Nummer drie tot nu toe de keurigste Mazd; BOOT-RIALT Het einde van de voorspelbaarheid Alfa 166 met Brera-neus Prijzige pretletter van Peugeot Verzameling Dinky Toys is nooit compleet Amish rijtuigjes zonder reflector Pittsburgh - Leden van de Ainish-sekte hoeven hun rij tuigjes van de rechter in de Amerikaanse staat Pennsylva nia niet te voorzien van oranje reflectoren. Ook schold de rechter twintig leden van de sekte de boetes kwijt, die ze hebben gekregen voor het rij den zonder de vereiste reflecto ren. De Amish permitteren zich op grond van hun geloof geen enkele luxe of frivoliteit en vin den de verplichte oranje reflec toren daarom niet toelaatbaar. Supersporter uit Engeland londen - MG Rovers raceauto voor de straat, de Xpower SV komt deze maand in de ver koop. In Engeland tenminste, waar hij 75.000 pond kost. Hij heeft een 320 pk 4.6 liter alumi nium V8-motor met 32 kleppen en vier nokkenassen, die de au to in staat stelt in 5,3 seconden van 0 naar 100 km/u te acce lereren. Volgend jaar komt er een automaat en nog sterkere motoren. Topversie wordt een uitvoering met 765 pk. In Ne derland komt hij niet voor de lente van 2004 op de markt. Er zullen er een stuk of vijf be schikbaar komen, dus haast is geboden. Kosten: ronde 125.000 euro. 2Fast2Furious zandvoort - Op het circuit van Zandvoort wordt komende zondag 16 november het eve nement 2Fast2Furious gehou den. Dat gebeurt in het kader van de gelijknamige film, die veelal over straatraces gaat. Er wordt dus op het circuit gestre den om de snelste tijd op de kwart mijl en er zijn stunts met motoren en enkele bijzondere auto's. Verder staan er veel spe ciaal getunede auto's. Het eve nement duurt van 10 tot 17 uur en de toegang kost 10 euro. Parkeren 5 euro. KALENDER NOVEMBER 14-16 Modeltreinenbeurs, Groenoordhallen, Leiden, www.rail.nl 15 Modeltreinenbeurs, Zaal de Bron, Alphen ad Rijn. 15-16 Najaars Oltimerbeurs, Autotron, Rosmalen. 073 5233 310 www.expodia.nl 16 Modeltreinenbeurs, Veemarkthallen, Utrecht. 16 2Fast 2Furious event, straat- races, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.automaxx.nl www.cpz.nl 22 Ruilbeurs, De Vroone, Kappelle/Goes. 0113220 493. www.treintjes.info 23 Modeltreinenbeurs, Sporthal Stedewijk, Almere. 27-30 Speed Design, Jaarbeurs, Utrecht 050 3141 122. www.speed-design.nl 28-7/12 Essen Motor Show 2003, Messe Essen, Duitsland. www.siha.de 29 Modeltreinenbeurs, Amstel veen College, Amstelveen. 29 Namac modelautobeurs, Euretco Expocenter, Houten. 016 5537 054. www.namac.nl 058 2161 540 of061 4985 603. 29-30 Internationale Oldtimer beurs, Flowerdome, Eelde. www.expodia.nl 29-30 Oldtimerbeurs voor auto's en motoren, Flowerdome, Eelde. 073 5233 310. Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. Weg Wiel vrijdag 7 NOVEMBER 20C redactie: Peter l Vlak voor de bekendmaking van de uitslag van de verkiezing 'Auto van het Jaar 2004' heeft de Mazda 3 opnieuw een landenprijs in de wacht gesleept. Na eerder verkozen te zijn tot Auto van het Jaar in Dene marken ging de Mazda 3 deze week ook in Tsjechië met de hoogste eer strijken. Tevens behoort de Maz da 3 tot de zeven genomineerden voor de titel Europese Auto van het Jaar 2004. Foto: De Binckhorst door Rien van der Steen Mazda heeft na de nieuwe 2 en 6 een nieuwe 3, die de 323 ver vangt. Hij oogt wat minder spannend dan de 6 en wat bra ver dan de kleine 2. Maak kennis met de keurigste Mazda van het moment. Hij heeft niet de eerste de beste concurrenten. Want de Golf (vanaf november nieuw), de As- tra (vanaf maart 2004) en de be staande Corolla vormen directe tegenstanders van de nieuwe Mazda 3. Die valt vooral op door een interessante achter kant, met een vouw in het kof ferdeksel. Een bedenksel van de Japanse ontwerper Hideki Su zuki. Verder is de auto niet al te spannend. Gewoon een keurige middenklasser. Hij komt het eerst als hatch back Sport, in januari volgt de sedan. Die laatste ziet er wat traditioneler uit. Daar helpt brummen/anp Verzamelaars van het jarige speelgoedmerk Dinky Toys kunnen nog jaren vooruit De kleine speelgoedau tootjes zijn nauwelijks nog te vinden in de speelgoedwinkel en de productie ervan is onlangs gestopt, maar er bestaan zo veel verschillende modellen dat geen enkele verzameling compleet is. Het speelgoedmerk Dinky Toys bestaat 70 jaar en ter ere daar van heeft speelgoedmuseum Toy Gallery in het Gelderse Brummen een expositie inge richt met circa 1200 miniatuur- autootjes. Op de tentoonstel ling zijn, naast recente model len ook de allereerste Dinky's te zien, die in 1933 verschenen als toebehoren bij modeltreinen. Dinky Toys groeide sindsdien uit van een merknaam tot een soortnaam en kreeg over de he le wereld verzamelaars. In Ne derland zijn enkele honderden verenigd in de Dutch Dinky So ciety. „Dinky Toys draait vooral om nostalgie", zegt F. Schahvijk, verzamelaar en bestuurslid van het speelgoedmuseum. „Alle Dinky Toys zijn miniatuurmo dellen van auto's die echt heb ben bestaan. Mijn vader had bijvoorbeeld precies die auto", zegt Schahvijk als hij wijst op een Amerikaanse Chevrolet. De nostalgie weerklinkt ook in de orginele, knalgele verpakkingen van de autootjes, die een aardig beeld geven van de jaren vijftig en zestig. Dat de productie van Dinky Toys onlangs is stopgezet door speelgoedmerk Matchbox, is een begrijpelijke beslissing, meent Schahvijk. Het is econo misch gezien niet meer interes sant. De jeugd van nu kruipt liever achter de computer. Ver zamelaars betalen echter al snel een paar honderd euro voor een zeldzame Dinky. De autootjes verschenen vaak in een oplage van tienduizen den stuks, maar soms kwamen er van een bepaald type maar 250 op de markt. Dinky Toys Speelgoedmerk Dinky Toys in de schijnwerpers in speelgoedmuseum Toy Gallery. Foto: GPD maakte overigens niet alleen autootjes, maar ook ander mi niatuurspeelgoed. In de vitrines van de Toy Gallery staan onder meer een miniatuurkruiwagen en een grasmaaier. Verzamelaars kopen hun nieu we aanwinsten tegenwoordig vooral op beurzen en in speci aalzaken. Op beurzen kunnen de verzamelaars ook terecht voor nieuwe banden voor hun Dinky Toys. Schahvijk: „Er is een bedrijfje in Engeland dat nog steeds die piepkleine band jes maakt". De expositie in Brummen is tot maart 2004 te zien. door Quirijn Visscher De revolutie in autoland is vrijwel vol tooid. Je kunt nu ook een vierwielaange- dreven Jaguar stationwagon met diesel motor kopen. Of een Saab met zes cilin ders. Een Franse Toyota. Een hypermo derne, betrouwbare Skoda. Een Rover met een Amerikaanse Ford-V8 onder de kap, een Volkswagen met een 6.0 liter V12. En grote Duitse sleeën van Bentley en Rolls-Royce. De stille revolutie in de wereld der auto mobielen heeft ook de cliëntèle in zijn greep. Vijftien jaar geleden was een sta tionwagon een veredelde bestelauto. Een minivan was zo futuristisch en on bereikbaar als Chriet Titulaers Huis van de Toekomst. Het teruggrijpen naar designelementen uit de jaren vijftig en zestig zou als oubollig worden ervaren. Een kleine auto inruilen voor weer een kleine auto, maar dan met airco, leer en alles elektrisch zou bespottelijk worden gevonden. Laat staan datje luxe terrein- auto's koopt voor lange snelwegritten naar de Alpen. Het autojaarboek van 1988 biedt met zijn zwart-wit afbeeldingen een somber beeld. Wat zijn de modelprogramma's De Opel Calibra zorgde nog voor enige vrolijkheid in de jaren tachtig. Foto: Archief voorspelbaar. Het begint bij menig merk met een kleine kale auto en eindigt met een obligate reiswagen zonder noe menswaardige grandeur. Tussen deze klem heb je nog twee familieauto's, een grote en een kleine. Doelmatigheid en windtunnelterreur beheersen het beeld. De enige vrolijkheid in de jaren tachtig is de betaalbare coupé, auto's als de Opel Calibra en Toyota Celica. Hoe anders zien de modelgamma's er anno nu uit. Je zult maar op zoek zijn naar een nieuwe auto. Als je je maar enigszins oriënteert, zie je al snel door geen zoom-zoom meer aan. Hij is redelijk ruim, kent wat meer opbergvakjes dan de oude en heen in aanleg twee benzi nemotoren, een 1.6 liter met 105 pk en een 2.0 liter van 150 pk. Die laatste heeft heel wat meer succes om het zoom- zoom gevoel kracht bij te zet ten. Want die is lekker vlot, waar de 1.6 moeite heeft om de ongeveer 1200 kilo zware auto van zijn plek te krijgen. Vanaf begin volgend jaar volgen nog een 1.4 liter (80 pk) benzinemo tor en een nieuwe 1.6 (110 pk) common rail diesel. De 1.6 heeft hydraulische stuurbe krachtiging en bij de 2.0 liter wordt dat systeem elektro-hy- draulisch bekrachtigd. De op hanging voor bestaat uit alle daagse veerpoten van McPher- son, achter ziet het er keurig uit met draagarmen. De basis is al lemaal Focus van moeder Ford. En dat voldoet prima. Binnen een hoop plek in het dashboardkastje. Ook in de middenconsole met dubbele bodem. Als de (gedeelde) bank achter plat gaat is er plek voor 635 liter bagage, waar het koffer normaal plaats biedt aan 300 li ter. De zit is iets hoger dan van het vorige model en het stuur is zowel in hoogte als diepte te verstellen. De bestuurdersstoel kan ook al omhoog en omlaag en dat zie je niet vaak in combi natie met een volledig verstel baar stuurwiel. Je zit wel tegen een druk vormgegeven instru mentarium aan te kijken. En van die rode klokverlichting keert de rust ook niet snel te rug. Abs op de remmen is stan daard, net als zes airbags en centrale vergrendeling. Mazda maakt de 3 net als de 323 voor de hele wereld. Vol gend jaar wordt voor de 3 een dvd-navigatiesysteem lever baar. Zo'n dvd is superieur aan een cd-rom en heeft veel meer capaciteit: bij het passeren van een landsgrens hoeft de schijf niet meer gewisse worden. Op een enkele schijf staat namelijk een dige Europese kaart mei vens voor visuele signal gesproken instructies in len. De 323 van Mazda besta sinds 1978. In die 25 jaa 1,9 miljoen van in Euro kocht, in Nederland sin 208.653. Van de nieuwe Mazda er volgend jaar ij 66.000 verkopen. Voor f land worden dat er 625(1 ve de Golf, Astra en Cori mikt de nieuwe 3 natuu op concurrenten als de veer gelijkgeprijsde Ren Mégane, Peugeot 307, cus en Alfa 147. De goer ste 5-deurs3 (1.4) kost] euro. De 1.6 is een klein mille duurder en de die straks op 24.590 euro. D (vanaf 1.6) is 300 eurooi duurder. door Peter Lodewijks De grootste Alfa Romeo, de 166, is weer helemaal bij de tijd. En daar was niet eens zoveel voor nodig. De auto toonde nog al tijd sterk en elegant, vooral van achteren gezien. Als hij een minder sterk punt had, dan was dat de neus. En dat heeft Alfa heel goed begrepen want nu is de 166 te koop met een aange paste voorkant, geheel in de nieuwe Alfa-stijl, zoals we die kennen van de Alfa's 147 en 156 en niet te vergeten de fraaie coupé Brera. De nieuwe neus met klassieke invloeden past perfect bij het Italiaanse vlag genschip. Verder is het meeste hetzelfde gebleven in de Nuova 166 en dat mag ook. Want de grootste Alfa beschikte al over een prima uitrusting, een verzorgd interi eur en een sterke uitstraling. Ook met het onderstel en de krachtbron was niets mis. En daarom blijft er onveranderd keus uit vier benzinemotoren en twee turbodiesels. Het vier tal bestaat uit één 4-cilinder (2.0 liter TwinSpark, 150 pk) en drie 6-cilinders: 2.5 V6 (188 pk), 3.0 V6 (220 pk) en 3.2 V6 (240 pk). De turbodiesels zijn allebei moderne 5-cilinders en be schikken over 150 en 175 ^)k. Een handgeschakelde 6-ver- snellingsbak is standaard, be halve op de 3.0 V6 die een Sportronic-automaat heeft, een automaat die zich aan de rijstijl van de bestuurder aanpast. Nieuw is een 166 Ti optiepakket met een iets verlaagd koetswerk en zwart leren bekleding. De nieuwe 166 heeft standaard air- Italiaanse vlaggenschip 166 helemaal bij de tijd. Foto: Alfa conditioning, cruise control, abs en zes airbags. De 2.0 TS kost 34.450 euro, de 2.5V6 42.650 euro, 3.0 V6 Sportronic automaat 49.350 euro, 3.2 V6 euro, 2.4 JTD 20V 42.95 Het designcentrum her elf speciaal op de nieuv 166 afgestemde lakkleu selecteerd, waaronder 1 47.650 euro, 2.4 JTD 10V 38.450 heel nieuwe metallic tii (advertentie) Alphen aJd Rijn Noordwijk Zaagmdenvwg 4 0172 44 16 89 Van Berckelvwg 34 071 31 Leiderdorp Hoofddorp Weversbaan 12 071 589 89 00 Parellaan 7 023 9 utrecht/gpd - Een Peugeot 206 die 1:12 kan halen, maar als je ook maar een beetje doorrijdt consumeert hij 1:9. We hebben- het over de 206 RC, met zijn ge wicht van 1.059 kilo de vlugste van de modelserie. Hij is trou wens niet blaartrekkend snel, al wekt-ie meermalen wel die in druk. Dat komt vooral door zijn fraaie uitlaatgeluid en toeren- gretigheid. Nadeel is dat hij knap veel kabaal maakt en de radio op snelheid nauwelijks meer hoorbaar is. Niet wat je noemt een reisauto dus, maar wel heel lekker om vaak mee door te trekken. Zijn beste capaciteiten liggen in het accelereren (in 7 seconden van 0-100 km/u), niet in het lange tijd snel rijden. Daar is hij te ru moerig voor. Zijn prijs is ook niet mals: hij kost 26.800 euro. De displaytjes boven en onder in het dashboard voor tempera tuur en airco zijn bij lage zon onleesbaar. Maar de standaard kuipvormige stoelen voorin zit ten erg goed. De zijruitbedie- ning zit tussen de stoelen en da's geen ideale plek al kun je er wel bij zonder voorover te hoeven buigen. De 2.0 liter krachtbron 177 pk en dat maakt d< zienlijk potenter dan d met zijn 136 pk. Dat ge vermogen komt doorv kleptiming. Er zal dusi meer in het motortje maar dan moet er eenl aan te pas komen, hij nog dorstiger. Wan! een tripje op en neer n Frankhui moet je met wel twee keer tanken, fa dergelijke ritten mis je de versnelling. Die zou^. het verbruik als het 'al comfort' ten goede koi de bomen het bos niet meer. En de au toindustrie plant steeds meer nieuwe boomsoorten. De stationwagon is een volwaardige, ja statusverhogende auto geworden. Sterker, de break legt het af tegen de midi-minivans. De luxe stads wagen heeft tegenwoordig bestaans recht. Terreinauto's die zelden of nooit een berm aanraken zijn zeer in zwang. En mini-ruimtewagens waar ook mijter- dragenden als bestuurder en beenlozen als achterpassagier plezier van hebben, verkopen als warme broodjes. De revolutie in autoland maakt een eind aan de voorspelbaarheid. Alle ontwerp stijlen kunnen met alle gebruiksdoelein den gecombineerd worden. Ook prijstechnisch is veel meer moge lijk. Auto's mogen dan duurder zijn ge worden, ze zijn beter, duurzamer en vaak ook leuker. Fabrikanten blijven druk bezig, als Co- lumbussen van deze tijd, om onbekende doelgroepen te ontdekken. Familieau to's voor de stadsjungle, pubercruisers, babyboombreaks en vitale-vut-vans: al les mag, alles kan. Wie nu nog stelt dat alle auto's op elkaar lijken, kan van mij één paardenkracht krijgen: een hengst. Leve de revolutie! Een halve eeuw geleden introduceerde Porsche op de Autosalon van Parijs zijn tweezitter 550 Spyder, de eerste speciaal voor autosportgebruik ontwik kelde Porsche. In de navolgende jaren behaalde de slechts 550 kilogram wegende Spyder talrijke over winningen op de diverse internationale racecircuits en bij de toen populaire straatraces. Bij de eerste twee 550-chassis was de motor nog afkomstig uit de 'oer-Porsche' 356. Maar daarna kreeg de race wagen een nieuw ontworpen 4-cilindermotor met vier nokkenassen, een cilinderinhoud van 1.498 cc en een vermogen van 110 pk. Deze motor,la in de jaren zestig in belangrijke mate bij M tosportsuccessen van het merk Porsche. I eerste races waaraan de 550 verdienstelijk deed was de Carrera Panamericana van 1< herinnering aan die race gebruikt Porscht Carrera tot op de dag van vandaag als aa voor de sportiefste versies van het type 9 nieuwe supersportwagen van het Duitse draagt die naam: Porsche Carrera GT. Fot( Jell,

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22