Bolkestein: Integratie is mislukt BINNENLANDl Stijging uitgaven geneesmiddelen Omgeving corrigeert Marokkaan te weinig Eis vier jaar voor moord op echtgenote n uitbreiding ^ak politierechter ikwagen in Jot langs A58 idslid vast ir intimidatie E istreden er Unilever ekpartij op B-campus jfarte Cobra' in Jnje opgepakt Protest prostituees tegen sluiting tippelzone STEVENHAGEN Stanley is wel wat gewend Meer belletjes voor Defensie 'Wij gaan niet weg uit Irak' I haac - Minister Donner J Justitie vindt het niet ver- dig de bevoegdheden van olitierechter uit te breiden aken die een gevangenis van twee jaar kunnen op en. De alleensprekende ter mag nu niet verder dan zaken met een gevan- ;n"Isstraf van ten hoogste één a|,De verruiming van de wet te bevoegdheden van de ierechter werd in septem- rorig jaar voorgesteld in een e van het toenmalig Twee- amerlid Teeven (Leefbaar idie erland). De oud-officier van tie dacht met deze sugges- b werkdruk bij de rechter- gjjj macht te kunnen verlich- tituut daagt lat voor rechter haag - Het Clara Wich- Instituut heeft de SGP en ederlandse staat gedag- i voor de rechtbank in Den j wegens het discrimineren [rouwen. Dat heeft het in- U, dat zich inspant voor de kpositie van vrouwen, gis- [bekendgemaakt. Het in kt wil van de rechter een dpiële uitspraak krijgen het uitsluiten van vrouwen Mwaardig lid door de SGP. a' hot - Een tankwagen gela- nethet licht ontvlambare ntaan is gisteravond ter te van Spoordonk in een langs de snelweg A58 tus- ïlburg en Eindhoven gere- Daarbij is de tankwagen iteld. Volgens de gemeen- schot, waar Spoordonk rvalt, was er geen sprake 'tuut ontploffingsgevaar, achtwagen was nagenoeg 'leet geWd met 12.500 ki- t de brandbare stof, die t gebruikt in de verfindu- De wagen is in de loop dag weggetakeld. I Het raadslid Poorter e eenmansfractie Leefbaar vaardig Zaanstad zit sinds 'mber vast wegens seksu- timidatie. Dat heeft zijn ;aat, B. Fritz, gisteren laten 1. Twee van de aangiften over seksuele intimidatie tnmen uit november dit De derde aangifte is ge degens een ernstiger ze oliet uit augustus 2002, :ritz. Poorter kwam in 2002 voor de Zaanse On gelijke Groepering in de enteraad van Zaanstad, Werd na een week al uit 'ttij gezet. vrijdag 14 november 2003 iaag De SP vindt het niet haak dat Unilever een af- isdiner heeft georgani- voor oud-Europees am- deur en toekomstig minis- 11 buitenlandse zaken Bot. "weede-Kamerlid Van mei heeft gisteren vragen ld over het woensdag ge en diner in het Maurits- Van Bommel wil van de e minister van buiten- e zaken De Hoop Scheffer, rominent op het diner >ezig, weten of het diner nilever de onafhankelijk- van zijn opvolger niet aan- t Bij een steek- en knok- tussen twee groepen be- rs van het centrum voor istaande minderjarige oekers (ama's) in Vught, is hinese jongen gisteravond g gewond geraakt. Vol de politie was de jongen icht buiten levensgevaar 1 vechtpartij met een Afrikanen. li. Juk - De Spaanse politie de Nederlandse drugs- .'laar die bekend staat als ^arte Cobra, aangehouden De man had net in td een straf uitgezeten mokkel van 1000 kilo /S hebben Spanje om nering gevraagd. Zijn Jfflandse advocaat M. Teur- bevestigt de aanhouding, fcrdachte is een bekende Je politie. nihtwacht jfreert 's avonds BRDam - Om Rotterdamse Jlige wijken in de donkere '^jwat veiliger te maken, for- het Rotterdamse ge- iar Jtebestuur een nacht- V(4l De gemeenteraad be- "el4gisteravond dat honderd atTwachters de stad tegen )rJ 4telijk onheil gaan bescher- "'e|Daarvoor wordt geld vrij- Amsterdam - Prostituees van de tippelzone aan de Theemsweg protesteerden gisteravond bij de commissie algemene zaken in Amsterdam tegen de sluiting van hun werkge bied. Een meerderheid van de gemeenteraad wil de tippelzone sluiten, omdat er vooral illegale meisjes werken. De zone was ooit bedoeld als veilige werkplek voor verslaafde prostituees. De gemeenteraad neemt woensdag een besluit. Foto: ANP/Evert Elzinga den haag/gpd - „Het integratie beleid in ons land is mislukt", klonk het zonder omhaal uit de mond van voormalig WD-leider Frits Bolkestein. rrAls je kijkt naar de werkloosheid onder migran ten, de onderwijsachterstand van hun kinderen en het grote aandeel in de criminaliteit kun je toch moeilijk beweren dat de in tegratie geslaagd is. Sterker: er is nog heel veel te doen." Ruim tien jaar geleden zag hij de bui al hangen, zei de liberaal gisteren voor de parlementaire onderzoekscommissie Integra tiebeleid. Hij kaartte zijn vrees destijds aan bij PvdA, D66 en CDA, maar die gaven niet thuis. In 1995 zette Bolkestein een nieuw offensief in, maar ook toen werd hij vooral tegenge werkt. „Vanwege een politieke cor rectheid", vermoedt Bolkestein nu. „Ideologie beperkt het waarnemeningsvermogen. Men zag de problemen denk ik wel, maar ze mochten er van zich zelf niet over beginnen. Omdat ze niet minderheden-onvrien delijk wilden overkomen, schat ik in." Zelf had hij regelmatig het gevoel dat mensen hem za gen als een racist. Hij ontmoette vaak „een vijan dige sfeer". „Terwijl ik mijn woorden altijd zorgvuldig heb gekozen." Hij pleitte acht jaar geleden voor een spreidingsbeleid voor migranten en hekelde de on derdrukking van en ouderlijk geweld tegen moslimmeisjes. Gisteren deed hij dat opnieuw. Hij keurt het echter af dat som migen de islam beschouwen als een achterlijke cultuur. „Het politieke debat is wat gederail leerd. We moeten proberen het weer op de rails te krijgen", al dus Bolkestein. Is er dan helemaal geen voor uitgang geboekt in het integra tievraagstuk? „Slechts zeer ten dele. Surinaamse vrouwen zijn vrijwel geëmancipeerd. De taal beheersing van Turken en Ma rokkanen is vooruitgegaan. Hier en daar is de situatie verbeterd, maar niet in die mate die wij al len wenselijk achtten." Aan het slot van het openbaar verhoor deed de tegenwoordige Euro-commissaris de commis sie nog een aantal aanbevelin gen aan de hand. Leegstaande asielzoekerscentra moeten wor den omgebouwd tot een herop voedingskamp voor criminele Marokkanen uit Amsterdam west, zodat ze leren begrijpen dat ze moeten stoppen met de dingen waarmee ze bezig blij ven. De overheid dient volgens hem de verblijfsvergunning in te trekken van immams die foute preken houden en haat zaaien. De WD-coryfee vindt dat be langenorganisaties van migran ten kritisch moeten worden ge volg en eventueel niet langer fi nancieel steunen krijgen; zij hebben er belang bij dat pro blemen blijven bestaan. Wie met een partner uit het land van herkomst trouwt moet volgens Bolkestein voortaan een brief ondertekenen, waarin staat dat de grondwet boven de godsdienst staat, dat men geen haat mag zaaien tegen homo's, en joden en dat man en vrouw gelijk zijn. Met Bolkestein is de reeks openbare verhoren van de on derzoekscommissie-Blok ten einde. De leden gaan schrijven aan het eindrapport, dat op 18 decem ber wordt gepubliceerd. Voor zitter Blok zei dat zoveel moge lijk unanieme conclusies en aanbevelingen zullen worden opgenomen. „Dat wordt lastig, want de politieke verschillen op het vlak van integratie zijn aan zienlijk", aldus Blok. groningen/anp - De officier van justitie eiste gisteren voor de rechtbank in Groningen vier jaar celstraf tegen een 37-jarige man uit Wagenborgen (provin cie Groningen). De man dood de in juni van dit jaar zijn 35-ja- rige echtgenote met een serie bijlslagen. Justitie had de verdachte moord ten laste gelegd. Het motief voor de daad was een buitenechtelijke relatie die de vrouw via 'chatten' op internet had opgedaan. In zijn woede sloeg hij, nadat hij de vrouw 's nachts in de slaapkamer in haar slaap had gedood, de bijl in de monitor van de computer waarmee de vrouw internette. De zaak veroorzaakte hevige ontzetting in de regio. De ver dachte, een hovenier voor de gemeente Slochteren die nooit eerder met justitie in aanraking was geweest, sloeg door nadat zijn vrouw hem had verteld dat zij met hun kind bij de nieuwe partner wilde gaan wonen. Hij bekende de daad direct na zijn aanhouding. De verdachte en zijn vrouw wa ren twintig jaar samen. Via in ternet vond de vrouw haar den haag/anp - De uitgaven voor geneesmiddelen via de apotheken stijgen dit jaar met 6 procent tot 3,9 miljard euro. Dat is 225 miljoen euro meer dan vorig jaar, meldt de Stich ting Farmaceutische Kengetal len in het Pharmaceutisch Weekblad van gisteren. De stichting wijt dit vooral aan de toename van het gebruik van cholesterolverlagers, maag- zuurremmers, bètablokkers en medicijnen tegen trombose. Ongeveer 260 miljoen euro van het totaalbedrag gaat op aan zelfzorggeneesmiddelen, als pijnstillers, die door artsen zijn voorgeschreven. Minister Hoo- gervorst van Volksgezondheid wil deze middelen volgend jaar uitsluiten van vergoeding door het ziekenfonds. Verder stelt de stichting dat Hoogervorst nog een tegenval ler staat te wachten. De be windsman rekent er op dat hij door het afromen van de bo nussen van apothekers volgend jaar 432 miljoen euro kan bin nenhalen. De SFK verwacht een opbrengst van 330 miljoen euro (inclusief BTW en de verstrek kingen van apotheekhoudende huisartsen). Dat komt onder meer doordat artsen meer nieuwe genees middelen voorschrijven waar van de minister minder bonus kan binnenhalen, stelt de SFK. Bovendien is de prijs van som mige goedkopere, merkloze medicijnen gedaald tot onder de maximale vergoeding die het ministerie hanteert. Hierdoor kunnen apothekers bij deze middelen minder korting door berekenen. Minister Hoogervorst wil deze zogeheten 'claw back'-regeling in 2005 vervangen voor een nieuw geneesmiddelenvergoe dingssysteem. door Carlo Nijveen haarlem - Heethoofdige Iraki's hebben hem een paar keer met stenen bekogeld. En ja: hij heeft waarschijnlijk ook wel wat ko gels langs horen 'fluiten'. Maar de 25-jarige Haarlemse mari nier Stanley Koster, die vandaag na een verblijf van vier maan den in de Iraakse woestijn weer thuiskomt, is wel wat gewend. Want zo'n twee jaar geleden - in Eritrea - maakte de beroeps militair eveneens deel uit van een internationale troepen macht die moest proberen de gewapende vrede te bewaren, verduidelijkt Stanley's moeder Tonny. Met haar man Clement (57) - een ex-marinier - en een flinke delegatie familieleden en vrien den reist de 54-jarige Haarlem se vanmiddag naar een legerba sis in Doom, waar ze haar zoon weer gezond en wel in de ar men hoopt te kunnen sluiten. „Stanley was gestationeerd in de buurt van Basra, in het zui den van Irak. Daar was het tot nu toe vrij rus tig. Ik heb me de afgelopen we ken daarom niet al te veel zor gen gemaakt. Natuurlijk: als je de krant leest of op televisie weer beelden van een aanslag ziet, denk je: 'Godverdikkie, als 't maar msüg blijft. Voor het zelfde geld gooien mensen niet met stenen, maar halen ze een pistool te voorschijn'. Maar sla peloze nachten? Nee hoor, die heb ik niet gehad." Via een speciaal door hun zoon bijgehouden internetdagboek bleven Tonny en Clement da gelijks op de hoogte van Start- ley's belevenissen. „Al bleef hij in dat dagboek af en toe wel be hoorlijk vaag", zegt Tonny. „Stanley en andere militairen mogen van de legerleiding na melijk niet alles vertellen dat in Irak gebeurt." nieuwe partner. Het slachtoffer zat geregeld lang te chatten. Haar man zag daar aanvanke lijk geen kwaad in, maar dat werd anders toen hij ontdekte dat sommige sessies seksueel getint waren. De vrouw vertelde haar man kort voor het drama dat zij met hun zoontje (6) weg wilde. De man concludeerde dat hij de vrouw om zijn zoontje te hou den moest doden, aldus de offi cier van justitie. De verdediging stelde gisteren dat de man tot zijn daad kwam door de ingrijpende gebeurte nissen en dat hij daarom niet toerekeningsvatbaar was. De advocaat vroeg om vrijspraak of een beperkte straf zoals elektro nisch toezicht. De officier van justitie oordeelde anders. „Hij heeft zich meermalen kun nen beraden." De verdachte is normaliter niet impulsief, bleek uit rapporta ges. Volgens een psychiater is hij sterk verminderd toereke ningsvatbaar en is de kans op herhaling gering. Tbs zou daarom niet nodig zijn. Uitspraak op 27 november. De vier plaatsen in de Iraakse provincie Al Muthanna waar de meeste Nederlandse militairen gelegerd zijn. den haag/anp - Het speciale te lefoonnummer van het minis terie van defensie voor vragen over de Nederlandse militairen in Irak is sinds de aanslag woensdag op het Italiaanse hoofdkwartier fors meer gebeld. Een woordvoerder van de mari ne zei gisteren dat het nummer sinds de aanslag veertig tot vijf tig keer is gebeld, tegen een paar maal op een dag in de af gelopen maanden. Defensie personeel geeft op het nummer van de zogeheten 'thuisfront- lijn' antwoord op vragen over de veiligheid van de 1100 Ne derlandse militairen in Irak. De meeste militairen in Irak heb- ben overigens via e-mail con tact met hun familieleden. De Nederlandse bataljonsco- mandant in Irak, luitenant-ko lonel D. Swijgman, besloot woensdag na de aanslag op de Italianen de veiligheidsmaatre gelen te verscherpen. Zo wor den alle verplaatsingen buiten de drie Nederlandse mariniers kampementen tot de hoogst noodzakelijke beperkt. Wel worden er nog patrouilles gelo pen. Swijgman droeg gisteren overigens het commando over. aan zijn opvolger, luitenant-ko7 lonel der mariniers R. Oppelaar. amsterdam/gpd - De invloed van de directe omgeving is de belangrijkste oorzaak van de ho ge criminaliteit onder Marokka nen in Nederland. Meer nog dan werkloosheid of een laag inko men, speelt het een grote rol dat familie, vrienden en buurtgeno ten misdaad onvoldoende afkeu ren. Dat blijkt uit een onderzoek van Lex Borghans en Bas ter Weel, twee economen van de Univer siteit van Maastricht. Hun on derzoek verscheen gisteren in het vakblad Economisch Statis tische Berichten (ESB). Borghans en Ter Weel keken op gemeenteniveau naar de in vloed van vijftien mogelijke oorzaken van criminaliteit, zo als inkomen, werkloosheid, ge zinssamenstelling en etniciteit. De economen onderzochten 28 vormen van criminaliteit, zoals moord, verkrachting, gewapen de overval, inbraak, diefstal van auto's en brommers, handel in drugs, zakkenrollen, joyriding en burenruzie. Bij twintig van de 28 vormen van criminaliteit speelde de af komst van Marokkanen een be langrijke rol. Een laag inkomen speelde alleen bij woningin braak een belangrijke rol. Bij Surinamers en Antillianen speelt bij acht vormen van cri minaliteit de afkomst mee, bij Turken in drie gevallen, en bij overige allochtonen in veertien gevallen. Bij achttien vormen van criminaliteit vormde de da der een éénpersoonshuishou den. Onderzoeker Ter Weel: „De sa menhang tussen criminaliteit en gemeentekenmerken als het aantal éénpersoonshuishou dens, éénoudergezinnen, een zeer lage inkomen en het aantal mensen per vierkante meter is al vaker aangetoond. Maar ze ker na de uitspraken van Rob Oudkerk over de kut-marok- kaantjes wilden wij onderzoe ken of er een werkelijk verband bestaat tussen criminaliteit en etniciteit. Al moet je daarin heel voorzichtig zijn. Allochtonen hebben niet de meest bevoor rechte positie in de samenle ving." Maar geldnood is niet de be langrijkste drijfveer voor crimi naliteit, zo bleek uit het onder zoek. Ter Weel: „Werklozen of mensen met een laag inkomen houden zich niet méér dan ge middeld bezig met criminali teit. Wel bleek dat een éénper soonshuishouden en de etnici teit een grote rol spelen." „Hoe meer Marokkanen in een gemeente wonen, des te hoger het aantal geweldsmisdrijven als moord, verkrachting en mis handeling, en misdrijven met geldelijk gewin, zoals autodief staf drugsdelicten, inbraken, zakkenrollen en straatroof." „In Amerika is er wel een dui delijk relatie tussen inkomen en criminaliteit, maar dankzij de sociale voorzieningen in Neder land is dat verband er hier niet. De invloed van de directe om geving is van grotere invloed. Het lijkt erop dat de directe omgeving misdaad niet afkeurt, en dat heeft vooral ermee te maken dat Marokkanen niet goed zijn ingebed in de maat schappij." Daarin ligt volgens Ter Weel 'een politieke uitdaging'. „De integratie moet worden bevor derd, en dan kom je toch in de buurt van het normen en waar dendebat van Balkenende." kaanse regering totaal in ver warring is over de te volgen strategie in Irak. Minister De Hoop Scheffer wil een snelle overdracht van de macht in Irak, maar dat m,ag niet ten koste gaan van de zorg vuldigheid. Als je de macht te snel overdraagt, vervalt Irak op nieuw in chaos, zei De Hoop Scheffer. den haag/anp - Het kabinet peinst er niet over militairen te rug te trekken uit Irak nu aan slagen ook in het zuiden van het land voorkomen. „Wij gaan er nu niet weg. Het is een ui terst risicovolle operatie, maar terugtrekken zou volstrekt ver keerd zijn. Dat is absoluut niet aan de orde", zei minister De Hoop Scheffer van buitenland se zaken gisteren in een debat met de Tweede Kamer. Groenlinks en SP vinden dat het kabinet de 1100 militairen zo snel mogelijk moet terug trekken. De twee partijen waren deze zomer al tegenstander van de Nederlandse bijdrage aan de stabilistatiemacht SFIR. Ze heb ben verder geen enkele steun in de Tweede Kamer. „Als je de militairen terughaalt, heb je helemaal geen invloed meer op het Amerikaanse be leid", zei PvdA-Kamerlid Koen- dersf Hij meent dat de Ameri- (advertentie) GROENOORDHALLEN-IEIDEN zondag 16 NOVEMBER to-ituut

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3