LEIDE Rectificatie Leiden beperkt schade door bouwstop Plek voor meer huizen in Leiden door functiemenging Thuiszorgers verbranden CAO bij Groot Rijnland 8c REGIO li intratuin A.s. zondag 16 november zijn wij GESLOTEN. www.autoheemskerk.com Uitgekeken op uw collega's Vestiging orkeursrecht Aalmarktgebied Kantoortoren naast disco en bioscoop bij station vrijdag 14 november 2003 R1 Commotie over !k en diner inbrandt Cala Leidse woningcorporaties brainstormen over nieuwbouw in De Waag In april 2004 weer vergunningen door Eric-Jan Berendsen leiden - Niet terugblikken, maar vooruitkijken. Dat was het de vies gisteren in de raadscommis sie Ruimte en Groen, waar de gedwongen bouwstop voor de Leidse binnenstad aan de orde kwam. Ook al was er forse kri tiek op wethouder R. Hillebrand (PvdA/Ruimtelijke Ordening) Lei den moet zo snel mogelijk van het negatieve imago rond die bouwstop af en snel maatrege len nemen, zo vond de commis sie unaniem. Hillebrand zegde toe in uitzonderlijke gevallen toch een bouwvergunning te willen afgeven. Voor grote delen van het cen trum geldt een bouwstop. Er mogen geen bouwvergunnin gen meer worden afgegeven omdat de binnenstad 'be schermd stadsgezicht' is. Vol gens de Monumentenwet moet die bescherming ook zijn vast gelegd in bestemmingsplan nen. En omdat Leiden de nieu we bestemmingsplannen nog niet klaar heeft, mag er niet worden gebouwd. Dat kwam Hillebrand op forse kritiek te staan. De WD vroeg zich af of de gemeente nalatig is geweest, volgens de SP heeft er een instantie 'zitten pitten' en ook Leefbaar Leiden was onte vreden. Hillebrand stak de hand in eigen boezem: „Als we tijdig de bestemmingsplannen hadden herzien, was er nu geen probleem geweest. We hadden alerter moeten zijn." De wethouder kondigde aan door de afgifte van zogeheten 'vooruitakkoorden' de pijn te willen verzachten. Dat betekent dat de gemeente in uitzonder lijke gevallen toch toestemming geeft voor verbouwingen in de binnenstad. Met dit gedoogbe leid hoopt het gemeentebe stuur de ergste schade van de 'bouwstop' te beperken. Overi gens vond Hillebrand dat er wel 'een verkeerd beeld' is ontstaan van de gevolgen van de bouw;- stop. „Er wordt gezegd dat er een jaar niet kan worden ge bouwd in de binnenstad. Dat is niet waar. We gaan er van uit dat er in april 2004 een voor ontwerp voor het bestem mingsplan binnenstad gereed is. Dan kunnen weer vergun ningen worden verleend." Tot die tijd worden alle inge diende aanvragen voor bouw vergunningen op de gebruike lijke manier in behandeling ge nomen. Door die werkwijze is de aanvraag volledig getoetst op het moment dat Leiden weer bouwvergunningen mag afgeven. Zo wordt tijdverlies zo beperkt mogelijk gehouden. (advertentie) I HET GROENE WARENHUIS Onze volgende koopzondag is op 7 december VOORSCHOTEN, Leidseweg 518, 071-5322203, donderdag en vrijdag koopavond. Met de nieuwe Knorr soepen kunt u nu nog lekkerder uw eigen soep maken. Knorr Mix voor Soep is een basis voor 12 bevat de juiste mix van kruiden en groenten heerlijke varianten soep, waar u zelfverse in- om uw groente-, kippen-, tomaten- of rund- grediënten aan toevoegt. Kruiding voor Soep vleessoep heerlijk mee op smaak te brengen. OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN AUTtettëJgMfcSlftE R K Roelofarendsveen R. (071) 331 28 6 GROENOORDHALLEN LEIDEN ns Winkeliers ithorst boos raai elkaar lenaar techtpaar er I - Een 53-jarige Leidenaar At- pravond opgepakt in een eldefg aan de Lage Rijndijk >rig tij een echtpaar mishan- 7,9 (Hij was het huis binnen- et ngen en sloeg om nog on- ijke redenen een man en ial- fouw van 49 en 43 jaar l lere malen in het gezicht. ;e- [uw zag kans de politie te ich [waarna de Leidenaar in la- ping werd aangehouden. »<i In uitgebrand nnikenstraat k [- Hen auto die gepar- stond op de hoek van de ins [kenstraat en de De Ruij- m is afgelopen nacht vol- ptgebrand. De politie ver- [brandstichting. Bij een auto is het bij een po- ileven. (advertenties) Morgen vindt u de baan die bij u past in ander raam kan tippen van Lieftink. fabriek vervaardigd uit Schüco profielen, van uitvoeringen in of kunststof en met als kwaliteitsgarantie, in onze showroom. door Wilfred Simons leiden - Er is in Leiden plek voor honderden nieuwe wonin gen door ze te combineren met voetbalvelden, scholen, bedrij ven, bibliotheken en woonzorg complexen. Dat bleek gister middag tijdens een studiebij eenkomst van de gemeente Lei den en de Leidse woningcorpo raties in De Waag aan de Aal markt. 'Functiemenging' is een antwoord op de steeds verder oplopende woningnood in Lei den, nu de dichtstbevolkte ge meente van het land. Het combineren van woningen met andere gebouwen is een mogelijkheid om grond beter te benutten. In het weekeinde worden sportvelden bijvoor beeld druk gebruikt, maar voor het grootste deel van de week liggen ze er stilletjes bij. Scho len zijn 's avonds zwarte gaten in de stad. Stedenbouwkundige Wies Sanders van het Rotter damse bureau Urban Unlimi ted maakte in opdracht van de vier corporaties een 'Reisgids door een vernieuwde stad Lei den', met originele ideeën voor bijvoorbeeld tribunewoningen (met uitzicht op het sportveld), woningen met tennisvelden op het dak en slimme scheidings wanden, waardoor een verga derzaal in een handomdraai een woonkamer wordt. Luchtfietserij zijn die plannen niet. Onder meer aan de Leidse Rooseveltstraat zijn al combi naties van bedrijfspanden en woningen gebouwd. Ook de gisteren bekend geworden ideeën van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting voor het Koninklijke Sanderscomplex aan de Trekvliet passen in de nieuwe filosofie (zie kader). Lei derdorp is echter al veel verder met functiemenging. Daar be staan bijvoorbeeld plannen om een nieuwe raadszaal te combi neren met een theater, wonin gen te combineren met een nieuwe bibliotheek en om stu dentenkamers te bouwen op een clubgebouw voor studen tenroeivereniging Njord. Daar voor moet wethouder Victor Molkenboer wel 'creatief om gaan met de bestemmingsplan nen'. „De inspectie van het mi nisterie van VROM is niet blij met ons", gaf hij eerlijk toe. „Maar ambtelijke bedilzucht leidt tot verstarring. Het gaat niet om regels, maar om com municatie met de bevolking." Directeur Lex de Boer van Por taal deed verslag van een fiets tocht die hij samen met San ders had gemaakt door Leiden Zuid West, waar zijn corporatie veel bezit heeft. „Ik wilde door de wijk heen met een bril op van 'waarom niet'?" Half in het water van de Korte Vliet kunnen appartementen complexen verrijzen met ten nisvelden op het dak, een soci aal onveilige parkeerplaats kan gecombineerd worden met het Vijf Meibad, de sporthal en de sauna. Op het middenplein van het Jacques Urlusplantsoen kan een moskee verrijzen. Het mooist zou het zijn als de Chur- chilllaan zou verdwijnen. „Dan kunnen we daar huizen bou wen met voetbalvelden erop." Wethouders Hillebrand en Buijing zeiden gisteren dat zij gecharmeerd zijn van functie menging. Het biedt bijvoor beeld de mogelijkheid om ver ouderde scholen en andere openbare gebouwen te vervan gen. Het opent ook kansen voor de bouw van grotere huizen, waarmee welgestelde jonge ge zinnen voor de stad behouden blijven. Ook ziet Hillebrand in functie menging een argument om Val kenburg te paaien. „Je kunt niet zeggen: dit zijn rare fratsen, we wachten tot het vliegkamp be schikbaar komt", aldus Hille brand. „Het is onredelijk om de Valkenburgers te vragen in te schikken als je zelf niet alle mo gelijkheden benut." Acties na vastlopen onderhandelingen Abvakabo met werkgevers door Wilfred Simons leiden - Boze werknemers in de thuiszorg hebben gisteren ritu eel hun CAO's verbrand bij het hoofdkantoor van Thuiszorg Groot Rijnland aan de Ver- keerstraat in Leiden. Zij protes teerden hiermee tegen het eindbod van de werkgevers in deze zorgsector. Bestuurder Linda Groen van de Abvakab- o/FNV waarschuwde dat als er niet snel een beter bod komt, de acties harder worden. Thuis zorgers, verplegenden en ver zorgenden in de Leidse regio rijden volgende week met pro testvlaggetjes op hun fiets. De roep om loonsverhoging klinkt vreemd in een tijd waarin de vakbonden juist een nullijn met de regering hebben afge sproken. „Ja, maar dit zijn nog onderhandelingen over 2003", zegt Groen. „Het centraal ak koord met de regering gaat over de jaren 2004 en 2005." Con creet eisen de werknemers in de Thuiszorg een loonsverho ging van 2,5 procent over dit jaar. Dat is niets teveel, vindt Groen, want juist deze week werd bekend dat de gemiddel de Nederlandse werknemer er afgelopen jaar 2,9 procent loon bij heeft gekregen. De werkge vers in de thuiszorg willen ech ter niet verder gaan dan een eindejaarsuitkering van 1,65 procent. De Abvakabo protesteert ook tegen werkgeversvoorstellen om te schrappen in bovenwet telijke regelingen. Nu krijgen zieke werknemers over de eer ste achttien maanden nog 100 procent loon doorbetaald. De werkgevers willen terug naar de wettelijke norm van zeventig procent. Aangekondigde bezui nigingen in de thuiszorg zullen voord ten koste gaan van de Zelfs ritueel laten CAO's zich niet gemakkelijk verbranden. Sabine van den Hoek van de Abvakabo moest nog moeite doen om de vellen pa pier in de vuurkorf te krijgen. Foto: Dick Hogewoning ertentie) wachtgeldregeling, vreest Groen. Verder hekelde de bondsbestuurder vanochtend op de trap van Groot Rijnland de neiging van de werkgevers 'om alles flexibel te maken'. „Wij moeten maar opdraven als zij dat willen. Daar hebben we niks aan. Wij willen een goede arbeidstijdenregeling. Actievoeren in de thuiszorg en in verpleeg- en verzorgingshui zen is moeilijk. De werknemers kunnen staken niet over hun hart verkrijgen, want daar wor den hulpeloze mensen direct het slachtoffer van. Noodge dwongen neemt de sector daar om zijn toevlucht tot ludieke acties, zoals het verbranden van de CAO voor de thuiszorg en die voor de Verplegenden en Verzorgenden. De Abvakabo broedt echter wel op hardere maatregelen om de werkgevers op andere gedachten te bren gen. Als zij niet binnen vier a vijf weken betere voorstellen doen, dan komen zondagsdien sten en zelfs werkonderbrekin gen wel degelijk in zicht. De actie van de Abvakabo is landelijk en wordt de komende dagen voorzichtig opgevoerd. De rituele CAO-verbranding op het kantoor van Groot Rijnland was een onaangekondigde spel denprik, die niettemin een goe de honderd protesterenden trok. Van de directie was nie mand aanwezig. Achteraf had Groen er daarom wel een beetje spijt van dat zij de actie geheim had gehouden. „Als we onze komst hadden aangekondigd, had ik de directie kunnen vra gen om naar buiten te komen en een weerwoord te geven." tmeester en Wethouders van Leiden maken bekend dat de enteraad op 28 juni 2003 heeft besloten om ex artikel 2 van de voorkeursrecht gemeenten percelen in het Aalmarktgebied aan ien als percelen waarop de artikelen 10 tot en met 24, 26 en 27 repassing zijn. De planologische grondslag van deze aanwijzing thet door de raad eveneens op 28 oktober 2003 vastgestelde vernieuwingsplan Aalmarkt e.o. waarin aanwijzingen zijn opge- tn ten aanzien van de bestemmingen voor percelen in het arktgebied. Het besluit en verdere bijlagen, bevattende de kada- kaart en perceelslijst met daarop de aangewezen percelen en de van eigenaren en/of zakelijk gerechtigden alsmede de overige meD >nte gegevens, liggen met ingang van 3 november 2003 voor een fats. ïnsec sno0 |i( ter inzage in de bibliotheken van Stadsbouwhuis, Langegracht 72 Hm) en stadhuis, Stadhuisplein, geopend op werkdagen van 17.00 uur en in het stadhuis ook op donderdagavond van 17.30- uur. De eigenaren en/of zakelijk gerechtigden met betrekking in de aanwijzing begrepen percelen ontvangen één dezer dagen c derlijk bericht. Ingevolge het bepaalde in de Algemene wet ursrecht kunnen belanghebbenden tot 6 weken na datum van rief tegen het besluit van de gemeenteraad een bezwaarschrift 'en bij de gemeenteraad, Postbus 9100, 2300 PC Leiden, u tijdig een bezwaarschrift hebt; ingediend, kunt u tevens op van artikel 8.81 van de Algemene Wet Bestuurs-recht de dent van de Arrondissementsrechtbank te Den Haag (Paleis van e, Postbus 20302, 2500 EH Den Haag) verzoeken een voorlopige iening (schorsing) te treffen. Diegenen, die tegen het besluit urgemeester en Wethouders van 2 juni jl., reeds een bezwaar- t hebben ingediend, hoeven niet opnieuw een bezwaarschrift ienen. Een bezwaar, dat tegen bovengenoemd besluit van meester en Wethouders gericht was, wordt thans geacht te zijn het raadsbesluit ouwen en Wonen Leiden door Eric-Jan Berendsen leiden - Naast de nieuw te bou wen bioscoop en disco bij het Leidse station komt een drie hoekige kantoortoren van 60 meter hoog. Dat bleek gister avond bij de presentatie van het bioscoop- en discoplan in de raadscommissie Ruimte en Groen. Medewerkers van het architectenbureau en de pro jectontwikkelaar wilden echter niet op de kantoortoren ingaan. Informatie over de disco en bioscoop gaven zij wel Het rechthoekige gebouw komt aan de voorkant van het station naast de Joop Walenkamptun nel tegen het spoor aan en heeft een hoogte van 28 meter. De route van het centraal sta tion naar de disco wordt ver fraaid en het is de bedoeling dat er langs die weg 'een aanvulling op de horeca' komt. In het gebouw zelf komen acht bioscoopzalen met in totaal 1850 zitplaatsen. De twee grootste zalen hebben elk 450 Een impressie van de plannen voor het stationsgebied. Illustratie: Kraaijvanger/Urbis stoelen, de disco krijgt een op pervlakte van 500 vierkante me ter en daaronder komen par keerplekken voor 200 auto's. Een deel daarvan kan verdiept worden neergezet. De gevels zowel aan de kant van het Sta tionsplein als vanaf de spoorzij- de moeten gedeeltelijk transpa rantie uitstralen en worden voorzien van grote billboards. De exploitant van de bioscoop wordt Wolf uit Utrecht. Jan Jaap de Haan (CDA) vroeg zich af waarom er geen Leidse uitba ters zijn benaderd. „Te groot schalig", vond wethouder R. Hillebrand (Ruimtelijke Orde ning/PvdA). Een aantal andere fracties had vragen over de ver keersafwikkeling in het gebied. Het is de bedoeling dat de au to's vanaf de Morssingel via het Stationsplein door een U-bocht ter hoogte van het nieuwe com plex komen. GroenLinks vroeg zich af of er wel was gedacht aan een fietsenstalling voor de bezoekers. Als de disco en bioscoop zijn gebouwd, is het de bedoeling dat tussen dat nieuwe gebouw en de tunnel naar de Plesman- laan de kantoortoren wordt ge bouwd. Voor het hele project is een wijziging van het bestem mingsplan nodig. Leiden wil dat versneld doen middels een artikel 19 procedure, Het plan moet nog worden goedgekeurd door de Adviescommissie Ruimtelijke Kwaliteit. En omdat er meer dan 500.000 bezoekers per jaar worden verwacht, moet er ook een Milieu Effect Rap portage komen. De bioscoop en disco moeten in 2006 -of moge lijk eerder - klaar zijn.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13