'Ik pak het niet altijd even handig aan REGIO Donna Vrij: 'Ik ben een mens, ik heb een fout gemaakt' Winkeliers Santhorst boos op elkaar FOTO Massale vissterfte na brand Voorschoten schrikt van nieuwe branden Video filmen woubrugge/alphen- De brand die afgelopen week einde het Alphense bedrijfs verzamelgebouw Gnephoek verwoestte, heeft geleid tot de dood van duizenden vis sen. In de Woudwetering bij Woubrugge zijn grote aantal len dode vissen aangetrof fen. Medewerkers van de ge meente Jacobswoude heb ben inmiddels containers vol dode vis uit het water ge haald. Tijdens het blussen van de grote brand in Alphen aan den Rijn heeft bluswater zich vermengd met onder meer meelproducten en oliën, waarna het in de vaart te recht kwam. Dit leidde tot zuurstofarmte in het water, waardoor de vissen zijn ge stikt. Het hoogheemraad schap laat extra water toe in de Woudwetering, waardoor het verontreinigde water wordt verdund. Een opzichter van het hoog heemraadschap heeft nog geprobeerd de verontreini ging te voorkomen, door het aangetaste water vast te zet ten tussen schotten in enkele sloten. Maar omwonenden, die bang waren dat het water hun tuinen in zou lopen, verwijderden de schotten. Daardoor bereikte het be smette water het open water. Het zuurstofgehalte was in de afgelopen dagen in delen van de Woudwetering ge daald tot het nulpunt. „Het was een angstaanjagend ge zicht", zegt een medewerker van het hoogheemraad schap. „Overal lagen dode vissen en dieren die naar lucht hapten." Hij zegt de actie van de omwonenden te begrijpen. „Het heeft verve lende gevolgen gehad. Die mensen waren bang dat ze verontreinigd water in hun tuinen kregen." Leiderdorpse wethouder MacGillavry ligt niet wakker van 'beginnersfouten' door Janneke Dijke leiderdorp - Hoewel hij ander halfjaar geleden aantrad als wethouder in Leiderdorp, wordt hij nog steeds gezien als een be ginneling. Don MacGillavry vindt het niet erg. „Het is een feit. Als je nog niet zo lang met dat bijl tje hakt, maak je meer fouten dan mensen die er al jaren zit ten." Van een ruzie met oude- renorganisatie Pluspunt of van de voortdurende vuurpijlen van oppositiepartij WD ligt de GroenLinkser niet wakker. „Dat is onderdeel van het werk. Je doetje werk in het openbaar, dan spelen de aanvaringen zich ook in het openbaar af." Tien vragen voor de wethouder. U zit anderhalf jaar in het za del. Vindt u het werk leuk? „Het is een machtig interessant vak. Velen zijn geroepen, wei nig mensen zijn uitverkoren, en daar moet je dankbaar voor zijn. Je komt met Jan en alle man in aanraking, deuren gaan voor je open. Ik denk dat het in teressant blijft, ook al doe je het tien jaar. Macht heeft daar wei nig mee te maken. Als je bekijkt wat de macht van een wethou der is, dan valt dat nogal mee. De feitelijke macht ligt bij de raad." Eén van uw eerste daden was het op kringlooppapier laten drukken van het collegepro gramma, Bent u sindsdien te vreden over uw inbreng als GroenLinkser? „Leiderdorp is volledig op groe ne stroom overgegaan. Inmid dels is dat bij meerdere ge meenten zo, maar toen wij het voor elkaar hadden, was het nog bijzonder. Verder noem ik het Integraal Verkeer- en Ver voersplan (IWP), waar wij als Groenlinks veel belang aan hechten. Wij vinden de Enge- lendaal een barrière en willen die daarom versmallen. Dat is nodig, want voor oudere men sen is het moeilijk om de Enge- lendaal over te steken. De WD wil daar niets aan doen. Als col lege zoeken we naar 'inbrei- dingslocaties' om te bouwen, zodat je het groene buitenge bied niet aantast. Heel belang rijk voor Groenlinks." Wat zijn uw sterke en uw zwak ke eigenschappen als wethou der? „Dat moet een ander eigenlijk beoordelen. Ik denk dat ik ge makkelijk contact maak met mensen. Als je als wethouder net begint, moet je in vrij korte tijd met veel mensen contact leggen. Zwakke eigenschappen zullen er ook zijn. De oppositie pakt me stevig aan, en ik geef toe, ik pak het misschien niet altijd even handig aan. Maar ik denk dat iedere wethouder die net aan de slag is, wel eens met dat bijltje hakt. Ik lig er in elk geval niet van wakker, en ik hoop dat anderen dat ook niet doen." Diverse raadsleden zeggen nog regelmatig dat het niet erg is dat u minder sterk overkomt dan uw collega's Arie Roest en Victor Molkenboer, omdat zij veel meer ervaring hebben. Wat vindt u van de opmerking? „Dat is in eerste instantie een feit. Als je nog niet zolang met dat bijltje hakt, maak je meer fouten dan mensen die er al ja ren zitten. Daar komt bij: ik kom hier niet vandaan en heb, voor ik wethouder was, maar vier jaar in de raad gezeten. Arie en \hctor zijn hier geboren en zaten al veel langer in de poli tiek. Mensen die wethouder worden maken meestal niet zo snel carrière als ik." Vanaf de publieke tribune is te zien dat wethouder Molkenboer zich vaak moet inhouden om u niet in te fluisteren. „Influisteren is niet het geval. Dat heeft meer te maken met ons college, want de portefeuil les lopen nogal door elkaar heen. Ik fluister Victor ook wel eens wat in, bijvoorbeeld afge lopen raadsvergadering toen het over de OV-Taxi ging. Hij doet gehandicaptenbeleid, ik doe verkeer en vervoer. Ik heb niet het idee dat ik meer inge fluisterd word dan de ande ren." Het valt op dat u in de gemeen teraad zelden iets direct toezegt, maar vaak zegt dat u dat eerst in het college wilt bespreken. Collega-wethouders zeggen veel vaker dingen toe. „Is dat zo? Als ik iets kan toe zeggen, dan zeg ik het toe. Als het om geld gaat, dan kan dat (advertentie) DIGI TALE natuurlijk niet. Ook moet je be kijken welke politieke impact iets heeft. Als BBL mij vraagt om de jongerenontmoetings- plek langs de Buitenhoflaan weg te halen, dan kan ik dat niet zomaar doen. Dat heeft een geschiedenis. Daarover moeten we eerst in het college spreken. Maar bij de muziek school heb ik direct toegezegd dat er een vierde optie wordt onderzocht. En neem het cen trum voor natuur- en milieue ducatie: na drie commissiever gaderingen is er een gebouw ontstaan waarin elke partij iets van zichzelf herkent." U hebt met diverse instanties aanvaringen gehad: met oude- renorganisatie Pluspunt, met de Leiderdorpse Ondernemersver eniging, met de Rabobank. Niet de minsten. „Dat is onderdeel van het werk. Je doet je werk in het openbaar, dan spelen de aanvaringen zich ook in het openbaar af. We zul len wellicht nog vaker in con flict komen met allerlei instel lingen, omdat de bodem van de schatkist in zicht komt. Het conflict met Pluspunt begon bij meneer Pool (voorzitter Plus punt, red.). Hij citeerde in de raad uit een vertrouwelijk ge sprek. Het conflict met de onderne mers dateert alweer van een jaar geleden. Ik wilde met alle ondernemers van de Baanderij om de tafel zitten, maar nie mand meldde zich aan. Dat was mijn onervarenheid: op de Baanderij blijken er verschillen de groepen te zijn die niet met elkaar omgaan. Over de Rabo bank heb ik gezegd dat ze er een slaatje uit probeerden te slaan, toen ze een hoge prijs vroegen voor hun pand. Dat begrijp ik, want zij hebben an dere belangen. Ik zie zo'n con flict als een storm in een glas water. Misschien is dat het aar dige hier in Leiderdorp: de din gen worden opgeblazen. Dat heb ik waarschijnlijk ook ge daan toen ik in de oppositie zat." De buitenwereld zou kunnen denken dat u een beetje een driftkikker bent. Klopt dat? „Nee. Ik ben niet zo'n heet hoofd. Maar als je staat voor je zaak, kun je fel overkomen. Nu weten mensen in elk geval dat ik ervoor ga. Het is meer gedre venheid." Wat vindt u ervan dat de WD u voortdurend bekritiseert? Ze vallen u niet alleen aan op keu zes, maar zeggen ook dat uw dossierkennis onvoldoende is. „Dat de WD zijn pijlen op mij richt, ligt in de lijn (ter verwach ting. In de vorige periode zaten zij immers in het college. Ik g& geen oordeel vellen over de handelwijze van andere partij en. Ik constateer alleen dat ze er zo nu en dan feitelijk naast zitten, maar daar zit ik hele maal niet mee. Ik denk dat Groenlinks destijds op faire wijze oppositie heeft gevoerd. Wij hebben het altijd op de in houd gespeeld, en nooit op de man. Ik denk dat dat een goede keus was, anders zaten we nu niet in het college." Is GroenLinks als collegepartij een blijvertje in Leiderdorp? „Ik kan niet in de toekomst kij ken. Ik kan er alleen maar aan werken. Zeker voor een partij die voor de eerste keer meedoet in het college, krijgen wij alle ruimte om onze dingen in te brengen. Ik kan het alleen naar eer en geweten doen. Voor de rest is het aan de kiezer." Lelheidscontrole ■nzichtweg jtceest - De pditie heeft ermiddag een aielheidscon- e gehouden opde Rijnzicht- i.Van de 1372 passerende nnobilisten reed maarliefst iderde te hard. De hoogst ieten snelheid vas 95 kilo- erper uur, tervijl 50 kilo erper uur is toïgestaan op [jjnzichtweg. Ete politie digt aan de konende tijd Imatig te controleren op eweg. >0nderzceër (jft toch epen stceest Kindeopvang De lerzeeër aan deAert van ilaan in Oegstgeest blijft jopen. Dat is de uitkomst het bezwaar dit de kinder ang aantekende tegen het luit van de gemeente om de unning niet te verlengen. ;emeente ziet De Onderzee- et liefst verhuben naar de inaschool aan le Deutz- De vraag naa: opvang zou ein zijn en buirtbewoners en over geluidfoverlast. ens buurtbew#ners deugt erlengingsprocedure niet. ommissie Levrn en Wonen jt zich weer ov«r de kwestie. uwplanren elgeest klaar t6eest - Architictenbureau Vos en bouwbedrijf whoed hebben de bouw- inen voor burcit De Holle e en Tuinmuur Noord in wbouwwijk Poelgeest rond. wee verdiepingen tellende unuur in Oegsgeest komt het Bert Garthpffpad te n. Het bestaat rit een rij en met een doorlopende d, die evenwijtig aan het Dr loopt. Kenrmrkend is het edak met daa bovenop hellende 'dakdozen', tjes in de Tuirmuur ver en het Garthofpad en de nstrook daarlangs met de De burcht, die zes verdie- en hoog wordt wordt ach- e Tuinmuur ain het rivier- e Holle Mare gbouwd. (trotechniek lileert «dorp - Randstad Elektro- niek bestaat dtrtig jaar. Het ijf, dat onder neer gespeci- erd is in de installatie van tetten en de aanleg van dmeldinstallaies en tele- ïetwerken, viert dit van met een receptie van 16.00 1.00 uur in hei bedrijfs- laan de Wevesbaan 15 in irdorp. Randsad Elektro- liek werkt oneer meer voor eken, De Doeen en de ersiteit Leider. Het bedrijf in als eenmambedrijf en vijftig man in dienst. (advertentie) KUNSTSTOF KOZIJNEN MET [«no VKGTEURMERK? IINEN WBtfnmimjii.ijj.M IWNCEVEND IN KUNSTSTOF RELIËF KOZIJNEN vervolg van voorpagina denhaag/alphen - Een domme, ingeslopen, traditionele fout. Zo typeert de Haagse aanklager Degeling donder dagmiddag in de Haagse rechtbank de stembusfraude van Donna Vrij-de Wolf, die als eenmansfractie in de Alphen se raad zit. „U probeert uw ex-man de schuld in de schoenen te schuiven, maar burgemeester Schoof heeft aangifte gedaan. U gebruikt uw persoonlijke omstandig heden om schending van de kieswet te vergoelijken." Als een pitbull heeft de officier van justitie zich in de affai re vastgebeten. Advocaat Kleijweg die de Alphense politi ca bijstaat, vindt dat de aanklager het wel heel hard speelt met haar eis van 180 uur werkstraf. Eerst probeert de raadsman de politierechter ervan te overtuigen dat zij de zaak moet seponeren. De officier van justitie heeft het vertrouwensbeginsel geschaad, stelt de advocaat. Donna Vrij zou naar een gesprek zijn gelokt met de belofte dat de zaak geseponeerd zou worden. „Ik dacht dat er een infor meel onderhoud zou plaatshebben", aldus Vrij. „Maar het werd een kruisverhoor. Zo onplezierig en intimide rend." De officier bestrijdt dat ze de belofte heeft gedaan om de zaak in de doofpot te stoppen en krijgt de rechter op haar hand. Het zit Kleijweg niet lekker dat zijn cliënte publiekelijk aan de schandpaal wordt genageld. Bij aanvang van de zitting heeft hij de rechter nog vergeefs gevraagd om de zaak achter gesloten deuren te behandelen. Als aasgieren hebben de media zich op de kiesfraude van Vrij gestort. Ook bij de rechtbank staat een legertje journalisten klaar. De frêle, 57-jarige volksvertegenwoordigster vindt dat haar naam door de pers al genoeg bezoedeld is. Tegen woordig gebruikt ze overigens liever haar meisjesnaam, De Wolf, maar in Alphen is ze vooral bekend onder de naam van haar ex-man. Rechter Valk besluit de openbaar heid voorrang te geven. „Al is dat nog zo moeilijk voor u." Het valt de Alphense inderdaad zwaar, zo blijkt. Herhaal delijk weigert ze antwoord op vragen te geven die met haar persoonlijke levensomstandigheden hebben te ma ken. Vooral haar drie zoons, van wie de jongste nog thuis woont, lijden onder de affaire, maakt ze duidelijk. Met al die media-aandacht is de politica al meer dan genoeg ge straft, vindt haar raadsman. Hij vraagt de rechter dat mee te wegen in haar oordeel. „De affaire is toch al niet bevor derlijk voor haar politieke carrière." Als ze voortaan ook nog met een strafblad door het leven moet, is dat zuur. Nooit eerder is het raadslid met politie of justitie in aanra king gekomen. Als de rechter per se wil straffen, moet dat maar met een geldboete, suggereert de advocaat. Dat Donna de Wolf bij de Tweede-Kamerverkiezingen van dit jaar de oproepkaart van haar toenmalig echtgenoot ondertekende en gebruikte! is dom geweest, erkent ze. „Maar ik had in die periode zoveel dingen om over na te denken. Door mijn scheiding verkeerde ik in een chaoti sche situatie. 'God, ik moet ook nog stemmen', dacht ik die dag." In het laatje waarin ze altijd haar post legt, vond ze ook het biljet van haar man. „Ik ben opgevoed met het principe dat je nooit een stem verloren mag laten gaan. In het verleden had ik vaker voor mijn echtgenoot gestemd, altijd dezelfde partij." Ze wist dat het wettelijk verboden is het stembiljet van een ander te ondertekenen en gebrui ken maar deed dat toch. Rechter Valk: „U heeft als raads lid een voorbeeldfunctie te vervullen." „Ik ben een mens, ik heb een fout gemaakt." „Die kaart had ook ingeleverd kunnen worden. Of opge stuurd naar uw man zoals hij dat per e-mail had ge vraagd", zegt aanklager Degeling. „U had beter moeten weten." Dat vindt de rechter ook. „Juist als raadslid en voormalig voorzitter van een stembureau. Een schuldig verklaring zonder straf is niet op zijn plaats, zegt de rech ter. „Maar ik houd er rekening mee dat u al bent gestraft door alle publiciteit. Ik leg u veertig uur werkstraf op." Ier Don JVacGillavry: „Misschien is dat het aardige hier in Leiderdorp: de dingen worden opge- ft-Dat heb ikwaarschijnlijk ook gedaan toen ik in de oppositie zat." Foto: Hielco Kuipers door Janneke Dijke leiderdorp - Peter de Jong, eige naar van Ciooo in winkelcen trum Santhorst in Leiderdorp, vindt dat zijn collega's hun eigen glazen ingooien door boos te reageren op werkzaamheden aan de straten rond het winkel plein. Hij beraadt zich op zijn po sitie als woordvoerder van de winkeliersvereniging. „Als win keliers van alles willen roepen, moeten ze een andere contact persoon zoeken." Gisteren uitten drie winkeliers hun woede op de gemeente. Ze namen van tevoren geen con tact op met De Jong, terwijl hij als spreekbuis van de winke liersvereniging is aangesteld. De Jong krijgt wel bijval van kapper Ruud Kaltenecker. „Zo creëer je een hoop ondui delijkheid", zegt De Jong. „We hadden net afgesproken dat we als één man naar buiten zou den treden. Door dit gehannes gaan we weer twee stappen te rug, nadat we er net één vooruit hadden gezet." Hij heeft juwe lier Joop de Jonge, bloemist Hans Spek en Lucien Houwer van de kookwinkel er inmiddels op aangesproken. De Jong en Kaltenecker balen vooral, omdat ze na een ont moeting met de gemeente op 21 oktober dachten dat de kou uit de lucht was. De Jong: „La ten we eerlijk zijn: het afgelo pen halfjaar hebben we slecht contact gehad met de gemeen te. Daarom hebben wij de ge meente op 21 oktober duidelijk gemaakt dat ze belachelijk met ons omging. Het moet anders, hebben wij gezegd. Er is een ac tielijst opgesteld, en de ge meente beloofde de parkeer plaats opnieuw in te richten. Ik vind het netjes dat ze dat bin nen een maand gaan doen." De werkzaamheden beginnen volgende week. Er komen schuine insteekhavens en extra parkeerplekken langs de stoe pen voor de winkels. Op de stoepen komen paaltjes om ramkraken te voorkomen, en ook plaatst de gemeente een paar speeltoestellen. Tijdens de werkzaamheden blijft een deel van de parkeerplaatsen bereik baar. De intocht van Sinterklaas loopt geen gevaar. De gemeente heeft de werkzaamheden ver vroegd op verzoek van de win keliers. De boze middenstan ders vinden dat de gemeente de herinrichting best tot volgend jaar had kunnen uitstellen. C1000-eigenaar De Jong: „Dan hadden ze dat in de vergade ring meteen moeten zeggen." De supermarkteigenaar vindt dat zijn collega's realistisch moeten zijn. Er staat nog een hoop op stapel als gevolg van de woontorens die volgend jaar langs de Laan van Ouderzorg worden gebouwd. „We weten allang dat die flats er komen. Die komen niet uit de lucht val len. Wij en de gemeente heb ben elkaar nodig." De drie boze winkeliers blijven echter bij hun standpunt, mel den ze. Bloemist Spek: „Er zijn zoveel woordvoerders hier. Ik wilde drie weken geleden al de publiciteit zoeken, maar dat mocht niet van hen." Pierre van Overloop, voorzitter van de Leiderdorpse Onderne mers Vereniging (LOV), neemt het op voor de boze winkeliers. Hij kreeg gisteren een brief van de juwelier. „De ondernemers hebben recht op een goede be reikbaarheid. Dit kan zo niet langer. Als er al die jaren pro blemen zijn, dan komt dat de omzet van Santhorst niet ten goede." Door brand moet basisschool Het Kompas in Voorschoten het tijdelijk met een lokaal minder doen. Foto: Henk Bouwman Klaslokaal onbruikbaar na brandstichting door Peter Groenendijk voorschoten - Twee aangesto ken branden in vijf dagen halen in Voorschoten nare herinne ringen op. Gisteravond brand de een klaslokaal in basisschool Het Kompas uit, nadat een af valcontainer naast het school gebouw was aangestoken. Afge lopen zondagnacht werd even verderop, bij basisschool De Vink, al een papiercontainer aangestoken. Die brand bleef zonder gevolgen. „Dit is verontrustend", zegt Jan Schouten, directeur van basis school De Vink. „Temeer om dat ik de afgelopen dagen veel vuurwerk heb gehoord rondom onze scholen. Je gaat je afvra gen wat bepaalde figuren aan het doen zijn." Zijn school kwam er zondag nog goed van af. De aangestoken brand in een papiercontainer sloeg niet over op het schoolgebouw. Bij de buurman, basisschool Het Kompas, ging het wel mis. „Een bijzonder vervelende zaak", zegt directeur Hans Verweij. „We hebben gisteravond onze leerlingen al op de hoogte kun nen stellen. Dan schrikken sommigen enorm." De branden doen immers di rect terugdenken aan de tien tallen branden die Voorschoten in de afgelopen jaren troffen. Een inmiddels 26-jarige Voor schotenaar stak tussen 1997 en afgelopen zomer tientallen au to's, vijfhuizen, een monumen tale boerderij en een kerk in brand. De gemeenschap rea geerde opgelucht toen hij drie maanden geleden werd opge pakt. Burgemeester Verver zei toen: „Iedereen is jaren in de greep van deze zaak geweest. Altijd was er de angst voor een nieuwe brand en voor slachtof fers. Dat is gelukkig voorbij." Maar blijkbaar zijn nieuwe brandstichters opgestaan. De brand van gisteravond werd veroorzaakt doordat een afval container werd aangestoken. Het vuur sloeg snel over naar het lokaal van groep acht van Het Kompas. Het lokaal werd zwaar beschadigd, en kan enke le weken niet worden gebruikt. Vandaag krijgen de kinderen van groep acht vrij, vanaf maandag krijgen zij voorlopig les in het overblijflokaal. Vol gens brandweer en gemeente is de kans klein dat relevant be wijsmateriaal kan worden ge vonden, op basis waarvan zij naar een dader kunnen zoeken. „Bij zulke branden vind je zel den bewijsmateriaal waaraan je iets hebt", aldus een woord voerder van de gemeente.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17