Arafat wint machtsstrijd van Abu Ala BUITENLAND Stormloop op striptease-les in Galeries Lafayette Toeristische hit: op safari in de sloppenwijken Paniek in Israël om koosjere babyvoeding Iran zegt te stoppen met verrijken uranium Veteranen herdenken de strijd Westerlingen snuiven sfeer op in Braziliaanse favela's Veiligheidsdiensten naar president 'Aantal terreuraanslagen in Irak zal toenemen' mier Japan ^nt verkiezingen - De Japanse premier jumi kan aan de macht blij- Zijn coalitie won de parle- istverkiezingen van giste- zij het dat de coalitie ter- prijs heeft moeten geven de oppositie in het 480 ze tellende Japanse parlement, rdoor is Koizumi's Liberaal nocratische Partij LDP, die Di |s 1955 aan de macht is, nu inkelijk van andere partijen besluiten te kunnen nemen, umi kondigde een ambiti- ec'onomisch herstelpro- jima aan met privatisering lelangrijk kernpunt. iden bij redding itse toerist in de iev - Twee mannen zijn gis- iw n verdronken toen ze pro- in den een Duitse toerist te lerf die in Zuid-Australië een rots in zee was geval - cr( De 22-jarige Duitser wist hy zelf in veiligheid te bren- de maar een Australiër en een e it die de man wilden red- werden gegrepen door een golf. Hun ontzielde licha- werden later door een vis- -Jboot uit zee gevist. [hanen keren maandag 10 november 2oo3 er terug door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Er kon geen vrouw meer bij, af gelopen zaterdag op de zevende verdie ping van het chique warenhuis Galeries Lafayette aan de Parijse boulevard Haussmann. Vierhonderd vrouwen, jong en oud, volgden ademloos de tips die twee professionele stripdanseressen hen gaven. Hoe je moet voorkomen dat de rok in knoop raakt met de naaldhakken, dat je de blouse tijdens het strippen van onder af moet losloiopen, dat glimlachen ab solute voorwaarde is, dat een knipoog vaak wonderen doet en dat lange sokken taboe zijn. Galeries Lafayette had de lessen georga niseerd ter gelegenheid van de opening van ,,de grootste lingeriewinkel ter we reld". Maar liefst 2.800 vierkante meter heeft het warenhuis ingeruimd voor, meestal flink aan de prijs zijnde, linge rie. De striptease-lessen zijn een propagan dastunt van jewelste, hoezeer de be drijfsleiding ook probeert er een ideolo gisch tintje aan te geven. „Het is heel se rieus, hoor. Als een vrouw ondergoed koopt, dan is dat vooral om er beter uit te zien en je moet heel goed weten hoe je dat doet. We willen vrouwen leren hoe ze zich in aanwezigheid van hun mannen uitkleden. Ik kan u vertellen dat dat niet eenvoudig is", laat een woord voerster weten. Mannen worden tijdens de striplessen uiteraard niet toegelaten. Tijdens de cursus van hun vriendin of echtgenote loopt een aantal rond op de derde ver dieping van het warenhuis in het cen trum van Parijs waar de lingerie-afdeling huist. Het valt op dat zich onder het be dienend personeel ook twee mannen bevinden. Zij blijken vooral te zijn inge huurd voor de kerstperiode. Miljoenen Franse mannen geven hun partner graag lingerie cadeau. „Maar veel kerels weten niet eens de maat", schimpt een verkoopster. We zijn na de kerst meer tijd kwijt met het omruilen van slips, bh's, strings en wat dies meer zij dan voor de kerst met het verkopen ervan. Want dat gaat heel snel!" Nu voegen vrouwen zich na afloop van de stripcur sus bij hun partner op de derde verdie ping en wijzen aan welke string en welke bh er gekocht gaat worden. Het warenhuis is tot de spectaculaire stunt overgegaan als gevolg van sterk ge daalde omzetcijfers het afgelopen jaar. Verantwoordelijk daarvoor was vooral de hete zomer die een dramatische te rugloop van het aantal klanten tot ge volg had. De omzet is in de eerste negen maanden van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode in 2002 met 5,2 procent ge daald. Concurrent Printemps, dat met dezelfde problemen kampt, heeft een soortgelijke oplossing als Lafayette be dacht om klanten terug te lokken. Het warenhuis opende maandag een specia le schoonheidssalon waar klanten gratis worden geholpen met het opmaken van gezicht en handen. Lippenstift, eyeliner, poeder, nagellak - specialisten stonden de gehele dag klaar om de talloze geïnte resseerden met raad en daad bij te staan. Waar Lafayette zijn striplessen uitslui tend voor vrouwen had bestemd, daar waren de make-up activiteiten in Prin temps exclusief voor mannen georgani seerd. Het enige verschil tussen de twee wa renhuizen was dat er bij Lafayette zater dag door een aantal feministische vrou wen werd gedemonstreerd terwijl er bij Printemps geen onvertogen woord te horen viel. - Bijna drie miljoen Af- jnse vluchtelingen zijn de jppen twee jaar terugge- ]d naar hun huis. Dat heeft roordvoerder van de VN- fctelingenorganisatie Unhcr leid. Het gaat zowel om Af- jn die in een ander land rdak hadden gekregen, als luchtelingen die binnen inistan een veilig heenko- Jhadden gezocht. Unhcr ■2,2 miljoen mensen om Ithuis te komen. Ongeveer JOO Afghanen keerden op I gelegenheid terug naar ind. De overige 500.000 jnd zich in vluchtelingen- len in Afghanistan. d i bij run laalmoezen toem - In Sudan zijn 31 3 0 ien omgekomen en 48 ge- 51 geraakt toen ze in de ver lang kwamen bij het uit de an aalmoezen ter gelegen- van de ramadan. Volgens jlitie had een grote menig- Ji verzameld in een steeg in bedrijf in Port Sudan J van de rijke eigenaars ge- nde de vastenmaand geld iü tedsel plegen uit te delen. de uitdeling begon drong Jenigte naar voren en wer- jijftien vrouwen, twaalf "{ren en vier mannen dood- kt. De regio rond de oos- havenstad Port Sudan is a de armste streken van jnd. Door vele jaren van pe is de landbouw er zo s verdwenen. r bloedbad lellen Uganda »ala - Rebellen van het dese Verzetsleger van de (LRA) hebben de afgelo- agen zeker 42 mensen ge in dorpen in het noorden Jganda. Het regeringsleger dat gemeld. Volgens een is-katholieke geestelijke in jgio zijn meer dan 3.000 lil en op de vlucht geslagen. A-strijders zouden met de dpartijen wraak willen ne- 'oor de dood van hun oerder Charles Tabuley, nd oktober in het noord- n van Uganda sneuvelde 'echten met het leger. jard geëist gens Srebrenica evo - De Moeders van Sre- ca dienen een schade- lin tegen de Nederlandse 0 ing en de Verenigde Na- jj eisen 1 miljard dollar niljoen euro). Ze houden r J en Nederland medever- lordelijk voor de dood van inden moslims na de val e moslimenclave in juli Een Nederlandse VN-le- nheid, Dutchbat, slaagde in Srebrenica te bescher- egen de Bosnisch-Servi- ivermacht, met duizen- oden als gevolg. De Moe- uilen zich laten vertegen- digen door een internatio- ^ploeg juristen, onder wie Rkaanse en Nederlandse ilig Paterke' u zalig I» kANSTAD - Paus Johannes is II heeft gisteren de Bel- 1/Vffranciscaner pater Va- ius Paquay, het 'heilig pa- van Hasselt', zalig ver- 1 te Vanaf zijn priesterwij- lsl n 1854 werkte hij in Has- raar gelovigen van heinde ie op zijn preken afkwa- p bij hem te biecht gin- ien zaligverklaring is de |frjke goedkeuring voor de ing van de betreffende on in de omgeving waar zij heeft geleefd. Een hei- klaring geldt diegenen die 'e gehele wereld worden rd. Jeruzalem/AP - In orthodoxe kringen in Israël is grote onrust ontstaan over koosjere baby voeding van het Israëlische voedingsbedrijf Remedia. het heeft dit weekeinde het baby- voedsel uir de schappen laten halen nadat drie baby's waren overleden als gevolg van een zenuwstoornis. Tien andere ba by's liggen in het ziekenhuis, van wie drie in kritieke toe stand. De babyvoeding op basis van soja van Remedia is in bijna el ke Israëlische winkel te krijgen. In juni paste Remedia de for mule van de voeding een beetje aan „om op gelijke voet te ko men met de wetenschappelijke ontwikkelingen". Kort na de verandering van de formule overleed de eerste baby. De twee andere baby's overleden deze maand. Ze hadden alle drie van het voedsel gegeten. Nader onderzoek moet uitwij zen in hoeverre de gebrekkige babyvoeding verantwoordelijk is voor de sterfgevallen. Gezien het kleine aantal sterfgevallen is het mogelijk dat de slachtoffer tjes aanleg vertoonden voor stoornissen in het zenuwstelsel. Zo'n 20.000 bezorgde ouders belden het afgelopen weekein de een speciale hulplijn. De aankondiging over de terugna me van het voedsel gebeurde vrijdag na zonsondergang. Om dat de sabbat toen net was be gonnen, waren ultraorthodoxe joden moeilijk bereikbaar. Zij mogen tijdens de joodse rust dag niet werken, autorijden, de telefoon niet opnemen en geen elektrische apparaten gebrui ken. Door Israël ingehuurde Arabieren reden daarom door ultraorthodoxe wijken om het probleem met de babyvoeding om te roepen. Terwijl Groot-Brittannië opnieuw in oorlog is - sinds de inval in Irak zijn meer dan vijftig Britten gesneu veld - herdacht de natie zaterdag alle gevallenen in de voorbije oorlogen. De io-jarige Robert Ellit uit Burgess Hill in Engeland toont fier de medailles die zijn grootvader Ray Taylor verdiende tijdens de Twee de Wereldoorlog. Naast hem zijn oma, Rose. De jongen nam deel aan de jaarlijkse veteranendag. Dezer dagen dragen veel Britten de bekende rode klaproos op de revers: het symbool van de Eerste Wereldoor log, geleend van het gedicht 'In Flanders Fields' dat een frontsoldaat schreef over de loopgravenoorlog in Vlaanderen. Die oorlog kwam 85 jaar geleden met een wapenstilstand ten einde. Foto: AP Teheran/AP - Iran heeft gisteren gezegd dat het „de komende dagen" zal stoppen met het verrijken van uranium. Ook zal zijn vertegenwoordiger bij het Internationaal Atoomenergie Agentschap op korte termijn bekendmaken dat Iran bereid is een aanvullend protocol bij het Non-proliferatieverdrag te teke nen dat voorziet in onbeperkte, onaangekondigde controle van zijn kerninstallaties door in specteurs van het IAEA. Iran verwacht dan wel van het IAEA zijn belofte inlost om Iran te voorzien van technologie voor vreedzaam gebruik van kern energie, zei woordvoerder Hamid Reza Asefi van het mi nisterie van buitenlandse za ken. Iran had al eerder beloofd aan de eisen van het IAEA tegemoet te komen, maar geen tijdsbe stek genoemd. De Verenigde Staten beschuldi- door onze correspondent Frans Lindenkamp Rio de Janeiro - Een heuse safa ri mét oude jeep. Maar dan door de sloppenwijken van Rio. Aapjes kijken of sociale interes se? „De gringo's zie ik niet als pottenkijkers. De Braziliaanse elite laat zich hier niet zien. Het zal haar een worst wezen hoe wij leven", zegt 'sloppenwij kelektricien' Pedro. De excursie met de oude, afgedankte jeep gaat niet naar de mooiste plek jes, maar naar waar Rio de Janeiro berucht om is: de on eindige sloppenwijken. Marriët en Willy Meeuis uit het Belgi sche Sint Niklaas stappen als een van de laatsten in. Uitge rust met foto- en filmcamera. Willy - eigenaar van een klein software bedrijf - heeft de hele ochtend zitten dubben of het verstandig is 'de ellende van dichtbij te aanschouwen'. En dat heeft ook Christopher Zim- mer uit Washington. Hij heeft net dagen vergaderen met de farmaceutische industrie achter de rug. Maar voordat hij over een paar uur op het vliegtuig stapt, wil hij toch nog wat op snuiven van het andere Rio. „Mijn collega's verklaren me voor gek. Maar ik wil thuisko men met een volledig beeld." Iedereen erkent zich ietwat gê nant te voelen over dit 'aapjes kijken'. Maar ook stellen de deelnemers dat ze de ogen niet willen sluiten voor de gapende kloof tussen rijk en arm in Rio. „We willen de realiteit leren kennen van een favela", stellen Geraldine en Thierry Descol- longis uit het Franse Dijon. Terwijl de jeep zich door de haarspeldbochten omhoog kronkelt naar Rocinha - met 200.000 inwoners de grootste favela van Latijns Amerika - geeft gids Ricardo 'snelcursus' Portugees: hoe te begroeten. Ie dereen herhaalt in koor 'boa tarde'. Bij aankomst nog meer jeeps. Bij tientallen worden de blonde gringo's Rocinha bin nengereden. Brazilianen en an dere Latino's zijn opvallende afwezigen. Omdat ze niet wak- ker liggen van de armoede? Di rectielid Raffael Ricci van Jeep- tour ontkent het niet. Hij legt. uit dat het idee voor sloppen wijkexcursies elf jaar geleden werd geboren, toen tienduizen den buitenlanders Rio over spoelden met de eerste VN-top over het klimaat en milieu Eco 92. „Velen toonden interesse in een bezoek aan een armen- buurt. Daar hebben we op in gehaakt", aldus Ricci, die nu 33 jeeps heeft rijden. Tol hoeft hij niet te betalen om Rocinha bin nen te mogen. Ricci: „In ruil daarvoor dragen we bij aan so ciale projecten." In de favela krioelt het van de kinderen. „Money, money", roepen ze om de haverklap la chend toe. In de barretjes han gen opvallend veel mannen. Vrouwen tonen zich actiever. De stank van pis, zweet en ri oolwater is penetrant. Overal liggen zakken puin, huisvuil en kluwen elektriciteitsdraden voor het illegaal aftappen van stroom. Tussen de chaos is er ook orde. Boetiekjes, eethuisjes, twee bankfilialen en een heuse Mc Donalds. Marriët kan het niet vatten. „Zoveel armoede. Onge looflijk dat deze mensen nog zo'n opgewekte blik in hun ogen hebben. Ik zou'ze alles willen geven." Willy: „Ik had houten krotten verwacht. Dit zijn allemaal stenen huizen met stromend water." Bij Dona Cristina mag de groep op visite. „Cris, we komen er aan?", gilt gids Ricardo onder aan de trap. Iedereen herhaalt netje het ingestudeerde 'bóa tarde' (goedemiddag). Op de vierde etage een adembene mend uitzicht. Rechts het we reldberoemde Christusbeeld dat Rio omarmt. Links een zee van opeengepakte sloppenwo- ningen tegen de bergwand ge plakt, met in de verte strand en torenflats. Tijdens de afdaling door de wir war van donkere steegjes be groet Ricardo elke voorbijgan ger met overdreven spontani teit. Eigenbelang, want hij moet morgen weer terug kunnen ko men met een verse groep. Op straat ontmoeten we de breed glimlachende elektricien Pedro. Of hij ons 'rondneuzen' irritant vindt? „Nee. Ik zie gringo's niet als pottenkijkers. Het is wel leuk internationaal bezoek. De Braziliaanse elite laat zich hier niet zien. Het zal haar een worst wezen hoe wij leven", reageert hij. Bij de markt stopt Ricardo plot seling. „Camera's in de tassen, alstublieft", sommeert hij. Later legt hij uit waarom. „De drugs handelaren houden alles in de gaten. Ik ken ze niet. Maar zij mij wel. We mogen niks aan toeval overlaten." gen Iran ervan wapens te ont wikkelen, maar Iran zegt zich alleen bezig te houden met kernenergie. IAEA-directeur Mohamed E1B aradei moet de raad van bestuur van het VN- agentschap op 20 november in lichten over de nucleaire activi teiten van Iran. Afhankelijk daarvan zal de raad beslissen of er een klacht over Iran naar de Veiligheidsraad gaat. Na een bezoek van de ministers van buitenlandse zaken van Groot-Brittannië, Duitsland en Frankrijk aan Teheran heeft Iran het IAEA enkele dagen voor het aflopen van een ulti matum op 31 oktober een ver klaring doen toekomen waarin volgens Teheran al zijn nucleai re activiteiten uit de doeken worden gedaan. Asefi zei dat Iran nu afwacht of westerse landen nu de faciliteiten leve ren die nodig zijn voor vreed zaam gebruik van kernenergie. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Palestijnse premier Achmed Ourei (Abu-Ala) heeft in de machtsstrijd met president Yasser Arafat aan het kortste eind getrokken. Na weken van verbeten onderhandelingen is zijn kandidaat voor binnenland se zaken, generaal Nasser Yousouf, gesneuveld. De functie gaat naar Arafat-vertrouweling Hakam Balawi. De leiding over de veiligheidsdiensten komt nu volledig in de handen van Ara fat. De vraag wie er minister van binnenlandse zaken zou wor den was belangrijk omdat een deel van de politiemacht en de veiligheidsdiensten onder dat ministerie ressorteert. De pre mier wilde generaal Yousouf de leiding geven over het hele poli tie- en veiligheidsapparaat. Het samenbrengen van al deze diensten onder de verantwoor delijkheid van de premier is een van de hervormingseisen in de Routekaart, het internationale vredesplan. De bundeling van het veiligheidsapparaat gaat in derdaad door, maar de premier heeft weinig meer in te bren gen. De macht over alle politie en de elf veiligheidsdiensten ligt voortaan geheel in handen van de Nationale Veiligheidsraad, die wordt geleid door Arafat. Minister Balawi krijgt als nieu we minister van binnenlandse zaken alleen zeggenschap over bestuurlijke zaken. Israël heeft negatief gereageerd op deze ontwikkelingen. „Dit is een tragische dag voor de her vorming. We zien dat de macht over de veiligheidsdiensten in handen blijft van Arafats ter- reurkartel", zei een woordvoer der van premier Sharon. Toch gaat men er in Israëlische rege ringskringen van uit dat Sharon een onderhoud met Abu-Ala niet zal weigeren. Abu-Ala wil zijn nieuwe rege ring woensdag voorstellen aan de Palestijnse Wetgevende Raad, het voorlopige parle ment. Bij acties van het Israëlische le ger op de Westelijke Jordaanoe- ver en in de Gazastrook zijn het afgelopen weekeinde twaalf Pa- lestijnen om het leven geko men. De meeste slachtoffers vielen in het noordelijk deel van de Westoever, waar soldaten vrijdag Amjad Abeidi aanhiel den. Abeidi, een commandant van de Islamitische Jihad in de stad Jenin, zou een in oktober uitgevoerde zelfmoordaanslag in Haifa hebben georganiseerd. Als gevolg daarvan verloren 21 Israëlische burgers het leven. Abeidi's aanhouding leidde tot onlusten in Jenin en Nabloes, waarbij het leger hard ingreep. In de Gazastrook schoten sol daten vijf Palestijnen dood die zich volgens een legerwoord- voerder verdacht ophielden bij het elektronisch bewaakte hek werk dat het gebied omgeeft. Een van de slachtoffers was een tienjarige jongen. Volgens Pa lestijnse bronnen had hij het niet op de Israëliërs of het hek gemunt, maar jaagde hij op vo gels. Arafats miljoenen Het aanzien van Arafat heeft het afgelopen weekeinde te lijden gehad door onthullin gen in de media over finan ciële schandalen. Zo meldde het Amerikaanse televisiesta tion CBS in een reportage dat Arafat een royaal zakgeld verstrekt aan zijn luxueus le vende vrouw en dochtertje in Parijs. Suha Arafat en de acht jaar oude Zahwa zou den per maand honderddui zend dollar krijgen overge maakt uit Arafats bankreke ningen, die op hun beurt zouden worden gespekt door de Palestijnse schatkist. Het CBS-programma '60 Minu tes' weet verder te melden dat de Palestijnse president 800 miljoen dollar aan inter nationale hulpgelden naar geheime bankrekeningen in het buitenland heeft ge sluisd. Hij zou het geld wil len aanspreken als hij zou worden verbannen of zou moeten vluchten. Een vader kust de schedel van zijn zoon, opgegraven in een massa graf niet ver van Bagdad. Deze foto, gemaakt afgelopen april, had op 263 plaatsen in Irak genomen kunnen worden. Want zoveel massa graven zijn er inmiddels al gevonden. Volgens het Brits-Amerikaanse bestuur in Irak is inmiddels bij zeker veertig graven vast te staan dat de slachtoffers systematisch zijn vermoord. De schattingen van het totale aantal mensen dat onder het regime van Saddam Hussein is vermoord sinds deze in 1979 aan de macht kwam, lopen van 300.000 tot 1,3 miljoen. Foto: AP bagdad/ap-rtr-anp - De Ameri kaanse bewindvoerder in Irak, Paul Bremer, verwacht dat het aantal 'terroristische aanslagen' in het Arabische land de ko mende maanden zal toenemen. In een vraaggesprek met de Britse krant The Times zegt hij vandaag dat er naar schatting „enkele honderden" uit het buitenland geïnfiltreerde terro risten in Irak zijn. Bremer erkent in het interview dat de coalitietroepen nog on voldoende inlichtingen 'uit het veld' kunnen krijgen om de be wegingen van de opposanten te kunnen volgen. Bremer zegt nog te studeren op voorstellen om speciale milities van Iraakse Koerden of sjiieten jacht te la ten maken op de verdachten. Het is „zelfs niet onmogelijk" dat de Amerikanen leden van de geheime diensten van ex- president Saddam Hussein zul len inzetten om het gewapende verzet te breken. Een soldaat van de Amerikaan se militaire politie in Irak is gis teravond omgekomen bij een aanslag. Sinds de VS de oorlog in Irak op 1 mei voor beëindigd verklaarden, zijn er 151 Ameri kanen gesneuveld. Amerikaanse gevechtsvliegtui gen hebben dit weekeinde zwa re bommen afgeworpen op Irak: rond Tikrit, de geboorte plaats van de Iraakse oud-dic tator Saddam Hussein en een bolwerk van verzet tegen de Amerikaanse bezetting, en gis teren op een groep verdachten van een aanval op een Ameri kaans konvooi. Het was de eer ste keer sinds mei dat de Ame rikanen overgingen tot bom bardementen. Vanwege de gevaarlijke situatie in Irak sluit het Internationale Rode Kruis tijdelijk zijn kanto ren in de steden Bagdad en Basra. De sltiiting is een reactie op de bomaanslag van 27 okto ber op het hoofdkwartier van de organisatie in Bagdad, waar door twee Iraakse medewerkers van het Rode Kruis omkwamen. Het Italiaanse Rode Kruis blijft op eigen houtje in Irak met 32 medewerkers, zo liet een zegs man in Rome weten. De Croce Rossa Italiana runt een zieken huis in het noorden van Bag dad. Gids Ricardo geeft uitleg aan Marriët en Willy Meeuis (midden). Op de achtergrond favela Rocinha, een sloppenwijk met circa 200.000 inwoners. Foto: GPD/Frans Lindenkamp

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5