk niets bijzonders dat er nu op zijn eigen terrein een installatiestrook ligt. Foto: Hielco Kuipers Het Rijksmuseum van Oudheden is volgens docent klassieke talen Jaap Toorenaar uitermate inflexibel en weinig coöperatief. Foto: Hielco Kuipers De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15