Consument dupe van handelsruzie Prins Friso: 'Het gaat goed, dank u' SETS verkopen? Coalitie: Bezuinigen op pc-privéregeling Restaurants in de Leidse regio tuimelen uit tophonderd Lekker Leiderdorp betaalt buren van asielzoekerscentrum 3812 euro Leidsch Dagblad Duitse run op bier en fris uit blik Spijkerbroeken uit VS duurder Klaar voor kerst hhmbehbhbh L« looggerechtshof epaalt lot ;evangenen >1 -i Itrechtse mavo liet af van erplicht Turks •e vlag kan lit aan de uifelbaan el i jlegio maakt ch weer op 100|ioor carnaval Induidelijkheid f :ht iri ad iei 10 njvuuiucciu rims ■J& irnaval en zijn gevolg Later wat neerslag dinsdag 11 NOVEMBER 2003 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad INTERNET: www.leidschdagblad.nl NR. 43384 LOSSE NUMMERS 1,15 ZATERDAG 1,60 SPRINTERS den haag/anp - De coalitie partijen in de Tweede Kamer willen bezuinigen op de pc- privéregeling, waarmee werk nemers met fiscale steun computerapparatuur kunnen aanschaffen. WD, CDA en D66 denken daarmee het gat te dekken van 35 miljoen euro dat ontstaat door het (deels) terugdraaien van het fiscaal belaste kerstpakket. De drie fracties vinden dat be drijven hun personeel weer één keer per jaar fiscaal gun stig een kerstpakket of sinter klaascadeautje mogen geven. Het moet gaan om een ge schenk in natura dat maxi maal 35 euro kost. WD-Twee- de-Kamerlid Hamming heeft daartoe gisteren bij de behan deling van het Belastingplan 2004 een wijzigingsvoorstel ingediend, dat is mede onder tekend door CDA en D66. In het voorstel van de drie re geringspartijen is het kerstge schenk niet helemaal onbe last. Bedrijven krijgen een fis cale heffing van 15 procent opgelegd. Zou het pakket op de normale manier worden belast dan zou die heffing - af hankelijk van het salaris van de werknemer - al snel 40 pro cent bedragen. Het fiscaal on belaste kerstpakket werd door het vorige kabinet afgeschaft. Staatssecretaris Wijn van Fi nanciën heeft in het weekein de laten doorschemeren geen problemen te hebben met het plan van de coalitiefracties om het weer in te voeren. Pagina Binnenland i: Belastingplan ongeschonden door de Kamer Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V _T»r* Postcode Plaats 3 Telefoon 5» (i.v.m. controle nabezorging) Wij gaan zorgvukSg om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere infomialie aan Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling Is mijn bank-gironummer I li I I Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl haaksbergen/anp - Vanuit het Duitse grensgebied is een run ontstaan op Duits bier en fris uit blik dat in Nederland wordt verkocht. Aanleiding is de sta tiegeldheffing die de Duitse overheid voor blikjes drank heeft ingevoerd. De meeste winkels bij de oosterburen vin den het inzamelen van de lege blikjes zo'n gedoe dat ze met de verkoop zijn gestopt. De Duitse fabrikanten dumpen hun voor raden momenteel tegen lage prijzen in Nederland. „Normaal gesproken verkopen we dertig blikjes per week, nu zijn dat er 100.000", zegt woordvoerder H. Vos van grenssupermarkt Holland Markt Ter Huurne bij Haaks bergen gisteren. door GPD/Pieter van Hove genève - Tal van Amerikaanse producten als spijkerbroeken, si garetten en Harley Davidson- motoren worden fors duurder als er een handelsoorlog uitbreekt tussen de Verenigde Staten en Europa. De wereldhandelsorga nisatie WTO heeft bepaald dat de heffingen van de VS op geïm porteerd staal onterecht zijn en neerkomen op protectie. Als pre sident Bush niet direct de heffin gen terugdraait, legt de Europe se Unie binnen een maand in voerrechten tot 100 procent op bij allerlei goederen uit de VS voor een totaalbedrag van 2,2 miljard dollar. Het oordeel van de WTO is bin dend en brengt het Witte Huis in een lastig parket. Brussel zal 'pijlsnelle' tegenmaatregelen af kondigen als Bush de WTO-uit- spraak negeert. Om de zieltogende Amerikaan se staalindustrie te beschermen tegen 'gedumpt importstaai' besloot Bush vorig jaar maart de extra invoerrechten voor een periode van vier jaar in te voe ren. In juni dit jaar stelde een MMENTAAR JANDELSOORLOG n/if ledi landel. Nederland is er als it door geworden. Hoe min- bo belemmeringen in het vrije sd eer van goederen, des te be ne het ons land gaat Vrijhan- den of beter gezegd een laissez- 'asi i mentaliteit in het alge- 1-ft d, is één van de pijlers van ('kapitalistische' economie. Amerikanen zweren er ook jmi Ten minste als het over de mg voor de Amerikaanse strie tot buitenlandse :[0 kten gaat of over de Ameri- n.l ise remedie voor de voor- staatsgeleide economie ën Rusland. Als het daarente- over toegang tot de Ameri- markt of de remedie de eigen zieltogende zware istrie gaat, hangen de Ame- n H len plots heel andere prin- /ere5 aan, hoewel ze dat niet dop durven te zeggen. in] Ireigt er weer een wereldwij- •m andelsoorlog over de Ameri- t.ll ue importheffingen op De Amerikanen beschuldi- onder meer Europa, Japan, rm13 en Brazilië ervan hun <t u I tegen dumpprijzen op de eldmarkt af te zetten. Feite- echter produceren de con- lenten van de VS gewoon koper, omdat zij al pijnlijke 'ringen achter de rug heb- De Wereldhandelsorganisa- n d WTO) stelt zich eveneens op so standpunt en stelt de VS dus we: it ongelijk. tig. ush gaat inbinden is ondui- 1, /f jk. Er staat een verkiezings voor de deur en Bush heeft steun van de staalproduce- 12) Ie staten als Pennsylvania zealOhio hard nodig. De dreigen- isti legenheffïngen' van Europa rijs tan vooral betrekking op Vo 'ucten uit staten als Florida. Bush ook doet, hij lijkt hoe ook electoraal verlies in de- n#ivestie te gaan lijden. Amerikaanse heffingen op en andere producten zijn et licht van de Amerikaanse tandelsfilosofie onverteer- en hypocriet. Het is daar- ook begrijpelijk dat Europa >tA Menwerking met andere Jen een front vormt tegen de n a erikaanse willekeur. Helaas teert Europa zelf ook het [ectiewapen ais het bijvoor- W om landbouwproducten Mooie principes leggen het 35 nog altijd af als het eigen in het geding is. Meyer rain - In een zee van rode kerststerren houdt een meisje in een kwekerij in het Beierse Rain een lichtgeel gekleurd exemplaar omhoog. De kerstster vindt de komende weken zijn weg naar honderdduizenden huiskamers, want de plant is een wereldwijde topper in het kerstseizoen. De tuincentra zullen er de ko mende tijd vol mee staan. Foto: EPA/Stefan Puchner leiden - In de Leidse regio wordt het steeds lasti ger om op topniveau uit eten te gaan. Dat be weert althans restaurantgids Lekker in de jaarlijk se tophonderd van beste restaurants in Neder land, die gisteren uitkwam. Restaurant Latour in Noordwijk duikelde van de 55ste naar de 75ste plaats; de twee andere restaurants in de regio die vorig jaar nog op de lijst voorkwamen, hebben hun notering zelfs volledig verloren. De grootste klap wordt uitgedeeld aan restaurant Het Oude Dijkhuys. De zaak in Lisserbroek (vorig jaar nog op plek 73) glijdt volgens Lekker af en stijgt met moeite nog boven het niveau van een specialiteitenrestaurant uit. Gerechten krijgen oordelen als 'qua smaak een groot slagveld' en 'combinaties die je in een familierestaurant ver wacht'. Een geproefde ragout is 'uitgesproken melig en verandert bij het langzaam afkoelen in A een soort ongare deeghap'. „We laten het hierbij, de tophonderd is reeds verlaten", besluiten de makers. De Beukenhof in Oegstgeest stond vorig jaar op de 99ste plek, maar komt nu ook niet meer voor op de ranglijst. Eigenaar Erwin Rozendal is zich van geen kwaad bewust. „Ik hecht hier niet al te veel waarde aan. Onze omzet stijgt, ons product wordt ieder jaar beter. Het oordeel van Lekker vind ik niet relevant. Het is toch een beetje de Privé of Story van het restaurantwezen." Rozendal gelooft niet dat zijn klanten de notering serieus nemen. „Al had ik het natuurlijk leuker gevonden als we er wel in hadden gestaan. Maar wij geloven meer in televisie als medium, dat is veel eerlijker." Het beste restaurant in Nederland is volgens de makers van Lekker Parkheuvel in Rotterdam. arbitragecommissie van de WTO de klagers in het gelijk, maar de Amerikanen tekenden 'hoger beroep' aan. De WTO verwierp gisteren de Ameri kaanse argumenten. Pikante bijzonderheid is dat ook in Amerika niet iedereen gelukkig is met Bush' handrei king aan de staalfabrikanten. Met name de automobielindu strie, een grote afnemer van de goedkopere buitenlandse staal- producten, is ongelukkig met de onvermijdelijke prijsstijging die hiervan op de binnenlandse markt het gevolg was. Het Brits/Nederlandse staal concern Corus verwelkomt de bepaling van de WTO dat de ex tra importheffingen op staal door de Verenigde Staten in strijd zijn met de internationale handelsregels. De onderneming hoopt dat president Bush haast maakt met het beëindigen van de tarieven die opliepen van 8 tot 30 procent. Vóór de instelling van de tarie ven nam Corus een tiende deel van de totale EU-staalexporten naar de VS voor zijn rekening. Deze afzet was goed voor jaar lijks 200 miljoen euro. Samen met Wubbo Ockels schiet prins Johan Friso een raket gevuld met zeepsop af. Foto: ANP/Marcel Antonisse noordwijk - Het gaat goed met Johan Friso. De prins, die gisteren in Noord wijk voor het eerst sinds de affaire- Mabel in de openbaarheid trad, heeft dat zelf gezegd. Het was de enige keer dat hij zich richtte tot de massaal toege stroomde pers. Voor hij antwoord gaf op de vraag 'Hoe gaat het met u?' ('Het gaat goed, dank u'), had hij al vragen als 'Gaat u trouwen?', 'Waar gaat u trou wen?' en 'Wat voor cijfer voor natuur kunde had u?' met niet meer dan een glimlach 'beantwoord'. Johan Friso toonde zich in onderzoeks centrum Estec, waar hij was uitgenodigd om het startschot voor de derde afleve ring van 'Physics on Stage' te geven, van een opgeruimde kant. „Ik heb hem al meer zien lachen dan op acht Koningin nedagen bij elkaar', zei een professione le royalty-watcher over Beatrix' tweede zoon die zich naar verluidt slechts met tegenzin wijdt aan de verplichte num mers als prinsjesdag en koninginnedag. Blijkbaar was het festival in Noordwijk voor hem interessant genoeg om de ver wachte enorme mediabelangstelling voor lief te nemen. Waar hij ging, volgde een meute cameramensen hem. Die hadden echter de grootste moeite om een shot van de prins te nemen. De be geleiders van Estec en de RVD zorgden er voor dat er zich altijd een cordon van mensen tussen Johan Friso en de foto grafen en filmers bevond. De prins moest zich in allerlei bochten wringen tijdens de wandeling langs de stands waar diverse docenten en onder wijskundigen uit 22 landen hun tests en onderzoekjes hadden gestald. Zij lieten Johan Friso koffers tillen, een even- wichtsoefeningetje doen of bellen bla zen. Het maakte niet uit, de Koninklijke Hoogheid liet het zich allemaal welge vallen. Als hij maar geen vragen hoefde te beantwoorden. Dat had hij namelijk al gedaan. Pagina R4: Natuurkundestudenten zijn helden door Janneke Dijke leiderdorp - Volgens wethou der Molkenboer is het een uni cum in Nederland. Op de bank rekening van de Leiderdorpse familie Louwe Kooijmans wordt binnenkort 3812 euro gestort, als schadevergoeding voor het feit dat het echtpaar twee jaar pal naast een asielzoekerscen trum woonde, het beruchte tentenkamp aan de Zijldijk. Een meerderheid van de Lei derdorpse gemeenteraad be sloot gisteravond de planscha- de uit te keren en volgt hiermee het advies op van de gemeente lijke commissie beroep- en be zwaarschriften. Dat is opmer kelijk omdat de raad exact een jaar geleden nog besloot af te zien van de uitkering. Dat besluit stond destijds haaks op het advies van de Stichting Adviesbureau Onroerende Za ken (SAOZ). Die meende dat de gemeente het geld aan het echtpaar moest overmaken omdat het door de bouw van een AZC was benadeeld. De raad vond dat destijds geen re den voor een schadevergoeding omdat het huis van de familie slechts tijdelijk in waarde was gedaald. Groenlinks en D66 zijn nog steeds tegen het betalen van de 3812 euro. Zij maken er een principiële discussie van en vinden dat Leiderdorp de me ning moet vragen van een tweede adviesbureau. De be- zwarencommissie vindt name lijk dat de gemeente het advies van de SAOZ niet zomaar had mogen negeren, maar er op zijn minst een tweede advies naast had moeten leggen. De overige vier partijen vinden het sop de kool niet waard. Ze vinden het belachelijk om een langdurige juridische strijd aan te spannen over een paar duizend euro. Wethouder Molkenboer had zo'n principiële discussie wel interessant gevonden. „Dit zal nóg wel eens voorkomen, dan kan je het maar beter tot op de bodem uitzoeken." Hij kondigt aan dat de gemeen te het geld overmaakt en ver volgens een claim indient bij het COA, het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers. „Dan be gint er een tweede juridische strijd, want het COA legt zich hier niet zomaar bij neer." Het verbaast Anneke Louwe Kooijmans dat ze het geld als nog krijgt. „Onze advocaat heeft de procedure doorgezet omdat hij het tot op de bodem wilde uitzoeken. Zelf hebben we ons er niet mee bemoeid." De Leiderdorpse benadrukt dat ze er geen slaatje uit wil slaan. „We hebben geen letterlijke schade geleden. Maar het heeft wel een domper op een paar jaar van ons leven gezet omdat we zo machteloos waren. We zagen de ellende van onze bu ren, en we konden ze niet hel pen. Bovendien was ons huis in die tijd onverkoopbaar. Als ons iets zou overkomen, zaten onze kinderen met een dure hypo theek. Daar was geen verzeke ring voor." Kalmeringspillen flinke kostenpost nijmegen - Ongeveer een half miljoen Nederlanders slikt lan ger dan drie maanden benzo diazepine, een kalmerend mid del tegen angst- en slaappro blemen. Het overvloedige ge bruik van deze middelen kost de samenleving meer dan 95 miljoen euro per jaar. Dat stelt de Nijmeegse arts R. Oude Vos- haar, die volgende week pro moveert op een onderzoek naar het gebruik van benzodiazepi- nen. Eerwraakzaak aangehouden ankara - De behandeling van het proces tegen de man uit Al melo die op 12 augustus zijn 18-jarige dochter in Turkije doodschoot, is aangehouden tot december. De rechtbank in Acsaray (Turkije) behandelde de zaak vanochtend. De Turkse vader doodde zijn dochter Zari- fe met een jachtgeweer. De twee hadden al lange tijd ruzie over de traditionele opvoeding van de jonge vrouw. Pagina Buitenland

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1