Bezuiniging zonnepanelen teruggedraaid BINNENLAND 2 Staat eist 14,5 miljoen euro van Chinese mensensmokkelaarster Veiligheidssnufjes maken bestuurder soms roekeloos 4 Ross klaagt over negatief beeld van haar zorgbeleid ïenmerg helpt hart irstellen na infarct ïer compensatie chronisch zieken en gehandicapten Woonbond zint op harde acties Snelle studentenhuizen Kamer oordeelt mild over overname ziekenhuizen Maastrichts gat volgestort met cement T dachte moord tier vrijgelaten \ji iar - De hoofdverdachte I X_ moord op de 28-jarige |fl larse portier Mark Kers- s gisteren wegens gebrek N ewijs vrijgelaten. Kerssens hebt op 6 juiï °P ^et Waagplein maar doodgeschoten. De riijRe' ter had een bivakmuts op. de bi im ook de drie portiers die ia de moord achtervolg- 1 nder vuur. Onderzoek van materiaal op kleding van 1L1 offer en verdachte leverde op, videoconfrontaties nin. Justitie heeft nog een chte in de zaak, een 28-ja- ian uit Zaandam, maar reen mededelingen over derzoek. uw dood op atuin Tilburg vrijdag 14 NOVEMBER 2003 den bosch/gpd - Het openbaar ministerie (OM) wil dat een Chinese mensensmokke laarster uit Eindhoven 14,5 miljoen euro aan justitie betaalt. Dat geld zou zij in de jaren ne gentig verdiend hebben aan haar smokkelp- raktijken. Haai- advocaat vindt 1,5 miljoen eu ro voldoende. Gisteren diende de ontnemingsvordering bij de Bossche rechtbank. Het OM wil niet tot een schikking met de verdediging komen, zo als de rechtbank gisteren voorzichtig voor stelde. Het verschil van 13 miljoen euro is daarvoor te groot. De oorzaak van het grote verschil is dat de advocaat meent dat zijn cli ënte 'maar' twee jaar gesmokkeld heeft. Vol gens het OM heeft de vrouw veel langer men sen gesmokkeld en dus ook veel meer ver diend. De vrouw (41), die een kapsalon had in Eind hoven, heeft honderden Chinezen via Neder land en Frankrijk naar Amerika gesmokkeld. De Chinezen betaalden tussen de tien- en vijftigduizend dollar voor de bemiddeling. De smokkelaars bekommerden zich nauwelijks om het wel en wee van hun landgenoten. De vrouw is eerder al door het gerechtshof in Den Bosch veroordeeld tot een gevangenis straf van 3,5 jaar. Dat was anderhalf jaar min der dan zij van de rechtbank had gekregen. Tegen het arrest van het hof is de advocaat inmiddels in cassatie gegaan. De vrouw wordt gezien als het hoofd van de smokkelbende. In de kapsalon van de vrouw kregen de Chinese illegalen een andere haar dracht in verband met een nieuw, vals pas poort. Bij huiszoekingen bij de vrouw en an dere smokkelaars uit de bende werden onder meer 172 valse paspoorten gevonden. In Frankrijk is een zus van de vrouw veroor deeld voor mensensmokkel. Dat het hof tot een fors lagere straf kwam dan de rechtbank kwam omdat het OM telefoongesprekken heeft laten afluisteren tussen de Eindhovense en haar advocaten in binnen- en buitenland. Het hof achtte dat onoirbaar. Het berekenen van de verdiensten van de vrouw is zo'n omvangrijk werk, dat de recht bank, die normaal twee weken na de zitting uitspraak doet, pas uitspraak doet op 8 janua ri volgend jaar. rdagwei Ikstuinci - De Tilburgse politie zoekt de dood van een nbekende vrouw, die ig werd gevonden op complex aan de ■reestraat in Tilburg. De vermoedt dat de vrouw en misdrijf om het leven len is. lland voelt gepasseerd lburg Gedeputeerde i van Zeeland gaan in be- egen de aanleg van de le Maasvlakte aan de re Waterweg. De provin- >oos dat Zeeland niet be- nis bij de voorbereidin- nhet kabinetsbesluit, I aanleg van de tweede kte invloed heeft op de tse kust en kustwateren, jn bang dat visserij en re- I er schade van ondervin- overgiet met benzine iar - Een Turkse man ich gisteren op het ge- ehuis van Alkmaar over- met benzine. Personeel le man vast en droeg ver aan de politie. De rilde met zijn actie op dwingen voor hem en Met zijn vrouw en nderen bracht hij de n door in een geleende vrouw zit in de asiel ure. Zij is met haar kin- ivergebracht naar een n-mijn-lijfhuis. De man sloten op het politiebu- rdvangst in aboratorium - De politie Twente een garagebox in Alme- ;nden liters grondstof- onden, goed voor de fa- van 30 miljoen xtc- en minepillen. De politie clusivt ocht de garage na een r illegaal vuurwerk. De Z£S tlheid grondstoffen voor drugs is de grootste par itjaar in Nederland is :hept. Er zijn nog geen igen verricht. De mo- :trokkenheid van de jr, wiens identiteit bij de 'lekend is, wordt onder- den haag/anp - Staatssecretaris Van Ceel (milieu) komt op aan dringen van de Tweede Kamer terug van bezuinigingen op de subsidies voor de aanschaf van zonnepanelen, zonneboilers en warmtepompen. Van Geel kondigde op prinsjes dag aan in 2004 48 miljoen euro te willen besparen op de Ener giepremieregeling (EPR), die duurzame energie stimuleert. Daaronder valt ook de subsidie op zuinige koelkasten, wonin gisolatie en dubbel glas. Die houdt op omdat de markt ver zadigd is. De CDA-bewindsman zei giste ren in de Kamer dat hij de noodzakelijke 20 miljoen euro voor zonne-energie heeft ge vonden in niet-bestede midde len. Er hoeven geen andere mi lieuprojecten te sneuvelen. Bo vendien komt er 6 miljoen euro bij voor het toepassen van duurzame energie in woningen en het zogenoemde energie prestatieadvies. Dat laatste wordt in Europees verband vanaf 2006 ingevoerd. Van Geel liet verder weten posi tief te staan tegenover de op richting van een nieuwe com missie voor het klimaatbeleid. De milieuspecialisten in de Ka mer, onder aanvoering van de PvdA'er Samson, willen zich oriënteren op nieuwe ontwik kelingen en de gevolgen daar van. In 1995 ging een tijdelijke klimaatcommissie aan de slag om zich te verdiepen in kli maatveranderingen en de ge volgen voor de politiek. Een van de dringendste proble men is een aanscherping van het Kyotoprotocol voor reduc tie van broeikasgassen zoals kooldioxide. Een van Van Geels voorgangers heeft berekend dat een vermindering met 40 pro cent in 2020 (ten opzichte van 1990) Nederland ruim 25,4 mil joen euro zou kosten. den haag/anp - De Woonbond beraadt zich op harde acties te gen de plannen van minister Dekker van volkshuisvesting om te bezuinigen op de huur subsidie. Voorzitter Van Veen denkt aan een oproep aan de achterban om massaal huur subsidie aan te vragen, om zo de ambtelijke molens bij het ministerie te laten vastlopen. Van Veen was gisteren laaiend dat de minister met steun van de Tweede Kamer een korting van 12 euro per maand vanaf 1 juli 2004 kon doordrukken. Vol gens haar worden huurders in de steek gelaten. delft - Spaceboxen heten ze, de stapelba- re wooncontainers die gisteren op het ter rein van de technische universiteit Delft zijn geplaatst voor de huisvesting van buitenlandse studenten. De woonblokken zijn 6,5 meter lang en drie meter breed en kosten 20.000 euro per stuk. Volgens de bedenkers - Holland Composites Indu strials en architectenbureau De Vijf - zijn de containers heel geschikt om snel en eenvoudig lokale woningnood op te los sen. Foto: ANP/Ton Borsboom 'Er is een jas van kilte en kou omheen gelegd' den haag/anp - Een onafhankelijk bu reau gaat onderzoeken hoe verpleeghui zen hun zorg aan de patiënten organise ren. Dat maakte staatssecretaris Ross van volksgezondheid gisteren bekend tijdens een overleg met de Tweede Ka mer. Uit het onderzoek moet blijken of verpleeghuizen efficiënter kunnen wer ken of niet. Ross denkt zelf dat er grote verschillen zitten in de manier waarop verpleeghui zen de zorg aan hun patiënten organise ren. Volgens haar werkt het ene tehuis efficiënter dan het andere. Ze wil dat verpleeghuizen van elkaar leren. Verpleeghuizen moeten, net als andere zorginstellingen, per jaar een efficien cykorting opbrengen van 0,8 procent van hun budget. De koepelorganisatie Arcares zegt dat de zorg voor patiënten door deze korting verder op de tocht komt te staan. Familieleden zouden moeten bijspringen in de verzorging. Verplegers zouden per dag nog maar veertig minuten zorg aan patiënten kun nen besteden. Arcares heeft eerder zelf een vergelij kend prestatieonderzoek gehouden. Bij dit onderzoek waren twintig verpleeg huizen betrokken. Staatssecretaris Ross wil dat de koepelorganisatie de uitkom sten van het onderzoek bekendmaakt. Volgens directeur Rompa van Arcares kan dit niet zomaar. Instellingen hebben volgens haar meegewerkt aan het onder zoek op voorwaarde dat de uitkomsten vertrouwelijk zouden blijven. Ze gaat haar achterban toestemming vragen de gegevens toch publiek te maken. Staatssecretaris Ross deed tijdens de vergadering haar beklag over het nega tieve beeld dat de laatste weken is ont staan over haar beleid op het gebied van de zorg. Er is volgens haar 'een jas van kilte en kou' omheen gelegd. Dit beeld is volgens haar onjuist. Ze wil, benadrukte ze, de zorg juist reorganiseren in het be lang van de patiënt. den haag/gpd - Als puur winst bejag niet het hoofdmotief is, mag een Nederlands consorti um kleine ziekenhuizen over nemen. Zeker als ze zelfstandig nauwelijks overlevingskansen hebben. Dat vindt een kamer meerderheid van CDA, WD en PvdA. De SP is faliekant tegen. „Als ze niet linksom het hoofd boven water kunnen houden, dan maar rechtsom", vindt CDA-kamerlid Siem Buijs. Gisteren werd bekend dat een Nederlands consortium (Volker Wessels Stevin, Imtech en Sie mens Medical Systems) streek ziekenhuizen wil overnemen die te klein zijn om zelfstandig te blijven. Het heeft vier zieken huizen op het oog, waaronder het Dokter Jansenziekenhuis in Emmeloord. Op het verlang lijstje voor de lange termijn staan 22 Nederlandse zieken huizen. 'anp - Een hart herstelt er kort na een infarct I^pieenmerg in de krans- Br wordt gespoten. Been- ^^■llen ontwikkelen zich tot k^»jfsel, dat het niet meer ■nerende deel van het I Brvangt. Dit hebben car- f *n uit Hannover, die de le hebben toegepast en deze week in Orlando Sintejdeeld. ido is het jaarlijkse con- de American Heart As- >n, de hartstichting in de le Staten. „Dit is het wat er is", zei vanuit de cardioloog dr. V. Cats, medisch directeur Nederlandse Hartstich- it grote voordeel van de le van celtransplantatie is Manger Cats, dat ie- iënt zijn eigen donor is. ■totingsprobleem, dat al 'nawaar is bij orgaantrans- doet zich bij been- erstifjectie niet voor.. Mogen hebben bij der tig patiënten vier dagen na een hartinfarct wat beenmerg uit het bekken opgezogen, de nut teloze cellen eruit gehaald en de 'goede' cellen in de krans slagader van het 'zieke' deel van het hart ingespoten. Buiten de wond ontstond weefsel, dat het niet meer functionerende deel van het hart verving. Na een half jaar werden deze patiënten vergeleken met dertig andere patiënten die een hart infarct hadden gehad. Daaruit bleek dat de eerste groep een betere linker hartkamer had dan de tweede. Het bewijs, al dus Manger Cats, dat de me thode werkt. De 'verjonging' van het hart werd vroeger pas in een veel la ter stadium toegepast. Door de nieuwe methode kort na het in farct toe te passen, is de kans op herstel veel groter, aldus Manger Cats. Cardiologen in Nederland voeren met subsidie van de Hartstichting -al jaren onderzoek op dit terrein uit. maastricht/anp - De gemeente Maastricht is gis teren begonnen het gat te dichten dat vorige week ontstond in de Luikerweg bij de Sint Pietersberg. Het zeven meter diepe gat van tien bij tien meter wordt deels gedicht met een vulmiddel op cement- basis en deels met zand. De kosten bedragen 75.000 euro. Het gat ontstond vorige week nadat enkele grotten van de Sint Pietersberg instortten. Tegelijkertijd knapte een hoofdleiding van een wa terbassin, waardoor drie miljoen liter water weg stroomde in de grotten, modder en aarde meesleu rend. Foto: ANP/Marcel van Hoorn inderl ag/gpd - Chronisch zie- gehandicapten krijgen rigend jaar een groter 1 hun ziektekosten ver- e Tweede Kamer stern- ren in met voorstellen ïatssecretaris Wijn (fi- waardoor ze sneller die samenhangen met ekte kunnen aftrekken belasting. Ook zieken welijks belasting betalen in de toekomst toch geld terugkrijgen van de fiscus. Wijn kwam met de voorstellen onder zware druk van de Twee de Kamer. De chronisch zieken en gehandicapten maken veel extra kosten, zoals hoge stook kosten voor reumapatiënten of extra slijtage van beddengoed. Die zogenoemde verborgen kosten mogen chronisch zieken en gehandicapten aftrekken van de belasting. In de praktijk kwam er van die aftrek weinig terecht, want de chronische patiënten hebben vaak een laag inkomen en beta len dus weinig belasting. Afge sproken is nu dat die mensen toch op een belastingteruggaaf kunnen rekenen. Op die manier krijgen ze toch nog een deel van de extra kosten vergoed. Ook de regeling waarmee ziek tekosten kunnen worden afge trokken van de belasting gaat op de schop. Die regeling is be doeld om de lagere inkomens enige compensatie te geven voor de ziektekosten. De aftrek post is echter zo breed van op zet dat ook mensen met hoge inkomens er gebruik van kun nen maken. Dat onbedoelde gebruik wordt nu aangepakt. In de nieuwe regeling mogen nog maar bepaalde categorieën ziektekosten worden afgetrok ken. Dat zijn kosten die vooral chronisch zieken en gehandi capten maken, zoals hulpmid delen, dieetkosten, extra uitga ven voor kleding en bedden goed en voor gezinshulp. Wijn wees de Kamer erop dat de strengere criteria negatief kunnen uitpakken voor bejaar den en mensen die wel ziekte kosten hebben, maar niet on der de nieuwe regeling vallen. De Tweede Kamer zag dat ge vaar, maar wil toch met de nieuwe regeling starten. door Rudi Buis den haag - Veilig autorijden? Technische snufjes die dat mo gelijk maken rukken op. Geavan ceerde cruise control, het moder ne remsysteem ABS en handige navigatiesystemen: voertuigen worden rijdende computers. Maar de automobilist die zich veilig waant neemt meer risico's. Moderne auto's liggen veel be ter op de weg dan oude. Wie een Kever of lelijke eend uit de jaren zeventig heeft, voelt zich bij meer dan 100 kilometer per uur al niet veilig meer. Maar een snelle Mercedes voelt bij 200 km per uur nog steeds safe, zeker als de chauffeur zich be veiligd weet door kreukelzones, ABS-remsysteem, airbags en veiligheidsgordels. Op drukke wegen kan de zoge heten Advanced Cruise Control (ACC), de meer vernuftige ver sie van de gewone cruise con trol, gevaarlijk zijn, zo werd de ze week bekend. Dat is opval lend, omdat het systeem er juist voor zou moeten zorgen dat de bestuurder altijd met een veili ge marge van twee seconden achter zijn voorligger blijft. De auto remt vanzelf af zodra de voorganger te dichtbij komt. Uit onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) blijkt echter, dat het systeem minder geschikt is voor gebruik op drukke wegen en relatief on veilige provinciale wegen. Chauffeurs zouden geneigd zijn vaker in te halen, minder goed op te letten bij kruisingen en te versnellen als de voorganger harder gaat rijden. Het systeem is nog maar in een paar hon derd auto's geïnstalleerd, maar kan sterk aan populariteit win nen, stelt de SWOV. Hoogleraar verkeerskunde Ka- rel Brookhuis is niet verbaasd. „Als je iets doet aan de beïn vloeding van verkeer, roept dat altijd neveneffecten op. Chauf feurs passen hun gedrag op ap paratuur aan, wat natuurlijk lo gisch is, maar wél onbedoelde gevolgen kan hebben." Brooldiuis noemt als voorbeeld het remsysteem ABS, dat ervoor zorgt dat op natte wegen de wielen niet blokkeren en de remweg korter wordt. Sommige bestuurders met dat systeem wanen zich veiliger, waardoor ze later remmen of juist harder gaan rijden en minder afstand houden. „Dat kan zelfs zo ver doorschieten dat het positieve effect van ABS per saldo teniet wordt gedaan", zegt Brookhuis. Ook onderzoeker Rob Eenink van de SWOV stelt dat van de hoge verwachtingen van ABS 'netto weinig terecht is geko men'. In de Verenigde Staten loopt een grootschalig onder zoek naar het systeem. Wat blijkt is dat het aantal kop- staartbotsingen vermindert, maar auto's wel sneller van de weg raken en dus vaker tegen een boom knallen of over de kop slaan. Ook de zogeheten navigatiesys temen, hoe vernuftig ook, heb ben hun nadelen. Een naviga tiesysteem dat de automobilist de weg wijst, ondersteunt de rijtaak, want het vermijdt roe keloos rijgedrag. Er kleeft ook een psychologisch voordeel aan het systeem: de bestuurder weet dat hij niet verkeerd rijdt en ook hoe lang hij nog moet rijden, en dan geeft rust. Maar intensief turen op het kleine schermpje kan gevaarlijk zijn, want dat leidt af. „En uit ons onderzoek blijkt dat de meeste automobilisten vinden dat je het navigatiesysteem niet mag programmeren tijdens het rijden, terwijl veel van deze be stuurders toegeven dat toch te doen", zegt SWO\fconderzoeker Eenink. Omdat veel ongelukken te wij ten zijn aan een te hoge snel heid, verwacht Eenink wel wat van het systeem ISA, de Engelse afkorting voor automatische snelheidsaanpassing. Dat sys teem zorg ervoor dat de auto niet harder gaat dan op de be wuste weg is toegestaan.Al leen is het draagvlak daarvoor waarschijnlijk onvoldoende", zegt hij. „Want eigenlijk willen bestuurders niet in hun snel heid beperkt worden, anders zouden er geen flitspalen nodig zijn." Een variant zou het waarschu wingssysteem kunnen zijn dat binnenkort op de markt komt. Dan klinkt er een signaal in de auto als er te hard wordt gere den. Bestuurders laten zich daardoor beïnvloeden, blijkt uit testritten, maar garanties voor veiligheid geeft dat niet. I

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5