'We zijn gewend aan teleurstellingeij REGIO r Servicepunt Bouwen en Wonen ten onrechte in kwaad daglicht Scharrebak VRIJDAG 14 NOVEMBER 200 NAVRAAG K r .jfl r\\\r« I v Jan Wolkers mag van de gemeente Leiden een beeld maken voor het Stationsplein. Dat betekent dat er definitief een eind is gekomen aan de inspanningen 'Geen fontein - het is de van de stichting 7 j j Vierkant in Vier- arrogantie van de macht kantopdie Piek een replica van de fontein van Theo van Doesburg neer te zetten. BERNARD STÖXEN, uitbater van Theehuis De Leidse Hout, is mede-oprichter van die stichting. Geen fontein van Van Doesburg, nuiar wel een beeld van Wolkers. Dat moet je pijn doen? „Nou, het komt niet als een verrassing. Ik wist eigenlijk al jaren geleden dat de ge meente anders zou beslissen. Dit is weer een typisch voorbeeld van de arrogantie van de macht. Ik denk dat er hier in Leiden meer mensen zijn die daar de Van Does burg-fontein willen dan een beeld van Wol- k|rs." Leg dan nog eens uit waarom die fontein zo belangrijk is. „De Stijl heeft Leidse wortels. Als die fon tein er niet komt, kun je in 2017 met goed fatsoen geen tentoonstelling over De Stijl houden. Dan is het honderd jaar geleden dat Theo van Doesburg iri Leiden De Stijl oprichtte. Maar het trieste is dat er bijna niets meer van in Leiden is te vinden, er is bijna niets meer dat er nog aan herinnert. Ja, er is een logo voor zijn atelier aan het Galgenwa ter en er zijn een paar dingetjes in De Lakenhal. Veel te weinig na tuurlijk. Dit was een unieke kans geweest Van Doesburg en De Stijl weer wat meer onder de aandacht te brengen." Er is wel eens geopperd dat de fontein ook prima ergens anders zou kunnen staan. Is dat een optie? „Op het plein van de Beestenmarkt zou je het eventueel kunnen neerzetten. Dat is dicht bij zijn oude atelier. Hoe dan ook, al gaat het Stationsplein nu niet door, dat fontein moet er natuurlijk ge woon komen." En daar ga jij de komende jaren je best voor doen „Ik heb er al ontzettend mijn best voor gedaan. Ik heb er ver schrikkelijk veel energie in gestoken. Met de beste argumenten heb ik geprobeerd de gemeente te overtuigen. Maar het is 'paarlen voor de zwijnen'. Ik heb niet zo'n trek meer om me nog druk te maken." Even los van die fontein, u>at vind je van de keuze voor Wolkers? „Wolkers is een goeie kennis van me. Dat beeld van hem in het Plantsoen vind ik mooi. Maar die glazen dingen van hem de laatste jaren, daar heb ik niks mee. Bovendien, die zijn binnen de kortste keren natuurlijk vernield." tekst: Herman Joustra foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Zaterdag 14 November LEI MUI DEN - Vandaag wordt de 239ste Nederlandse tol in de afgelo pen kwart eeuw met feestelijk vertoon opgeruimd, en wel een van de hinderlijkste resterende verkeerstollen, die in de kom van Leimuiden. Deze tol sneuvelt door de voltooiing van de nieuwe provinciale verbin dingsweg tussen het hart van de Rijnstreek Alphen en de Rijksweg bij Burgerveen, waardoor de Rijnstreek een vlotte verbinding krijgt met de hoofdstad des lands. Na een bestaan van 92 jaar wordt de sta-in-de- weg te Leimuiden (vervangen door een kartonnen tolboom) op burge meesterlijk bevel door de plaatselijk brandweerauto aan flarden gere den, waarna de vele genodigden en het dorp getuigen kunnen zijn van d^ opening van de nieuwe provinciale weg en Drechtbrug. Dp strijd tegen de tollen is in 1898 begonnen met een algemeen re quest van de ANWB, doch het heeft tot 1928 geduurd, voordat de tol- strijd gemeengoed werd. Afkopen van tolrechten en de aanleg van nieuwe wegen deed de tollen bij bosjes verdwijnen ten gerieve van het steeds intensiever wordende verkeer. Wanneer nu binnenkort ook het Warmonderhek als tol verdwijnt, resteert nog slechts een klein aantal onbeduidende tolletjes, waaronder in Leimuiden de tol bij Bilderdam. ANNO 1978, dinsdag 14 november LEIDEN - De echtgenote van burgemeester Vis heeft vanochtend in het hoofdpostkantoor aan de Cerestraat de eerste kinderzegels van 1978 gekocht. De postzegels worden dit jaar voor de dertigste maal uitgegeven. Thema is het kind en de school. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO (Ld.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON •r Leidsch Dagblad Directie; B.M. Essenberg, G P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van ider Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) 0. E-mail; redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5<> 567 ADVERTENTIES Lokale Accountgroep: 071-5 356 300, fax: 071-5 356 325, e-mail: lag.ld@hdc.nl. Brancheverkoop: Auto Accountgroep: 075-681 3663, aag@hdc.nl Bureau Accountgroep: 075- 6813636. bag@hdc.nl. Business tot Business. 072-519 6540, lag.btb@hdcnl. Makelaars Accountgroep- 023-515 0543. mag@hdc.nl. Personeel Accountgroep 075-681 3677, pag@hdc.nl. Woon Accountgroep: 072-519 6554, wag@hdc.nl. ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-hiail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20.20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0.50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur. za 10-13 AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV. 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV. Afdeling Lezersseivice, postbus 507,2003 PA Haarlem „Het geheime wapen van Schotland? De traagheid van De Boer en de vormcrisis van Van der Sar." De terloopse op merking van Alan French (51) ontlokt een lachsalvo bij zijn gesprekspartners Billy Mills (45) en Steven Toal (32). Het ty peert de wijze waarop de drie Leidse Schotten naar de be langrijke play-off met Oranje uitzien. Ze achten hun landge noten zo goed als kansloos voor het bereiken van het EK in Portugal, maar ze kijken vol verwachting uit naar de festivi teiten rond de twee komende voetbalduels. De vraag waar ze het gezelligst de wedstrijd op grootbeeld kunnen volgen, houdt hen meer bezig dan het maken van bespiegelingen over het resultaat. „Als je bedenkt dat we de kwa lificatiereeks begon nen met een gelijk spel tegen de Faeröer- eilanden, dan mogen T we toch al blij zijn dat we zover zijn geko men", zegt Mills. Ze zijn alledrie afkomstig uit Glasgow en kennen elkaar van de cafés waar Angelsaksen uit de regio samenscholen, zoals het Snooker Centrum aan de Hogewoerd of pub Bad Habits aan de Pelikaanstraat. Het trio is op totaal verschillende ma nieren in Leiden beland. Mills is een van de honderden Brit ten die werken in de bollen en dat houdt hij al elf jaar vol. Toal nestelde zich dertien jaar geleden als snookerprof in Al phen, maar verdient de kost als timmerman en French is een ICT'er die al 26 jaar woont en werkt in Nederland. „Ik heb kaartjes voor de wed strijd in Amsterdam, samen met mijn dochter. Zij is hier geboren en getogen en dus voor Oranje. Daar gaat ze dan, met haar vader die misschien in een geleende kilt rond loopt. Die dragen we alleen op de lage re school, bij uitwedstrijden en op officiële gelegenhe den. Pas als ze trouwt, zal ze me weer in kilt zien dus French. Aan Mills' lijf geen polonaise. Voor hem hoeft de poespas en het stereotiepe beeld van het Schotse rokje niet. „Al is het jammer dat de wedstrijd in Amsterdam op woensdag avond en niet op zaterdag wordt gehouden. Dan was de hele Amsterdamse binnen stad de hele middag met tar tans bevolkt geweest en dat had toch een bijzondere aan blik gegeven." Als Mills mijmert over de kan sen van Schotland en de kwa liteiten van volstrekt onbe kende spelers als Fletcher en McFadden beschrijft, is het voor Toal tijd om op te stap pen. Hij is de enige Celtic supporter in het gezelschap tussen twee Rangers-fans. Aanhangers van Celtic zijn van Ierse komaf en hebben daardoor meestal weinig op met de Schotse nationale ploeg. Hij verontschul digt zich met de op merking dat Schot land „toch compleet kansloos is over twee wedstrijden tegen Nederland." Mills is het daar niet hele maal mee eens. Hij ver wacht dat zaken buiten het speelveld een rol gaan spelen. Zo voorspelt hij een mediaof fensief van de uitgekookte en door de wol geverfde Duitse bondscoach Berti Vogts. „Hoe vaak heeft Nederland zichzelf niet door onderlinge strubbe lingen uitgeschakeld op grote toernooien? Nu zijn er wéér problemen en reken maar dat Vogts die gaat aangrijpen en uitspelen." Op de vraag of dat wel kies en geoorloofd is, reageert Mills fel. „De vooraf overduidelijk door de UEFA geregelde lo ting voor de playoffs - die was pas ongeoorloofd. Dat Schot land of Nederland komende zomer thuis moet blijven, is toch doodzonde. Twee lan den met de meest kleurrijke supportersschare. Rusland is een prima voetballand, maar de Portugese economie zal weinig wijzer wor den van het handje vol meereizende fans. Als je toch met de loting knoeit, doe het dan goed." Oranje ontbrak de afgelopen kwart eeuw vier keer op een m groot toernooi, een score die de Schotten evenaren. Het enige verschil is dat de blauwe vlag met het witte kruis nooit na de eerste ronde nog werd gehesen. „We zijn aan teleurstellingen ge wend geraakt", zegt Mills die daarmee ook doelt op de aan staande twee wedstrijden. French kan alleen maar ho pen dat het tweeluik niet al na het eerste bedrijf in Hollands voordeel is beslist. .Anders heb ik voor niets kaartjes voor de confrontatie in de Arena gekocht." Doorgaans willen de twee naar goed Brits voorbeeld wel een gokje wagen op het eind resultaat, maar dit keer niet. „Ik ga mijn geld toch niet op Schotland zetten", zegt French met een glimlach. .Al lerlei collega's die zelden een woord met me wisse len, ko men nu opeens naar me toe met de vraag of ik met ze wil wed den. Nu kunnen ook de pot op", zegt Mil Twee pints, een shandyj een vat vol herinnering* over heroïsche duels mi aartsvijand Engeland lal komt de locatie ter spral Waar gaan we zaterdag! eerste wedstrijd volgen! prangende vraag. Zulle» niet te veel Engelsen zijl Bad Habits en was er nl Hillegoms café dat eenl se avond organiseerde?! dat ze dag en nacht mei ter landgenoten omgaa! maar voor deze gelegen! klitten ze graag samen:! deelde smart is ook in si land halve smart. T Maar wat nou als de elf Vogts voor een daveren rassing gaan zorgen. Hi ogen glinsteren plotseli dat verraadt dat ze er st wel een klein beetje rek mee hebben gehouden be ever so proud", zegt wat zoveel betekent dal trotser dan ooit zal zijn Loman Leefmans De drie Leidse Schotten Steven Toal, Alan French en Billy Mills (v.l.n.r.) zijn niet al te optimistisch over de afloop van de play-off. „We zijn compleet kansloos over twee wedstrijden tegen Nederlanj Foto: Hielco Kuipers Voor Leidse Schotten geeft tweestrijd met Oranje meer kans op gezelligheid dan op kwalificatie Het artikel over het Servicepunt Bouwen en Wonen in de editie van zaterdag 1 november, in de rubriek 'De Blauwe Steen', is voor mij - di recteur Dienst Bouwen en Wonen van de gemeente Leiden - aanlei ding te reageren. De kop boven de rubriek, 'Advies Servicepunt Wonen waardeloos', is mijns inziens niet al leen voor de medewerkers van het Servicepunt heel vervelend en zelfs beledigend, maar zeker ook niet goed voor de burgers van Leiden. Mensen worden namelijk onterecht in twijfel gebracht over de dienstver lening van het Servicepunt; een dienstverlening die de burger juist veel tijd en geld kan besparen. Ik wil hierbij het Servicepunt in het juiste licht plaatsen. Doelstelling van het Servicepunt is om de burgers volledige en kwalita tief goede informatie te verlenen op het gebied van bouwen en wonen. Met deze informatie wordt de burger op weg geholpen en geadviseerd welke stappen wanneer te nemen. De medewerkers van het Service punt worden hiervoor inhoudelijk opgeleid en regelmatig bijgeschoold op thema's als bestemmingsplan nen, huursubsidie, procedures en kadaster. Daarnaast zijn zij opgeleid LEIDS DIALECT om vragen van burgers te analyse- reh. Een algemene vraag wordt in al gemene zin beantwoord en bij een vraag toegespitst op een concrete si tuatie of locatie wordt ingegaan op specifieke eisen of regels die voor de besproken situatie gelden. Het Servicepunt wordt druk bezocht; gemiddeld 1300 klanten per maand. Uit de stadsenquête blijkt dat het ge middelde cijfer voor deze dienstver lening een ruime voldoende het aantal tevreden klanten 1 nog steeds toe. Ik garandeer een goede dien ning van het Servicepunt en alle burgers dan ook uit lang ven komen want wij zijn en l hen graag van dienst. T. Zw Soms kun je je zwaar ver gissen. En dat deed ik een paar dagen geleden. Willem Kooreman belde me op met de medede ling dat hij in korte tijd verschillende Leienaars had horen zeggen 'als kost 't me honderrd gul- de'. Of woorden van ge lijke strekking. In ieder geval als in plaats van al in de betekenis 'zelfs wanneer', 'ook al'. Dus: 'ook al kost het me 100 gulden'. Ik dacht onmiddellijk dat dat min of meer slordig taalgebruik was, zoals vrij veel mensen alsmaar in plaats van almaar zeg gen. Maar ik heb uit er varing geleerd dat je dit soort gedachten altijd moet toetsen aan wat het Woordenboek der Ne- derlandsche Taal erover zegt. Dat is niet voor niets het grootste woor denboek ter wereld en het is dus aan zijn stand verplicht om zo compleet mogelijk te zijn. En ook in dit geval laat het woordenboek me niet in de steek. Want wat lees ik daar? 'Als in deze beteekenis behoort tot het middeleeuwsche tijdvak en is thans geheel verouderd. Het komt echter bij Zuid-Neder- landsche schrijvers nog in de zestiende en zeven tiende eeuw voor'. Zo schreef de zestiende- eeuwse Antwerpse dich ter Comelis Crul in 1553: 'Als ben ic nu van den wech gheweken, Die den Heere betrout en zal niet ghebreken'. Een beetje religieus bange, maar ook optimistische man, deze Comelis Crul. Hij denkt: 'Ook al ben ik van het rechte pad afgeweken en heb ik gezondigd, als ik maar op God vertrouw dan zal het mij aan niets ontbreken'. Het is niet geheel onmo gelijk dat het Leidse dia lect dit merkwaardige ge bruik van als heeft over genomen van de Vlaam se emigranten uit de ze ventiende eeuw. Niks geen slordigheid of taal fout, dus, maar een heel oud erfgoed. En het grootste woordenboek ter wereld had het niet helemaal bij het rechte eind: dit als is op dit mo ment niet 'geheel verou derd', maar springlevend aanwezig in de taal van de Leienaar. En dat toont weer eens aan hoe be langrijk het verzamelen van dialectgegevens is voor een wetenschappe lijk woordenboek. Scharrebak. Wat ook nog lang niet is uitgestorven in het Leids, is het woord scharrebak. Maar dan niet alleen in de beteke nis die ik er een tijdje ge leden aan toekende, na melijk die van 'vies, slon zig persoon' en dan vooral 'vieze, slonzige vrouw', maar met name ook in de betekenis 'ma ger meisje'. Die betekenis is heel begrijpelijk als je weet hoe een scharretje eruit ziet: een plat, dun visje. Of, zoals het Woor denboek het enigszins discriminerend formu leert: 'Zekere kleine plat- visch, die thans hier te lande gewoonlijk ge droogd door de lagere volksklassen gegeten wordt'. In de omgeving van Lei den, onder andere in Zoeterwoude, is het woord scharrig in de be tekenis 'mager' bekend. En dat bevestigt het ver moeden dat de herkomst van scharrebak inder daad moet worden ge zocht bij het scharretje en niet in die ingewikkel de verklaringen die ik in mijn vorige stukje gaf. Al dan niet gedroogd. En al dan niet door de 'lagere volksklassen' gegeten. Sijkant hoochie. Een hoochie is een hoog, smal broodje. Volgens de fa milie Schalkers uit Lei derdorp, maar natuurlijk afkomstig uit Leiden, bakte bakker Hoogeveen op de Morsweg (dus bij de zogenaamde Hakbij- lenbuurt) die heerlijke broodjes en wel écht in één blik. Klanten kwa men dan bij hem een sijkant hoochie kopen. Dat was dus de zijkant van die acht broodjes. Het enige andere Leidse broodje dat ik ken is het galletje, ook wel gespeld als challetje. En die laat ste spelwijze laat zien dat het een van oorsprong Hebreeuws woord is, dat later in het Jiddisch is overgenomen. Oorspron kelijk was het een apart gehouden stukje deeg, dat werd gebakken als of fer voor de priester. Ver volgens werd het woord gebruikt voor 'het ge vlochten broodje, van wit meel, dat op de sabbat werd gegeten'. Bepalen. Een echte Leid se was nog niet zo lang geleden met een lastige klus bezig. Ze had d'r volle verstand er bij no dig. De radio stond aan op een heel vervelende, lawaaierige zender. Alle maal verstoorders van haar concentratie. Toen ze drie keer opnieuw was begonnen, riep ze, met haar armen wanhopig en moedeloos in de lucht zwaaiend, krijsend uit: 'Uit dat krreng, ik ken me niet bepale.' Ik begreep onmiddellijk wat doelde, ze kon zi( concentreren op moeilijke taak, r ic, ra K'pa gebruik van bepu me volstrekt onb Ook in het grote denhoek komt hf weinig voor. Het maar één citaat, 1 uit het werk van 1 schrijver uit het e de negentiende e namelijk Carel V< die een van de f zijn grote gedicl zone laat verzuel 'Zijne gedachten te vele en te zwei om zich op zijn v bepalen'. Ik zou graag wetf dit bepalen in kems ook kent. Met dank aan W Kooreman en Joo der Reijden. tips: Leids Dialei bus 54, 2300 AB l of heestermans@ Hans Heestermai i SCHRIJVENDE LEZERS

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14