De route naar het grote paradijs Bagage vertraagd, wat nu? TOERISME HOC 303 VRIJDAG 14 NOVEMBER 200} Misschien wel de grootste charme van dat onafzienbare skigebied op de grens van Frankrijk en Zwitserland: dat niet te tellen aantal uit spanningen. Waar je ook komt, altijd doemt er onderweg wel weer een kroeg op. door Rob van den Dobbelsteen Komt dèt even mooi uit. We staan boven op 'De Muur' en kijken recht in een wattige mist. Bovendien stormt het - nou ja, staat er een flinke wind. 'Wat eh, wat doen we?' Het is vragen naar de bekende weg. Zes mi nuten later zitten we opgelucht in de stoeltjeslift richting dal. Een mens moet zijn limieten kennen. En als Malvine, die zó mooi skiet dat we er tranen van in onze ogen krijgen, al zegt dat we 'De Muur' deze keer maar moeten laten voor wat-ie is, wat mag je dan van een stel breke benen uit Nederland verwach ten? Eerder die week lag-ie er nog schitterend bij, de guillotine van de Portes du Soleil, het slagveld van het grootste skige bied ter wereld. Wat nou 'Muur'? Een beetje steil bij aan vang, akkoord. Een paar rottige in de weg zittende rotsen na een meter of honderd, geheel tot uw dienst. Maar verderop was er zoveel ruimte, dat het draaien van een bocht tot sint- juttemis kon worden uitgesteld zonder echt in problemen te ra ken. Daarbij was het halverwe ge de ochtend en dan zijn de benen nog vers. Het record van free styier Do minique Perret, die zich ooit - recht zo die gaat - in 28 (acht entwintig) seconden naar bene den schijnt te hebben laten donderen, bleef buiten bereik. Maar de voldoening was er na een kwartiertje krabben en bij ten niet minder om. „Wir ha- ben es geschafft", joelden we in ons beste Duits tegen Her mann. En die had met een luid keels „óóóóóóóh kay", grijn zend z'n duim opgestoken. „Biertje?" Een slimme kikker, Hermann. Z'n kroeg, die hij met nietsont ziende spitsvondigheid 'Chez Hermann' doopte, ligt niet al leen aan de voet van 'De Muur', maar ook nog aan wat mis schien wel de aller-, allerge vaarlijkste piste van de hele Portes du Soleil is, la route du Grand Paradis, de weg naar Het Grote Paradijs. Gevaarlijkste piste? Ja! De skiër namelijk, die terug wil naar Champéry en nog zoveel 'schwung' in zijn lijf voelt, dat hij de gondel naar het dorpsweitje (de kortste en voor al veiligste route) links laat lig gen, legt eerst aan bij 'Chez Hermann'. Vervolgens laat hij zich met de stoeltjeslift naar de Pointe de Ripaille hijsen, maakt een korte afdaling, krijgt het waarschijnlijk koud (of doet als of), maar staat dan gelukkig precies voor de deur van het al tijd ondergesneeuwde 'Lapis- sa'. Tunnel De via een in ijs uitgehakte tun nel te bereiken knijp is zo be roemd om zijn met warme cho colademelk aangelengde rum, dat je wel heel sterk in je schoe nen moet staan, wil je niet min stens twee bekers bestellen. Hoewel je weet, dat verderop langs de piste onherroepelijk ook nog 'Chez Marius' zal op doemen. Evenmin een etablissement dat de gemiddelde (après-)skiër on beroerd laat. Kortom, een sneu- veltraject, die route naar het verre, diepe dal. Temeer omdat al die verleidingen aaneen wor den geregen door de listen en lagen van de afdaling zelf. Niet dat het zo'n tien kilometer lange traject technisch moeilijk is. Vlooi het (voortreffelijke) pa noramakaartje er maar op na: hier een spatje rood, daar een streepje blauw en - als je per se Een gondel brengt de skiërs vanuit Champéry rechtstreeks in het ski gebied van Portes du Soleil. Het knusse Champéry is met voorsprong het gezelligste dorp van de Portes du Soleil. Foto's: CPD/Chablais Tourisme/Victoria Long wilt af steken, maar waarom zou je? - bij tijd en wijle ook een veeg zwart. Maar dan steek je een riviertje over en begint de afdaling plotseling onaange kondigd te stijgen. Wie deze hinderlaag kent en van tevoren flink vaart maakt, kan zich veel zweet besparen. Maar wie met een lied op de lippen (want jongens, jongens, ook bij Marius was het weer zóóóóó gezellig) nietsvermoe dend naar beneden sukkelt, kan zijn lol op. Voordat je schaat send, prikkend en slechts heel af en toe glijdend, eindelijk bo ven bent.. Jawel, eenmaal daar aangeko men wacht niet alleen een on vergetelijk uitzicht op de top pen van de Dents-du-Midi, maar ook de ultieme glijvlucht naar Grand-Paradis. Waar - voordat de pendelbus naar Champéry vertrekt - in de 'Au- berge du Grand-Paradis' na tuurlijk nog een laatste neut moet worden genomen. Schrik niet van het feit dat de wijzers van de klok daar achteruit lijken te lopen. Dat lijkt namelijk niet zo, dat is zo. Grapje van de uit West-Friesland afkomstige Cor- rie en Rem Besseling die driftig schenkend dezelfde overtuiging aanhangen als de geachte cliën- tèle: op één been kan je niet lo pen. Charme Misschien wel de grootste char me van dat onafzienbare skige bied op de grens van Frankrijk en Zwitserland: dat niet te tel len aantal uitspanningen. Waar je ook komt, of het nu op die verrukkelijke 'Coupe du Mon de' is (eerder grijs dan zwart) boven Avoriaz of op de daar niet ver vanaf liggende 'Abrico- tine' (donkerblauw en onze ab solute favoriet); altijd doemt er onderweg wel weer een kroeg op. Waar ze (in 'Les Prodains' bijvoorbeeld) zowel pannen koeken met ham, kaas en daar op een gebakken ei uitserveren als ('Roland le Toupin') een Walliser Platte met schaafkaas, grove worst en zure augurken. Skieden we daarom meer in Frankrijk dan in Zwitserland (waar we tenslotte sliepen)? Omdat er zoveel uitgaanderijen lagen? Nee, want beide landen hebben er net zoveel. Eerder trokken wij er steeds weer naar toe omdat het ons voor kwam, dat de pistes er langer waren en de liften moderner. Duur was het overal (recordfactuur: twee soep, twee cola - 19,30 euro); druk daarentegen nergens. Zelfs niet bij de zes dalsta tions van Les Crosets waar we elke ochtend goedgemutst en rustig kiezend aan onze rondjes 'Konijn' begonnen (eenvoudig), onze rondjes 'Adelaar' (middel zwaar) en één keer zelfs ook aan het, ook door ons niet vol tooide rondje 'Steenbok' (zeer zwaar). Een perfect idee trou wens, dat in de Portes du Soleil op even perfecte wijze is uitge voerd - kant en klare routes aangegeven met wegwijzers in de vorm van een dier. Een nirwana in de sneeuw? Ja, zo zou je het wel kunnen stel len. Zeker als straks ook de kuiten- beukende stoeltjesliften rond om Champoussin zullen zijn vervangen. FEITEN CIJFERS Plaats: Champéry (Portes du Soleil) Afstand vanaf Amsterdam: cir ca 965 kilometer. Auto: Karls ruhe - Bazel - Bem - Fribourg - Vevey - Monthey - Champéry. Trein: Met internationale trein naar Aigle en daar overstappen op het A.O.M.C-treintje naar Champéry. Vliegen: Genève (op circa 130 kilometer) en vandaar per trein naar Champéry. Hoogte: 1050 - 2466 meter Lifünstallaties: (Portes du So leil) 4 kabelbanen, 10 gondels, 82 stoeltjesliften en 120 slepers Wachttijden: Kunnen bij de ka belbaan in het dorp in het hoogseizoen oplopen tot een uur. Verder gering. Totaal aantal kilometers aan afdaling: 650 kilometer (300 blauw, 200 rood en 150 zwart) Ligging van de skipisten: Alle windrichtingen Kinderopvang: Gardery Snoo py (van een half tot vier jaar). Kids Club (van drie tot zeven jaar). Prijsindicatie: Vijf dagen (inclusief lunch) van 09.30 tot 16.30 uur 320 ZwFr. Langlaufmogelijkheden: Ge ring. Twee trajecten van respec tievelijk 4 en 10 kilometer in het dal achter Grand Paradis. Door lage ligging niet sneeuwzeker. Snowboarden: In het gebied bevinden zich meerdere snow- parks. Verdere sportieve ontspan ning: Circa 35 kilometer aan wandelwegen. Verder sleeën curling, zwemmen en schaat sen in het overdekte sportcen trum, parapente en sneeuw- schoen-excursies. In Val d'Il- liez, vijf kilometer terug met het treintje, ligt vlak bij het station een thermisch buitenbad (33 graden Celsius) Prijspeil: Het eten en drinken op de piste is duur. Daarente gen is een skipas (handsfree) voor zo'n uitzonderlijk groot gebied relatief 'goedkoop': 246 Zw.Fr voor zes dagen (kinderen 165 en 60-plussers 197). Avondvertier: Redelijk. Meer dere bars en restaurants in de Dorpsstraat. De 'Crevasse' is nogal populair; 'Mitchell's' (met divans en een open haard vuur) mag er ook zijn. Bijzonderheden: Champéry ligt betrekkelijk laag (1050 meter) en is daardoor vaak 'groen'. Er is geen afdaling tot in het dorp. Wel een naar Grand Paradis (2 kilometer verderop) die eventu eel wordt voorzien van kunst sneeuw. De verbinding tussen Grand Paradis en het dorp wordt onderhouden door een gratis skibus (elke 20 minuten). In Grand Paradis is tevens een wintercamping waar stacara vans kunnen worden gehuurd. Nadere informatie: Zwitser land Toerisme, Amsterdam, tel. 00 800 100 200 30. internet ww- w.zwitserland.nl alsmede www- .portesdusoleil.com. ZWITS E R LA N D Champéry REISBERICHTEN Kampeerbrochure VacanceSelect uit Alkmaar heeft een nieuw 'kindje', zoals de autovakantiespecialist het zelf noemt: een aparte kampeerbro chure. In de brochure een samenvatting van de meeste luxe kampeervakanties van Selectcamp naar Italië, Kroatië, Frank rijk, Duitsland en de Benelux. Ook de luxe stacaravans die Charme Quality aanbiedt, staan erin vermeld. De capaciteit voor volgend jaar is met 20% uitgebreid, zoals 20 nieuwe kam- peerlocaties in Italië, Frankrijk en België. Meer info: VacanceSe lect, 072 5183183, www.vacanceselect.nl. Stratengids De straten van vierhonderd Nederlandse plaatsen zijn erin op genomen: de vernieuwde ANWB Stratenatlas. Het fors uit de kluiten gewassen boekwerkje, gebundeld met ringband, geeft behalve dè plattegronden van alle plaatsen groter dan 10.000 inwoners ook veertig stadsplattegronden en een overzichts- kaart van Nederland. Echt nieuw is het beschrijfbare inlegvel waarop de route met (gratis meegeleverde) viltstift kan wor den ingetekend. Die eigen creativiteit maakt het mogelijk k een oogopslag te zien hoe moet worden gereden. De ANWI Stratenatlas kost 9,95 euro en is (uitsluitend voor leden) te koop bij alle ANWB-verkooppunten en vla www.anwb.nl. Tv-topper De eerste serie van twaalf afleveringen van het televisiepi gramma 'Bestemming Nederland' heeft maar liefst ruim miljoen kijkers getrokken. Een toppertje dus voor RTL4 en Toe risme Recreatie Nederland. Het succes van het programma I voor de initiatiefnemers aanleiding om een nieuwe serie van dertien afleveringen te gaan maken. Ook in de nieuwe serie gaan weer drie presentatoren in Nederland op stap. Twee van hen gaan met groepjes vakantiegangers mee. De derde laat zich rondleiden door een lokale 'bekendheid' die alle geheimai van de omgeving onthult. Voordat deze nieuwe serie wordt uitgezonden volgt, rond de jaarwisseling, eerst een herhalinj van de eerste twaalf afleveringen. Gratis ski's BEX Reizen uit Arnhem biedt haar klanten iets nieuws: gratis gebruik van ski- of langlaufspullen indien naar een van de be stemmingen een reis wordt geboekt. Voor komende winti heeft Bex een nieuwe langlaufdub in het programma opgem men (Beierse Alpen) en drie nieuwe skiclubs (Tirol en Salzbui gerland). Ook combinaties van skiën en langlaufen zijn moge lijk. Meer info: Bex Reizen, 026 3566 666, www.bex.nl. Vakantiebeurs 2004 Van woensdag 14 tot en met zondag 18 januari 2004 kunrw vakantiegangers weer aan hun trekken komen op de vakantie beurs. Vorig jaar trok de reisbeurs 169.769 bezoekers; io.o< meer dan het jaar ervoor. Volgens beursmanager De Ruiter z ook deze meerdaagse vrijetijdsmanifestatie weer meer publiel trekken. „De honger naar reisinformatie is groter dan ooit" Trentino Nederlandse wintersporters die Italië als bestemming uitkie zen, blijven vaak net over de grens hangen in de Dolomiet Even wat verder naar het zuiden rijden, loont echter ook moeite, want in Trentino liggen diverse goede skigebieden, mogelijkheden daar zijn op een rij gezet in de nieuwe Ne_. landstalige brochure 'In de winter'. Meer info: 0299 660 649. ok d ASJ) lederif S49 P REISGIDSEN BOEKEN Duikers die niet zo gek lang ge leden hun eerste diukbrevet bij Padi, Nob, of IDD hebben ge haald, en zich nu willen oriën teren op wat er wereldwijd ver der onder water te koop is, moeten zeer zeker Avontuur lijk Duiken (door Jack Jackson en Al Homsby, uitgeverij Velt- man, 160 blz., 18,95 euro, ISBN 90-5920-111-6) raadplegen. De ondertitel ('fascinerende gids voor extreme duikervaringen') belooft het nodige en na lezing van dit fraai geïllustreerde boekwerk dekt deze vlag de la ding volledig. Gerenommeerde duikers en onderwaterfotografen hebben hun medewerking aan dit boek verleend en hun ervaringen ge ven een informatief en span nend inzicht in wat je onder water zoal kunt beleven. Varië rend van wrakduiken, het voe ren van haaien, tot zwemmen met stekelroggen en gevlekte reuzenbaarzen. Verspreid over zo'n beetje alle continenten. Achterin het boek is een aantal bijzondere duiklocaties opg nomen en is aangegeven w duikbrevet je daarvoor nod j hebt. Na lezing wil je maar ding: pak aan, masker op duiken. Toscane is voor veel Nederi ders geen onbekende regio, maar misschien dat zij dea f' liaanse landstreek toch metfr dere ogen gaan zien bij het zen - en vooral bekijken - v het mooie fotoboek Toscai de mooiste steden in beeld (van wijlen auteur James B Üey en fotograaf Alex Rams uitgeverij Veltman, 208 blz. 24,95 euo, ISBN 90-5920-OS .Toscane is meer dan Pisa, "1 rence, Siena en Livomo. De lustraties en begeleidende I 0 laten dat ontegenzeggelijk 1 Lijnenspel, composities en e lichtinval zijn belangrijke el menten in het werk van e Ramsay. Bentley stelt zich! f11 scheiden op en beperkt zid aei achtergrondinformatie. Ea "u zonder mooie uitgave. Tips die de scnade beperken Bewaar het strookje van je bagagelabel zorgvuldig; het is het bewijs dat je koffer is ingecheckt. Vervoer waardevolle spul len, zoals sieraden en me dicijnen in de handbagage Stop een extra setje toilet artikelen en ondergoed in de handbagage. Voorzie zowel de binnen- als de buitenkant van de koffer van je verblijfadres. Maak de koffer duidelijk herkenbaar, zodat andere passagiers zich niet per on geluk vergissen. Handige sites: www.europa.eu.int, voor vragen over rechten als pas sagier en voor vragen bij wie je een klacht kunt indienen; www.AirSafe.com, met een overzicht van verboden arti kelen op een vlucht; www.mylostbag.com, voor beschrijvingen van vermiste bagage, wereldwijd; www.unclaimedbagage.com voor koopjes van goederen, waarvan de rechtmatige ei genaar nooit is getraceerd. Rechten luchtvaartpassagiers ondoorzichtig door Monique Leijser Je vliegt voor vakantie of zaken naar het buitenland en je bagage komt niet aan. Het is de schrik van ieder een. Je verwacht dat in de vervoers- voorwaarden is geregeld dat een ge dupeerde passagier noodzakelijke spullen kan aanschaffen op kosten van de vervoerder. Maar zo vanzelf sprekend is dat niet. Het komt nog al eens voor dat de ba gage later op de eindbestemming aankomt dan de passagier. De koffer is blijven staan op de luchthaven van vertrek of in het verkeerde vliegtuig terechtgekomen. Niettemin komt, volgens een woordvoerder van de KLM, het merendeel van deze bagage binnen 48 uur alsnog op de plaats van bestemming. Luchtvaartmaatschappijen hullen zich in nevelen als het gaat om ver goedingen voor onkosten, veroor zaakt door de vertraagde bagage. Concrete rechten voor gedupeerde passagiers worden in de vervoers- voorwaarden niet gegeven. Wat koopt je er voor dat een maatschappij 'in al le redelijkheid' de schade zal bezien en de koffer 'zo snel als mogelijk' op de plaats van bestemming zal bezor gen? Het levert vooral veel onzeker heid op. Je zit zonder kleding, je weet niet wanneer de bagage aankomt en wat je wel of niet mag aanschaffen. Ook de woordvoerders van onder meer KLM, Lufthansa en Transavia laten zich niet uit over de aard en de hoogte van de vergoeding. De erva- ringsregels zijn: de koffer wordt in principe op het verblijfadres bezorgd, alleen voor de eerste behoefte wordt een vergoeding verstrekt en de overi ge onkosten moet je vaak zelf voor schieten. Elke situatie wordt apart be keken, aldus de woordvoerders. Wie business class reist, kan rekenen op een iets hogere vergoeding dan wan neer toeristenklasse wordt gevlogen. Billijk Er zijn gevallen bekend, die meer houvast bieden. Zo kregen zakenpas- sagiers van Lufthansa zonder proble men alle gemaakte onkosten voor toi letartikelen terug. Voor de noodzake lijke kleding die ze hadden aange schaft, zoals een broek en een over hemd, betaalde de maatschappij de helft van de prijs. Een KLM-passagier, die naar Zuid-Afrika vloog, ontving 50 dollar voor elke dag dat zijn bagage was vertraagd. Wie met Martinair Doorgaans rolt de koffer keurig van de band. Foto: Ronald de Bruin vliegt, mag de eerste en tweede dag voor maximaal 75 dollar per dag aan eerste levensbehoeften aanschaffen. Voorwaarde is dat de claim redelijk en billijk is. In bijzondere gevallen kan de vergoeding oplopen tot maxi maal 150 dollar. Alle claims moeten schriftelijk worden ingediend. Is de bagage beschadigd of definitief kwijt, dan zijn de regels wel openbaar. In zo'n geval ontvang je maximaal zo'n 20 dollar per kilo voor ingecheckte bagage en zo'n 400 dollar voor niet- geregistreerde bagage, zoals uw handtas of laptop. Tenminste, als de luchtvaartmaat schappij is aangesloten bij IATA, een overkoepelende internationale orga nisatie voor luchtvaartmaatschappij en. Niet aangesloten maatschappijen hanteren eigen voorwaarden, maar conformeren zich vaak aan die van de IATA. Lost and found Als je bagage niet aankomt, moet je dit direct melden bij de balie 'bagage afhandeling', eventueel van de lucht vaartmaatschappij. Hier vul je een zogenoemd P.I.R-formulier (Property Irregularity Report) in, een bevesti ging datje bagage is vermist of be schadigd. Als er nieuws is, wordt je daarvan op de hoogte gebracht. Wie een georganiseerde vakantiereis heeft geboekt, moet tevens de reisleiding en/of de reisorganisatie op de hoogte stellen. Vraag bij de 'bagageafhandeling' naar een telefoonnummer van de afdeling dl I leli 'er ids tti the 'Lost and Found' van de luchthai jui naar het adres van een online bag nd- ge-opsporingssysteem waarin je 1 rto informatie kunt opvragen over de vertraagde bagage en vraag naar t voorwaarden waaraan je moetvo rd< doen om een schadeclaim in te k nen dienen. De data waarvoor de claim moet ingediend, kunnen per maatscha he verschillen. Zo moet je bij KLM.i ch< het geval van beschadigde bagag terlijk binnen zeven dagen na de van ontvangst van de bagage eeniit. claim indienen. Als de bagage vei idei traagd is, dan moet een protest b rt. nen 21 dagen na ontvangst vand en bagage zijn ingediend. Nee Als er op het vliegveld een kanttx t s van de betreffende luchtvaartma de schappij aanwezig is, kun je vrag om een voorschot voor de eerste ins kopen. Of er een voorschot wordt geven, hangt af van de situatie en fite luchtvaartmaatschappij. Wordtd ge] klacht niet naar tevredenheid opj t k; lost door de (Europese) luchtvaai ht v maatschappij, dan kan dit worde iscj gemeld bij de Europese Commis ere afdeling Transport, Rue ds la re Loi/Wetstraat 200, B-1049 Brussr rhe email: tren-aprights@cec.eu.int OS,

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 24