KUNST CULTUUR Verrassende ontknoping Zilveren Veer Gal: Dylan krast, kreunt, kraait, rochelt en krijst 'Het is heerlijk om te schrijven' Gerenommeerde musici komei niet uit de verf in gelegenheidstr Balletgala Artistiek leider Dogtroep weg Amsterdam - Artistiek leider Ti- tia Bouwmeester van theaterge zelschap Dogtroep stapt op 'wegens een fundamenteel ver schil van inzicht over de aan pak voor de komende jaren'. Het gezelschap doet verder geen mededelingen om nie mand onnodig te beschadigen. Bouwmeester werd artistiek lei der in 1999. Dogtroep speelde in de afgelopen jaren onder meer op het plein van de Revo lutie in Moskou en de Passen ger Terminal in Amsterdam. North Sea Jazz verovert wereld delft - Na Den Haag en Kaap stad maken muziekliefhebbers in Qatar binnenkort ook kennis met het North Sea Jazz Festival. In deze Arabische staat heeft op 11 en 12 juni 2004 een editie van het jazzfestival plaats. In het Sheraton Hotel van de hoofdstad Doha is per dag ruimte voor 5000 bezoekers. De namen van de artiesten maakt de organisatie op 3 december bekend tijdens een persconfe rentie in Qatar. In Kaapstad viert het jazzfestival volgend jaar het vijfjarig jubileum. Ad Visser zingt over Gazastrook Rijswijk - Ad Visser ontpopt zich als geëngageerde zanger en liedjesschrijver. De voorma lige presentator van Toppop heeft een cd gemaakt met maatschappijkritische liedjes, over onder andere de aanslagen in de Gazastrook, de Neder landse schuld in Srebrenica en euthanasie. Het is voor het eerst dat Visser (56) gewapend met gitaar het tijdsbeeld in songs probeert te vatten. Nikolic voorman van Kamerorkest rijswijk - Het Nederlands Ka merorkest krijgt met ingang van het seizoen 2004-2005 een nieuwe muzikale voorman: Gordan Nikolic. Hij wordt per 1 september 2004 benoemd tot concertmeester. Nikolic zal met chef-dirigent Yakov Kreizberg de programmering gaan doen. Naast orkestrepertoire voor kleine bezetting zal voortaan ook kamermuziekrepertoire voor grotere bezetting worden geprogrammeerd. Replica Mona Lisa: 47.000 euro bayeux - In Frankrijk is gisteren een replica van het wereldbe roemde schilderij Mona Lisa verkocht voor 47.000 euro. De kopie werd in 1600 geschilderd door een onbekende schilder. Het is daarmee een van de oud ste kopieën van het schilderij van Leonardo da Vinci. woensdag 12 NOVEMBER 2 Het hilarische duo Stenzei Kivits laat klassieke muziek en humor uitstekend samengaan. Foto: Mark Lamers Zangeres Patty Trossèl, die jaren geleden furore maakte als La Pat, is terug op het podium. Foto: Mark Lamers Regionale cultuurprijs na vier nominaties voor Stichting Tegen-Beeld door Theo de With vervolg van voorpagina leiden - De uitslag is maar op één ma nier uit te leggen. De stichting Tegen- Beeld heeft de Zilveren Veer te danken aan de steun van de jury. De 23.000 punten van het publiek werden rede lijk gelijk over de vijf genomineerden verdeeld. De jury had een zelfde aantal punten te verdelen en daarvan gingen er meer dan 15.000 naar Tegen-Beeld. Het was de verrassende ontknoping van de gala-avond in de Leidse Schouwburg. Presentatrice Judith de Bruin, onder meer bekend van het spelletjesprogramma 'Get the pictu re', gaf de vijf genomineerden de ge legenheid zich te presenteren. Door middel van een filmpje en een kort vraaggesprek konden ze zich aan het publiek voorstellen. Op de uitslag had het geen invloed meer. Door de punten van het publiek en de jury bij elkaar op tellen, was de winnaar al bepaald. Roland Helmer (LAKtheater, Leiden), Guido Creuwels (Parktheater, Alphen aan den Rijn), Eylard van Hall (Zomer Schilder Festival Noordwijk) en de Leidse Video en Smalfilm Liga (LVSL) moesten het allemaal afleggen tegen de stichting Tegen-Beeld. „Het werd ook hoog tijd", zegt penningmeester Piet van Veen in een eerste reactie. „Het was de vierde keer dat we geno mineerd waren. Als het nu weer niet gelukt was de prijs te winnen, waren we de volgende keer niet meer geko men. Het zou te pijnlijk worden." Tegen-Beeld is in 1992 ontstaan en ging in dat jaar op zoek naar muren in Leiden die met een gedicht be schilderd zouden kunnen worden. De victorie begon in de Kloksteeg. Van Veen moest in eerste instantie met zijn kompanen Ben Walenkamp en Jan-Willem Bruins op jacht naar muren. ,A1 gauw kregen we steeds meer muren aangeboden. De belang rijkste voorwaarde is dat het gedicht vanaf straat zichtbaar moet zijn." Het plan was om in het jaar 2000 honderd gedichten aan het Leidse stadsbeeld te hebben toegevoegd. Door een aantal tegenslagen wordt die mijlpaal naar alle waarschijnlijk heid pas volgend jaar bereikt. „En dan stoppen we ermee", zegt Piet van Veen. ,,Als afsluiting willen we ge dicht 101 schilderen in de omgeving van het station, zodat alle bezoekers kunnen zien dat deze stad iets met poëzie doet. Onze keuze is gevallen op 'De Profundis' van Garcia Lorca." Hij las het gisteravond voor. Inmiddels heeft Tegen-Beeld de acti viteiten uitgebreid met een jaarlijks terugkerend poëziefestival. Steeds staat een andere dichter centraal. Af gelopen zomer gebeurde dat voor de vierde keer en werd werk van de Griekse dichter Kavafïs voorgedragen. Van Veen verklapt dat inmiddels op nieuwe plannen gebroed wordt. Juryvoorzitter Frans Struben, notaris in Alphen aan den Rijn, gaf aan dat de laagdrempeligheid van de activi teiten van Tegen-Beeld in haar voor deel hebben gepleit. „De gedichten zijn 24 uur per dag voor iedereen toe gankelijk. Ze zijn door de uiteenlo pende talen niet altijd voor iedereen leesbaar. Maar met de typografie en vormgeving geven ze toch een extra dimensie aan Leiden. Voor sommige juryleden was dat reden om al hun punten aan deze stichting te geven." Tussen de presentaties en puntentel lingen door waren er gisteravond op tredens van het hilarische, muzikale duo Stenzei Kivits en zangeres Pat ty Trossèl, die jaren geleden furore maakte als La Pat maar ook onder haar eigen naam nog altijd die dige stem met dat enorme heeft. Aan de Zilveren Veer is een bi van 3500 euro verbonden. „Hel gaat in een restauratiefonds", Piet van Veen. „Dat wordt ge om herstelwerkzaamheden a dichten te kunnen uitvoeren. Je je er toch verantwoordelijk voi zijn al een paar gedichten die di des tijds niet hebben doorstaan.' De volledige uitslag van de Zil Veer 2003 is: Stichting Tegen (19.973 punten), Leidse Vidi Smalfilm Liga (9.090 punten), van Hall (5.667 punten), Roland mer (4.767 punten) en Guido wels (4.467 punten). muziek recensie Peter Bruyn Concert: Bob Dylan. Gezien: 10/n, HMH, Amsterdam. Soms lijkt het alsof cynici de in middels 62-jarige Bob Dylan verwijten dat hij niet als Jimi Hendrix, John Lennon of Kurt Cobain reeds het aardse voor het hemelse verwisseld heeft. Dan kan immers pas werkelijk de heiligverklaring aanvangen. Dylan is echter nog een en al vi taliteit en allerminst van plan om zijn dagen als rockfossiel te slijten. In tegenstelling tot bij voorbeeld bij generatiegenoten The Rolling Stones, is er bij Dy lan geen sprake van voorspel baarheid waar het zijn concer ten betreft. Sinds hij in 1988 zijn 'Never Ending Tour' begon is de Amerikaan in feite alleen nog maar bezig zijn eigen oeu vre te interpreteren en te be commentariëren. Dat bleek in Amsterdam al bij het tweede nummer: "Verhip, dit is 'It's all over now, Baby Blue', realiseerde je je plotse ling bij het refrein'. Qua melo die en tempo bleek het een vol strekt nieuw nummer gewor den. En precies hetzelfde ge beurde even later bij die andere klassieker, 'It's Alright, Ma'. Daarbij komt nog dat de oude Bob dit concert alleen maar piano speelt en zijn gitaren houdt voor wat ze zijn. Dylan blijft het mystieke orakel dat iedereen zijn of haar eigen interpretatie laat. Zodat je je kunt afvragen waarom hij juist die en die nummers speelt. Hij krast, kreunt, kraait, rochelt en krijst zijn teksten en hij komt er mee weg als geen ander. Het is het charisma waarmee de hele groten zich van de 'gewone gro ten' onderscheiden. In Leiden en regio bestaat grote belangstelling voor professionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, toneelspelen, schilderen, fotograferen, schrijven of op andere wijze actief zijn. Vandaag: Ariënne de Bruijn, die recentelijk debuteerde met haar roman 'IsmaeP. Dit is het verhaal van een noodlottige obsessie. Zoals zo veel vrouwen leefde ik maar half voordat ik een noodlottige obsessie had. Mijn obsessie had een naam: hij heette Ismael. Hij had niets te maken met een witte walvis of met scheeps touw, maar hij leek me wel een held. Ariënne de Bruijn (28) is even terug in Leiden. In de stad waar ze tot twee jaar terug ge schiedenis studeerde. De stad ook die als decor fungeert voor haar debuutroman 'Ismael'. Haar hoofdpersoon Fee wan delt daarin over het Rapen burg, woont tijdelijk aan de Herensingel, ontmoet haar grote liefde in de collegezaal van de universiteit en verdient wat bij als parttimer in het Rijksmuseum van Oudheden. „Ik zat destijds zelf zes jaar met vijf meiden in een studen tenhuis. Weet de weg in Lei den. Het is voor mij logisch dat het verhaal zich hier af speelt. Dat was toen mijn we reld. Ik heb hier aan de over kant nog als serveerster ge werkt", wijst ze vanuit de erker van Stadscafé Van der Werff op het aanpalende koffiehuis De Bruine Boon. „Ik liep er net even binnen. Ja, ze kenden me nog." Ze giechelt. Haar boek is nu een maand uit en hoewel ze goede kritieken kreeg in Spits, het universi teitsblad Mare en op Radio West is de echte publiciteits golf tot nu toe uitgebleven. Ze zocht daarom zelf maar con tact met de krant, weet niet of uitgever Vassallucci voor haar in de pakjesmaand nog op de tamtam gaat slaan. „Ik schijn wat geduld te moeten hebben. Als je bekend bent en er komt een boek van je uit, is het de week daarop besproken. Zoals bij Karei Glastra van Loon pas nog. Maar dit is mijn debuut. Je mag alleen maar hopen dat je opvalt. Aan de andere kant: zoveel boeken van jonge vrou welijke schrijvers verschijnen er toch niet." Aanvankelijk zou haar eerste ling geboren worden bij Meu- Ariënne de Bruijn: „Ik zat met vijf meiden in een studentenhuis. Weet de weg in Leiden. Het is voor mij logisch dat het verhaal zich hier afspeelt." Foto: Henk Bouwman lenhoff. Maar toen Tilly Her mans daar plotseling vertrok en het manuscript van Ariën ne de Bruijn met zich mee nam, liet verschijning op zich wachten. „Ik lag daar een beetje te verstoffen op een plank. Heb toen brutaal aan de bel getrokken bij Vassalluc ci. Ik had korte verhalen ge schreven voor de NRC en voor Playboy. Een journalist daar van, Guus Luijters, raadde me aan om me vooral niet te be scheiden op te stellen. In een rood mapje heb ik mijn manu script, waaraan ik twee jaar heb gewerkt, persoonlijk aan Oscar van Gelderen overhan- digd." Die zag wel wat in dit wat sprookjesachtig aandoende liefdesverhaal en voegde haar toe aan de stal waarvoor He- leen van Royen en Abdelkader Benali - die net als Ariënne in Leiden woonde - de kar trek ken. „Ik weet niet of ik ben aangetrokken voor de catego rie jonge vrouwen. Het is wel een echt vrouwelijk boek ge worden, met een jonge vrouw als hoofdpersoon. Maar ik hoop en ik weet bijna zeker, dat ze me hebben genomen omwille van de kwaliteit. Een jonge Marokkaanse vrouw, ook een segment apart als je in die trant redeneert, wezen ze resoluut af. Ze krijgen weke lijks honderden manuscripten binnen. Ik wil serieus worden genomen als schrijver. Niet als modeverschijnsel." Op de vraag wat ze heeft toe gevoegd aan de Nederlandse literatuur, kijkt ze bedacht zaam op, neemt een slok kof fie verkeerd en lacht haar tan den bloot. „Een eigen stijl. Waaraan de lezer misschien eerst nog wat moet wennen. Want ik zet hem of haar af en toe wel op het verkeerde been. Ik hou zelf van Janet Winter- son, een Engelse schrijfster. Romantisch, zonder dat het truttig wordt. Illusies schep pen, mensen voor de gek hou den. Ja, ik ben bezig aan mijn tweede. Nee, daar kan ik nog niets over verklappen. Het is gewoon heerlijk om te schrij ven. Dit klinkt misschien wat feministisch, maar ik wil laten zien dat een jonge vrouw kan schrijven." Ad van Kaam Amsterdam - Koningin Beatrix woonde gisteravond in Amsterdam het twaalfde Balletgala bij van Stichting Dansersfonds. Tijdens de pauze had zij onder meer een ontmoeting met danseres Carolat Rijn (links) en andere dansers uit het stuk 'Piccolo Mondo'. Het gala in het Muziektheater was opgei gen aan de vorig jaar overleden prins Claus. Foto: ANP/Marcel Antonisse muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Igor Roma, piano, Giovanni- Battista Fabris, viool en Quirine Viersen, cello. Gehoord: 11/11, Stadsgehoorzaal, Leiden. In de eerste twee pianotrio's voor de pauze lijkt het erop dat pianist Igor Roma, cellist Quiri ne Viersen en de minder beken de Giovanni-Battista Fabris als violist voor dit concert een gele genheidstrio zijn, niet een trio dat een naam draagt, dat elkaar muzikaal van haver tot gort kent. In het Pianotrio nr 1 in c van Shostakovich én in Beetho- vens Pianotrio in Bes is er van een evenwichtige balans geen sprake. Wellicht zijn de ver wachtingen té hoog gespannen bij een optreden van zulke ge renommeerde musici. Je kunt ook niet zeggen dat Igor Roma slecht speelt, dat zijn toucher te hard of te dominant is. Toch komt Viersen in Shostakovich niet uit de verf, en is Fabris hoegenaamd niet te horen. Zijn spel is schools en voorzichtig. Kortom, wat opvalt is de afwe zigheid van hecht samenspel, het wezenlijk in elkaar opgaan. In Beethovens pianotrio, het zogeheten 'Erzherzog trio', rond 1817 opgedragen aan aartshertog Rudolf, is dat wat meer het geval. Maar nog steeds word je niet meegetrok ken door een eensgezinde, be vlogen visie waarin de piano vanzelfsprekend een voortrek kersrol heeft. Dat is opmerkelijk meer het ge val in Sergei Rachmaninovs 'Trio élégiaque'. De melodie en harmonische eenvoud geven ruimte voor gelatenheid en droefenis. Of ze hebben dit stuk vaker met elkaar gespeeld, of ze vinden dit het spannendste trio van de avond. Hier is samen gaan, samen klagen, samen in opstand komen, samen stil worden veel meer op elkaar af gesteld. Pas nu is er sprake van een klankbalans, is er ruimte voor gemeenschappelijke spiri tualiteit. Rachmaninov do via de schrijnende, hardni herhaling, ostinato, het weer repeteren van kla thema's, die moduleren1 veranderen van stni Soms worden ze wat coi er, met name in de piano of krijgen de thema's fe namische impulsen. De piano is in het helt prominent aanwezig - W duidelijk de bedoeling is strijkers hebben een mei nende functie. Het derd Allegro risoluto, begint weerbarstige pianosolo, Roma opstand, woei kracht tentoonspreidt, verzacht door trage, ween ge viool- en cellostreken, slaan de toetsen toe, sc wend in jagende frasen lengs verlopen in wrange, bere akkoorden. Sober, zeer intens gaan de st mee in Roma's verhaal di zwelt en wegebt, en op de adem van een dof ruisei lo doodloopt. Hier woi drama waarachtig samf speeld met Igor in de hoi'

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18